Nederland herdenkt de Meidagen van 1940 Byrnes verzoekt uitstel tot 15 Juni Werkloosheid, zorgen over het mensdom en sigarettenschaarste KOUD EN BUBG. ia het binnenland meeat matige, *an de kust tijdelijk nog kraehtige lloordwefitelijke wind, wisselende be volking met regen- of hagelbuien. fCoud voor de tijd van het jaar. WOENSDAG SS 1 Directeur: M. J. Roggeveen. Wnd. Hoofdredacteur: A. H. Hommerson. Redacteur stad: G. W. M. Willem». DAGBLAD VOOR ALKMAAR IN OMGSVINO UTTCAVt. AT1CHTINO. ,t>ï **UI ALKMA ARDI&* M M. UIL AdT«rt*&Ü«-*M.! H, M. WIL Generaal Winkelman onderscheiden JJABE Majesteit de Koningin heeft een aantal leden van de Koninklijke Landmacht, die zich gedurende de oorlogsdagen van Mei 1940 In de strijd (egen den aanvaller hebben onderscheiden door moed, beleid en trouw en daarbij MJn gesneuveld of sindsdien overleden, posthuum begiftigd met het Ridderkruis der 4e klasse militaire Willemsorde. Op de Grebbeberg werd een plechtige herdenking gehouden, evenais op tal Van andere plaatsen, waar de strijd ln Mei 1940 woedde. Den onverschrokken legeraanvoerder, generaal Winkelman, werd het Grootkruis van den Nederland- gen Leeuw toegekend. voor deze twee mannen laten op richten. Gistermiddag leidde de Bernhard- kapel van de Landmacht, onder het spelen van Chopin's treurmars, een ietachement matrozen en een lange toet oud-strijders en familieleden naar het gedenkteken, dat werd onthuld. Onder de aatWezigen waren vele militaire en burgerlijke autoriteiten, van wie de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. dr. G. van der Leeuw, als eerste sprak. Kolonel Dudok van Heel legde na mens den minister van Oorlog twee kransen. Nadat de kapel „Wilt heden nu treden" had gespeeld, las majoor Bois- sevain een koninklijk besluit voor, waarbij aan kapitein Boers het bronzen kruis voor plicht en beleid posthuum werd toegekend. Het kruis werd aan mevrouw Boers overhandigd, die daar voor een woord van dank bracht. Op de Grebbeberg j|ONDBRDEN zijn gisteren op het kerkhof op de Grebbeberg bijeen geweest en hebben eerbiedig de doden fcerdacht. Voor het grote kruis, op het midden Van het kerkhof, stond een vaandel- tracht opgesteld, bestaande uit voor malige leden van het 8e Regiment In fanterie met het vaandel van dit regi ment, dat gedurende de oorlog door énige soldaten ln veiligheid was ge tracht. Naast het kruis wapperde aan een leng» mast de Nederlandse driekleur halfstok. Tegenover het kruis waren plaatsen gereserveerd voor de officiële genodigden, terwijl aan de andere zijde éen groot aantal oorlogsinvaliden uit de Meidagen had plaats genomen. Rond dit geheel stonden in earré troepen opgesteld. i Onder de genodigden bevonden zich o.a. de min-president en het prinselijk paar. Prof. Ir. W. Schermerhorn hield een toespraak, waarin hij meedeelde, dat Hare Majesteit aan den oud opperbevelhebber. generaal Winkel man de hoogste Nederlandse onder scheiding toegekend had, n.1. het Grootkruis van den Nederlandsen Leeuw. Na den mln.-president voer de het woord baron van Voorst tot Voorst. Kranslegglng. VERVOLGENS legden de Prinses en de Prins een krans voor het grote kruis, fraarop minister Schermerhorn, na mens de regering, eveneens een krans San de voet van het kruis legde. Ook de marine-deputatie, de deputatie van het K.N.I.L., van de Bond van Ned. Militaire Oorlogsslachtoffers, van de Britse missie en van de Koninklijke Landmacht brachten een plechtige bloemenhulde aan de gevallenen Nadat „De Doden" van Muus Jacobse tvas voorgedragen en een padvindster- leidsler namens de Nederlandse jeugd gesproken had, klonk het commando „opent de ban". Onder de tonen van het „Wilhelmus" reikte Prins Bernhard hierop de door H.M. verleende oh'Sêr- fcheidingen aan nabestaanden van de gevallenen uit. Na het commando „sluit de ban" werd de plechtigheid besloten met ons Volkslied, waarop de hoge gasten, ge volgd door de genodigden, zich naar huis begaven. Op het kerkhof werden vervolgens door velen bloemei> neergelegd als symbool van dankbaarheid tegenover hen, dl# hun leven voor het vaderland gaven. Op Ypenbnrg. Op het vliegveld Ypenburg tussen Den Haag en Rotterdam vond eveneens een plechtige herdenking plaats, even als ln Mill (N.