ltmaarder Duitsers moeten Russische zone van Oostenrijk verlaten De C. C. D. verricht uitstekend werk STADSNIEUWS Interessante cursus op de Volkshoge school „De Zandhoeve" te Bergen aanhoudend droog weer. Overdag matige Noordelijke wind, énkele overdrijvende wolkenvelden, droog weer. Weinig verandering ln temperatuur. TEMPERATUUR: Zomerbad 21.5 gr. C. 71.3 gr. F. Pesie 21.5 gr. C. 71.5 gr. F. Overdekte 23 gr. C. 73.4 gr. F. DINSDAG 9 JULI 1946. 3e Jaargang No. 231-425. Directeur: M. 3. Roggeveen. Wnd. Hoofdredacteur: A. H. Hommerson. Redacteur stad: G. W. M. WUlems. DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE. STICHTING „DE VRIJE ALKMAARDER* Redactie en Adm.t Achterdam tel. 2274. Advertentle-afd.t Langestraat 15, tel. MTt. NOORDER SLUIS TE IJMUIDEN WEER IN DIENST. Donderdag 18 Juli a.6. zal de grootste slute ter wereld, de Noordeseluia te IJmuiden, die in Sept. 1944 door de c Duitsers vernield werd, officieel weer in gebruik worden genomen. De opening valt samen met de bin nenkomst van de „Oranje". Volksverhuizingen in Europa i Nadat alle Duitsers uit Tsjecho' Slowakije zijn gewezen, is thans in de Russische zone van Oostenrijk éen maatregel afgekondigd, waarbij êlle Duitsers in deze zóne onmid dellijk dit gebied moeten verlaten. De betrokken Duitsers, waarvan fiet aantal op 45.000 wordt geschat, hadden opdracht gekregen zich gis terenmiddag op de politiebureaux te melden, waarbij zij ongeveer 15 kg. bagage bij zich mogen hebben gereed moeten zijn om met ingang tan vandaag in transporten te ver trekken. Het Oostenrijkse ministe rie van Binnenlandse Zaken ver klaart, dat het bevel niet slaat op Duitsers, die voor de Duitse bezet ting van Oostenrijk in het land woonden, terwijl het) Amerikaanse hoofdkwartier verklaart, dat het be vel zeker geen betrekking heeft op bewoners van de Amerikaanse zóne \*an Oostenrijk om de Amerikaanse sector van Wenen. In de Amerikaan se verklaring worden de uitgewezen Duitsers ervoor gewaarschuwd, niet te pogen zich in de Amerikaanse sector te vestigen, „waar geen maat- regelijk genomen zijn of genomen kunnen worden om hen op te nemen óf te voeden." Parljse conferentie PROCEDURE VOOR 29 JULI VASTGESTELD Kl Franse minister van Buitenlandse U zaken. Bldault, heeft gisteren op de Parljse Ministerconferentie een compro mis-voorstel gedaan betreffende volgen procedure op de a.s. Vredescon ferentie. Dit compromis moest dienen als brug tussen de mening van Molotov (die de procedure door de ..Grote Vier" voor de conferentie vastgesteld wilde zien) en die van Byrnes en Bevin (die de vaststel ling van de te volgen regels aan de Vre desconferentie wilden overlaten). Thans Is dit Franse voorstel door amen dementen van de andere drie ministers tot het volgende besluit gegroeld- 1. Voorgesteld wordt een algemene commissie, bestaande uit de plaatsvervan gende deputatieleiders, die het werk van de conferentie zullen coördineren. beslissingen van de algemene commissie dienen met een meerderheid van twee- ierden der stemmen te worden genomen, 2. De conferentie heeft het recht de regels van procedure, aanbevolen door de ministers der „Grote Vier", te amende ren of te verwerpen. 