MEDISCHE SPORTKEURING Spe/ van lijn en Raadsvergadering Schoorl PARTIJ VAN DE ARBEID Meer belangstelling gewenst Woensdagavond hield het Bureau voor Medisch* Sportkeuring een vergadering In hotel „Irene". De opkomst was zeer slecht. Van de 28 aangesloten verenigingen deden er zich slechts 8 vertegenwoordigen. De voorzitter, de heer Th. C. Uytten- boogaart, opende de vergadering met een woord van welkom aan hen, die gekomen waren Hij rzocht een ogenblik In stilte de tweede voorzitter, dr. Haverkamp, die zoveel voor de Medische "^Sportkeuring heeft gedaan, en door beulshanden op schandelijke wijze ls vermoord, te her denken. „Hel leven moet voortgaan", deze woor den, die zo dikwijls door dr. Haverkamp zijn geuit, werden nogmaals "met klem betoond door den voorzitter. Het Bureau voor Medisch* Sportkeu ring zal zijn werk voortzetten, ondanks do slappe 'medewerking der sportvereni gingen De geringe opkomst heeft het bestuur danig teleurges.cld. Zonder zelfs een be richtje te zenden zijn zij weggebleven. Het zou wel heel toevallig zijn als van de achttien verenigingen, waarvan geen bestuursleden zijn verschenen, allen ver hinderd waren. Zelfs de HSO, die met de kascontröle ls belast, is niet verschenen, zodat geen verslag van de financiële positie der ver eniging kan worden opgemaakt. Als tweede voorzitter werd dr. Dege- naar, die de plaats van dr Haverkamp Inneemt, met algemene stemmen"" ge kozen. Voorgesteld werd om de verenigingen, die niet verschenen waren, nu f I,— boete to doen betalen en het volgend jaar f2,50 te eisen. Dit vond algemeen Instemming. De hele avond werd het wegblijven van de aangesloten sportverenigingen ter sprake gebracht Het ls dan ook een hard gelag voor het Bureau vogr Medische Sportkeuring, dat 52 maal per Jaar voor d* sportvrienden klaar staat, en nu moet constateren, dat men zich niet de moeite getroost om éénmaal te komen op een vergadering. De bestuurders, die hier niet aanwezig waren, zijn niet de mannen op de rechte plaats, want zy behartigen de belangen van hun verenigingen niet. Ook de leden der verschillende ver enigingen moeten hun bestuursleden op het belang van de Medische Sportkeuring wijzen, en van hen eisen, dat zij een ver- y HEDENAVOND tegen zes uur zul len wij op het Waagplein, voor café Spitser, de verkiezingsuitslagen be kend maken door raiddel van bulle tins en een geluidsinstallatie. Vanavond dus op naar het Waag plein Proefverkiezingen Het Centraal Bureau voor Documen tatie deelt ons mede, dat de uitslagen der tussen 9—12 Mei gehouden Proefver kiezingen de volgende resultaten te zien gaven: Party van de Arbeid 33'/» Kathol. Volkspartij M.9»/» Antl-Bev10V» Party van de Vryheld 9.5*1, C.H.U8»/» g C-P.N6'/» Staatk. Geref1*1» Protest, Unie IV» Bellamy 0.5»/» Lopez «.IV» Chr. Hist. Unie In het gebouw Waakt en Bidt aan de Laat heeft de Chrlst. Hist. Unie een openbare vergadering gehouden, waar de kapitein P. Brijnen van Houten het woord voerde. Spr. ving aan met te vertellen van zün indrukken 'over Nederland, toen htJ na de oorlogsjaren terugkeerde. Ge durende deze tijd wae hij nJ. voort durend in actieve dienst en verkeerde du* uiteraard merendeels buiten ons land Toch wist hij wat er leefde In ons volk want alle Illegale 2n ook de legale kranten werden in Londen trouw gelezen. Bovendien sprak kapi tein Brijnen van Houten iedere Don derdagavond voor Radio Oranje tot gchrik van de Gestapo en S. D., die met ontzetting moestan horen hoe vol ledig men op de hoogte was van hun zaken. Ons volk zelf is niet veranderd, maar helaas valt er een nazi-besmetting te constateren in woorden en gedachten dl* schrikbarend