lkmaardei' Zuid-Afrikaners bezochten de Volkshogeschool „De Zandhoeve" Nieuwe Bonnen Wieringermeer belooft rijke oogst Eerste zitting in tropische hitte 'EN^ZONMEKHÜN^ In de loop van vanavond en van nacht verspreide onweersbuien. Mor genochtend plaatselijke mlstb3nden. Overdag aanvankelijk weer zonnig. In de namiddag ontwikkelen zich opnieuw onweersbuien, te beginnen in hel Zui den van het land Overdekte 22'/t gr. C. 72'/» gr F. Zomerbad 23 gr C. 73.4 gr. F. Pesie 227t gr C. 72'/» gr. F. TSTv DONDERDAG 4 JULI 1946. 3e Jaargang No. 227-451. Directeur. M. J. Roggeveen Wnd Hoofdredacteur: A. H Hommerson. Redacteur stad: G. W. M. WtUems. DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE. STICHTING „DE VRIJE ALKMAARDER" Redactie Adm.i Aehterdam tel. H71. Adeetteotle-ald.i Laueateaat 1», tet. «IL Volgens onzen diplomatieken cor respondent zal de koningskwestie in België morgen haar hoogtepunt be reiken, daar vermoedelijk de libe ralen met de katholieke de rege ring een nederlaag in de Senaat zullen toedienen. Men verwacht, dat Spaak met De Schrijver een rooms rood kabinet zal vormen. Bewondering voor de werklust in Nederland (Van onzen eigen verslaggever). jgOVENAL valt ons op het pleizier, waarmee men hier in Nederland zon dage lijkse werk in het kader van het herstel van het land verricht. Dit is in frap pante tegenstelling met Engeland, waar men de indruk krijgt met een soort uit geputte mensen te doen te hebben, wien alle energie vreemd is. In Nederland schijnt men direct na de bevrijding begonnen te zijn alles in de verf te zetten zowel letterlijk als figuurlijk! In Londen daarentegen bladdert thans nog de zes Jaar oude verf van de kozijnen," zo spraken twee vertegenwoordigers van hot aan ons zo verwante Zuidafrikaanse volk zich gisteren tegenover ons uit over hun bezoek aan Nederland: het waren mevr. Klein, journaliste te Londen, ver bonden aan de Zuidafrikaanse bladen „The Star" en „The Morning Newspapcr", tijdens de oorlog oorlogscorrespondente in Egypte bU het Springbokregiment en de heer Jan Combrinck, die In de eerste Zuidafrikaanse divisie de slag bij El Alamein In 1912 het keerpunt van de grote strijd! meemaakte. Zij beiden maken deel uit van het kleine gezelschap Zuidafrikaners, dat gisteren de Volks hogeschool „De Zandhoeve" te Bergen bezocht. J£LE1N was dit gezelschap, zeker, maar select: 16 Zuidafrikanen, o w. 5 dames en 11 heren onder leiding van dr. H. Leclus, arts aan het Guy's Hospita!"'te Londen, waren de gasten van de Ne- derlands-Zuidafrikaanse Vereniging. Voorts waren deze nazaten van Oom Paul vergezeld van den heer J. H. Broekman uit Bergen, secretaris van de Ned. Z.-ATr. Ver. en van enige Neder landse studenten. De Afrikaners waren deels me dische studenten, deels leden van het „Hne Kommissariaat van Zuid-Afrika" te Londen, een instelling, die de finan ciële belangen voor Zuid-Afrika over de gehele wereld van uit de Engelse hoofdstad behartigt Dat de studenten uit het vreemdste hout gesneden wa ren, bleek, toen wij vernamen, dat één van hen gedurende de oorlog als radio omroeper bij de B B C. had gewerkt, een ander kunstschilder was, een derde, na zijn economische graad behaald te heb ben, thansphilosophie te Londen studeerde: een vierde gedurende drie oorlogsjaren de route IJslandMoer- mansk