kmaardei' Vier meningen over Duitsland „Dit is geen strijd om betere arbeidsvoorwaarden, maar om de macht" In het Noorden van het land aanvan kelijk nog geheel bedekt met lichte regen, overigens in het gehele land half of zwaar bewolkt, enige regen buien met kans op onweer. Zwakke of matige wind uit Westelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. VRIJDAG VI BOM 1940. 3e Jaargang No. 821-442. Directeur: M. J. Roggeveen. Wnd. Hoofdredacteur: A H Hommerson. Redacteur stad: O. W. M. Wlllems. DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE. STICHTING .DE VXIJE ALKMAARDEE." Redact!» se Adm.: Ach ter dam tel. ttll AdvertenUe-afd.: Unfutrul M, UL RTL Het Duitse vraagstuk Laafsfe conferentie der Four" ie Parijs t NADAT de vier ministers van Buitenlandse Zaken te Parijs bver Zuid- en Zuid-Oost-Europa voeling met elkaar hebben gehad en hu zo ongeveer weten wat zij aan .elkaar hebben betreffende deze za ken, gaan ze naar huis. Informeel wordt de Duitse kwestie op voor in stel van Frankrijk aan de orde ge- f steld, maar hierover zullen evenmin beslissingen genomen worden als oveT Italië. Het hart van Europa is niet alleen van slag af, maar heeft een ziekte, van welker genezing het lot van dit werelddeel en daarmee van Enge- land afhangt Indien de vier heel- meesters er niet in slagen op korte termijn voor de ziekte, waaraan F Duitsland lijdt en de eerste decennia nog wel lijden zal, een diagnose op te stellen, dan gaat Europa econo- misch te gronde. Het feit alleen al, 'dat elk der artsen om de verge lijking even vast te houden een bepaald stuk van den patiënt onder het mes heeft en zonder een geco ördineerd plan maar doet en laat. 'wat hij in verband met de toestand jVran het hem toegewezen deel van 'den zieke, noodzakelijk acht, spreekt boekdelen. Daarbij zijn aan deze geneeswijze dergelijke kosten ver bonden, dat naast het overlijden van den patiënt het faillissement van den dokter dreigt. De bovenbeschreven toestand komt op het volgende neer: De Rus sen treden in het door hen bezette deel van Duitsland zo vastberaden en „planmatig" op (grondverdeling onder de boeren, steun aan de socia- listisch-communistische eenheidspar tij, strenge denazificatie), dat de bondgenoten er regelmatig van ^^pfcchrikken. De Amerikanen, niet be- K kend het is het laatste jaar maar ai te zeer gebleken met alles wat met 't nazi-systeem samenhangt, ma ken zich van de bezetting met een I Jantje-van-Leiden af en laten, om niet te veel „administratieve romp- Homp" te hebben, alles zo veel mo gelijk aan de Duitsers nazi's of anti-nazi's over Tussen deze twee werkmethoden de een zo streng, de ander even gemakzuchtig beweegt zich de Mrtjd der Franse en Engelse plan hen. (,Wij geven thans voor 84.000.000 000 pond sterling per jaar aan herstelbe talingen aan Duitsland", schreef de Manchester Guardian verleden yeek. Alleen aan onkosten om een burgerlijk bestuur in Duitsland te organiseren, aan voedsel e.d. voor de eigen administratie, betalen de En gelsen 840 milliard gulden per jaar! Wat het Engelse leger noodzake lijk vernielde om Duitsland te ver overen, betaalt de Engelse belas tingbetaler thans dubbel-en-dwars terug om het verwoeste Duitsland op te bouwen. De erfenis van Herr Hitler brengt wel zeer hoge admi- j histratiekosten met zich mee Is .het dan te verwonderen, dat de Dfitten er voor zijn om het zo be gerenswaardige en in potentie rijke Ruhr- en Rijngebied bij Duitsland, al is# het onder een stevige controle, te la'ten? Als deze rijkdommen maar eerst goed geëxploiteerd kunnen Worden, zo redeneren de Engelsen, dan zijn wij van onze onkosten af en kunnen de Duitsers zelf hun brug gen bouwen, hun treinen op tijd laten lopen en de fabrieken laten draaien. De Franse