zijn. Met tal van voorbeelden staafde spr. zijn betoog. De Regeringsvoorlichtingsdienst, de radioberichtgeving, de gehele politieke propaganda voor deze verkiezingen, 't shiran van ons volk In één richting en 't drijven der tegenstanders van deze richting tesamen op één hoop om ze te betitelen met de naam „reactionai ren", het rijn even zovele methodes, die we in het bezette Nederland von den. Het gezag is gean particulier bezit doch het ware gezag komt van God. Daarom, aldus spr houdt de Chr Hist. Unie zijn beproefde beginselen vast en wijzend op de geschiedenis uit de jaren 1813—1848, kan wederom aan de leuze van Groen van Prinsterer herinnerd worden „Tegen de revolu- het Evangelie", thans is het „Te- gun Staatsamholutisme het Evangelie" Spr. hnonte 8lleen. dat het niet we derom 35 jaar na onze bevrijding zou worden eer het Nederlandse volk dit zal inzien Nadat tal van vragen beantwoord waren sloot de vlce-voorzitter, de ver gadering. Ai>Ve Servaes Van onze stadgenote, de schrijfster mevrouw Anke Servaes, die reeds vele romans het licht heeft doen zien. verschenen in Duitse, Zweedse en Deense vertaling verschillende boeken. Binnenkort zullen van haar bij de Uitgeverij Unges Forlag t« Kopen hagen In Deense vertaling de be kende werken „Kinderen die over zijn" en „Moeder Lieabeth", ver schijnen. Wij feliciteren mevrouw Servaes met d«ze buitenlandse erkenning! gaderlng, waar voor de leden belangrijke zaken besproken worden, bezoeken. voorzitter deelde naar aanleiding hiervan mede, dat hij een achrijven aan de betreffende bestuursleden zal richten, waarin hij hun de situatie goed onder ogen zal brengen. Met de keuringen ls het al even slecht gesteld. Als er 14 mensen opgeroepen werden, verschenen er slechts 0 of zelfs De doktoren moeten even goed be taald worden, gevolg: geld voor niets uit geven. Enkele uitzonderingen bevestigen de regel. De krachtmannen van SSS hebben nim mer verzuimd, evenals enige andere ver enigingen, die ook het nut van de sport keuring inzagen. Het minst verschijnen de adsplrant- leden van de voetbalclubs, en DAW is ook erg laks. De schuld van dit verzuim ligt niet bij de bestuursleden, want de Jongens blijven ln de meeste gevallen zelf weg. Een zeer belangrijk punt vormt de keu ringsperiode. Voetballers worden slechts éénmaal ge keurd, de krachtpatsers van SSS eenmaal per jaar. Wordt hieraan niet voldaan, dan worden de leden uitgesloten van training Voor alle sportbeoefenaars behoort deze regeling te gelden. Op de vergadering waren de volgende] verenigingen aanwezig: Alkmaarse Boys.j SSS, Turnlust, Alkmaarse Redding-Brl-i gade, Kolplng Boys, Jeep 1945, AW enl De Halter. De plechtige herdenking van de ge vallenen in de Meidagen van 1940 te Alkmaar. Een overzicht tijdens de plechtigheid. Op de achtergrond de Kaaswaag. 9 BURGERLIJKE STAND. Geboren Jannes, z. v. Jan Talens en M. Schouten. Anneke, d. v. Hen drik Timmerman en D, de Jong. Gehuwd: Hendrikus J. Stam en Elisabeth Veldman. Jacobus A- Hoog land en Agatha M. Bek. Boulre Beets en Margje Akse. Klaas Wouters en Comelia H. van der Vaart. -r- Albert L. Gerritsen en Nelly E. Vermeulen. Heinrich A. van Duinhoven en Emma A. Bonnet. Overleden: Arie G. A. Booy, oud 2 jaar. Morova's Danstheater kleur De, voor een dansavond talrijke, aanwezigen die gisteravond in het Gulden Vlies de balletten van Mo rova's danstheater aanschouwden, hebben kunnen genieten van een ballet, zoals men in Nederland Slechts weinig ziet. De choreogra fieën van Maja Morova kunnen ge slaagd genoemd worden en de mu ziek, die Jo gpiers speciaal voor deze balletten heeft gecomponeerd was verrassend van eenvoud en