Jkmaardei' „Big-Four" wijzen Oostenrijkse aanspraak af Krijgt Abessynië 'n Rode Zee-haven? 1 Mei Nieuwe Bonnen Debatten over grondwetsherziening R.H.B.S., U.LO.-Alkmaar en Rochdaleschool voetbalkampioenen VRIJ WARM. Meest matige wind tussen Zuid en Oost. Licht bewolkt. Koude nacht, overdag vrij warm. Droog weer. WOENSDAG 1 MEI 1946. 3e Jaargang No. 208-429. Directeur. M J. Roggeveen. Wnd Hoofdredacteur: A H Hommersom Redacteur stad: G. W. M. Willems. DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE. STICHTING „DE VRIJE ALKMAARDER" Redactie en Adm.t Achterdam 20, tel. «14. Advertenüe-afd.: Lansestraat IS, teL 357L Volgens den correspodent van de „Daily Herald- te Rome zou koning Victor Em- manuel van Italië aftreden en voor het plebisciet Italië verlaten. De koning is. volgens dit bericht, verrast door de grote meerderheid, die zich tijdens het congres van de christelijke democratische party heeft uitgesproken ten gunste van de Re publiek. De koning zou zich naar Genève begeven. Zuid-Tirol blijft Italiaans |JE commissie der ministers van Bui tenlandse Zaken te Parijs heeft gis teren de aanspraken van Oostenrijk op de terugkeer van Zuid-Titol afgewezen Er werd echter overeengekomen, dat. indien Oostenrijk een kleinere grens wijziging zou eisen, dit in overweging ïou worden genomen. Volgens Radio-Parijs zou aan Abes- 6inië een uitweg nas» - de Rode Zee ge geven worden. In aanmerking hiervoor zou Assab in Erythrea'komen. Franse pers tegen Bevln's voorstel. Het voorstel van Bevin. om de vroe gere Italiaanse koloniën in Noord-Afri- ka cfnafhankelijk te maken, is in de Franse pers over het algemeen vijan dig ontvangen. Zowel de conservatieve „Courrier de Paris" als de communistische „Huma- nité" en de radicale „Ordre" wijzen er op, dat dit voorstel Britse steun aan het Pan-Arabische streven betekent. Alleen het officiële socialistische blad „Le Peuple" gaat met Bevin's voorstel accoord. Het blad schrijft: „Gesteld tegenover het gevaar van Russische penetratie heeft Engeland een buitengewoon ver standige houding tegenover de Arabi sche wereld aangenomen." Italië en Joego-SIavië vertegen woordigd. De ministers hebben besloten de Ita liaanse en Joegoslavische regeringen uit te nodigen Vrijdag a.s. vertegenwoor digers mar hun bijeenkomst te zenden om het standpunt van de beide rege ringen ten aanzien van het probleem van de Itallaans-Joegoslavische grens uiteen te zetten. O.a. zal hierbij de kwestie Triest en de eis, om schadever goeding van Joego-SIavië ter sprake komen. Een dode keerde terug Te Calcutta zal het deze week 25 Jaar geleden zijn, dat de Radjah van Bhopal een proces begon om zijn eigen erfenis 1.000.000 per jaar) tegen zijn weduwe. De radjah (pseudo-radjah?) be weert, dat op het ogenblik, toen de brandstapel, waar hij gecremeerd zou worden, werd aangestoken, een geweldige moessonbui losbarstte, die hem tot leven terug bracht. Hij klom van de brandstapel af en ging. zijns weegs. Aangezien hij zijn geheugen verloren had, bracht hij twaalf Jaar onder vreemden door. Het Hoger Gerechtshof was in 1941 van mening, dat de man inder daad de Radjah was. Gevraagd: een Salomo's oordeel.... Weer experimenten met het Nederlands Elftal? Het Nederlands elftal, dat