kmaardei' Molotof eist eerst vredesverdragen met Duitsland's vazallen „Geleide economie onze enige kans op herstel" HHZOKHBtMH. VRIJ KOUD. Matige, aan de kust tijdelijk krach tige wind tussen Noord en Noord- Oost. Hier en daar een buitje. Vrij koud. DINSDAG 14 MEI 1948. Se Jaargang No. 218-439. Directeur: M J Roggeveen Wnd Hoofdredacteur: A H Hommerson. Redacteur stad: G. W. M. Willems. DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE. STICHTING „DE VRIJE ALKMAARDER" Redactie en Adm.: Aehterdam tel. 2274. Advertentle-afd.: Langestraat 18, tel. 307L BURGEROORLOG IN PEBZICT De ^.z.scne prem.e.- U.iavam Soel- taneh zou willen aftreden wegens het vastlopen der onderhandelingen tussen de centrale Perzische regering en de afgevaardigden van Azerbeidzjan. Hij heeft dit tot dusver nagelaten op uit drukkelijk verzoek vsn den Sowjet-am- bassadeur. De kans op burgeroorlog is groter da i ooit. Talloze moeilijkheden op de Parijse Conferentie Komt China ook ter conferentie? QP de conferentie der vier ministers van Buitenlandse Zaken te Parijs werd gisteren geen enkel tastbaar resul taat behaald. Ten aanzien van Triëst verklaarde de Amerikaanse minister Byrnes, dat hij bereid was het Franse voorstel te aanvaarden, waarbij Zuid- Istrië aan Joego-Slavië kwam, doch Triëst Italiaans zou worden. Ook Bevin kon zich hiermede verenigen. Molotov verklaarde, dat naar zijn me ning het vraagstuk geregeld moet wor den op basis van de Joegoslavische bij dragen in de oorlog. Wat de Duitse kwestld betrof, waarvan Byrnes had voorgesteld deze vandaag ter tafel te brengen, meende Molotov, dat eerst de vredesverdragen met de voormalige va zalstaten van de as moesten worden afgehandeld. Wanneer wordt Libië onafhankelijk? Een andere moeilijkheid, die gisteren ontstond was het stellen van een tijdsli miet voor de onafhankelijkheid van de voormalige Italiaanse kolonie Libië. Byrnes stelde voor. dat Italië zonder meer afstand zou doen van zijn koloniën en dat de Big Four over een Jaar nadere beslissingen zou nemen. Indien dan geen overeenstemming zou kunnen worden bereikt, zou een beheer- 6Chap van de Verenigde Naties ingesteld kunnen worden. Bevin verklaarde, dat hij er de voor keur aan zou geven, dat Italië zijn ko loniën onmiddellijk aan de Verenigde Naties zou afstaan. Hij had het Britse beheerschap over Cyrenaïca slechts voorgesteld als antwoord op het voorstel ♦an een Italiaanse beheerschap, en om dat Engeland de bevolking van Cyrenaï ca beloofd had, dat zü nooit meer onder Italiaanse heerschappij zouden staan. Byrnes zou hebben voorgesteld om ook China aan de behandeling van de Duitse kwestie te laten deelnemen. Er ls geen verdere beslissing hierover ge nomen. Herderlijk schrijven KATHOLIEKEN AANGERADEN K. V. P. TE STEUNEN. In de katholieke kerken is Zondag een herderlijk schrijven voorgelezen. De Nederlandse bisschoppen wijzen hierin op de grote betekenis, die de verkiezingen hebben en zij geven als hun mening te kennen, dat de partij die het best de belangen der katholieken behartigt, de K. V. P. is. - Distributienieuws. Aangezien de distributie van de import-sigaretten wel wat te wensen overliet, zullen de bonnen T 35 en X 35, naar „Trouw" weet te melden, voor lopig hun geldigheid behouden. Labour-Lagerhuisleden ,,Er heerst fascisme in Griekenland" Drie Lagerhuisleden van de En gelse Labourpartij, die juist terug gekeerd zijn uit Griekenland, bewe ren, dat Griekenland bezig is snel een fascistische staat te worden. Zy betogen, dat er een eenzijdige burgeroorlog heerst, nl. een oorlog van uiterst rechts tegen alle demo cratische