kmaardei' Nieuwe instructies voor v. Mook na overleg met de Staten-Generaal Min. Pres. Schermerhorn dankt voor de morele steun „De Kunst gaat door het vrije land" v/ l\V" WJINIG VERANDERING. Half tot zwaar bewolkt, plaatse lijk enkele regenbuien, meest zwakke wind uit Zuidelijke richtin gen Weinig verandering ln tempe ratuur. VRIJDAG ZS APRIL 1946, 3e Jaargang No. 294-435. Directeur: U. J. Roggeveen. Wnd. Hoofdredacteur: A_ H. Hommersom Redacteur stad: G. W. M. Willems. DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE. STICHTING .DE VIIJE ALKMAARDER' Red.ctla .b Adm.1 Achteraan 10, tel. STA Adaerteatlfl-afd.: Uot«WiH U, tel- lm. Binnenkort zal voor personen, g-e. boren in 1926 of later wederom een bon voor serviesgoed worden aangewezen. Deze bon zal een waarde hebben van twee punten. Hedenmorgen ztln de plaatsvervanger» van de 4 ministers van Buitenlandse Zaken in het Paleis de Lux^mbourg bijeengekomen. Zij zijn: Couve de Mur- ville (Frankrijk). Giadwyn Jzbb i.Croot- BrltUnnië), James Dunn (V.S.) en Alexan- der Goesef (Sowjet-Unie). In de Veiligheidsraad ls met alge mene stemmen het Australisch v o-stel, om een commissie van onderzoek voor Spanje in te stellen, aangenomen. (V/iun VoLi-fel e'.en Resultaat van de Hooge Velawe t i IN een communiqué van de Regeringsvoorlichtingsdienst wordt medegedeeld, dat de conferentie op de Hooge Veluwe een waardevolle bijdrage geleverd heeft tot de oplossing van het Indonesische probleem. B(j het persoonlijk overleg tussen de drie republikeinse vertegenwoordigers en de Nederlandse regering konden uiteraard niet alle geschillen worden over brugd, reeds hierom niet, omdat de Indonesische afgevaardigden geen mandaat hadden. Niettemin zijn op diverse punten vorderingen gemaakt. Aantekening verdient nog. zo meldt de R. V. D., dat de suggesties, die dr. Van Mook naar Nederland meebracht, tot onmiddellijk doel hadden een zwijgen der wapenen mogelijk te maken. Voor de daarop volgende besprekingen nopens de status van Indonesië vormt de regeringsverklaring van 10 Februari 1946 nog steeds de grondslag. De Nederlandse regering is thans in de gelegenheid het probleem in zijn volle omvang aan de Staten-Generaal voor te leggen en daarna de instruc ties op te stellen, op grond waarvan dr. Van Mook de besprekingen in Batavia .Wederom aal kannen opnemen. De keuze zon dan slechts in schijn willekeurig zijn, omdat ze nit de aard der zaak medebepaald zal worden door historsche, economische, politieke en culturele factoren". De delegatie legt sterke nadruk op de noodzaak van een spoedige oplossing van het grote con flict, zulks in het belang van Neder land en Indonesië beide. „Het gaat niet alleen om de zuiver formele kant van de zaak, maar vooral en juist om de reële feiten". Indonesische delegatie voor samenwerking met Nederland WAT de aanhang van de Indonesische 1 republiek betreft, men let in Ne derland te veel op de berichten van de Nederlands-Indische regeringsvoor lichtingsdienst en anderen, die heel veel gewag plegen te maken van har telijke begroetingen van Nederlandse vlaggen door Indonesiërs in de Bui tengewesten en te weinig acht geven op berichten over botsingen", 'aldus verklaarde mr. Soewandi, één der le den van de Indonesische delegatie in een onderhoud met het A. N. P. Uit voerig heeft hij de „extremisten" be sproken: de Nederlanders schrijven ieder opstootje toe aan extremisten, aldus Soewandi. De onderscheiding van de nationa listen ln „gematigden" en „extremis