lkitiaardei* RIJKSSUBSIDIES VOOR HET TONEEL Wordt Triëst Italiaans of Joegoslavisch? crn"18 EN^ZOMKEfCHÜM, In de Noordelijke provinciën matige wind tussen Noord en Noord-Oost, half tot zwaar bewolkt. Normale tem peratuur voor de tijd van het jaar, droog weer. In het overige gedeelte van het land matig toenemende wind tussen Noord-Oost en Oost. Licht tot half bewolkt, vrij warm, droog weer. DONDERDAG t MEI 1M«. 3e Jaargang No. 209-430. Directeur: M. J. Roggeveen. Wnd. Hoofdredacteur: A. H. Hommerjon. Redacteur stad: O. W. M. WUlems. DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE, STICHTING .DE VRIJE ALKMAARDER" Redactte en Adm.J Acbterdam 20, tel. 2271. Advertentle-afd.i Langestraat U, tel. *71. LAATSTE NIEUWS UITGEBREIDE GOEDERENRÜIL NEDERLAND—FRANKRIJK. (Van onzen dipl corr.) Van welingelichte zijde vernemen wij, dat zeer binnenkort te Parijs het Ne- derl.—Frans econ. accoord wordt on dertekend. Nederland zal o.m. leve ren 2 tot 3 stoomboten voor de grote vaart, alsmede havenmateriaal en grote dekschuiten. Frankrijk zal auto's en textielgoederen leveren. Onafhankelijk van de regeringsbe- moeiïngen hebben vertegenwoordigers der vooruitstrevende bevolkingsgroepen een stichting „Het Volkstoneel" opge richt, die een gezelschap in het leven wil roepen, dat zich alleen ter wille van de toneelkunst richt tot de gro te massa van het volk, die zich nog niet in de schouwburgen waagt. Zij wil dit echter uitsluitend doen wanneer dit zeischap eveneens als onderdeel van de toneel-totaliteit gezien zal worden. Het schijnt, dat de mogelijkheid daartoe ge vonden kan worden. Vrijdenkers willen zendtijd terug De Vrijdenkers Radio Omroep vereni ging heeft op haar vergadering van April te Utrecht een resolutie aange nomen. waarin zij besluit te ijveren voor het terugkrijgen .van de zendtijd, die haar, in 1937 door de regering-Co- lijn-De Wilde ontnomen is. DE KERKEN OP 4 MEI OM 11 UUR OPEN. 0 De Ned. Chr. Sociale Corporatieve Unie heeft het initiatief genomen om alle geestelijke leiders te verzpeken op 4 Mei om 11 ^uur de kerken te open opdat alle christenen, die in de gele genheid zijn, zich voor een kort dank gebed in de kerken kunnen verenigen. MR. TRIP ONDERSCHEIDEN. Bij K. B is bij bevordering be noemd tot grootkruis in de Orde Oranje Nassau Mr. L. J. A. Trip, oud. president van de Nederl. bank. De kunst geen handeltje meer DE regering meent, dat ondanks de gemeentelijke subsidies het toneel in ons land over het algemeen te veel een commerciëel bedrijf is, waarin de recet te het repertoire beheerst. De regering zal thans trachten deze commerciële ba sis aan het toneel te attrekken en het een financieel fundament te verstrek ken, waardoor het in staat wordt ge steld meer en op principieel andere wij ze dan tot nu toe geschiedde, zich aan zijn taak als kunst en kunstinstrument te wijden, aldus verklaarde dr. W. Hun- ningher, regerings-adviseur voor het to neel, op een persconferentie van het ministerie van O. K. en W. te Amster dam. De gemeenten Amsterdam en Den Haag bezitten sinds lang een stedelijke gchouwburg en een daaraan verbonden, gesubsidieerd gezelschap, en Rotterdam streeft er energiek naar binnenkort op hetzelfde te kunnen bogen. Daar boven dien deze drie steden voor het toneel een zeer groot contingent van het to taal der Nederlandse toeschouwers leve ren, is de