Indrukwekkende herdenking van de Meidagen 1940 GEMEENTERAADSVERGADERING De punten zijn er wel, maar de textiel laat op zich wachten STADSNIEUWS. Door Alkmaarse jeugd en gezagstroepen Op het historische Wsagplein vond Dinsdagmorgen op grootse wijze herdenking plaats van de gevallenen uit de vijf dagen strijd, die het Neder, landse Leger ln 1940 om de Vrijheid voerde. Bij deze herdenking waren tal van gees telijke, militaire en burgerlijke autoritei ten aanwezig. Onder de belangstellenden bevonden zich o.a. de burgemeester Jhr. mr. F. H. van Kinschot; prol! mr. A. Koelma; verschillende wethouders en gemeenteraadsleden, commissaris W. Rljp- ma, de schout-blj-nacht Jolles, kol. M. Dudok van Heel; maj. A' J. Claessen; xnaj. mr D. Bosscher; maj. Vanv«amel; kapt-adj. J. r M. Meyer; deken Jacobs; pater Meyer; pastoor Brinkhorst en vele oud-officieren en personen uit de Ille galiteit. De proclamatie van H.M. Om pl.m. 11.is uur kwamen, vooraf gegaan door de Prins Bernhard-kapel van het le R1. de Gezagstroepen aanmar- cheren. die zich ter weerszijden van het Waagpletn opstelden. De leden van de bij de Alkmaarse Jeugd gemeenschap aangesloten verenigingen en honderden leerlingen der middelbare scholen vulden hierna het plein. De kapt.-adj. J Meyer las ver volgens de proclamatie van H.hf Koningin van 10 Mei 1940 voor, waarna de Prins Bernhard-kapel het Wilhelmus inzette, gevolgd door het Largo uit de opera Xerxes van H. F. Httndel. De militaire commandant van Noord- Holland^"de majoor A. J. _£laessen, nam vervolgens het woord. Spreker herinnerde aan de gebeurtenissen, zoals die zesjasr geleden in Nederland plaats vonden en memoreerde de grote luchtaanval, op de ochtend van d« 10e Mei 1940 op het vliegveld. Bergen werd uitgevoerd Maj. Claessen herdacht de gevallen ka meraden, die hun leven hadden gegeven voor hun vaderland en sprak de hoop uit, dat de saamhorigheid door deze bijeen komst versterkt zou mogen zijn. Gesneuvelde Alkmaarders herdacht. Burgemeester Van Kinschot, die hierna •en korte rede uitsprak, herinnerde de aanwezigen aan de dappere tegenstand, die het Nederlandse leger ln die vijf dagen van Mei '40 aan een overmachtige «n goed uitgeruste vijand had gehodrn. Vervolgens releveerde spreker het ge drag van Alkmaafs burgerij ln de oor logsdagen. De houding van de bevolking was voorbeeldig geweest, zó zelfs, dat de Vrijdagse Kaasmarkt gewoon doorgang had gevonden. Op 't Matje. uitspraken'. Dt Arrondlssements-Rechtbank te Alkmaar deed Dinsdagmorgen uitspraak in de zaak tegen de drie oud-illegale werkers, die te zamen een bewijs van politieke betrouwbaarheid hadden ver schaft san Iemand, die hiervoor op dat moment niet ln aanmerking kwam. Tegen E. de W. werd een voorwaarde lijke gevangenisstraf van 3 maanden met een proeftijd van 2 Jaar uitge sproken. A. B. kreeg een voorwaardelijke geld- boete van 100 gulden of 30 dagen, met een proeftijd van 2 jaar. T. v. V. werd veroordeeld tot drie maanden voorwaardelijk met 2 proef jaren. EEN RECIDIVIST. De 25-jarige Horinees. W. Sw., stond terecht, omdat hij op 18 Maart een da mesrijwiel had ontvreemd. Het bleek, dat verdachte zich voordien reeds tweemaal aan een dergelijk feit had schuldig gemaakt en deswege ook veroordeeld was. De officier, mr. Holsteyn, meende dat voor deze jeugdige redaivist een strenge straf op zijn plaats was. HIJ eiste 1 Jaar -en 6 maanden gevangenisstraf met af trek van preventief. De raadsman van Sw., mr. Smal, meende toch nog wel enkele lichtpun tjes te kunnen zien; verzocht een nader onderzoek en ontslag uit preventieve hechtenis. De Rechtbank trok zich hierop ln raadkamer terug en besloot de zaak in handen van den Rechter-Commissaris te stellen voor een nader onderzoek. De Jongeman ging echter niet de straat op, maar opnieuw de doos