Ikmaardeï "EMOWMiS Bidault en Molotov zijn het eens over Italiaanse herstelbetalingen Gromyko spreekt veto uit tegen Australisch voorstel Dinsdag a.s. eerste openbare zitting Walthuis vrijgesproken KOEL. Wisselende bewolking met enkele buien. Koel weer, matige, tijdelijk krachtige Westelijke wind. In het etmaal van 's avonds 16 tot avonds 17 Juni is de weersgesteld heid In de streek tussen Alkmaar en Hoorn vermoedelijk eritiek geweest roor het optreden van aardappelziekte. WOEN8DAG 19 JUNI 1946. S« Jaargang Nó. 244-438. Directeur: M. J. Roggeveen. Wnd. Hoofdredacteur: A H Hommersom Redacteur stad: G. W. M. Willems. DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE. STICHTING .DE VRIJE A I. KM A AR DER" Redactie en Adm.: Aehterdam 20, tel. 2274. Advertentie-afd.: Langestraat 15, teL 3S7L Texel. Nabij Oosterend op Texel is de dierenarts t!r. Koens met zijn motorrijwiel in botsing ge- komen met een vrachtauto. Dr Koens werd zwaar gewond met 'extra boot naar Den Helder overgebracht, alwaar hij na opera tief ingrijpen, aan de bekomingen verwondingen is overleden. NO# geen overeenstemming ie Parijs Amerikaanse-Russische tegenstelling inzake Italiaanse vloot ■jpWEE en een half uur hebben de „Big Four" te Parijs geconfereerd over de Italiaanse herstelbetalingen, zonder dat zij er in slaagden tot over eenstemming te komen. Wel viel er ten aanzien van de verschillende standpunten meer soepelheid waar te nemen. tMlt betreft de 100 millioen dollar, die de Sowjet-Unie van Italië eist, bleven B y r n e s en Bevln bij hun standpunt, dat Rusland dit bedrag zou kunnen ver halen op Italiaanse activa in de vroege re 3atellieten-staten in de Balkan plus de Italiaanse schepen van marine en koopvaardij. Molotov daarentegen hield vol, dat de Italiaanse activa in de Balkan plus de schepen „Saturnia" en „Vulcania" de 100 millioen dollar niet vol maakten. Hij zou d? rest willen ver. halen op de Italiaanse productie gedu rende een periode van zes jaar. Bidault verklaarde van mening te zijn, dat Italië de herstelbetalingen uit de productie, zoals door Molotov voorge steld, zou kunnen doen, als het begin van de periode van zes Jaar twee Jaar zou worden uitgesteld. Molotov zeide hierop, dat het Franse standpunt het zij ne zo dicht naderde, dat een overeen- stemming mogelijk was. Bevin verklaard zich evenwel sterk tegen het Russische zowel als het Fran se voorstel, aangezien hierdoor de Maan dag overeengekomen „meestbegunsti- gingsclausule" te niet zou worden ge daan. Oorlogsschepen geen oorlogsbuit? Volgens Molotov moet de Italiaanse vloot op dezelfde wijze behandeld wor den als de Duitse, d.w.z. onder de ge- alliëerden verdeeld worden en niet die nen als herstelbetaling. Byrnes ant woordde, dat de Duitse vloot bij bijzon dere overeenkomst was verdeeld en niet als voorbeeld diende. Bevin verklaarde het eens te zijn met Byrnes' voorstel alle eisen aan Italië tot herstelbetalingen op te geven, mits de andere landen hetzelfde deden. Bi dault en Molotov waren hiertegen. In scheervlucht Italië ls thans officlëel een repu bliek, zo luidt de proclamatie van het Italiaanse Hof van Cassatie. Het wereldrecord 2S km. hardlopen ls door den Fin Htetanen gebracht op 1 uur, 20 min. en 58.8 sec. Wllly Quentemeler is door een over winning op De Groot Nederlands half- xwaargewlcht-kampioen boksen geworden. De staking op Schiphol is opgehe ven; het werk is gisteren hervat, op voorwaarde, dat binnen één