regering met deze gemeente besturen in bespreking getreden om te komen tot de oprichting wn plaatselij ke toneelstichtingen, die de beschikking zullen krijgen over de gemeentelijke bijdragen voor het toneel en in even grote mate financiële steun van het rijk zullen ontvangen. De besturen dezer locale stichtingen, samengesteld uit ver tegenwoordigers van gemeenten, rijk en burgerij, geven opdracht tot forr-ering van gezelschappen telkens aan twee of meer artistieke leiders enerzijds en een zakelijken leider anderzijds. De figuur van den directeur-theaterondernemer is geëlimineerd. De artistieke leiders zul len met de aan hun gezelschap verbon den regisseurs een z.g. regie-raad kun nen vormen. Het gaat er bij dit alles niet om eni ge bestaande gezelschappen in het bij zonder te bevoordelen. De regering gaat uit van de ook door de Federatie van Beroepsverenigingen van Kunstenaars voorgestane toneel-totaliteit, waarbij het laatste doel is de in ons land aanwezige acteurs in gezelschappen als stijleenhe den te groeperen. Dat dit alleen kan geschieden in volledige samenwerking met de toneelspelers zelve is duidelijk. Toneel In de provincie. QM tot directe resultaten te komen, moest voorlopig een fusie worden aangegaan tussen Amsterdaip en Rot terdam. die gedurende twee seizoenen door één groot gezelschap bediend zul len worden. Nu kort geleden de Haagse dichting werd opgericht, mag verwacht worden, dat uiterlijk September van dit jaar Den Tiaag ee- nieuw Residentie toneel zal hebben. Deze gezelschappen zullen In de eerste plaats hun kunst moeten brengen in deze drie grote steden, daarna vinden zij nog een derde arbeidsterrein in de provin cie. Het Volkstoneel. IN SCHEERVLUCHT H. M. de Koningin, zal Vrijdag 3 Mei een herdenkingsplechtigheid te Vught bij wonen. Circa zestigduizend Amsterdammers na men deel aan de 1 Mei-betoging: circa twintigduizend aan de vergadering ln da Houtrusthallen, belden georganiseerd door de CPN. Minister Schermerhorn heeft te Amster dam voor de Partij van de Arbeid, tel gelegenheid van 1 Mei een rede gehouden ln de Apollohal. Te Den Haag werd o.a. het woord gevoerd door minister Drees. De Hogere Krijgschool te Wass'Wlaar Is Woensdag offlciëel heropend. „De Naamlozen", het beksnde toneelstuk van Defresne. is te. Londen niet veel suuce onder de naam* „Dutch Family" opgevoerd. Algemene staking in Palestina De Arabische hoge commissie heeft voor Vrijdag 3 Mei a.s. een algemene staking in het gehele land geprocla meerd als protest tegen het rapport over Palestina, uitgebracht door de Amerikaans-Britse commissie, die de immigratie van 100.000 Joden in de loop van dit jaar aanbeveelt, doch de Zionistische eisen voor een Joodse staat verwerpt. De Arabische nabuur- ètaten zijn aangezocht op dezelfde dag een sympathiestaking te doen plaats hebben. NOG STEEDS FASCISME IN TTALIë. Op talrijke plaatsen in Italië is £et i de diefstal van het lijk van Musso- lini tot demonstraties en relletjes ^ge komen. In Verona hebben onbekenden op de Kathedraal een grote fascistische vlag gehesen, die eerst na drie uur verwijderd kon worden. In Rome zijn alle toegangswegen af gezet, daar men vermoedt, dat Musso- llnl's lijk in de stad zal worden ge bracht. Op de redacties van de Italiaanse linkse bladen zijn aanslagen gepleegd met handgranaten, kort nadat fascisten Radio Monte Mario