OE NIEUWE EERSTE KAMER GEKOZEN S.D.W. kan tweede klasser worden Parijse Minister-conferentie geëindigd D.A.W.'s internationale wedstrijden geslaagd "EN'ZOHNBCIM Warm zomerweer met verander lijke wind. Verdere vooruitzichten: toenemende kans op onweer. TEMPERATUUR: Zomerbad en Overdekte 22'/i gr. C. —72JS gr. P.; Pesie 22 gr. C.—72 gr. F. ZATERDAG 18 JULI 1848. 8e Jaargang Wo. 2S5-R8. Directeur: M. J. Roggeveen. Wnd Hoofdredacteur: A H Hommerson. Redacteur stad: G. W. M. Wlllems. knomder DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE. STICHTING „DE VRIJE ALKMA ARDER4 RMfectie CR Adm.: Achterdam tal. ml Advertantle-aid.1 Lindestraat u. tal. tan. De Bank van Zweden heeft gepubli ceerd dat de buitenlandse wisselkoersen op de Zweedse markt heden met ongeveer 14 procent verlaagd zijn. De verkoopkoers van de Amerikaanse dollar zal 3.60 zijn tegen voorheen 4.20. die van het pond sterling 14.50 tegen 16.82. De Amerikaanse Senaat heeft de wet op de Prijsbeheersing. volgens welke het Bureau voor de Prijsbeheersing weer in het leven wordt geroepen, aangenomen. WINST VOOR K.V.P. EN C.P.N. 1TIJ LATEN HIER DE UITSLAG VAN DE EERSTE KAMERVERKIEZINGEN VOLGEN. DE K.V.P. EN DE COMMUNISTEN BOEKTEN EEN WINST VAN RESP. 1 EN 4 ZETELS. Hieronder volgt de uitslag van van de Eerste-Kamer-verkiezingen. groep 1 groep 2 Nrd-Brabant Gelderland Zeeland Groningen groep 3 Overijsel Nrd-Holl. Drente oud nw 3 3 Partijen: totaal aan tal zetels oud nw 17 14 Utrecht Limburg oud nw 9 9 1 2 7 7 1 1 2 2 2 2 2 2 6 5 1 1 2 2 1 1 2 1 0 4 0 0 0 1 0 2 0 1 3 3 0 0 1 1 1 1 1 1 4 0 1' 0 1 0 1 0 1 0 50 50 13 13 13 13 12 12 12 12 K.V.P. P.v.d.Arb. S D.AP. V.DB. AR. C.H.U. Ccmmun. P.v.d.Vrijh. (Vrijheidsbond) N.SB. De verkiezing in ons district 3 In de Provinciale Staten van Noord- Holland en Friesland (groep III) wer den in totaal uitgebracht 126 stemmen met een stemwaarde van 21270, waar van op: 1. C.P.N. 4286 st.; 2. Partij van de Arbeid 6918 st.; 3. A.R. 3292 st.; 4. K V.P. 3793 st.; 5. Partij van de Vrij heid 1282 st.; 6. C.H.U. 1699 st. De kiesdeler in deze groep is 1773, naar boven afgerond. Toegewezen werden de volgende ze tels: 1. C.P.N. 2 zetels; 2, Partij van de arbeid (1 restzetel) 4 zetels; 3. A.R. (1 restzetel) 2 zetels; 4. K.V.P. 2 zetels; 5. Partij van de Vrijheid (1 restzetel) 1 zetel; 6. C.H.U. (1 restzetel) 1 zetel. Noord-Holland. In onze provincie werden uitgebracht 76 geldige stemmen (1 afwezig). De stemmenwaarde was 220. De verdeling is als volgt: 1. C.P.N. 17 lijststemmen 3740 stem men; 2. Partij van de Arbeid 24 lijstst. 5280 st.; 3. A.R. 10 lijstst. 2200 st.; 4. K.V.P. 16 lijstst. 3520 st.; 5. Partij van de Vrijheid 5 lijstst. 1100 st.; 8. C.H.U. 4 lijstst. 880 st. Drie leden van de K.V.P. hebben ge stemd op de A.R. waardoor de laatste groep 1 restzetel kreeg toegewezen. Hadden alle partijen op hun eigen lijs ten gestemd, dan had de CJP.N. 1 ze tel meer gekregen. De namen der gekozenen In groep III (dus Noord-Holland en Friesland) werden de volgende perso nen gekozen: Comm. Partij Nederl.: J. Branden burg, Amsterdam; J. H. Hermans, Vaals. Partij van de Arbeid: M, A. Relnalda, Haarlem; C. Woudenberg, Amsterdam; M. Tjeenk Willink, Den Haag; N. Stuf- kens, De Bilt. A. R.: Prof. dr. R. H. Woltjer, Am sterdam; H. Algra. Huizum. Kath. Volkspartij: G. C. J. D. Krop man, Amsterdam; E. H. A. Kraayvanger, Rotterdam. Partij van de Vrijheid: mr. D. U. Stikker, Amsterdam. C.H.U.: mr. R. Pollema, Leeuwarden. Gekozenen in groep I: Kath. Volkspartij: C. H. J. A. Janssen de Limpens, Wijlre; B. M. Berger, Ven- lo; F. C. M. Wijffels, Brunssum; A. C de Bruijn, Maartensdijk; J. C. A. M. van de Mortel, Tilburg; P A. Kerstens, Wassenaar; H. J. J. van Velthoven, Den Bosch; A, M. C. J. Steinkühler, Eind hoven; G. W. M. Huysmans, Den Haag. A. R.: Jhr. mr. H. A M. van Asch van Wijk. Doom. C.H.U.: J. Reyers. Kamerik. Partij van de Arbeid: E. Brongersma, Heemstede en J. J. Kramer, Brunssum. Gekozenen in groep 3 (Noord-Holland en Friesland): Comm. Partij Ned.: J. Brandenburg, Amsterdam en J. H. Hermans, Vaals. Partij van de Arbeid: M. A. Reinalda Haarlem; C. Woudenberg, Amsterdam; M. Tjeenk Willink, Den Haag; N. Stuif- j kens, De Bilt. A. R.: Prof .dr. R. H. Woltjer, Am sterdam en H. Algra, Huizum. Kath. Volkspartij: G. C. J. D. Krop man, Amsterdam x E. H. A. Kraayvan- ger, Rotterdam. Partij van de Vrijheid: Mr. D. U. Stikker Amsterdam. C.H.U.: Mr. R. Pollema, Leeuwarden. Gekozenen in groep II (Gelderland, Overijssel Groningen en Drenthe): Partij van de Arbeid: A. E. Ribbius Peletier, Amsterdam: R. Kranenburg, Leiden; J. Cramer, Assen; H. Ooster huis, Amsterdam. A. R.: E. J. Beumer, Utrecht; W. Rip, Voorburg. Partij van de Vrijheid: R. Zegering Hadders, Emmen. Kath. Volkspartij- Dr. J. R. M. van den Brink, Laren; H. C. Nïjkamp, En schede; mr. dr. J. W. Sehneider, Stad- Delden. Comm. Partij Ned.: J. van Santen, Amsterdam. C.H.U.: Mr. dr. G. Kolff, Geldermal- sen; mr. G. Visebose, Almelo. Gekozenen in groep IV (Zuid-Holland): A.R.: Prof. mr. A. Anema, Haarlem en J Schipper. Utrecht. C.HU.: Dr. J de Zwaan, Leiden. Partij van de Arbeid: J. v. d. Kieft, Bussum, J. L. Hoogland, St. Anna Pa- Friesland oud nw 2 2 groep 4 Zuid-Holl. oud nw 2 3 rochie; J. in 't Veld, Zaandam; N. A. Donkersloot, Amsterdam. Partij van de Vrijheid: Prof. mr. A. N Molenaar, Wassenaar. Kath. Volkspartij: J. A. J. Barge, Lei den; H. F. M. van Voorst tot Voorst, 's-Gravenhage; H. A. M. T. Kolfscho ten. 's-Gravenhage. C.P.N.: A. J. Koejemans, Amsterdam. Gedeputeerde Staten in Noord-Holland Na de verkiezing der Eerste Kamer leden door de Provinciale Staten van Noord-Holland ging dit college over tot het kiezen van leden van Ged. Staten. Zoals men weet, hebben vijf leden, die in de vorige vergadering gekozen wer den (3 voor de Partij van de Arbeid, 2 voor de K.V.P.) bedankt. v In de vacature, ontstaan door het be danken van mej. mr. A. E. Ribbius Pe letier (Partij van de Arbeid) voor de Ged. Staten, werd voorzien door her kiezing van deze candidate, met 73 stem men vóór en één blanco. Mejuffrouw Ribbius nam haar benoeming aan. Op dezelfde wijze werden gekozen de he ren A. B. J. Prakken (Partij van de Ar beid met 73 van de 76 stemmen), mr. dr. P. J. Witteman (K.V.P., 59 vóór, 17 blanco), L. J. P. N. A. Bouwman (K.V. P., 59 vóór en 17 blanco) en B. D. Vries (Partij van de Arbeid, 41 vóór en 35 tegen). De leden van de K.V.P. hielden hun benoeming in beraad. AARDAPPELBOKXEN AANGEWEZEN. Het Centraal Distributiekantoor tleelt mede, dat gedurende de week van 14 t'm 20 Juli op de bon 386 aardappelen 3 kg aardappelen en op de bon 886 aardappe len 1 kg aardappelen verkrijgbaar ls. Weldra meer haring Nu de maximum-prijsregeling voor ha ring een verdeling onder de belangheb bende handelaren nodig maakt, zijn de reders en groothandelaren er toe overge gaan de afzet van haring centraal te re gelen. De