elementen, die het met de regering niet eens zijn. Duizenden personen zijn het slachtoffer van moord, opsluiting, molestering en in timidatie. De politie is door en door voos en heeft in dit misdadige op treden een belangrijk aandeel. De gebouwen van republikeinse en link- se dagbladen van vakbewegingen, jeugdorganisaties e.d. worden in het gehele land op onwettige wijze over vallen en gesloten. Onze verkiezingsprijsvraag Onze verkiezingsprijsvraag trekt veel aandacht. De „uitslagen" stro men binnen. Wel verzoeken wij de inzenders, zich te houden aan de officiéél vastgestelde volgorde van de partijen, die als volgt is: 1. Partij van de Arbeid. 2. Katholieke Volkspartij. 3. Anti-Rev. Partij. 4. Christ.-Hist. Unie. 5. Partij van de Vrijheid. 6. C. P. N. „De Waarheid". 7. Protestantse Unie. 8. Staatk. Geref. Partij. 9. Ned. Bellamy Partij. De inzenders worden verzocht, alleen het aantal zetels dat de ver schillende partijen naar hun mening zullen bezetten in de Tweede Kamer, aan ons te doen toekomen. SPOORWEGEN EN VERKIEZINGEN Op de aanstaande verkiezingsda gen zullen de weekkaarten der Ned- Spoorwegen voor de heenreis geldig zijn tot 12 uur en voor de terugreis als op Zaterdag DE ZWALUWEN WAREN PRODUCTIEF. Ook in Zwitserland is, zoals wij gis teren reeds meldden, een Nederlandse voetbalzege behaald. In Basel behaalden de Zwaluwen een 71-overwinning op het Baselse elftal. De doelcijfers geven een niet geflatteerd beeld van het bij zonder goede spél, dat door de Neder landers vertoond werd. Van der Vegte (H.B.S.) was zeer pro ductief en doelpuntte vijf maal. De zesde en zevende goal kwamen van de voet van Engelsman (N.E.C.) en van Bergman (Blauw Wit). Een beeld uit de voetbalwedstrijd Holland—België. De Nederlanders scoren bun vijfde doelpunt. Knikkerles Ik hield als kleine Jongen niet van knikkeren. Of beter gezegd: ik hield er wel van. maar mijn liefde was platonisch Ik kon n.1. de spelregels nooit leren. En lk was boordevol af gunst. vooral op de groot ste Jongens waartoe lk mij niet rekenen kon omdat zij die ingewikkelde regels blijkbaar wel tot In de perfectie beheersten en altijd wonnen Ik kon alleen winnen van de Jon gens die kleiner of even onhandig waren als lk en daar vond lk geen aardig heid in. Veel later eerst begreep ik. dat het niet aan mijn handigheid, maar aan de hunne lag. Zij speelden vals En altijd wijzigden zich de spelregels: zij draaiden als een wind- vaantje mee met hun be langen Als lk de activiteit van de politieke partijen gade sla, word lk helaas vaker dan eenmaal per dag sterk herinnerd aan dat knikke ren van die opgeschoten jongens, van wie ik de spel regels nooit vermocht af te kijken. Er ls dat frisse knikkerpartijtje geweest rond het Vorrink-kuiltje en nog enige dozijntjes van minder grote propor ties. maar van hetzelfde kaliber; er ls een partij, die alle onmogelijke vrij heid neemt, die de demo cratie maar by benadering geven kón (b.v. de vrij-, held om Schermerhori met Hen* Hitier "Tg vej gelijken) en de een l Commentaria heerst nog voortreffelij ker dan de ander de spel regels. Niet alleen In vergade ringen en kranten, ook in de aether wordt er druk geknikkerd. Een virtuoos staaltje gaf Zaterdag J.L de VARA ten beste. Deze omroepver eniging had ons verzocht, een ..Commentaria", van Zaterdag 20 April, voor de microfoon te mogen bren gen. omgewerkt tot een sketch. Wij hadden daar tegen geen bezwaar en na tuurlijk luisterden wij met belangstelling. De tekst werd vrij nauwkeurig ge volgd en alles ging behoren, totdat totdat een meesterlijke knikker t gegeven werd Da» was 't