ln. BUITENLANDERS OP DE KAASMARKT. Een aantal Franse journalisten, die esn reis door ons land maken, bracht gistermiddag tegen zes uur een kort bezoek aan Alkmaar. Zij bezichtigden de Waagtoren met de ruitertjes en vertrokken na enkele minuten „sight- eeerlng" weer per autobus Den Haag waarts. HET ALKMAARS TONEEL. Onder regie van Jos. Groenland zal Het Alkmaars Toneel op 31 Mei em opvoering gevEn van het bekende stuk van Henk Bakker: ,,Adel in Livrei". JUBILEUM. Zaterdag 18'Mei zal het 25-jarig Ju bileum van den heer C. Velthuys, Steyn- straat gevierd worden." Hij is een kwart eeuw werkzaam geweest op het advocatenkantoor van Mrs. D. Sluis, A. henkeveld en S. D. Sluis. Het zal den jubilaris, die verschillen de functies bekleedt, zeker niet aan be langstelling ontbreken. In de namiddag zal het kanoor dit feit feestelijk herden ken IN T KORT 4 Gisteren is de 31-jarige B in be wusteloze toestand naar het Cen traal Ziekenhuis overgebracht. Hij kreeg op de Bergerweg een trap van een paard. Gisteravond om half zeven is het tweejarig zoontje van de fam. B uit de Van der Helst- straat spelenderwijze in het water van de Ruysdaelkade geraakt en verdronken. Het kind werd door de vader uit het water gehaald Ge ruime tijd werd kunstmatige .adem haling toegepast o.l.v. Dr. Looyen ga, maar het mocht niet meer haten Dinsdag 14 Mei is mej. mr. D. Haremaker haar werk als inspec- trice cïer Kinderpolitie begonnen, nadat zij voordien twee maanden bij de Politie te Amsterdam was ge detacheerd. De burgemeester herdacht vervolgens in het bijzonder de Alkmaarse geval lenen, de militairen commandeurs. Dekker. De Lange, Delver, Schouten en Bfónstring. Een wooriT wijdde spre ker voorla nog aan de nagedachtenis van den verzetsstrijders en besloot zijn rede met de hoop uit te spreken, dat hun ofefrs niet tevergeefs zouden zijn geweest. De voorzitter ~/an de Alkmaarse Jeugd gemeenschap, de heer K. de Wilde, be trad hierna het spreekgestoefTè, teneinde een korte herdenkingsrede uit te spre ken. De spreker wekte de jeugd op, ln de geest van de gesneuvelden, te strijd voor een beter Nederland voort te zetten. De kapel speelde hierna Aase's Tod uit de Peer Gynt-sulte van Edvard Grleg. Muus Jacobse's gedicht: „De Doden'1 werd vervolgens op uitstekende wijze ge declameerd door den Jongen Alkmaarder Jaap Tol. Om klokke twaalf uur namen alle aan wezigen één minuut stilte ln acht. nj afloop waarvan de kapel het „Wilhel mus" speelde en de vlaggen ln top wer den gehesen. Voorafgegaan door het muziekcorps marcheerden daarna de deelnemers naar het Doelenveld. waar de ontbinding van de stoet plaats vond. Strijd tegen de T.B.C. Achter het Centraal Ziekenhuis ln de mooie „Stadstuin" zijn de lighallen van het Dagsanatorium gevestigd. Ver van het stadsrumoer, in een mooie, gezonde omgeving, verscholen ln het groen der bomen. Hier strijdt Dr. Louis met zijn trouwe helpsters tegen de gevaarlijke tuberculose. Vol zorg behandelen hier de patiënten, waarvan de leeftijden uiteenlopen van drie tot zeventig jaar. Kleine kinderen, die misschien niet eens weten, dat zij ziek zijn, voelen zich hier gelukkig met een stuk speelgoed en een goede verzorging. Avonds ligt het „tentenkamp" ver laten, want alle patiënten worden voor de nacht naar huis gebracht en 's mor gens weer opgehaald met een autobus. De hele dag liggen zij op ruststoelen in de zon of schaduw naar de aard van hun ziekte. Maar aan niets ontbreekt het hen, volop eten en vooral veel vet. Het is ook wel nodig, want een spoedige genezing hangt grotendeels van de goe de voeding af. Dt oorlog heeft het aantal t. b. c. gevallen aanmerkelijk doen toenemen en nu het vrede ls, berust op een ieder de plicht mee te strijden tegen deze verradelijke ziekte, die reeds zo veel slachtoffers heeft geëist. Het