ten", in de zin van terroristen, is vol strekt onzuiver. De z.g. extremisten worden maar al te vaak en van ze kere zijde maar al te gretig vereen zelvigd met de terroristen, die niet an ders dan rovers zijn. Ook de republiek bcstrijöP deze laa*sten. Geen fascisme op Java De Indonesische delegatie acht de beschuldiging van vele Nederlanders, als zou het Indonesische republikania- me in wezen een soort fascisme zijn, van ernstige aard. De delegatie vraagt zich af of men hier in Nederland zelf de gevolgen van de Duitse propaganda reeds te boven fs, of hier In Nederland niet tal van zaken en regelingen veel overeenkomst tonen met zaken en regelingen tijdens de Duitse hezetting. „Het zou dwaas zijn daaruit op te maken dat Neder land fascistisch is, omdat ten slotte de geest, waarvar. al die zaken en rege lingen thans doordrongen zijn, volko men vrij zijn van de geest van het faclsme". Doel v«n de Republiek. Als uiteindelijk doel stelt de Repu bliek de erkenning door de wereld als volwaardige staat en natie, die vrij zal zijn in het bepalen van al wat haar zelf betreft, dus ook In het al of niet willen samenwerken met een of dere natie. „Afluisteraar-van-teleftoongesprek- ro. 1", zo noemde dr. Gisevius, ge tuige voor het Neurenbergs Tribu naal gisteren Göring. 70.058 werklozen zijn er nog in België. Sedert Januari is de werk loosheid met ruim 50 verminderd. 2 tot 10 millioen Europeanen kun nen naar Zuid-Afrika emigreren ioor de ontdekking van nieuwe goudaders. Prinses Juliana^ heeft Donderdag het landelijk congres voor onder wijsvernieuwing te Utrecht bezocht. Mevrouw Winston Churchill zal haar echtgenoot bij "Zfjn bezoek aan Nederland van 8 tot 12 Mei a.s. ver gezellen. De minuut stilte bij de a.s. her- denking der bevrijding zal in acht fenomen worden op Zaterdag 4 Mei. 1 uur v.m„ aldus is. officiëel be paald. Van Mook's adviseur laakt defaitisme der Nederlandse jeugd „HET herstel van Indië behoeft zo- zeer de bijstand van Nederland, dat ik U zo nadrukkelijk mogelijk zou willen vragen te doen, wat ge kunt te gen 't defaitisme, waarvan Ik tot mijn teleurstelling in Nederland verneem speciaal onder de jeugd die meent, dat in Indië geen toekomst meer voor haar te vinden is. Laat Nederland niet vergeten, hoe zeer Nederland en Indië op elkaar zijn aangewezen: als van belde kanten eer lijk wordt gewerkt, ia er voor beide geluk en welzijn mogelijk", aldus ver klaarde overste Soerio Santoso, de ad viseur van dr. Van Mook. in een terview. Vorrink ontkent In Wageningen heeft de heer Koos Vorrink voor een vergadering van de Partij van de Arbeid zich verweerd te gen de artikelen die de laatste dagen gepubliceerd zijn in verband met de rol, die hij in de zaak Meyer zou spelen. Vorrink erkende dat er contact is ge weest met Meyer, met de N.S.B. en ook met Van Rappard. Dat contact was nuttig en nodig om achter de bedoelin gen van den bezetter te komen. Meyer heeft echter zelf contact gezocht, het bewuste onderhoud zou Meyer de beschikking over het NVV en de bladen van de „Arbeiderspers" geëist hebben, met de mofivering, dat, indien belde partijen tot een vergelijk zouden komen, zij een sterk front zouden vormen. Hierop heeft de heer Vorrink geant woord, dat daarvan nog niets kon ko men, want dat tussen het democratisch en het autoritaire stelsel een te diepe afgrond gaapte. Dat is alles wat het rechtstreekse contact met Meyer betreft. Al het andere is gelogen, aldus de heer Vorrink. Dat hij bij zijn verhoor door de S-D, iets