Zondag 12 Mei te Amsterdam tegen België zal spelen, zal naar alle waarschijnlijkheid a. v. samengesteld zijn: Doel: Kraak (Stormvogels); Achter: Potharst (Ajax) en Van der Linden (Ajax); Midden: B. Paauwe (Feyen.). Kuppen (Sitt. Boys) en de Vroet (Feyen.); Voor: Holleman (VUC), Wil- kes (Xerxes), Roozen (Haarlem), Rij vers (NAC) en Smit (Haarlem). Reserves. Van der Vliet (ODS). Cal- denhove (DWS), Van Buitenen (HDVS) en Drager (Ajax). De E. C. heeft gean halve maatre gelen genomen, als zij bovengenoemd eflftal-vol-verrassingen werkelijk heeft samengesteld Zowel in de achterhoe de als in de middellinie heeft men de voorkeur gegeven aan spelers, die el- Kaar door en door kennen en daaren boven geroutineerd zijn. Of de beide Ajaxieden en de drie Feyenoord-spe- lers (ook Kuppen, al is hij tegenwoor dig Limburger!) werkelijk de beste spelers zijn, valt te betwijfelen. Waarom men ingegaan is op Smit's eigen voorstel, hem linksbuiten te plaatsen? Ook hier heeft de E. C. blijkbaar het zekere voor het onzekere genomen, d. w. z. de routine van Smit op internationaal gebied boven de jeugd en de snelheid van een ietwat kleinen Bouwmeester (NAC) Verkozen Het is echter niet tc geloven. dat de Haarlemmer trouw langs het lijntj: zal blijven, zoals het ezn goed buiten speler betaamt. Maar misschien is dit wel niet de bedoeling Dit elftal geeft, ondanks de vele verrassingen, toch wel een veilig ge voeg voor 12 Mei. Tenslotte kan men bij 7 spelers vertrouwen op hun club geest, want behalve Van der Linden en Potharst. Pauwe-Kuppen-De Vroet. zijn ook Smit en Roozen op elkaar in gesteld. Basket-b al 1. NEDERLANDSE OVERWINNING BIJ EUROPESE KAMPIOENSCHAPPEN. Tijdens de wedstrijden om het Euro pees kampioenschap basket-ball be- haa'de Nederland een overwinning op Groot Brittannië me'. 48—27. Polen sloeg Luxemburg met 45—28. MOLOTOV, de Sovjet-Russische minister van Bui tenlandse Zaken, die naar aanleiding van de beslissing der Parijse conferen tie om van 1 Mei af tweemaal per dag bijeen te komen, de opmerking maakte: dat de eerste Mei in de Sow- jet-Unie een nationale feestdag is. ,.Ik ben'echtér bereid om te werkzn", zei- de hij glimlachend. Bevin antwoordde hierop: „In dat geval hoop ik, dat U het voorbeeld van de Britse vakverenigingen zult volgen en zult vragen driedubbel te worden uitbetaald". Gunstig oordeel van Sccwandi over Nederland ,J)E Nederlanders in Nederland staan veel sympathieker tegenover onze strijd voor onafhankelijkheid, dan de Nederlanders in Indonesië", aldus ver klaarde dr. Soewandi, de leider van de Indonesische delegatie, die Maandag te Batavia is teruggekeerd. Een zèer gunstig oordeel had dr. Soe wandi gekregen van de energie, waar mede de gemiddelde Nederlandse ar beider, „zonder veel te mopperen, zich op elk terrein aan de herstelwerkzaam heden had gewijd". Zijn de P. v. d. A. en de K.V.P het eens over Indonesië? Nader ingaande op de waarschijnlijke politieke constellatie van Nederland, verkondigde hij als zijn mening, dat er zowel in de Partij van de Arbeid als in de Katholieke Volkspartij stromingen aanwezig w.aren, die een samengaan in het nieuwe parlement wensten, hetgeen zou kunnen leiden tot een coalitie. Kiezers opgelet Voor de groep personen, opgeno men in het Centraal Bevolkings register (schippers e.d.), is ta v. de Tweede Kamerverkiezingen op 17 Mei a.s. vastgesteld; dat zij Vrijdag 17 Mei kunnen stemmen te Den Haag. Benoordenhoutsche weg 2 (Dierentuin) van 8 u. 