al Productie, niet „in het wilde weg' maar afgestemd op de behoefte Biedt het Zionisme 'n oplossing? DE SCHOLEKSTER Een onzer meest karakteristieke waadvogels Toen het maar nauwelijks licht ge- Boeg w*s om in de grauwige donkerte van het veld een duindoorn van een kruipwilgstruik to onderschelden, hoor de ik voor het eerst zijn doordringende roep: „Tepiet. tepiettepiet". Nu wist ik dat hij weergekeerd was in de duinen achter mijn huis, waar hij zijn nest elk jaar draalt tussen enige pollen helm op een zandvlakte. Maar de scholekster is niet de enige bewoner van deze zandwoestijn, want een menigte gevederde vrienden deelt met hem deze voor strandvogels bij uitstek geschikte broedplaats. Reeds weken geleden hadden op de kaalgesto- ven duintoppen in de naaste omgeving de stormmeeuwen hun standplaats in genomen. Tussen oude rommel. De kieviten en stormmeeuwen hadden reeds lang eieren, toen hij pas ver scheen-om ook eens enige zorg aan zijn broedsel te besteden. Twee weken later lag tussen wat oude rommel en ruwe dode boomtak ken het slordig gedraaide nest, waarin de vier donkerbruln-gevlekte roestkleu- rig-gele eieren van deze bonte waad- Vogel prijkten. i1 Door hun prachtige schutkleur vi ze bijna niet te onderscheiden van vale bruine grond. Telkens als lk dichterbij kwam, merk. ten zij, dat ze ontdekt waren en renden snel een stuk vooruit om dan opnieuw de schuthouding aan te nemen. Toen de kuikens het bescherming- brengende bruine veldje bereikt hadden, vloog één der ouders terug naar het nest, verwijderde de brokken eierschaal en ging weer op de twee andere eieren, die op 't punt stonden uit te komen, zitten. De andere hield toezicht op de Jong geborenen, die druk rondscharrelden in de grote dorre zandzeggewereld. De vol gende morgen dartelden vier Jonge scholeksters over de vlakte, vier grijze, wollige balletjes op hoge pootjes. Het nest ligt nu verlaten, alleen de kapotgebroken eierschalen getuigen nog van de nieuwe scholekster-aanwinst. Wonderlijke combinatie Een mijner vrienden deed mij onlangs het verhaal van zijn vreemde ervaring met onze bonte piet. Op een verlaten gedeelte van het strand, waar leder jaar de scholeksters en strandlopertjes broeden, ontdekte Broedende scholekster, opschrikkend door het verdachte geluid van het Instellen der camera. (Eigen opname). Vanaf die tijd was het nest geen Ogenblik onbewaakt, telkens als er ge vaar dreigde vloog de wachter (het mannetje of wijfje, want beide «exen broeden) met veel lawaai op en dreigde de indringer met allerlei duikvluchten en veel kabaal tot de aftocht te dwin gen. Ondertussen sloop de broedende vo gel zich laagdrukkend tussen de helm en struiken weg, om dan op een góede •f6tand van het nest zich op de wieken te begeven en met evenveel lawaai als de andere, den indringer te lijf te gaan. Meestal voegden de stormmeeuwen •n kievitten, die op dezelfde vlak te broedden, zich bij hen en boven het hoofd van den bezoeker warrelde dan een bonte kleurenmengeling van vogels. Door de uitnemende schutkleur der eieren werd het nest bijna niet door niet-vogelkenners ontdekt, zodat de eieren gespaard bleven, helaas slechts voor korte tijd, want toen kwamen de echte eierenzoekers, die de nesten wel vonden. De stormmeeuwen en kievitten za gen hun eieren verdwijnen Toen de schalen braken Maar de scholekster behield zijn hele broedsel en nu enige weken geleden is het wonder geschied. Twee van de vier eieren waren uitgekomen, de jonge nestvlieders, die nog maar kort het le venslicht aanschouwden, hadden reeds, nadat ze door de warme voorjaarszon waren opgedroogd, de henen genomen en dribbelden heel parmantig op de lange pootjes tussen helm en duindoorns. Du* op zoek! 