taak van de groothandel heb ben zij gelegd ln handen van verdelings commissies in de aanvoerplaatsen. Deze commissies zorgen voor een centrale af levering aan daarvoor ln aanmerking ko mende plaatsen, waartoe zij nauw contact met elkaar onderhouden. Hoewel de han delaren het individueel contact met hun afnemers prijsgeven, hebben zij gemeend het belang van de voedselvoorziening van ons volk boven hun eigen belang te moe ten stellen. Voorlopig zal geen haring in koelhui zen worden opgeslagen: de kleinhandel zal de ontvangen haring onverwijld aan de consumenten moeten verkopen. Ten aanzien van de aanvoer, die ten gevolge van de slechte vangsten in de afgelopen weken ver beneden de ver wachting bleef, is men optimistisch gestemd. Verwacht wordt, dat, nu reeds verbetering is ingetreden, het kostelijk volksvoedsel weldra ln ruime mate aangevoerd zal worden. Eerite-Kamer voorzitter wordt minister van Staat De voorzitter der Eerste Kamer. mr. W. L. Baron de Vos van Steenwijk, is benoemd tot minister van Staat. Na de gewone zitting der Kamer, die gister middag plaats had en waarin het wets ontwerp inzake het consumentencrediet zonder hoofdelijke stemming werd goed gekeurd, nam de nieuw benoemde mi nister met een hartelijke rede afscheid. Mr. de Vos van Steenwijk ls thans 87 jaar oud, was 33 jaar lid en 17 jaar voor zitter der Eerste Kamer. In verband met de kleine opper vlakte van ons blad hebben wij van de autoriteiten toestemming ontvangen des Zaterdags met een dubbel nummer te verschijnen. Nederland naar de vredesconferentie De Nederlandse regering heeft de uitnodiging voor de vredesconferen tie op 29 Juli a.s. te Parijs ontvangen; baron Van Boetzelaer zal de leiding hebben van de Nederlandse delegatie. Rapport over Bikini Atoombomproef was van „onschatbare waarde De raad voor de waardebepaling van de atoombomproef heeft in een aan Truman gericht rapport de volgende drie conclussies naar voren gebracht: 1. Door de atoombom werden bij Bikini meer schepen beschadigd dan ooit tevoren door een enkele explosie het geval was. 2. Door de proef zijn voldoende ge gevens ter beschikking gekomen, no dig voor de herziening van de bouw van marineschepen. 3. Door deze proef heeft men een groot aantal gegeven verkregen, die van onschatbare waarde voor de we tenschap en de techniek zullen blijken te zijn. Eens te meer is het grote be lang van onderzoek op grote schaal cp dramatische wijze aangetoond. Het laat geen twijfel meer, zo wordt het rapport vervolgd, dat de inspanning en de kosten, die met deze proef ge paard gingen volkoman gerechtvaar digd zijn, zowel door de verkregen ge gevens, als door uitschakeling van het speculatieve element en discussies. De gevolgen. Op het Bikini-eiland ontstond op drie mijl afstand van de explosie gean schade. Over het algemeen meent de commissie, dat er wei veel slachtoffers zullen zfjn indien een normale, mo derne oorlogsvloot met een atoombom wordt aangevallan, doch dat de oor logsschepen weinig of geen aanmer kelijke schade zullen oplopen Onder auspiciën van de dezer dagen opgerichte stichting .Vrienden van En geland", zal de heer A. Milbourne, een mijnwerker, die na de luchtlanding te Arnhem zo ernstig werd gewond, dat hij beide armen en een oog moest mis sen, een driedaags bezoek aan ons land brengen. Tijdbom onder café-tafeltje Dezer dagen hebben onbekenden een handkoffertje, waarin een tijd bom zat, onder een tafeltje in een bekend hotel te Valkenburg gezet. Nadat de heren hun consumptie ge bruikt hadden, vertrokken zij. Even later volgde een geweldige explosie, die vrij veel schade aanrichtte. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. Dit is de derde bomaanslag, die plaats heeft in hetzelfde pand, dat het eigendom is van een NS.B.- er, die thans weer in zijn rechten is hersteld. jp Wetsontwerp consumenten crediet aangenomen Ook de Eerste Kamer stemde al gemeen in met het wetsontwerp consumentencrediet; in een gisteren gehouden zitting werd het zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Minister Lieftinck en minister Drees verdedigden het wetsontwerp. Min. Drees deelde nog mede, dat binnen kort de Kinderbijslagregeling zal worden verbeterd. Bijslag zal waar schijnlijk worden verleend van het eerste kind af, in plaats van, zoals nu, van het derde kind af. Dit betekent een aanzienlijke ver betering zowel voor grote als voor kleine gezinnen. De laatste voetbalronden Haarlem morgen al kampioen? £R zijn Haarlem-supporters, die al uit gerekend hebben, dat hun club Zon dag reeds kampioen van eNderland kan zijn; als n.1. zelf de roodbroeken in Brunssum weten te winnen en Ajax en Heerenveen hun uitwedstrijden zouden verliezen. En die mogelijkheid is nog niet eens zo onmogelijk, want zowel Ajax als Heerenveen gaan in resp. Nij megen en Breda niet op een plezierritje, maar zullen integendeel alles in het werk moeten stellen, om andermaal de volle buit binnen te halen. Haarlem zelf zal echter o.i. in Limburg op zeer zware tegenstand etuiten en de moge lijkheid, dat Roozen niet van de partij zal zijn, vergroot de kans op een minder gunstig resultaat. Een roodbroeken-zege wordt het o.l. dan ook niet en dus zal Smit. c.s. de 1'ampioensvlag nog een weekje opgerold op zolder moeten laten liggen. Naar de le klasse. In district I gaat de returnwedstrijd TOGAFC. De eerste werd door ,the Reds" vrij fortuinlijk gewonnen en daar na heeft TOG haar zelfvertrouwen weer teruggevonden door een zege op 't Gooi, waarmee we maar willen zeggen, dat AFC nog niet gewonnen heeft. Een ne derlaag van TOG schakelt Karsemeyer c.s. difinitlef uit. AFC 2 110 3 TOG 2 10 12 't Gooi. 2 0 111 In district II speelt Unitas opnieuw thuis, ditmaal tegen de favoriet in deze kleine competitie. Excelsior. Slechts een overwinning doet de club van Wels haar kleine kans nog behouden en VUC zal in haar vuistje lachen, wanneer Excel sior werkelijk het loodje legt. Het zou ons niets verwonderen! In het Oosten een soortgelijk geval. Rigtersbleek gaat op bezoek bij Labor, dat slechts theoretisch nog een kansje heeft. Sportief zullen de Deventenaren echer hun plicht doen tegenover PEC en Vitesse, die In Arnhem een strijd op leven en dood zullen leveren en waar bij we Vitesse aan 't langste eind zien trekken. In het Zuiden is alles nog mogelijk. Van de vier clubs is alleen TSC uitge schakeld en RBC kan morgen door Hel- mondia eronder te houden, gelijk met het leidende Goes komen. Roosendaal zal dus getuige zijn van een ware ..struggle for life". Goes 5 2 2 16 Helmondia 4 2 115 RBC 4 12 14 TSC 5 113 3 In het Noorden valt morgen zo goed als zeker de beslissing. Hiervoor is een overwinning van Emma op het reeds uitgeschakelde LSC nodig. Alleen een gelijk spel of een nederlaag doet Fries land nog even aan bod komen. Doch zover komt het niet. Naar de 2e klasse. De laatste ronde wordt morgen ver speeld en dan is de voetbalrust