week baspre- klngen zullen worden gevoerd. De CPN te Deventer heeft van de niet-aanvaarding van haar lijst door het hoofdstembureau, beroep ingesteld bij Gedeputeerde Staten van Overijssel. Het s.s. „Meerkerk", dat Zondag morgen op een mijn voer. is thans in tweeën gebroken en moet déflnltief als verloren worden beschouwd. Met de debarkatie van het s.s. „Jo- han de Witt" ls hedenmiddag om S uur een begin gemaakt. Men hoopt nog he den klaar te komen. De „Van Speyck", een kanonneer boot der Koninklijke Marine, ls gister- middag in Den Helder in dienst gesteld. Te Enschedé werd bij petroleum- borlngen op grote diepte zout aangetrof fen. Er wordt thans onderzocht of ex ploitatie-mogelijkheden aanwezig zijn. Het hoofdstembureau te Nijmegen heeft met vier tegen één stem, de KVP-lijst, die 3 minuten dus geen tien te laat was, geaccepteerd. De Zaanse schaak-zeskamp (Van onzen specialen verslaggever.) De uitslagen van de eerste ronde van de Zaanse internationale zeskamp lui den: Kottnauer—Szabo 0—1; Sandifort Stolz 0—1; Van Tol—Cortlever afgebr. In de tweede ronde trok de partij Szabo-Stolz vanzelfsprekend de meeste aandacht. Het werd een strijd van wer kelijke meesters in het schaakspel. Drei gingen en tegendreigingen volgden el kaar op. De Zweed ontketende een ko- ningsaanval, die echter door Szabo prachtig werd afgeslagen. Stoltz kwam nu in het nadeel; toen zijn koning naar het centrum werd gedreven, kondigde de Hongaar mat in 4 zetten aan. CortleverSandifort, Caro-Kann ver dediging. Reeds spoedig ontstond een afruil van stukken, waarbij Cortlever een gunstige stelling'verkreeg en door tactisch spel een stuk won. Na 26 zet ten moest Sandifort opgeven. Kottnauer—v. d. Tol: Hollands. Onze landgenoot heeft zich kranig geweerd. Het was daarom jammer, dat v. d. Tol in het eindspel in tijdnood kwam. waar door, door enige minder goede zetten, zijn eerst zo gunstige stelling onhoud baar werd. Een eervolle nederlaag! Stand na 2e ronde: Szabo 2 punten. Cortlever 1 punt plus 1 afgebr. partij. Stoltz 1 punt, Kottnauer 1 punt, v. d. Tol 0 punten plus 1 afgebr. partij, San difort 0 punten. Truman moet naar Stalin In het rapport van de commissie voor buitenlandse aangelegenheden van het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden over hun reis van twee maan den door Europa wordt er op aange drongen, dat president Truman en generalissimus Stalin binnenkort bij een zullen komen (van Attlee wordt in het rapport niet gerept). Het doel van zulk een bijeenkomst zou moeten zijn, middelen te vinden om de Sowjet- Unie en de V. S. nauw tot elkander te brengen en de Sowjet-Russische lei ders te bewegen tot effectieve stappen ter uitvoering van de politiek, waar mede zij zich eens hebban verklaard als mede-ondertekenaars van de voor zieningen en beginselen van het At lantisch Handvest. „Het ls in Moskou zeer duidelijk ge bleken". aldus luidt het rapport ver der, „dat, telkens wanneer wij een standvastiger houding hadden aange nomen, onze ambassade beduid and ge makkelijker met de Sowjet-Russische functionarissen overweg kon". Indonesische tegenvoorstellen overhandigd Maandag zijn aan dr. Van Mook de Indonesische tegenvoorstellen overhan digd. Volgens „United Press" omvatten zij de erkenning de facto van de repu bliek op Java en Sumatra en een spoe dige reconstructie van de Indonesische Vrijstaat, omvattende alle delen van het „vroegere Nederlands-Indlë". SJahrlr heeft verklaard, dat