C D Vernieuwing? Allereerst: een hoger salaris voor den Volksopvoeder Nederland hoeft zich geen zorgen te maken Overeenstemming bereikt over Britse troepen op Java iEfHMfCHtó WEINIG VERANDERING. Overwegend matige wind uit Wes- felijke richting. Gedeeltelijk bewolkte lucht. In het Noorden plaatselijk kans op enige lichte neerslag. Overigens droog weer. 'ZATERDAG B APRIL IWK 8» Jwtrgtmg W&. 194-418; Directeur; M. J. Roggeveen. Wnd. Hoofdredacteur: A. H. Hommersom Redacteur stad: G. W. M. Willem s. DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITCAVE. STICHTINO .Dl T8U1 ALKMAARDEE' Redactie en Adm.t Achterd&m W, tel. 2274. Advertentle-afd.t Langestraat U, teL 3871. - Eén van de grootste Ameri kaanse vakverenigingen, de A.F.L., heeft van het Amerikaanse depar tement van Butienlandse Zaken geëist, dat de V S. de betrekkingen met Franco-Spanje verbreken zaL Het onderwijs is in nood „Dat een zonnig optimisme de onder «izers spoedig mag zielen, omdat hun positie is werbeterd". IJEEN, waarde lezer, deze woorden werden niet onlangs gesproken in een „Praatje op de Brug" of elders door een of andere Excellentie. Meer dan vijf twintig jaar geleden werden zij gesproken en we1 door dr. De Vis ser, toen nog Kamerlid, enige jaren later de ee.ste minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen. De onderwijzers wérden toen be zield door een zonnig optimisme. Zij vertrouwden er op. dat deze minister hun wensen zou vervullen. Zij ver trouwden hier op. omdat zij wisten, dat deze wensen niet meer dan rede lijk waren en dat het hoog tijd werd. niet alleen in hün belang, maar ook in dat van het onderwijs, dtis de op groeiende generatie, düs ons volk, dat deze wensen in vervulling zouden gaan. De man, die hun noden kende, was nu toch immers zelf minister van Onderwijs? Maar deze man stelde hen teleur. Er kwam geen verbetering. Integendeel. E" nu, meer dan vijf en twintig Jaar later, nu het meer nodig Is dan ooit. nu er nieuwe verwachtingen zijn ge- Wekt, na opnieuw „een zonnig optimis me" de onderwijzers ging bezielen, is de toestand niet verbeterd maar slechter geworden. En opnieuw zijn verwachtin gen de bodem ingeslagen, opnieuw brokkelt het vertrouwen af, zo het niet teeds grondig geliquideerd is. Meer nodig dan ooit. Er heerst een Ontstellend gebrek aan onderwijzend Personeel. Met veertig, vijftig of meer leerlingen per klas m-et er onderwijs gegeven worden. Men trachte zich voor 'fè stellen wat dit betekent, juist in deze <Ud. De oorlog heeft geen beschavende Invloed gehad op onze Jeugd. De scho- werden kazernes en de kinderen veoantie, wanneer het onmoge- bleek om het onderwijs voort te tetten: een vacantie, die niet gezond was. Zij kwamen hl aanraking met het meest brute geweld, met list, omkoperij en bedriegerij, met de zwarte handel; kortom, de oorlogsmentaliteit kreeg vat op kinderzielen. Wie zal de schade be rekenen. die hier ons volk is toege bracht? Wie peilt de gevolgen, die deze fcoapzlng met zich mee kan brengen? |Nien wij een volk worden van egoïs ten, van uitgerekenden. van onverschil ligen, van slampampers en halve bar baren? Men hale niet schamper de Schouders op met een: het zal zo'n vaart wel niet lopen. De baldadigheid en zelfs de misdadigheid onder de jeugd is onrustbarend gestegen en de enige dam, die deze rampzalige vloed kan weren is in een hopeloos slechte con ditie en wordt nog verder ondermijnd. JTR zfjn duizenden onderwijzers te kort. In de jaren vóór de oorlog waren er duizenden kwekelingen met acte te veel. Zij hebben elders een onderkomen, een menswaardig bestaan, gezocht en gevonden en zij zullen niet terugkeren, voordat het bestaan van onderwijzer bok een menswaardig bestaan kan wor den genoemd. Want nu is het dat niet. De onderwij zers zijn achtergesteld bij Bchier alle bevolkingsgroepen. Voor