ook in onze contreien tot 15 Augustus weerge keerd Alcmaria gaat op bezoek bij SDW, dat, indien op het DWS-terrein gewon nen wordt, promo%'eert naar de tweede klasse en dus de plaats van de wit- hemden inneemt. Tachtig km. Noorde lijker zullen HRC en Zaandijk voor hun laatste kansje tegenover elkaar in het veld staan, waarbij Zaandijk één punt voorsprong heeft. We gelo ven, dat Racing op eigen terrein even meer in haar mars heeft en dus de enige kans hebben bij een e.v. falen van SDW zal zijn. Van Alcmaria verwachten we natuur lijk niets anders dan volledige tegen stand, om tot een zo 6portief mogelijk totaaluislag te komen. Een revanche voor de onverdiende 0—1 inzet van deze competitie zou ge zien het ..zenuwen-voordeel" der wit- hemden lang niet tot de onmogelijkhe den behoren. In afdeling B gaat Kennemers an dermaal naar Bussum, ditmaal om AW te bestrijden. Door de onverwachte ne derlaag van deze Bussemse club tegen Leerdam zijn haar kansen erg gedaald en alleen een zege op de Kennemers zou ijog enige „hoop" op promotie ge ven. De roodhemden zijn dus gewaar schuwd! Leerdam zal op eigen terrein tegen BFC hetzelfde kunststukje proberen uit te halen als Zondag jl. Op het luk ken zal? Voor Kennemers is het in ieder geval te hopen! DTS—TYBB is de tweede wedstrijd in de serie tus sen bovengenoemde clubs en Terras- vogels om de onderste plaat3 in 3 C. Er wordt wederom in het Sportpark te Alkmaar gespeeld om kwart voor zeven. Als de Langedijkers winnen zijn ze veilig. Hetzelfde kan echter ook van TYBB gezegd worden, zodat dus op een felle strijd, die het aankij ken ten volle waard is. gerekend kan worden. Naar de derde klasse. In Zaandam gaat morgen reeds de returnwedstrijd tussen Zaanlandia en Watervogels. Alleen indien de Helder- sen winnen behouden ze nog een klein kansje. We voorziefi echter een Zaan- se zege, waardoor de strijd hier ver der zal worden uitgevochten tussen Forward en Zaanlandia. In de onderafdeling ls nog vastgesteld voor de promotie naar de KNVB: Alcmaria 3—EVC 2. Alcmaria 3 is zeer slecht gestart met een tweetal nederlagen, zodat de kang om zich te handhaven uiterst minimum ls. Wordt het nu een zege, withemdenl KFC 4 2 110 3 EVC 2 2 110 3 Alcmaria 3 2 0 0 2 0 Verder nog om een plaas in de eerst klasse RK AFC 2-Egmondia 1; Za terdagavond 7 uur op het HSV-terrein. Egmotidla heeft aan een gelijk spel genoeg! Een Chinese schrijfmachine is door den schrijver dr Lin Yutang geconstru eerd; er zitten 3000 verschillende tekens op. In Egypte zijn weer vele arrestaties verricht in verband met „communisti sche activiteit"» Geen beslissing over Duitsland „Wij zullen elkaar op de vredesconfe rentie weerzien", met deze woorden van Bevin werd gisteren de Parijse con ferentie besloten. De ministers gingen uiteen zonder tot overeenstemming over Duitsland en Oostenrijk te zijn gekomen. Zij besloten de ontwerpen der vijf Europese vredes verdragen aan de vredesconferentie over te dragen. Tijdens de ochtendvergadering her haalde Bevin zijn waarschuwing over de noodzaak van economische samen werking in Duitsland. In de avonduren drong hij aan op een spoedige definitie van het Duits bezit in Oostenrijk, waar op de Russische autoriteiten dezer da gen reeds formeel beslag legden. Molotov (Sowjet-Unie) bestreed dit verzoek en deed een ander voorstel, nJ. om de plaatsvervangers der ministers een onderzoek in Oostenrijk te laten instellen. Ook sprak hij een veto uit te