't Kostte me niet veel moeite de twee uit het nest gevloden kuikentjes op te sporen. De ouders waren me daarbij zeer behulpzaam. Met stereotie pe geluiden en bewegingen lokten zij hun kroost naar een nabijgelegen plekje, wear een dichte dorre zeggebegroeiïng op de cadans van de wind heen en weer golfde. Aardig was het om te zien hoe de Jongen dadelijk bij elk waarschuwend geluld der oude vogels zich „drukten". hij enige jongen van eerstgenoemde soort, die de vliegkunst nog niet geheel meester waren. De dieren vlogen af en aan van de vloedlijn naar de duinenrij en zetten zich op de vooruitstekende kopjes. Tussen dit groepje scholeksters vloog een holenduif (Columba Oenas), die precies hetzelfde deed en schijnbaar de gedragingen van zijn bonte nestgeno. ten had overgenomen. HU noemde de duif een „nestgenoot" omdat is komen vas' te staan, dat het duivenei door de scholeksters is uitge broed. Iets wat toch wel wonderlijk ge noemd mag'worden. B. B. Jr. De kabinetsformatie laat lang op zich wachten. Er zijn ook tal van problemen te overwinnen in deze. Geen van allen kunijen wij hier Iets aan doen, alhoewel menig een het ook wel weet (althans te zeggen). Waar U viel iets aan kunt doen, en wat ook lang op zich laat wachten, is het herstel van Zeeland en de andere noodgebieden. U kunt er iets aan doen, neen U moet er iets aan doen, U moet er aan doen wat U kunt. Volksherstel doet een dringend beroep op elke 'Nederlander, om te geven aan de collecte voor het „Fonds Noodgebieden" Wij, hier in het Noorden, maken ons zo druk, wanneer er een paar maanden geen suiker komt. Maar beseffen wij dan nog wel, dat er nog zeer vele land genoten zijn, die van alles missen? Onze bioscopen, onze theaters, onze sportparken trekken dag in dag uit duizenden mensen. Onze landgenoten in de „noodgebieden" hebben ook recht op ontspanning, ontwikkeling en sportbeoefening. De nood, vooral op dit terrein, is nog lang niet ge lenigd. Helpen wij dan door een milde gift. Voor de Vrouw WAT DOE IK MET HARING? Wel heel lang blijft onze goede Hol landse nieuwe met vacantie. Maar van •11e kanten wordt ons thans toegefluis terd: ze komt! Nog 'n dag of wat, en de aanvoer zal zo groot zijn, dat ons land wordt overstroomd met deze welkome gasten. Gebakken hommen en kuiten. 8 hommen of kuiten, (zout), boter of margarine om in te bakken. De hommen of kuiten van verse harin gen met wat zout en peper (surrogaat) bestrooien en die van zoute haringen we ken, laten uitlekken, slechts met peper (surrogaat) bestrooien en door bloem wentelen. De hommen en kuiten in de koekenpan in hete boter of margarine lichtbruin en gaar bakken. Om spatten t« voorkomen kan men een deksel op de pan doen. De hommen en kuiten wor den dan minder bruin. Eventueel toastjes er bij presenteren of gebakken sneetjes brood. Ragout van gezoute haringen, liter water, boter of margarine om in te bakken. De haringen schoonmaken (zie alge meen recept); wassen, weken, van vel ontdoen; fileren en In een weinig boter of margarine bakken tot zU gaar zijn. De bloem toevoegen; deze even mee- bakken en vervolgens het water toevoe gen en de ragout nog eenig minuten laten doorkoken. „Oxford"-haring (een bijzonder smakelijk gerecht). 8 zoute haringen. 3 eetlepels mosterd. '40 g. (2 eetlepels) suiker, 40 g. (ruim 2 eetlepels boter o£ margarine, 1 gesnip perd uitje. 2 laurierbladen, kruidnagel (surrogaat). 