1EÜ^20KHEiM Commissie-generaal voor Indonesië zal bij wet worden ingesteld Voor 45.000 geïnterneerden de vrijheid in zicht s Vele honderdduizenden woningen zijn er nodig Veel gelijkenis met een staatsgreep van een Mexicaansen generaal STADSNIEUWS WEINIG VERANDERING. Overdrijvende wolkenvelden, vooral in de ochtend. Droog weer. Weinig ver andering in temperatuur. Zwakke of matige wind tussen Noord-West en Noord-Oost. TEMPERATUUR: Zomerbad 22 gr. C. 71.6 gr. F. Overdekte 23 gr. C. 73.4 gr. F. Pesie 22 gr. C. 71.5 gr. F. DONDERDAG 11 TUL1 1918. 3e Jaargang No. 233-427. Directeur: M J. Roggeveen. Wnd. Hoofdredacteur: A. H Hommerson. Redacteur stad: G. W. M. WUlems. km&ardei' DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE. STICHTING .DE VRIJE ALKMAARDER" Redactie en Adm.: Achterdam 70, tel. 2271. Advertentte-afd.t Langestraat tel. 3871. 4= EXTRA-RANTSOENEN TABAK De aanvullende bonnenlijst voor de eerste helft van de 8ste periode (7 t.m. 20 Juli) is als volgt: BONKAARTEN KA, KB, KC 608: B 82 reserve 1 ei BONKAARTEN LA, LB, LC 608: A 68 melk 2 liter melk E 68, C 68 melk 3'/» liter melk BONKAARTEN LD, LE 608: D 68, E 68 melk 6 liter melk TAB AKSK AARTEN: T 38 2 rantsoenen tabaksartikelen plus 2 rantsoenen sigaren van 18 cent of minder of een pakje tabak van 40 gram. Bon T 38 van de tabakskaart geeft recht op twee rantsoenen tabaksartike len, terwijl bovendien als extra rant soen op deze bon gekocht kunnen .wor den twee rantsoenen sigaren van 18 ct. of minder per stuk of een pakje kerf tabak van 40 gram. In totaal zijn dus op deze bon vier rantsoenen verkrijgbaar. Het aardappelrantsoén zal nog na der worden bekend gemaakt. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 12 Juli a.s. worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk, waarop eerst met ingang van Maandag 15 Juli a.s. mag worden ge kocht. In Aa*"stus weer koffie In de eerste helft van Augustus zal weer koffie verstrekt kunnen worden. De staking in de vemen is opgeheven en de werkzaamheden zijn weer zover op gang gekomen dat, behoudens on voorziene omstandigheden, over enkele weken weer een bon voor koffie zal kunnen worden aangewezen. Alle mannelijke geïnterneerde» tussen 10 en 60 jaar worden op bevel van de TRI te Soerakarta gevangen ge houden. De bonnen 437 en 937 Algemeen geven recht op twee liter petroleum (14 Juli t.m. 10 Augustus. De bedrijfsunie in het bouwbedrijf gaat niet accoord met de, door de Rijks- bemiddelaars vastgestelde verlaging. Staking dreigt! Dr. Beel beantwoordt de critici t j.lIELAAS," zo zeide de minister-president dr. Beel gisteren bij de beantwoording der Dinsdag in de Tweede Kamer gehouden debatten, toen hij het belang rijkste onderwerp, Indonesië, aansneed: „Helaas kan aan de Oost-Indische zijde van ons wereldrijk de Rijksconferentie nog niet voldoende voorbereid worden geacht. De gevolgen van de oorlog staan daar nog in de weg. De Malino-conferentie moet nog samen komen en de besprekingen met de voorstanders der republiek Indonesië hebben nog niet tot een goede basis van samenwerking geleid. Het is daarom, dat de regering overweegt tijdelijk .een nieuw bestuursorgaan wellicht een commissie-generaal in te stellen, dat daar te lande binnen de 6feer van het opperbestuur naast en in samenwerking met den luitenant-gouver neur-generaal, wien in het bijzonder het algemeen bestuur competeert, de voor bereiding der Rijksconferentie