kmaafdef Indonesië zal iets anders zijn dan Nederlands-lndie Sowjet-troepen hebben Azerbeidsjan geheel ontruimd Zal AIcmaria tweedeklasser blijven? WISSELENDE BEWOLKING. Wisselende bewolking. Overwegend droog, zelfde temperatuur, zwakke tot matige Zuid-Westelijke wind. WOENSDAG 22 MEI 1946. Se Jaargang No. 223-444. Directeur: M J. Roggeveen. Wnd. Hoofdredacteur: A H Hommerson. Redacteur stad: G. W. M. WUlems. DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE. STICHTING „DE VRIJE ALKMAARDER" Redactie en Adm.r Aehterdaip 20, tel. 2271 Advertentte-afd.: Langestraat IS, tel. 397L Naar aanleiding van de komende kabi netsformatie. heeft de Brabantse Vereni ging „Brabantia Nostra" een verklaring afgelegd, waarin om. gezegd wordt: dat nu een nieuwe kabinetsformatie voor de deur staat, rekening dient te worden ge houden met het verlangen, dat de Zuid- Nederlandse bevolking vertegenwoordigd wil worden door mannen, die het Bra-f bantse en Limburgse volkskarakter vol* ledig aanvoelen In de branding (II) •De opmerking van dïn directeur van de scheepvaartvereniging, Welke wij In ons vorig artikel aan haalden, en die er op neerkwam dat de zeelieden zo goed betaald werden ln de oorlog, dat zij voor dit geld wel hun hachje konden wagen, is waard om er nog even op terug te komen. Zij geeft n.1. esn merkwaardig inzicht in bepaalde verhoudingen. Ons inziens kan niemand ooit goed 'worden betaald voor de kan^ zijn leven te verbeuren. Alleen hij, die niet weet wat het betekent, zijn levan voor ieta op het spel te zetten, kan een derge lijke bewering uiten, en als deze man toevallig werkgever Is, tekent hij daar mede een bepaalde trek van zijn men taliteit, welke een voortdurende bron van conflicten kan en zal zijn. En de ze trek is de verkeerde opvatting, dat van een arbeider verwacht kan wor den, dat hij voor het geld dat zijn pa troon hem geeft (niet: dat hij door zijn prestaties verdient) doet. wat de pa troon hem opdraagt onder alle om standigheden. Djt te constateren houdt niet in, dat de arbeider a priorr de verdrukte on schuld moet zijn. Evenmin geloven wij, dat het juist is om den zeeman te pas en te onpas als den held af te schilde ren Het stervan op zichzelf is mis schien nimmer een verdienste; maar het doen van je plicht, onder welke omstandigheden dan ook, kan. als zo danig aangemerkt worden. En als men - dus de houding vergelijkt van „onze helden ter koopvaardij" met die van vele reders hier in de bezettingstijd, die de goeden niet te na gesproken maar aJ te vaak alleen de plicht te genover hun eigen portemonnaie in het oog hielden en niet bang waran om geld te verdienen aan denzelfden vij and, die ruim vierduizend zeelleden een eerlijk zeemansgraf bezorgden, dan behoort man zich ate normaal den kend mens toch af te vragen, of hier wel twee gelijk-waardige partners met elkander slag leveren. p, Inderdaad, het gevareiigèld dat in gealliëerde dienst werp uitbetaald, mocht er zijn. Het bedrcfëg f 100 op een basisloon van f 118.50.- Daar kwam nog 40 pet. dévaluatiegeld bij. De zeelieden weigeren nu. op de nieuwe voorwaar den van 4 April j.1., welke goedgekeurd werden door de vertegenwoordigers van de „oude" vakbonden, zee te kie zen. Deze voorwaarden houden in. dat het basisloon werd f 195.90 per maand met een tijdelijke toeslag van f 50, la ter te verminderen met f 25, daarn% nogmaals met f 25 Een belangrijke ver laging dus in verhouding met de lo nen van 1940 tot 1946; maar een even belangrijke verhoging in vergelijking met de lonen van voor 1940. Toen toch bedroeg het basisloon van een matroos f 93.50. Waar aan de wal, zo