allerlaatste. Een dichterlijke vrijheid cre- eerde twee onsmakelijke, want zwerende vingers die omhoog werden ge heven. wat den arbeider die tot dan toe door ons aan het woord was gela ten. tot onze verbazing inspireerde tot de krijgs kreet. dat hij op no. 1 van no. 1 stemde. HIJ is blijkbaar tot dat inzicht gekomen nadat hij van onze krant naar het VAR A-hoofdkwartier gestapt Tenminste, had hij daarvan nog niets verteld en de VARA heeft er ons evenmin Iets van gezegd, dat hij van plan was om dit den volke kond te doen. Maar enfin. Het lesje ls weer geleerd: dat ik zo iets niet van te voren aan zag komen zal wel hier aan liggen, dat lk nog steeds de kunst van het knikkeren niet meester ben. Churchill weer vertrokken MET EEN FLES OUDE KLARE... Winston Churchill heeft Maandag een bezoek aan Rotterdam gebracht, waar hij als erelid der gemeenteraad werd ge ïnstalleerd en hem de gouden penning der stad, als teken van zijn nieuwe waardigheid om de hals gehangen werd. „Tot mijn spijt zal ik wel niet alle raadszittingen bij kunnen wonen, doch deze ene zitting verschaft mij bijzonder veel genoegen. Ik weet niet of ik her kozen moet worden, maar dat komt wel goed", zei Churctujl na afloop van de plechtigheid. Verder verklaarde hij nog: ,Ik heb met mijn vrouw en dochter een heerlijk bezoek aan Nederland ge bracht. Dit is een land van glimlach en bloe men. Prachtige bloemen zijn het, over al in dit Nederlandse voorjaar. Er is vreugde in dit land en hartelijkheid, en als vreugde zou kunnen doden, zou ik hier niet meer staan." Aan het dejeuner, dat later gebruikt werd, werd o.m. bourgogne geserveerd, waaraan nog een geschiedenis was ver bonden. Men vond op de flessen deze dichtregels: „I'm standing here by luck with fun. I escaped in Arnhem from the' hun, Went more than two years underground, Came up two years more bright and sound." („Dat ik hier voor u sta is bof. Ik ontkwam in Arnhem aan den mof, Dook daar ruim twee Jaar onder, dook op, twee jaar rijper en gezonder") Dat Churchill een liefhebber ls van een hartversterking bleek ook uit het feit, dat hij de. terugreis naar Engeland maakte in gezelschap van een fles oude klare. Prins Bernhard. heeft den Britsen staatsman een eindweegs met zijn eigen vliegtuig begeleid. Mrs. Churchill en miss Mary blijven nog enige dagen in Nederland; zij zullen o.m. een bezoek aan Arnhem brengen. WACHT NIET TE LANU. Op 29 Mei a.s. worden de verkie zingen voor de Provinciale Stater gehouden. Voor hen, die niet in etc gemeente wonen waarin zij zijn in geschreven, is het mogelijk in hjjm woonplaats te stemmen, mits zij de moeite nemen nu persoonlijk even naar de gemeente-secretarie te gaan Morgen kan het nog. overmorgen £iet meer! Nieuw wetsontwerp: EX-ONDERDUIKERS IN OVERHEIDSDIENST KRIJGEN ALSNOG SALARIS Bij de Tweede Kamer ls door de re gering ingediend een wetsontwerp, be treffende de „herziening van tijdens de bezetting verleende ontslagen en ande re maatregelen ten aanzien van perso nen in overheidsdienst". De Memorie van Toelichting schrijft hierover o.m.: „De regering is tot de conclusie ge komen, dat, indien de voorgeschreven verrekening van de na ontslag genoten inkomsten aldus wordt geregeld, dat de betrokkene zoveel van die inkomsten mag behouden, dat hij tezamen met de 70 pet. schadeloosstelling 100 pet. heeft gelijk reeds in de bedoeling lag de verhoging van de schadeloosstelling tot 100 pet. alleen verschil maakt met betrek- ki. g tot degenen, die minder dan 30 pet. c.q. nihil aan andere inkomsten hebben gehad. Het voornaamste begrip van de thans voorgestelde regeling is „herziening", en wel van ontslagen en disciplinaire straffen, tijdens de bezetting* in bezet gebied verleend, resp. opgelegd aan personen, op of na 15 Mei 1940 werk zaam in openbare dienst hier te lande krachtens aanstelling of arbeidsovereen komst. Herziening zal plaats vinden van alle ontslagen, tijdens de bezetting in bezet gebied verleend. Het resultaat der her ziening zal, indien het ontslag in feite op een buiten de bezetting gelegen grond is verleend, echter geen ander zijn dan een bevestiging door het be voegde gezag. Het ontwerp bevat voorts een voor. ziening met betrekking tot de aanspra ken, die ondergedoken, niet ontslagen overheidspersoneel kan doen gelden, in dien de uitbetaling van salaris tijdens de bezetting achterwege ls gebleven. Havenstakingen duren voort De burgemeester van Amsterdam heeft een ernstig beroep gedaan op de staken de havenarbeiders het werk te hervat ten. De rector magnificus van de Neder landse EconomLsche Hogeschool te Rot terdam heeft verklaard, dat het niet in de bedoeling gelegen heeft studenten als stakingbrekers te gebruiken. In dit zeer bijzondere geval echter scheen het juist de hand uit de mouwen te steken in het bel .ng van de voedselvoor ziening en de volksgezondheid. Zoals bekend had de E.V.C. zich hieromtrent met een verzoek om opheldering tot den minister van O. K. W. gewend. KOTA BOROE EN ORANJE BRENGEN NIEUWE REPATRIëRENDEN. Het S. S. Kota Baroe is op 10 Mei uit Semarang vertrokken met 462 re- patriërenden aan boord, nl. 142 man nen, 217 vrouwsn en 103 kinderen. Het schip wordt 1 Juni te Suez verwacht. Het M. S. Oranje zal vermoedelijk Donderdag 16 Mei as. in de voormid dag in de haven van Rotterdam aan komen. Onderwijzerssalarissen worden herzien Ten Departemente van O. K. en W. ls gistermiddag de „commissie van advies en overleg ter voorbereiding van de herziening van het bezoldigingsbesluit burgerlijke rijksambtenaren geïnstal leerd. In zijn installatie-rede heeft minister Van der Leeuw er op gewezen, dat de zaak van de onderwijzerssalarissen in een zodanig stadium is gekomen, dat in het gehele land de overtuiging leeft, dat deze afdoende^ geregeld moet worden. De minister gaf voorts als zijn oordeel te kennen, dat de bezoldiging van de leerkrachten een aangelegenheid is, wel ke rijp is om te worden behandeld, en wel in die zin. dat hierin binnen de kortst mogelijke termijn aanmerkelijke verbeteringen worden getroffen. De voorzitter der commissie was er in zijn beantwoording van overtuigd, dat het resultaat van de werkzaamheden een voor de regering aanvaardbare en voor de onderwijzers een redelijke op- lossing zal brengen. „Hollandse Nieuwe!" Gister is te Vlaardingert de eerste nieywe Hollandse maatjesharing af geslagen. De vis was in Umuiden aan wal gezet door de KW 2 uit Katwjjk; in totaal bedroeg deze eerste aanvoer 240 kantjes, de vangst van zes schepen. De gegadigden waren uit alle delen van het land gekomen, zodat de vraag het aanbod overtrof. De prijzen, die betaald werden, va rieerden van 800 900 per ton De kwaliteit was voor de tijd van het jaar beslist goed te noemen. Minister Mansholft WIJ staan voor een nieuwe periode van de geschiedenis. Wij willen niet meer terug naar 't stelsel van de vrije economie. Voor alles moe ten wij thans naar een beheersing vaat het bedrijfsleven, naar de ge leide economie," aldus sprak de mi nister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, ir. S. L. Mans- holt, gisteravond op een verkie zingsvergadering van de Partij van de Arbeid m het Wapen van Heems- HeemSkerk. Ten aanzien van dit programma punt legde