bracht in toon de onmisbare nuances aan, die met de enkele choreogra fieën toch niet bereikt kunnen wor den- Slechts een opmerking moet ons van het hart: de indeling van het programma kunnen wij niet zo geslaagd noemen. Het uitstekende ballet van Ulco Kooistra, Démasqué, stond als eerste nUmmer op het pro gramma, na de pauze gevolgd door een balletje op de zoet vloeiende muziek van Chopin en het weeT in onderdelen uiterst sterke ballet van Ulc<? Kooistra. De poppen aan 't dan sen, voor een langzaam opvoeren van het geboden programma was het oi. beter geweest om met de klassieke Chopin te beginnen en tot besluit en een waardig besluit te ge- het grote bevrijdingsballet ven Maja Morova is, behalve een goed choreografe^ een bewonderenswaar dige danseres, zij danst ondanks een zekere forsheid, die zij ten toon spreidt zo licht als een veertje en haar voetenwerk valt bij vergelij- king met de andere leden van het ballet ongetwijfeld in haar voordeel uit. Een schitterende creatie gaf ook Jan Duyvetter als de geest van het fascisme en als de vogelverschrik ker. Duyvetter is iemand, die alle moeilijkheden van de danskunst overwonnen heeft en in het maca bere genre een ongekende hoo«tp zal kunnen bereiken Ook Peter Dema^. de sneeuwpop uit het pop penspel, bewees tot een der besten van het ballet te behoren. Uit het laatste nummer is het ge deelte Op de kermis wel het meest geslaagd De orgelpoppen, gedanst door Puck Brons, Hans. Corell en Tan ja Isarin, "Radden een overweldi- gend succes Onvallei.d goed was hier de begeleiding. Morova's Danstheater heeft een avond gegeven, die velen zich nog lang zullen herinneren. Th K. Nogmaals: de appelza^gwesp Naar aanleiding van het artikel over de appelzaagwesp, in ons blad van 15 Mei 1.1., ontvingen wij van den heer L. Osinga, wnd. secretaris van de Nederl. Fruittelersorganisatie, afd. Hoorn, enige aanvullende en corrige rende opmerkingen, welke wij gaarne in het belang van de fruittelers hierbij in extenso afdrukken: Inderdaad is nicotine het beste be strijdingsmiddel, maar ook derris is bruikbaar. Het valt echter niet mee om de eieren te doden. Ais dèt zo was, zou de controle op het uitkemep overbodig zijn. Er wordt juist gespoten als de eieren uitkomen, omdat de jonge rupsjes zeer kwetsbaar zijn. Hebben die zich na enkele dagen in de vrucht ge boord, dan ls de kans verkeken. Een „grote vlieg" is de appelzaag wesp allerminst. De vleugelspanwijdte is 6—8 mm. Wèl behoort ze mat de echte wespen en de bijeen tot de orde der vliesvleugellgen, maar toch tot een andere onderorde. Bij de AZW. is de verbinding tussen achterlijf en borststuk uitgestrekt over de gehele lichaamsbreedte (dus géén dun steeltje): het wijfje heeft een zaag- vormig getande legboor (die bij de echte wespen ontbreekt), terwijl de larven hastaardrupsen zijn met 7 paar achter lijfspoten en een bolronde kop. (Larven van bijeen en wespen zijn pootloos en madevormisD. óeen geringe verschillen dus. Het is een vrij nietig insect en van „rondzoem" is geen sprake. Bij zonnig weer zijn ze levendig, maar dikwijls moet men ze met moeite zoeken. Het wijfje legt ca. 20 eieren in totaal. Bij elke bloem wordt met behulp van de legboor, door do kelkilippen heen, een eitje aan de voet van de meel draden, in de kelkholte gedeponeer 1. Na 612 dagen komt de larve uit het ei. Deze vreet in geen geval „de vrucht vlak bij de stengel door. waarna deze van de boom valt", maar boort zich in de vrucht. Dikwijls veroorzaken ze bij de eerst aangetaste vrucht een gebogen, kort onder de schil gelegen, mineergang. Deze gang vinden we later als een ty pische smalle kurkring nogal eens