maarder Zal de massale vrijlating een gevaar voor onze maatschappij zijn? Formatie van een nationaal kabinet? STADSNIEUWS Geslaagde atletiekwedstrijden te Heiloo '-'N-tMWBawS- KORTE OPKLARING. Na een tijdelijke opklaring weer regen, hier en daar met onweer. Weinig verandering van tempera tuur. Krimpende en toenemende wind. Zomerb&d: 21 C.69,8 F. Overdekte: 22,5 C.—72,5 F DINSDAG 16 JULI 1946. 3e Jaargang No. 237-431. Directeur; M. J. Roggeveen. Uülj'-5] f* Wnd. Hoofdredacteur: A. B. Honimerson. Redacteur stad: G. W. M. Willem». DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE, STICHTING „DE VRIJE ALKMAARDER" Redactie en Adm.: Achterdam 20, tel. 2274. Advertentie-af tl.: Langestraat 15, tel. StTU Een tocht langs de hampen (VAN EEN SPECIALEN VERSLAG GEVER.) (I.) 9 „Een zaeck verheft tot goön de gterffelljcke menschen: dat's op te helpen hen, die slibberden op t pad". (Grotiur-Vondel). 'VUGHT, Westerbork. Gewijde grond, gedrenkt met bloed en tranen Oorden van wreedheid en willekeur, vernede ring en vernietiging, namen voor de door Duitsers gestandaardiseerde el lende. Achter het crematorium van Wester bork is een open plekje. Daar staan in het kreupetbos 5 witgeschilderde houten kruizen, waarop enkele cijfers Hier ligt de as van 52 illegalen, in groepen koelbloedig verntoord door voor dat doel dronken gemaakte SS- fcannen. onder persoonlijk toezicht van den Duitsen commandant Gemmeke. En daarbinnen is nog de oven. waarin hun lijken werden verbrand, en ook tenminste één Jood levend. De Jood se beambten van de verbrandingsoven hebben kans gezien de as van de ille galen die naamloos waren, zorgvuldig te verzamelen en onder leiding van den tegenwoordigen commandant, ka pitein Buijvoets is het gelukt hen allen te identificeren. Op de binnenplaats van de gevangenis in het kamp Vught herinnert een vierkant met recht om hoog stekende ijzeren punten van ver schillende hoogte er aan. dat daar Ne derlanders op afschuwelijke wijze wer den gemarteld. En er ls nog de plek, waar eens de galg stond. IK breng deze dingen naar voren, om dat zij typerend zijn voor het verleden, dat wil allen uit het diepst van onze ziel verfoeien en omdat zij een tegenstelling vormen voor de toestanden in ónze kam pen. Ik doe dat niet om haat-en-wraak- gevoclens in het leven te roepen of in stand te houden, want lk weet dat haat minder den vijand dan ons eigen geluk schaadt. In andere sfeer. Diezelfde kampen en vele andere, het zijn er 98, herbergen thans nog onge veer 70 duizend politieke deliquenten. Mannen, vrouwen, kinderen. Leden van voormalige SS en SD. wapendragers en niet-wapendragers, NSB-leden, collabo rateurs (maar daarvan niet genoeg) Een bezoek aan een zestal kampen: Vught, Wezep, Westerbork, Avegoor, Beugelen, Hemrlk, waartoe het Directoraat-Gene raal voor de Bijzondere Rechtspleging aan de pers de gelegenheid gaf, liet de ze algemene indruk na: Onze kampen zijn goed. Er zijn zeer goede en wat min der goede, er zijn dingen die anders, wellicht beter kunnen worden, er zijn hier en daar gegronde aanmerkingen te maken, maar in algemene zin is het zo, dat kan worden vastgesteld dat het op treden van de kampcommandanten die elk voor zich het stempel van hun per soonlijkheid op het kamp leggen, duide lijk gedragen wordt door de beginselen die behoren tot onze Nederlandse cultu rele erfenis. Gcén mishandelingen, géén onmenselijkheid. Geestelijke en v er z o r g i n g. o e1 ale HET streven van het Directoraat-Ge- neal voor de Bijzondere Rechtspleging ir er volledig