kan bevorderen en de bouwstoffen verzamelen voor een nieuwe rechtsorde. Hoewel de regering van oordeel is, dat rechtskundig de instelling bij K. B. zou kunnen worden verdedigd, geeft zij staatkundig de voorkeur aan een wette lijke grondslag om elke twijfel weg te nemen en om onmiddellijk daarvoor de medewerking van de Staten-Generaal te kunnen vragen en aldus aan deze com missie-generaal het grootst mogelijke gezag te verlenen." Kabinet op bredere basis was niet mogelijk Dr. Beel begon zijn rede, met in grote trekken de kabinetsformatie na te gaan; de heer Schouten (a.r.) had gevraagd, waarop het vertrouwen, dat ook andere partijen de regering op dit programma zouden steunen, gegrond was. Het was dr. Beel gebleken, dat een kabinet op bredere basis niet mogelijk was. Het overleg heeft zich niet uitge strekt tot de communistische fractie, daar deze volgens spr. „het juiste in zicht in de hoogheid van de menselijke persoonlijkheid en de eigen werkzaam heid en in' de hoge waarde van zede lijke normen" mist. Dr. Beel verzekerde, dat spoedig een nieuwe minister van Marine zal worden benoemd. De regering zal zorg dragen voor een zo goed mogelijke voorlichting over de nationale problemen. Met het probleem der politieke delin quenten heeft het kabinet zich reeds bezig gehouden omdat het door het vorige ka binet niet is afgedaan. In zake de Hog« Raad ..zoekt de regering naar de steen fier wijzen." Naar sterke vermindering aantal gedetineerden^ Over het probleem der politieke delin quenten deelde dr. Beel het volgende mede: „Voor vele lichte delinquenten is nu het uur gekomen, barmhartigheid toe te passen. Het ligt dan ook ln het voornemen vóór l October het aantal gedetineerden terug te brengen tot omstreeks 25.000. (Het bedroeg in Juli pl.m. 70.000. - Red.) De vrijlating zal over 't algemeen geschieden ln de vorm van een voorwaardelijke bui- tenvervolgingstelling. In dit stelsel Is het o.m. mogelijk, later bekend wordende fei ten alsnog te doen lelden tot een vervol ging, Min. Magers installeert Raad Volkshuisvesting Gisteren werd ln de vergaderzaal van het ministerie van Openbare Werken en Wederopbouw te Den Haag de voor lopige Raad voor de Volkshuisvesting door den minister van Openbare Wer ken en Wederopbouw, dr ir J. A. Rin- gers, geïnstalleerd. De minister zeide, dat mag worden Verwacht, dat het creëren van woon ruimte slechts een van de facetten van het probleem Is, dat moet worden op gelost. Niet minder belangrijk is de so ciale kant van het vraagstuk, waarbij o.a. woninghygiëne. opvoeden tot goed Wonen, het gezinsleven en zorg voor een eerbaar gezinsleven, een belangrijke rol speelt. Het reeds bestaande ambtelijke appa raat wilde de minister doeltreffender uitbouwen; reeds was op zijn voordracht een directeur-generaal voor de volks huisvesting benoemd, alsmede de Raad Voor de Volkshuisvesting, welke hij thans installeerde. Deze laatste is bedoeld als aanvulling üit de bevolking voor het ambtelijk apparaat; min. Ringers schetste de raad als het „nationale huisvestingsgeweten". O.m. voor een algehele herziening der Woningwet zal het advies van de raad Worden gevraagd. Thans is een nood- herziening der Woningwet in bewer king, waarbij de raad en het directo- raal-generaal voor de volkshuisvesting een wettelijke grondslag zullen krijgen. In totaal 700.000 woningen. Bij de installatie van de raad werd 'door den