losgelaten zou hebben, ontkende Vorrink, want de arrestaties hadden reeds vóór het verhoor plaats gehad. Moderne „stow-away" F,ven voor het vertrek van een postvliegtuig op de lijn Germiston (Transvaal)Londen werd een vrou welijke verstekelinge ontdekt in een postzak, geadresseerd aan generaal Smuts, die op weg is naar Londen. De vrouw wilde voor medische be handeling naar Londen en zei, dat haar komst „waarschijnlijk een ver rassing voor den generaal zou zijn geweest". Franco ter sprake op de Parijse conferentie Op de Parijse conferentie der mi nisters van Buitenlandse Zaken van Frankrijk (Bidault), Egeland (Be- vin). de Sowjet-Unie (Molotof, die vergezeld is van Wisjinsky) en de V.S. (Byrnes) zal gepoogd worden een oplossing te vinden voor het probleem, welke actie ondernomen moet worden ten aanzien van Fran co's regiem in Spanje. Voorts zou Byrnes een voorstel voorleggen, dat alle Europese lan den gedurende 5 jaren hun in- en uitvoerrechten zullen laten verval len, teneinde het economisch herstel van het continent te bespoedigen. Waarom wordt naturalisatie van oud-Spanje strijders vertraagd? Het Tweede Kamerlid Wagenaar (comm.) heeft den minister van Justitie de vraag gesteld, waarom de naturalisatie der oud^Spanje-strij- ders, die volgens toezegging van de regering, op 5 Januari 1946, vóór de op 17 Mei 1946 te houden ver kiezingen zou plaats vinden, nog al tijd niet een feit is geworden? Het politionele onderzoek omtrent de betrokkenen wordt onnodig ge traineerd; in dit verband vraagt de heer Wagenaar of het den minister bekend is, dat te Beverwijk zelfs nog in het geheel geen politioneel onderzoek omtrent de betrokken personen heeft plaats gehad? DEEL DER LICHTING '45 OPGELEID In Maart j.1. is reeds een klein deel der lichting 1945 in vefband met een op leiding tot specialisten onder de wape nen gekomen. Dit deel heeft thans zijn eerste training volbracht en zal naar andere garnizoenen vertrekken voor verdere opleiding. Naar aanleiding hier van vinden in Den Haag défilé's plaats Dit is dan de eerste maal, dat troelen der lichting 1945 in het openbaar op treden. 5000 Nederlandse kinderen naar Engeland The World Friendship Association heeft plannen uitgewerkt voor de uit wisseling in de zomervacant.e van 11.000 Engelse kinderen met plm. 10.000 kinde ren uit landen op het continent, allen in de leeftijd van 14 t/m 18 jaar. 5000 van deze 10.000 zullen Nederlandse kin deren zijn, die in de maanden Juli, Augustus en September as. in groe pen van 180 per boot naar Engeland zullen oversteken, waar ze zullen wor den ondergebracht bij families in en om Londen, de House Counties, East Anglla, Wales en de Midlands. Alleen de reiskosten van f 65 zullen in reke ning worden gebracht. Voor zover enigszins mogelijk zullen de families van de uitgezonden kinderen op hun beurt een Engels kind voor 14 dagen onderdak moeten verschaffen. Iedere deelnemer moet echter lid zijn van de W.F.A. Schaken. Euwe remise met Vinken! In de zesde ronde van het internatio nale schaaktoumool te Maastricht slaagde de jeugdige Limburger Vinken er in remise tegen dr. Max Euwe te spelen. De stand in de meestergroep luidt thans: 1 Euwe 6; 2 en 3 Vinken en Prins 4—6; 4 en 5 Alexander en De Vos 3'46: 6 Van Scheltnga 3—6; 7 Soultanberif 2)4—6; 8 Wolthuis 2-6; 9 Dörner l1/»—6; 10 Vlagsma 1—6. Tijdens de Russische zwemkam- pioenschappen zwommen Mechkov -en en Boitchenko de 100 m. schoolslag resp. in 1 min. 6 7 sec. en 1 min. 7.1 sec., waarmede