op de vrucht terug. Nadat het klokhuis met de omgeving is verwoest, wordt een andere vrucht opgezocht en zo vervolgens, totdat wel 3—5 jonge vru?htjes zijn aangetast. Deze overlopers kan men tijdens de overtocht met nicotine of DDT-houden- de middelen doden. De aangetaste vruchten groeien niet door en vallen af. De bastaardrunsen verpoppen zich op ca 5—10 cm. diepte in de grond. Het advies aan de fruittelers luidt: Let nauwkeurig op de gedragingen van de zaegwespen en de larven. Spuit op INGEZONDEN. DE GROOTHANDEL IN VIS SCHATRIJK? Iu Uw blad van 11 Mei 1946 neemt U een artikel op van de hand van den heer P^ins in Egmond aan Zee. Het heeft "mij getroffen dat een dergelijk.zéér ernstige beschuldi ging klakkeloos wordt neergeschre ven- Het is mofelijk, dat een vissers man, zoals de heer Prins, over be paalde zaken grieven heeft. Laat Hij echter geen beschuldigingen uiten aan het adres van een aantal men sen, die getoond hebben hun werk ernstig op te vatten en meeleven met het wel en wee van het vis serijbedrijf. Heeft de heer Prins zün grieven kenbaar gemaakt by zün organisa tie, bij het Bedrijfschap voor Visse rijproducten, bü het Pryzen-con- tröle-buveau? Zo ja, wat waren de resultaten? Zo, noen, dan ontzeg ik den heer Prins het recht in het openbaar klachten te uiten cp een manier zoals hy gemeend neeft te moeten doen. Uwe lezers, geachte redactie, wil ik er op wijzen, dat de Vakgroep Groothandel ln Vis. IJmuiden. wel ke organisatie optreedt namens de groothandel in IJmuiden, zich stipt houdt aan de voorschriften van de overheid, cn regelmatig in contact staat met de overheid en de reders, over alle problemen de vishandel betreffende. IJmuiden, 15 Mei 1946. UÏTZINGER ^Dir. H. GLASTRA Sc Co. N.V. Naschrift redactie: Het komt ons voor, dat de heer Uitzinger meer indruk zou maken met een verweer, dat even gedocu- mcnteerd zou ziin als de „beschul digingen" van den „vissennan" (den heer Prins Waarom stelt de heer Uitzinger geen cijfers tegenover cij fers? Voor ons althans is het nu nog feen uitgemaakte zaak, dat de groot handel niet een onevenredig ge deelte der winsten uit de wacht sleept. En zo lang als deze winsten nog van hofrecband getoWeerd - worden, v/at heeft dan het Prijzen-controle- bureau hiermede uit tè"~staan? De is nrs no<? niet 'hrdeüik Mis- schJen dat de heer Uitzinger nog maals. maar dan liefst met hetere argumenten, hierop terug wil komen? Onze organisatie geeft, afgaande op de vroegste percelen, alle leden waarschu wingen (desgewenst telegrafisch). Volg die adviezen niet klakkeloos op, maar het juiste moment met goede middelen, 'controleer ze eerst In Uw eigen bedrijf. Schoor!. SCHOORL KRIJGT NIEUWE BE LASTINGEN EN EEN AUTO. De noodgemeenteraad van Schoorl kwam Dinsdagavond in apenbare zitting bijeen, onder voorzitterschap van den wnd. burgemeester, den heer G. J. Lovink,: De heer C. v. d. Slikke uitte zijn teleurstelling over net niet eerder byeenroepen van de Raad: met het oog op het toestaan van «'edicten voor de riolering b.v. was dat wel wenselyk geweest. De voorz. had gemeend de heren moeite te kunnen besparen doch zou wel graag eens praten met de Raad. Er was intussen geld geleend tegen een rentevoet van drievierde procent. Ingekomen stukken cn mededelingen- Van de Bond van Personeel in Overheidsdienst was ingekomen een verzoek om de pensioengrondslagen van R. van Essen en C. Slik vast te stellen op f 1900.