's morgens tot 5 uur 's middags. Zy moeten hun 2e distributiestamkaart met TD 2 zegel of een ander deugdelijk iden titeitsbewijs medebrengen. .Militairen. Voor militairen is de volgende regeling getroffen: Wie gelegerd is in de gemeenten, waarin hij in het bevolkingsregister is opgenomen, kan aan de stemming deelnemen zonder verdere formali teiten Is de militair buiten de woon- gemeente gelegerd en kan hij geen verlof krijgen om zijn stemplicht te vervullen in de woongeme^nte, dan kan hij in de gemeente, waarin hi; gelegerd is, aan de stemming deel nemen, mits hij uiterlijk 14 dagen voor de dag der verkiezing aan de secretarie der verblijfsgemeente van dit voornemen kennis geeft. JN 1889 besloet de eerste „Inter nationale", op voorstel van een Fransen mijnwerker, tot vieriug van de 1ste Mei als feestdag de; socialisten. Van een demonstratie voor de 8-urlge arbeidsdag groeide de beteken'* i-s>r Mei tot .?t feest van de arbeid: niet zoals de nazi's die altijd gretig geestelijke diefstal pleegden, dat opvatten met hun laarzengestamp en krijgsfanfares maar het feest van de arbeid voor een schoner toekomst, voor vrede en voorspoed, voor gerechtigheid en broederschap. Oer-oude idealen, in nieuwe ge stalte herrezen als reactie op mens-onterende practijken van ongebreideld kapitalisme. Stemt het niet tot vreugde, juist de brede lagen van het wer kersvolk deze idealen hoog houdt, dat de wil tot het vormen van een schoner maatschappij juist hier zo sterk leeft? 1 Mei, een dag vol beloften voor de natuur. Een dag ook vol "schone be loften voor de toekomst der mens heid. de het dat voor de tweede helft van de 5e periode 1946 (28 April t.m. 11 Mei). Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: KA, KB. KC 604. 221 Algemeen 125 gram boter 125 gram margarine 53 gram thee. 224 250 gr. jam. stroop enz. 225 250 gram waspoeder. LA, LB, LC 604. 118 Vlees 100 gram vlees, A 29 Melk 2 liter melk. B 29. C 29 Melk 3 1/2 liter melk. 112 Aardappelen kg aardappelen. KD, KE 604. 724 Algemeen 250 gr. jam. stroop enz. 725 250 gram waspoeder. LD. LE 604. D 29, E 29 Melk 6 liter melk. 612 Aardappelen 1 kg. aSrdappclen. Tabakskaarten enz. T 26 2 rants tabaksartikelen. (geen import-cigaretten). T 35 1 rants. import-cigaretten. V 26 100 gr. choc. of suikerw. X 26 100 gr. choc. of suikerw. X 35 1 -ants. import-cigaretten. Bovengenoemde artikelen kunnen reeds op Donderdag 2 Mei as. worden ge kocht, met uitzondering van de bonnen voor melk en aardappelen, waarop eerst met ingang van Maandag 6 Mei mag worden afgeleverd. Ook op de extra- vleesbon, die op deze bonnenlijst is ver meld, kan bij uitzondering reeds op Donderdag worden gekocht. Nieuwe kolentoewijzingen voor houders van identiteitskaarten Alle verbruikers van vaste brandstof fen voor verwarmingsdoelelnden, die voor het afgelopen stookseizoen van de brand- «stoffonoommiasie een Identiteitskaart ont vingen, moeten, ter verkrijging van een toewijzing vaste brandstoffen voor het stookseizoen 1946—1947 vóór 15 Mei