op gericht, de kampen meer en meer aan hun doel te doen be antwoorden. In dat verband is het teke nend, dat scherp in het oog wordt ge houden dat onze kampen vooralsnog geen gevangenis-kampen maai; bewa- ringskampen zijn En het is dus van overwegend belang, dat •de stemming en oe gezindheid ln die kampen, zo goed mogelijk gehouden wordt. Of men daar in geheel slaagt moet evenwel worden betwijfeld. Waar veel mensen onder de zelfde moeilijke omstandigheden tezamen zijn. ontstaat een kamp-psychose, en on danks alle moeite die wordt gedaan, maakt zich daardoor van een deel der bewoners een gevoel van moedeloosheid meester, een gevoel dat gevoed wordt door de onzekerheid. In die sfeer werkt het driemanschap belast met de geestelijke, de culturele en sociale zorg voor de gedetineerden, de heren K. Toornstra, Ds. drs. J. van der Linden en pater" J. van Wezel SCJ, een trio van uiteenlopende richtingen, maar een team met zeldzame eensge zindheid en gelijkgerichtheid. Zij hebben allereerst aandacht te geven aan het personeel dat een hoogstaande sociale houding dient aan te nemen. En ze on dervinden daarbij zeer grote moeilijkhe den. Men tracht persoonlijk contact met de gedetineerden te krijgen, predikant, pa ter of pastoor, sociale verzorgers hou den spreekuren. De mensen kunnen hun moeilijkheden bespreken en hun hart uitstorten. Er zijn protestantse en katho lieke godsdienstoefeningen, godsdienst onderwijs en er is zielszorg. Samengevat: er is een ideëel streven, men wil trachten de gedetineerden voor te bereiden op hun terugkeer ln de sa menleving, en men wordt daarin ge dwarsboomd door andere factoren die het klimaat bederven. Duizenden en nog eens duizenden gedetineerden, mannen en vrouwen, wachten en wachten op de berechting van hun zaak, die uitblijft Méér dan een jaar. méér dan twee jaar voor hen uit de Zuidelijke provincies. EEN onzer medewerkers maakte op uitnodiging van het Directoraat voor Bijzondere Rechtspleging een tocht langs de kampen. Hij sprak met de commandanten en het personeel, maar ook met da gedetineerden van wie velen thans in het uitzicht van hun vrijheid zijn gesteld. «j Het is een mo.-ilijk probleem, dit probleem der po:i*'eke delinquenten, en het houdt niet op een probleem te zijn na het prikkeldraad, maar als de „vrijheid" misschien zelfs niet di rect de oplossing bror.gt, dan zal de fout niet in hoofdzaak liggen aan de kampen. De kampen, zij zijn over het algemeen goed. In een serie artikelen zal onze medewerker zijn indrukken weergeven. De berechting. IN een land, dat nog 70 duizend ge detineerde politieke delinquenten heeft, waar in het geheel 290.000 dossiers te behandelen zijn en waar men soms op zeer magere aanwijzingen tot arresta tie is overgegaan, in een land waar tenminste 500.000 mensen direct be trokken zijn bifTiet lot der 70 duizend en dat bovendien nog een rechtsstaat wil zijn, dienen op een bepaald ogen blik drastische maatregelen te worden genomen. De bestaande toestand ls on houdbaar. De minister ^president heeft dan ook terecht het voornemen bekend gemaakt dat binnen afzienbaren tfld een groot aantal der in bewaring ge- nomenen voorwaardelijk In vrijheid zal worden gesteld. Terugkeer In demaat- schappij: «en v (j f d e co lonne of....7 DE door alle kampcommandanten naar voren gebrachte vraag is. hoe zdl men die mensen in de maatschappij ont vangen. Zij maken zich daarover zorgen en niet zonder grond Nog te veel wordt er gegeneraliseerd. Het is niet gemak kelijk te erkennen, dat wie zich wreekt