sanatorium in Alkmaar is nog zeer klein, maar er zijn reeds grote plannen om het te vergroten. Het is ernstige noodzaak, want als vóór de oorlog ti»n personen per dag op het consultatiebureau kwamen, spraken de medici van een „drukke" dag! Nu komen er dagelijks twintig, waarvan de meesten opneming in een sanatorium behoeven, maar er is geen ruimte en wat erger is, geen perso neel! Reeds zijn Zweedse jbwakken aantocht. Binnenkort kunnen vele ge holpen worden Geld ls hiervoor no dig: de Alkmaarse Vereniging voor Tuberculose bestrijding—bekostigt reeds veel, maar ook U kunt een steentje bij— dragsn. Het is in het belang van de volksgezondheid. Vergeet daarom de Emmabloemcollecte op 15 Juni nietl A.V.O. Gisterenavond gaf afd Alkmaar van de A.V.O. (Ned. Ver. tot bevor dering v. d. arbeid van onvolw arbeidskrachten) in de Aula' van het Murmellius Gymn. een overzicht van het doel en werkwijze der ver eniging. Hierbij werden twee films ver toond, n.1. de A V.O.-film en een Engelse propagandafilm. De AV O.- film gaf een duidelijk beeld van de resultaten, die bereikt kunnen wor den met scholing en herscholing van onvolwaardige arbeidskrachten, vooral wanneer daarmee op jeug dige leeftijd begonnen wordt. De Engelse film bracht in beeld hoe oorlogsslachtoffers, die ledema ten hebben verloren, weer in het normale leven kunnen worden in geschakeld Het is te betreuren, dat vooral van de zijde der werkgevers voor deze avond zo weinig belangstelling werd getoond en dat het grootste deel der aanwezigen er slechts ambts halve tegenwoordig bleek. Het werk toch van de A.V.O is waard groter bekendheid te genieten. Er lopen nog tienduizenden werklozen rond, die door bemiddeling en met hulp van de AV.O. in het arbeidsproces kunnen worden ingeschakeld. De A.V O. bevordert de opleiding, vor ming en uitrusting van onvolwaar dige arbeidskrachten. Zij brengt deze mensen weer in de maatschap wat niet alleen voor hen zelf van groot belang is, maar ook een besparing van onnodige uitgaven voor het Ryk betekent, zoals de voorzitter der afd. Allernaar, dr Looienga, in zijn openingswoord meeflPëlde, was reeds in 1928 be rekend, dat door inschakeling van onvolwaardige arbeidskrachten 100 millioen gulden kan worden ge spaard. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Hendrika A. M., d. v. Jo- hannes Witte en J. C. Wester. Robert B., z. v. Jacob Schuit en C. D. Wijsma. Gehuwd: Gerardus A. J. Kuhne en Adriana Overtoom. - Johan C. Rood- hart en Elisabeth T. Hartog. Simon C. A. Tesselaar en Catharina A. de Lange. DE VERKIEZINGSACTIE. In het kader van de verkiezingsactie bracht de geluidswagen van de C.P.N. „De Waarheid" in vele plaatsen van de Noord een bezoek. Ook Alkmaar komt aan de beu-* He denavond van 18.30—22 uur zal va gen de stad doorkruisen. Rijkskampen Sociale Jeugdzorg. 4 Voor „Pro Juventute" hield Dinsdag avond de heer P. controleur bij het Ministerie van O, K. en W. een lezing over het onderwerp ..De rijks kampen voor de sociale jeugdzorg". Spreker schetste de ontwikkeling van de kinderbescherming sinds 1880 en be sprak uitvoerig het belangrijke werk, dat verricht ls door den bekenden oud- kinderrecher van Amsterdam, mr. De Jong. -Veel van wat mr. De Jong ge propageerd heeft, is tot stand gekomen en een dezer dingen ls geweest het In stellen van werkkampen voor voor waardelijk veroordeelde of onder toe zicht gestelde jeugd. In 1942 kwamen de eerste kampen en binnen een jaar waren er vier ge vestigd, die hun bestaansrecht reeds bewezen hebben. De jongens, die hier ondergebracht zijn op basis van vrijwilligheid, zijn niet geheel bedorven, maar het ontbreekt hen aan een behoorlijke besteding van de vrije tijd. Zij hebben zich niet ernstig mis dragen, maar hen moet aan het ver stand gebracht worden, dat er nog iets anders bestaat dan het slenteren door straten, het bezoeken van bioscopen, ijs- zaakjes en dancings. De interessante lezing werd besloten met een overzicht van de dag-indelingen in de kampen, waarna gelegenheid werd geboden tot het stellen van vragen. Hiervan werd een druk gebruik ge maakt. BEVRIJDINGSFEEST. 