de minister er de nadruk op, dat het hierbij niet gaat om be paalde onderdelen van het bedrijfs leven, maar dat volgens één groot plan moet worden gewerkt, waarbij wij ons hebben te richten naar de internationale ordening, die op zo vele punten reeds actief is. Fel kantte minister Mansholt zich tegen „de lage middelen, die thans op het hoogtepunt van de verkie zingen gebruikt worden". Het ge val Vorrink. was. volgens" spreker, wel het uiterste, dat men tot nu toe meemaakte. Spr. zeide, dat deze bom in eigen kamp is onploft I.xndbouwperikelen. Als landbouwdeskundige ging de minister uit de aard van zjjn func tie dieper in op de talloze kwesties, die de landbouw raken. Volgens spr. was de voornaamste factor, waar door de Nederlandse landbouwer de strijd met de concurrenten niet aan kon, deze. dat onze kostprijs veel te hoog ligt. Speciaal het lot van onze kleine boeren is by dit vraag stuk ten nauwste betrokken. De minister deelde in verband hiermee mede, dat er direct na de verkiezingen een groot ontwerp van herverkaveling ïn het Parlement zal worden gebracht, waardoor de grond doelmatiger zal worden verdeeld en goedkoper kan worden bewerkt. „De Nederlandse grond," aldus ir. Mansholt,' „is nu eenmaal zeer kost baar. Zij moet zp worden bebouwd, dat zij het meest opbrengt voor het Nederlandse volk." Alle rantsoenverlagingen, die wy moeten voeren, hangen samen met het wereldtekort aan voedsel samen De minister wees er hierbij op( dat de schande dei* groentevernietiging uitgewist kan worden, dank zij de internationalè afspraken. Aan het slot van zijn reoe be toogde minister Mansholt, dat wij twee kanten op kunnen: terug, met de reactie „aanknopen bij 1940" met all» gevolgen van dien als werk loosheid, ontreddering van het be drijfsleven etc., of vooruit: via de geleide economie naar een recht vaardiger maatschappij. D$. Busker over Christendom en Socialisme Tezelfdertijd sprak in de Muziek- tuin ds. J. J. Buskes uit Amsterdam, die later mét den minister „van zaal verwisselde". Ds. Buskes sprak o'Ver het onder werp „Waarom ik als orthodox christen socialist ben". Volgens spr. is de kapitalistische maatschappij Kainsachtig: „Men vraagt zich in zekere kringen al leen af: „Ben ik mijns broeders hoeder?" „Daarom, aldus spr., ben ik juist als christen socialist, omdat ik in het socialisme de politieke toepassing zie van mijn geloof. Ds. Buskes brak voorts een lans voor hen,"~die in de jaren voor de oorlog werkloos waren en ten ge volge hiervan zich, uit nood dus, bij de N.S.B. hadden aangesloten. Ten slotte, aldus spr.. is ook deze ont wikkeling een deel van onze eigen schuld. De antithese. Met klem verzette spr. zich tegen hen, die menen, dat een christen geen socialist kan zijn. „God staat aan de zijde van hén, die strijden tegen onrecht, vóór recht 't Is in Nederland niet vreemd meer, dat een orthodox christen ook socialist kan zijn." Wat de rode vaan en de Interna tionale betreft, meende spr., dat wij beide moeten opvatten als symbolen uit het verleden. AUTO IN RRAND. Gisterenavond is in de Hofstraat een auto in brand gevlogen. De ""bestuurder trachtte de wagen te starten. Toen dit niet lukte, stelde hij een onderzoek in, waarvan de gevolgen fataal werden. Met veel moeite kon hij zich uit de brandende wagen redden. De politie heeft getracht het vuur met een brand- blusapparaat te doven. Ook de brand weer werd gealarmeerd. Ten slitte heeft men de auto in het water van de Oudegracht gereden. NOORDERMARKTBOND. 