directeur-generaal, dr ir v. d. Meer. o.m. medegedeeld, dat het nood zakelijk zal zijn. in de komende 10 jaar ongeveer 70.000 woningen per jaar te bouwen. In 1946 kunnen het er niet meer dan 10.000 zijn; volgend jaar hoopt men het 3- 4-voudige van dit aantal te bereiken. LIPS OP VRIJE VOETEN. M. Llps, de bekende Lipsslotenfabrl- kant, die op beschuldiging van collabo ratie gedetineerd was, Is thans op vrije voeten gesteld. Uit het omvangrijke dossier kwam vast te staan, dat de capaciteit der fabriek slechts ten dele in het belang van den vijand is gebruikt, terwijl het aan de Duitsers geleverde materiaal voor een groot percentage ondeugdelijk was. Over de financiële maatregelen zeide,de minister-president o.m., dat de Vermo- gensheffing zich in een vergevorderd stadium van voorbereiding bevindt. Wat de socialisatie van het mijnbedrijf betreft, deze zal doorgevoerd worden zodra het aanhangige onderzoek uitgewezen heeft, dat zij in 't algemeen belang is. De radio. In zijn dupliek deelde de minis ter omtrent het radiovraagstuk nog mede, dat het in de bedoeling li^ in de periode tot de totstandko ming van een uiteindelijke regeling, terug te keren tot de toestand van 10 Mei 1940. Binnenkort kunnen een wetsont werp over wijziging van het bank- statuut en concrete voorstellen in zake ouderdomszorg worden tege moet gezien. De onderwijzers zullen een uit kering ineens ontvangen in afwach ting van een definitieve verbetering der salarissen. BELGIS CE KATHOLIEKEN WILLEN NIET IN DE REGERING. De leider der Belgische Katholieke Volkspartij, De Schrijver, heeft gisteren verklaard, dat „zijn partij geen enkele neiging voelt om deel te nemen aan de regering." Wel zeide hij dat „hij steeds bereid is het deelnemen aan de regering op een nationale basis tegemoet te zien." Van Acker voelt zich„geweldig" Op een vraag van een correspondent van het Engelse blad „Daily Mail", hoe hij zich voelde, antwoordde Van Acker: „Geweldig, ik voel mij een heel stuk op gelucht." Unilever-zwendelaars veroordeeld HOOGSTE STRAF, TWEE JAAR EN DRIE MAANDEN. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage deed gisteren uitspraak in de zaak betreffende de bonnenzwendel bij de Unilever, de ge wezen directeur A. van P., tegen> wien 2 jaar en 3 maanden geëist was, werd evenals W. F. C. D. en J. A. C. K., tegen wie 9 maanden geëist was, conform de eis veroordeeld. A. L., tegen wien de advocaat-generaal 8 maanden gevraagd had, hoorde zich veroordelen tot 9 maan den. H. F. den H. en H. A. H., voor wie de eis resp. 7 en 8 maanden geluid had, werden veroordeeld tot 6 maanden. Alle straffen zijn met aftrek van pre ventief. 16.000 TABAKSBONNEN GEKOCHT.* Voor den politierechter te ZwoUe stond een sigarenhandelaar, J. M., terecht. Deze man had 16.000 tabaksbonnen gekocht van een ambtenaar bij het C.D.K. Verdachte verklaarde dit te hebben ge daan om zijn klanten voort te helpen, en hoewel hij de tabaksartikelen zonder bon verkocht had hij dit niet uit winstbejag gedaan. De netto winst had f 12.000 kunnen be dragen. Verd. zeide echter, slechts 3 4 duizend gulden verdiend te hebben. Tegen den goed-bedoelenden handelaar werd 4 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar geëist en f 8000 boete. VAN RIJKSMARKEN TOT GULDENS De minister van Financiën heeft een wetsvoorstel ingediend teneinde de in Rijksmarken luidende vorde ringen van de Nederlandse Bank N.V. onder bepaalde