gelijk staat met zijn vijand, en dat wie het achterwege laat boven hem staat. Maar daar komt nog iets bij. Lang niet alle delinquenten zijn delinquenten in de zin van het woord. Ik sprak met een jongen van 20 jaar. Hij was in de NSB geraakt als volgeling van een charlatan, een manneke dat een of andere gods dienstige sekte leidde en geloofde in hem, zijn „geestelijke leider", die be weerde dat er geschreven staat: één herder éen kudde Die tijd was nu aan gebrokenIk sprak met een architect, die volmondig toegaf zich te hebben "ver gist. Hij had een grote zaak, het ont brak hem aan niets. Uit idealisme ge loofde hij in de sociale beloften van Mussert. Dom, zeker, maar die man is niet meer dom. Hij ziet in, dat hij ver keerd heeft gedaan door die beweging endanks alles trouw te blijven. En hij heeft nog één verlangen, anders dan een andere gedetineerde landmeter en rentmeester die zo spoedig moge'ijk het land uit wil, hij wil niets liever dan opnieuw mogen beginnen en doen wat hij kan om zijn fouten goed te maken. Maar ik sprak ook met een Duitse vrouw, sinds 25 jaar gehuwd met een Nederlander. Die vrouw ziet niets in, gelooft niet van de misdaden die onder het Duitse bew'ind en Mugsert zijn ge pleegd, en overschat haar populariteit in haar woonplaats. De anderen vragen zich af hoe zullen wij worden ontvan gen, zal men ons een kans willen geven, zij vraagt zich niets af. De gehele be volking zal klaar staan om haar de hand te drukken. Het is niet mogelijk te generaliseren Er zijn te veel variaties, te veel onder linge verschillen, en men zal hebben vast te stellen niet wat de mensen die terugkomen zijn geweest, maar wat ze willen zijn. Daarvoor Is nodig een ze kere mate van vertrouwen Iemand die fout is geweest, behoeft niet fout te blij ven. Men kan hem of haar helpen in het vinden van de goede weg, of m"n kan dit beletten. Wie goed wil moet ge holpen worden. En wanneer dat niet ge schiedt, dan laden zij die niet willen meewerken een grote verantwoordelijk heid op hun schouders. Dan zal er een groep van mensen komen, die verbit terd als zij zullen zijn, met alle kracht en geheel hun macht tegen de samenle ving in gaan, dan komt er opnieuw een vijfde colonne, en dan is onze vrije maatschappij verantwoordelijk voor de gevolgen. Dan zal men het doel hebteft voorbijgestreefd. Volgens de sociale verzorgers en de kampcommandanten is er onder de thans r.og gedetineerden een grote meerder heid van mensen die zonder enig ge vaar ln vrijheid kunnen worden ge steld, onder voorwaarde dat zij niet wor den beschouwd als paria's en gedeclas- seerden. LUCHTLIJN AMSTFRDAM LISSABON GEOPEND. In tegenwoordigheid van den direc teur der K. L. M., hoge ambtenaren van het ministerie van luchtvaart en ver scheidene vertegenwoordigers van te Madrid geaccrediteerde buitenlandse staten is te Madrid de dagelijkse vlieg- dienst Amsterdam, Genève, Madrid, Lissabon en terug geopend. Nederlandse en Spaanse journalisten hebben de eer ste vlucht meegemaakt. Scherpe controle op reizigersverkeer naar het buitenland De regeringsvoorlichtingsdienst deelt mede: f De deviezenontdulkingen in verband met het maken van buitenlandse reizen nemen van scherpe maatregelen; er zal De president van de Nederlandse Bank heeft hierop reeds de aandacht geves tigd Met name het reizigersverkeer r.aar Zwitserland gaat met veel zwarte praktijken gepaard. De regering heeft zich ernstig bera den of de deviezenpositie haar niet tot drastisch ingrijpen noodzaakt. Voorshands is nog afgezien van het