had bevaren. Vogels van diverse pluimage, maar die er ongetwijfeld toe zullen bijdragen, dat de vooroorlogse banden tussen Zuid-Afrika en Neder land (dat voor 1940 als „trefpunt" fun geerde voor de in Europa studerende Zuidafrikaanse jeugd!) weer nauw zul len worden aangehaald. Het gezelschap verblijft gedurende een drietal dagen ln ons land; gisteren werd o.a. het ge maal „De Lelv" bij Medemblik, de Wie ringermeer, Schagen, de Zandhoeve en de badplaats Bergen, aan ZE6" bezocht. Algemeen had men grote bewondering Voor de hernieuwde droogmaking van de Wleringermeer. Op het programma Staan voorts bezoeken aan Den Haag (ontvangst door den Zuidafrikaansen ge- Zant), Eindhoven (Philips), Werkspoor, het m.s „Oranjefontein" van de Hol land—Afrikalijn, etc. De sprekers. VOOR dit bijzonder gehoor werd het woord gevoerd alereerst door mr. Vital Haesaert. sinds 10 jaar één van de leiders van de Volkshogeschool te Bak- keveen. „Oom Haesie", zoals hij tiidens zijn bezoek in 1936 aan Zuid-Afrika werd genoemd, gaf tijdens een door mr. O. V. M. Guermonprez, leider van de volks hogeschool „De Zandhoeve", aangebo-- den maaltijd het gezelschap eén Uit eenzetting over het ontstaan en het we zen der volkshogescholen. Bij de aankomst ,'an de bezoekers loonde hij zich „baaie blij". De heer Haesaert, die als Vlamingen 1017 zelf aan het IJzer-front had gestaan, hoopte, dat wij ons. na de zege in deze wereld oorlog, zouden spiegelen aan Zuid-Afri ka: „niet vergeten, wel vergeven". Was het tenslotte te verwonderen, dat bij het zingen van het lied „Die Stem Van Züid-Afrika" van C. J^Lan- genhove, ons juist de regels „die erwe van ons vaadré" en „Deel geen ander land ons liefde, trek geen ander bron ons af eigenlijk als een tegenspraak voorkwamen? Maar wij begrijpen, dat de trek naar „deur ons vér verlate vlak te met die kreun van ossewa" groot is. Landbouw in Nederland en Zuid-Afrika. Af «prekers traden voorts op ir. D. Groenevelt uit Den Haag, die in het kort platteRJhdsvraagstukken van ons land behandelde en de Zuidafrikaanse econoom, de heer A. G. van Niekerk uit Pretoria. Deze laatste legje er de na druk tegenover on op, dat er in Zuid- Afrika een stérke beweging is van de landbouw naar de industrie, wegens de hogere lonen, die in de laatste bedrijfs tak worden betaald. Voorts stelde hij in het licht, dat in tegenstelling met de Nederlandse intensieve landbouw, in Afrika extensief „geboerd" wordt. Het gebrek aan regelmatige regenval, de gronderosie, waardoor steeds de beste grond naar de zee wordt afgevoerd, zijn hier schuld aan. Van zorgvuldig in cul tuur brengen van grond is in het alge meen in dit land geen sprake. Emigratie. £èn van de belangrijkste vragen, die op onze lippen brandde, was de emi gratie. Onze indruk over deze materie was, na gesprekken met verschillende Afrikaners, dat niet alleen het millioen Europese landbouwers, dat gevraagd wordt In dit land, emplooi zal vinden, maar dat ook voor ingenieurs, technici en talloze anderen in Zuid-Afrika toe komstmogelijkheden zijn weggelegd. De voornaamste belemmering op het ogen blik is echter het vervoer: alleen te Londen liggen reeds 7000 aanvragen te wachten -an.vacantiegangersl Wij spraken een man van El Alamein Rustig zat hij tegenover ons, ter wijl uit zijn mond in dat uit zulke