voorwaarden te doen overgaan op de staat. De vorderingen bedragen in totaal f 5932,8 millioen R.M., dat is f 4470,8 millioen. Bidault zegt GROTE VIER ZIJN HET EENS OVER DUITSLAND Ü%E „GROTE VIER" schijnen ook ten aanzien van Duitsland tot overeenstemming te zijn gekomen. Het gemeenschappelijk inzicht van de V.S. en Engeland-in zake dit probleem komt nl.. overeen met het Sowjet-standpunt. De Franse minis ter van Buitenlandse Zaken, Bidault, schetste deze overeenkomst gisteren a.v.: Algehele ontwapening van Duitsland. Vernietiging van het nationaal-socialisme en grondvesting van een democra tische samenleving. 3. Herstelbetalingen voor landen, die als gevolg van de oorlog geleden hebben. Bidault drong er op aan de Duitse voorstander van een centrale Duitse rege- Sjahrir over zijn ontvoeringen: Soekarno spoedig dictator at? Sjahrir heeft gisteren in een interview te Batavia een verklaring afgelegd over de positie van Soekarno als dictator. Met nadruk verzekerde hij, dat tot deze con structie is overgegaan naar aanleiding van zijn ontvoering door het kabinet en in het bijzonder op aandringen van Sjari- foedin. Zodra de toestanden weer nor maal zullen zijn, zal de ministeriële ver antwoordelijkheid weer worden Ingesteld. De tweede ontvoering. Tijdens de tweede fase van de Staats greep arriveerde Sjahrir in de wontng van Soekarno, toen deze juist een ulti matum, aan hem zelf gericht, aan het lezen was. De samenzweerders hadden Soekarno's huis bezet. Dit ultimatum bevatte niet alleen een wijziging van het kabinet, doch ook een structuurverandering van de grondwet. Een soort „politiek bureau" zou moeten worden gevormd en dit zou functioneren als een kabinet boven het kabinet. Voor de vorm zou eveneens een nor maal kabinet worden aangesteld. Terwijl Soekarno het figuurlijk staatshoofd zou mogen blijven, zou de gehele presidents macht in handen worden gelegd van den opperbevelhebber der T.R.L, Soedirman. De gehele affaire had nog geen twintig minuten geduurd, want daarna arriveer den de lijfwacht van Soekarno en het gewapend escorte van Sjahrir, die de ge hele bende arresteerden. Het bleek toen, grenzen zo spoedig mogelijk definitief vast te stellen. De Britse minister Bevin steunde het 25-jarenplan van zijn Amerikaanse collega B y r n e s. In tegenstelling met Bidault maakte hij geen gewag van bet plan voor een Duitse federatie. De Fransman kondigde voorts aan, dat zijn regering had besloten om, ter voor koming van onderbreking van het Duitse berstelbetalingsprogramma, dat door haar als essentlëel wordt beschouwd, tijdelijke goedkeuring te hechten aan plannen voor Duitse economische eenheid. M o 1 o t o v betoonde zich een sterk ring en tegenstander van enig plan tot het creëren van een federatief Duitsland Hij voegde hieraan toe, dat de Sowj et- regering geen voorstander is voor een ge heel gedesindustrialiseerde agrarische Duitse staat en becritiseerde de scheiding van het Ruhrgebied voor Duitsland. Drie voorstellen. Tenslotte werden er drie ontwerpvoor stellen in studie aangenomen, n.1. één van Bevin om Duitsland als één geheel te be schouwen, een tweede van Molotov over de ontwapening en demobilisatie en ten slotte een voorstel van Bidault over de steenkoolkwes tie. KAPITEIN VAN DE „MEERKERK" GEHOORD. De kapitein van de „Meerkerk", het schip dat op 16 Juni j.L bij Westkapelle op een mijn is gelopen, heeft gisteren, voor