3. Vijf politieke commissies worden In gesteld, samengesteld uit landen, die in derdaad in oorlog waren met de vroe gere vijandelijke satellietstaten plus Frankrijk. De commissie voor Italië zal 26 leden plus een Frans lid hebben, die voor Roemenië li plus Frankrijk, die voor Bulgarije 12 plus Frankrijk, die voor Hon. garije 12 plus Frankrijk, die voor Finland 10 plus Frankrijk. (De Franse vertegenwoordiging bij de vijf politieke commissies ls een uitvloei sel van een voorstel van Byrnes. BIJ deze commissies zal Frankrijk geen stem heb ben). 4. Voor beslissingen ln de vijf politieke commissies zal een meerderheid van twee derden der stemmen vereist zijn. In het geval een beslissing wordt genomen, heeft de minderheid het recht haar zienswijze aan de algemene vergadering voor te leg gen. Indien geen twee-derde meerder heid is bereikt zullen twee of meer schillende zienswijzen ter beslissing aan de algemene vergadering van de Vredes conferentie mogen worden voorgelegd. Frankeer als regel mei een Nationale Hulpzegel IN SCHEERVLUCHT Op 6 Juli j.1. overleed te Rheden de laatste commandant der oude bri gade grenadiers en jagers, kolonel Bi- schoff van Heemskerck. Twintig Nederlandse schilders zijn Maandag per KLM naar Stockholm ver trokken. Zij brengen een bezoek aan Zweden, dat tot 16 Augustus zal duren Ter gelegenheid van haar eerste ver jaardag hield de Ned. Jeugd Gemeen schap in het Hilversumse éP#rtpark met alle aangesloten jeugdorganisaties Za terdagavond een demonstratie, waaraan door omstreeks vierduizend jongeren werd deelgenomen. Zondag hielden duizenden R. K. georganiseerde arbeiders uit West-Bra bant een openluchtmeeting te Bergen op Zoom. De Nederlandse wielrenner Theo Mid delkamp, die Zondag het criterium van Scheveningen won, zegevierde Maan dag te Contich in België. 150.000 Bijbels in het Nederlands en 25.000 in het Fries zijn er in ons land nodig. Op het Nederlandse schip „De Bloem fontein", dat te Melbourne ligt, zijn vechtpartijen voorgekomen tussen de bemanning en repartiërende Austra lische soldaten. Slechts drie van de be- manning van 150 koppen zijn beroeps zeelieden. De overigen zijn in de plaats .van stakers gekomen. Een Mitchell-vliegtuig van het Ned.- Ind. leger op Sumatra wordt sinds 2 Juni vermist. De Latijns-Amerikaanse landen heb ben om een rechtvaardige vrede voor Italië gevraagd. Amerikaans rapport over Rusland: „Voorlopig geen oorlog" „Het Russische volk schijnt vriend schappelijk gezind te zijn tegenover de Verenigde Staten, Het is voorlopig on waarschijnlijk, dat Sowjet-Rusland ge neigd zou zijn te beginnen aan een niet geprovoceerde oorlog tegen de Ver enigde Staten of enig ander wei-toege rust land van aanmerkelijke grootte", aldus het rapport van de subcommissie der commissie voor buitenlandse aan gelegenheden van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden. Deze commissie heeft in de herfst van het vorige jaar een rondreis door de Sowjet-Unie ge maakt. Voorts meldt het rapport, dat de Sow- jet-Russen in hun „internationale mili taire aspiraties" gesterkt worden door de van Amerikaanse zijde getoonde af keer van verdere offers voor militaire expedities in het buitenland. Het Rus. sische oorlogspotentièel zou vele mo derne wapens ontberen. Nederlanders landden op Madoera Enkele honderden Nederlandse mari niers