beide zwemmers de prestatie leverden onder het wereldre cord te blijven, dat met 1 min. 7.3 sec. op naam van Hough (Amerika) staat. Gasten van de B.B.Cin ons tand Critiek ep de Nederlandse pers „Iedere regering kan er zeker van zijn, dat ten minste 99 pet, van haar activiteit critiek zal ontmoeten van minstens 1 pet. van de bevolking: De uitnodiging der regering aan de B. B. C. is echter een der zeldzame gelegenheden, waarbij een regering de gehele bevolking een genoegen doet", aldus prof. ir. W. Schermerhorn tijdens het diner op Kasteel „Ond- Wassenaar" te Wassenaar, dat de Ne derlandse regering den B. B. C. func- tlonnarissen, die momenteel een be zoek aan ons land brengen, aangeboden beeft. De minister-president schetste wat de uitzendingen van de B. B. C. voor ons in de donkere tijd geweest zijn en sprak zijn dank uit voor deze morele steun. Vervolgens besprak prof. Scher merhorn de na-oorlogse moeilijkheden, speciaal t. a. v. Zuid-Oost-Aziii waar mede Engeland en Nederland beide te kampen hebben. „Bij al deze wereldproblemen spelen de nieuwsdiensten en de omroep hun rol, en het spijt mtJ t« moeten zeggen dat de Nederlandse pers moeilijkheden veroorzaakt door het compliceren van dit werk voor hen, die de verant woordelijkheid dragen", aldus Scher merhorn. Vrijheid van drukpers en spreken is een der voornaamste pila ren der democratie, doch de vrijheid van drukpers en van spreken, die niet de belangen dient van het volk, doch die van het particulier belang van profiteurs, kan een gevaar betekenen voor de werkelijke democratie. In dit opzicht is de radio n het algemeen de B. B. C. in het bijzonder een voor beeld van 'n democratisch instrument, dat in vrijheid wordt gebruikt, doch met een diep gevoel voor de verant woordelijkheid ten aanzien van hun aandeel in de moeilijke taak van de wederopbouw van een na-oorlogse we reld". Tenslotte bood prof. Schrmerhorn de gasten der B. B. C. een gedenkbord van Delfts blauw aan. De rede werd uitgezonden door alle zenders van de „Home Service" en de beide Neder landse radiostations. STADSNIEUWS. Mei-maand van Kunstmanifestaties Politicus Eindelijk rust. Ik weet nu. wie ik stemmen zal. Ik was de wanhoop na bij. Zij werkten danig op mijn zenuwen. de weken, die voorbijsnel den, die voortholden recht op die noodlotsdatum af: de dag. dat Ik stemmen moe'. Dat ln mijn handen gelegd zal worden 's landr wel en wee, dat ik <al bepalen, wie de ministersteek zal dragen en wie stamgast zal worden van de koffie kamer der Staten-Gene raal. kortom, wie de scep ter zwaaien zat boven de lage landen, die doolhof van links en rechts en een klein beetje links en een letsjepletsje rechts, die doolhof met zijn these en anti-these en anti-antl- theselaantjes, met z'n revo- lutlonnaire en personalls- tlsch-soclallstlsch-christe- lljk-humanlstlsche en antl- revolutlonnètre heggetjes. Ik zocht ln die doolhof. Mijn geweten dreef mij voort. Ik versnelde de pas de tijd drong. Ik begon te hollen. Geen uitweg hier. geen uitweg déSr. Terug. Links-af. Rechts-af. Links- op. Rechts-op. Terug. Weer terug! Mijn hemel! Wat ia een mens. die wordt voort gejaagd en opgezweept door die razende Roeland, het geweten? Het 5s een mens. die met de dag ver magert, een mens met zenuwschokjes, een mens met 'nachtmerrietjes. een Waarom? Wel, lees en geniet zijn programma, dat wonderlijk wel ln overeenstemming Is met de Inhoud van zijn ge waardeerd blad en dat hij vermocht te ontvouwen by de gratie van een groep