2 dl. water. De haringen schoonmaken wassen, ftreken, van vel ontdoen en fileren. De mosterd, de suiker en de helft ven de boter of de margarine tot een gelUk- matige massa roeren. De massa op de binnenzijden van de filets smeren en deze oprollen. Het uitje schillen, wassen, fijnsnlpperen en frulten ln een vuur vaste schotel of pannetje met laurierblad en kruidnagel (surrogaat) in de rest van de boter of de margarine. De opgerolde haringfilets er rechtop inzetten en het v/ater toevoegen. De vis 10 minuten zachtjes laten sudderen. De haringen van tijd tot tUd met de vloeistof bedruipen. Haring In het land dokters aan de kant. Haring bevat vitamine A. tegen infec tie ziekten en vitamine B. tegen Engel se ziekte. Verder is haring vet (16 pet.), rijk aan eiwitten (18 pet.) en waardevolle mineralen, zoals kalk, fosfor en ijzer. Voor degenen, die niet precies weten, hoe haring schoon te maken, nog enige raadgevingen: eerst de buikzijde open snijden en het zwarte vllesje uit de lichaamsholte verwUderen. Daarna een snedo over de rugzUde geven en het vel naar de staart toe eraf trekken. Ten slotte de haring van de kop ontdoen. De haringen fileren door in elke hand een punt van de staart te nemen en de haringen in tweeën te trekken of met behulp van een mesje de vis in tweeën te snijden, te beginnen bU de rugzUde en te eindigen aan de buikzijde. De graat en de graatjes verwijderen. Mocht de vis te zout te zijn, dan de nieuwe harin gen gedurende pl.m. 30 min. in wat melk weken om het overtollige zout te ver wijderen, ALEIDA. Vliegende kalveren". Tien volbloed Guernsey kalveren werden per vliegtuig van het Teterdorp-vliegveld te New-Yersey naar Dakota vervoerd; het eerste grote veetransport over lange afstand door de lucht. De dieren schijnen geen bezwaar te hebben tegen een luchtreisje! Spoorbrug over Moerdijk begin Augustus gereed Tussen 1 en 5 Augustus, zo meldt ,De Dortenaar", hoopt men de laat ste boog van de Moerdijk-spoorbrug in de brug te varen. Medio Augus tus zal de brug dan kunnen worden geopend. Het werkprogramma voor de bouw sluit als een bus, doch on voorziene omstandigheden kunnen natuurlijk haar invloed doen gel den. Zo is men zeer afhankelijk van de weersgesteldheid. Een enkele regenbui kan dagen vertraging ge ven. Wanneer de brug tussen 1 en 5 Augustus niet compleet is, zal het waarschijnlijk veertien dagen later worden. Men is n.1 afhankelijk van het tij. Wisi u dat? Het comité „Ereschuld en dank baarheid" richt de volgende oproep tot het Nederlandse volk: „Wist U dat Nederland telt, uit de Meidagen 1940, ruim 2000 gesneu velde militairen, 837 weduwen, ruim 1600 militaire oorlogsinvaliden? Wist U dat gedurende de oorlog 1940'45 ruim 3500 man «vermist werden bij de marine? Wist U, dat na Mei '40 in Enge land 1500 Ned. militairen vermist worden," dat ruim 150 militairen zijn gestorven ata krijgsgevangenen in Duitsland? Wist U, dat er reeds vermisten gemeld worden vanuit N.O.-Indië? Wist U, dat het comité „Ere schuld en dankbaarheid" de nagela ten betrekkingen der gesneuvelden, geestelijk moreel en financiëel Te goed voor deze a wereld gEYSS zit in 't beklaagdenbankje, En een ieder staat verbaasd: Waarom hebben wij toch vroeger zo op onzen Seyss geraasd? Alles deed hy voor ons bestwil: Hij heeft ons veel leed bespaard; hij wou ons gelukkig maken, maar wy waren het niet waard! En der moffen schurkenstreken, gingen onzen Seyss niets aan: dit had Rauter, dat had Hii dét de FüKrer zélf gedaan! Himmla an! Dat w' er zo zyn afgekomen danken we aan Seyss-Inquart! Schoon hij zó goed opgepast had krijgt hy nu voor koek een gard! \yiE zou Seyss wel durven straffen voor zijn kloek en wijs beleid? Wie gunt 'm in zijn verder leven nog een beetje narigheid? Hoe 't proces ook af moog lopen, één ding weten we gewis: dat vriend Seyss té goed voor deze boze, slechte wereld is! 