leger, vloot en luchtmacht worden millioenen uitgege ven, maar het onderwijs, dat wil zeg gen de opvoeding van ons volk, is al tijd nog de sluitpost van de begroting. Terecht voelen de onderwijzers zich de „getrapten", de „paria's" in ons land. Wel hebben ook zij 20 procent salarisverhoging gekregen, maar door .ingewikkelde berekeningen (de toesla- jen die tijdens de oorlog werden ver leend zijn b.v. ingetrokken) komt in de [practilk niet veel van' een salarisverho- |N ons nummer van Donderdag jj. hebben wij reeds even het on derwijsprobleem aangesneden in „Commentaria". De slotzinnen luid den: „Onze jeugd mag niet sterven. Maar dan mogen wij de meesters niet uitroeien". Uit commentaren op deze Com mentaria blijkt ons nu, dat de bete kenis van deze woorden niet een ieder duidelijk was. Eigenlijk mag dit geen verwondering wekken: de onderwijzers hebben er tot nog toe niet naar gestreefd, om hun nood aan de grote klok te hangen. Maar het wordt tijd, dat een ieder zich een oordeel kan vormen over deze nood, die een directe bedrei ging van ons volksleven betekent. Daarom is het, dat wij 'hier uitvoerig op deze netelige kwestie terug komen. ging terecht. Om twee voorbeelden aan te halen: een onderwijzer vertelde ons, dat voor hem 20 procent salarisverho ging betekende: drie gulden meer in de maand en voor een zijner collega's op de kop af een, zegge en schrijve, één gulden meer ln het jaar! Hoe moeten dan deze, vroeger toch ook al stiefmoe derlijk bedeelde, volksopvoeders rond komen met hun twinti_ of dertig harde guldens ln de week, nu de levensstan daard zo enorm is gestegen? Welnu, het is zo goed als onmogelijk voor hen, de touwtjes aan elkaar te knopen en alleen dv >r al hun „vrije" tijd. die zij hard no dig hebben om zich te praepareren op hun dagelijkse taak, te besteden aan het geven van bijlessen en dergelijke, kunnen zij het hoofd boven water hou den. Maar het beroep van onderwijzer vergt toch soms bijzondere uitgaven, b.v. het aanschaffen van studiemate riaal? Het antwoord is eenvoudig: men kan zicfa het nodige niet permitteren en voor het allernodigste.moeten tabaksbonnen of textielpunten worden verkoch, JS het een wonder, dat het woord: „onderwijsvernieuwing" den onderwij zer als een aanfluiting in het oor be gint te klinken? Wat kan er van een vernieuwing van het onderwijs terecht komen, wanneer het gestaag wordt af gebroken? Men leze het commentaar van „Het Schoolblad" van 1 April jl. op de rede ven prof. dr. van der Leeuw, minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, die deze hield op het Groningse „Vernieuwingscongres". De minister zeide hier over de vernieuwing tot slot: „En zal dit alles niet utopie blijven? Dit zal in sterke mate afhangen van U. Dat gij moed en kracht moogt vinden om Uw verantwoordelijke taak te ver richten ln de geest van vernieuwing, die wij nodig hebben, is mijn hartelijke wens, terwijl ik er ten slotte en naar ik hoop ten overvloede nog aan mag toevoegen, dat het ml,n diepe overtui ging is, dat goede arbeid ook hier al leen kan worden gepresteerd, wanneer onderwijzers en leraren daarvoor ook behoorlijk worden beloond; om ln dit laatste verbetering te brengen, zal ik, indien mij verdere verantwoordelijk heid gegeven mocht worden, mijn uiterste best doen". H" orgaan van de Nederlandse On derwijzersvereniging concludeert hier uit, dat er dus pas wat voor onderwij zers gedaan zal worden, „indien de po litieke levensdraad van prof. dr. van der Leeuw bij de aanstaande verkiezin gen niet wordt afgesneden", berekent, dat de plannen van de dan aan het be wind zijnde regering wel niet vóór Juli, mogelijk pas op de tweede Dins dag in Septemebr bekend zullen worden en geeft van zijn teleurstelling blijk, dat de Regering aan het onrecht, waaronder u reka Het J» Ja