-Br.) Te Kornwerderzand. OFSCHOÓN de forten bij Kornwer derzand, op de Afsluitdijk, een belangrijke rol hebben gespeeld ln de verdediging van ons land in de Mei dagen van 1940, zijn er toen geen doden te betreuren geweest. Eerst later ln de verzetsbeweging zijn de eerste doden onder deze dappere mannen gevallen. Ket waren kapitein C. F. J. Eoers en de eerste luitenant D. J. Ham. De vereniging „Vrienden van Korn werderzand" heeft thans een monument Uitspraak in Unilever-affaire conform de eis De economische politierechter te Rotterdam heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de voornaamste ver dachten in de Unilever-affaire. De directeur van de Unilever 'Verkoop Centrale, A. v. d. P., werd veroor deeld tot 1 jaar en 8 maanden ge vangenisstraf; de adjunct-directeu ren W. F. C. D. en J. A. C: K. beiden tot 9 maanden en A. L. tot 8 maan den; de chef-inspecteur H. F ten H. tot 4 maanden en de chef-inspecteur H. tot 6 maanden gevangenisstraf, allen met aftrek van preventief. Al deze straffen zijn conform de eis, behalve die tegen den directeur, te gen wien 1 jaar en 4maanden was geëist. Artsen tegen ziekenfonds- besluit De buitengewone algemene ver- gadering der Nederlandse maat schappij tot bevordering der genees kunst heeft op haar vergadering van 13 April 1946 te Utrecht vastgesteld, dat de door de overheid voorgestel de honorariumherziening onvoldoen de rekening houdt met de mate riële bezwaren der artsen Deze ma teriële bezwaren, aldus de mede deling, hoe belangrijk ook. staan nog in betekenis achter bij de grie ven. die bestaan tegen het zieken- fondsbesluit. Dit besluit belet de artsen aan het Nederlandse volk een zodanige geneeskundige verzor ging te geven als zij mogelijk en noodzakelijk achten. Deze motie is inmiddels ter kennis van de over- ïeid gebracht. Franco is democraat! Bij de opening van de Spaanse Cor tes heeft generaal Franco de nadruk gelegd op het katholieke karakter van de Spaanse staat, die x. i. gebaseerd i® op de christelijke voorschriften. .Een dergelijke staat", aldus Franco, „kan men niet ondemocratisch noemen. De ze staat is een echte democratie". Uitlevering van nazi's. De Britse regering oefent grote pressie uit op Spanje om de meer dan 3000 Duitse nazi-agenten in dit land uit te leveren. Tot nu toe zijn er «lechts 400 naar Duitsland gevoerd. Talent Mijn zeer geheime ver slaggever U kent hem vast nog wel komt m'n bureau opstormen, gooit in de haast een stoel omver, gaat er op zitten, slaat x*n linker over z'n rechter been, strijkt met z'n han den door z'n verwilderde haarbos en grinnikt. Ik ken dat béte lachje. Het betekent goed nieuws of slecht nieuws, maar in elk geval nieuws. Groot nieuws. Ik doof dus m'n sigaret en luister Het gegrinnik doorloopt verscheidene toonaarden en gaat vervolgens uit ge lijk een nachtkaars. Het grote moment is in aantocht. Een dodelijke ernst daalt in mijn kamer, zijgt neder over het schrijf bureau, de stoelen, het nog smeulend peukje en de warrige haardos. Twee kaken sperren zich langzaam open. blijven even op een kier staan sluiten zich dan met een klap en ratelen de woor den: „Franco is ln Neder land