't Is maar 't best dat men den rechter met verzoeken overstelpt, dat men Seyss zo spoedig moog'Hjk naar de èndere wereld helpt! JEAN BARD. dere noden, buiten het pensioen dat het rijk uitkeert? Het comité roept de Nederlanders op donateur te worden en zich met dat doel te richten tot het secreta riaat van „Ereschuld en dankbaar- steunt in de voorziening der bijzon- heid". Centraal Planbureau (Van onzen fin.-econ. medewerker.) JJET Regeringsprogtam, waar mee Prof. Schermerhorn op 27 Juni 1945 debuteerde, bevat o.a. de aankondiging van een plan huishouding. Dit betekende een nieuwe koers, een principiële wy. ziging van het maatschappelijke en het economische bestel Op 25 Maart 1946 is een wetsontwerp betreffende taak en organisatie van een Centr. Planbureau (CPB) by de Tweede Kamer ingediend. Dit is nog niet in behandeling ge nomen. Zullen de nieuwe regering en de nieuwe kamer de daarmee geopende weg van een geleide eco nomie inslaan of niet? Organisatie en functie. HFT C.P.B. heeft tot taak het ver richten van alle werkzaamhe den met betrekking tot het ont werpen van een nationaal welvaarts plan. Volgens het wetsontwerp moet zulk een plan op geregelde tijden ten behoeve van de coördinatie van het regeringsbeleid op econo misch, sociaal en financieel gebied worden opgesteld. Dit plan bevat o.m. schema's van cijfers betrekking hebben de op de na te streven grootte van de voortbrenging in de ruimste zin, op de te verwachten hoogte en de ontwikkeling van het prijsniveau, van het nationale inkomen en zyn samenstellende bestanddelen, op de besteding van dat inkomen en op alle verdere grootheden, die voor de hoofdlijnen van het economisch, sociaal en financiëel beleid van be lang zijn. Dat plan moet dus een beeld geven van de toekomstige ont wikkeling der volkshuishouding en grotendeels gebaseerd zijn op sta tistische gegevens, dus in nauw contact met het Centraal Bureau voor de Statistiek worden opgesteld. Vrijheid voor den ondernemer. ER zijn mensen, die, als ze van een planhuishouding horen, direct denken aan de Russische vijf- en de Dujtse vierjarenplannen. In Rusland heerst een stelsel van staats-socialisme. De productiemid delen zijn in handen van de staat en de productie wordt van staats wege geregeld. Het Duitse Natio- naal-Socialisme handhaafde de pri vaat-eigendom, maar greep toch zeer diepgaand in. Heel het bedryfs- leven was straf gecentraliseerd en de productie werd geleid naar ge zichtspunten en vóór(oorlogs-) doel einden, die de regering vaststelde. Geen van beide is echter het geval met de planhuishouding, die de op stellers van het wetsontwerp van 't C.P.B. voor ogen zweefde. Dit bu reau heeft uitsluitend een advise rende en geen uitvoerende functie „Het Planbureau en zyn organen zullen dus nimmer aan wie dan ook hun denkbeelden kunnen opleggen", aldus de Memorie van Toelichting. Hier wordt dus een planhuishou ding voorgestaan, die het particu lier initiatief, de ondernemersvrij heid, in tact laat. Een vaste richtlijn. Maar iedere ondernemer onder vindt nadeel van het feit, dat de marktsituatie zelfs voor de naaste toekomst onzeker is. Niemand kan de markt overzien en waarom niet? Omdat er niemand is, die de bedrij vigheid der verschillende onderne mingen in een bepaalde bedrijfstak en de ontwikkeling der verschil lende bedrijfstakken in het geheel op elkaar afstemt en coördineert. Alle ondernemers gaan in tyden van opbloei tegelijk tot uitbreiding over en dit leidt tot over-investe- ring en overproductie. Voor de ondernemers is het daar om een uitkomst, dat vanwege de staat een algemeen overzicht opge steld wordt betreffende de toekom stige ontwikkelings-mogelijkheden, waarna allen zich oriënteren kun nen en dat door de meest bevoegde instantie, den deskundigsten