12800 kg. prei 16.80—23.30: 1500 kg. rabarber f 8tot 9.50; 110C0 kg. spinazie 14.6017.60. LAKGEDIJKER GROENTECENTRALE 4.000 kg prei 1 19.30—f22.90 en 7.000 kg. rhabarber t 8.90—X 10 50 BEVRIJDINGSFEESTEN. Zaterdag hield de buurtvereniging ZRT (Zeglis, Ruiterstraat, Trompstr.) haar bevrijdingsfeest, dat werd ge opend met een kinderfeest. De kinde ren werden 's, middags om één üur al len naar de Bedriegertjes in Bergen gebracht waar ze volop konden spelen en volop versnaperingen kregen. Bij hun terugkomst waren allen zeer voldaan. Wat aan hun gezichten wel te zien was. 's Avonds werd het feest door de ouderen gevierd. De voorzitter, de heer Blaijw opende de avond, waarna de schitterende band de muziek inzette. Men kon naar hareluat dansen, en er waren voor een ieder ruim voldoende consumpties. De toneelstukken die ge geven werden vielen zeer in de smaak en het was een prachtig geheel. Na het toneel kwam een verloting waar vele mooie prijzen bij waren. BUURTVER. „DE OPTIMISTEN", Zaterdagavond 11 Mei had de buurtver. „De Optimisten" in Hotel Irene een feestavond georganiseerd, die een groot succes werd. Mede werkers aan het feestprogramma waren oa. The Musical Players, An- dré Carrel, Siem Spruit, het duo Visser en de Gebr Stet uit Iers woud. Allen hebben hun gedeelte van het programma op vlotte wijze afgewerkt en droegen veel bij tot het welslagen van deze feestavond, die besloten werd met een geani meerd bal. VOLKSZANGAVOND. Donderdag j l. gaf de Ver. voor Volkszang in de Aula van het Gym nasium haar bekende Volkszang- avond- Onder leiding van Corn. Jon ker werd het programma op pret tige wijze afgewerkt. Ter afwisse ling zong de heer Dalenberg enkele liederen, en ook het kinderkoor ol.v. Nico Akkerman liet enige vro lijke liedjes horen, die zeer in de smaak vielen. Eind Juni is er weer een uitvoe ring, ditmaal in de Muziektuin, waar de Ver voor Volkszang hoopt op grote belangstelling van cLq volks zangleden en het publiek. LIJSTEN REPARTRIëRENDEN. f In onze winkel in de Langestraat liggen ter inzage lijsten met name van repatriërenden uit Indonesië, die met de m. s. Oranje en Sloterdijk te Rot terdam verwacht worden reep. 16 en 19 Mei. x VEEMARKTEN. Op de veemarkten van Zaterdag 11 en Maandag 13 Mei werden aan gevoerd 57 lammeren, prijzen 1622 gulden. Voor de centrale waren aangevoerd 3 paarden, 58 vette koeien en 207 nuchtere slachtkalve- ren. Voorts waren ter markt 9 bok- ken en geiten, prijs 2,5040 gulden; 92 kippen 618 gulden en 92 konij nen, 1—14 gujden. Geen doodstraf voor d'Ansembourg De Limburgse Kamer van het Bosse Bijzonder Gerechtshof heeft de Graat de Marchant et d' Ansembourg. voor malig commissaris der provincie Lim burg, ex-districtsleider der NSB in die provincie, ex-bijzondere gemachtigde van Mussert en ex-hoofdraadsheer der NSB, veroordeeld tot 15 Jaar gevange nisstraf met levenslange ontzetting uit beide kiesrechten en met recht van cassatie. Er was tegen hem de dood straf geëist. Te D;n Haag hoorde dr Carp, ex- voorzitter van het Vredesgerechtshof te Den Haag. door den advocaat-fis caal van de Bijzondere raad van Cas satie twaalf jaar tegen zich eiseo. Over v'jf weken zal uitspraak worden gedaan Prof. mr. J. J. ScJjxleke zal 12 Juni a.s. moeten verschijnen voor de Bij zondere Raad van Cassatie. Hij was door het Bijzonder Gerechtshof ver oordeeld tot de doodstraf. Mijnstaking opgeheven De minister van Verkeer en Ene*, gie heeft de beslissing van de rege ring inzake de mijnwerkerspensioe nen aan den beheerder der mijnen toegezonden. De regering maakte aanvankelijk bezwaar de door haar genomen beslissing bekend te ma ken zolang in de mijnstreek ge staakt werd- Blijkens de laatst ontvangen