gen een poging om tot overeenstemming te komen over een centraal bestuurs apparaat in Duitsland. Regeringssucces bij Poolse verkiezingen De Poolse kiezers hebben met een over weldigende meerderheid op het door de regering op 30 Juni uitgeschreven refe rendum, dat uit drie vragen bestond, met Ja geantwoord. Van de globaal genomen 13 millioen stemgerechtigden hebben 11.8 millioen hun ner gestemd, terwijl 327.000 stemmen on geldig zijn. De eerste vraag van het referendum, die de afschaffing van de Senaat voor stelt, werd door 7.8 millioen mensen met Ja beantwoord. De tweede vraag, die een rechtvaardige agrarische hervorming en socialisatie van de voornaamste lndustriën beoogt, werd door 8.» millioen tegen 2-6 millioen stemmen bevestigend beantwoord. De derde vraag, of de grenzen van de staat Polen aan de Oostzee, de Oder en de Neisse definitief zijn, leverde 10.5 mil lioen Ja-stemmen op, terwijl de Neen- stemmen nog geen millioen bedroegen. Frankrijk transigeert. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Bidault, heeft gisteren verklaard bereid te zijn de instelling van centrale Duitse organen te accepteren, mits het Saargebied onder Franse contróle ge laten zou worden. Startverbod voor Constellations De regering der V.S. heeft een start verbod voor de eerste dertig dagen voor de „Lockheed Constcllation"-vliegtuigen afgekondigd In verband met het onder zoek naar dc oorzaak van een vliegramp in Pennsylvanla. Door deze maatregel is er een ware chaos ontstaan in het luchtverkeer. Overal bevinden zich thans, zowel ih Amerika als in Europa, gestrande pas sagiers. Vele belangrijke luchtdiensten zijn uitgevallen. Naar wapenstilstand in Indonesië? AnepAneta seint uit Batavia, dat de geallieerde opperbevelhebber in Indonesië, gen. Mansergh, in prin cipe accoord gaat met Sjahriris voorstel tot wapenstilstand en dat er geen enkele aanwijzing is, dat dr. Van Mook met gen. Mansergh hier over van mening zou verschillen. P^OGROMS IN POLEN. Na de Prógroms van Kielce en Gzes- tachowa is te Katowice een Jood ver moord, op wiens stoffelijk overschot men een kaartje heeft gevonden, waar op te lezen stond: „Zo zal het lot van 4 alle Joden in Polen rijn". Sedert Kielce zijn in één week 33 Joden vermoord. Het merendeel in treinen. Op 10 Juli wer den 22 Joden gedwongen de personen trein Lodz—Breslau te verlaten, waarna men hen op de plek zelf doodde. WIL HA VERLAG. zwom een uitstekende 200 M. schoolslag. Zweeds polo-elftal 3-3 gelijk tegen Nederland Dl door ,.De Alkmaarse Waterratten" gisteravond in Pesïe's Na tuurbad georganiseerde inter nationale wedstrijden zijn volkomen geslaagl. Het was alleen zeer jammer, dat slechts circa 600 toeschouwers aanwezig waren. De wegblijvers hebben echter ongelijk gehad: zelden is er in Noord-Holland een sportfeest geweest, dat op het peil stond van gisteravond. Deze afwezigen kunnen vanavond hun schade inhalen als de Deense poloploeg tegen D.A.W. zal spelen en de Zweedse zwem ploeg de Nederlandse élite ontmoet. pEN van de belangrijkste nummers V was de polo wedstrijd Zweden Nederland. De Scandinaviërs speel den een technisch hoogstaand spel; hun plaatsen was veel beter dan dat van onze landgenoten evenals trou wens hun vrijzwemmen Daaren tegen misten wij bij hen het verras sende element, waardoor de Neder landse aanvallen minstens zo ge vaarlijk waren. De score werd ge opend door den Zweed Olie Jo- hansson. nadat Van Feggelen reeds