reinste nep met die Mejrer, zei mijn vriend, onze zeer ge heime verslaggever. Ze meieren maar wat. Maken ze mij niet wijs, dat-ie geen Trappistenbier lust. Ik trachtte hem uit te leggen, dat daar de zaak niet om draaide en pro beerde zelfs aan te tonen, dat het een groot verschil is of Je als kolonel bij het M.O. niets wist of dat Je als generaal van de Bij zondere Rechtspleging iets zegt. D'r la geen verschil, zei mijn vriend weer.. Een kolonel staat onder een generaal en mag daarom nooit let» weten en een generaal moet helemaal zijn mond houden. An ders verllest-ie z'n veld slag. Hou nou maar op. zei ik korzelig. Je snapt er niets van. Pak Je boeltje en zie, dat Je die boef te pakken krijgt. Hou me op de hoogte en zorg, dat Je niet zonder hem terug komt. Wie bedoel Ja, zei mijn onuitstaanbaar geheime reporter. Arnold, of....? Ja, wie dacht je dan, ■schreeuwde ik woedend en •k smeet een Inktpot in zijn richting, die op zijn boordeknoopje terecht kwam en in een omme zien zijn overhemd don kerblauw kleurde. Nou ja, 't kon toch zijn dat Je dat Je die dleMey- Meyer bedoelde, stamelde de besmetene onthutst, maar wa-wat doe je nouPrachtig man. juichte Ik. Als Je 'm met dat overhemd niet krijgt, dan krijgt niemand 'm ooitl Commentaria Ik wil 'm niet eens héb ben, zeurde het slachtof fer. Toen Ineens, werd de geest vaardig over hem, hij greep zijn blocnote en zijn potlood èn holde weg. 't Is een prima verslag gever, maar hij heeft al tijd eerst een zet:e nod'g voor hij op gang ls. Maar èls-le eenmaal op gang Is Drie kwartier later ont ving Ik zijn eerste tele gram, dat hij, zoals ge woonlijk. vanuit zijn stam café om de hoe* verzon den had. Met trillende handen scheurde tk liet open en las tdt mijn stomme verbazing: Stop. Ben op het spoor. Stop nog niet. Stop. Aanneme een Stop. Reeds nu resultaat. Juichte ik. Ongelooflijk, waar toch het directoraat- generaal En 'k verzonk ln een <Jiep gepeins, waaruit tk eerst gewekt werd door den blnnenrènnenden te legrambesteller. Ik griste het papier uit zijn hand en las: Stop. Hondje, chauffeur, dagboek, Hjf- wachter, liefdesbrief en vriendin gearresteerd. Stop. Slip van het hemd Stop. Beet! galmde lk en de weerklank was nog niet verstorven, of de deur zwaaide open en binnen kwam mijn trouwe vriend Wie hield hij bij de hand7 Arnold, Arnold ln hoogst eigen persoon! Arnoldje. mijn Arnoldje, gichelde '.k en viel hem op do hals, Jongenlief, wat hebben we Je gemist, waar heb Je toch al die tijd gezeten? Heel eenvoudig, vertelde mijn zeer geheime en geheimzinnige vriend. Ik had hem zo. Aangezien hij nergens anders zathij boog zich naar mij over en fluisterde de rest Ir mijn oor. de onderwijzer nu reeds meer' dan vijf en. twintig jaar gebukt gaat, nog ge»n einde gemaakt heeft. „Wat wij haar (de regering) niet willen onthouden, aldus het blad verder". Is dit, dat haar nalatigheid in dezen ons corps in zijr geheel zodanig verbittert, dat het naar wegen zoekt om dit én aan het Neder'sndse volk én aan de regering op niet mis te verstane wijze duidelijk te maken". W" geven deze citaten om den lezer duidelijk te maken, hoe de stem ming onder de Nederlandse onderwij zers is. En inderdaad, men behoeft niet te rekenen en te puzzelen over kolom men cijfers, men heeft het niet nodig zich te verdiepen in Ingewikkelde be schouwingen, om de stellige zekerheid te verkrijgen, dat het zó niet langer kan. Dat. in het belang van onze jeugd, allereerst zijn opvoeder behoor lijk behandeld moet worden; dat hem de maatschappelijke positie moet wor den geschonken, die hem de mogelijk heid geeft zijn taak naar behoren te vervullen; dat door een betere sala riëring meer onderwijzers moeten wor den aangetrokken, opdat niet over erlge jaren aan een groot deel van de Nederlandse kinderen eenvoudig geen onderwijs meer