korte woorden bestaande gezéllige Zuidafrikaans de bekende klanken rolden: Caïro, Alexandrië, El Ala mein, Mersa Matroe, Bengasi, Der- na, Tobroek, Tunis en ook Auchin- lech („ongeluk", zei de Afrikaan der), Montgomery, Rommel. Deze Jan Combrinck, die mede Abessinië op de Italianen had heroverd, die Addis Abeba had bevrijd en Har- rar en Dera Dawa met het befaam de tweede Zuidafrikaanse regiment, deze man had op 23 October 1942 El Alamein „mitgemacht" Het was „damned zwaar" en de eer ste terugtocht was ongeorganiseerd: „elke man voor hom zelf", bekende hij, Maar ten slotte is het een „lek ker partijtjie" geworden; „alles wat kon schiet, het geschiet" op die dag in October 1942* ..er was zoveel licht van de kanonnen, dat je er een boek bij kon lezen". Of hij dit ook gedaan heeft? Er waren „baaie verliezen van die Afrikanen'maar er waren grotere verliezen voor de Duitsers en Italianen: zo zelfs, dat de soldaten slechts 6 pennies voor 50 gevangen Italianen en idem zoveel voor 10 ge vangen Duitsers kregen! Combrinck glimlacht: gisteren precies 4 jaar geleden zette Rom- mel's tegenaanval in op El Ala mein *|*ENSLOTTE is er aan het bezoek der Zuid-Afrikaners aan Noord-Holland ook een eind gekomen: er is nog een poging gedaan om te „pootjebaaien" te Bergen aan Zee, er is gegeten en ge praat; de heer Guermonprez toonde zich behalve een prima propagandist van de Volkshogeschool een onvolprezen gast heer. „Oom Haesie" een geestige spre ker.... maar moest die pret ten slotte staan laat", zoals het in het lied van „Gertjie" heet. Zuid-Afrika bezocht Nederland. Wan neer bezoeken Nederlanders het land van de hoeren, de kaffers, het goud en de ossewa? Bevoegdheden van Van Mook worden niet beperkt De aankomst van een commmissaris- generaal in Indonsië zal niet inhouden, dat de bevoegdheden van den lt.-G. G. in enig opzicht zullen worden beperkt. De commissaris-generaal zal niet bo ven den lt.-G. G. worden geplaatst doch beidé functionarissen zullen als gelijkgerechtigde leden van een kleine commissie, waaraan wellicht een nog te benoemen derde lid zal worden toe gevoegd, samenwerken ten einde de onderhandelingen te voltooien. „De functie van een comm.-generaal is aantrekkelijk". z<j zeggen gezaghebben de Nederlandse kringen te Batavia .omdat het zeer wel mogelijk is. dat de vertegenwoordiging van de Kroon in de toekomst een ander karakter zal dragen". Overeenstemming te Parijs over Triest Op de Parijse Conferentie schijnt overeenstemming tussen de minis ters te bestaan ten aanzien van het Amerikaanse plan voor internatio nalisatie van Triest en tevens over een plan voor de Italiaanse kolo niën. Het plan voor Triest wordt geken- schets als 't resultaat van het oor spronkelijke uit zes punten be staande Russisch» plan geamen deerd door Fransen en Amerika nen. Molotov heeft voorts geweigerd een datum voor de vredesconferen tie der 21 landen vast te .stellen voordat de „Grote Vier" tot over eenstemming zijn gekomen over de Italiaanse herstelbetalingen. IN SCHEERVLIJCHT Echtelijke onenigheid zou de oorzaak zijn van een tragisch gebeuren in Wouw (W.-Brabant). Een moeder daar doodde haar pasgeboren kind. Honderd Zwitserse technici komen in September a.s. naar ons land. Mr. G, A'. Diepenhorst Is verkozen tot wnd. commissaris der Koningin in Utrecht, Voor de eerste helft van de 8.