merkte de di- tecteur van de scheepvsartvereniging op met wien wij spraken, is een der gelijke loonsverhoging, van 100 pet., Iia de bevrijding toegekend* Dit argument schijnt nauwelijks voor bestrijding vatbaar. Wel kan men naar voren brengen, dat de lonen en ar beidsvoorwaarden op zee veel en veel slechter waren dan in overeenkomstige (transport) bedrijven aan de wal, dat. Indien een zeeman afmonsterde, hij zijn salaris moest derven totdat hij weer aan boord van een schip kwam, dat ook op Zon- -;n feestdagen ge werkt moest en moet worden en dat dus de 48-urenweek 56 «uren telde oif zelfs 70 uur voor de ..civiele dienst' dat betekende dus 'n uurloon van 38 8 cents tot 21.1 cents voor zo lang als men voer dat de pensioenregeling zeer veel te wensen overliet en dat moeder-de-vrouw moest zien rond te kom.en van een twintig gulden in fle Week. Een verdubbeling van deze bedragen hu betekent, dunkt ons, geen overma tige bevoordeling van de zeelieden t. o. v. de arbeiders aan de wal Maar ln elk geval, de verbetering is zeer aanzienlijk en het behoeft dan ook geen Pr. fan Moojt kondigt rijhsconlerenfte aan JN een radiorede voor Radio-Batavia heeft de lt. G.-G. dr. H. van Mook ver klaard. dat in de tweede helft van Juni onderhandelingen znllen worden ge voerd met die bevolkingsgroepen, welke zich vrjj kunnen uiten. Dit overleg zal voor de veraohillende delen van Borneo en voor de Oostelijke archipel, zomede voor de Riouw-eilanden, Banka en Billiton, gearrangeerd worden op een nader vast te stellen plaats in de buitengewesten. Ook met de Indo-Chincse en de Indo- Arabische groepen zullen besprekingen worden gevoerd. .Het land schreeuwt om verlichting" QVER de invloed van Japan op het in oorsprong wettige nationalistische streven van de bevolking, zeide dr. Van Mook: „Hoewel het tot stand komen van de Indonesische republiek bevorderd is door Japanse machinaties, gaf deze republiek niettemin vorm aan het streven der In donesiërs naar een zelfstandig politiek leven". Ten aanzien van het werk der Britten verklaarde de lt. G.-G., dat „wanneer in de toekomst een onbevooroordeeld historicus critisch beziet, wat wij en onze Britse bondgenoten in deze perio de gedaan hebben, hij waarschijnlijk tot de conclusie zal komen, dat de fouten, die gemaakt zijn, geen noemenswaardige invloed hebben gehad op het resultaat als geheel genomen." Dr. Van Mook wees voorts op de no den van het land, welke „schreeuwen om verlichting, een roep, die steeds duidelijker uitklinkt boven het wapen gekletter en de politieke machinerie". Tegen de traditie „Indonesië zal iets anders zijn dan Nederlands-Indië," aldus de lt. G.-G., „evenals het hedendaagse Azië geheel verschillend is van dat van gisteren. Het is een dringende eis, dat wU de traditio nele opvattingen laten varen. Indien wtf ons niet geplaatst willen zien voor on aangename feiten. Roosevelt won de slag bij El Alamein Veldmaarschalk Alexander, thans gouverneur-generaal van Canada, heeft verklaard, dat, toen tijdens de oorlog een gehele scheepslading met Amerikaanse Sherman-tanks, be stemd voor de Engelse troepen te El Alamein, op de Atlantische Oceaan door Duitse duikboten tot 2inken was gebracht, wijlen president Roosevelt de situatie redde door bevel te ge ven onmiddellijk een nieuwe scheepslading tanks uit te zenden, die nog op tijd arriveerde voor deze beslissende veldslag ln de Afrikaanse woestijn. vei wondering te wekken, dat de be stuurders der in de contactcommissies vertegenwoordigde organisaties aan de ze loonsvoorwaarden hun goedkeuring hebben verleend. De voornaamste grief echter van de