enthousiaste lezers. mens die broom slikt Met vastbesloten zijn hem aan lepels vol slokte ik broom. Maar nu kan ik weer lachen, mijn 3tap is niet meer doelloos en gejaagd, de radeloosheid in mijn ogen heeft plaats gemaakt Commeniaria voor vreugde en veer kracht. Ja. ten laatste ls ook voor mij. dolende ziel. dan de lente gekomen. Ik heb myn anker laten val len op de man van myn hart. Hij verdient het. Toe gewijd zal ik hem volgen, tot zijn laatste ademtocht Dubbel en dwars verdient hy het. Ik zou allen, die denken en voelen zoals hij en ik. willen raden: Tob niet langer. De laan uit met dat broomflesje. Stemt myn collega van de Och tendpost.. een Tweede Kamerzetel te helpen. „Ik behoor tot geen partij en wil geen party stich ten. Ik ben wars van alle politiek, en lk zoek steun van hen, die ook geen po litiek willen bedrijven." Verder heb lk niet ge lezen. Is dit niet meer dan voldoende om een mens die rijpte tot het oordcel des onderscheids, met een schreeuw van vreugde zijn hand. geUJk wijlen Mu slus Scaevola. ln het vuur te doen steken voor dezen Vernieuwer? Leven wy niet in de eeuw der zuivering? Wel nu dan. gy allen, die wars zijt van de politiek, gort u aan en steunt de politiek van den anti-politleken politicus, opdat hij de po litiek grondig van de po- littek kan zuiveren. Stemt Rodrlgues Lopes en ga rustig slapen. Het land ia gered. In de oorlogsjaren heeft ook het cul turele leven in Nederland met vele moeilijkheden te kampen gehad en is dan ook niet ongedeerd uit de strjjd te voorschijn gekomen. De Nederlandse Federatie van beroepsverenigingen voor kunstenaars, heeft dan ook gemeend, de culturele wederopbloei van ons land met kracht ter hand te moeten nemen en heeft daarom ter gelegenheid van de bevrljdingsmaand in 26 gemeenten van ons land een aantal culturele ge beurtenissen geprojecteerd. Ook ln Alkmaar zal de maand Mei in het teken van deze kunstmanifestaties staan, hoewel door de korte tijd van voorbe reiding de organisatie buitengewoon moeilijk is geweest. Toneel, film en muziek. Hoewel dus het Alkmaarse Comité zich in zeer korte tijd heeft moeten in spannen om de opzet te doen slagen, is het resultaat nog zeer bevredigend te noemen. Het begin wordt gemaakt op 8 en 9 Mei. Op deze dagen zal^n één der bios copen in een tweetal „nachtvoorstel lingen" de première worden gegeven van een bijzondere film. Zekerheid over de betreffende film heeft men nog niet, hoewel de Zwitserse film. „De laatste kans" een behoorlijke kans maakt. Op 10 Mei wordt ln 't Gulden Vlies door het gezelschap Comedia een op voering gegeven van het toneelstuk .Komedianten" van Joh. W. Broedelet. Op 15 Mei treedt Morova's danstheater op en in de Aula van het Gymnasium zal op de 17e en 18e Mei de jeugd haar kunnen tonen. Met voordracht, dans en muziek zullen de leerlingen van de „TABOE". t Woensdagavond gaf de Ned. Chr. Filmactie afd. Alkmaar, haar eerste voorstelling. Het ligt in de bedoe ling geregeld filmavonden te orga niseren voor hen, die uit .principiële motieven de gewone bioscopen niet bezoeken, zoals de voorzitter, de heer H. Haytema,' in zijn welkomst woord mededeelde. De rolprent speelt in de Stille Zuidzee. Het is de geschiedenis van een meisje, dat tot heilige maagd wordt uitverkoren en door de streng ste wetten wordt beschermd. Als haar minnaar Mahati er in slaagt haar te ontvoeren, worden beiden door het noodlot achtervolgd, en vindt Mahati tenslotte de dood, era- dat hij de wetten overtrad. De talrijke