—. B. en W. waren van oordeel, dat in verband met de salariëring van overheidspersoneel in gelykwaardige functeis en in ver band met het plaatselijk loonpeil, verhoging nodig is, en stellen voor het salaris van genoemde heren vast te stellen op f 1900 per jaar, in gaande 1 Januari 1946. De Raad ging hiermee aecoord. Het voorstel om als regent van het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar aan te bevelen den heer Mr. D Breebaart^Burgemeester van Zijpe, werd aangenomen. Op het verzoek van den heer K P. Zuurbier betreffendeaankoop ten behoeve van derden van de voor malige openbare school met aange bouwde woning, werd afwijzend be schikt: momenteel werden er be sprekingen gevoerd met de Rijks politie voor de inrichting van het perceel tot politiebureau met ambts woning. De heer A. J. Dapoor vond het geen geschikte plaats; hij zag de politie liever niet in het centrum Het schrijven van den heer W., eigenaar van een perceel aan de Duinweg, houdende verzoek zijn eigen perceel te mogen be trekken, lokte heel wat discussie uit, waarbij bleek, dat de eige naar geen enkel recht tot be woning kon laten gelden. In het vervolg zal van elke leeggeko men woning aangifte dienen te worden gedaan bij B. en W. Op voorstel van den heer Korver werd een commissie benoemd, die zal adviseren bij het toewüzen van woningen. Hierin zullen zitting hebben de heren Korver en v. d. Slikke. De heer C. v. d. Slikke deelde ten slotte nog mede, dat 7 raadsleden zich tot den Minister van Binnen landse Zaken hadden gewend met het verzoek het daarheen te willen leiden, dat er met het oog op plaat- selyke omstandigheden geen Inge- zetene van_ Schoorl werd benoemd tot Burgemeester dezer gemeente. VermakelijkhsidsbelaïJtmg. Het voorstel van B. en W. om de openbare vermakelijkheden te belas ten met 20 pet. van de bruto-op- brengst, had niet de onverdeelde in stemming van de Raad. Dat de danswoede wat beteugeld werd, juichten enkelen toe^ maar voor toneel, zang, muziek en sport, dient vrijstelling te worden gegeven. Na ampele bespreking werd even wel de voorgestelde regeling aange nomen. Rednigingsrechten. De Raad ging accoord met het voorstel van B- en W. om als bij drage in de kosten van het ophalen van vuilnis van alle percelen, ge legen aan wegen, waarlangs de op haaldienst is geprojecteerd, te hef fen een bedrag van 3, 7 of 10 gulden per jaar, afhankelijk van de belast bare opbrengst van het perceel (minder dan f 100. meer dan f 100 tot 300 of meer dan 300). Rioolbelasting. De belasting zal bedragen 6 pet. van de belastbare opbrengst van de gebouwde eigendommen .met een minimum van f 5 per jaar. De Raad kon zich hierme verenigen. Het voorstel van B. en W. om pension- en hotelhouders en ook particulieren te verplichten tot aan melding van hy hen verblijvende vreemdelingen, gaf aanleiding tot discussie. Het voorstel werd tenslotte onge wijzigd vastgesteld. Een auto. Met het oog op de reorganisatie van de dienst van gemeentewerken, achtte B. en W. het .noodzakelijk dat de gemeente zelf de beschikking kreeg over een vrachtauto en vroe gen daartoe een crediet van 10.000 aan. Het gevraagde crediet werd ver leend met twee stemmen tegen. Heiloo. Woensdagavond sprak voor een stampvolle zaal minister S. L. Mans- holt in „De Rustende Jager". Spreker werd ingeleid door den afdelingsvoorzitter, den heer A. Oli vier, die er zy'n vreugde over uit sprak, dat zo velen aanwezig waren en hoopte dat ook Vrijdag de bevol king de „Party van de Arbeid" zou kiezen. Mansholt begon met er op te wy- zen hóe" de „Partij van de Arbeid" ontstaan is. Het was een groeipro ces in het Nederlandse volk, dat begon onder de mannen die in de concentratiekampen vertoefden. Haar voornaamste ideaal is, naast de democratie, de geleide economie. Onze tegenstanders, vooral de heren van de Party van de Vryheid schromen thans niet op