nemen van scherpe maatregelen: en zal •*chter gestreefd worden de weg ener verscherpte controle op het reizigers verkeer te volgen. Van het bovenstaande afwijkende be richten in de buitenlandse pers zijn on juist. Conflict in wederopbouw nog niet oogelost Zowel de werkgevers els de werkne mers ln de bouwvakbedrijven rond Nij megen er Arnhem zijn 't nog steeds vol komen oneens met het besluit van het college van rijksbemiddelaars om de lonen met 5 10 cent per uur te ver lagen. Ondanks het besluit van Rijks bemiddelaars worden de oude lonen doorbetaald. De verschillende Diensten van Wederopbouw delen het standpunt van de werknemers-organisaties Zij hebben dat in een telegram aan den mi- cister van Sociale Zaken bekendge maakt. Prins Bernhard ere-doctor Hedenmiddag is Prins_ Bernhard ln de Domkerk te Utrecht gepromoveerd tot ere-doctor aan de Rijksuniversiteit, aldaar. De plechtigheid, die o.m. werd bijgewoond door H. M.% de Koningin, Prinses Juliana, Kardinaal de Jong en den minister-president, stond in het te ken van de moed, die ons volk heeft betoond en waarin de Prins tot een voorbeeld is geweest. De promotor, prof. dr. H. M. H. A. van der Valk, wees er o.m. op dat de Senaat der Universiteit den Prins heeft willen huldigen op grond van het feit, dat hij door zijn houding het symbool is geweest van het verzet. Handschrift van P. C. Hooft ontdekt i Door dr. C. C. de Bruin, leraar aan het Marnixgymnasium te Rotterdam is ln de universiteits-blblotheek te Am sterdam een handschrift van P. C. Hooft ontdekt bevattende „Virgilius eerste boeck van Aeneas (vertaald)". Dr. de Bruin houdt zich thans bezig met de transcriptie van dit handschrift. De uitgever A. A. M. Stols te 's-Gra- venhage zal zowel de reproductie van het origineel als een letterlijke uitgave van de tekst in eersten druk het licht doen zien. Michailowitsj ter dood veroordeeld Generaal Michailowitsj is gisteren tot de dood door de kogel veroordeeld. Ook werd hij veroordeeld tot verlies van politieke en andere rechten en confiscatie van zijn bezittingen. Behalve Michailowitsj zijn nog 10 anderen tot de kogel, het verlies van politieke en andere rechten en confiscatie van hun bezittingen veroordeeld. Onder hen be vindt zich o.a. generaal Peter Zjikowitsj, waarnemend minister van Oorlog in de uitgeweken Joegoslavische regering en opperbevelhebber van de Joegoslavische strijdkrachten, die bij verstek gevonnist werd. Gemeenteraadsverkiezingen in vijf gemeenten voorlopig uitgesteld Bij beschikking van den minister van Binnenlandse Zaken, zulle-t ln de ge meenten Nijmegen, Deventer, Geleen, Odoorn en Zwijndrecht de gemeente raadsverkiezingen worden uitgesteld tot nader order. Het ligt in de bedoeling van de rege ring, de totstandkoming van een wet te bevorderen, waarbij de in bovengenoem de gemeenten plaats gehad hebbende candidaatstelllng voor de gemeenteraad komt te vervallen en een nieuwe wordt mogelijk gemaakt. RUSSISCHE SPIONNAGE TE CANADA. De Canadese koninklijke commissie heeft haar laatste rapport gepubliceerd over de spionnagezaken in Canada. „Er bestaat in Canada een vijfde co lonne, georganiseerd en geïnstrueerd door Russen in Canada en Rusland", aidus het rapport. Er bestaat tevens weinig twijfel over de aanwezigheid van een „machtige organisatie in Ca nada'* van den N. K. W. D. (de Russi sche veiligheidspolitie). De Belgise prins-regent heeft Maan dagmiddag de heren Dierckx, Huysmans, de Schrijver, Paul Struye en Spaak in audiëntie ontvangen. Indonesië Sjahrir minister-president