de Raad van Scheepvaart verhoord, verklaard, dat een krantenbericht, dat hij te veel gedronken zou hebben toen hij op de commandobrug kwam bij het binnenvaren van de mijnen-zóne, pertinent onjuist was. Het schip zou niet buiten het vrije vaarwater ge weest zijn, dat daar een breedte van 1 mijl heeft. De stuurman en de hofmeester verklaarden eveneens, dat van dronkenschap geen sprake was geweest. DRIE KINDEREN OP „TJISIDANE" GESTIKT. Op de „Tjisidane" het schip. dat met gerepatriëerden te Amsterdam is binnengelopen, zijn bij het spelen de twee broertjes De Haan, resp. 6 en 7 jaar oud en het jongetje Pulle, 6 jaar oud, op het winchdek in een lege kist gekropen, waarna het deksel waar schijnlijk is dichtgevallen. Na vijf kwartier gezocht te hebben ontdekte men de kinderen, die echter alle drie reeds door verstikking om het leven waren gekomen. dat verscheidenen van deze toekomstige candidaten voor het „superkabinet" handgranaten ln hun zakken droegen. Sjahrir beschreef deze scène als een com plot van een kleine kliek", dat zeer veel gelijkenis had met een staatsgreep van een Mexicaansen generaal. Een bijzonder tribunaal zal al degenen, die zijn gearresteerd, omdat zij te maken hebben gehad met de staatsgreep, op grond van hoogverraad berechten. DER DUITSERS UIT OOSTENRIJK UITGESTELD? Wegens het grote tekort aan transport middelen hebben tot nu toe nog geen dui zend Duitsers de Russische zóne verlaten. In de Oostenrijkse hoofdstaf zou het be richt de ronde doen, dat de depbrtatle door de Sowjets stopgezet is wegens trans portmoeilijkheden. Sidney Hillman, een der leiders van de grootste Amerikaanse vakbond, de C.I.O., is op 59-jarige leeftijd overleden. Hillman was Lithauer en kwam op 20- jarige leeftijd naar de V.S. Twintig politieke moorden zijn er ge durende de eerste week in Griekenland bedreven. Kampioenscompetitie Haarlem loopt uit Hoe de Limburgers ook op het RCH- veld hebben gevochten, zij konden niet verhinderen dat Smit c.s. hen mei 21 klopten. De wed strijd eindigie nogal tragisch; na een botsing tus sen Roozen en den Limburgia- back Van Huizen, viel de Haarlem- midvoor bewuste loos op de grond en werd de Lim burger met een j wond in het ach- j terhoofd het veld afgedragen DRaGER Ajax won geflatteerd van NEC met 41. Drager was weer goed op schot. Tenslotte zorgde Heerenveer. weer voor een verrassing: NAC ondervond vat het betekent in het Friese Haagje te spelen. Het werd 3—2. De stand is thans: 7 5 7 4 7 4 7 3 Haarlem Ajax Heerenveen NAC NEC Limburgia 7 2 1616 11 20—12 8 19—21 8 10—12 6 18—20 5 14—16 4 Prijsbeheersing sloeg een goede slag ENIGE WAGONLADINGEN TEXTIEL WEGGEHAALD. De prijsbeheersing te Alkmaar heeft in het tijdsbestek van een maand op een drietal plaatsen in deze omgeving een enorme voorraad textiel in beslag ge nomen. Onder leiding van den comman dant De Jong werden deze voorraden, die sedert 1940 al „ondergedoken" wa ren, in beslag genomen en ter beschik king van de distributie gesteld. Op het programma van de contröle- ambtenaren stond j.1. Dinsdagavond de manufacturenhandel van de firma V*tT Engel/n aan de Laat. Ogenschijnlijk was bij deze firma alles in orde, doch de opsporings-ambtenaren lieten zich hier. evenmin als op andere plaatsen, met het beroemde kluitje in het riet sturen. Het bekloppen van de wanden en het nameten van de inhoud van de opslag ruimten bevestigde de overtuiging van de