hebben verleden week een lan ding op het eiland Madoera gemaakt. Na enkele uren vertrokken de Neder landers w^er. Volgens de republikeinse zender Anrara hebben de Indonesiërs vele Nederlanders gedood of gewond. t Vrouwenhandel. Te Batavia zijp een Japanner en zijn vriendin E. H. Beerhorst gearresteerd die zich schuldig gemaakt hebben aan fiet. Ieveren van Europese vrouwen en meisjes aan de Japanners tegen hun wil E. H. Beerhorst was directrice van de Salcura „club", waarvan de Japan ner eigenaar was. In deze „club" opge nomen meisjes waren verplicht, per avond f 50.op te halen, waarvan dan 40 pet. plus alle onkosten voor den Ja panner afgingen. Voorts zijn nog gearresteerd A. S. T Dekker van Jaroschka-Pohl en mevr. Van Werkeskerken (Tante Noes), die zelfs Europese vrouwen en meisjes ge leverd heeft voor bordelen in Borneo. Zij deed dit „om de meisjes, die het zo beroerd hadden, aan een beter be staan te helpen". Clarence K. Streit, de bekende Ame rikaanse journalist, die speciaal voor ons dagblad het Zaterdag j.1. gepubli ceerde artikel schreef, hetwelk een plei dooi inhield voor een federatie van vrije volken, als de beste bescherming van de vrede. DUITSE KUSTVLOOT VERDEELD. Gisteren is de Duitse kustvloot tussen de verschillende zones ver deeld. "Van het totaal van 427 sche pen (tonnage 165.000 ton) ontvangt üe Britse zóne 81 de Amerikaan se 12 en de Sowjet-zóne 7 De Fransen hadden geen deel hieraan, daar er in hun zóne geen havens zijn. OOK KEITEL ONSCHULDIG Het Neurenberger Tribunaal luis tert nog steeds naa*- de verdedigers der diverse beklaagden. Kejiel's advocaat, Nel te, beweerde gisteren, dat deze generaal eerst na Hitler's dood naar voren is geko men. Alles wat van het Duitse op perbevel kwam, was voor rekening van Hitier geweest. „WESTF.RDAM" HARTELIJK ONT VANGEN TE NEW-YORK. De ..Waterdam" ls gisteren om 24 uur te New-York aangeokmen. De president van Manhattan Borrough de heer Hugo E. Rogers. kwam met een douanesloep, die de vlag van de Hol- land-Amerika-Lijn voerde, naar hei schip toegevaren onder het loeien der sirenes van alle in de haven liggende schepen. De „Westerdam" was geheel gepavoi- seerd, evenals vele vreemde schepen. Weer stakingswolken aan de horizon? Een door het College van Rijksbemid- delaars bekend gemaakte loonregeling heeft grote ontstemming gemaakt bij de arbeiders ln de meelfabrieken. Men vreest het uitbreken van stakingen. De besturen der vakorganisaties zullen op nieuw contact opnemen met de Rijks- bemiddelaars. Ook met de loonregeling voor het brandstoffenbedrijf wil het niet vlotten. De werkgevers achten de nieu we regeling billijk, maar weigeren haar in te willigen daar de winstmarge niet verhoogd is. DE RAMP IN STAATSMIJN WILHELMINA. Deelneming van H.M. de Koningin. g De directie van de Staatsmijnen heeft een telegram ontvangen, waar in wordt meegedeeld, dat H.M. de Koningin met diep leedwezen ken nis" heeft genomen van het ongeval, dat de staatsmijn Wilhelmina heeft getroffen. Zij verzocht aan de nage laten betrekkingen van de hierbij omgekomen slachtoffers haar op rechte gevoelens van deelneming te betuigen en de gewonden van haar helangstelling kennis te geven. >e datum voor een gezamenlijke herdenking van de slachtoffers is vastgesteld