a.s. een aanvraagformulier MD 393-05 volledig ingevuld bij hun distributiedienst inleve ren. De plaatselijke distributiedienst zal nader bekend maken, waar en wanneer genoemd formulier kan worden afgehaald en ingeleverd. Voor woningen, die alleen centraal ver warmd kunnen worden, zullen In afwach ting van een nader bekend te maken re- gellnge geen aanvraagformulieren worden verstrekt. Partij van de Daad opgericht De principiële leden van de Neder landse Bellamy-Partij en verwante re ligieus-socialistische Jongeren hebben ean nieuwe politieke formatie, ge naamd: „De Partij van de Daad", in het leven geroepen. Deze partij staat op pacifistisch standpunt en wenst een zuiver socialistische maatschap pij. zoals Bellamy in zijn boeken Looking BacKward" („in het jaar 2000") en ..Equality" (gelijkheid voor allen) beschrijft. De Partij van de Daad heeft de be doeling in 1951 een volksstemming te houden over de vraag of met een ge leidelijke overgang de Bellamy-econo- mie, aangepast aan de Nederlandse volksaard, moet worden ingevoerd. Wanneer dit plan door de uitslag van het referendum wordt verworpen, zu'len de leden van de Partij van de Daad zich aaneensluiten tot één grote Bellamy-cröperatie, die alle productie In eigen hand zal houden en deze ge zamenlijk zal consumeren. PLECHTIGHEID OP 3 MEI. Te 's-Gravenhage zal Vrijdagavond 3 Mei een plechtigheid worden gehouden op de Waalsdorpervlakte, die door alle Ne derlandse zenders wordt uitgezonden. De uitzending begint om kwart voor acht! Om 8 uur klinkt het hoornsignaal: „geeft acht", waarna door het gehele land twee minuten stilte betrach; zal worden. Tweede Kamer Wordt art. 192 gewijzigd? 1 Mei in de Tweede Kamer In de gister gehouden vergadering van de Tweede Kamer werd o.m. behandeld het Wetsontwerp tot Wijziging van de Grondwet. De heer Maarsseveen (R.K.) is van me ning, dat er> formeel nog veel tegen het ontwerp zou kunnen ingebracht worden, doch materieel vrijwel niets. Spreker deelt mede zich het recht voor te. houden een amendement in te dienen tot schrap ping van art. 192 der Grondwet. (Dit arti kel bepaalt dat dienstplichtigen te land alleen met hun instemming naar de Over zeese Gebiedsdelen gezonden mogen wor den. Red.). De heer Tilanus (C.H.) geeft te kennen, dat deze grondwetswijziging hem niet sympathiek is: een overhaaste behande ling lijkt spreker niet gewenst, De heer Bierejna (Lib.) kan de urgentie van het voorstel niet inzien; daarbij is hij var. oordeel, dat incidentele wijzigin gen grote bezwaren met zich mee brengen De heer Truyen (R.K.) meende in een rede. die een zwakke doublure was van die van zijn partijgenoot Maarsse veen, dat. het lidmaatschap der Bijzondere Kamer onverenigbaar moet zijn met het lidmaatschap der Staten Generaal, even als de heer Schouten, die bovendien ver klaart. dat hij niet zal kunnen medewer ken aan aanvaarding van het ontwerp. De heer Wagenaar (C.P.N.) verklaart, dat er ln het ontwerjT gedachten voorkomen, waarmee zijn fractie zich kan verenigen, zij zal zich echter van stemming ont houden. In zijn een op elk punt rake verdediging merkt de minister van Binnenlandse Za ken, de heer Beg], op, dat men decen nia lang ontevreden is over de proce dure der Grondwetsherziening. Spr. moet