voorstellen, om het Rijn- en Roergebied van Duitsland af te scheuren, zijn al even begrij pelijk Nu bestaat immers d e kans om den gehaten vijand, voorlopig althans, te kortwieken, indien deze Ibelangrljke gebieden maar van het Voormalige „Reich" verwijderd wor- den en onder internationaal beheer ki men. Edoch, zo lang er geen gemeen, jchappelijk plan is van de „Big Four" voor geheel Duitsland; indien iedere bezetter op zich zelf werkt, zodat deze verscheidenheid op het gehele gebied ten kwade inwerkt, in plaats van de opbouw ten goede te komen, zo lang is er geen produc tief werken in Duitsland mogelijk. In dit geval wordt er voo^ Europa ook geen vrede bereikt. Want met het herstel van Duitsland hangt dat van geheel Europa ten nauwste samen. A. Sowiel-Unie trekt eis l.a.v. Tripolis in ^JISTEREN werd, voordat de ParQse conferentie tot 15 Juni verdaagd werd, door de vier ministers van Bui tenlandse Zaken het probleem „Duits land" besproken. De standpunten der ministers waren als volgt: y r n e s wenst een onmiddellijk onderzoek naar de economische struc tuur van Duitsland. Hij stelde voor, dat op 12 November een speciale vredes conferentie bijeen zal worden geroepen ter bespreking van de toekomst van Duitsland. Voorts diende hij een voor stel in tot 25-jarige bezetting van Duits land. B i d a u 11wilde de politieke af scheiding van het Ruhr-, Rijn- en Saargebied van Duitsland om agressie in de toekomst te voorkomen. B e v i n herhaalde, dat het Duitse probleem niet in gedeelten, doch als een geheel moest worden bezien. Molotofnam bijna niet aan de bespreking deel, doch vroeg herhaalde lijk wat er in het Westelijk deel van Duitsland gebeurt. Bidault heeft verklaard, dat Frank rijk zeer teleurgesteld is, dat over het Saargebied geen overeenstemming ls bereikt. Er zijn nog steeds geen gegevens be schikbaar wanneer de algemene Euro pese conferentie zal worden gehouden. DE ITALIAANSE KOLONIëN. Over Italië's vroegere koloniën lopen de meningen der ministère thans niet meer zo uiteen. Een ogenblik leek een compromis zelfs in zicht, toen zowel Molotof als Bevin het eens werden over een Ita liaans beheerschap namens de Ver- enigde Naties] Doch toen het duidelijk werd dat hierop geen compromis over andere punten zou volgen, trokken de beide staatslieden zich op hun uit gangspunten terug. De Sowjet-Unie heeft wel haar speci- Het verkiezingsnieuws, dat heden in onze krant gepubliceerd wordt, staat onder auteursrecht van het A. N. P. en mag dus niet worden overgenomen. Vrije „Unie van India" met eigen parlement? Gistermiddag heeft de Engelse pre mier Attlee in het Lagerhuis een nieuw plan voor Brits-Indië (India) ingediend. De punten zijn o.m.j 1 Vorming van een z.g. Unie van India, omvattende Brits-Indië plug de vorstenstaten. 2 Invoering van een parlement. 3. De provincies hebben een zekere mate van vrijheid onder de Unie-re gering; o.m. zijn zij vrij om groepe ringen te vormen, waardoor elke pro vincie zijn eigen regering krijgt. De Engelse kabinetsmissie, die dit plan te berde brengt op de conferen tie der voornaamste Indische partij;n, heeft verklaard, dat het slechts de be doeling is om „de machine in bewe ging te zetten". De Engelse regering heeft het vor men van een afzonderlijke Mohamme daanse sonvereine staat (bedoeld wordt het midden in Brits-IndlE Hggeade Pakistan; red.) niet geaccepteerd. Voorts is de onderkoning, Lord Wa- vell, op het ogenblik bezig een voor lopige Indische regering te vormen, door en onder leiding van de Indiërs zelf. Oordeel van de pers. Verschillende Engelse bladen achten het niet juist, dat 90.000.000 mensen omtrent dit plan niet geraadpleegd zijn. Vooral de conservatieven zijn verre van geestdriftig over de voor- stell sn. Truman en