1 De kinderen van de Stationsstraatver- eninging hebben Zaterdag j J. het bevrij dingsfeest gevierd ln Paviljoen Klnheim. Medewerking werd verleend door de heren Betlem (Peter Presti) en Lakeman met hun poppenkast. De kinderen (en ook de ouderen) heb ben volop genoten van een nieuw boei end avontuur van Jan Klaassen. Dit avontuur was door genoemde heren in een opvoedkundige vorm gegoten het geen o.m. zo goed naar voren kwam in het houthakersbedrijf. Naar aanleiding van een door Burgemeester en Wethou ders aan de buurtvei^Tiigingen gericht schrijven over de schandelijke vernie lingen door de Jeugd in bos en plant soenen, werd de kinderen onder het oog gebracht, dat het zeer lelijk ls hieraan mede te doen. Dit werd op deze wijze zeer goed begrepen en de kinderen heb ben spontaan beloofd, dat zij zich hier aan niet zullen schuldig maken. Verder heeft Peter Presti de kinde ren met zijn goocheltoeren geamuseerd. Ook dit gedeelte van het program was keurig verzorgd en hield de aandacht gespannen. De Buurt wordt wakker." Gisterenavond gaf de buurtvereniging der Boomkampstr. en omliggende stra ten een feestavond, die een echt gezellig familiefeest werd. Het begon al direct met een pittig openingsliedje, gezongen door 't gehele gezelschap van de avond. Deze jongelui kwamen bijna allen voor het eerst voor het voetlicht onder lei ding van de heren H. v. d. Kuyt en B. de Vries. Dit gezelschap ^De Jonge spelers^', hebben werkelijk de beurt wakker gemaakt met hun revue „De Buurt wordt wakker". Het bleek al spoedig dat er hard was gewerkt om deze avond te doen slagen, schets, zang, solonummers werden vlot afgewerkt, hoewel de volgorde o.i. iets gewijzigd had kunnen worden. Vooral de schetsen. „Het wijze kind", „Bij den dokter" en ,,De verjongingskuur" oogstten veel succes. Ook de acc.-soliste was goed op dreef evenals de conférencier. De Zingende Zusjes zongen een paar aardige nummert en De drie vrolijke Snuiters met hun mondaccordeon waren beslist goed. De avond werd besloten met een ge zellig bal, waarbij de muziek verzorgd werd door een band, die we nog niet gehoord hadden. Het waren n.1. „The Rascals" o.l.v. P. de Rover. Dat het deze heren ernst was bleek wel uit de diverse nummers, die zeer goed werden uitgevoerd. We wensen de nieuwe band dan ook veel succes toe. Obdam In voltallige zitting kwam de raad der gemeente Obdam 11 dezer te half acht in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester de Boer. Na opening met gebed werden de notulen ongewijzigd vastgesteld. Medegedeeld werd, dat langs de Kerkweg geen bomen geplant zijn, omdat deze precies op de waterlei ding zouden zijn komen te staan; als compensatie hiervoor zijn bomen geplant in de voortuinen van de woningwet-woningen. Het presentiegeld voor de raads vergaderingen en de vergoeding voor de leden van het stembureau hebben Ged. Staten vastgesteld op resp. 3 en 6 De heer E. Commandeur achtte deze vergoedingen veel te laag, waar mede de vergadering instemde. Spr. betoogde, dat een en ander zelfs beneden het contractloon voor ar- beiders lag. Gezien het hier geen nut heeft te reclameren, werd van dit punt af- gestap. Van de transportfirma gebr. Bij voet te Obdam was een verzoek bij B en W. ingekomen voor het ver krijgen van een ruimere toegang tot hun garage. Aangezien het hier om een dermate groot belang voor deze firma gaat, werd besloten een ge deelte van het erf Neefjes ter be schikking te stellen, onder bepaalde voorwaarden. Een