geweest." ....Geweest echode ik. O. Ja. Hè? Wat'? Fran- COllTt Franco? Man je bent van lotje „Is in Nederland ge weest", zong mijn vriend. „Je hebt Je vergist", zei lk resoluut. „Dat bestaat niet. Dat gaat niet ln de krant. Dat is...." „Z'n foto", zei miJn on dergeschikte en hij liet mij een portret zien van den Caudlllo, ansichtkaart formaat. „Z'n foto ken ik al", zei ik kalm. „Die heb Je ze ker van de kasteleinsdoch ter gekregen hier van 't hoekje. Want waar heb je anders die twee weken uit gehangen?" ,,'k Ben met hém op stap geweest, zei ik je toch al? Jofele kerel. Handige Jon gen." ..Hoe heb Je dan ontdekt dat hij het was? Hij was dan toch zeker zwaar ver momd?" „Als hij zich vermomd had, had ledereen hem kunnen herkennen. Hij was precies zoals-le is. Geen sterveling dacht dus dat hij het was." „Hum, zit iets in. Maar wat kwam-ie dan hier ln hemelsnaam zoeken?" Politiek Hij bezocht de ene vergadering na de an dere^ „Je bent dronken," ze ik. „Heeft hij al geen poli tiek genoeg aan z'n hoofd? Scheer je weg. Heb ik Je soms om leugens ge vraagd?" Ik zal nooit die verwij tende blik vergeten, die zijn trouwe ogen naar ml] uitzonden. Ik moet hem wel zeer diep gekwetst hebben. Zonder een woord te zeggen stond hij op en verdween, geheimzinnig als altijd nu drie weken ge leden was dat. Zal hij ooit weerkeren? Ik heb hem schromelijk onrecht aan gedaan Vanmorgen 'as ik, dat Toscanini.de dirigent d'e de vrijheid ln ballingschap verkoos boven de balling schap te midden van land genoten, de man die zes tien Jaar lang de eer van zijn vaderland hoog hield niet bukkend onder Mus so's laars. In Milaan- het eerste concert gaf na zijn terugkeer. Het werd tot een overweldigende mani festatie van het vrijheids lievend Italië. Het concert werd uitgezonden door Ita lië, Engeland, Frankrijk enSpanje. Ik weet nu, dat Franco in Nederland was. Waar anders ter wereld moet hij geleerd hebben, zo met de Vrijheid te goochelen? Ik steek er twee vingers voor op. Weer Nederlandse pioniers Te Durban ln Zuid-Afrika ia de Nederlandse kustvaarder „Spring- bok" na een avontuurlijke rei® van 7000 mijl binnengelopen. Het scheep je had Rotterdam op 13 Februari ji. verlaten. Aan boord bevonden zich twee Nederlandse gezinnen, die tijdens de bezetting het plan hadden opgevat, zich na de oorlog ln Zuid- Afrika te vestigen. Het jongste „lid van de bemanning" ls een 10-jarig meisje, Voorlopig zal een gedeelte der be maning handel drijven. De overigen zullen trachten immigratiepapieren te verkrijgen. Mr«. en miss Churchill bezochten Arnhem- Mevrouw Churchill en haar doch- ter Mary hebben, op haar reis door Nederland, gisteren een kort bezoek gebracht aan het Oosten van het land. Om ongeveer half één arri veerden zij in Oosterbeek in gezel schap van den Britsen ambassadeur, Sir Nevile Bland, by het voorlopige Airborne-monument, dat in de Sep. temberdagen van 1944 als hoofd kwartier heeft gediend voor de actie van de luchtlandingstroepen. Nadat mrs Churchill een bloe menkrans voor het monument had gelegd en kennis had genomen van het ontwerp voor het definitieve gedenkteken, dat op dezelfde plaats zal verrijzen, begaf het gezelschap zich naar het Airbome-kerkhof, waar mrs. Churchill eveneens een prachtige bloemenkrans legde en geruime tijd in eerbiedige aan dacht tussen de graven van de hel- den van Arnhem verwijlde. Bij het verlaten van het kerkhof, dankte mrs. Churchill de daar verzamelde Oosterbeekse schoolkinderen in een voudige, hartelijke woorden voor de goede zorgen, welke zij voor de Britse graven aan de dag leggen Dichte drommen Arnhemmers hebben Mrs. en Miss Churchill luide toegejuicht Het gezelschap begaf zich daarna naar de Betuwe, met