aan de Kamer overlaten of zij bij amen dement art. 192 wil schrappen. In verband hiermede vraagt de minister het ontwerp aan te 'houden tot Donderdag a.s. Het slot van zijn rede wordt enigszins bedorven, omdat tijdens zijn woorden, door mr. Maarsseveen, prof. Schermer- horn en de voorzitter Van SchaicJT nog (Van onzen pari. redacteur). De heer Schouten bestookte de re gering, die de euvele moed had te spreken van „rijp »n beraad en gezette overweging" als oorzaak van haar af wijking van het rapport der Staats commissie. Dit rapport was getekend 1 April en het telkens herhalen van die datum, verlokte mr. Joekes tot de interruptie, dat deze ApHl-grap spr. blijkbaar dwars zat. Onder groot gelach van rechterzijde antwoordde de heer Schouten: „van 1 April heb ik geen last en van 1 Mei ook niet", waarop mr. Joekes repli ceerde: „Wij hebben juist plezier in I Mei". Toen lachte ook de linkerzijde! De Kamer besluit het ontwerp tot Don- dérdag aan te houden. De heer Wendelaar (Lib.), vraagt ten slotte verlof aaTT' den voorzitter om de ministers van Binnenlandse Zaken, van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en van Handel en Nijverheid vragen te mogen stellen over de wijze, waarop het voor de verkiezingen beschikbare papier over de politieke partijen Is verdeeld: over de zenduren, die aan de politieke partijen zijn toegewezen en in hoeverre de rege ring de maatregel, dat bulten de toe gewezen tijd. geen zendtijd gebruikt wordt voor politieke propaganda, doet hand haven. Toen ln Noord-Griekenland bil jetten werden opgehangen, waarin de arbeiders werden opgewekt de eerste Mei te vieren, ontstonden schietpartij en, waarbij vier mensen gedood wer den. Vijf met granaten en mitrailleurs gewapende gemaskerde mannen heb ben gedurende drie minuten de uit zending van het Italiaanse omroep- nvill CI1 uc VUUUIUCI irou oviiaacw liug gediscussieerd wordt over de vraag of staten Moeite Mario met geweld de schrapping van art. 192 al of niet bij onderbroken en fascistische propagan- amendement kan geschieden, da gevoerd. De finales der schoolwedsirijden Voor de 25ste maal heeft Alkmaar's jeugd van 10 tot 18. jaar op het Sport park verwoed gestreden om zilveren kransen, medailles en ditmaal ook om ontbijtkoeken, blikjes biscuits, zweef vliegtuigen en kousen. Voor de 25sie maal ook trad „meester" Lutterot op als algemeen hoofonderw(jzer van hon derden krioelende en enthousiaste jon gens en meisjes, bijgestaan door den (jverigen secr..-penningmeester, den heer J. Groet. De hoofdschotels vormden gisteren de hockey-wedstrijd Lyceum-R.H.B.S., wel ke door de eersten met 2—1 werd ge wonnen, en de des middags gespeelde voetbalwedstrijden. De helden van de dag waren de kleine Rochdale-mannetjes, die mei een won derbaarlijke productiviteit alle wedstrij den wisten te winnen en wier keeper slechts één maal kon worden gepas seerd. De St. Wtllebr.-scholieren slaag den hierin gisteren, maar ze moesten er toch aan geloven met 4—1. Het beste spel werd o.i. vertoond door de U.L.O. Alkmaar, die een perfect spel letje voetS*al ten beste gaf, beter zelfs dan de winnaar in de hoofdgroep. R.H. B.S. Abbachtsschool verweerde zich goed tegen de U.L.O.