op 13 Augustus a.s. HOFFELIJK GEBAAR. De candidaten ven de P. v. d. A. te Deventer trekken, naar Het Vrije Volk meldt, hun candidatuur in. Daardoor wordt het mogelijk, een noodwetje uit te vaardigen, waarbij opnieuw gelegen heid wordt gegeven tot het indienen van candidatenlijsten. De Deventer C. P. N. is dan uit de brand. Men ziet het: ook het ontdui ken van de wet (mits op wettelijke wij ze) kan een hoffelijk gehaar zijn! STEDELIJK MUSEUM TENTOONSTELLINGEN. Op Vrijdag 12 Juli worden in het Ste delijk Museum te Amsterdam twee ten toonstellingen geopend: „Schilderijen van 1800 tot heden" en de expositie van Zwitserse affiches, waarvan de baten ten goede komen aan de Stichting 1940- 1945. Tegelijk wordt een zaal met vroege Picasso-tekeningfjji en aquarellen ge opend. SCHEPEN MET REPATRIëRENDEN. Het repatriëringsschip „Tjisidane" zal hedenavond te 22 uur te Amsterdam arriveren. De debarkatie zal, morgenochtend plaats hebben. Het s.s. „Ophir" is 5 Juli uit Suez vertrokken; het m.s. „Ruys" is 6 Juli uit Priok vertrokken. Het zal vermoe delijk 10 Augustus in Amsterdam aan komen. Dat gisteren een deel onzer edi ties veel later dan gewoonlijk onze abonné's bereikte, is het gevolg ge weest van een technische storing. Wij kunnen onze lezers mededelen, dat de fout gevonden is en dat geen vrees voor herhaling behoeft te bestaan. DIRECTIE. Rupsen bedreigen Wieringermeer-oogst Gedurende de laatste dagen wordt de oogst in de Wieringermeer bedreigd door een rupsenplaag. Het is een groene spanrnps, die vooral haar voedsel vindt in de tuinproducten. Aardappelen, bo nen, erwten, bieten, de klaver, maar ook het blauwmaanzaad. zijn reeds ernstig aangetast, aldus meldt .,Het Vrge Volk". Gelukkig blijken de graangewassen niet onder de rupsenplaag te lijden te hebben. Ook „het oude land", het aan grenzende polderland, wordt door deze rupsenplaag bedreigd. De Plantenziekte- kundige Dienst is ijverig bezig het mid del te vinden, dat deze dieren verdelgt. Zij blijken echter tegen verscheidene bekende en toegepaste vergiftigings middelen bestand te zijn. Naar onze correspondent uit St. Pan- cras meldt, worden in West-Friesland ook de koolvelden met vernietiging be dreigd. Gehele akkers worden kaalge vreten door een rupsje van plusminus anderhalve centimeter lengte. Tenzij er spoedig regen komt, zal deze rups. die afkomstig is van het koolmotje, de kool- oogst zeer waarschijnlijk doen mis lukken. 9 Neemt de zwarte handel af? Ten departemente heeft men wel de indruk, dat dit het geval is, maar men beschouwt dit als het resultaat van de gevoerde acties en meent, geen redenen le hebben om zich te verheugen over een verbetering van de mentaliteit Een gunstig, maar niet in cijfers vast te leggen element is wel de preventieve werking, welke van het optreden van de C C D. is uitgegaan. Het C C D.