bezoekers hebben ge noten van deze prachtige natuur film, die sommigen zich misschien nog vóór de oorlog zullen herin neren. VOORLICHTINGSAVOND. Ds. C. G. Bos, Geref. Pred. te Uit- huizermëerT zal morgenavond spre ken in „Waakt en Bidt". Het onder werp voor deze belangrijke uiteen» zetting is; De z.g. Revisie-synode. Middelbare scholen hun steentje tot de culturele verbetering bijdragen. De R.K. Oratoriumvereniging zal op Zondagmiddag 19 Mei in de Grote Kerk Verdi's Requiem ten gehore brengen. Een ensemble van acht bekende mu sici, waaronder Rosa Spier (harp) komt op 24 Mei in 't Gulden Vlies een licht klassiek programma uitvoeren. Een dag later, de 25e, is het weer muziek, die de aandacht vraagt. De Alkmaarse mu ziekcorpsen Soli Deo Gloria, De Post-* harmonie, St. Ceacilia, Excelsior en de Alkmaarse Orkestverenig'ng geven de muziektuin een openluchtconcert. De gezamenlijke zangverenigingen( concerteren op 21 Mei in de Grote; Kerk. Hier zullen optreden Toonkunst, Orpheus, de Vrijzinnig Hervormde en de Nederl. Hervormde zangkoren en de Verenigde R.K. Kerkkoren. Tot besluit komt Con^edia nog eens in 't „Gulden Vlies". Molière's „Tar- tuffe" zal hier op 29 Mei worden op gevoerd in een uitstekende vertaling van Bertus Aafjes en onder regie van Cor Hermus, die ook de titelrol speelt. De 8-Oclober-viering Onder voorzitterschap van mr. C. J. de Lange hield de 8 October-ver- eniging Alkmaar Ontzet" Woens dag j.L een vergadering in café Cen. tral. Uit de verslagen van secretaris en penningmeester bleek,- dat de vereniging zich in de belangstelling van het Alkmaarse publiek mag verheugen. Het aantal leden is thans 2946. Het saldo op 1 Januari 1946 bedroeg 1 3855,23. In de kascontrole- commissie voor 1946 werden be noemd de heren M. H. Erkamp en C van Hartingsveldt. De" periodiek aftredende bestuursleden, de- heren mr. C. J. de Lange, G. Grondsma en M. J. Lutterot werden herkozen In het feesprogramma voor de 8 October-viering zal getracht wor den vele straatnamen uit te beel den, zodat een groot aantal histo rische personen door Alkmaars stra ten zullen trekken. Zoals altijd zal ook dit jaar weer in de avond een groot vuurwerk worden afgestoken Tevens hebben B en W. hun toe stemming verleend tot de installatie van een kermis op de Paarden markt en het Canadaplein. IN 'T KORT BU voortgezet onderzoek ln de aul- kordlefstal b(] de Alkmaar Packet heeft opnieuw een arrestatie plaats gevonden, en wel van een schipper van de A.P. Voorts ls gebleken, dat een reeds gear resteerde, die inmiddels weer op vrije voeten was gesteld, toch bU de diefstal betrokken was. De man ls opnieuw gear resteerd. Uit de garderobe van het Centraal Ziekenhuis zUn een tweetal da mesmantels, die aan het personeel toe behoorden, gestolen. BU de politie is door een Ingezetene aangifte gedaan van oplichting van een geldbedrag ten zijnen nadele. PASSAGIERSLIJST M. S. „KLIPFONTEIN"y In onze winkel in de Langestraat 15 ligt de passagierslijst van het m. „Klipfontein" ter inzage. De „Klip fontein" vertrok 4 April uit Batavia en wordt 30 April in Amsterdam ver wacht. DIERENBESCHERMING. Sinds enige dagen zwerft te Alkmaar een jong herdershondje pl.m. 4 mnd. oud reu. witte voeten. Adres: Inspecteur C. Verwer, Baan- straat. DE ARRONDISSEMENTSRECHTBANK. BU Kon. Besluit is benoemd tot rech ter in de arrondissements-rechtbank t< Alkmaar Mr. R. W. J. C. van den Wall Bake, thans substituut-griffier bU d arrondissementsrechtbank te Haarlem. CENTRALE STIERENKEURING. v Vandaag heerst op het afgezette Ber- gerhout-terrein een gezellige drukte. 