name naar Elden en Eist, omdat mrs. Churchill de wens te kennen had gegeven," met eigen ogen te zien, welke schade de oorlog daar heeft aangericht In de middaguren ver trok het gezelschap naar Zutfen. Studenten als havenarbeiders Gistermorgen zyn 250 studenten van de Technische Hogeschool te Delft en 90 M.T S.ers uit Dordrecht per trein te Rotterdam aangekomen. Zij hebben zich als vrijwilligers ge meld voor het werk in de haven en zijn onmiddellijk aan de slag ge gaan. Het Noorse stoomschip „Tigre", dat Maandag de haven van Rotter dam binnenliep, heeft rechtsomkeert gemaakt, toen de kapitein vernam, dat de staking in de haven nog voortduurde Het schip heeft nu naar Lissabon koers gezet. In de Amsterdamse gemeenteraad heeft de heer Le Cavelier een aan tal vragen in verband met de sta kingen tot B. en W. gericht Mevr, H. Verweij—Jonker, de Ne derlandse afgevaardigde ln de UNO- commissie voor vluchtelingen heeft voorgesteld alle personen van Duitse herkomst uit te sluiten van interna tionale hulp. Eerste Kamer neemt grondwetswijzigingen aan DC Eerste Kamer heeft gisteren de voorstellen tot grondwetswijziging be handeld. Het ontwerp „ln overweging nemen van een voorstel tot verandering in de grondwet strekkende tot wijziging van de bepalingen betreffende verande ringen" werd aangenomen met 24 te gen 20 stemmen. Het ontwerp „voorzieningen met het oog op de mogelijkheid van een ont binding van de voorlopige Staten-Ge- neraal en de alsdan te houden verkie zingen" werd aangenomen met 34 te gen 9 stemmen. Het ontwerp „in overweging nemen van een voorstel tot verandering van artikel 192 van de grondwet" werd aangenomen met 34 tegen 8 stemmen. Interimregering in Brits-Indië Uit Simla, waar de Britse kabinets missie met de Britsindiërs onderhan delt over de onafhankelijkheid van Brits-Indië, wordt gemeld, dat alvo rens deze missie het land zal verlaten een Interimregering voor India zal worden aangekondigd. Meer dan 5 millioen kiezers voor de Tweede Kamer Het aantal stemgerechtigden voor de verkiezing van leden der Tweede Ka mer. welke verkiezing op 17 Mei aan staande zal worden gehouden, bedraagt voor het gehele land 5.229. 927, Bij de verkiezlngsn voor de Tweede Kamer in 1937 wa* het aantal kiezers 4 462.859, waarvan toen 4.212,903, zijnde 94.40 pet, aan de stemming hebben deelgenomen, Bij de verkiezingen voor de Provin ciale Staten, gehouden in April 1939, bedroeg het aantal stemgerechtigden voor het gehele land 4.623.414. De gemeente met het grootste aantal stemgerechtigden is Amsterdam, met 493,711 personen, de gemeente met het kleinste aantal stemgerechtigden Rltthem. in de provincie Zeeland, met 75 Het aantal kiezers in de kieskringen Den Helder en Haarlem bedraagt 232.536 en 307.022. In 1937 waren deze aantallen resp, 204,155 en 253,618, De aardbeien-prijzen in Engeland zijn officiéél 8'lt pence (pl.tn. 45 cent) per pond. De zwarte prijs bedraagt echter 20 shilling (pl.m. 10 gulden). Hoogtepunt van de crisis le Parijs t Loven en bieden over de Balkan QP de Parljse conferentie der vier min sters van Buitenlandse Zaken heeft de Amerikaan Byrnes voorge steld de conferenttie te verdagen tot 15 Juni en een algemene vredesconfe rentie tegen 1 of 15 Juli bijeen te roe pen. Vandaag zal over dit voorstel een beslissing worden genomen. Het voorstel van Byrnes kwam naar voren, nadat de vier ministers hadden verklaard niets nieuws te berde te wil len brengen over de Iallaanse kwesties (herstelbetalingen, koloniën, Joegoslavi. sche grens). Over het algemeen zijn ook gisteren resultaten bereikt. De bezetting van Italië en de Balkan. De Sowj et-minister van Buitenlandse Zaken, Molotov, heeft verklaard, dat de