wijziging in de begroting 1946 werd goedgekeurd. Volgens Ged Staten kan thans meer aan bij dragen van het Rijk worden ge raamd 2456,30, de distributiedienst eist 500 meer, onvoorziene uitga ven mogen slechts 500 belopen, etc. Een wijziging suppl. begroting '45 en le suppl. begr '46 werden even eens terstond goedgekeurd. De gemeenteraad van Amerongen vroeg instemming te betuigen met zijn adres aan de regering om de Zondag vrij van sport te houden en Lan^edijk. PARTIJ VAN DE ARBEID. Voor de afdeling Langedtjk van de Partij van de Arbeid sprak de heer J Harmsen uit Amsterdam over de a.s verkiezingen. q Spreker richtte zich ln het bijzonder tot da aanwezige Jongeren. GEMEENTE GASBEDRIJF. In de Maandagmiddag gehouden ver gadering van de commissie van beheer voor het Gemeente Gasbedrijf werd een verordening vastgesteld voor kindertoe slag van de werklieden en ambtenaren. Aan den heer J. v. d Abeele, klerk- incasseerder. werd, wegens reorganisatie, eervol ontslag verleend met toekenning van waphtgeld. Besloten werd nog een kasgeldleenlng aan te gaan van f30.000,— tegen een rentevoet van 19/16%. Koedijk. DB COMMUNISTEN EN DE TOEKOMST Over het onderwerp ,.D# communisten en de toekomst" spraken P. K. Volkers en W. de Jong in het café van Butter, Volkers tregon zijn rede met het beleid der voor-oorlogse regering te laken en meende dat ook de tegenwoordige rege ring door verschillende oorzaken niet het vertrouwen kon genieten. Spr. pleitte ver volgens voor coöperatie, vooral ln de tuin bouw. Een links democratische regering geeft e mogelijkheid van Ingrijpende maat regelen voor verbeteringen voor den boer als voor den arbeider. Hierna nam De Jong het woord, die een samenwerking met de Partij van de Arbeid, ondanks alles mogelijk achtte, hoewel dit hem met minister Meynen, die onze Jongens naar Indonesië stuurt, niet te doen ïykt. Er zijn, volgens spreker, in de huidige regering verschillende minis ters, die geen democraten zijn, waardoor het vertrouwen geschokt wordt. Spre ker wees er op. dat de politiek van de CPN zuiver Nederlands is en dat alleen gewezen wordt op de goede voorbeelden uit Rusland. daarvoor de gehele Zaterdag te be stemmen. De gemeenteraad van Ob dam besloot aan dit adres geen fdhaesie te betuigen, al achtte men het wel gewenst, dat de Zondag niet te veel voor sport werd gebruikt en daardoor misbruikt Op een adres van de Bond voor Grote Gezinnen om een kinderspeel plaats in te richten werd besloten een en ander ernstig onder het oog te nemen. Bij politieverordening was bevo len, dat de huisnummering, die on der de bezetting, zoals begrijpelijk is, nogal heeft geleden, in orde te doen brengen. Voor zover bekend bij het gemeentebestuur is hieraan door niemand, maar dan ook door riemand voldaan, ondanks de straf baarheid. Nadere maatregelen wor den overwogen Voorts bracht burgemeester ter sprake, dat het Uitbreidingsplan over plm- 2% maand in orde ge bracht moet zijn. Overtollige kasgelden zullen bij de plaatselijke boerenleenbank blij ven ondergebracht. Op wens van hogerhand heeft deze bank het on derpand opgevoerd tot f 26000 Enkele reclames tegen schoolgeld heffing -werden juist bevonden. Na nog enkele meer huishoude lijke besprekingen werd de vergade ring met gebed gesloten. Zuidscharwoude. NED. HERV. KERK. Voor de werkgroep van lidmaten sprak ln de Ned. Herv. Kerk ds«_ Klein Was- sink over het onderwerp: „Wat is er gaande ln de Ned. Herv. Kerk?" Na de Inleiding volgde er een Interes sante discussie. NoordscharwoucJe. TOELATING LEERLINGEN ULO. Donderdag 23, Vrijdag 24 en Za terdag 25 Mei a.s., des nam. na 7 u:, kunnen zich wederom leerlingen aanmelden bij het hoofd der ULO- school. Het nieuwe cursusjaar be gint 1 Septmber. Heer-Hugo waard COLORADOKEVER Veel van de kleinere tuinen