gegeven kan worden; dat minister Meijnen de mogelijkheid moet worden onthouden om zijn plan nen, een aanzienlijk deel van het on misbare onderwijzerscorps onder de wapenen te roepen en naar Indonesië te sturen, te verwezenlijken. Enz., enz. J^EEDS driemaal heeft het Algemeen NederlanUs Onderwijzersverbond, het overkoepelingslichaam van de ver schillende onderwijzersorgaitfsates, een adres gericht tot Z. E. mmister van der Leeuw op het stuk van salarissen, het eerst op 30 Augustus 1945. Bespre kingen volgden, maar resultatsn ble ven uit. Op 21 Februari 1946 werd we derom een audlënte aangevraagd. Nu bleef zelfs 't antwoord uit. Op 18 Maart volgde een telegram met het verzoek voor 23 Maart een audiëntie te verle nen. Het antwoord bleef uit. Op 23 Maart werd een motie nogmaals aan gedrongen op spoedige verbetering van de financiële positie. Het antwoord bleef uit. JS het een wonder, dat onder de bitter teleurgestelde onderwijzers overal ln den lande stemmen opgaan om te sta ken? De bonden doen al het mogelijke om te verhinderen, dat het zo ver komt. Maar de storm steekt op. Moge de regering verhinderen, dat hij los zal barsten. De jeugd heeft reeds genoeg geleden. J|ET wordt tijd, Indien op geen enkele andere wijze geld te vinden is, het belang van,het leger tegen dat van ons volksonderwijs af t'e wegen. MIJL VAN DER LEEUW. Met span ning en ongeduld wachten de Neder landse onderwijzers op zijn antwoord, dat reeds te lang uitbleef. Europa overstroomd met valse bankbiljetten DUITSE PEESEN DRUKTEN WEER VOOR MILLIOENEN. DE politiemachten van acht landen, namelijk van Engeland, Frank rijk, België, Nederland. Noor wegen, Zweden, Denemarken en Zwitserland zijn met vereende krachten bezig om de meest groot scheepse poging Europa met ver valste obligaties en bankbiljetten te overstromen, te ontmaskeren. Deze internationale - valsemun tersbende schijnt te beschikken over de persen, die gedurende de oorlog door de Duitsers werden gebruikt om op vrijwel volmaakte wijze bankbiljetten der geallieerden te vervalsen. In Zweden zou voor een bedrag van 12 millioen pond sterling (circa 120 millioen gulden) aan valse bil- jetten in omloop zijn; in Frankrijk voor 50 millioen pond, waarby in begrepen valse obligaties. Mansholt over voedseltekorten Nederland heejt per week ongeveer 21.000 ton graan nodig. Zonder tot invoer te behoeven overgaan is er nog genoeg voor een periode van 42 weken. Voor October a.s. zal uit eigen oogst nog niets beschikbaar zijn, maar wij mogen erop rekenen dat wij nit de nieuwe Amerikaanse oogst,- die eerder dan de onze ter beschikking zal staan, een boeveelheid broodgraan zullen krijgen, voldoende om in sde behoefte te voorzien, aldus" minister S. L. Mansholt op een persconferentie te Den Haag. Men hoeft zich over de komende broodvoorziening niet ongerust te maken, ondanks het feit, dat geen absolute zekerheid kan worden gegeven, dat wij bet benodigde straks zullen krijgen. Verplichte graanlevering Op de Londense voedselconferentie te beslotsn, dat zoveel mogelijk broodgra nen ter beschikking van de bevolking dienen te komen. Alle landen dienen er voor te zorgen, dat hun voorraden zo gering mogelijk blijven, teneinde op deze wijze in de tekorten van andere landen te kunnen bijdragen. Van belang is het, dat Nederlandse oogst, die nog bij de boeren aanwezig is, zoo goed mogelijk wordt afgeleverd. Het zal noodzakelijk zijn op dit gebied wederom controlemaatregelen te ne men, die ook ten aanzien van de nieu we oogst zullen moeten - gelden. De verplichte inlevering van granen zal weer noodzakelijk zijn. Dit Is vooral nodig omdat de pluimvee- en var kensstapel binnen de perken moet worden gehouden. Geen verlaging vetrantsoenen. Wé( betreft het Nederlandse vet- rantsoen zeide de heer Mansholt, dat in ons land een betréETcelijk laag rantsoen bestaat. Een verlaging van het bestaande vetrantsoen zal niet plaats hebben. Andere landen komen hiervoor eerder in aanmerking. Nederlandse ministers in Downingstreei DE Regeringsvoorlichtingsdienst meldt, dat de minister-president, prof. Ir. W. Schermerhom, de minister van Buitenlandse Zaken, dr. J. H. van Royen, de minister van Overzeese Gebiedsdelen, prof. dr. H. A. Logemann, de luit.