Sowjet-Unie bereid zou zijn haar troe pen terug te trekken uit Bulgarije en langs de verbindingswegen naar Oosten rijk, indien het vredesverdrag met Italië een clausule zal bevatten over het te- Nederlandse vliegtuig industrie wordt geconcentreerd De regering heeft, na kennis ge nomen te hebben van het rapport der vliegtuigindustrie-commissie, besloten, dat de Nederlandse vlieg tuigindustrie dient te worden gecon- centreerd in een onderneming, welke de vorm van een naamloze vennootschap zal krijgen. De rege ring heeft zich bereid verklaard haar medewerking aan de opbouw van deze industrie te verlenen door de kapitaaldeelname en zo nodig de financiering van de ontwikkelings kosten van nieuwe vliegtuigtypen onder daarbij passende voorwaarden te bevorderen By de nadere uitwerking van deze beslissing zal de regering wor- den by gestaan door een vertrou wensman. Engelse perikelen: £lNDS -*e wapenstilstand ln Europa is de Engelse werkloosheid met slechts 504 personen afgenomen. Nog steeds zijn er 371.400 werklozen, onder wie 64.136 gehuwde vrouwen en 27.992 oud militairen zowel mannen als vrou wen! die sinds hun demobilisatie nog geen werk konden vinden. In de indu strie gaan in Engeland steeds meer men sen werken: in Maart voegden zich 244.000 mannen bij het leger der fabrieks arbeiders; 76.000 vrouwen verlieten de industrie. Hoe groot de werkloosheid ln de loop var. het jaar zal worden, is bij geen benadering te schatten: de strijdkrach ten bestaan nog steeds uit 2.766.000 per sonen, een getal, dat iedert vredessterk- te overtreft. Bevan over overzeese gebiedsdelen. Aneurin Bevan, de Engelse minister van Openbare Gezondheid, heeft ver klaard, dat het mensdom steeds sneller één der grootste hongerperioden in de wereldgeschiedenis tegemoet gaat. Hij bracht dit in verband met de nieuwe Britse politiek in India en Egypte, die niet gedicteerd wordt door zwakte, maar door de noodzakelijkheid van een we reldvrede. Hierdoor zei het, aldus Bevan, mogelijk worden door wederzijdse han del de grondslagen der economische wel vaart te herstellen. Geen „Engelse sigaretten" De meeste winkel® In Londen prijken met opschriften: „No ciaarette®". Men wijt dit tekort enerzijds aan de te grote hoeveelheden, die men militairen heeft gegeven* anderzijds aan de ham sterwoede van het publiek. Toch ver vaardigen de Engelse fabrieken 30 pet. méér sigaretten dan in 1939 en zelfs zal de productie nog met 7 pet. verhoogd worden. Werft voor de U.N.O. Opnieuw moeilijkheden in Perzië De Veiligheidsraad van de UNO zal opnieuw een debat over Perzië kunnen beginnen. Ten eerste zijn de onder handelingen tussen de Perzische rege ring en Azerbeidzjan mislukt en ten tweede is er nog steeds geen officiéél nieuws over de bewegingen van de Sowjet-troepen. De Perzische premier Ghavam es Soeltaneh heeft verklaard, liever geen internationale commissie naar Azerbeidzjan te zenden, Hij wenst voor alles met zijn Azerbeidz- jaanse „collega" tot overeenstemming te komen. Dit laatste is mislukt omdat men het niet eens is geworden over de benoeming van een gouvernur en van de politie-autorlteitsn en over de verdeling van gronden onder de boe ren in Azerbeidzjan, rugtrekken der gealllëerde (i.c. Engels- Amerikaanse. Red.) troepen uit Italië. De Engelse minister, Bevin, zeid< daarop, dat in het wapenstilstandsver- drag was bedongen, dat Roemenië en niet Bulgarije als tegenhanger van Italië, wat betreft het terugtrekken van troe pen, zon worden beschouwd. 