145 stieren, de keur van Nd.-Holland, zijn daar samengebracht om voorbij'"te trekken aan het critische oog van de experts. Het zijn over het algemeen mooie, sterk gebouwde dieren, die nog de stoere lichaamsbouw van bun fami lielid. de buffel, hebben. Ze zijn wat wild en voelen zich niet op hun gemak in groot gezelschap. Hun neus gaat briesend de lucht in, de hoeven stam pen. het lichaam trilt. Een oud heertje vroeg aan een boer of dit „de stier zijn zenuwen waren", maar de boer lachte alleen maar om de leken-opmerking. Aan deze stierenkeuring zijn een aan tal voorkeuringen voorafgegaan, waar 1400 stieren de revue hebben gepas seerd. Van dit aantal kwamen er slechts 145 voor de „finale" in aanmerking. Hiervan zijn er 90 één-jarige, 29 twee jarige, 15 drie-jarige en 11 oudere beesten. De Nutsspaarbank Het totaal aantal inleggers bedroeg op 31 December 1945 22188. Na bij schrijving der per 31 December 1945 verschuldigde rïnte ad f 200.5J6.96 be droeg het aan de inleggers verschul digde kapitaal f 10.662.444 37 (op Jan. 1945 f 7.121.008.35). Uit de balans en winst en verlies rekening blijkt dat over 1945 de be drijfswinst f 31-451 36 bedroeg (v. j f 33.011.17). Van deze winst wordt f 21.006.36 aan de reserve toegevoegd De omvang der urgente werkzaam, heden, welke voor de Spaarbank voort vloeiden uit de geldzuivering. de de blokkering en de fiscale maatregelen was van dien aard, dat er tot nu toe door tijdsgebrek geen gelegenheid is gevonden de vrij omvangrijke voorbe reidende maatreglen te treffen, welke nodig zijn voor de hervatting van het schoolsparen- Bij de aanvang van de nieuwe cursus hoopt de Nutsspaarbank weer met schoolsparen te kunnen be ginnen. Aan het eind van het jaar bedroeg het gezamenlijk tegoed van de school- spaarders f 51.20473, verdeeld over 2334 schoolspaarrekeningen. De balans per 31 December 1945 geeft in actief en passief aan een be drag van f 11.534,004.74. De partij der Moskovieten Twee Nederlandse politieke mar tijen hebben een sterke binding met een buiten ons vaderland ge legen centrum: de Katholieke Volks partij heeft het woord Rooms niet overgenomen van baar voorgang ster, de Rooms Katholieke Staats partij, doch haar binding aan het Vaticaan is desniettemin heel sterk gebleven. Niet in deze zin, dat het Vaticaan de politiek der Katho lieke politieke partijen in de gehele wereld zou dicteren, maar wel hier in, dat de maatschappeliike ziens wijze van de Pauselijke Stoel een beslissende invloed heeft op die van de Katholieke politieke partijen De verhouding van Meskou tot de Communistische Partijen in de gehele wereld is minder duidelijk. In de dagen van de Komintrra heette een tijdlang de Nederlandse Communistische partij; Sectie Ne derland van de Komintern. Ook na dat door wetswijziging een derge lijke nauwe band van een Neder landse politieke partij ontoelaatbaar was geworden, bleef de band van de Nederlandse communisten met Moskou zeer eng. Hoe staat het er thans mede, nu de Komintern is opgeheven en in Moskou de nadruk sterker is komen te liggen op het nationale Russische element? Velen menen, dat thans de Communistische partijen beschouwd moeten worden ais een politiek in strument van de buitenlandse poli tiek van de Russische staat. Het feit, dat de Nederlandse Communisten tot dusver van niet veel eigen in zichten en opvattingen hebben blijk gegeven en het hardnekkige ge rucht. dat de wederoprichting