hadden overvallen en drie minuten lang fascistische propa ganda hadden uitgezonden. WIE WORDT IN INDIë DE BAAS?" Duidelijke taal van het enige Nederl. blad op Java De te Batavia verschijnende Neder landse krant „Dagblad" meent, af. gaande op de resultaten van het opi nie-onderzoek naar de politieke constel latie in Nederland dat na de verkie zingen Schermerhom in het gunstigste geval genoodzaakt zal zijn met de Katholieken samen te werken. Volgens het blad zal echter niet hij. doch de leider der Katholieken een nieuw kabinet vormen. Het „Dagblad' neemt met „zekerheid" aan. dat de onderhandelingen van de katholieken met de partijen van de rechter vleu gel zullen eindigen in een coalitie met een kleine, doch bruikbare meerder, held In het nieuwe parlement, waar*- door er aan de vraag, „wie de baas in Indië is", een einde zal komen.... Is de wens hierbij niet al te zeer de vader van de gedachte? Indonesië in de Tweede Kamer Zoals wij reeds eerder berichtten, zal de minister van Overzeese Gebiedsde len morgenmidag in de Tweede Kamer een verklaring afleggen over het beleid der regering ten aanzien van Indonesië en gegevens verstrekken over de Jong ste besprekingen in Londen. Wij verne men hieromtrent nader, dat het de be doeling is Maandag a-s. over deze ver klaring eveneens in openbare zitting een debat té houden. Dit uitstel van het debat heeft tweeër lei doel. In de eerste plaats verschaft het de leden, der Kamer de gelegenheid, de regeringsverklaring rustig te bestu deren. In de tweede plaats zullen de leden dan kennis hebben kunnen ne men van een voorlopig napport. dat de commissie-Van Poll dezer dagen zal doen verschijnen. Het wetsontwerp 4»t heffing van een vermogensaanwasbelasting zal vóór de verkiezingen niet meer in behandeling komen. Vernieuwing in de vakbeweging? De Algemene Bond van Werkers in het Mijnbedrijf heeft op haar congres van 28 April besloten om, zot^*a fusie besprekingen geopend worden tussen de bedrijfsbonden van het NVV en de EVC, besprekingen te beginnsn met de Algemene Nederlandse Mijnwer- kersbond teneinde de mogelijkheid te onderzoeken of een nieuwe bedrijfs- bond voor werkers in het mijnbedrijf, aangesloten bij de nieuwe organisatie gesticht kan worden. De voorzitter van het NVV de heer Kupers heeft gisteren op een bij eenkomst van de Amsterdamse Be- stuurdersbond een rede gehouden, waarin hij de EVC een donkere toe komst voorspelde, wanneer zij haar huidige koers blijft volgen. Spr. hekel de fel de ..stakings-gymnastiek" van de Eenheids Vak-Centrale, en maakte een vergelijking met de methoden, die het Nationaal Arbeids Secretariaat jn het begin van deze eeuw heeft toege past, tengevolge waarvan deze organi- satie ten onder ls gegaan. „Wij zijn voorstanders van een grote eenheid in de vakbeweging", aldus Kupers, wij zijn voorstanders van een fusie tussen NVV en EVC. maar dat zal al leen mogelijk zijn. wanneer de EVC onze beginselen aanvaardt". ARIE VOOREN. de winnaar van de MijnPeelMaas wielerwedstrijd. Engelse en Amerikaanse plannen voor de Ruhr-industriën In een nieuw plan van de En gelse regering, dat gisteren aan den Fransen Minister van Buiten, landse Zaken is overhandigd, wor den twee nieuwe mogelijkheden voor controle op de industriën het Roergebied geopperd: Het eerste plan houdt in: sociali satie van de belangrijke industriën in het