een gemene wyze ons te bestrijden. Het is niet waar dat wy staatssocialisme voor staan. Wel degelyk erkennen we de functie van de middenstand, boeren en zelfstandigen in een vernieuwde staat, en dat kan gediend worden door organen waar ondernemer werknemer en regering samen werken. Ook vrij zy'n tegen de huidige ad ministratieve rompslomp, getuige de afvoering op het Departement van Landbouw van pl.m. 11000 ambte naren. Deze ambtenaren deden werk, voortvloeiende uit de afgelopen oorlog. Over het wereldvoedseltekort zeide Mansholt. dat ook wij ons steentje moeten bydragen om te helpen dat in andere delen van de wereld de mensen niet van honger omkomen. In het algemeen wil de Partij van de Arbeid het welzijn van het ge hele Nederlandse volk en niet van een bepaalde groep. Daarom is het nodig dat wij versterkt uit de stem bus komen. De rede werd met grote aandacht gevolgd en meerdere malen met luide instemmingen begroet. Van de gelegenheid tot het stellen van mondelinge en schriftelijke vragen, werd een ruim gebruik ge maakt. In zyn antwoord daarop kon Mansholt er op wüzen, dat een ont- werp-wet onderweg is van mirister Drees, om een einde te ma «en aan de onhoudbare toestand ten op zichte van ouden van dagen Verder dat het niet meer zal ge beuren dat eetbare waar (zoals on verkoopbare groente) naar de mest vaalt verdwijnt; dan sturen we het naar Duitsland toe. De export naar Engeland levert nog moeilijkheden op ten gevolge van het transport. Over de stakingen van de haven arbeiders deelde Mansholt mede, dat beide partyen schuit! hebben, maar wij dulden niet dat er thans gestaakt wordt en de rantsoenen daardoor in gevaar komen, terwül het overleg tussen werkgevers, werknemers en college rijksbemiddelaars niet geheel ingeschakeld was. We zitten met een tekort, dus al len dienen hun krachten in te span nen om Nederland er bovenop te helpen. De voorzitter dankte den spreker voor ziin degelijke rede en riep tot slot: „Deze man moet aan het roer blijven", wat met een donderend applaus door de aanwezigen werd onderstreept. Druk: Dagblad v. Noord-Holland N,* VERVOER HULPBEHOEVENDEN. Zij. die door ouderdom, ziekte of Inva liditeit niet In staat rlJn ter stembus t« gaan. kunnen voor vervoer per auto in aanmerking komen. Bedoelde personen worden verzocht zich vóór Vrijdag op te geven bij A. Oll vier, Frederlkslaan 107 of telefoon 2816 en aan het Secretariaat afd. „Partij van de Arbeid", Sch. Hondsbos- schelaan J 53a. STEMBUREAUX UITGEBREID. In verband met de uitbreiding van het kiezerscorps Is het aantal stembureaux uitgebreid tot 9. De jonge kiezers worden er op gewezen, dat "zij alleen aan hun stemplicht kun nen voldoen op het stembureau aan gegeven op de Oproeplngskaart: 1. Ge meentehuls; 2. Openbare Lagere School Willebrordusweg; 3. Ulo-School Slempad; 4. R K. Jongensschool Westerweg; S. St, WUlebrordus-Stlchtlng. BEKENDMAKING VERKIEZINGSUITSLAG. De afdeling van de „Party van de Ar beid" zal a.s. Vrydagavond vanaf 7.30 uur „De Rustende Jager" de uitslag be kend maken van de verkiezing ter plaatse en zover mogelijk ook uit het ge hele land. De toegang ls gratis. Bergen. INSTITUUT VOOR LICHAAMSCULTUUR. Gisteren werd op het Russenplein het instituut voor lichaamscultuur her opend Er was veel belangstelling van het publiek voor de uitgebreide col lectie parfums en eau de cologne. Het instituut is verdeeld in verschil lende afdelingen, w.o. een bestralings afdeling voor hoogtezon, dipthermie, ultra violet en hoogfrequent. Tevens is een moderne manicure afdeling aan wezig. Voor Bergen betekent dit in stituut een goede aanwinst. Broek op Langendijk. LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE In de bestuursvergadering van do Vei lingsvereniging „Lar.gedijker Groenten- Centrale" te Broek op Langendyk werd medegedeeld, dat de omzet ln de maand Februari was: f 346.232,04 (v. j. f 255.530,85), Maart f 206.763,55 (v. J. f 96.546,—), April f 189.807,66 (v. j. f 50 022,36). Aan de Stichting 1940-1945 werd een by- drage van f 500.