zeelieden is. dat deze bestuurders slechts een zeer gering aantal mensen verte genwoordigen -3n dat de organisatie, die wel representatief ls, uitgesloten wordt ln het overleg. In een volgend artikel zullen wij trachten, op beknopte wijze de ver houding te schetsen tussen de „oude" en dn nieuwe organisaties, zoals deze tijdens de oorlog en daarna is gegroeid. JWant, ook al mocht de huidige sta king reeds zijn opgeheven voordat wij onze artikelenreeks besluiten. het 'dunkt ons goed. dat de lezer zich een oordeel kan vormen over de aard van deze en dergelijke conflicten. Temeer, waar de vraag in het geding is ge bracht of deze staking een aanslag op het leven van onze democratie bete kent dan wel, of zij een verdediging is van democratische rechten Teheran meldt aan de Veiligheidsraad: De Perzische regering fe Teheran heeft officieel medegedeeld, dat alle Sowjet-troepen Azerbeidsjan op de overeengekomen datum, 6 Mei, hebben verlaten. Dit bericht werd ook door den Pcrzischen ambassadeur In Wash ington. Hoessein Ala Pasja aan de Veiligheidsraad overhandigd, in de vorm van een telegram van den Per- zischen minister-president Ghavam es Soeltaneh. Volgens dit telegram heeft een com missie van onderzoek' in Azerbeidsjan vastgesteld, dat er geen spoor van Sowjet-troepen-uitrusting of -middelen van vervoer in Azerbeidsjan is te vin den en dat volgens betrouwbare per sonen ter plaatse het land op 8 Mei j.1. geheel door het Rode Leger was ont ruimd. Radio Tebris maakte gisteravond geen melding van botsingen doch be perkte zich tot het uitzenden van bin nenlands nieuws, waarbij onder meer werd vermeld, dat het democratisch kabinet van Azerbeidsjan bijeen is ge weest en ..de lopende zaken" heeft be sproken. De zender maakte ook mel ding van de arrestatie van drie rechts georiënteerde politici door de rege ring van Teheran. Amerikaanse regering neemt kolenmijnen over De Amerikaanse# president Tru- man heeft gisteravond het overne men van de Amerikaanse steenko lenmijnen door de regering gelast. De overname jgeschiedt door den Minister van Binnenlandse Zaken. Julius Krug, om „de nationale eco nomische structuur in de huidige noodtoestand te beschermen". Zowel de mijnwerkers als de mijnhezitters hebben Krug „aanvaardbaar" ge noemd. ae transatlantische vtuent m* AMSTEROAM-NEWYObC <r—Sh-^Q De meerderheid van het Nederlandse volk erkent de wenselijkheid en de noodzaak van een stelselmatige evolutie en Van zelfregering in Indonesië. Van een Nederlandse regering kan geen her stel van het oude koloniale systeem worden verwacht. In Sjahrir vindt men een vertegenwoordiger van een georga niseerd en verantwoordelijk nationalis me, dat op Java en in een aantal ge bieden daarbuiten zijn aanhangers be- zit." r Van Mook beëindigde zijn rede met te zeggen, dat er in het nieuwe In donesië een behoorlijke plaats zal zijn voor alle Nederlanders, die de gewijzig de verhoudingen begrijpen en aanvaar den. BROODRANTSOEN WORDT VERLAAGD In verband met de internationale graanpositie zal het broodrantsoen met ingang van 26 Mei voor de leeftijds groepen boven vier jaar met 200 gram per week per persoon worden vermin derd. Het rantsoen bloem zal op die datum voor alle leeftijden worden verminderd tot 50 gram per persoon per week. Met het oog op het wereldtekort aan graan heeft de Combined Food Board geadviseerd het wekelijks broodrant soen te bepalen op 2 100 gram per per soon. Daar het huidige broodrantsoen in ons land 2.400 gram voor volwasse nen bedraagt zal door een nieuwe ver laging van het broodrantsoen ons voe- dingspeil verder aan de critieke inter