markt- analyst, is opgesteld. Het CPB ressorteert onder het Ministerie van Handel en Ny ver heid. Het staat echter onder een in terdepartementale commissie, waar in alle economische ministeries (incl. Buit Zaken) vertegenwoordigers hebben. Daarnaast is er een Raad van Advies, samengesteld uit voor aanstaande figuren uit de weten schappelijke wereld en het bedrijfs leven. Ook zullen bijzondere werk- commissies worden ingesteld, waar in vertegenwoordigers van 't CP.B., de departementen en het bedrijfs leven zullen zetelen. Hoewel het wetsontwerp zulks niet vermeldt, is te verwachten, dat in deze commis sies de vertegenwoordigers der toe komstige bedrijfsschappen (ontwerp Vos) zullen worden opgenomen. Een „missing lin k"? |N één punt lykt ons het ontwerp betreffende het C.P.B. breder te kunnen worden opgezet. O.L zou ook het culturele terrein er in opge nomen moeten worden. Het ont werp spreekt nu alleen van coördi natie van het regeringsbeleid op economisch, sociaal en fianciëel be leid. Ook het culturele terrein hangj; echter daarmee samen. Den ken we b.v. aan de uitbreiding van de opvoeding (verhoging van leer plichtige leeftijd) van de jeugd. Het tijdstip daarvoor is gunstig, als de rationalisatie zover gevorderd Cs, dat een groot deel van de jeugd ge mist ki-n word en, wanneer dus depressie en werkloosheid dreigen. Deze kunnen dan voorkomen wor den door de jeugd tijdig uit het productieproces te nemen. Dit is dus ook een aspect van een ordeliike economische ontwikkeling, welke door het C.P.B. juist in de vorm van een Nationaal Welvaartsplan verze kerd moet worden, i Het probteem-Palestina £R knallen echo ten in PalaMana. Er worden overvallen gepleegd op hooggeplaatste Engelse militairen. De berichten, die ons uit dit land bereiken zijn van zeer ernstige aard. Er zijn blijkbaar groepen ra dicale Zionisten die over goed ge disciplineerde en sterk bewapende illegale organisaties beschikken. Reeds een groot aantal jaren be staat er een hoogst gespannen toe stand tussen Zionisten, Arabieren en den Engelsen mandataris ven Pa lestina, een toestand, die thans een dramatisch hoogtepunt dregt te be reiken. [JET Zionisme heeft zich' ontwik keld onder de druk der vervoigin gen waaronder de Joden, vooral in de Oost Europese landen op het einde der negentiende eeuw te lij den hadden. De jsociale conflicten waarvoor de Jood zich als Jood geplaatst ziet, zijn volgens den Zio nist slechts op te lossen door een zelfstandig Joods-nationaal volks bestaan in het Nationaal Tehuis, dat Palestina volgens de belofte dér En gelsen (Balfouover klaring 1917, zou worden. Op het ogenblik wonen er honderd duizend Joden, die be zig zijn met een geperfectioneerde techniek en volgens moderne prin cipes van de door hun bewoonde ge bieden een land te maken, dat over vloeit van melk en honing. Maar volgens berekening is er nog plaats voor een drie tot vier millioen inwoners, en hier vinden de Joden de Arabieren op hun weg, aan wie Engeland Arabië heeft toe gezegd. En Palestina behoort tot Arabië! Er is geen bevolkingsgroep in Europa die zo vresel$k tijdens de oorlog heeft geleden als de Joodse. Van de circa zes millioen Joden zyn bijna vyf millioem op ellendige wijze vermoord. Zij die het leven mochten behouden, hebben verder nagenoeg alles verloren, wat dit le ven waarde en inhoud kan geven. Have en goed, gezön en broodwin ning zijn zij kwijt. Elk der overge blevenen heeft vele dierbare doden te betreuren als slachtoffer van het fascisme. Maar het meest tragische in deze aangrijpende tragedie is, dat grote groepen in Europa, thans nu het fascisme overwonnen is, nog steeds geen plaats hebben gevonden, waar zij rustig het