hU deze voorstellen gematigd achtte. HU hoopte •r nog deze week met Van Mook over te kannen praten. MEDAN OMSINGELD. Volgens het Indoneeslsche blad „Soeloeh Merdeka" ls Medan op Sumatra door het republikeinse Volksleger omsingeld. Verhoging van het vleesrantsoen c Met ingang van 23 Juni zal het vlees rantsoen voor de leeftijdsgroepen bo ven vier jaar worden verhoogd van 150 tot 200 gram per persoon per week. Tevens zal op 20, Juni voor verbrui kers boven vier jaar een extra bon voor 100 gram vlees worden bekend gemaakt. welke van 23 Juni af veer tien dagen geldig blijft. Zoals reeds eerder is aangekondigd tracht de regering de beperkingen, die het levensmiddelenpakket o.a. door de verlaging van het broodrantsoen heeft ondergaan, aan te vullen met andere producten. Het ligt in het voor nemen om, indien mogelijk, regelma tig boven dit nieuwe rantsoen een extra bon voor vlees aan te wijzen, op dat het vleesrantsoen, behalve voor de kinderen van 0 t/m 4 jaar, in dat geval gemiddeld 250 gram per week zal bedragen. Extra bon voor een ei Op 20 Juni zal een bon worden be kend gemaakt, waarop personen gebo ren ln 1925 of vroeger, opnieuw een ei zullen kunnen kopen. De dagvaarding tegen Kief In de dagvaarding tegen C. F. Kief, die Zaterdag as. te Breda terecht staat, wordt o.m. gezegd dat hij, ad junct rechercheur zijnde der Politieke Recherche Afdeling .Amsterdam en tevens onbezoldigd ambtenaar der po litie aldaar, C. G. A. Jansen te Breda opzettelijk wederrechtelijk van zijn vrijheid heeft *beroofd. JACKSON ONTKENT. Robert Jackeon, de eerste Ameri kaanse aanklager te Neurenberg, heeft nadrukkelijk de berichten tegenge sproken, dat hij zijn functie had neer gelegd of het plan had ^lit te doen. Spanje in de Veiligheidsraad De Veiligheidsraad heeft gisteren het Britse amendement, betreffende ver wijzing van de Spaanse kwestie naar de Algemene Vergadering zonder eni ge aanbeveling van de Veiligheids raad, besproken. De Amerikaanse gedelegeerde John son verklaarde, dat hij zich zou ont houden van stemming over het amen dement. De Nederlandse afgevaardigde Van Kleffens zeide zich van stemming over de ontwerp-resolutie te zullen onthou den, doch voegde daaraan toe, dat hij voor het Britse voorstel zou stemmen. Op het verzoek, dat dr. Eva» de Sowjet-Unie had gedaan om niet het recht van veto <e gebruiken, ant woordde Gromyko: „Dit verzoek is niet gebaseerd op eqp juiste waarde- riftg van de feiten". Dr. Oscar' Lange, de Poolse gedele geerde, verklaarde zich tegen het Brit se amendement '3n zeide, dat hij de oorspronkelijke, door Evatt voorge stelde resolutie zou steunen, --zijnde een schrede op de weg naar positief handelen. De Britse afgevaardigde Cadogan zeide nog tot Gromyko- amen dement wil de behandelin™ van de Spaanse kwestie zelfs geen dag ver tragen". Twee voorstellen verworpen. Het door Sir Alexander Cadogan voorgestelde amendement werd ver worpen met zes tegen twee stemmen bij drie onthoudingen. Cadogan ver klaarde, dat hij geen gebruik zou ma ken van zijn veto-recht tegen het voorstel van Evatt, doch er voor zou stemmen. Het- voorstel van Evatt ver wierf daarop negen stemmen, bij één onthouding en de stem van Gromyko tegen. De voorzitter deelde mede, dat het voorstel niet was aangenomen, daar Gromyko er zijn veto tegen had u'tgesproken. De Poolse gedelegeerde, dr. Lange, deelde mede, dat hij zijn oorspronke lijk voorstel, .volgens hetwelk de Vei ligheidsraad