In welingelichte Indonesische kringen wordt voorspeld, dat president Soekar- no vóór het einde van deze week stap pen zal ondernemen om een regering te vormen, bestaande uit een nationale coalitie op brede basis, representatief voor de verschillende politieke partijen in het land. Tegelijk met de vorming van e n dergelijk kabinet zal de presi dent automatisch afstand doen van al die bevoegdheden, waarvan hij zich na de staatsgreep op 28 Juni verzekerd heeft. Soetan Sjahrir niet langer premier doch nog steeds minister van Buiten landse Zaken wordt morgen te Djok- jakarta verwacht en in politieke krin gen is men vol vertrouwen, dat de pre sident de taak. een nieuw kabinet te vormen, aan hem zal toevertrouwen. Indien dit het geval is, dan zal Sjah rir wederom minister-president worden en waarschijnlijk de portefeuille van Buitenlandse Zaken behouden. Bij de formatie van een nieuw kabinet zal Sjahrir een minister van Onderwijs moeten kiezen, daar deze post sedert de laatste kabinetswijziging vacant is ge bleven. Sommige kringen verwachten, dat Sjahrir één der leden van het hui dige kabinet hoofd van het onderwijs zal maken en op de aldus ontstane va cante post een nieuw figuur zal benoe- Hoogstwaarschijnlijk zullen aan het internationale schaaktournooi, dat be gin Augustus in Groningen gehouden wordt, ook zes Russische schakers deelnemen. IN SCHEERVLUCHT De zaak- tegen de gebr. de Vilder is door de Bijzondere Raad van UassatleC verwezen naar het Bijzonder Gerechts hof te Leeuwarden ter nieuwe behande ling en afdoening. De rupsenplaag ln de Wierlngermeer is momenteel tot stilstand gekomen; over drie weken wordt een tweede plaag ver wacht. De P. v/d A te Nijmegen heeft aan de K.V.P. aldaar meegedeeld, dat zy zal meewerken om tot een oplossing van de moeilijkheden voor de as gemeente raadsverkiezing te komen. De Rotterdamse kleinhandelaren ta aardappelen kopen, wegens verhoging der prijs, geen aardappelen meer ln. De winkeliers beschikken echter nog over een behoorlijke voorraad, zodat schaarste aan aardappelen de eerste dagen nog niet gevreesd behoeft te worden. Uit Canberra verneemt men, dat ge neraal J F. Evetts, het hoofd van de Britse technische missie voor het onder zoek van de ontwikkeling op het gebied van lange afstand raketten in Australië, een aanbeveling zou hebben gedaan om tussen zeven- en acht millloen pond sterling uit te trekken teneinde in Australië een centraal gebied voor het atoombom-onderzoek ln te richten. De staking van veertlendulzend ar beiders ln de Canadese staalindustrie heeft de regering voor het „grootste ar beidsvraagstuk" sinds de oorlog gesteld. De arbeiders eisen hogere lonen en kor tere werktijd. De staking ls een reactie op het overnemen der fabrieken door de regering, die thans of aan de eisen tege moet dient te komen of volgens de wet tot boete-oplegging moet overgaan. Naar uit Calcutta wordt vernomen zijn Britse vliegtuigen opgestegen om per valscherm levensmiddelen af te werpen ten behoeve van ongeveer 500 000 mensen, die door de overstromingen ln het Oos ten van Bengalen geïsoleerd zijn. Het Egyptische ontwerp van het nieuwe Brits—Egyptische verdrag ls te Londen ontvangen en wordt bestudeerd. Er ls nog geen commentaar van de Britse regering over het ontwerp naar Caïro gezonden. De aangekondigde staking voor 17 Juli van het trampersoneel te Brussel gaat niet door. De kwestie zal opnieuw onderzocht worden, nadat de regering ge vormd ls. De spoorbrug tussen Zwijndrecht en 4 Dordrecht is gisteren feestelijk