Stalin hadden contact over de honger! President Truman heeft gisteravond verklaard, dat hij contact heeft gehad met Stalin over voedselproblemen. Truman legde deze verklaring af antwoord op een vraag, of hij contact had gehad met Stalin over de vraag, of de Sowjet-Unie bereid was deel te nemen aan de „wereldslag tegen de b enger". fieke eisen ten aanzien van Tripolitanlë- Cyrenalea laten vallen; n.1. de els van het beheerschap over deze voormalige Italiaanse kolonie en de later gestelde els tot een gemengd beheerschap. TRIëST EN DE BALKAN. De Britse en Amerikaanse steun aan Italië's eis op Triëst was zonder twijfel gebaseerd op het feit dat de bevolking van de stad overwegend Italiaans Is, doch daarnaast speelden ook andere factoren hun rol; b.v. het effect van het verlies van Triëst op de komende Italiaanse verkiezingen, en het ver langen de deur open te houden voor vrije handel met Centraal-Europa, het geen slechts door het geven van inter- nationale garanties aan de haven van Triëst kan geschieden. Op de Balkan hebben de Westelijke geallieerden gepoogd enige invloed te behouden. Het motief van de Sowjet- Unie was alles te vermijden wat haar invloed in dit deel van Europa zou kun nen vermijden. Belgisch-Nederlands verdrag ondertekend Ten departemente van Buitenlandse Zaken heeft gistermiddag de officiële ondertekening plaats gevonden van het culturele verdrag tussen Nederland en België. Het verdrag voorziet o.a. in de uit wisseling van hoogleraren en studenten alsmede van leerkrachten van de an dere takken van onderwijs, benevens in de organisatie van concerten en tentoonstellingen van artistieke en wetenschappelijke aard. Tan aanzien van het vraagstuk van de gelijkwaar digheid van getuigschriften zal door middel van dit verdrag naar een rege ling worden gestreefd. Dank zij de volledige medewerking en hartelijke belangstelling van Bel gische zijde van het eerste ogenblik af ondervonden, kon reeds met deze uitwisseling in Februari van dit jaar te Brussel een begin worden maakt. De Nederlandse regering verwacht, dat door het zo juist getekende ac- coord de vriendschappelijke banden tussen de twee natie's zullen worden verstevigd. Geheimzinnig eiland Hoog slaan de golven van de verkiezingszee; woest beuken zij op elkander, verslinden elkaar, duiken onder en rijzen weer op wit schuim staat op hun koppen. Hoe meer de stilte na dert die deze storm zal volgen, hoe oorverdoven- der de opgezwiepte, kol kende massa brult en bul dert het schouwspel ls angBtwekkend Zie een speling van de natuur? Een fata mor gana? Temidden van de razende branding ligt een eilandje van vrede, van ongestoorde rust Dat ls de Beemster. Wat gebeurt daar in dat oord? Stil daar hebben de wolf en het schaap, de leeuw en het lam. vriendschap gesloten. Rustig liggen ze zij aan zij, genoeglijk en tevreden. Commenfaria 3 Joni Tweede Kamer- ontbinding Maandag 3 Juni zal de Tweede Kamer ontbonden worden; de Eer ste Kamer op Maandag 22 Juli. De tegenwoordige zitting der Sta- ten-Generaal zal in de verenigde vergadering worden gesloten op Zaterdag 1 Juni te 3 uur 's namid dags namens HM. de Koningin door den minister van "Binnenlandse Za ken. De eerste samenkomst van de bui tengewone zitting van de (oude) Eerste Kamer en de nieuwe Twee de Kamer zal plaats hebben in ver enigde vergadering op Dinsdag 4 Juni De minister van Binnenlandse Zaken zal namens HM. deze zit ting openen. De verkiezing van leden der Eer ste Kamer zal plaats hebben op Vrijdag 12 Juli, de candidaatstelling op Vrijdag 21 Juni. De sluiting van de buitengewone zitting van de (oude) Eerste en de nieuwe Tweede Kamer zal op 20 Juli geschieden door den minister van Binnenlandse Zaken des mid dags te 3 uur. De nieuwe zitting van de beide