— verleend. Aan de proeftuin West-Friesland Hoorn werd een subsidie verleeent van 1 45,—. Het bestuur «telde voor met Ingang var 1 April 1946 de salarissen van de beamb ten van de velling te verhogen. Hiermede ging men accoord. De heer C. Duif Sz. te Sint Pancras werd gekozen "als dageiyks bestuurslid ln de vacature-Jb. Duif. De West-Friese Zaaizaadvereniging wordt ten zeerste aanbevolen aan leden als leverancier van zaad. De door de velling aangekochte motor sproeier zal aan de Coöperatie Geest- merambacht overgaan. De mlnlmum-prijsregellng met garan tie van tl® tuinbouwproducten is een feit geworden. De pryzen werden te laag geoordeeld. Aan de Prov. Commissie voor de Veilin gen in Noord-Holland zal worden voor gesteld streeksgewya tot fondsvorming over te gaan om de pryzen van <1® hoofd producten te kunnen garanderen, LANGEDIJKER GROENTEN CENTRALE. 12500 K G. prei le srt. 20,70- J 0' 8° 2e srt. 5 20-f 12.10; HOCD K C. bir 12.20 13.10. (Nwr de stembus) (VI) «i Slotbeschouwing Een aantal kleinere partijen bleef in deze artikelenreeks onbesproken. De Christelijk Historische Unie. lijst 4, ver- schilt o.i. niet in belangrijke mate van de A. R. Partij, lijst 3. Do partijen van ds, Zandt (Staatkundig Gereformeerd»! Partij) en van den heer J. M. Krijger; (Protestantse Unie) zijn typische voor beelden van de versplintering, die in Protestants-Christelijke kringen aan de dag is blijven treden. Ds. Zandt wil de politiek van den gecompvomitteeraen ds. Kersten voortzetten. Zijn partij is de politieke organisatie van een groep con servatieve Calvinisten, die een belang- wekkend maatschappelijk verschijnsel I van Nederland zün. Haar opvattingen zijn soms belangwekkend, doch op de politieke ontwikkeling van de twintigste eeuw hebben z(j waarschijnlijk geen noemenswaardige invloed. De partij vajj den heer Krijger neemt een lussenstané» punt in tussen de Christelijk Hlston- schen van 't type-Tllanus, die nauw aan de A.R. verwant zijn, en die van het type Van Walsum. die de weg naar de Partij van do Arbeid wisten te vinden. De Bellamy-partlj noemt zich thans Partij van aé~ Daad. Desondanks iykt rij ons beter gekarakteriseerd als ecu beweging van zeer goed bedoelende, maar helaas weinig praetische idealisten. De lijst Rodriguez Lopes is alleen ln Amsterdam ingediend en de geestver wanten van de Ochtendpost in de andere kieskringen zullen dus verplicht zijn hun keus op een van de andere negen lijsten te bepalen. Wij willen ten slotte nog ingaan op protesten, die ons bereikten naar aan leiding van enkele van onze artikelen. (Wij nemen deze hierbij in extenso op. Red.) Van A.R.-zvjde wijst men er ons op. dat zij zich niet keren tegen de re volutie van het midden der vorige eeuw, maar tegen de „grote Franse revolutie, die ruim 50 jaar èn Frankrijk èn bijna geheel de wereld ontworteld had en het geen God en geen meester als leuze uit riep". Dit was ons uiteraard niet onbe kend, maar wij meenden er op te moe ten wijzen, dat de A. R. Partij opge richt was in de tijd van het opkomende Liberalisme van de 19e eeuw. waarin ze inderdaad een voortzetting van de geest der Franse revolutie meende te moeten zien. Verder wordt er op gewt zen, dat de A.R. inderdaad aandringen op „wettelijkheid". De A.R. zijn er