nationale voedselsituatie van het ogen blik worden aangepast. Onze binnen landse graanvoorziening is. in verge lijking- met enkele andere landen, niet ongunstig. Hieruit vloeit voor ons de verplichting voort mede te werken aan een billijke verdeling der beschikbare voorraden Minder suiker en vlees voor kinderen Het suikerrantsoen voor kinderïn var. 0 t/m 4 jaar zal met ingang van 26 Mei worden verlaagd tot 200 gram per week, waardoor dit rantsoen gelijk zal zijn aan dat der overige leeftijds groepen. Eveneens zal voor deze ca tegorie op die datum het vleesrantsoen van 150 tot 100 gram per week worden verminderd. Meer kaas en extra vlees Met ingang van 26 Mei zal het rant soen kaas voor de leeftijdsgroep van 15 t/m 20 jaar worden verhoogd van 200 tot 300 gram per persoon per veer tien dagen. Tevens zal voor alle leef- tijden boven vier jaar op 23 Mei een extra bon voor 100 gram vlees, geldig gedurende veertien dagen worden be- k»nd gemaakt. Inschrijving op grootboek-*' schuld met geblokkeerd geld Van 4 tot en met 14 Juni as, zal weer de gelegenheid "worden open gesteld in te schrijven op de 3 grootboekschuld. De prospectus zal t^n dezer dagen ver schijnen. Naar het A.N.P. verneemt, zou met geblokkeerd tegoed kunnen worden in geschreven en zou een verdere deblok kering van gelden niet wenselijk wor den geacht. In dat geval wordt de mo gelijkheid geboden de geblokkeerde te goeden. die renteloos blijven liggen, met de onderhavige inschrijving rendabel te maken. Bovendien zou men de inschrijving voor bepaalde doeleinden tegen vrij geld kunnen verkopen. De kabinetscrisis p H M. de Koningin zal zich op Woensdag 22 Mei naar Soestdijk begeven, ten einde aldaar op Don derdag a.s. een begin te maken met de besprekingen met verschillende politieke leiders in verband met de kabinetscrisis. Drukte op Schiphol Onder grote belangstelling is giste ren op Schiphol de nieuwe KLM-ver- binding Amsterdam-New York geopend. Deze dienst, die nu voor het eerst door de DC 4 „Rotterdam" gevlogen wordt, zal een tweewekelijkse zijn. Geen uur, nadat de „Rotterdam" zijn historische vlucht begon, startte van Schiphol het „Fiagship" van de Ameri can Ov .Tseas Airways, dat even een tussenlanding had gemaakt op de re tour vlucht van de eerste trip dezer maatschappij: New York-Berlijn. MOTORRACES TE HOORN. Op 2e Pinksterdag, 10 Juni as., zullen te-Hoorn in het Juliana sport park de eerste motorraces in het nieuwe seizoen worden gehouden. De wedstrijden worden georganiseerd door de VW te Hoorn, onder auspi ciën van de KNMV. De Ned. Spoor wegen verlenen medewerking door het inleggen van extra treinen van- uit Amsterdam en Alkmaar. DE RESERVES VOOR HET NED. ELFTAL. Voor het" Nederlandse elftal zijn als 'reserves voor de wedstrijd tegen België op 30 Mei in Antwerpen de volgende spelers aangewezen: Van Raalte (BI. Wit); Caldehhoven (DWS); v. Buitenen (HDVS); Schij- venaar (EDO); Bergman (BI. Wit) en Engelman (Quick, N.) t F. C. MECHELEN KAMPIOEN VAN BELGIë. De Footbalclub Mechelen, de club van den Belgischen nationale vleu gel Decleyn-Coppens-Lemberechts, werd Zondag j.1. door een 41 pver winning op Anderlecht, kampioen van België. RECTIFICATIE. t In het artikel van onzen parlem2n- tairen redacteur „Een eerste indruk" van Zaterdag jj. is een storende zet fout geslopen Er staat nmi. dat de uit slag van de verkiezing geen zware verantwoordelijkheid op de KVP legt. Dit moet natuurlijk zijn: een zware verantwoordelijkheid. De havenstaking EIS VAN E.V.C. AFGEWEZEN De heer J. Brautigam heeft namens de Raad van Bestuur in de Zeevaart en de Contact Commissie van Organisaties