nieuwgekozen kamers zal in ver enigde vergadering worden'geopend op Dinsdag 23 Juli. Nieuwe kiezers. Het aantal nieuwe kiezers, dat vandaag hun stem uitbrengt, wordt geraamd op 320.000. In vergelijking met het aantal kiesgerechtigden in 1937 (laatstgehouden Tweede Ka mer-verkiezingen) bedraagt het accres ten aanzien van 1946 17,2 pet en na aftrek van de 23- en 24-jarigen 10 pet D» overeenkomstige cijfers voor 1939 (Provinciale Staten) ten aanzien van 1946 zijn 12,7 pet. en 5,8 pet In de kieskring Den Helder be draagt de aanwas van het aantal stemgerechtigden, in vergelijking met 1937 en 1939 resp. 18,2 pet. en 12,5 pet., evenals in de kieskring Haarlem. De bevolking van Nederland be stond op 1 Januari 1946 uit 9 298.888 inwoners. Dit aantal is waarschijn lijk iets te hoog, omdat op die da tum verschillende bevolkingsregis ters nog niet in orde waren. Meer dan 40.000 zal het verschil echter niet zijn. STADSNIEUWS. Het resultaat van de laatste proefverkiezingen Door het Centraal Bureau voor Documentatie zijn ln de weken, vooraf gaande aan de verkiezingen, meerdere proefverkiezingen gehouden, de laatste tussen 9 en 13 Mei jJ. Bij de laatste proefverkiezing ls een representatieve steekproef genomen van ongeveer 10.000 personen. Zonder te willen beweren, dat de hieronder vermelde uitslag overeen zal komen met de werkelijke verkiezingsresultaten, is het toch wel eens Interessant, dit resultaat te vergelijken met de definitieve uitslag. Men verlieze bij de beoordeling niet uit het oog, dat In de laatste dagen nog belangrijke verschuivingen kunnen optreden. Zo kan de JJ. Zondag in de Katho lieke Kerken voorgelezen verklaring inzake het stemmen door Katholieken verschuivingen veroorzaken. Wij stellen hier twee resultaten naast elkaar, n.1. een proefverkiezing, die het Centraal Bureau voor Documentatie begin April hield en een van de vorige week. 37,6 Party V. d. Arbeid 33,0 31,5 Kath. Volksparty 31,9 9,6 Anti Revolutionair 10,0 5,5 Chr. Historisch 6.0 8,7 Party d. Vrijheid 8,5 6.2 V. Communisten 8,0 0,5 Staatk. Ger. Party 1.0 0,4 Bellamy Party 0,5 Protestantse Unie 1,0 Lijst Lopez 0,1 Bovenstaande resultaten ln procenten. Het aantal zetels zal daarvan omdat bij het vaststellen hiervan in hoofdzaak gebruik gemaakt wordt van het z.g. systeem D' Hondt, dat rekening houdt met de gemiddelden, en dat ln de practijk een voordeel betekent voor de grotere partijen. Daar ln de Beemster ls het verstaan, het alle stor men trotserende woord: hebt TJ naasten lief gelijk Uzelve. Van de Beemster begint de ware Victorie; de Partij van de Arbeid, de Party van de Vrijheid en de Communistische Par ty hebben zich verenigd in „Volksbelang Beemster" en zullen voor de gemeente raadsverkiezingen met één candidateniyst uitkomen (H.P.). Gistermiddag stuurden wy ogenblikkeUjk een ver slaggever naar deze oasi 's Avonds seinde hy „Adieu. Tot nimmer we- derziens." wy stuurden een tweede. Hedenmorgen tele gram: „Kom nimmer meer terug. Groet mUn vrouw en kinderen. Dat het U allen wel ga." wy durven zo niet door te gaan en kunnen dus helaas onze lezers geen bij zonderheden melden. Maar wy vrezen een volksverhuizingwacht eens, zou het een verkie zingsstunt zijn van de V.V.V.T Alkmaar stemt! Reeds hedenmorgen trokken hon derden inwoners van Alkmaar ter stembus. Er was een grote drukte aan de verschillende stembureaux, vooral tussen 8 en 9 uur. Daarna kwam een tijdelijke rust Zoals ge woonlijk wordt tussen 11.30 en 12.30 weer een grote opkomst verwacht en ook de laatste uren voor de slui ting brengen een toeloop van haas tige „klanten". Over het algemeen kan men con- stateren, dat de stemming goed ge organiseerd is, dat wachten niet be hoeft voor te komen en een vlotte afwerking verzekerd is Voor de