-gouverneur-generaal van Ned. Indië, dr. H. van Mook en Harer Majesteits ambassadeur te Londen, jhr. J. Michlels van Verduynen. gistermiddag een samen komst hebben gehad met den Britsen minister-president Attlee, vergezeld door den minister van Buitenlandse Zaken, Bevin, voorts door Lord Inverchapei, den Britsen gezant te Den Haag, Sir Nevile Bland, den chef van de Imperiale Gene rale Staf, veldmaarschalk Lord Alanbrook en het permanents hoofd van het Foreign Office, Sir Ormc Sargeant. 'Er te, aldus de R. V. D., overeenstemming bereikt nopens de nog noodzake lijke maatregelen tot liquidatie van de oorlog tegen Japan en de geleidelijke te rugtrekking van Britse troepen en hun vervanging door Nederlandse strijd krachten. DE KWESTIE- ARNOLDMEYER De directeur-generaal voor de bijzon dere rechtspleging, de heer Ter Veer, heeft een officiële verklaring n.a.v. de publicaties over Arnold Meyer uitgege ven. Door het M.O. is destijds het trappis tenklooster „Koningshoeve" bij Tilburg aan Meyer als verblijfplaats aangewezen, met als voorw.-arde. dat de voormalige leider van „Nationaal Front" zich van alle contact met de buitenwereld zou onthou den. Meyer ls echter deze afspraak noott nagekomen. „Het Vrije Volk" publiceerde gisteren een reportage van een harer verslagge vers, die samen met twee hulprecher cheurs van de Politieke Recherche Afd., Meyer op het spoor was. Deze twee re chercheurs zijn thans ontslagen, omdat zij weigerden hun chef rapport over hun bevindingen uit te brengen. Het eigenaardige in de officiële verkla ring van den heer Ter Veer, directeur- generaal van Bijzondere Rechtspleging, is echter, dat btj alle verantwoordelijk heid voor de afspraak met M.jyer, zich in een klooster schuil te houden, op het M.O. schuift, terwijl hU zelf, ginds 1M1 kolonel bi) het M.G., het desbetreffende stuk 'getekend heeft! 1 MEI OFFICIëLE FEESTDAG IN BELGIë. De socialistische, communistische en liberale partijen in België zijn overeengekomen een wetsvoorstel in te dienen, waarbij de eerste Me als een officiële feestdag beschouwd woedt Vandaag besprekingen over Duitsland QE besprekingen zullen hedenmorgen om 11 uur worden voortgezet. Men verwacht, dat, nu de Indonesische kwestie ter sprake te gebracht, de kwestie van de terugkeer der uit Ne derland door de Duitsers geroofde ma chines aangesneden zal worden, temeer daar ook de minister van Financiën, prof. Lleftinck, aanwezig is. Ook zou den de Wë"derlandse deelneming aan de bezetting van Duitsland en de Ne- derlandse medewerking, in de geal lieerde bestuurscommissie te Berlijn onderwerpen van bespreking zijn. Van Mook is voorzichtig In een Interview heeft dr. H- van Mook verklaard, dat de voorstelling als zou er te Londen een overeen komst gesloten zijn geheel in strijd ls met de waarheid. De Nederlandse re gering wenst .het juiste standpunt van de Britse regering te kennen wat be treft haar functie als liquldatrice van de Japanse bezetting. Er zijn nog steeds Japannezen op Java, die niet krijgsgevangen gemaakt zijn. Het enige, wat ik zeggen kan 19. dat de voorstellen van Indonesische zijde een grondslag vormen voor overleg", aldus dr. Van Mook. De Nederlandse pluimveestapel zal beperkt moeten worden. Het lag in de bedoeling de grootte op 10 millioen stuks te brengen, tegen 30 millioen voor* de oorlog. De elersnopbrengst komt voornamelijk ten goede van de ziekenhuizen, ed