meer dan ooit van doordrongen, „dat eerste voorwaarde voor een waarachtige vrij heid is. dat de overheid zich houdt aan de wetten, een volk opgelegd en aan de rechten, door een volk verkregen. Doet zij. dc overheid, dat niet. dan heerst i er willekeur, tyrannie". De briefschrlj- ver besluit: „Wij zijn democratisch on- mondig, we zijn democratiscji al onze radiorechten kwijtter wille van een nog op te richten partij hebben wij nu een jaar lang „reinste dictatuur". Wij onzerzijds achten de dictatuur van Schermerhorn toch minder rein dan die van SeyssJ Ook van de zijde van de Communisten ontvingen wij een protest. De heroprichting van de C.P.N. was volgens dezen schrijver een logisch ge volg van de binnenlandse politieke ver houdingen. Direct na de bevrijding had men in die kringen willen komen tot een socialistische eenheidspartij of een democratische volkspartij, „ware het niet dat de S.D.A.P. en andere zg. vooruitstrevende groepen wederom tot zelfstandige partijvorming hadden be sloten, waardoor, evenals voor de oor log het geval was, de verdeeldheid der arbeidersklasse een feit werd". „Dat de C.P.N. vaak haar blik richt naar het Oosten is logisch, want het is daar, dat het socialisme in de prnctijk wordt ge bracht. In de Sovjet-Unie. waar reeds sinds de revolutie de socialistische op bouw een feit is, thans ook op de Bal kan, waar Yougo Slavië en Tsjecho Slo wakije wel zeer sterk de aandacht trek ken wegens de daadwerkelijke demo cratisering, die daar plaats vindt en waarvan een consequente zuivering van fascistische elementen, ons land tot voorbeeld strekkende, een onderdeel is, De mogelijkheid om voor het Neder landse volk soortgelijke, gunstige voor waarden te scheppen, bestaat alleen in dien als resultaat van de komende ver- kiezingep communisten mede leiding i kunnen geven aan de te volgen koers." J Dat de communisten er zo over den- ken verbaasd ons niet, maar of ze ln- derdaad de waarheid ln pacht hebben. r Inkt ons nog niet zeker. TENAX. Langedijk. RAYON LANGENDIJK HELPT SLUIS. De bevrydingsfeesten zouden ons, mensen in het ongeschonden platte land van Noord-Holland bijna doen vergaten, dat in het Zuiden en Oos ten des lands onze landgenoten nog in behoeftige levensomstandighe den, tengevolge van de v rnieling, plundering en roof tüdens de bange oorlogsdagen, leven. Er zün daar nog vcfe gezinnen, die geen goede woning hebben, geen tafel en geen stoel en geen bedden. De comm. van Ned. Volksherstel, rayon Langendijk, heeft eer. onder zoek ingesteld in Zeeuws-Vlaande- ren en dparbij geconstateerd, dat in dit wel zeer zwaar getroffen gefcied onze hulp zeer welkom zal ziin. Het stadje Sluis, dat voor 80 pet. ver woest is en 3000 inwoners telt, is door het rayon Langedijk geadop teerd, d.w.z. dat de inwoners van Langedijk, Warmenhuizen, Zijpe, r Koedijk en St. Pancras tot taak heb- ben van hun overvloed (althans ver geleken bij het schamele bezit der oorlogsslachtoffers in Zeeuws-Vlaan- i deren) datgene af tc staan, waar de inwoners van Sluis zo zeer behoefte I aan hebben. Zeker, er is al veel ge- daan, maar, als men zich even in- 1 denkt, onder welke omstandigheden onze landgenoten daarginds moeten leven, zal men tot de conclusie moe- ten komen, dat er nog meer gedaan j moet worden. De commissié van NVH van Het rayon Langendijk doet een beroep op de inwoners van bovengenoemde gemeenten, om te geven naar ver- I mogen, wanneer zij met haar in2ja- meling ia begonnen. NOORDER MARKTBOND. 19200 K.G. prei 21 80—25.10; 5200 K G. rabarber f 10—11.80; 100 K.G. witlof f H' 9600 KO spi- nazle - - */15.

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 2