bezoekers van stem bureau no. 1 in het Stadhuis was er een speciale attractie. De burge meester, die hier als voorzitter fun geerde, had voor iedere honderdste bezoeker een verrassing.en wel voor de heren een ouderwetse sigaar, de dames werden getracteerd op een i bonbon. - Ook voor de zieken en hulpbe hoevenden was er gelegenheid om aan hun stemplicht te voldoen Door enkele politieke partijen waren auto's en andere vervoermiddelen ter beschikking gesteld om deze mensen naar de stembureaux te brengen. Naar wij vernemen, menen en t-el© stemmers, dat bij de hulpver lening van de zieken onregelmatig heden voorgekomen zijn. De bege- GEEN BAKKERSSTAKING T* AMSTERDAM. f Woensdag hebben enige Amsterdam se bakkers, n. a. v. het dreigende sta- kersconflict een onderhoud gehad met minister Dreee. De bakkersgezellen zullen proberen thans te komen tot een zelfde regeling van vacantietoeslag als de typografen Er bestaat goede hoop dat men tot een overeenstem ming zal komen; het stakmgsgevaar is opgeheven. EERSTE VLIEGTUIG NEW YORK— BERLIJN ZONDAG OP SCHIPHOL. Zondag 19 Mei om 11 uur aal op Schiphol neerstrijken het eerste vlieg tuig van de American Overseas Air ways ln de geregelde dlïnst New York—Berlijn. e Aan boord bevinden zich ©en dertig tal vooraanstaande Amerikanen, die ongeveer een uur op de wereldlucht haven nabij Amsterdam zullen vertoe ven. leidende zusters zouden n.1 de stem biljetten hebben ingevuld ip.v. de opgeroepenen zelf. Wjj zijn er van overtuigd, dat, wanneer er werkelijk op onregel matige wijze gestemd zou zijn, deze zaak ter bevoegder plaatse aanhan gig zal worden gemaakt. BRANDWEERWEDSTRIJDEN Morgenmiddag om 18 uur zullen op de Westerweg alhier brandweer- wedstrijden worden georganiseerd, waaraan 13 corpsen uit Alkmaar en omgeving zullen deelnemen. Deze wedstrijden vormen een onderdeel van de provinciale en landelijke wedstrijden, waarbij uiteindelijk het Ned. kampioenschap zal worden vastgesteld. De brandweerdemon- stTaties te Alkmaar staan onder lei ding van den commandant alhier, de heer F. H. Ringers. LAGER ONDERWIJS. 9 By beschikking van den minister van O K.W. is in de commissie, welke in 1946 te Utrecht zitting zal houden tot het afnemen van de examens ter verkrijging van de akte van bekwaamheid, bedoeld in art 77 a der wet tot regeling van het lager onderwijs van 17 Aug. 1878, benoemd onze plaatsgenoot J. Lamgjes, hoofd der Nic. Beets- school aan de Snaarmanslaan, Arnold Meyer zal vermoedelijk op Woensdag 12 Juni a.s. voor het Bijzon- der Gerechtshof te Den Bosch terecht staan. Als zijn verdediger zal optreden mr. J. J. A. v. cL Putt te Eindhoven. Van de tenlastelegging zijn nog geen gegevens beschikbaar. Je kunt maar voorzichtig zijn Toen de tankboot „Papendrecht", die gister weer in Nederland arri veerde, in Engelse handen was over gegaan, kwam een Engelse marine reservebemanning aan boord. Zij hadden aanvankelijk moeite zich aan boord te oriënteren, omdat het type Storkmachine hun onbekend was en de opschriften in het Neder lands voor hen een raadsel waren. Alle deuren werden opengebroken, omdat de sleutels niet gevonden konden worden Alleen één myste rieus paneeltje in de hut van den eersten stuurman, waarboven het woord S.L.E.U.T.E.L.S. stond, durfde men niet aan te raken, uit vrees, dat daarachter nog de een of andere ge vaarlijke installatie was. Toen dit paneeltje eindelijk toch openge broken werd, vond men toen, keurig van aanwijzingen voorzieneen compleet stel sleutels voor het ge hele schip. Min.'pres. Schermerhom over de havenstakingen Als laatste middel zal leger worden aangewend .Niet om de knikkers, maar om het spel" „Landgenoten, aldus begon de mi nister-president, prof. Ir. W. Scher- merhorn, gisteravond radio toespraak