ae leden van de V. N aanwijzingen zou geven om de diplo matieke betrekkingen met Spanje te verbreken, wilde hernieuwen. De voorzitter had tevoren verklaard, dat de aanbevelingen van de subcom missie. welke de Spaanse kwestie had bestudeerd, niet waren aanvaard, daar een van de voorname leden van de raad er zijn stem tegen had uitge bracht. Partij van de Arbeid voor samenwerking De Partijraad van de Partij van de Arbeid heeft gisteren in Bellevue te Amsterdam een geheime vergadering gehouden die duurde van 10 uur des morgens tot na vijf uur 's middags. Na afoop werd. het volgende perscommu niqué verstrekt: „De Partijraad van de Partij van de Arbeid heeft heden kennis genomen van het resultaat der besprekingen, die na mens de Tweede Kamerfractie met den heer Beel zijn gevoerd over de vorming van een'parlementair kabinet, steunen de op de Partij van de Arbeid en de Ka tholieke Volkspartij. De Partijraad oor deelde. dat wat de grondslagen van een program betreft, de voorwaarden voor een vooruitstrevend bewind aanwezig zijn. Wanneer de samenstelling van het Kabinet hiervoor de nodige waarborgen biedt en wanneer dit program en dib Kabinet ook van de zijde der KVP in progressieve geest worden gesteund, zal een constructieve welvaartspolitiek in Nederland mogelijk zijn. De Partijraad verzoekt de Tweede Kamerfractie hier op niet alleen thans, maar ook tijdens het optreden van het te vormen Kabinet het oog gericht te houden. Internationaal scheepvaartcongres geopend De vlaggen van 18 naties hangen op het Amsterdamse Prinsenhof boven de ingang naar de zaal waar het stadsbe stuur pleegt te vergaderen. Het zijn de vlaggen van de 18 landen die delegaties zonden naar het eerste congres van de United Maritime Consultative Council, dat daar gehouden wordt. De minister van Scheepvaart, de heer J. M. de Booy, opende gisteren het con gres met een rede. waarin hij 't een ge lukkige omstandigheid noemde, dat thans de vele problemen op scheepvaart gebied internationaal besproken kunnen worden. Zoals de toestand thans is, schijnt het totaal van de wereldtonnage de wereld behoefte te boven te gaan, tenzij de we reldhandel belangrijk vermeerdert het peil van vóór de oorlog. Aan de andere kant voelen naties, die in het verleden een grote koopvaardijvloot be zaten, zich verplicht zo spoedig moge lijk hun ernstig gereduceerde vloten tot een redelijk peil terug te brengen. Deze toestand brengt vele problemen met zich mee. De hoop uitsprekend, dat het congres tot oplossing van die problemen mag bijdragen, opende min. de Booy de ver gadering. Hei Tribunaal i Stadnieaws Dinsdag 25 Juni a.s., des namiddags 2.30 uur, zal de eerste openbare zitting van het Tribunaal worden gehouden in de Raadzaal van het Stadhuis. In deze zitting zullen lïe -Kamervoorzitters, de leden,' de secretaris en de adjunct-secre tarissen. voorzover zij benoemd en nog niet beëedigd zijn, beedigd worden en zal de President. Mr. A. Schenkeveld een openingsrede houden. Nf afloop hiervan zal er een zitting gehouden worden alleen voor de Hoge Autoriteiten en de dan „in bediening getreden" voorzitters, leden en (adjunct-) secretarissen ter bespreking van de verdere gang van zaken. In de daarop volgende week zullen twee strafzittingen worden gehouden in de rechtzaal van het Tribunaal in Hui ze Voorhout. De eerste rol bevat acht zaken, welke dan zullen worden afge handeld. In de eerste zittingen zullen uitslui tend de „lichte