van de C.P.N in plaats van de vereni ging der Vrienden van de Waarheid op aandrang uit het buitenland zou zijn geschied, versterkt stellig de vermoedens in deze richting. Toch schijnt het ons even onjuist in de C.P.N. een vijfde colonne te willen zien als in de K.V.P. De opvattin gen ten aanzien van staat en maat schappij, zoals die in de Sovjet-Unie verwerkelijkt werden, bieden onge- wijfeld een uitgangspunt voor poli- tieke wilsvorming van een bepaalde groep in ons Nederlandse volk. Dat die groep ten aanzien van de inter nationale politiek sterker voor vriendschap met de Sovjet-Unie dan voor een nauwe aansluiting aan de politiek der Verenigde Staten en Engeland gevoelt, ligt voor de hand, doch maakt de aanhangers daarvan nog niet tot landverraders. Het zou zelfs zo kunnen zijn, dat hun tegen- wicht tegen de wel zeer sterk Ame rikaanse oriëntering der andere Ne- derlandse politieke partijen vpor onze nationale zelfstandigheid heil- zaam is. Op het terrein der binnenlandse politiek brengen de- Communisten, een program, dat zij omschrijven met de woorden: Opbouw orga niseren produceren. Het is echter te verwachten, dat zij in elk geval de komende jaren in de oppositie en niet in de regering hun plaats zullen vinden. Misschien dat er des niettemin toch enige positieve stuw kracht van hen uit zou kunnen, gaan. Het vooroorlogse verleden der Communistische partij in Nederland stemt echter in dit "opzicht weinig hoopvol. De C.P.N. heeft steeds veel gecritiseerd en veel afgebroken. In de bezettingstijd heeft zij een zeer groot aandeel in het verzet geno men, doch daarna is zij steeds meer uit de Nederlandse samenleving buitengesloten. Ha3r aanhang is thans stellig veel geringer dan een klein jaar geleden, doch de juiste omvang ervan zal pas met deze ver kiezingen blijken, TENAX. ROBINSON CRUSOë. c Donderdagmiddag gaf het gezelschap .Theo Vink. afdeling Jeugdtoneel, ln het ""„Gulden Vlies'' een opvoe ring voor de jeugd van de beleve nissen van Robinson en zijn makker Vrijdag op een eenzaam eiland in de Zuidzee. In ademloze stilte volgde de jeugd ln de nagenoeg gevulde zaal het spel, waarin de spelers op uitstekende wijze hun rol vervulden, en alle humbug achterwege bleef. Een middag van gezonde ontspanning, waaraan velen nog lang zullen terug- lenken. Grepen uit het Radio programma VOOR ZATERDAG 27 APRIL 1916. HILVERSUM 1. 7— en 8.- Nieuws. 9.20 Populaire morgenklankcn. 10.— Morgen wijding. 10.20 Uitzending voor arbeiders in contlnubedryven. 12.25 Aart Schot cn zijn dansorkest. 13.— Voor de Ned. strljdkr. 14.45 Van boek tot beek. 10.15 Men vraagt ca wy draalen 16.45 Sport. 17.30 city halfuur. 18.— Nieuws. 18.15 Lezing. 19.— Kamerkoor. 19.15 Toespraak door Prof. ir. W Schermerhorn. 20— Nieuws. 20.05 Ver kiezingstoespraak Partij van de Arbeid. 20 25 Ratfio-revue „Oké. mr. Pech!" 21.35 Weekoverzicht. 2150 Dat gebeurde hier (I). 22.20 Weekeindserenade. 23— Nieuws. 23.15 The Ramblers. HILVERSUM 2. 7.— en f.- Nieuws. 9.- Pluk de dag. 10.45 21.000 kruizen. 11.— P.adiozlekenbezoek. 12.15 Voordracht. 12.30 Lunchconcert. 13.— Nieuws. 14.45 lersa liederen. 15.— Hand in hand door kinder land. 16.15 Sportpraatje. 17.15 Chopln'a planowerk-. 18.— Harry <fe Groot en zUn Sextet. 19.— Nieuws. 19.15 Toespraak door Prof. Ir. W. Schermerhom. 20 Nieuws. 20 05 Lichtbaken. 20.30 Concert gebouw-orkest. 21.30 Brabants Radiocaba ret. 22.— Nieuws. 23.— The Ballrc o Melodians.

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 1