naar aanleiding van de havenstakingen, het spijt mij, dat dit laatste woord, waarmee lk mfj als minister-president in deze periode tot u moet richten, gewijd is san hetzelfde onderwerp, waarmee Jfc in Juni van het vorige jaar moest beginnen, n.1. de staking ln de haven. Nog meer spQt bet mty echter, dat de tuon, waarin lk dat te doen heb, niet dezelfde kan rijn als het vorige jaar. Kon ik toen uitgaan van de overtuiging, dat een belangrijk gedeelte van de schuld voor t conflict aan werkgevererijde viel te zoeken in een strijd om de arbeidsvoorwaarden, thans Is de grond van de moeilijkheden een vol strekt andere. In wezen gaai bet nu niet om de vraag van loon- en arbeidsvoorwaar den, maar is het strijd geworden om de macht, of liever nog, wordt er ten koste van het Nederlandse volk uit gevochten. of wij in Nederland de arbeidsvoorwaarden in de toekomst willen zien vastgesteld op grond van rechtsregels of dat deze, als in de donkerste tijden van de arbei derewereld, uitsluitend zullen moe ten resulteren uit een strijd om de macht, die met alle wapens van ge weld wordt gevoerd. Het loon van een matroos, dat vóór de oorlog 90.— per maand bedroeg en geleidelijk werd verhoogd tot 165, is thans gesteld op 195.—, aldus de minister-president, met gedurende drie maanden een toeslag van 50.—, en tot 1 September nog eens 25.— per maand. Niettemin heeft de E.V.C. geadviseerd om op de nieuwe voorwaarden niet te monsteren en heeft zij een staking ge proclameerd. Daarbij ging het ook al weer veel meer om de rol, die de EVC bij het tot standkomen van deze regeling had moeten spelen, naar eigen mening, dan om het resultaat der onderhande lingen zelf. Ook hier staking, niet in de eerste plaats om de knikkers, maar veel meer om het spel. Slaat steking over? Thans wordt gedreigd deze staking ook op de andere bedrijven te doen overslaan. De EVC poogt thans de bin nenvaart en de groenten-export, dus speciaal de groentenveiüngen bij deze stakingen te betrekken. Landgenoten, in de eerste plaats rijst de vraag, die ik met nadruk aan de havenarbeiders stel: weet gij waarom het eigenlijk gaat, welke de rampzalige gevolgen van dit alles zijn? Het is niet zonder tragiek, dat dit alles gebeurd in de dagen, waar in de regering haar uiterste kracht in spant om alle transport, dat er maar enigszins voor in aanmerking komt, over Nederlandse havens te leiden. Zij ge troost zich daar offers voor, vooral ten bate van hen, die in de havens hun dagelijks brood moeten verdienen. Dezo strijd is zwaar genoeg. Ieder weet, dat het Duitse achterland verwoest is en dat dit een klap betekent, die op zich zelf al meer dan raak is en voor menig een de noodzakelijkheid met zich zal kunnen meebrengen om op een andera wijze dan voor de oorlog in zijn onder houd te voorzien. Het Nederlandse volk tracht intussen te redden, wat er te redden te. „Indien onvermijdelijk, zal het leger worden gebruikt." - Prof. Schermerhorn schetste de na delen. die deze staking voor het Neder landse volk zal hebben en deed vervol gens een beroep op vrijwilligers. „In het uiterste geval", aldus spr„ „zal de regering niet schromen, in dien zulks onvermijdelijk ls, ook het leger te gebruiken. Het leger is een instituut voor de verdediging vau de hoogste belangen van het vaderland. Wel is waar voor een zeer speciale taak. Ik zou er persoonlijk niet aan denken, het leger te gaan gebruiken in een gewone staking, waarin het gaat om arbeidsvoorwaarden, te ge bruiken als stakingsbreker, dus voor wat men van ouds terecht noemt, onderkruiperswerk. In dit geval ligt de zaak echter volkomen anders. Wat hier gebeurt, kan Nederland niet verdragen en wij zjjn niet bereid, lijdelijk toe te zten. wy zouden daar mee onze pHcht tegenover het vader