8000 Amerikaanse onderscheidingen voor Nederlanders Duizenden Franse, Belgische, Neder landse, Deense en andere Europese burgers, die gedurende de oorlog hun leven dagelijks in de waagschaal heb ben gesteld om langs ondergrondse kanalen en in organisch verband neer geschoten gealliëerde vliegers te be geleiden op hun ontsnappingstochten, zullen eerlang door de Amerikaanse regering onderscheiden worden. Naar schatting zullen van de 80.000 personen, wier naam bekend is. onge veer een 46.000 een dergelijke erken ning ontvangen. Onder deze 46.000 zijn 25 000 Fransen, 8.000 Nederlanders. 12.000 Belgen, 300 Denen, 200 Tsche- chen, 300 Hongaren en 100 Polen. On geveer een derde hiervan zullen de ..Medal of Freedom" ontvangen, ver gezeld van een perkamenten oorkonde getekend door Generaal Elsenhower en getuigend van hun moedige hulp aan de gealliëerden: Een derde zal deze oorkonde alleen ontvangen en de rest een schrijven, waarin de Amerikaanse regering haar lof betuigt. Soort. Voetbal. Nadat men in Stockholm de uit slag van de wedstrijd Nederland— België had vernomen, heeft mm ijlings het Stockholmse elftal, dat he denavond te Amsterdam tegen het stedelijk elftal speelt, zeer versterkt Niet minder dan 5 spelers zijn ver vangen door betere! De Zwitserse pers looft eenparig het Zwaluwen-elftal, dat Zondag j.1. Basel met 71 versloeg. In het bij zonder Bergman (Blauw Wit); Engels man (NEC); Van der Vegte (HBS) en Van Raalte (Blauw Wit) worden ge waardeerd. Bas Paauwe en De Vroet zullen na op 30 Mei te Antwerpen tegen Bel gië gespee'd te hebben, het Feijenoord- team, dat on 30 Mei naar Curajao gaat, per vliegtuig achterna reizen. Boksen. De Amerikaan Gus Lesnevitch heeft 't gevecht met den Brit Freddie Mills om het wereldkampioenschap helfzwaargewicht gewonnen. Gewichtheffen. A. Charité (UDI-Den Haag) heeft twee nieuwe Nederlandse records ge vestigd: het record tweehandig druk ken bracht hij van 101.5 kg op 108.5 kg; het record tweehandig trekkm van 110 kg op 111 kg. Wielrennen. Na de 5de dag van de ronde van Spanje bezet de Nederlander Ben van de Voorde In het totaalklassement de 4de plaats met slechts 4 min. 47 sec achterstand op no. 1, den Spanjaard Rodriguer. Het „oude" Nederlandse elftal Hoevelen hebben niet gespot met de „tweede jeugd" van het Neder lands elftal? Thans blijkt, volgens de „Sportwereld", dat de gemiddelde leeftijd der Nederlandse spelers jJ. Zondag 27 jaar was; die der Belgen 26 jaar De leeftijden der spelers zijn n.1.: Paauwe en Smit 34 jaar, Kuppen 30, Potharst en DrSger 28. v d. Linden, De Vroet, Roozen en Holleman 27. Kraak 25, Wilkes 22 en „Baby" Rijven 19. Waarschijnlijk zal er dit jaar, na een periode van 131 jaar, een uitbarsting plaats hebben van de vulkaan de Tom- boro op Lombok. In Washington is bekend gemaakt, dat de vrouwenclubs zich dit Jaar spe ciaal zullen bezighouden met Nederland, De Parijse conferentie QlJNA drie weken wordt er te Parijs in t Palals du Luxembourg, nu al door de „grote drie plus Bidault" ge confereerd .Plus Bidault, d.w.z. plus FrankrijkHet Is zo langzamerhand wel duidelijk genoeg: er worden door Bevin, Molotov en Byrnes beslissingen genomen, althans men tracht het zover te brengen, in Europ te Parijs), zón der Europa (ondanks de aanwezigheid van den Fransen minister) en óver Europa. Dat Transsylvanië aan Roemenië terug werd gegeven, evenals de Dodekanesoa aan Griekenland en de Zuidelijke Do- broedzja aan Bulgarije, was. zo niet logisch, dan toch in ieder geval recht vaardig. Maar dat Zuidelijk Tirol op* nieuw aan Italië werd toegewezen, ter wijl het toch een integrerend deel van Oostenrijk is, valt buiten de waarde meter der logica ^n ook bulten die der rechtvaardigheid. Trouwens. Italië blijkt toch door de Anglo-Amerikanen met zachtheid te worden behandeld na Zuid- Tirol zal vermoedelijk ook Triest bij deze ex-asmogendheid komen. De aan spraken van Tito