be- richten is deze staking zeer aanmer- Jcelyk verminderd, hetgeen aan de regering het vertrouwen geeft, dat ook de weinigen die thans nog niet het werk hervat hebben, spoedig hun plicht ten aanzien van hun landgenoten zullen inzien Bovendien zal een ieder, die op 15 Mei het werk niet hervat heeft, voor ontslag in aanmerking komen. De nieuwe regeling houdt in een machtiging aan het bestuur van het Algemeen Mijnwerkersfonds, om de Densioenregeling op basis van de| Londense toezeggingen voorlopig •ten uitvoer te brengen, totdat het geheel bij de wet is geregeld. VORDERING VAN LANDBOUW GRONDEN. Van rykswege is in het leven ge roepen de „Stichting tot het Be heren van Landbouwgronden". Deze stichting heeft ten doel het beheren, herstellen en verbeteren van land bouwgronden en de daarbij beho rende opstallen, gedurende de tijd, dat deze als gevolg van oorlogsom- tandigheden of ten behoeve van het herstel of de verbetering aan hun normale bestemming zijn of worden onttrokken De voorzitter der stichting is gemachtigd land bouwgronden voor de stichting te vorderen. In het bijzonder is hier gedacht aan terreinen welke tijdens de bezetting als vliegveld zijn ge bruikt. - Nieuwe prijzen voor heren- en dameskleding In de Staatscourant zijn nieuwe prij- zsn voor heren- en dameskleding vast gesteld., De prijzen voor dames-mantels die verdeeld zijn in drie kwaliteiten zijtl gemiddeld 70 pet. hoger dan in 1939. In het z.g. „middengenre", dst on geveer 60 pet. van de gehele productie uitmaakt, zal een damesmantel onge veer f 50 kosten, In het „populaire- genre" ongeveer f 33. en voor mantels van het „betere genre** zijn de prijzen sterk uiteenlopend en veel hoger De prijzen voor nieuwe herencostuum» zijn verschillend voor de drie grote steden en de andere gemeenten. Een driedelig colbertcostuum zal bij een stofprijs van f 8 in Amsterdam, Rot terdam en Den Haag ongeveer f 125 kosten: in de overige gemeenten f 105. De kleermaker, die voor betere af werking hogere prijs wil hebben, moet hiervoor schriftelijk toestemming heb ben van het dir. gen. van de prijzen. Deze regeling geldt alleen voor he- renmaatkleding. Grepen uit het Radio programma VOOR WOENSDAG 15 MEI 1948. HILVERSUM 1. 7.— en Nieuws. 8 20 Gr.pl. 8.50 Voor de hulsvrouw. 9.Muziek van Rachmanlnoff. 10.— Morgenwijding. 10.20 Voor de vrouw. 10.» Sopraan en plano. 11.— Lezing Dr. Heyster. 11.30 Gr.pl. 12.— Ensemble Georg Frank. 12.35 Mu ziekcorps Amst. politie. 13.— Nieuws. 13 45 Beroemde koren. 14.— Voor de vrouw. 14.30 „Cocktails for two". 15— Voor de Jeugd. 17.— Eddy Walis. 17.» Johan Jong. 18— Nieuws. 18.12 Weerpraatje. 18» Voor de Ned. strijdkrachten. 19.— Pianoduo. 10.15 Lulsterwedstrijd. 20 Nieuws. 20 05 Partij van de Arbeid. Verkiezingstoe spraak door prof. Schermerhorn. 20.23 De bedrogen Kadi. opera. 21.15 „Negen man nen. negen strijders". 21.45 The Ram- blers. 22.15 Reportage van de voetbalwed strijd Amsterdam—Stockholm. HILVERSUM 2. 7— en 8.- Nieuws. 8.20 Gr.pl. 9.15 Voor de zieken. 9.50 Cello en plano. 10.20 NCRV-Harmonle-orkest. 10.» Morgendienst. U Luchero trio. 1140 Gr.pl. 12.— Melodie. 12.40 NCRV-koor 13.— Nieuws. 13.» Celesta-ensemble. 14.— Gr. pl 14.» Vioolrecital. 15— Chopins plano- werken (IV). 15.30 Concertgebouwkwintet. 18.01 Voor Jeugdige postzegelverzamelaars, 18.15 Kinderkoor. 16.45 Hoorspel voor jon gens en meisjes. 17All Round Sextet. 18Het Rijk over zee. 18.45 Gr.pl. 19.— Nieuws. 19 20 Met Band en plaat voor U paraat. 19.30 Prot. Unie, toespraak. 20.— Dankdienst. 21.45 Gr.pl. 22.Nieuws.

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 1