tuintjes werden voorheen niet tegen het coloradokevergevaar bespoten. ,Men ziet dikwijls het gevaar niet, voor men er zelf kennis mee maakt Thans worden van gemeentewege plannen voorbereid om deze kwestie op eenvoudige manier op te lossen. De plannen tot aanschaffing van materiaal en voorziening in het nodige personeel verkeren in een vergevorderd stadium van voorbe reiding. De wettelijke regeling legt in deze den burgemeesters bevoegdheden in de hand, waardoor zij tegenover iemand, die niet vrijwillig tot be spuiting overgaat, dwingend kunnen optreden. SPOEDEISENDE VEROADERING GEMEENTERAAD. D« leden van de tijdelijke raad der gemeente worden uitgenodigd ter spoed eisende openbare vergadering, te houden op Donderdag 16 Mei a.s., des namiddags 7 uur. Op de agenda staan o.a. de vol gende punten: Gymnastiekonderwijs scholen, onbe- woonbaarverklaarde woningen en voor lopige vaststelling gemeenterekening 1942. Schoorl. PARTIJ VAN DE VRIJHEID. t De door het werkcomité van de Partij van dè Vrijheid tot de Inwoners gerichte "oproep voor het bijwonen van de propaganda-avond ln „De Rode Leeuw" was de stem des roependen In de woestijn. Slechts een klein aantal was ter vergadering aanwezig om te luisteren naar de uiteenzetting van mr. P. S. Winkel uit Hoorn. Democraflë, aldus de spreker, ls de alom gehoorde leuze: maar niet allen denken daarbij hetzelfde; C. P. N., Partij van de Arbeid, Partij van de Vrijheid verschillen nog al van mening. De Partij van de Arbeid ontwikkelt een stelsel, waarin voor de arbeider veel aantrekkelijks zit, maar. meent spr., de weg kon wel eens leiden naar slavernij. De P. v. d. Vrijheid heeft ern stig bezwaren tegen socialisatie enz. Alleen in de overgangstijd is overheids bemoeiing wenselijk, maar niet verder. Hoe meer de Staat om zich heen grijpt, hoe duurder het leven wordt. Nu reeds moet er per gezin 1650 opgebracht worden om de staatsuitgaven te dekken en dan drukt nog een schuld van 2,2 milliard. Zij, die menen, dat er wei vaart komt, zullen zich bedrogen zien. Het loonzakje van den arbeider zal bij verwezenlijking van de plannen van de F. v. <L A. misschien wat meer In houden, maar de schaarste aan goederen zal blijven en lelden tot prijsverhoging. Ook de middelen, die de Kath. Volks partij aanprijst, konden spr. niet beko ren. Men behoeft slechts de boekjes van de Partij van de Vrijheid door te bla deren, vervolgt spr., om een idee te krij gen van de wijze waarop deze partij wil streven naar geestelijke vrijheid en stoffelijke welvaart. Indië heeft de le vendige belangstelling van de Partij van de Vrijheid, verzekerde spr. Gaarne zal zij autonomie verlenen, maar zij eist eerst terugkeer tot geregelde toestan den. wil niet capituleren. Nadat van het 20-tal aanwezigen de helft de zaal had verlaten, ging de rest over tot het vormen van een voorlopig bestuur. Hierin zullen zitting nemen: irevr. Visser en de heren C. M. Winder, A. A. Dienik, J. G. Bouman en H* Heringa. De Haas leidt bij de W estfri eskampioenschappen De uitslagen van de Zaterdag er Zondag gesptelde partijen van de eind strijd om het ksmpioenschap van W.- Friesland luiden als volgt: Hoofdklasse. Leibbrand—Slijkerman 0—2; Grooteman—de Haas 1—1; Veen- straKrulder 02; Krulker—Groote man 0—3; de Haas—Leibbrand 2—0; Slijkerman—Meester 1—1. De stand is hier na de 5e ronde: 1 Th. de Haas 8 uit 5; 2 en 3 A Grooteman en A. Slijkerman elk 7 uit 5; 4 H. Kruider 4 uit 4; 5 en 6 J. Meester en P. Peereboom elk 3 uit 3: 7 Woonijk 1 uit 2; 8 Leibbrand 1 uit 4 en 9 Veenstra 0 uit 3. Weinig gunstige nooruilz'chlen Uit enkele vragen, die minister Vqs onlangs heeft beantwoord, blijkt overduidelijk, dat onze textielposi- tie niet zo rooskleurig is als velen hadden gemeend. Er bestaat een onevenwichtige ver. houding tussen de voorraden