Ruhrgebied en Rijnland, de kolenmijnen van de Ruhr incluis. Het tweede: Internationalisatie van de industriën in het Rurhgebied en het Rijnland. De eerste door Engeland voorge stelde oplossing zou betekenen, dat deze industrieën behoren aan worden beheerd door plaatselijke Duitse autoriteiten. Het tweede voor stel wijkt niet veel af van reeds eer der uittgesproken meningen. De Amerikaanse Minister van Buitenlandse Zaken, Byrnes, zal te Parijs en voorstel indienen tot vor ming van een internationale trusts ter exploitatie van de Ruhrindu- striën. Volgens dit plan vou, zowel voor de steenkolen als voor de staal, een maatschappij worden opgericht in welks college van commissarissen ook Nederland, België, Luxem burg en Frankrijk en mogelijk ook Joego-Slavië zitting zouden hebben. ABMTENAREN-INFLATIE IN BELGIë. Het Brusselse blad „La Libre Bel- gique" heeft uitgezocht hoeveel ambte naren er sinds 1939 de ministeries heb ben „aangevuld". In 1939 bedroeg het totale aantal ambtenaren bij de verschillende de partementen 6 280. In 1945 waa dat aantal 30.948! Textielpunten aangewezen De nummers 101 t.m, 120 van de tex- tielkaarten VA. VB, VC, VD en VE zijn aangewezen voor het kopen van textiel artikelen. Van de textielkaarten VF 605 zijn gelddig de nummers 101 t.m. 200, laatstgenoemde punten zijn voorzien van de letter B. Losse punten zijn niet geldig. Voorlopig nog geen Engelse Zaterdag Deze week is bij een Hilversumse meubelfabriek de Engelse Zaterdag in gevoerd. Het zal echter bij een week blij ven, want de Rijksarbeidsinspectie heeft het plan n.1. niet goedgekeurd, omdat enerzijds te lange werkdagen zouden worden gemaakt en anderzijds het be lang van de wederop) ouw het invoeren van de vrije Zaterdag nog niet toestaat. GEEN EXTRA TREINEN OP 4 MEI. éf Wegens gebrek aan belangstelling gaan de extra-treinen naar het spel der bevrijding in het Stadion te Am sterdam op 4 Mei as. niet door. De gekochte kaarten en toegangs bewijzen kunnen weer aan de stations worden ingeleverd. „Mont parnasse" in Den Bosch De wijk te Den Bosch, die onder de naam van „De Pijp" bejeend staat, zal de verjaardag van de be vrijding op grootse wijze vieren. Alle straatnamen zijn in Franse namen veranderd: Rue de la pipe („de pijp"), Rue du sucre, (suiker- straat), Rue de la fenêtre (Raam- straatj, Place des coupeurs (Snijders plein), etc. De wijk zelf is omge doopt in „Le Montparnasseen geeft een eigen krant uit. De café's dragen Parijse namen. Le Moulin Rouge, La Lanterne Rouge, Le Ciel en L'enfer. Men heeft er zelfs het Brusselse manneke bijgehaald, een plein naar hem genoemd en men zal hem groter en schoner dan ln Brussel zelf, te kijk zetten. In dé café's en bistro's zal Franse likeur geschonken worden en op straat zullen bij een orchestre mu sette de midinettes tot laat in de nacht hun bal-champêtre vieren. Het feest zal twee dagen duren en sluiten met het kiezen van de „ko ningin van Montparnasse". De Parijse Conferentie Geen overeenstemming over controlecommissie Italië voor UET rapport van de gealllëerde en- quêtte-commlssle voor Julisch Venetië, stelt vast, dat het centrum van Triëst bijna uitsluitend Italiaans is. Het grootste deel van de buitenwijken heeft een Slo- weense meerderheid met een sterke Ita liaanse minderheid in gebieden, die bijna geheel Sloweens zijn. Het ls moeilijk een oordeel uit