-ers, maar moest on danks het spectaculaire keepen-è-la- Kramer van hun kleinen doelman, met 6—1 Kêl loodje leggen. Teleurstellend was de finale Gymna sium—R.H.B.S. Hoewel de Bergerhout- scholieren er dank zij een plotselinge uitval in slaagden een 1—0 voorsprong te behalen, waren zij duidelijk de min deren van de Paardemarkers. Het stijl volle keepen van den Gymnasium-doel man Ad Bojfem voorkwam, dat de H.B. S.-ers geen grotere overwinning dan 2-1 konden behalen, ondanks de grote schot- vaardigheid van midvoor Boswijk. Prjjzen en uitslagen. Het is een goed idee van de school- wedstrijden-commissie geweest om naast de prijzen voor de elftallen ook meer individuele prijzen beschikbaar te stel len. Zo kreeg de B.L.O.-Alkmaar als het dapperste elftal twee ontbijtkoeken; de Bosboom Toussaintschool-doelverdedi- ger, die tijdens deze wedstrijden het meest gepasseerd werd (11 maal!), één ontbijtkoek. A. Knip van de Rochdale school. die de bfeste speler was vZbn de afd. L.O.. ontving voor zijn prestatie een zweefvliegtuig. De Gymnasium-doelman, Ad Boxem, werd verblijd met een afbeelding van Ellsabeth Bas. voor zijn uitstekend ver dedigen. Voorts kreeg Jb. de Boer voor het aardigste reclame-biljel een paar kousen. De zilveren krans, uitgeloofd door de Vrije Alkmaarder, werd gewonnen door het hoïEëy-eirtal van de R.H.B.S. (meis jes); die van de NutsspaarBank door de U.L.O. Alkmaar I. De uitslagen luiden: HBS V—Lyceum III 3—4 (na verl.); H. B.S. IV—ULO Heiloo II 7—0; Lyceum I —HBS hockey (jongens) 2—1; St. Aloy- siusschoolSt. Adelbertusschool 13; ULO St. Jozef I—Amb.sch. II 2—0; H.B. S. I—Gymnasium I hockey (meisjes) 3-1; Stompetoren IRK VGLO II 01 (na verl.); Rochdalesch. ISt. Willebr.sch. I 4—1; HBS II—Lyceum II 3—6; Amb.sch. I—ULO Alkmaar I 16; HBS I—Gymna sium I 2—1. De na afloop van de prijsuitreiking gespeelde wedstrijd Alcmaria Veterane^ —Onderwijzers werd door de laatsten gewonnen met 3—2. FEESTSTEMMING IN DE STAD. e Gisteravond trok de Postharmonie onder het spelen van vrolijk?" marsen en nationale liederen door de stad Voor deze muzikale wandeling was grote belangstelling vooral van de zij de van de jeugd. De versieringen, die reeds in de straten zijn aangebracht voor de bevrijdingsfeesten verhoogden de feestelijke stemming. DE ALKMAARSE OVERDEKTE. 5 Mei a.s. begint het zomerseizoen Ir. de Alkmaarse overdekte. Abonnemen ten voor deze periode kunnen reeds nu worden genomen, zowel uitsluitend voor het zomerbad als gecombineerde abon nementen Zomerbad en Overdekte BURGERLIJKE STAND. Geboren: Paul J„ z. v. Johannes A. Cornelissen en A. Romeijn. Theo- dorus A„ z. v. Wouter van den Berg en J. B. den Hollander. Dick, z. v. Jan Pool en A. P. Lodder. Gehuwd: Hendrikus C. Houtenbos en Geertruida L. Th. Smorenburg. Simon Nierop en Johanna C. Strikkers. Evert Goselink en Anna F. Timmer. Joseph Elzas en Carolina L. Grun- wald. Johannes Haans en Neeltje Harder. Overleden: Meinuwtje Wit. wed, i van J. van der Molen, oud 80 jaar. Wat is er le doen? Woensdag 1 Mei. Wapen van Heems kerk, 1.30 uur, P. v. d. A. ,.De ge laarsde kat", jeugdtoneel. Wapen van Heemskerk, 8 uur, P. v. d. A. Bijeenkomst met me dewerking van het gezelschap 1 Willem _van Capelle. Gulden Vlies, 8 uur, „Papa is verloofd", met Johan