van Werknemers t Koopvaardij een brief aan het bestuur van de E.V.C. doen toekomen, waarin medegedeeld wordt, dat de eis van de E.V.C. om in den vervolge als partij in het contact te worden toegelaten, niet kan worden ingewilligd. De bri^> gaat uit van het standpunt dat de E.V.C er weinig aan gelegen kan zijn als partner te fungeren in een contract, waarvan de inhoud hen zoveel aanstoot gaf, dat er een staking tegen geproclameerd werd. De regeling der arbeidstijden en de getroffen so ciale maatregelen kunnen volgens het schrijven, de toets der critiek weer staan. Het bezwaar van de gage wordt niet zo groot geacht om er een derge lijke onvruchtbare staking tegen te pro clameren. Bond van militairen protesteert. Het bestuur van de Nederlandse Bond van Militairen heeft het volgende tele gram aan den minister-president gezon den. „Excellentie, De Ned. Bond van Militairen protes teert tegen het gebruik van militairen bij sociale conflicten. Zij aeht dit in strijd met het doel en de waardigheid van de strijdkrachten en verlangt te rugtrekking van militairen uit stakings centra." In de hoofdstad waren gisteren mani festen aangeplakt, waarin de soldaten opgewekt werden niet de stakers in hun rechtvaardige strijd in de rug aan te vallen. Het manifest besloot met een aansporing tot uitroeping van de alge-y mene werkstaking. Bij heel goed kijken vond men rechts onderaan: Revolu- tionnair Communistische Partij. Van de zijde "van de C.P.N. (De Waar heid) wordt met grote nadruk verklaard dat deze actie niet van haar uitgaat, da zij deze bovendien scherp veroor deelt. Het bestuur der E.V.C. heeft even eens haar'afkeuring hierover uitgespro ken; zij doet een beroep op alle wer kers van Nederland geen gehoor te ge ven aan deze provocaties. De E.V.C. heeft tot nu toe geheel zelfstandig el ke actie gevoerd en zij is vastbesloten dit ook in de toekomst te blijven doen. Maandag zijn ee' aantal schooljon- gens der M.T.S. te Eindhoven enVTil-| burg naar Rotterdam vertrokken om te helpen bij het lossen van schepen. De a.s. degradatiewedstrijden STADSNIEUWS. „j^JOIJDT stand, AIcmaria". Onder deze titel verscheen in het Alc- maria-Nieuws van Mei 1946 een arti kel ter aansporing van het eerste elftal van onze oudste Alkmaarse voetbal club. Het is inderdaad hard voor de 48 jaren oude vereniging om thans degradatie-wedstrijden te moeten spelen. 38 jaar is AIcmaria nu al tweede klasser,T^8 jaar lang heeft zij stand gehouden dan wel getracht Bet zo be geerde eerste-klasser-schap te bereiken. En in deze 38 jaar is het thans de tweede maal, dat er degradatie-wed strijden moeten worden gespeeld. In 1921 moesten dergelijke wedstrijden o.m tegen D.H.C. en D.O.O. gespeeld wor den. Doch daarna ble^k de ploeg vol komen opgewassen tegen de zo zware tweede-klasse-clubs van Noord-Holland, ook al moest in 1934 een beslissings wedstrijd tegen H.R C. te Haarlem de withemaen zij zegevierden met 31 behoeden voor de rode lantaarn. Daar tussen door leverde Alkmaar's oudste voetbalclub internationaals als Elfring en Mulders; sterren als Reitsma en Jo^os. £N thans staat Alkmaar voor het zelfde feit als in 1942, onze andere 2de klasser, Alkmaarsë Boys. die toen tegen O.V.V.O., Beverwijk en H.R.C. voor één plaats in de tweede klasse streed. De jonge Boys-ploeg gelukte het. En waarom zou het technisch toch heus niet zwakke Alcmaria-team hiertoe te gen Zaandijk, H.R.C. en S.D.W. niet in staat zijn? Men onthoude het toch goed in Alc- maria-kringen: zo gauw het punt be reikt is. dat men in staat is van zich af te bijten, is alle vrees overwonnen. D.w.z. indien men in