te spreken over de verhou ding tussen Italianen en Slowenen ln liet gebied van Triëst. want van Joego-Slavi- sche zijde beweert men, dat een groot deel van de Italiaanse bevolking en voor al de jongeren, zich als Slavisch be schouwt. Het is niet mogelijk, aldus het rapport, om t.a.v. Jullsch Venetie te spre ken van een duidelijke ethnologische scheidingslijn tussen westelijk en zuide lijk Istrië om de volgende redenen: het Italiaanse element overheerst ln de kust steden en langs de kust, evenals ln een groot aantal landelijke aglomeratles, ter wijl in andere landelijke aglomeratles Croaten en Slowenen ln de meerderheid zijn Is de Joego-Slavlsche volks telling Juist? Hot rapport geeft voorts de meningen weer van de verschillende delegattes over de Joego-Slavische volkstelling van 1945 De Sowjet-Russlsche delegatie beschouwt het als een juiste weergave van de situa tie. De Britse delegatie ls van mening, dat die volkstelling geschied ls onder omstandigheden, die niet toelaten haar wetenschappelijke waarde toe te schrij ven. De Amerikaanse delegatie 'tenslotte vindt haar van alle wetenschappelijke elementen ontbloot. Sowjets minder toeschietelijk. Ten aanzien van een gealllëerde con- tröle-commlssie voor Italië li geen overeenstemming bereikt, daar Molotov zich verzette tegen een door Byrnes gesteld plan. Wel ls men het eens over één aspect van de Balkankwestie. Men heeft n-1. be sloten, dat de gewapende machten van de Balkanlanden beperkt zullen worden tot da vredessterkte. Slechts 80.000 Oostenrijk? bezetters ln Byrnes heeft voorgesteld om de mili taire garnizoenen in Oostenrijk tot 15."" man per bezettende natie te verminderen. Hij voegde daaraan toe, dat de Ameri kaanse troepen geheel uit Oostenrijk en Italië zouden verdwijnen, zodra de be trokken vredesverdragen van kracht zou den zijn. Bijzonder Gerechtshof STADSNIEUWS. „Geef hem de absolutie maar, want morgen sla ik hem dood" INVASIEGELD VOOR ONDtRWIJZERS. De ministerraad heeft thans goedge^ keurd dat aan onderwijzers alsnog een z.g. invasie-voorschot verleend wordt. De Alkmaarder C. P. Hoolwerf stond Woensdag voor het Amsterdamse Bijzon dere Gerechtshof terecht, omdat hij, vol gens de verklaringen van den comman dant der voormalige landwacht. Schoen makers. verraad zou hebben gepleegd. Als~~gevolg van een burenruzie tussen verdachte en zijn buurman, Wiese, zou H. aan de landwacht medegede'èlti hebben, dat W. een machinegeweer ln huls had. Ben huiszoeking volgde en toen bleek, dat het „machinegeweer" een z.g.n. olie molen was. Ernstige gevolgen voor W. had dit on gewenste bezoek dus niet gehad. Tet zitting werd de aanleidende ruzie behandeld, waaruit zou moeten blijken, dat verdachte in tegenstelling met de beweringen van W. geen dreigemen ten had geuit, waar de SD of landwacht in betrokken was. Wel had H. tegen een passerende gees telijke. driT de vechtenden van elkaar wilde scheiden, gezegd: „Pater, geef hem de absolutie maar, want morgen sla hem dood, of rijg hem «an het mes". Dit was de enige bedreiging geweest. De beschuldiging, steunde alleen op de verklaringen van Schoenmakers, en dit was aanleiding voor den verdediger, mr. C. Berkhouwer, om wegens gebrek aan bewijs, óp juridische gronden, vrijspraak te concluderen. De advocaat-fiscaal, mr. W. Bakhoven, persisteerde bij zijn reeds vroeger uitge sproken eis en