weer in gebruik genom In de komende maand wordt nog en kele malen een extra tabaksrantsoen van tien sigaren of een pakje tabak verstrekt. .vi&RA Bezige handen in ledige uren In het interneringskamp „Rodh- dale" werd Zaterdagavond een ten toonstelling geopend van werkstuk ken, die door de geïnterneerden in hun vrije tijd, d.w.z. in de tijd na afloop van hun dagelijkse werk bui ten het kamp, zijn vervaardigd. In de ontspanningszaal, die ingericht was tot tentoonstellingsruimte, ston den de voorwerpen opgesteld waar de kampbewoners hun krachen op hadden beproefd en in vele geval len waren deze voorwerpen tot wa re kunstwerken geworden. Wij za gen hier scheepsmodellen, die ju weeltjes mogen heten van scheeps- bouwkunde, een gehele kermis, ver vaardigd in de jeugdbarak, had een verdiende eerste prijs gekregen en verder waren er tekeningen, veel spotprenten, waarop op goedmoedi ge wijze door één der geïnterneer den zijn lotgenoten bij de neus ge nomen werden. De tentoonstelling werd geopend met een kort woord door den kamp oudste, waarna de commandant, de heer De Rie, de tentoonstelling of ficiëel voor geopend verklaarde en de vele genodigden een rondgang door de expositieruimte maakten. Onder de genodigden bevonden zich o.m. de heer mr. G: H. Steyn, hoofd PRA, de geestelijke verzorgers en de kampstaf. Zondagmiddag werden er op het plein van het kamp atnletiek-v.ed strijden gehouden, waarbij het num mer touwtrekken duideliik aan toonde. dat de spieren van de kamp bewoners er door het werken in de Wieringermeer en door het verle nen van oogsthulp aan de boeren, niet op achteruit gegaan waren. Het komt ons voor. dat deze ma nier van ontspanning, die ook de geïnterneerden niet onthouden mag worden, één van de noodzakelijke wijzen is, waarop tot de 'reclasse ring van deze mensen bijgedragen kan worden. DE GEUS EN VAN DER WEKKEN IN CASSATIE. g Het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam had Klaas de Geus te St. Pancras tot de doodstraf veroordeeld wegens ver raad, dat de dood van Illegale werkers tengevolge heeft gehad. Leendert van der Wekken te Kerkwerve, die zijdelings In deze zaak betrokken was, werd tot drie Jaar R.W I. veroordeeld. Gisteren diende ^eze zaak voor de Bij zondere Raad van Cassatie. De verdediger van De Geus, Mr. Dr. C Berkhouwer bepleitte oplegging ener vrij- heidsstraf. de verdediger van Van der Wekken. Mr. H. Scholten vroeg ontslag van rechtsvervolging omdat z 1. over macht ln het spel geweest ls, subsidiair verzocht pl. een lichtere straf. De procureur-fiscaal. Mr. Langemeyer, concludeerde voor De Geus veroordeling tot levenslange gevangenisstraf. Wat Van der Wekken betreft concludeerde hij tot verwerping van het beroep. Uitspraak over drie weken. VERHOGING GAS- EN i' ELECTRICITEITSPRIJZEN. In de gemeenteraadszitting van Maan dag 22 Juli a.s. zal behalve de vaststel ling van de gemeentebegroting, een voorstel in behandeling worden geno men inzake de verhoging van de gas- en electriciteitstarieven. GESLAAGD. Aan de Vrije Universiteit te Am sterdam slaagde Zaterdag voor het propaedeutisch examen theologie mej. M, J. Schenkeveld te Alkmaar. Op het etncTexamen van de Middelbare Technische School te Haarlem slaagden de volgende candidaten: M. J. Houtkoper en H. Boot te Alkmaar voor de afd. Elec- trotechniek; J. Klijn en C. Klaver te Hei- loo voor de afd. Vliegtuigbouw; J. Kan sen te Alkmaar en L. Swakman te Ber gen voor de afd. Werktuigbouwkunde. J Verwer te Helloo en T. Poorter te Alkmaar voor de