staat is een elftat samen te stellen, waarin iedere speler bezield is met slechts één gedachte: winnen, waarom kan dan het stopper- spil-systeem van Zaandijk, de snelheid van H.R.C. en de techniek van het Am sterdamse S.D.W. niet overwonnen wor den? Want men houde het ztch voor ogen: deze drie derde-klassers zullen gewapend zijn met dat wapen, dat AIc maria al sinds vele wedstrijden vertoren Is: het enthousiasme. Al vijf maal Is Zaandijk kampioen geweest: H.R.C. is door oorlogsomstandigheden in de derde en dergelijke elftallen gespeeld moet worden. Terecht schreef een medewerker aan het bovengenoemde clubblad: „We heb ben nog steeds ons lot in eigen hand. Laat het zo blijven." j^LLES, maar dan ook alles, hangt af van de mentaliteit van het eerste elftal der withemden. Alles? Voetbal- lievend Alkmaar kan het zijne er toe bijdragen AIcmaria op te zwiepen bij de eerstvolgende wedstrijden. Wij weten het allen: degradatie-voet bal is vecht-voetbal. Vechten om het bestaan van een vereniging. Van AIc maria I hangt grotendeels0 op het ogen blik het bestaan van onze oudste Alk maarse voetbalclub af. Het sterkste deel van de ploeg is on-. tegenzeggelijk de middenlinie. Eén der" Zaanse dagbladen roemde na de neder laag tegen K.F.C. vooral het spel van Rootring en Ten Herkei. De voorhoede is gehHTtdicapt doof het vertrek van De Buyzer, een der meest intelligente spe- lers~Van Alkmaar. De vleugel Godvliet- Van Meene-Van Wieringen is bepToefa een ieder Weet het. Maar hoevelen heb ben zich de laatste tijd niet afgevraagd: Waar blijft het vuur? Welke linker vleugel men opstelt is nog niet zeker: experimenten vlak voor degradatie wedstrijden brengen talloze risico's met zich mee. Misschien dat de gebroeders Schmidt met meer routine zich meer durvefl~te geven. De achterhoede, eens Alcmajia's beste linie, is al evenzeer zorgenkind als de voorhoede. Avink, Jonkman en Vasbin- der verdedigden tot nu Toe het doel der withemden. Van hen heeft Jonkman zich misschien nog wel het beste van zijn taak gekweten. Bestaat er geen enkele kans, dat Theo Brouwer eerstdaags weer voor AIcmaria spee)t? Met backs als Maassen, die toch weer aan de beterende hanïï is. De Waal, een uitgesproken speler voor degradatie wedstrijden, evenals Venerpa en daar naast met jongeren als Yssels en Jajisen; is daarvan nu niets te maken? Dat voorts de oude garde Lengers, De Grand, Keppel en Van de Poll weer iS~'aangesproken- men hoede zich er voor de snelheid ondergeschikt te maken aan de techniek. Alleen door enthousiasme zijn de komende degrada klasse geraakt" en S?D.W. is een jonge tie-wedstrijden te winnen. En geestdrift opkomende ploeg:, daartegenover moet krijgt men slechts door mentale en.... AIcmaria. behalve haar al te veel ge- Physieke langdurige training!! roemde techniek (in hoofdzaak toch al leen het bezit van enkele ouderen)* GESLAAGD. snelheid, geestdrift en wil stellen. Lukt dit niet, laat men itch dan maar ver- voor h<" civiel landmeter, zoenen met het feit, dat het volgende slaaf»de dezer dagen onze stadgenoot, de seizoen tegen D.T.S.. Schagen, Helder heer A. Waalewijn. Alkmaarse artisten naar Bath? EEN VOORBARIGE PUBLICATIE. Het Nieuw Noord-Hollands dagblad kwam gisteren met een voorbarige publicatie, als zoudan Alkmaarse klein kunstenaars binnenkort ln Bath op de planken komen om met een speciaal programma een echte Alkmaarse to neelavond, compleet met het „Alk maarse kwartiertje" te brengen. Er zou 'n uitvoerend comité benoemd zijn, bestaande uit de heren P. Kroon. J. Haakman, P. Cloeck, W, Mooij en P. J. Sigon. Daar wij een dergelijk plan van harte