gevallen" voorkomen. Het Tribunaal kan tegen een beschul digde eeh~maxim-.mstraf eisen van: Een intemeringstijd van 10 jaar met ontne ming van alle recRten voor die tijd. Het recht tot uitoefening van bepaalde be roepen kan den beschuldigde ontzegd worden. Verbeurdverklaring van het gehele vermogen ligt eveneens in de macht van het Tribunaal. De uitspra ken van de vonnissen zullen niet aan het einde van een zitting worden be kend gemaakt, de mensen weten dus niet direct welke straf hen boven het hoofd hangt. Pas na verloop van tijd zal daar aan bekendheid worden gege ven. De DE FIDELE BOER. Nederlands# Operette Studio, die muflbk _Remi. hier met veel succes de operette „Gravin Marita" gebracht heeft, zal Zondag a.s in „Het Gulden Vlies" „De Fidele Boer" ten tonele brengen. In deze beroemde operette van Victor Leon met van Leo Fall, werken mee: Jo_ Dolf Dricssen. Marlon Bleens. Wim Bos. Jacques ae~ Zwarte, Jo Hamelton, Wim v. d. Velde. Marie Nagel, Mlep Schota nus. Dirk Huntelaar, Corry Zwaaf. En geltje Bernard en H. Teeseltng. Koor en Ballet. Orkest onder leiding van Jos. Sil- berman. De entréeprijzen zijn popttlair gesteld, terwijl cfls kaartenverkoop en plaatsbespreking Donderdagmorgen om 11 uur aanvangt. In verband met de voetbalwedstrijd AlcmariaZaandijk begint de voorstelling na afloop daarvan om kwart over negen. Oud-Alkmaar 0 Op Vrijdag as. zal des avonds om half acht in de muziekzaal van de Nieuwe Doelen de jaarvergadering van de vereniging Oud-Alkmaar-plaats vinden Na afloop van de vergadering zal tin bieidvciid worden gehouden, zoals deze bij Tet kaasdraggrsgilde gebrui kelijk is. Het bestuur zal zelfs trachten lange pijpen te verkrijgen, voor tabak zullen de heren echter zelf moeten zorgen. Jhr. Van Kinschot geïnstalleerd als burgemeester van Leiden, jsujrggrvader méT zijn echtgenote na de plechtigheid, Het afscheid van Jhr. Mr. F. H. Van Kinschot. Wethouder G. van Slingerland overhandigt in de Alkmaarse raadzaal den burgemeester de gouden erepenning der stad Alkmaar. Foto v. d. Horst Op 't Matje. De voormalige commandant van het interneringskamp Duin en Bosch te Castricum, de 28-jarige vaandrig W .Walthuis te Amsterdam, werd Dinsctag door de civiele kamer van de Alkmaarse arrondissementsrecht bank van het hem ten laste gelegde vrijgesproken. De beschuldiging tegen Walthuis luidde, dat hij te Castricum in de winter van 1945 op. '46 in zijn func tie van commandant van meerge noemd interneringskamp een aantal kledingstukken, toebehorende aan de Staat der Nederlanden zou heb ben ontvreemd en ten eigen bate zou hebben aangewend. Het betrof hier 5 mantels, 17 jurken. 3 skibroe ken, 5 jumpers, 2 rokjes en 2 paar kousen. W. had deze goederen in beheer. De rechtbank achtte het gepléeg- de feit wel bewezen, doch zij meen de het niet als bewezen te moeten beschouwen, dat W., toen hij deze daad pleegde, begreep of moest be grepen. dat hü niet gerechtigd was zich deze goederen toe te eigenen. De betreffende instructie, waaraan de commandant zich moest houden, was zeer onvolledig en niet nauw keurig. Een en ander in overweging ne mende besloot de rechtbank den verdachte van het hem ten laste gelegde vrjj te spreken en hem van alle rechtsvervolging te ontslaan. De heer Walthuis. die als comman dant van Duin en Bosch het geheer over de in de ten lastelegging ver. melde goederen had. meende, dat zijn mensen, die enige nieuwe kle- dinkstukken hard nodig hadden, voor