Kaart. Donderdag 2 Mei. Wapen van Heemskerk, 8 uur, E. V. C. (1- jarig bestaan) Non-Stop-Cabaret „Schoppen is Troef". Vrijdag 3 Mei. Zie Donderdag. BIOSCOPEN. T/m Donderdag. A. B. T. Piraten in de Stratosfeer. (18 jaar). Cinema Américaln. De zon gaat nooit onder. (18 jaar). Harmonie. De Voerman. (18 jaar). Victoria. Hendrik V. (Alle leeftijden). „CRESCENDO" REVUE. e Gisteravond gaf de accordeon-vere niging „Crescendo" in samenwerking met het cabaret gezelschap „Er zit schot in" een uitvoering in het Wa pen van Heemskerk. Het is een lust de jeugdige accor- deonnisten te zien en te horen spelen. Met veel animo voerden zij enkele marsen uit waarvoor ze terecht een daverend applaus oogsten. Ook de fragmenten uit Lehar's Ope rette „Die lustige Wittwe" waren uit stekend verzorgd, al was het tempo nu en dan wat te langzaam. Wanneer we nu in aanmerking nemen dat zij dit stuk slechts een maand in studie heb ban, kunnen we het orkest en den dl- rigent A. van der Wolff niet anders dan een woord varTTof toekennen voor deze prestatie. Over het cabaretgezelschap kunnen we minder enthousiast zijn. Mej. Rie Wit was met enkele liederen wél het beste. Goochelaar en imitator, zow,gl als conferenciers waren echter niet in staat de toeschouwers met hun voor dracht te boeien. BEKENDMAKING. V De waarnemend Commissaris van Po litie deelt mede. dat~7ïfe viering van ae bevrijdingsdag uitsluitend door de ge hele bevolking plaats vindt op Zaterdag 1 Mei a.s Er zijn enkele buurtverenigingen, wel ke evenals vorig jaar menen enkele weken met deze z.g. bevijdingsfeesten te kunnen doorgaan. Hiertoe zal echter geen verlenging yan het sluitingsuur worden toegestaan. De Grondwetsherziening. IL Achter de voorgestelde Grondwet»» herziening, die slechts de vorm van toekomstige wijzigingen betreft, schuilt eén veel belangrijker vraag stuk: Wat is de beste vorm van volks vertegen woord i ging? En in de schriftelijke voorberei ding van de discussie is dit dan ook reeds tot uiting gekomen bij de be zwaren, die de meerderheid van de kamer heeft geuit tegen het oor spronkelijke regeringsvoorstel om de eerste lezing van de toekomstige herzieningen niet achtereenvolgens door de Tweede en Eerste Kamer te doen plaats vinden, maar deze te be handelen in een verenigde zitting van beide kamers der Staten-Gene- raal. Deze bezwaren waren: hier komt de verhouding van beide ha mers in het geding; de vraag, of het Twee Kamer-stelsel moet worden gehandhaafd. Dat hoort bij de alge mene herziening thuis; nü moet de herziening tot het strikt noodzake lijke beperkt blijven. De regering is voor dit bezwaar gezwicht en heeft dit vooretel terug genomen. De herziening is daardoor van nog beperkter strekking gewor- ien, maar het voordeel van nog een behandeling minder is opgeofferd. Het vraagstuk van de waarde der Eerste Kamer, die in 1848 al min of meer toevallig in de Grondwet is ge bleven, en waarvan in 1918 een be roemd hoogleraar in het staatsrecht reeds gezegd heeft, „dat alleen cie boden haar zouden betreuren", blijft echter aan de orde. Als „bolwerk" tegen radicale hervormingen, door een beperkter kiesrecht, wenst nie mand haar meer. En de vraag, of een afzonderlijk lichaam, dat geen eigen stelsel van vertegenwoordiging