- apparaat heeft trouwens een belangrijke bijdrage geleverd tot de verzekering van een regelmatige voedselvoorziening voor onze bevolking. Dit blijkt wel uit de cijfers, die nu van haar activiteit over de maand April gegeven kunnen worden. In deze maand, die een half jaar van verscherpte strijd tegen de gifhandel afsloot, werden meer dan 400.000 kg. levensmiddelen in beslag genomen Voorts 220.000 sigaretten, grote hoe veelheden textiel en eieren, rijwiel- en autobanden, 3000 kippen en 7C0 stuks vee. De controle richtte zich vooral op een juiste bestemming van voor mense lijke consumptie bestemde producten. Als gevolg hiervan werden ruim 100 000 kg. aardappelen, 25.000 kg. granen en 53.000 kg. peulvruchten In beslag ge nomen. Ruim 8000 personen kregen een procesverbaal. TWEE DODEN DOOR MIJN. Onder Made-Drimmelen (bij Waal wijk), heeft een S-mijn twee slachtoffers gemaakt, de gebrs Heykamp. uit Don gen Bij het maaien van gras op de rivierdijk van de Amer, in de Biesbos, reed de maaimachine op de mijn. Deze ontplofte onmiddellijk. Een van de broers werd op slag gedood, terwijl de andere zwaar gewond werd en kort daarna overled. De vader, die op 150 M. afstand werk zaam was. kreeg geen letsel. De auntrehhingskrachl van de nieuwe wereld Van 13 tot 22 Juli a.s. zal op de Volkshogeschool „De Zandhoeve" .tussen Bergen en Schoorl een serie uiterst belangrijke lezingen gehou den worden door vooraanstaande Nederlanders, in het kader van een cursus getiteld „De aantrekkings kracht van de nieuwe wereld". „Wat biedt de nieuwe ivercld? Wat biedt Amerika ons? Hoe is het in Cana da? En hoe is het in die geheel an dere wereld, in Rusland?" Vragen, die op deze cursus vol gende week door terzake deskun dige inleiders hun beantwoording zullen krijgen. Doch er zal niet alleen gedebat teerd en gesproken worden. Ochtendgymnastiek, gemeenschap pelijk practisch werk, zang, dans, spel, etc. zullen beoefend worden, zoals dit al jaren lang op de diverse volkshogescholen gebruikelijk is. Voor de lezingen werden uitgeno digd de heren: jhr. de Savornin Lohman (van de vereniging "\TVrien den van de zeilvaart") over ,De aantrekkingskracht van de nieuwe wereld"; dr. J. van_Hinte over „Ne derlanders in Amerika" en over „Canada": ir. A. A.__van Ulsen, ge zagvoerder K.L.M.; over „Ervarin gen op internationale luchtlijnen"; ds. F. Kuiper over „Rusland"; dr W. J. Scnuyt, hoofdredacteur van „Christofoor" over ,,Wat ons bindt in West-Europa; mr dr. Barents, adj. hoofdredacteur van „De Nieuwe Nederlander" over „Nederland ir de wereld". Op een muziekavond zal heden, daagse muziek uit Amerika en de Sowjet-Unie ten gehore worden gegeven, terwijl voorts een kleine tentoonstelling zal worden ingericht van reproducties van beeldende kunst uit deze landen Deze cursus is speciaal bestemd voor jonge mannen. De kosten zijn laag en bedragen slechts 20. voor de gehele week. GIFT UIT BATH VOOR NOODSCHOUWBURG. 4 De tekeningen van de bouwplan nen voor de Noodschouwburg te Alkmaar, zijn, naar het bestuur der stichting Noodschouwburg ons schrijft, thans gereed en te bezich tigen in het Steenhouwersbedrijf van de Fa. J, Swart, Ritsevoort 15. Niet alleen zijn de bouwplannen geheel gereed, doch ook door de •erschillcnde plaatselijke en lande lijke instanties goedgekeurd en het uit te voeren werk is opgedragen aan een combinatie van Alkmaarse aannemers. ^Het bestuur der Stichting ontving één dezer dagen een belangrijke financiële steun van onze stads- vrienden uit Bath. Van deze vrien den mochten wij de gelden ontvan gen voor aankoop van de noodzake liike pl.m. 870 th^aterstoelen. Voor waar een zeer mooie geste, waar voor het bestuur zeer erkentelijk