*le periode 1946 (7 tot en met 20 Julj): BONKAARTEN KA, KB KC 608: 417 t.m. 421 brood 800 gr. brood 422 brood 400 gr. brood 425 boter enz. 125 gr-, boter 426 boter enz. 250 gr. marg. 435 boter enz. 100 gr. vet 436 suiker 400 gr. ruwe suiker 427 algemeen 200 gr. kaas 428 alg. 100 gr. zelfr. bakmeel 429 alg. 250 gr. jam, stroop enz. 430 alg. ca. 225 gr. huishoudzeep of 90 gr. toiletzeep B 79 reserve 1600 gr. brood C 79 reserve 800 gr. brood B 80 reserve 100 gram kaas BONKAARTEN LA, LB. LC 608: 389 vlees 100 gr. vlees 390 vlees 400 gr. vlees A 67 melk 2 liter melk B 67, C 67 melk 31', liter melk BONKAARTEN KD, KE 608: 917, 918 brood 800 gr. brood 925 boter enz. 250 gr. boter 926 boter enz. 125 gr. marg 936 suiker 400 gr. ruwe suiker 927 algemeen 100 gr. kaas 928 algemeen 100 gr. zelf. bakmeel 929 alg. 250 gr. jam, stroop enz. 930 algemeen ca. 225 gram huishoudzeep of 90 gr. toiletzeep D 79 reserve 800 gr. brood E 79 reserve 500 gr. rijst, kindermeel of kinderbiscuits BONKAARTEN LD, LE 608: 889, 890 vlees 100 gr. vlees D 67. E 67 melk 6 liter melk TABAKSKAARTEN ENZ.: T 37 2 rants. tabaksartikelen V 37, V 38 100 gr. choc. en-of suikerwerken X 37 2 rants. tabaksartikelen X 38 100 gr. chocolade en of suikerwerken Dc bonnen voor melk zijn geldir. t.m. Zaterdag 13 Juli a.s. Voor de week van 14 tot en met 20 Juli zui len voor tabak, melk en aardappe len nog bonnen worden aangewe zen. Op de suikerbonnen 436 en 936 is, voor zover voorradig, ook geraf fineerde suiker verkrijgbaar. Men moet er evenwel rekening mee hou den dat de suiker niet onmiddellijk bij de handel verkrijgbaar zal zijn in verband met de bevoorrading Op de bonnen 428 en 923 algern. is uitsuitend zelfrijzend bakmeel, verkrijgbaar. Deze week is wederom een extra hoeveelheid van 100 gram vlees be schikbaar, zodat men in totaal 500 gram vlees per veertien dagen ont vangt. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 5 Juli 3 s. worden ggbruikt, met uitzondering van de bonnen voor vlees en melk, waarop eerst met ingang van Maandag 8 Juli a.s. mag worden gekocht. ATOOMBOM No. 4 ONTPLOFT. Bovenstaande radiografisch overge brachte foto toont het moment, waarop een enorme paddenstoel van rook boven Bikini haigr, enkele seconden na de explosie van de atoombom De foto werd genomen van de brug van het v'aege- schip Mount Mc.Kinley. Ass Press.-P MILITAIREN THANS WEL NAAR DE VIERDAAGSE, De minister van Oorlog heeft de le gerorder, waarbij militairen verboden werd deel te nemen aan de Vierdaagse, ingetrokken, nu van de Bond van Licha melijke Opvoeding de mededeling is ontvangen, dat de heer Breune«e heeft afgezien van de leiding. Een witte raat Het onderzoek in de zaak „Van Meegeren". „Het merkwaardige van de' zaak- Van Meegeren," aldus mr. Wiarda, de rechtercommissaris, die met het vooronderzoek belast is, „is, dat wij niet de bewijzen moeten verzamelen tegen een „ontkennenden" verdach te. In dit geval moeten wij integen deel onderzoeken of een afgelegde bekentenis juist is. Wij moeten trachten uit te vorsen of de „Ver- meers" en „Pieter dé- Hoogh's" In derdaad door Van Meegeren zouden kunnen zijn geschilderd of dat dit onmogelijk is." „Per K.LJH. de wereld rond", een fan tasie van Benedict Silbermann. zal Zon dag 7 Juli (19—20 