c.s. zullen wel gere duceerd worden tot enkele kleine eisen betreffende grondgebied in de omtrek van deze belangrijke havenstad. Het totaal van dit alles, inbegrepen alle afspraken, die in de toekomst op deze conferentie zullen worden ge maakt, is in optima forma realiteits- politlek, dat schone begrip, waaraan men in het dagelijkse leven de naam „koehandel" geeft. Wij weten het allen: de „Grote Drie" hebben zich de grootste inspanningen getroost om deze oorlog te winnen. Het U düs logisch, dat zij bepalen wat er straks op de eigenlijke vredesconferen tie zal beslist worden, ja zij zullen zelfs vaststellen of en wanneer deze confe rentie zal gehouden worden. Er zal nog wel veel meer logica bij te pas komen, dat de Russen Tripolitanië onder eigen trusteeship willen plaatsen en dat Bevin plotseling van deze voor malige Italiaanse kolonie een „vrije staat" wil maken. Dat Egypte door de Britten plotseling geheel vrij is gemaakt, i s een hoffelijk gebaar voor de democratie. Maar past het niet evenzeer in het kader van het geheel? Tripolitanië èn het land der py- ramiden onafhankelijk: het riekt toch verdacht veel naar een poging om do Arabische wereld tevreden te stellen, deze zo uiterst gevoelige eenheid, die nu niet zo erg content ls met de Engels- Amerikaanse „oplossing" om 100.000 Jo den in Palestina toe te laten...., Z° ooit, dan bemerkt men thans hoe er gegeven en genomen wordt om te komen tot een evenwicht tussen de grote drie. Bij deze verdeling komt er af en toe te veel op het schaaltje van de ene groep, waardoor de andere een te grote smak naar boven maakt: op zo'n ogenblik ontstaat er een „crisis tijdens de conferentie".. Wanneer er aan deze weegpartij een einde komt, weet nie mand. Trouwens, dat schijnt ook niet de bedoeling te zijn. Byrnes verklaarde Vrijdag j.L nog. dat „het helemaal niet noodzakelijk was, dat deze conferentie moest slagen".... ^ANNEER men verwacht had, dat boven Parijs gedurende de confe rentie de U.N.O. als een beschermengel waarde, heeft men zich wel zeer vergist. Dit apparaat wordt blijkbaar in het ge heel niet ingeschakeld, indien nieuwe verhoudingen in deze wereld moeten worden bestendigd. Tracht men daar af en toe (Iran, Spanje) toch de loop van het wereldlot te bepalen, dan geschiedt dit in de schaduw van het gevecht der groten. Met het .inkrimpen" van de tijd door de ontzaglijke snelheden, die de mens tegenwoordig weet te bereiken is een „uitzetting" van de grootste machten waar te nemen, waaraan tegelijkertijd heel logisch een andere „inkrimping" gepaard gaat: die van het aantal der grote krachtpatsers. Wij hebben in deze kleine wereld nog één hoop: dat vóór de grootste staten zodanig zijn „ven groot", dat iedere verdere uitdijing ten koste moet gaan van de macht van één' van hen, dat men dan tot de conclusie komt: wij moeten zo snel mogelijk ko men tot de grootste eenheid. Maar of men, gezien de resultaten te Parijs, reeds thans zó ver is. dat men een wereld regering want dat is de enige op lossing! kan aanvaarden, valt te be twijfelen. Churchill's plan voor een Eu ropese Statenbond, zoals hij dat verle den week in het Parlement te Den Haag ontvouwde, is alleen effectief als in alle andere delen van de wereld (maar voor al in Azië, dit snijpunt der grote belan gen). soortgelijke federaties kunnen be staan, die dan verenigd bepalen wat er in deze wereld gebeuren zal. A. „VAN JAN VAN EYCK TOT RUBENS". De hoofddirectie van het rijksmu seum te Amsterdam wijst er op, dat de tentoonstelling „Van Jan van Eyck tot Rubens" beslist op Zoodag 19 Mei gesloten wordt. Deze week wordt de 76,000ste bezoeker yerwacht.

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 1