eierenexport zal plaats vinden. Gevraagd naar de mogelijkheid van Nederlandse groenteexport werd me degedeeld, dat KTërvoor inderdaad kan sen aanwezig zijn. Met de uitvoer van sla naar Engeland is dezer dagen een begin gemaakt. Behoudens onvoorziene omstandigheden zal ook naar Duits land worden uitgevoerd, en wel spe ciaal wat de goedkopere soorten be treft. Over het -arbeidersvraagstuk ln landbouw verklaarde de minister, dat er naar gestreefd wordt een reserve aan landbouwarbelders voor de ko mende oogst te verkrijgen. Waar een groot tekort aan arbeiders zal bestaan b.v. bij de aardappeloogst, zullen oogst colonnes worden ingezet. In eerste in stantie zullen de boersn zich echter zelf dienen e helpen. Oogstsfllonnes zijn alleen als noodmaatregel gedacht. Aangaande de melkproductie deelde de heer Mansholt mede, dat het melk- rantsoen in Mei groter zal worden. Het melkrantsoen van twee liter per week zal voor volwassenen voorlopig niet worden verhoogd. Tenslotte deelde de minister nog mede dat de viöprijzen verlaagd zullen worden. Mslrïi>iri7.c!rtieuws Weer buitenlandse conserven Een dezer dagen zal een grote partij buitenlandse visconserven, welke indertijd door de regering is aangekocht, in de handel worden gebracht. Deze partij bestaat uit 5 rnillioen blikken sardines in olie of tomatensaus, 5 millioen blikken pilchards, makreel en haring. Even- als voor de oorlog zal men deze con serven, afkomstig uit Amerika, Ca nada en Portugal, bij zyn viswinke lier of comestibleszaak vrij kunnen kopen. De handel zal alles in het .werk stellen de conserven in elk ge val voor Pasen in de winkels ten verkoop aanwezig te doen zyn. Petroleumprijs verlaagd De petroleumprijs wordt met in gang van 15 April 1946 van 18 cent op 12 cent per liter gebracht. Het prijspeil van 1940 is daarmede weer byna bereikt. GEEN EXTRA SNOEP. Mede in verband met de huidige positie van onze voedselvoorraden is het niet mogelijk voor nationale feestdagen, zoals de herdenkings- en bevrijdingsfeesten op 4 Mei. extra toewijzingen voor levensmid delen of versnaperingen te ver strekken. VERSTREKKING VAN KARNEMELK. Met ingang van 14 April zullen zo nu en dan beperkte hoeveelheden karnemelk in consumptie worden gebracht. Naar gelang van productie en aanvoer zullen kleine hoeveel heden bij de detaillisten zonder bon verkrijgbaar zijn. Als gevolg van een tussen de dag bladen getroffen regeling, ter verze kering van een billijke papierver deling, verschijnt ons blad, uit hoofde van zijn formaat, heden ln een omvang van 4 grote pagina's. DE DIRECTIE. Federale Unie Ap u October 1945 kwamen ruim vijftig bekende, vooraanstaande Amerikanen te Dublin bijeen, op ver zoek van Owen J. Roberts, oud rechter van het hoogste Amerikaanse gerechts- bof. De bedoeling van deze conferentie was een oplossing te zoeken van het probleem: hoe jcan de vrede gehand haafd worden. Zij kwamen tot de conclusie, dat we reldvrede slechts mogelijk is wanneer er een wereldregering zal zijn. Velen zijn direct geneigd de schou ders op te halen en een wereldregering als een utopie te beschouwen. Leidende staatslieden zijn echter een andere me ning toegedaan. Attlee, Bevin, Churchil, Truman, zij allen hebben bij meerdere gelegenheden reeds de nadruk er op gelegd, dat voor wereldvrede een we reldregering vereist wordt. Tot nu toe zijn er geen officiële stap pen in deze richting gedaan, zodat het niet mogelijk Is de houding van Rus land te bepalen. Een wereldregering zonder Rusland is vanzelfsprekend geen wereldregering. Om het wantrouwen in Russische kringen te overwinnen, deed enkele maanden geleden Einstein een verras send voorstel: „Amerika en Engeland hebben het geheim van de atoombom en Rusland niet. Laat Rusland de grond wet voor een wereldregering opstellen". Aan deze regering zou dan ook het