tek- tielgoederen en de in omloop zijnde punten, die er de oorzaak van is, dat er een puntenoverschot bij de de tailhandel is ontstaan, dat niet of al thans voorlopig niet gehonoreerd kan worden. Van Juli 1945 ot 1 Mei 1946 is door de industrie voor een waarde van 250 millioen punten aan de handel afgeleverd. De bestaande voorraad en de uit import afkom stige textielgoederen hadden een totale puntenwaarde van 50 mil lioen. Op 1 Mei was 'dus voor een totaalwaarde van 300 millioen pun ten aan textielfabrikaten aanwezig. Tot deze datum was een hoeveelheid van 270 millioen speciale punten uitgegeven en van de textielkaar- ten waren 230 millioen punten in totaal aangewezen. Een puntenlawhie. Een eenvoudig rekensommetje maakt het een ieder dus duidelijk, dat minstens 200 millioen punten niet gehonoreerd konden en nog niet kunnen worden. Bovendien zijn na 1 Mei van de nieuwe textielkaart weer 20 punten aangewezen, zodat het onmogelijk te honoreren kwantum weer met 'n slordige honderd vijftig millioen punten is verhoogd. De situatie is dus uitermate on gunstig. De oorzaken hiervan zijn velerlei. Ten eerste hebben velen de eerst aangewezen punten bewaard teneinde in combinatie met de laatst, geldig verklaarde grote stukken te kunnen kopen. Het gevolg hiervan is, dat de winkeliers bestormd wor den door al dan niet vaste klanten, die met alle geweld goederen wil len kopen, die onmogelijk geleverd kunnen worden. Ten tweede sluit de productie van de goederen in kwali teit en soort niet aan bij de vraag, welke een groot gedeelte van het publiek stelt Ten derde heeft men door al deze factoren een uitgebreide zwarte markt, zowel in punten als in goe deren gekregen. Elke zwarte handel vergroot evenwel de moeilijkheden. Hier komt nog bij, dat de vooruit zichten in de textielProductie voor het binnenland mede door de uit voer voor de komende drie zo mermaanden bijkans nihil zijn! En dat nu de detailhandel met een over schot van duizenden textielpunten zit, dat bij geen enkele industrie on dergebracht kan worden! H*t blijkt dus wel, dat een nog to gering optimisme betreffende de textielvoorz'ening geenszins gerecht vaardigd is. Naar de stembus (IV). Een gevaarlijke leuze In de afgelopen jaren heeft geen ide aal ons in Nederland zo sterk bezield als dat van de vrijheid. Toen was deza leuz~ het verenigingspunt van alle goede Nederlanders. Thans is deze leus een gevaar voor de zuivere verhoudingen in ons politieke leven. Waarom? Omdat, zodra men over vrijheid spreekt, het duidelijk moet zijn. waarvan men vrij wil zijn en waartoe men vrij wil zijn. Tijdens de bezetting was het duidelijk, dat wij vrij wilden zijn van de Duitse Nazi-heerschappij en dat wij vrij wilden zijn om als volk ons zelf te zijn. leuze der vrijheid was tot een jaar ge leden duidelijk verbonden met onze nationale aspiraties. Thans probeert de gereorganiseerde liberale staatspartij deze leus te gebruiken voor haar poli tiek program. Daarbij wordt wel ge zegd, waarvan men vrij wil zijn, n.1. van het te veel aan staatsbemoeiing en de mogelijkheid van overheidsdictatuur, maar waartoe men vrij wil zijn blijft in het vage. Waar het eigenlijk om gaat is: voor het herstel van partlculie ini tiatief in handel en bedrijf. In de vorige eeuw heeft dit particulier initiatief in derdaad grote verdienste gehad voor de ontwikkeling van het economische le ven. Wel was er ook telkens een gevaar van economische crisis mee verbonden. Bij de voortgaande industrialisatie, ge paard gaande met steeds grotere concen tratie van bedrijven, werd het karakter van' opeenvolgende economische crises steeds ernstiger. De werkloosheid werd niet meer een prikkel voor iedereen om zich in te spannen, maar tot een vloek voor de massa, die er in sterke mat© door gedemoraliseerd