ambtenaren, dat er hier iets niet klopte De winkelier hield vol. dat het wel in orde was. doch de speurders hadden op deugdelijke wijze geconstateerd, dat er dubbele wanden waren en dus scheurden zij het behang van de muren en zageneen voorraad van de fijnste artikelen, zijden en wollen stoffen, over hemden van oude en nieuwe kwaliteit, herenkleding, kortom alle soorten tex tiel, waar heel Nederland op het ogen blik naar snakt. Zo ontdekten de heren van de prijs beheersing in deze zaak drie verborgen opslagruimten, een en ander natuurlijk tot grote ontsteltenis en ontstemming van den eigenaar. Ook in andere plaatsen. Niet alleen in Alkmaar, doch ook in andere plaatsen in de omgeving werden dergelijke „ijzeren voorraden" ontdekt. Bij den winkelier Balder te Uitgeest werd een tien tons trailer met textiel- waren in beslag genomen en in. Heems kerk was de manufacturenhandel van De Haan het doel van de speurtocht. In geheime kasten, onder de vloer en tus sen de dakspanten vond men een partij, die nog tweemaal zo groot was als de Uitgeester voorraad. Al deze artikelen worden, in overleg met den Officier van Justitie, op nor male wijze via een bonafide winkelier, in de distributie gebracht. Onder toe zicht van de prijsbeheersing zullen deze goederen tegen de geldende prijzen wor den verkocht op een nader bekend te maken datum en plaats. Tribunaal Schausz was zo humeurig Gisteren had de 25-jarige mej. W. C. Bok^^jiit Bergen zich voor het Tribunaal te verantwoorden. Zij was iii Februari 1942 lid geworden van de NSB, in 1943 werd zij lid van de Volksdienst en had hulp en steun aan de vijand verleend door bij het Deutsche Rote Kreuz te dienen. 18 Juni 1945 was zij te Parijs gearresteerd. De beschuldigde verklaarde, dat zij zich in dienst van het Duitse Rode Kruis altijd „internationaal" had gedragen en geholpen had, "waar dit nodig was. Volgens de getuigenverklaringen werd zij geschetst als een eerlijk en oprecht meisje, dat zich geeft aan de verpleging, de werkelijke hulp van den mens. Uitspraak binnen 14 dagen. S.S.-CULTUUR. Mej. M. A. A. Proot was in 1943 voor de tijd van één maand der SS. ge weest, was sympathiserend lid der NSB, in 1943 lid van de Kulturgemeinschaf't, was t-'een onbekende van Rauter, had vele Duitse vrienden, had als toHc gewerkt bij de Fe'.dgendarmerie te Alkmaar en bracht de Hitlergroet, waarbij zij de woorden „Keil Hitier" op uitbundige wijze ten gehore bracht. Op de vraag van den president, waarop ze bij de SS gegaan was, antwoorddde zij: „Ik heb het ondoordacht gedaan, boven dien dacht ik de SS als iets cultureels: een vereniging, waar gesproken werd over oudheidkunde." 8 Juni 1942 was zij met Rauter in con tact gekomen, die zij reeds eerder kende van een bruiloft. Meermalen was de beschuldigde naar het kantoor van Rauter gegaan om te vra gen of de radio'van de familie behouden mocht worden. Zij was als kinderverzorgster naar Dres- den gegaan, waar zij de ouders van een gesneuveld Duits militair (een van haar vrienden) had bezocht. Schausz, de ortskommaiidant vond zij niet sympathiek, daar hij erg humeu rig was. Een der lekenrechfers brengt daarna in het midden: „Er zijn in Hotel Proot din gen gebeurd, die niet te ftoemen zijn. Deze affaire heeft een alles behalve sma kelijk karakter." Hierop barst de beschuldigde in snik ken uit. Mr. C. Smal pleitte vrijspraak, daar de beschuldigde"in de tijd, dat zij op