vroeg veroordeling tot 4 Jaar gevangenisstraf, waarvan 3 jaar R.W.I. en ontzetting uit alle rechten voor het leven. De verdachte, die het laatste woord kreeg, verklaarde nogmaals niet schul dig te zijn, waarna de president de uit spraak bepaalde op Woensdag 15 Mei. EEN FANATIEKELING. De 41-jarige boekhouder H. P. Koorn uit Alkmaar was een fana- tiek""N.SJB.er geweest, die zich be ijverd had om den bezetter zoveel mogelijk ter wille te zijn. In 1943 had hij aan den N.S.B- hoofdaffent en dienstdoend inspec teur van politie, Ter Horst, medege deeld. dat de agent p. Bosman tij dens zijn dienst in 71e bioscoop de „Harmonie" zijn plicht had ver zaakt. Toen namelijk in een jour naal de beeltenis van Mu^grt op het doek verscheen en het publiek rumoerig werd. had Bosman de bioscoop moeten doen sluiten en de zaal laten ontruimen; dit had hij niet gedaan en K. had zich hieraan in hevige mate geërgerd. De mede deling, die hij deed aan Ter_Horst, had echter voor Bosman geen ern stige gevolgen géhad, zoals deze zelf ter zitting getuigde. Het was bij een reprimande gebleven. Een angstfiguur. Ernstiger was het geval geweest met een aangifte, die Koorn deed aan de Landwacht. Eerst "Had K. in November 1944 aan den N.S.B.-lui- tenant van politie J. Vink medege deeld, dat J. H. Bos. ~73ie evenais verdachte aan dé Houtweg woonde. naaT de Engelse zender luisterde en illgale blaadjes verspreidde. Hij nomde B. een gevaar voor de omge ving en verzocht aan den heer Vink „werk van de zaak te maken". Lt. Vink wist evenwel, dat in dat geval 'de S.D. de zaak over zou nemen met alle gevolgen van dien en liet dus de klacht langs zich heen gaan. Integendeel, hij liet Bos waar schuwen, dat hij huiszoeking zou kunnen krijgen en daarom alle be zwarende papieren moest verwij deren. Dit alles hielp echter niet veel, want Koorn, die bemerkte, dat aan zijn klachf geen gevolg was gege ven, liep naar de Landwacht, die een inval deed en B^s èn een on derduiker arresteerden. Beiden wer- den. naar de Weteringsschans ver. voerd en later naar Duitsland* over gebracht. Het O.M. noemde verdachte een fanatiek en fel N.S.B.er, die een groot gevaar voor de goede Neder landers was. Spreker eiste 7 jaar gevangenisstraf, waarvan 5 jaar R.W.I. en ontzetting uit alle rech ten voor het leven. Verdachte's raadsman, mr. C. Berkhouwer, noemde K. een angst figuur,"""die doodsbenauwd was voor zijn buurman, Bos. Pleiter vroeg voor het eerste ten laste gelegde vrijspraak en voor het laatste feit de uiterste clementie. Uitspraak over 14 dagen. BUREMEESTER HERBENOEMD. Bij Kon. besluit van 20 April 1946 is Jhr. mr. F. H. van Kinschot opnieuw benoemd tpt burgemeester der ge meente Alkmaar. Naar de stembus (III). HE Katholieke Volkspartij gaat bij haar politiek uit van de zedelijke normen, zoals ze die verankerd ziet in de door God gegeven wereldorde en de openba ring. Zij is daarbij klaarblijkelijk van mening, dat deze normen zo omschre ven ook voor niet-Roomsen aanvaardbaar moeten worden geacht. De omschrijving ls echter wel degcijk typerend voor de Roomse kerk, die steeds een beroep doet op het getuigenis van de natuur en dat dan bevestigd ziet door het woord van Gods openbaring ln Bijbel en kerk. Op grond van deze opvatting zal de K.V.P. slechts voor weinige niet-Roomsen aan trekkingskracht bezitten. Op grond van deze beginselen wordt nu een politiek ontvouwd, waarvan wij me nen te moeten betwijfelen, of ze inderdaad met het woord vooruitstrevend juist ge karakteriseerd wordt. Begrijpelijk is de afweer van de politiek van HJi^gr en die de Sowjet-Unte, gezien het feit, dat verhouding Kremlin—Vaticaan nog steeds niet bevredigend geregeld ls. WU missen echter in het programma van deze vooruitstrevende partij een duide lijke uitspraak tegen het regiem-Franco. Of is dat .egenwoordig naar K.V.P.