hoofd kunnen neer leggen. Met vele andere uitingen van fascistische zedenverwildering is ook het anti-semitisme in zijn meest onverdraagzame vorm als bezinksel op de Midden- en Oost-Europese bodem achtergebleven. De atmos feer is er nog doortrokken van de lucht van gaskamer en crematorium. Honderdduizenden Joden wonen nog altijd in kampen onder ongun stige sociale en hygiënische om standigheden. Geen wonder, dat de Zionisten met klem de toelating van deze on- gelukkigen ln Palestina eisen. JTR staan voor Engeland bij Pales tina grote belangen op het spel. Bij de haven Haifa mondt uit de pijpleiding van de olievelden van Mosoel en Kirkoek in Irak, die de Middellandse zeevloot van Engeland van olie voorziet. Van Haifa zelf is een sterke vlootbasis gemaakt. Juist de laatste wereldoorlog heeft be wezen, van welke waarden Palestina strategisch en verkeers-geografisch is. Engeland heeft de vriendschap van Joden en Arabieren beide no Candidatcn Eerste Kamer Nrd.-Hollaod Voor de op 12 Juli plaats hebbende stem ming van leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal zijn ln Noord-Holland (en Friesland) de volgende cancfidaten- lijsten Ingediend: PartU van de Arbeid: X. M. A. Reinalda, Haarlem: 8. C. Woudenberg, Amsterdam; M. TJeenk Willink, Den Haag; C N. Stufkens, De BUdt; I. F. Wlbaut, Amster dam: 6 O. J. van Heuven Goedhart, Bus- T. B. W. Haveman, Amsterdam: 8. G Ritmeester; 9. w, H. Vermooten, Am sterdam: 10. H O. Schollen, Zaandam. Anti-Revolutionaire Partij: 1. Prof. dr. H. Woltjer. Amsterdam; 2. H. Algra, Huizum; 5. prof. dr, J. Waterink, Amster dam; 4, mr. D. Okma, Leeuwarden; S. mr, A. Bruch, Haarlem; 5. W, W. van der Kam. Heerenveen; 7. prof. mr. N. Okma, Amsterdam; 0. T. Wever, rraneker; 9. D G. J. Baron van Heemstra, Amsterdam. Christelijk Historische Partij; 1. mr. R. Pollema, Leeuwarden: 2. Jhr. F. J, E. v. Lennep, Amsterdam: 8, H. A. Jellema, Ga rijp; 4. Jacs. Rustige, Amsterdam; H. Eyzelaar, Wolvega; 4. mr. dr. M. Vis ser, Amsterdam; 7. W. Nauta, Sneek; 8. mr, dr J. van Bruggen, Heemstede. Party van de Vryheld: 1. mr. D. U. Stikker, Amsterdam; 2. mr. W. C. Wen- delaar, 's-Gravenhage; 0. mr. dr. L. J. Caron, Bussum; 4. mr. R. C. Bakhuizen van den Brink, Heemstede; 5. mr. M. J. Amsterdam; 8. P. W Groot, Alk maar; 7. S, Hepkema, Leeuwarden. Communistische Party Nederland: 1. J. Brandenburg, Amsterdam; 2. J. H. Her mans. Vaals; 1. N A. Moureur, Gronin gen: 4. J. van Santen, Amsterdam; 8. W. Groeneweg. Utrecht; 8. H. J. Averink, Haarlem; 7. mr. M. D. Proper, Haarlem; J. P. Schalker. Amsterdam; 9. G. van Praag. Den Haag; 19. H. B, Otto, En schedé. Katholieke Volksparty: l. a. C. J. D. Kropman, Amsterdam; 2. E. H. A. Kraay- vanger, Rotterdam; 3. M. J. A. van Nis pen tot Zevenaar—geb. Ruys de Beeren- brouck, Warnsveld; 4. J. A, G. M. van Hellenberg Hubar, Hilversum'; i. C. Cam pagne, Baarn; 0. H. G. de Boer, Noord- w«k. dig en het wil de kool en de geit sparen. Iedere oplossing die het tot dus ver aan de hand heeft gedaan, heeft echter nieuwe en steeds heviger conflicten uitgelekt. J)E vraag dringt zich op of onder deze omstandigheden Palestina ooit een oplossing kan betekenen van het Joodse vraagstuk. Men moet grote bewondering koesteren voor het grootse werk, dat een handjevol Zionisten onder de moeilijkste om standigheden heeft opgebouwd in het Heilige Land, dat onder de Ara^ bieren slechts „doornen en distels" voortbracht. Dit mag ons niet beletten vast te stellen, dat de oplossing van het Joodse vraagstuk door bet Zionis* me een illusie is gebleken. Een illu sie moest zijn! Men kan ten ene- male de sociale problemen, waar mee de Joden te worstelen hebben niet isoleren van de