de Orts- kommandantur werkte veel voor de Hol landers gedaan heeft. HET RAD VAN AVONTUUR. De magazijnbediende W. J. Cifiraad was op 1 November 1941 geroyeerd NSB-er, was van 1943 t.e.m. 1944 weer van de partij geweest had „Volk en Vaderland" ge distribueerd en had voor Winterhulp ge werkt, waar hij o.a. „het rad" van avon tuur" had gedraaid. Mr. C. Berkhouwer pleitte vrijspraak. VAN HET D.R.K. NAAR DE AMERIKANEN. De 28-jarige verpleegster J. Bournan uit Bergen was van 1941 t.e.m. 1943 lid geweest van de NSB. In Sept. 1944 trad zij in dienst bij het Duitse Rode Kruis. Volgens haar bracht de~NSB verbete ringen op sociaal en economisch gebied, die in Nederland wel nodig waren. Te Parijs was zij 14 Juni 1945 gear resteerd en werd daarna te werk gesteld in een Amerikaans hospitaal. Haar echtgenoot P. v. Diepen, die mede gedagvaard was, was ook niét van vreem de smetten vrij. Hij had een vermogen van pl.m. £25.000,w.o. 2 huizen van joden, le het huis van de familie Q^ün- wald aan de Buerweg en 2e. het perceel Doorntjes 44 van Boetelde. Mr. Berkhouwer wees er in zijn plei dooi op, dat""mej. J. Bouma ook dwang arbeiders heeft verpleegd. Zij heeft reeds in 13 kampen vertoefd en pleiter verzocht daarom de interneringstijd van deze vrouw niet langer te laten duren. Uitspraak uiterlijk over 14 dagen. UITSPAKEN TRIBUNAAL. De eerste kamer van het Tribunaal te A'kmaar, onder voorzitterschap van mr. A. Schenkeveld. deed gistermor gen uitspraak in een vijftal vorige week behandelde zaken. Johann WilhelmHermes: het ten laste gelegde bewezen en dientenge volge internering, samenvallende met de duur van de detentie, zodat besch. in vrijheid_werd gesteld. Voorts ver beurdverklaring van het saldo van het spaarbankboekje en ontzetting uit alle rechten. De beschuldigde Karei Weyen werd eveneens invrijheid gestéld met ont zetting uit de burgerlijke rechten. Klaas Kostelijk: het ten laste ge legde bewezen dientengevolge interne ring voorl j. en 6 maanden, met aftrek van de reeds doorgemaakte detentie, zodat K. op 8 Nov. in vrijheid zal wor den gesteld. Zoals ook in de" vorige zaken: ontzetting uit alle rechten, als mede verbeurdverklaring van het ver vermogen tot een bedrag van f 13,000 plus een radiotoestel. Pieter Pluister: slechts bewezen ver klaard het ÏTSB-erschap van den be schuldigde hetgeen hem dan ook, daar hij reeds langs voor de bezetting bur gemeester van N.-Niedorp was, zeer kwalijk werd genomen. P. werd veroordeeld tot 1 jaar en 6 maanden, zodat hij, na aftrek van de voorlopige detentie, op 10. November in vrijheid zal worden gesteld. Ook deze beschuldigde werd ontzet ver klaard uit all® rechten en van zijn vermogen werden enige effecten en 'n bedrag van f 12,500 verbeurd ver klaard. Een klap van meer dan een daalder waard Mijn collega van de Nieuwe Lange- dijker Courant moet wel. een zeer gelukkig man zijn.... Ik durf hier op deze plaats uit het diepst van mijn bewonderend gemoed te verklaren, dat ik hem benijd. Benijd om de klap, die hij een dezer dagen mocht ontvangen van onzen geprolongeerden minister van Landbouw etc. Want deze tuch tiging nu, is een uitgesproken voor beeld van de traditionele klap-die- een-daalder-waard-is. Niet voor den minister, o neen. Want Zijne Excel lentie is door zijn slachtoffer aange klaagd wegens „mishandeling" de oer-degelijke Hollandse beantwoor ding van een eerlijke klap: hard naar de politie lopenMaar