geheim van de atoombom worden toe vertrouwd. Het wantrouwen van Rusland moet overwonnen worden, daarover zijn de meeste voorstanders L'an een aaneen sluiting op federatieve basis, hetzij van de Europese staten of van alle staten, die het Handvest van San Francisco tekenden, het eens. Daarom ook werd de organisatie Fe- deral Union te Washington ontbonden. Deze organisatie stelde voor, als eerste stap naar een wereldfederatie, een aan sluiting der democratische landen. Vijftien staten zouden de kern vormen waarbij zich geleidelijk de andere lan den vrijwillig zouden kunnen aan sluiten. Dit plan, ontworpen door Cla- rence Streit en uitgewerkt in zijn boek .Union Now", vond in meer dan een land reeds voor de oorlog vele voor standers. Aangezien bij deze kern Rusland niet werd genoemd en er dus de mogelijkheid bestaat, dat een der gelijke federatie door Rusland als tegen dit land gericht beschouwd zou kunnen worden, heeft men dit plan laten varen. Federal Union werd ontbonden en de leden werd aangeraden zich bij World Federalists" aan te sluiten. Deze laatste vereniging is gevormd door samensmelting van reeds bestaan de federalisten-organisaties en is nu de belangrijkste vereniging op dit ter rein in de wereld. Ook vele Europese federalisten, die de aaneensluiting van de Europese landen als een eerste stap naar een wereldfederatie beschouwen, leggen de nadruk op het feit, dat een Europese lederatie tegen geen enkel land gericht te en in het bijzonder niet tegen Rus land. Zij beweren, dat, wanneer de Europese landen zich niet aaneenslui ten, oorlog op dit continent niet t* vermijden is. Bij een volgende Eur*> pese oorlog zou ook Rusland weer be trokken kunnen worden. De propaganda tegen de Sowjets, die in vele landen voor de oorlog werd ge voerd, heeft ons een erfenis achterge laten, die ook nu nog de Internationale verhoudingen vertroebelt, beter begrip van de Russische nationale politiek moet de plaats innemen van het wan trouwen, wil de samenwerking tot goede resultaten leiden. De Russische politiek en de Russische toestanden, voor zo ver wij die kunnen beoordelen, moeten objectlever en meer rekening houdend met de Russische geest wor den beschouwd, dan tot nu toe ge beurde. Verschillende Engelse en Amerikaanse schrijvers zien de Europees-Russische situatie aldus: Wanneer de tijd komt, dat Rusland de Europese politieke de mocratie ln Europese zin aanneemt en Europa .aanvaardt de economische de mocratie in Russische zin, dan zal een federatie tussen beide practisch moge* lijk zijn. w. Grepen nit het Radio-programma VOOK ZONDAG H APRÏI. 1H, HILVERSUM 1: Nieuw,. 1- voor J, tuin. 10.» Piot. kerkdienst, u.15 Or- kest Malando. 13— Nieuws. 13.15 Metro- pole-orkest. 14.30 Concertgebouw. 18.30 Reportage. 17.30 Ome Keesje. 18.— Nieuws en sportuitslagen. 18.15 Bravour en Charme. 20 15 Operaprogr. 21.10 Hoorspel. 22.30 The Romancers. 23.— Nieuws. 23.15 The Red, White and Blue Stars. HILVERSUM 2: 8.— Nieuws. 9 50 Hoog mis. 12.15 ln 't Boeckhuys. 12.30 Orgelspel. 13.— Nieuws. 13.20 Vaudeville-orkest. 14— Koormuziek. 15.20 Liederen van Beetho ven. 17.30 Prot. kerkdienst. 19.30 Nieuws. 20.— Hindemlth pro gr. 22.— Nieuws. 22.30 Continental-kwlntet. VOOR MAANDAG 15 APRIL 1948. HILVERSUM 1: 7— en 8— Nieuws. 9.30 Arbeidsvitaminen. 10.30 Van vrouw tot vrouw. 12.30 De Zevenklapper. 13— Nieuws. 14.40 Zang en plano. 15.15 Bon- bonnlère. 17.35 The Red, White and Blue Stars. 19.30 Ned. Strijdkrachten. 21.20 „Zo ziet de oorlog er uit". 22.30 Swing cdllege. 23.— Nieuws. HILVERSUM 2. 7.- en 8.— Nieuw». 10.30 Morgendienst. 11.35 Sonatenprogr. 13— Nieuws. 14.20 Het NCRV-orkest. 17— Omroep Kamerorkest. 18.30 Sportpraatje. 19.— Nieuws. 20.20 Delft 700 Jaar stad. 23.— Nieuws. 22.30 Oratorium.

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 1