een verdeling zeker in aan merking mochten komen. De schrif telijke instructies, die hij over de v^deling van deze goederen had ontvangen, gaven geen verbod hier toe, noch enige aanwijzing in tegen overgestelde richting. Autodieven voor het hekje In een café in de Langestraat werd op 27 Maart van dit jaar een autodiefstal in optima forma uitge broed door een tweetal Alkmóarse kellners. De 23-jarige kellner S. H.. die in dit café werkzaam was, ont moette daar zijn 35-jarige collega G. v. d. B.. die hem een plan aan de hand deed om op een snelle manier aan de nodige pegulanten te komen. V. d. B., die n.1. in grote geldnood verkeerde, had in de Druivenlaan een luxe auto zien staan, die daar door een zekere L. geparkeerd was. De wagen was niet afgesloten dies was het eenvoudig om de auto van eigenaar te laten verwisselen. Het bleek, dat v. d. B. al een gega digde voor de buit op het oog had en wel de garagehouder K uit Hoorn. Het plan was voor H. aanlokkelijk, dat hij voor de verlei ding bezweek en zich met zijn col lega in de „autohandel" begaf. De wagen werd in Hoorn inder daad aan het opgegeven adres ver kocht en het ontvangen bedrag duizend gulden werd door beiden gedeeld. De "heren stonden Dinsdag, morgen voor dit feit terecht en hoor den de volgende straffen tegen zich eisen: S. H., die al eens vroeger was veroordeeld, werd even schuldig geacht als de auctor-intellectualis d. B. en zal, tenzij de rechtbank anders beslist, een jaar moeten brommen. Het voorarrest zal afge trokken worden. G. v. d. B. hoorde eveneens een iaar met aftrek tegen zich eisen en deze uitspraken waren voor den Verdediger van beide verdachten, mr. C. Berkhouwer, aanleiding om voor H op juridische gronden vrij spraak te verzoeken en om voor d. B. uitbrengen van een voor lichtingsrapport te verzoeken, het- geen werd toegestaan. De zaak tegen de laatste verdachte zal dus worden aangehouden, in de zaak tegen H. zal de rechtbank over 14 dagen uit spraak doen. OPBRENGST EMMABLOEMCOLLECTE. p De opbrengst van de op 15 Juni ge houden Emmabloemcollecte bedroeg in Alkmaar f 41.52.59. hetgeen veel meer is. dan de opbrengsten van vroe ger gehouden collecte». Havenstakingen in een nieuwe phase De EVC deelt mede, dat in de afge lopen week contact met de regering is opgenomen. Tegelijkertijd werd uit havenkringen contact gezocht met da EVC. Over deze bespreking heeft de EVC het volgende communiqué uitge geven: Met de regering werd besproken op welke wijze eventueel door de reders en havendirecties te nemen rancune- maatregelen konden worden tegenge gaan. In de bespreking met een vertegen woordiger van werkgeverszijde, kwa men dezelfde voorstellen ter tafel al» reeds voorgesteld aan de Nederlandse redersvereniging dd. 20 Mei, waarop het bekende antwoord van den heer Brautigam volgde. De regering heeft thans doen we ten, dat zij van de EVC eist. haar voorstellen, gedaan aan de Nederland se redersvereniging in te trekken. Doet ze dit niet, dan weigert de rege ring verder haar gezag te doen gelden om bij beëindiging der staking ran cunemaatregelen van de zijde, der werkgevers tegen te gaan. „Naar alle schijn heeft hier de regering de zijde der meest onverzoenlijke werkgevers gekozen en daarmede de staking in 'n nieuwe phase gebracht", aldus het EVC-communiqué. „De zeelieden zullen zich thans op nieuw beraden wat hun te doen staaf. Het Prins Bernhard Fonds in vredestijd EEN WITTE ANJER OP JUNI 15 Juni kwamen