afd. Scheepsbouwkunde; D. Kaai en J. v. d. Oord te Alkmaar voor de afd. Weg en Waterbouwkunde; J. Hoogvorst en D. Mosk te Bergen voor de afd. Bouwkunde. Onze oud-stadgenote, mej. H. Tee ling, slaagde voor het Zaterdag j.1. te Utrecht gehouden examen Lera res Koken en Voedingsleer (acte N. VIU). EEN BEVORDERING. De heer F^jjgn Buchem, hoofdboek houder der Gemeente Lichtbedrijven v. Alkmaar, is benoemd tot hoofdboek houder van de N.V. Provinciaal en Gemeentelijk Utrechts Stroomleverings- bedrijf te Utrecht. UITSLAG MULO-EXAMEN. Op het gisteren gehouden Mulo-exa men A slaagden o.m de volgende candi daten: M. J. Kamp, te Heiloo; E, T, van der Pol. te Egmond aan Zee; N. C. Stubenitsky; C. C. Weber; T, C, Burger; J, M. Dirkmaat en T. H, Moedt te Alkmaar. PASSAGIERSLIJST. De passagierslijsten van het m.s „Oranje", dat op 19 Juli a.s. met 800 repatriërenden aan boord te Amsterdam zal aankomen en van het m.s. „Ophir" dat op dezelfde datum met 172 evacué's te Amsten dam arriveert, liggen in onze win kel ter inzage. HIER IS DE REDDER! Wij vernemen, dat de beide kano vaarders, die Zondag met hun kano zijn omgeslagen, en waarvan er een, daar hij niet kon zwemmen, jammer lijk vefdronken is, door den heer Van der Veen. 2de Landdwarsstraat, uit het water zijn gehaald. HET VERGIFTTGINGSGEVAL. Over het vergiftigingsgeval aan het Scharloo vernamen wij nog het vol gende: Het slachtoffer, mej V.. is niet ver giftigd door het eten van fruit, maar door het feit, dat zij, nadat zij zelf de bessen van de boom had geplukt, haar handen niet heeft gewassen, voor zij de vruchten ging eten. Zij had namelijk tijdens het plukken de bladeren van de bomen, die met een zwaar vergif be spoten waren, aangeraakt. De heer .Vro lijk, fruithandelaar aan het Scharloo. verzocht ons voorts mede te willen de len. dat het vergiftigingsgeval zich niet in zijn gezin heeft voorgedaan. DIERENBESCHERMING. Sinds enige dagen zwerft op het Zeglis een jonge Bouvier (zwart- reu, pl.m. 1 jaar oud). Adres: Inspecteur C. Verwer, Baanstraat, Alkmaar. ART. 249. Door de recherche is een 46-jarige man gearresteerd wegens overtreding van art. 249 W. v. S. De man werd in verzekerde bewaring gesteld. BURGERLIJKE STAND. 16 Juli 1946. Geboren: Elbertus A., z. van A. Korver en A. J. Pater. Bob, z. van J- Houtkoper en N. N. Bart. Gehuwd Hendrikus Boereboom en Gertruda M. Jacobs. Christiaan H. Oos- tinga en Maaike Oudes. Overleden: Volkert Hoorns, oud 85 Jr., weduwnaar van C. Buij. Lam- bertus J. Singer, oud 81 jr., weduwnaar van M. Uiting. Jan de Jong, oud 60 Jr., geh. met B. M. Coenderman. DOVES won Olympische estafette Zondag orgonis eerde de Athletiek-afde- ling van DOVES, wedstrijden op het Gem. Sportterrein, waaraan door pl.m. 300 per sonen werd deelgenomen. De wedstrijden hadden onder leiding van D. Koelemey een zeer vlot verloop en de belangstelling van de zijde van het pu bliek was groot Hieronder volgen de voornaamste uit slagen: Kogelstoten, meisjes A: 1. N. Klerk Doves 9.60 m.; 2. T. Dijkstra, Diana, 8.83 m.; 3. R. Flletstra, Diana, 8.63 m. Vèrspringen, meisjes B: 1. A. Couwen- hoven, Doves, 4.33 m.; 2. M. Blees, Doves, 3 95 m.; 3. G. van Kuyk. Doves. 3.75 m. 100 m. dames klasse B: 1. G. de Jong, Zaanland, 13 sec.; 2. H. Scheller, Me- teor, 13,1 sec.; 3. D. Ris. Zaanland, 13.7 sec. Vèrspringen, junioren A: 1. M. Boers- ma, Lycurgus. 5.81 m.; 2. L. Weisscher, Vitesse, 5.70 m-; 3. G. Boot, Heo, 5.45 m 800 m. heren, C: l. K. J. Besseltng, Zaanland. 2.088 2. Jb. Swan, DSW, 2.104; 3. S. de Boer, Suoml, 2.14. 