uur) voor de VARA worden uitgezonden. Ruim 2000 arbeiders zullen het graan binnenhalen v Waar ruim een half jaar geleden nog een onafzienbare watervlakte was. staat nu, even onafzienbaar, het golvende graan, waartussen de daken van de boe renschuren zich verheffen De eerste in druk, die men thans van de Wleringer- meerpolder krijgt, is geenszins die van 'n geteisterd gebied. Integendeel, „de Meer" maakt weer de Indruk van een rijk land bouwgebied, waar geen oorlogsleed heeft geheerst. In strakke lijnen lopen de in een uitstekende staat verkerende wegen door het zonovergoten landschap, de vaarten zien er prachtig uit. evenals de bruggen er overheen. En daartussen: graan, golvende tarwe, haver, gerst alles staat er prachtig bij en de eerste oogst in de Wieringermeer, na de Inun datie, belooft dan ook een goede te worden. Als men even langer rondkijkt, ziet men ■wel, hoe ernstig de vernietigingen zijn, die door het water zijn aangericht: er staat vrijwel geen boerderij en geen arbeiders woning meer. Maar het land ziet er wel varend uit! Aanvankelijk scheen het, alsof het bin nenhalen van de oogst grote moeilijkhe den zou opleveren, doordat men de 2500 arbeiders die hiervoor nodig zijn. geen huisvesting kon bieden. Er waren reeds zoveel D. U. W.- arbeiders Toen kwam het ei van Columbus voor de dag: de D, U, W.-arbeiders bleken al zo met hun werk en omgeving ver trouwd te zijn, dat men hen met een gerust hart op grote schaal voor het oogsten kan inschakelen. In totaal 2250 man, waarvan 1000 D. U W.-ers zullen het „golvend goud bmenhalen. Het springen van een zuurstoffles ver oorzaakte een grote ravage in een spi- ritusfabriek te Bergen op Zoom en eiste een dode en vijf gewonden. Nieuw kabinet in Tsjecho-Slowakye Gisteren heeft de communistische premier van Tsjecho. Slowakije Gottwald aan president Benesj zijn nieuwe kabinet voorgesteld. Alle Tsjechische en Slowaakse partijen zjjn er in vertegenwoordigd. Van de 27 portefeuilles zijn er 9 voor de communisten (o.a. Binnen landse Zaken, Financiën en Voor lichting). Jan Masaryk blijft mi nister van Buitenlandse Zaken. Alle partijen zijn overeengeko men de coalitie en de tot nu toege voerde buitenlandse politiek te handhaven. Het Tribunaal Stadnieaws Eindelijk werd dan Woensdag de eerste rechtszitting van het Alkmaarse Tribunaal gehouden en gezien de weersomstandigheden was het geen pretje om in de overvolle zaal -de publieke tribune was voor deze eerste maal natuurlijk overbevolkt de lijdensmeditaties van de verschillende beschuldigden aan te moeten horen. De president, mr. Schenkeveld, geflankeerd door zijn beide lekenrechters, had er dan ook zwaar werk van en wij kunnen het ons voorstellen. Het is niet prettig om een vuurproef te moeten doorgaan in een lome atmosfeer, zoals die in het kleine zaaltje van huize „Voorhout" heerste Men kan van mening verschillen over het nut van een tribunaal. Men kan beweren een opvatting waar wel iets voor te zeggen valt dat lekenrechtspraak uit de boze is, men kan ook zeggen, dat het nu zo lang geduurd heeft met de instelling van het tribunaal, dat men de beschul digden maar beter gelijk in vrijheid kan stellen. En wij menen, dat dit laatste dan ook in de meeste geval len wel zal geschieden. Het wonder lijke in de trihunaalrechtspraak is, dat er