een dertig-tal journalisten in Paleis Soestdijk bij een op uitnodiging van Prins-Bern- hard. Uit het Noorden zowel als uit het Zuiden van ons land waren deze persmensen naar Soestdijk ge trokken om dit novum in de geschie-jU denis der Nederlandse pers bij te wonen. Een journalist uit Heerlen had "wel de meest snelle weg geko. zen om bij deze gebeurtenis aan wezig te zijn. Hij had n.1. een spe. ciaal vliegtuig gecharterd. Ondanks dat kwam hij toch te laat, bevond dat zijn naam niet op de lijst stond en had nog veel moeie om de stren ge bewaking bij de ingang van h~t paleis te passeren. In enkele woorden zette Prins Bernhard het doel van het Prins Bernhard-fonds uiteen, zoals dat aanvankelijk in Londen gesticht was. Nu de oorlog voorbij is, zal ook aan dit fonds een andere bestem ming worden gegeven. Het fond3 zal voortaan worden gebruikt om de culturele en geestelijke ..wederop bouw" van ons volk te steunen en in de hand te werken. Aan verschil lende organisaties, die zich op so ciaal en cultureel terrein bewegen, zal finarteiële hulp worden ver leend, uit de gelden, die het fonds o.a. op 29 Juni a.s. zal verzamelen. Op die dag wordt een Anjerdag ge houden, waarvan de opbrengst ge heel ten goede komt van hel P.B.F. De kwekers van anjers hebben reeds hun medewerking toegezegd en zullen alle witte anjers van nu af op stok houden om deze belang loos ter beschikking te stellen aan de winkeliers, die op hun beurt de gehele opbrengst afstaan aan het Fonds. Prof. Cleveringa, die als voorzit ter van het bestuur van het fonds optreedt, zal op 28 Juni voor de radio een aanbeveling voor de col lecte uitspreken en het doel ervan nader toelichten. Van deze persbijeenkomst in Soestdijk heeft ook H.K.H. Prinses' Juliana gebruik gemaakt om nog maals de inzameling voor de „nood- gebieden" aan te bevelen. Deze gro te landelijk collecte, die van 16 tot 30 Juni gehouden wordt, verdient de aandacht van geheel Nederland. Nog leven duizende gezinnen in bunkers en blijven verstoken van de meest essentiële huishoudelijke artikelen. Deze collecte „Noodjjebieden" staat geheel apart van de op 29 Juni te houden Anjrxdag. JUBILEUM BIJ DE REINIGING. Donderdag J.l. was het 25 Jaar geleden dat de heer J. Rol als arbeider bij de ge- .meentereiniging""in dienst trad. Natuurlijk is dit feit niet onopgemerkt voorbijgegaan. In een tot bloementuin herschapen huiskamer werd de jubilaris bij verhindering van den wethouder en den directeur, toegesproken door den heer J. Koopal, boekhouder van Open bare WerESh. Spreker memoreerde de mooie staat van dienst van den jubilaris, de lust, ijver .en toewijding, waarmee deze steeds zijn werk verricht. Hiervoor heeft hU zeer zeker de dank van het gemeente bestuur verdiend. De heer Koopal over handigde den Jubilaris de zilveren leg penning van de gemeente AlkmaXfen de gebruikelijke enveloppe met inhoud. Verder voerden nog het woord de heren Groot en_ slinger, opzichters bij het rei- nigingsSedrijf. Namens het personeel werd de jubilaris toegesproken door zijn collega, den heer Schats. GESLAAGD. Voor het diploma Chiropodlste (pedi- ure en algeh. voetverz.) slaagden o^e stadgenoten, de dames J. KammeUer en B. Röring. LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE. 1150 obs peen f 17.10— f 21.10 4000 kg. rabarer f 5.—; 400 stuks bloemkool' f 29,60—59,6.0; 16900 kg aardappelen f 17; id. kleine f 77.—.

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 1