overige en deze apart oplossen. Volkerenhaat, ras senhaat en iedere groepshaat is het begeleidend verschijnsel van iedere tijd van sociale onrust. En deze haat wordt heviger, naarmate de onrust toeneemt, De gedachte om de Joden naar een eigen en \Tij hind te bren gen in onze kapitalistische maat schappij, waarvan iedere vierkante meter vol is van economische, soci ale en politieke tegenstellingen, is een utopie. In plaats van een pro bleem op té lossen, heeft het Zionis me 'n nieuw probleem geschapen: in Palestina. En dit probleem wordt gevaarlijker met het toenemen der spanningen die er bestaan tussen de imperialistische machten in het na,- bije Oosten en die er groeien in de Arabische wereld zelf. £R is slechts ééa weg. die kan lel den tot een oplossing vafn de problemen waarvoor da Joden zich thans geplaatst zien, het zy in, het zij hniTpn Palestina. Men moet tezamen met alle de mocratische krachten in de wereld strijden voor de democratisering van de wereld. Men moet een verbeten strijd voeren, om de laatste resten van het fascisme en van zijn natiot. nalistische en rassistisch* theoriën overal met wortel en tak uit te roeien. Dat ls de grote strijd van deze tijd. En niemand, die de bevrijding der mensheid wil, kan zich hieraan ont trekken. ROBERT ELBURG. Leden van de Life Guardo en de Horse Guards, die de Engelse Konink lijke familie bij haar tochten escorteren, droegen weer hun traditionele kleur rijke uniformen met gepluimde helmen en kurassen, doch ditmaal slechts voor opname van een kleurenfilm. Eén der manschappen legt met behulp van zijn kameraden de laatste hand aan zijn omvangrijk toilet. Planet News P. Frankeer ah regel met een Nationale Hulp zegel Grepen uit het Radio programma VRIJDAG 21 JUNI. HILVERSUM L 7.00 en 8.00 Nieuws. 20 Gram.muziek. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Vioolconcert lnu D. kl. terst van Sehumann. 940 Platen nieuws uit Parijs. *0-00 Morgenwijding. 10.20 De Regenboog. 10.45 Zeng en piano. u.is Voor de Vrouw. 1L» Twee vleugels en zang. IL45t Fami lieberichten uit Indië. 12.00 Trio-sonate van HSndel. 12.35 Les Gars de Paris. 13 00 Nieuws. 13.15 Het Renova Septet. 14.00 Kookkunst. 1448 Omroep-Kamerorkest. *5-85 ..Haal p«ul Vlaanderen er weer bij" VII (herhaling). 16.00 Muzikaal babbeltje. 16.30 „De school ls uit". 17.00 Joh. Jong. 17-80 Metropole-Orkest. 18.00 Nieuws. 18.30 Voor de Ned. Strijdkrachten. 19.00 Liedjes van vroeger en nu. 19.15 NW-kwarUertje. 19.30 Lezing door prof. Banning. 20.00 Nieuws en weeroverzicht. 20.08 Hoorspel. 21.00 Op de Brug. 21.15 Spaanse volks muziek. 21.30 Men vraagt en wij draalen. 22-00 Buitenlandse weekoverzicht. 22.15 Kwartet Jan Corduwener. 22.40 Avond- wyding. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram.muzlek. HILVERSUM II. 7.00 en 8.00 Nieuws. 8.30 Gezongen Mis. 9.50 Pluk de dag. 10.SO Causerie en voordracht. 10.45 Gram.pla- ten. 1130 „Als de ziele luistert". 11.45 Vloolrecltal. 12.30 De Ricardo's. 13.00 Nieuws. 13.45 Jo Vincent zingt Salve Re- glna. 14.00 Stichts trio. 14 30 Uit het Boek der boeken. 15.00 Voor de Vrouw. 16.00 Gram.muzlek. 16.30 Chopins pianower- ken. 17.00 Het achtste uur. 1745 Zang- recital. 18.00 Harry de Groot en zijn Sec- tet. 18.15 Wat het Buitenland leest. 19.00 Nieuws. 10.16 Departementale uitzending. 18J0 Gram.muziek. 19.45 Reportage. 20.00 Nieuws. 20-05 Vaudeville Orkest. 20.15 Puzzlerubrlek. 20.40 Piano-duo Beuker en Denijs. 21.00 Op de Brug. 21.15 De Ge- laarste kat. 22.00 Nieuws. 22.30 Klaas van Beeck en zijn Orkest. 22.45 Volkshoge- schoolwerk. 23.15 Het ABC der muziek Druk: Dagblad v. Noord-Holland N.V,

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 3