is en waarvoor de Alkmaarse bevolking hare Engelse vrienden dank ver schuldigd is. Thans is weer het woord aan de Alkmaarse bevolking en aan de be woners in de omliggende plaatsen want het laatste benodigde geld voor de bouw, moet afkomstig zijn van de netto-opbrengs der grote verloting, waarvan de trekking zal plaats Hebben; Maandag 15 Juli a.s. Alle loten zijn echter nog niet ver- kocht en het restant loten moet nog geplaatst worden. De verloting met 2 hoofdprijzen, één van f 2000 en één van f 1500 moet slagen. Als alle loten zijn verkocht, gaat de spade de grond in en kan met de bouw begonnen worden, op 15 Juli a.s. Dan is de Alkmaarse Nood schouwburg eind September. dus nog voor het a.s. speelseizoen, ge reed. Het bestuur van de Stichting roept allen op om de verloting tot een succes te maken. De loten ad 1 zijn alsom ver krijgbaar èn bij de volgende adres sen: J. J. Beerents, penningm.. Jul. van StolbergTaan 30: Fa. J. Swart. Ritsevoort 15; R. Vóórhaar, Gast huisstraat 4. JOURNALISTENKRING N.H.-NOORDER KWARTIER. De Journalisten van Noord-Hollands Noorderkwartier, aangesloten bij de Ne derlandse Journalistenkring, hebben be sloten door middel van hun organisatie meer activiteit te tonen. In een Zaterdag J.1. gehouden vergadering werd een nieuw bestuur gekozen, bestaande uit de vol gende leden: P. Teeling. Alkmaar, voor zitter. W, Kok, Alkmaar, secretaris: J. Zeeman. Noord-Scharwoude, penning meester; A. Erlks, Alkmaar, vice-voor- zltler en Th v. Vegten, Nieuwe-Niedorp, 2e Secretaris. Wat wil het A.N.J.V.? O Vrijdagavond sprak Fred, Schoo- nenberg, jeugdvertegenw'oordiger in de Tweede Kamer voor een matig bezette zaal in de Stedelijke Mu- ziektuin te Alkmaar over het stre ven van het Algemeen Nederlands Jeugd Verbond. Spreker begon met er op te wij zen, dat het ANJV ontstond, toen vooraanstaande leden van verschil lende jeugdverenigingen in de ille galiteit contact met elkaar zochten. Na de bezetting werd de eenheid bewaard en juist dit beschouwde spreker als de reden dat het ANJV uitgegroeid is tot de grootste jeugd organisatie in ons land. Het ANJV strijdt voor de belan gen van de Nederlandse jeugd in een maatschappij, waarin voor fascisme tn kapitalisme geen plaats meer zal zijn. Het optreden van het ANJV heeft drie gedachten tot achter grond. Ten eerste: aandeel van de jeugd in de opbouw, ten tweede het politieke medezeggingschap van de jeugd en tenslotte het verzekeren van de vrede. Het Verbond poogt haar doel te bereiken door zich te richten tot de dusverre ongeorganiseerde jeugd en deze op te voeden in een geest van kameraadschap. Daartoe worden zelfstandig acties gevoerd, jeugd huizen en kampeercentra gesticht. Naast ontspanning zorgt het A.N.J.V. ook voor de verdere geestelijke ontwik keling. Daartoe ls gesticht de Jeued Volks Universiteit. Fel hekelde Schoonenberg de oudere jeugdorganisaties die zich naar zijn me ning te veel naar binnen richten. Na de pauze behandelde de spreker de vraag of het A N.J.V al of niet commu nistisch is. Spreker gaf toe dat vele leden zich ln deze richting bewegen, maar dat ook andere vooruitstrevenden hun plaats in het Verbond Innemen. Als vroeger de A.J.C., staat nu het A.N.J.V. bloot aan lasterlijke aantijgingen, zonder zich ech ter