-op- vattingen een vooruitstrevend regiem? Verder wordt gepleit voor een hecht rijksverband met Indonesië, Suriname en Curagao. Wij vrezen, dat hiermede niet bedoeld wordt een op hechte vriendschap berustende samenwerking van vrije vol keren, doch een op historische gronden vastgehouden verpiichüng lot onder geschiktheid van de overzeese gebieden onder Hollandse voqgdU. Vooruitstrevend lijkt ook dit ons nu niet bepaald. Het feit, dat in de X.V.P. sociaal-conser vatieve en vooruitstrevende arbeider» worden bijeengehouden doet ons ten aan zien van de uitwerking van het maat schappelijk program niet veel goeds ver wachten. De naam Rqmme wekt hier zeker geen vertrouwen. wij" zouden de kiezers uit de Roomse bevolkingsgroep, die prijs stellen op een waarlijk vooruitstrevende politiek dan ook willen aanbevelen tussen Rome en Romme geen verband te leggen, doch hun stem uit te brengen op die partij, welke naar hun mening het best ln staat moet worden geacht uitdrukking te ge ven aan hun sociaal-politieke verlangens. Wij zijn ervan overtuigd, dat zij daar door aan hun kerk geen geestelijke schade toebrengen. Integendeel! Wij zeggen dus: Rome zonder Romme! TENAX. Rectificatie. - Het artikel: „De Partij der Moskovieten" van Vrijdag 26 April behoorde ook tot de reeks „Naar de stem bus". Deze kop was weggevallen. Redactie. Grafschennis ERNSTIG MOTORONGEVAL. Woensdagavond om 6 uur werd de politie telefonisch ln kennis gestild van het feit, dat aan de Noordervaart twee motorrijders zwaar gewond in de berm van de weg lagen. Politie G.G.D. begaven zich naar de plaats van het ongeval. De 41-jarige v. D. uit Castricum reed met een duopassagier per motor in de richting Alkmaar, toen een band plofte en beiden van de motor afgeslingerd werden. 3Ü bleven zwaar gewond lig gen; dr. Heringa verleende de eerste hulp, waarna beiden naar het C. overgebracht werden. Hun toestand is AANRIJDING MET DODELIJKE AFLOOP. c Gistermiddag omstteeks 3 uur kwam de 47-jarige mevrouwV. uit de Van der Woudestraat per fiets"Dver de Kneppel- brug in de richting van de Nassaulaan rijden. Zij wilde voor een wagen, die van de richting Helderseweg kwam. langs rijden, ten einde de Nassaulaan te bereiken. De chauffeur van de wagen, die met een snelheid van ongeveer 40 K.M. reed. remde krachtig en gooide t stuur naar rechts om. Een aanrijding kon echter niet voorkomen worden, de vrouw werd tegen de grond geslagen en dr VanBeek. die onmiddellijk ter plaatse was, kon slechts de dood con stateren die vrijwel onmiddellijk inge treden moet zijn. BEKENDMAKING. Alle leden van de „Vereniging van oud-illegale werkers", die meedoen aan de „Stille Omgang" moeten Vrijdag avond half acht bij de Raad van Arbeid, hoek Helderseweg aanwezig zijn. JUBILEUM. i> De heer F. Hulst, Rich. Cobdenstr. 