geen ambtenaar M O. is, die een requisitoir uitspreekt en daar om is de taak van de verdediging dubbel zwaar. Want de raadslieden moeten vooruitlopen op het vonnis en zij moeten trachten om van een denkbeeldige eis iets af te krijgen. De beschuldigden zullen nog uiterlijk twee weken in onzekerheid moeten verkeren omtrent de uit spraak van de rechters. De eerste, die voor het nieuw rechtscollege zich moest verantwoorden, waS Anna Barbara Mariairbot. Zij was tot de capitulatie sympathiserend lid van de NSB geweest, begunsti gend lid van de Germaanse SS en enige maanden lid van de Nied. Deutsche Kultur Gemeinschaft. Bovendien had zij tijdens een hu welijksfeest te Wassenaar „geheel per ongeluk" als tafeldame van Rauter gefungeerd. In de laatste maanden voor de capitulatie had zij bovendien nog op de Ausweis-stelle van de Ortskommandantur gewerkt. Er waren goede en slechte getuigen verklaringen, maar het kwam vast te staan, dat zij in ieder geval geen verraadster was. Mede hierom pleitte Mr. Sm^. om clementie en zeide te geloven, dat beschuldigde reeds genoeg gestraft was. Johann Wilhelm Hermes, was vijftien jaar lang als besteller bij de P.T.T. in dienst geweest en had al tijd op uitstekende wijze zijn werk zaamheden verricht en desondanks had hij na deze diensttijd nog slechts de kapitale som van 24 gulden per week verdiend. Toen hij in 1941 in het huwelijk trad, kon hij bij de Duitse posterijen in dienst treden en dan ontving hij 5 mark per dag extra. H. liet zich hiertoe verleiden, zodat hij nu terecht stond wegens hulpverlening aan den vijand. Bo vendien was hij en dit werkte verzwarend z es weken lang sympathiserend lid der NSB ge veest. De verdediger, mr. Berkhou- ver, zeide, dat hoewel er" een spreekwoord is, dat zegt: ,.De lief de voor zijn land is ieder aangebo ren" er ook een gezegde is, dat luidt: „De liefde kan niet altijd van één kant komen". Spr. bepleitte cle mentie Tiidens dit pleidooi kon een dame op de publieke tribune zich bij een bepaalde passage niet bedwin gen en applaudiseerde. De voorzit ter was er een moment beduusd /an en liet toen de „claqeuse" verwij deren. Aan de aanwezige persvertegen woordigers verzocht de president vervolgens om te willen publiceren, dat dergelijke interrupties in den vervolgde de ontruiming van de ge hele publieke tribune tengevolge zullen hebben. Burg. Pluister voor het Tribunaal Pieter Pluister uit Nieuwe Nie- dorp was in deze gemeente burge meester geweest, geen „surrogaat- burgemeester" maar een echte, die meende, dat de NSB de zo gewenste welvaart Voor zijn gemeente zou verschaffen. Uit het getuigenis van Burgemees ter Nolet van Warmenhuizen kwam vast fê staan, dat de beschuldigde een goed burgervader was geweest en gebleven! De gemeentsmaren hadden 600 handtekeningen verza meld, die de rechtbank moesten overtuigen van hun sympathie voor dezen burgemeester. Mr. Leesberg Sr. meende, dat P. reeds genoeg ge straft was en verzocht onmiddellijke irfc-ryheidsstelling. De president zeg de toe, de zaak zo spoedig mogelijk te behandelen en verklaarde tevens, dat in alle zaken de uitspraak bin nen 14 dagen zal vallen. PLANKING. js Alkmaar heeft Woensdagavond ken nis kunnen maken met een tak van sport, die tot nu toe nog geen bekend heid genoot in onze stad. Op het ka naal verscheen