heeft, wordt op het ogenblik alleen nog zó beantwoordt, dat de Eerste Kamer een kamer van revisie is, die a.h.w. rechtspreekt of de Tweede Kamer haar taak juist heeft vervuld en die haar politiek karakter dus groten deels heeft verloren. Een andere constructie, die een kamer van meer „organisch" of „corporatief" model wenst, wordt (in het voetspoor van Kuyper en Treub) thans alleen nog door Prof. Romme voorgestaan. Er zijn in de laatste jaren nog twee redenen bijgekomen, die plei ten voor een verdwijnen van de Eerste Kamer (en uitbreiding van het ledental der Tweede): 1. De mogelijkheid van een ver tegenwoordigend lichaam voor de vier rijksdelen (Indonesië, Suriname, Curacao en Nederland), dat zou blij ven waken over de grondslagen yan het koninkrijk in de af zonderlij ke wetgevingen. 2. Het toenemen van het aantal organen voor bepaalde overheids taken in de toekomst (Bedrijfsschap- pen, Onderwijsraad enz.), die de wetgeving reeds zodanig voorberei den, dat er geen revisie op de uit spraken der Tweede Kamer meer nodig is. Ook zou deze kamer zelfs door uitbreiding van het commissie stelsel, deze ontwikkeling nog kun nen bevorderen. Een tweede punt van discussie is: wie moeten er in de Bijzondere Ka mer voor de Grondwetsherziening worden gekozen? Moet het lidmaat schap daarvan al dan niet verenig baar zijn met dat der beide kamers, of misschien alleen niet met dat van de Tweede Kamer? De regering wil hier o.i. terecht niets verbieden. Be langrijke politieke kopstukken zul len ook bij de tweede lezing van een. belangrijke Grondwetsherziening hun woord moeten meespreken. Maar geheel onjuist zou het zijn deze ka mer tot een doublure van de he- staande kamers te maken. De candi- daturen der overige leden zouden veeleer gegrond moeten zijn op al gemene staatrechte] ij ke scholing cn "op speciale deskundigheid op al de gebieden, waarover de bepaalde Grondwetsherziening loopt. W. V. Grepen uit het Radio programma VOOR DONDERDAG 2 MEI 1946. HILVERSUM 1. 7.— en 8.— Nieuws. 8.15 Plerre Palla. 8.30 Ochtendrythme. 9.15 Morgenwijding. 9.30 Arbeidsvitaminen to.39 Van vrouw tot vrouw. 10.35 Pianorecital. II.— Nuttig en nodig. 12.— Chopin's piano- werken. 12.35 Ensemble Jetty Cantor, 13.— Niauws. 1313 Orkest Malando. 14.-» De vrouw binnen en bulten haar huls. 14.20 Kamermuziek. 15.20 Confetti. 173® Les Gars de Paris. 18.— Nieuws. 18.30 Voor de Ned. Strijdkrachten. 19.05 Sport- praatje. 20.— Nieuws. 20.05 CPN verkie zingstoespraak. 22.40 ..De onsterfelijke Strauss. 23.Nieuws, 23.40 „Blues ln the Nlght". HILVERSUM 2. 7.— en 8.— Nieuws, f .20 Gr.pl. 9.— Pluk de dag. 10.— Boyd Neei's String Orchestar. 10.15 Morgendienst. 10.45 Arthur Schnabel. 11— Radio zieken bezoek. 11.45 Gekomen is uw lieve Mei. 12.30 Lunchconcert. 13.— Nieuws. 13.15 Continental Qulntet. 13 45 Voor de vrouw. 14.— Rhapsodie Sextet. 15.— Zweeds Man nenkoor. *5.15 Quatre Mams recital. 16.45 Liederencyclus. 17.— Het Rijk over zee. 17.10 Menuetten. 18.15 Mandolinata. 18.30 Nieuwe tijden voor den boer en tuinder. 19.— Nieuws. 19.30 ARP verkiezir gstoe- spraak. 20.— Nieuws. 20.20 Marinierskapel, 21.30 Arnhemse Orkc-. lver. 22.— Nieuws. 22.15 De vaart der volkeren.

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 1