2, hoopt Maandag 6 Mei de dag te her denken dat hij voor 50 jaar in dienst trad bij de firma A. van Dijk, schoen en sporthandel, alhier." SLUITING ZAKEN. bestuur van de plaatselijke afd. verzoekt, in overleg met den waarn. comm. van Politie, aan allen hun zaken Vrijdagavond 8 uur te slui ten. WINKELSLUITING OP ZATERDAG. Van vele kanten ls ons verzocht om het personeel van verschillende winkels in onze gemeente ook in de gelegenheid te stellen op Zaterdagmiddag feest te vieren. De patroon zelf zal het zeer zeker toe juichen Indien zijn cliënten hiermede re kening willen houden. De bonnenUJst kwam één dag vroeger uit, zodat het mogelijk ls ook eerder te bezorgen. Hulsmoeders, houdt er even re kening mede, dat. als hakker, melkboer, enz.. Zaterdag nog bezorgen, dat het dan vóór den middag 1». N8ar „Het Vrije Volk" meldt is' men enige dagen geleden op Texel tot de ontdekking gekomen, dat de bloempul- ]en op de graven der Georgiërs waren stukgeslagen. Het ergste is, dat men* hier niet met kwajongenswerk te doen heeft, maar te maken schijnt te hebben met anti-Russische of beter anti-com munistische tendenzen. Reeds eerder werd het glas voor de foto van den op standleider, kapitein Loladse Schalwa, op het kerkhof vernield. Het comité, dat zich bezighoudt met de voorbereiding tot opriching van een grafmonument, waar van het voorontwerp gereed is en waar voor de Russische ambassadeur exc. Valkov een groot bedrag beschikbaar steldeTis door d'*t optreden uiterst ver ontrust. De waardering onder de bevol king van de opstand der Georgiërs op Texel is verre van gunstig. 100.000 Joden naar Palestir.a Nog dit j'aar. In Londen en Washington werd gisteren tegelijkertijd een rapport gepubliceerd van de Amerikaans- Britse onderzoekingscommissie in zake Palestina, waarin de immigratie van 100.000 Joodse slachtoffers van het fascisme wordt aanbevolen. De' immigratie zou nog dit jaar moeten plaats vinden. Het rapport zegt verder, jdat Pa lestina onder Brits bestuur moet blijven, totdat de vijandelijkheden tussen Joden en Arabieren op-| houden. rHet bes MCoreca" Grepen uit het Radio programma VOOR VRIJDAG 3 MEI 1946. HILVERSUM 1. 7.— en 8.— Nieuws. 8.20 Gr.pl. {'.50 Voor de hulsvrouw. 9.Gr.pl. 10 Morgenwijding. 10.20 De Regenboog. 10.45 Voor de vrouw. 11.20 Eddy Walis. 12 The Romancers. 12.35 Orgelspel. t3. Nieuws. 15.15 Aeoilan Sextet. 14.— kook kunst. 14.20 Kamerorkest. 16.— Muzikaal babbeltje. 17.— Novelty Serenaöers. 18.— Nieuws. 18.30 Voor de Ned. Strijdkrachten. 19— Reg. Foort. 19.30 Nat. progr. 21.30 Radio Philharmonisch Orkest. 22.25 Char les Panzéra zingt. 23.Nieuws. HILVERSUM 2. 7.— en 8.— Nieuws. 9.— Pluk de dag.. 10.15 „De Polder gaat er aan". 10.40 Vrouwenkoor. 11.30 Radlo- trombcne kwartet. 12.15 Voordracht. 12.30 Vaudeville-orkest. 13.Nieuws. 13.20 Orkest Jaap Meyer. 14.— Bariton en piano. 15.— Voor de vrouw. 16— „De Verkochte Bruid". 16.55 Het Hollands trio. 17.45 Het Rijk over zee. 18.— Amsterdamse politle- kapel. 19— Nieuws. 19.30 tot 21.30 Natio naal programma. 22.-» Nieuws. 22.30 En semble Nlna Dolce. Nationaal programma 19.30 Inleiding door ds. F. R. A. Henkels. 19.35 Orgelimprovisatie. 19.45 Reportage van de tocht naar de Waalsdorperduinen. 20 30 Orgelim provisatie. 20.40 Radio Philharmo nisch Orkest o.l.v. Alb. v. Kaalte. 21— Toespraak door Z.E. Minister- President Ir. W. Schermerhorn. 21.15 Gramofoonmuziek.

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 1