om ongeveer 8 uur een racebootje, waarachter een plank bevestigd was en op die plank had een heer in badcostuum „plaats genomen". Deze beoefende het zogenaamd „plan kin g", een sport, die in Engeland en Amerika bij de watersportliefhebbers zeer in trek is en ook op de Kaag en Loosdrecht vele hartstochtelijke beoe fenaren telt. Op het Alkmaarder Meer werd deze sport tot nog toe slechts weinig gezien, daar men hiervoor een raceboot nodig heeft, die de man ach- ier de boot met een tamelijk grote vaart door het in dit geval zoete nat moet trekken. En in Alkmaar en omgeving waren er niet veel perso nen In het gelukkige bezit van een race-boot. Het dus niet verwon derlijk, dat de Handelskade Woensdag avond in minder dan geen tijd zwart van belangstellenden stond, die in spanning de capriolen van de plank- artist volgden. In ieder geval zullen de toeschouwers meer last van de warmte hebben gehad dan de man op het plankje OPENLUCHTCONCERT. In de Muziektuin zal hedenavond een openluchtconcert gegeven worden, door het Amsterdams .Politie Staf- muzieTccorps onder leiding van den heer J. K. Pinkse en door het Mannen koor „Orpheus". onder leiding van den heer K. Böhne. Het concert zal om 8 uur aanvangen en gegeven wor den ten bate van de Stichting 1940— 1945 en de Stichting Herstellingsoor den voor Oud-illegale werkers Het programma zal o.m. bestaan uit wer ken van Strauss. Sibelius, Paleatrina, Grieg, Roeske en Godard. EINDEXAMEN MURMELLIUS GYMNASIUM. Voor het eindexamen B 1 slaagden de volgende candidaten: J. Dirkmaat te Broek op Langedijk- J. Kamermans en K. Pascha te Bergen. L. Rotgans en B Wielinga te Alkmaar, J. de Veer te Schagen. Afgewezen: 2 candidaten. Critick op Rijksbemiddelaart Het College van Rijksbemiddelaars kart zich niet in aller sympathie verheugen. Dit bleek wel duidelijk uit de woorden van vele sprekers op de tweede dag van het NVV-Congres in Amsterdam. C ..Mogelijk, dat er hard gewerkt wordt", aldus b.v. de heer Meijer van de Bond van Handels- en Kantoorbedienden „Mer- curius", „doch de resultaten geven daar van geen blijk." Spreker zag gaarne, dat het hoofdbestuur een commissie Instelde met hrt doel na te gaan welke objecten het eerst voor socialisatie in aanmerking komen. OpposiUe tegeB fnsle EVC—NVV. De heer Van Wingerden (Metaalbeweré- kersbond) zeide over de fusie-kwestie EVC—NW O.m.- „De politiek van de EVC bestaat in het kleineren van het kabinet en in het verdraaien van feiten Verdere besprekingen met de EVC achtte spre ker verkeerd en overbodig. „Geen loonsverhogingen op grote schaal. De heer A. Vermeulen legde het zwaar tepunt van zijn betoog op de loon- en prijspolitiek. Spreker gelooft niet, dat loonsverhogingen op grote schaal de ma nier ls om uit de moeilijkheden te ko men, doch wel lfan dit, 2.I., bereikt wor den met prijscorrecties. Een van de eer ste eisen is een volledige medezeggen schap op het gebied der prijzen. Anders is de verantwoordelijkheid voor de loon politiek niet meer te aanvaarden. Kupers contra Vorrink.^ De heer E. Kupers zeide o.m.: „Wan neer de EVC zeggen kan, «fat ze in be paalde delen des lands grote winsten heeft behaald, dan heeft zij dit zeer zeker voor een groot deel te danken aan den heer Vorrink, door de wijze waarop hij verschillende vakbestuurders van het NVV heeft aangevallen. Hij heeft ons hiermede grote schade berokkend." KIEF DRIE MAANDEN VOORWAARDELIJK. De rechtbank te Breda heeft den Amsterdamsen P. R. A.