zouden, toejuichen, en ons bij geruchte hiervan iets bekend was. hebben wj) ons in verbinding gesteld met den heer W. Mooy, directeur van 't Gulden Vlies, die" ons mededeelde, dat deze publicatie in het Nieuw Noord-Hollands dagblad ook voor hem een verrassing was. Het comité is nog piet definitief gevormd en de bespre kingen in Alkmaar moeten zelfs nog beginnen! Deze week nog zullen enige Alk- maarders, w.o ook de genoemde leden van het „comité", nog nadere be sprekingen voeren teneinde de eerste plannen e?n meer definitieve vorm te geven. De heer Mooy deelde ons voorts nog mede. dat het Contact _met Bath nog opgenomen zal moeten worden, maar dat men goede hoop heeft zo spoedig mogelijk te zullen slagen. Het ligt in de bedoeling om enige Alkmaarse amateur cabaretartisten naar Bath Ie zenden, die een Engels- Nederlands programma kunnen uitvoe ren. Tezelfdertijd zal men dan trachten om een gezelschap uit Bath naar Alk maar te loten komen. Wanneer er onder de amateur-caba retiers van onzen stad personen zijn. die menen ean onderdeel van het in Bath te brengen programma goed te kunnen verzorgen, dan worden dezen verzocht zich in verbinding te willen stellen met den heer Mooy. Wij hop?n binnen zèër korte tijd na dere mededelingen over dit buitenge wone initiatief, dat uitgegaan is van den beer W. Mooy, te kunnen doen DIERENBESCHERMING, v Zwervend aangetroffen een klein jong hondje (teef licht bruin) Blauw-grijze poes en een zwarte poes (omgeving Nic. Beetskade). Gevonden een jonge foxterrïer met een rood halsbandje, waarin geschreven staat „Egmondstraat 4". In cïe Egmondstraat alhier hoort het hondje niet thuis. De foxterrïer kan gehaald worden bij den heer Verver in de Baanstraat. De nieuwe gemeenteraad Wjj vernemen nit betrouwbare bron, dat het aantal zetels in de in Juli a.s. te kiezen definitieve ge meenteraad niet 23, maar vyfentwin- tig zal bedragen. Behalve door de verschillende poli tieke partjjen zal aan de verkiezin gen ook worden deelgenomen door een zogen, middenstandsbloc. Het ziet er dus naar uit, dat Alk maar weer een ouderwetse gemeen teraad zal krjjgen, waar op deskun dige wijze over het wel en wee van onze stad zal worden geconfereerd. 13 Juli vermoedelijk bezoek van Engelse voetballers en zwemmers T1VEE ALKMAARDERS NAAR HET LONDENSE SPORTCONGRES. Nadat reeds verschillende pogingen door het Alkmaarse Sportcomité wa ren gedaan om iff-contact te komen met sportliefhebbers uit de Engelse stad Bath, bleek onlangs dat m;n in deze stad al evenzeer zat te springen om te komen tot een sportuitwisseling. Het ligt thans in de bedoeling om een tweetal Alkmaarders te zenden naar het congres van de Engels-Neder landse sportorganisatie, dat begin Juni te Londen wordt gehouden en waarop iedere stad door twee gedelegeerden zal worden vertegenwoordigd. Vermoedlejjk zullen de heren Lees berg en Van Zonen als vertegenwoor digers van het Alkmaarse Sportcomité aan dit congres deelnemen. Op 13 Juli za! op het Sportpark weer een groot sportfee3t gehouden worden. Men heeft op 't ogenblik plannen om ook een Engels voetbalelftal hiervoor uit te nodigen. In ieder geval zal een jeugdelftal uit Bath deelnemen. De jeugdige Engelsen zullen dan een tweetal we- ken in Alkmaar komen logeren Voofts zullen op deze dag internatio nale zwemwedstrijden geho<iden wor den waaraan o.a. ook Engelse zwem mers zullen deelnemen. KRANIGE REDDING. Gisterenmiddag raakte een 2,/«-jarig meisje in het. water van de Nicolaas- beetskade Een voorbijganger sprong terstond in het water en redde het kind.

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 1