daaraan ook maar het geringste te storen. Fred Schoonenberg besloot met de aanwezige jongeren op te wekken als lid toe te treden en de ouderen te ver zoeken de Jeugd in hun strijd te steu- nen. NATIONALE RECLASSERINGSDAG^ De j.1. Zaterdag gehouden collecte voor de gezamenlijke reclasserlngs'nstellingen heeft te Alkmaar een bedrag van f 1 422.48 opgebracht. Dit is bijna viermaal zoveel ais ln/4W6. Het comité wenst al diegenen zijn dank te betuigen, die door hun arbeid en hun gaven dit goede resultaat hebben helper, bereiken. BENOEMD. Bij beschikking van den Minister van Openbare perken en Wederopbouw is met ingang van 1 Juli 1946 benoemd tot technisch ambtenaar van de Rijkswater staat in bijzondere dienst, de heer C. Adarase, te Alkmaar. Commissie van advies voor het arbeidsbureau Op grond van het K. B. op de arbeids bemiddeling, scholing, herscholing en omscholing heeft de Minister van So ciale Zaken commissies van~advies voor de arbeidsbureaux benoemd. Voorzitter van de commissie voor het Arbeidsbu reau Alkmaar werd de heer G. van Slingerland, wethouder der gemeente AlkmaaïTleden zijn de heren C. Lind, ff W. Arntz, J. F. lt-Blansch. H. Koot, W. de Boer en G. H Hoytink. De commissie is in een vergadering in het gebouw van het Arbeidsbureau geïnstalleerd. Als secretaris werd toe gevoegd den heer P. J. Ott.- In de installatievergadering richtte de Directeur van het Arbeidsbureau, de heer L. Bandsma, een korte toespraak tot de commissie, waarbij hij deed uit komen, dat zij gevraagd en ongevraagd zal kunnen adviseren over alle onder werpen, welke tot de taak van het ar beidsbureau behoren. De heer Bandsma gaf uiting aan zijn overtuiging, dat de commissie een vruchtbaar contact tussen het arbeids bureau enerzijds en de gemeente en het bedrijfsleven anderzijds zal kunnen vor deren. De heer Van Slingerland beantwoord de deze toespraak, daarbij de hoop uit sprekende, dat de samenwerking in de commissie goed zal zijn. Hierna hield de commissie oriën terende besprekingen over de regeling van het verlenen van ontslagvergun- ningen, de bijzondere vormen van ar beidsvoorziening, de landbouwbemidde- ling, de plaatsing van gedetineerden en oud-gedetineerden, de loonverhoudingen, de scholing, herscholing en omscholing en de mogelijkheden voor het Neder landse bedrijfsleven, waarbij de behoefte aan de woonruimte voor de werkne mers en de plaatsing van vreemdelin gen aan de orde kwamen. Deze opgave van onderwerpen doet het grote belang der commissie duide lijk blijken Wij spreken dan ook de hoop uit, dat de commissie veel werk in het belang van het Gewest zal mogen doen. BEROEPEN. 0 In de vacature, ontstaan door het ver trek van ds. J. D. Kleyne. is bij de Ned Herv. Kerk te Alkmaar beroepen ds. N. den Oudsten te Asperen. veemarkten. Op de veemarkten van Zaterdag 6 en Maandag 8 Juli werden aangevoerd: 13 paarden f 400,— tot f 1600,—. Voor de Centrale werden aangevoerd 30 vette koeien: 10 pinken; 3 graskalveren; 100 nucht. slaehtkalveren en 1 vet schaap Voorts werden neg aangevoerd 30 oude kippen, f 5.per stuk; 109 jonge hen nen f 8 tot f 15.