land verzaken op uitermate ernstige en onvergeeflijke wijze. Aan deze chaos moet een einde komen," De minister-president besloot zijn toe spraak met een beroep te doen op het nuchtere verstand en de hoop uit te spreken, dat het iedereen uit zijn woor den duidelijk zou zijn, hoe het Neder landse volk over de staking denkt. De Friese Poort De buurtvereniging „De Friese Poort" gaf gieterenavond in „Het Wa pen ven Heemskerk" een gezellige ca baret-avond. De voorzitter, de heer J. de Bruin, opende de bijeenkomst met een woord %-an welkom en hoopte dat de avond naar ieders genoegen zou slagen. Ernst en luim wisselden elkaar daar na af in vlot tempo. Als men bedankt dat de meeste spelers voor het eerst op de planken stonden moet gezegd worden dat hier uitstekend werk ver richt is onder leiding van den heer J. de Moei. Verschillende nummers trok ken Th het bijzonder de aandacht, zoals Lente, Prof. Alwetend, Oom vertelt, terug van de nachtfulf en Zigeunerspel met zang en dans. Dat het programma In de smaak van het publiek viel bleek uit het herhaaldelijk en langdurig ap plaus. Veel succes oogstte de zangnum mers van J. Schats, die o.a. Het Wol- galied ten gehore bracht. De twee operette nummers, walsen uit het Zui den en Rozen in Ti rol werden goed uit gevoerd en ook de verschill?nde dans- nummers bleken uitstekend te zijn in gestudeerd. Decor en Costumes waren af. De buurtver. kan op een geslaagde avond terugzien, die met bal besloten werd. Distributienieuws. Op bon T 28 worden niet 2 rant soenen tabak, doch 2 rantsoenen ta baksartikelen verstrekt. GOED NIEUWS. Naar wy van niet-officiële zflde vernemen, ligt het in de bedoeling het treinverkeer tussen Haarlem en Beverwijk belangrijk uit te breiden. Voorts zal de dienst Beverwijk- Uitgeest waarschijnlijk op 3 Juni hervat worden. Grepen uit het Radio programma ZATERDAG 18 MEL HILVERSUM L 7.00 en 8 00 Nieuws. 8.» Grara.muziek. 9So Pianowerken van Cho- pln en Debussy. 10.00 Morgen wy ding. 10.20 Tenor en piano. 10.45 Voor arbei der» in Continu-bedrijven. 12.00 Aart Schol en zyn orkest. 12.35 Eddy Walis, 13.00 Voor de Nederl. Strijdkrachten. 13 30 Vau deville-orkest. 14.00 Buitenlands Over zicht. 14.15 Luchero-trio. 14.45 Van boek tot boek. 15.00 Radio-Phllharmonisch Or kest. 18.00 Maleise les. 18.15 Men vraagt en wy draalen. 16.45 Sportpraatje door Ch. Geudeker. 17.00 Uitzending der A.J.C. 17.30 City-halfuurtje. 18.00 Nieuws. 18.15 Weerpraatje. 18.18 Kwartet Jan Cordu- wener. 18.30 Voor de Nederl. Strijdkrach ten. 19.00 Vrouwenkoor 19.20 Lezing. 19.30 Bybelvertelllng. 20.00 Nieuws. 20.05 drs. L de Jong. 20.10 Promenade-orkest. 20.30 Binnenlands Weekoverzicht door K. Vos kuil. 21.10 Dat gebeurde hier. 2140 „Breng een» een zonnetje". 22.— Lichte maan en lichte klanken. 23.00 Nieuws. 23.15 Week- elndserenade. 23.45 Reginald Foort. HILVERSUM n. 7.00 en 8 00 Nieuws. 8.20 Gram.muziek. 9.00 „Pluk de Dag". 10.15 Voor de Vrouw. 10.30 Grammuzlek. 11.00 De Zonnebloem. 11.45 Vioolrecital. 12.18 Voordracht. 12.30 Lunchconcert. 13.00 Nieuws. 18.15 Ensemble Joan Lancé. 13.45 „De Toneelkyker" 14.00 Gram.platen. 14.15 Engelse les. 14.45 Gram.muziek. 15.00 Kin- derland. 16.00 Planorecital 16.30 Herinne ringen van Maquïsard. 18.50 Franse pla ten. 17.00 KRO Kiosk. 17.15 Balletmuziek. 1T.45 Sportpraatje. 18.00 Jos Corpay. or gel. 18.30 Ryk Overzee. 18.45 Dinermuziek. 19 00 Nieuws. 19.20 Jonge kunstenaars. 10.40 Weekoverzicht. ?0.00 Nieuws. 20 05 Lichtbaken. 20 30 Te Dèura. 20.50 AU Baba en de 40 rovers. 20.35 Puzzle-rubrlek. 21.00 Beuker en Denys met plano-imitaties. 22.00 Nieuws 22.30 Selecta. 22.45 Slag woorden van onze rijd. 23.15 Plattermusie. S4.48 Albert Ketelbey en zyn orkest.

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 1