verschillende malen enkele harde schoten op den Zweedsen doel man Oberg had afgevuurd. Het lukte den Nederlandsen midvoor echter toch de stand nog voor de rust vrij gelijk te maken. Na de her. vatting gaf Van Feggelen vanaf de helft onmiddellijk een gloeiende kogel, die den keeper volkomen verraste. De lat bracht echter uit komst. De Zweden trokken onmid dellijk ten aanval en het was we derom Olie Johansson, die door een doorslagbal den Hollandsen doelman Storm het nakijken gaf. De Zweden vergrootten door Arne Jutner hun voorsprong, welk doelpunt zeker doo Storm had kunnen worden voorkomen. De Hollanders waren niet ontmoedigd en het was Braa- sem die door twee schitterende doel punten de partijen weer opgeliike voet bracht. Met deze 33 stand kwam het einde. In het vlot afgewerkte programma (ieder tijdverlies werd voorkomen, o.a. door ..zwemmende" ballenjongens!) was een der aardigste nummers het schoonspringen van den Deensen kampioen Thomas Christiansen. Niet alleen zijn „normale" sprongen grensten aan het ongelooflijke door volkomen lichaamsbeheersing, maar zijn komisch repertoire was zo fantas tisch als wij In ons land zelden zien. Voorts werd er door het Deense meisje mej. Christofersen en den Nederlandsen kampioene mejs Mnytjens gesorongen. De zwemwedstrijden. Op deze zware baan werden over het aleemeen uitstekende tijden gemaakt. Zo won Fritze Nathansen de 100 M. borstcrawl dames in 1 min 7.5 sec. voor Hannie Termeulen (1.8.2) en mej. Arends 16 5). Ook de 100 M borstcrawl heren werd een Deense zege Christensen tikte met een klein verschil, doch in dezelfde tijd (1 min. 4.8 sec.) als de Alkmaarse Ad. "oxem aai Derde werd Christooporsen in 1 min. 6 sec.; 4. Jongejan (Ned in 1 min. 6.5 sec. De 200 M. schoolslag was voor Wil Haverslag (3 min. 4 9 sec.), die met ruim verschil won van 2. Lavel (3.7.4), 3. Son- nesen (Den.) 3.9.7, 4. Rose (Den.) 3.12.7. Slikker wint. André Slikker van DAW heeft weer van zich doen spreken. In 2,57,3 eindigde hij als eerste op de 200 M. schoolslag heren voor 2. Esmann (Den.) 3 min. 3 sec.; 3, Ebbes (Den. 3 minuten 3,2 sec.; 4, Veldhuizen 3 min. 8,8 sec. De verdere uitslagen waren: 100 M. fugslag dames: 1. Karen Harup (Den.) 1,18,5; 2, Iet Koster-v. Feggelen 1,18,6; 3. B. Ove Petersen (Den.) 1,22,8; 4, Van Duyll 1,24,5. 100 M. rugslag heren: 1. J. Geerling (Ned.) 1,15; 2, S Weber Den,) 1,17,5; 3, Madsen (Den.) 1,20,8. 400 M. borstcrawl heren: 1, Goudeket 5 min. 31.8 sec,; 2, Bodal (Den.) 5,34,9; 3, Van Dijk 5,35,2; 4. Christophersen 5,37,4. 3 x 100 M. wisselslag estafette dames: 1. Nederland I (KosterVan Feggelen, Haverlag, Termeulen) 3 minuten 56,8; 2. Nederland II (Van Duyll. Van Vliet, Vaessen) 3,59,3; 3. Denemarken (Harup, Sonnesen, Nathansen). De 3 x 100 M. wisselslag-estafette heren werd voor 2'3 een DAW-zege. De Nederlandse ploeg, bestaande uit de twee Alkmaarders Boxem en Slikker en voorts uit Geerlings, won in 3 min. 43,8 sec. van Denemarken (3 min. 47,5 sec.). Deze le avond is dus voor onze land genoten niet zonder succes geweest. Afscheid der gladiatoren. Gisteravond werd van deze eerste ploeg Scandinaviërs in hotel „Irene" op een gezellige avond afscheid genomen. Namens het gemeentebestuur van Alk maar bood de voorzitter van DAW, de heer F. Boxem, zilvergp medailles aan de leiders der Zweedse en Deense ploe gen, de heren B. Sallfors en ir. Svend Aage Nörregaard.

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 1