— per stuk; !50 jonge haantjes f 0,10 tot f 2,— per stuk en 27 konijnen van f 2,— tot f 17,— per stuk Zoals bekend, is het rooiverbod voor aardappelen, ook van de rassen Eigen heimer en Bintje, opgeheven. Dit sluit evenwel niet in, dat de aardappelen thans in onbeperkte mate op de veilingen kun nen worden aangevoerd en overgenomen. Den telers wordt derhalve geadviseerd zich vooraf ln verbinding te stellen met de veiling en te informeren, hoeveel aard appelen zij mogen afleveren. Alleen op tuinbouwteeltvergunning geteelde aard appelen mogen worden gerooid en afge leverd. Arnhem krijgt trolleybussen Wie het stadsvervoer in Arnhem H na de bevrijding aan den lijve heeft ondervonden, zal van harte ver heugd zijn over het bericht, dat. deze zwaar getroffen stad trolleybussen krijgt. Tot nog toe reden in Arnhem slechts Amerikaanse legerwagens, tot omnibussen gepromoveerd. Men zat er hard, benauwd en pijnlijk en met weemoed dachten duizenden Arnhemmers dagelijks terug aan hun elegante trammetjes v^/voor de oorlog. Maar deze tram keert niet weer. Er komt iets beters voor in de plaats: de trolleybus. De ge meenteraad heeft zulks met alge mene stemmen besloten. COLLECTE FONDS NOODGEBIEDEN^ In verband met de collecte voor Fonds Noodgebieden, welke zal worden gehou den op 13 Juli a.s., maken wij bekend aan allen, die zich nog wensen op te geven voor deze huis-aan-huis-collecte, dat de leden van UVV zich kunnen aan melden bij mevr. Snijders, Kennemer- straatweg 129; de léden van de Ned. Ver. voor Huisvrouwen, afdeling Alk maar. bij mevr. Swanenburg de Veye, Nassauplein; de leden van de R.K. Vrouwenbond bij mej. M. Kamphuis, Kennemerpark 24 en de niet-Teden van deze verenigingen bij het bureau van Nederlands Volksherstel, afdeling Alk maar. Kenriemerstraatweg 103. DAMMEN D.D.D. promovetrt naar de hoofdklasse Nadat ongeslagen de titel „Kampioen N.H. le klas" was behaald, speelde DDD*. Zondag j.1. onder grote belangstelling te Haarlem tegen de Amsterdamse Hoofd klasser ..Het Oosten". Deze fraaie en spannende wedstrijd werd door DDD met 12-8 gewonnen. Nadat door de borden 6. 2 en 5 een 5—1 voorsprong was behaald, stond het spoedig gelijk door 2 nederlagen. Bord heroverde de leiding echter spoedig, waarna 3 remises volgden. De stand was toen 108. Bord 8 bracht tenslotte de zege ln veiligheid. Na een bestaan van slechts 7 jaar is DDD dus in de hoogste regionen der Nederlandse Damwereld aangeland. De ge etailleerde uitslag is als volgt: 1 Ph. de Schaap (Het Oosten)L. Ra- venstijn (DDD) 1—1: 2 W. GokkelN. OuaO—2: 3 I Zurel—J. Schuit 2—0; 4 J. VoS—M. A. Hemels 2—0: ÏT K. Vlierman H. Kruldef 0—2: 6 F. Lowie—H. de Jong 1-=17 J. W. Schuss—G. Woonijk 1T; 8 A. M. WelsL. Verver: 02: 9 A. M. Wels—J. Ravenstijn 0—2; 10 H- Tol en—H. J. .Toepoel f—\. Totaal 8—12. DE TENNISKAMPIOEN SCHAPPEN. Zoals men bemerkt zal hebben, is in ons verslag van de tenniskam pioenschappen van Zondag j.1. een fout geslopen. In het gemengd dub belspel wonnen niet mej. Pranger— v. d. Ploeg, maar de heer en me vrouw Schuurman. Het dubbel Schuurman is dus in de finale ge plaatst. Schaken. VVV WINT ALLE DEGRADATIEWEDSTRIJDEN. Ook de laatste ontmoeting in de Dromotie-degraiiecompetitie voor de Hoofdklasse der Ned. Schaakbond, is door WV I gewonnen. Ditmaal was DDD n uit Den Haag het slacht offer: zy verloor met 51/,4*4. Egmond aan Zee.

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 1