800 m. heren, D: 1. H. Klerk, Doves 2.093; 2. L. Korting, Volewykers, 2.13; 3. C. Kalten. Hermes 2.15. 3000 m. heren, C: 1. W. Groen, DSV, 9.308; 2. S. Bobeldijk, Hermes. 3000 m. heren D: 1. J. C. Schreurs, Nea Volh., 9.501; 2. J. Mulder, Doves; 3. S. Roos. HAV. Vèrspringen, Junioren, B: 1. K. Koeman Heo, 4.90 m.: 2. Jb. v. Oostveen. Zaan land. 4.70 m.; 3. H. Deker, Lycurgus, 4.50 m. 60 m. meisjes, B: 1. A. Couwenhoven. Doves, 8.7 sec.: 2. G. Vlam, DSV, 8.8 sec.; 3. B. Brand, Doves. 80 m. junioren, B: l. J. Bywaard, DSV. 10.2 sec.; 2. P. van Beem, Hermes, 10.3 sec.; 3. G. Knip, Marathon, 10 3 sec. 80 m. meisjes, A: 1. E. Praag, Lycur gus, 1G.4 sec.; 2 T. de Bont, HAV. 10.6 sec.; 3. T. de Vries. Marathon, 10.6 sec. lOO m. heren, D: 1. M. Boersma. Ly curgus. 11.7 sec.: 2. D. Weischer, Vitesse. 11.8 sec.; 3. J. Muys, Doves, 11.9 sec. Kogelstoten heeren, B: 1. K. Bakker, Doves, 11,37 m. Kogelstoten heren, C: 1. J. Adelaar. Su- omi, 10.25 m.; 2. C. Postma, Suoml. 10.23 m.; 3. E. Warnders, DTS. 9.69. Kogelstoten heren, D: 1. M. H. v. Es sen. HAV. 9.38 m.: 2. H. Kramer, HAV, 9 24 m.; 3- H. C. Pieterse, HAV. 8.93 m. Heren 100 m., C: 1. H. Wesseling. Do ves, 11.8; 2. M. K. van Essen, HAV, 11.9; 3. B. Schoof, Marathon. 11.9. 100 m. Dames C: 1. N Bosma. Diana. 13.7; 2. B. Brand, Doves, 13.8; 3. T. Kicft Diana, 13.9. 100 m, dames, D: 1. M. v. d. Braak. HAV, 13.8; 2. H. Duin. HAV, 13.8; 3. C. Burger. Marathon. Discuswerpen Heren, B: 1. C. Postma, Suoml, 32.50 m. Discuswerpen heren, C: 1. K. Bakker, Doves, 35.55 m.: J. Kuiper. Zaanland. 33.21 m.; 3. H. Wesseling. Doves 33.09 m. Discuswerpen heren, D: 1. C. Pieterse, HAV, 29.39 m.; 2. J. van Tlel, Doves, 27.42 m. 800 m- junioren, A: L W. Vreenegoor, Suoml. 2.12; 2. A. v. d. Braak, HAV; 3. J. Rem, Lycurgus; 4. J. Kluter, Her mes; 5. K. Blokker, Doves. Discuswerpen Dames, B: 1. C. Afjes, Lycurgus, 30.96 m.; 2. G. de Jongh, Zaan land, 30.81 m. Discuswerpen Dames, C: 1. J Strijbls, Doves, 27.58 m.; 2. C. Klomp. Marathon, 24.23 m. Hoogspringen heren: L W. H. Hultinga, HAV, 1.55 m.; 2. J. Adelaar, Suoml, 1.50 m. Hoogspringen heren D: 1. M. K. van Es sen. HAV, 150 m.; 2. H. Kramer, HAV, 150 m.; 3. J. van Tlel, Doves, 1.45 m. Hoogspringen dames, B: 1. A. Affourtit, Doves, 1.55 m. Hoogspringen dames, C: 1. G. de Jongh. Zaanland. 1.39 m.: 2. H. Zomer. HAV, 1.30 m.; 3. A. Koopman, Volew., 1.30 m. Hoogspringen Dames, D: I.H. Kluk, DSV. 1.29 m.; 2. H. Oud, Doves, 1.25 m.; 3. A. Feyen, Doves, 1.25 m. Kogelstoten Junioren, A: l. C. Postma, Suoml, 12.21. m.; 2. J. van Tlel, Doves. 12.17 m.; 3. W. Vreenegoor, Suoml. 11.24 m. Estafette 4X80 m. Meisjes, A: 1. Ly curgus 44.1; 2. Volewykers 45.1: 3. DTS 45,L Relay Dames 200, lOO, 80 en 60 m.: 1. Doves, Heiloo. 1.031; 2. Diana 1.044; 3. HAV 1.054. Olympische Estafette Heren: 1. Doves. Heiloo, 3.54.3; 2. HAV 4.00.1: 3. DAV, 4.00.4. Hoogspringen Meisjes, A: 1. F. Corstans, Volewykers. 1 45 m.: 2. P. de Graaf, Do- vis. 1.25 m.: 3. E. Zomer. HAV, i.25 m. Discuswerpen Dames. B: 1. N. Kat, Ly curgus, 27.17 m.: 2. M. Swuszler, HAV, 26.22 m.: 3. H. Brand, Doves. 25-28 m. Langedijk. AARDAPPEL-EXPORT. Van de Langedijker veiling af worden de laatste dagen aardap pelen naar West-Indië verzonden. Dit is de eerste export na de oorlog naar dit verre gebied. Tuin ders worden opgewekt hun aard appelen te sorteren van 28 tot 50 m m. en daar boven. Voor de grove soorten wordt nl. f 1,50 per hon derd kg boven de vastgestelde prijs betaald.

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 1