werd. Wie thans opkomt voor de vrijheid in handel en bedrijf, pleit voor een economisch stel sel, dat rechtstreeks zou lelden nnar een nieuwe economische crisis, die in omvang alle vorige zou overtreffen. Het program van de Partij van de Vrijheid biedt geen waarborgen voor de econo misch zwakkeren en keert zich tegen de maatschappelijke bevrijding van Q« grote massa van hen, die met hun ar beid voor hoofd en handen in hun le vensonderhoud moeten voorzien. Ook da zelfstandige handelsman en de zelfstan dige vakman, evenals de overgrote meer derheid van boeren en tuinders hebben van de voorstanders der liberale econo mie niets goeds te verwachten. De vrija concurrentie zou betekenen, dat enkele grote ondernemers alle macht aan zich zouden trekken. Men zal opmerken, dat «r toch een gevaar van staatsdictatuur aanwezig is. Dat is stellig waar, maar niet de anar chie, doch alleen de democratie kan hier redding brengen. De weg naar de vrij heid loopt niet over het: ieder voor zich, maar over het: met en voor el kander! TENAX. Alcmaria en de Boys Zondag naar de Zaan Zondag a.s. gaat Alcmaria naar de Koog om de leider, K. F. C., te be strijden. De Boy» gaan' ook naar d# Zaan streek: en wel naar W. F. C. in Wormerveer. INGEZONDEN. (Bulten verantwoordelijkheid der Red.) Geachte Redactie, Naar aanleiding van het Ingezonden stuk „Ervaringen als coUectant van de StichUng 1945-1945" ln Uw blad van 9 Mei, verzoek lk U beleefd het volgende te wil len opnemen ln Uw eerstvolgend blad. De oorlogsinvaliden en de nabestaanden van hen, die zelfs heun leven offerden voor vrijheid en recht, zij verlangen geen aalmoes. Noodgedwongen zuUen zij dit soort on dersteuning aanvaarden, doch naar mijn en vele anderer mening hebben zij recht op een behoorlijke morele vergoeding en/of flnanclëele uitkering. Welnu dan, laat het uit zijn met dat gebedel, dat volgens Uw ingezonden stuk toch geen voldoening geeft en laat, zoals U vaak ten antwoord kreeg, de regering er voor zorgen door middel van een belastingheffing, zodat Iedere Nederlan der naar draagkracht zijn plicht tegen over hen, die offerden in oorlogstijd, kan en moet volbrengen. - A. VOLKERS. *.VAN KWAAD TOT ERGER. Het treft ons, dat er meer en meer een streven in ons lmid wakker wordt, waarbij de mobmisatie- en oorlogsslachtoffers (gewezen mili tairen en hunne nabestaanden) het voorwerp dreigen te worden van liefdadigheidsbetoon. Zo konden wij verleden week in de pers zelfs al een advertentie le zen, dat in het City Theater te Am sterdam om 12.30 uur een nachtfeest werd georganiseerd ten bate van de oorlogsslachtoffers en Dinsdagavond werd er tijdens een radio-uitzending van de AVRO weer ten bate van deze slachtoffers een beroep op de beurzen van het publiek gedaan. Mogen wij daarom door dezen mededelen, dat onze bond en stich ting geen nachtfeesten organiseren en dergelijke. Onze leden wensen geen liefdadigheidsbetoon enz-, geen gaven te ontvangen uit enige bedel nap of te paratiseren op de beurzen van nachtfeestvierders. Dit is nu eenmaal in strijd met hun waardig heid. Wat onze leden wensen is recht- doening door de regering. Onze bond en stichting die neutraal zijn op alle ander gebied willen de ernst van hun rechtsstrijd niet laten afleiden door liefdadigheids betoon. Onze leden wensen onafhan kelijk te zijn. Wij doen derhalve een beroep op allen, die het met ons eens zijn, hun invloed in deze richting aan te wen den. Eist daarom met ons een verbe terde militaire pensioenwet en een eerlijke toepassing hiervan, rechts bijstand en afdoende rechtsherstel voor alle mobilisatie- en oorlogs slachtoffers. De besturen van de Bond van Mobilisatie-invaliden en hunne nabestaanden en I de stichting „De Neder, lan.lse ui;::'".

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 2