-rechercheuf Kief, die beschuldigd werd van weder rechtelijke vrijheidberoving van den Tilburgenaar Jansen bij de speurtocht naar Arnold Meyer. veroordeeld tot een voorwaardelijke hechtenis van 3 maanden met een proeftijd van een jaar. De kampioenscompetitie Haarlem slaat N.A.C. en verovert de leiding NAC heeft gisteravond te Heemstede ondervonden wat het duo Roozen—Smit waard is. Met 4—1 wonnen de Haarlem mers in een wedstrijd, waarin Smit tot tweemaal toe een penalty miste. AJax sloeg te Amsterdam met moeite Ltm- burgia en NEC hield de club van Lenstra, Heerenveen, er met 63 onder. De stand na 5 wedstrijden ls thans: Haarlem 5 3 11 12—14 T AJax 5 3 0 2 14-8 8 N A. C5 3 0 2 7—7 6 N E. C5 2 12 14—12 5 Heerênveen 5 2 0 3 12—18 4 Limburgia S 1 0 4 4—12 2 Ontspringen DTS en Zaanlandia nog de laatste plaats? GEWONNEN PROTESTEN: GEEN GESLOTEN SEIZOEN. In de derde klasse C heeft DTS het protest tegen ADO (Beverwijk) gewon nen. De einduitslag wordt thans 0—0, waardoor DTS gelijk staat met Terras vogels en TYBB. Zondagavond 6.45 uur wordt op het Sportpark te Alkmaar een begin gemaakt met de beslissingsrompetltie: DTS—Ter rasvogels. In 3B won VVZ het protest tegen KW. Hierdoor komt Zaanlandia gelijk met KW* A.s. Zondag zal de beslissingswedstrijd tussen deze belde slubs plaats vinden. De kans bestaat dus, dat de wedstrijd Zaan landiaAlways Forward voor niets is ge speeld. Wie sprak er ook weer van een geslo ten seizoen? Grepen uit het Radio programma VRIJDAG 5 JULI 1946. HILVERSUM I. 7.00 en 8.00 Nieuws. 8.20 Morgenconcert. 9.00 BBC-Symphonie-or- kest. 9.30 Orkestwerken. 10.30 Morgen dienst. il.oo Concert. 11.15 Viool-recital. 12.00 NCRV-klelnorkest. 13.00 Nieuws. 13.20 Espressioo. 14.00 Orgelbespeling. 14.20 Van oude en nieuwe schrijvers. 15.00 Staf- muzikcorps Amsterdamse Politie. 16.00 Declamatie. 16 30 Zang en plano. 17.30 The Travellers. 18.30 Voor de Ned. Strijd krachten. 19.00 Nieuws. 19.40 Causerie. 20.00 Nieuws. 20.08 Concert voor orgel en man nenkoor. 21.00 Op de Brug. 21.15 Pablo Oasales. cello. 21.30 Concert. 22 00 Nieuws. 22.15 Vragen van voorbijgangers. 22 30 Concertgebouw-Orkest. 22 45 Avondover denking. 23.30 Engelse Orkestwerken. HILVERSUM n- 7.00 en 8 00 Nieuws. 8.20 Gram.muzlek. 8.50 Voor de huisvrouw. 9 00 Wilhelm Backhaus, piano. 9.5o Beet hoven-programma. 10 VPRO-morgen- wijding. 10.20 De Regenboog. 10.45 Zang en piano. 11.45 Voor de vrouw. 11.30 Zuid- Afrikaanse liedjes. 12.00 Concert. 12.30 Sportagenda. 12.35 Bandi Balogh. 13.00 Nieuws. 13.15 AVRO-Revue Orkest. 13.45 Piano 14 00 Kookkunst. 14.20 Aedian-sex- tet. 14.50 Causerie. 1510 Lucterme Boyer. 15.20 Voor de zieken. 16.00 Muzikaal bab beltje. 15.30 Dc school ls uit! 17.— Syl- vestre-Trio. 17-35 Zang en orgel. 18.00 Nieuws. 18 15 Novelty Serenaders. 18.4* Denk om de bocht 19 15 Reclasseringsdag. 19 30 Praatje over Walcheren. 19.40 Cau serie. 20.00 Nieuws. 20 05 Bach-cantate. 20.30 Causerie. 21.00 Op de Brug 21.30 Men vraagt en wij draaien! 2200 Buitenlands weekoverzicht, 22.15 „The Ramblers". 22.40 Avondwijding, 23.00 Nieuws. 23.15 Gram.- muziek.

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 1