wel, min- sténs een daalder waard, voor het manneke, dat zo hardhandig door den potigen Sicco tot de orde geroepen werd. Want het niet aangekondigde „digestie-bezoek" van Z.E. heeft hem in één klap in het middelpunt der belangstelling geplaatst en zijn naam wordt, zoal niet met bewondering, dan toch met verwondering ge noemd. Want hij is iemand, die ge toond heeft niet te willen Wijk-en en toch direct naar zijn Man-holt. Proficiat! VANAVOND AANKOMST v DENEN EN ZWEDEN. Hedenavond om circa half 10 zul len de Zweedse en Deense zwem mers per. boot uit Amsterdam te Alkmaar arriveren. Vannacht zullen zij in hotel ..Irene" logeren, waar na morgenochtend ten stadhuize de officiële ontvangst door B. en W. zal plaats vinden. ALKMAARSE BRANDWEER CONTRA DE BEVERWIJKERS. Woensdagavond werd ln het Gem. Sport park te Beverwijk een voetbalwedstrijd gespeeld tussen de Beverweker en de Alkmaarse brandweerlieden, x De wedstrijd had een vlot verloop, belde partijen gaven elkaar weinig toe. doch, nog voor de rust, namen de Beverwijkers de leiding. Onze Alkmaarse jongens lie ten dit niet op zich zitten en een penalty, die onberispelijk benut werd, maakte de stand gelijk, 1—1. Na de thee ging het spel gelijk bp, er werd niet meer gescoord en de wedstrijd eindigde onbeslist. Binnenkort zullen de Beverwijkers in Alkmaar op bezoek ko men. EXCELSIOR VRAAGT UW AANDACHT^ De Midzomeravondconcerten, welke Ex celsior U aanbiedt, zijn iets nieuws van deze vereniging. Het voorziet echter in een behoefte n.1. een groter contact met de burgerij en haar donateurs in het bij zonder. Excelsior zal een populair concert ge ven en werken van Joh. Strauss, F. von Suppè, Sibelius en anderen ten gehore brengen. Voor medewerking zijn aangezocht de bekende Alkmaarse Bands „De Dolonans"" eri „The Rascals", die de balmuziek zullen verzorgen. Het bezoek van deze concerten zal ze ker de moeite waard zijn. RAADSVERGADERING Maandag 22 Juli a.s. en zo nodig ook Dinsdag 23 Juli d.a.v, zal de Alkmaarse gemeenteraad vergade ren ter bespreking en behandeling van de gemeentebegroting 1946. OPENING CAFé CENTRAAL. De officiële opening van^-Café Centraal, die Vrijdagavöfia zal plaats vinden, is uitsluitend voor genodigden. Voor het publiek zal de zaak Zaterdag worden opengesteld. JEUGDIGE INBREKERS. Een grossier in auto-onderdelen deed aan het politiebureau aangifte van ver missing van verschillende onderdelen ter waarde van f 1,000,De politie stelde een onderzoek in, waarbij kwam vast te staan, dat de daders zich toegang had den verschaft door verbreking van een ruit. De inbrekers werden kort daarop opgespoord, 't bleken twee jongens van 9 en 7 jaar te zijn, die met hulp van een 6-jarig meisje dit zaakje hadden op geknapt. De kinderen hadden alles in de struiken van eenplantsoen verstopt. TELERSPRIJZEN VOOR GOEDGEKEURDE POOT- AARDAPPELEN VOOR EXPORT. Uit zeer betrouwbare bron verne men wij, dat de volgende prijzen zijn vastgesteld voor goedgekeurde pootaardappelen voor export (BEA). Van de andere dan de genoemde rassen zijn de prijzen nog niet be kend. Eersteling en rode Eersteling 28/35 35/55 klasse A f 19,00 16,00 klasse AB 17,00 14,50 klasse B 15,50 13,50 klasse C 14,50 12,00 Bintje en Voran: 28/35 35/45 45/opw. klasse A 18.80 16,30 13.80 klasse AB 15,70 13.20 11,20 klasse B 13,10 10,60 9,10 klasse C 12,50 10,00 8,50

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 1