Itmaardei' EN-iZOHHBCHjHg Hoe het moet en hoe het niet moet Regeringscommissariaat voor Borneo en de Grote Oost STADSNIEUWS De grote schepen blijven varen BUI/G. Wisselend bewolkt met plaatselijk regenbuien, hier en daar met on weer Meest matige wind tussen Zuid-West en Noord-West. Weinig verandering van temperatuur. Zomerbad 19.5 C - 67.1 F. Overdekte: 23 C. - 73.4 F. WOENSDAG 17 JULI 1946. 3e Jaargang No. 238-432. Directeur: M. J. Roggeveen. Wnd Hoofdredacteur: A_ H. Hommersom Redacteur stad: G. W. M. WUlems. DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE. STICHTING .DE VRIJE ALKMAARDER" Redactie aa Adm.t Acht er dam 20, tel. 2214. Advertentie-afd.: Langestraat 15, tel. VftU Soekarno heeft voor het nieuw# republikeinse kabinet slechts twee nieuwe namen voorgesteld: mr. Mara- mis. minister van financiën in Soe- karno's eerste kabinet, en Soekiman, een vooraanstaand lid van de Majoemi (Islamitische beweging). Een tocht langs de kampen (VAN EEN SPECIALEN VERSLAG GEVER.) Het t IN de stralende Juli-zon maken de meeste kampen, ondanks 't lugubere fcat er aan inhaerent is. een vriendelijke indruk. Noodzakelijk wellicht, maar "daarom voor de zich plotseling daar bevindende outsider niet minder hin- 'derlijk is het vele prikkeldraad in de grote kampen, dat wel voor een deel daar geweest zal zijn als nalatenschap yan de moffen En men moet er aan wennen, al die sjofele mensen te zien met hun nummerbordjes. In het alge meen zijn de verblijven redelijk-. Een bezwaar is. dat er nog te veel drie- 'dekkers-kribben zijn en dat dikwijls de ■kribben te dicht bij elkaar staan. Vrouwenkamp. JJOEWEL het in het algemeen erg meevalt wat de stemming betreft, maakte het vrouwenkamp Avegoor een bepaald slechte indruk Het Ts niet on- ider woorden "te brengen, maar men voelt het aan, dat er iets niet in orde is. Zeker is. dat de stemming er slecht is F.n of dat alléén te wijten is aan de zeer onvoldoende massale slaapzaal, waar de vrouwen in driedekkers veel te dicht bij elkaar en zonder het ge ringste comfort, onder een provisorisch voorzien lekkend dak moeten slapen en ten dele huizen, mag betwijfeld~worden. De toestand'van die slaapzaal moge thans zo zijn. dat het niet meer nodig is een parapluie op te steken, ook omdat er kribben verplaatst zijn en niet meer onder de lekkage staan, in de vrije wereld zou zo'n gebouw voorzien worden van een bordje „on bewoonbaar verklaarde woning". Er zijn nog andere dingen Er is b v. geen bank, waarop iemand kan gaan zitten. Ook de zieken en herstellenden moeten voortdurend in beweging_J?lijven. wan neer ze buiten komen. En dan moge het waar zijn. dat het moeilijk is ma teriaal te krijgen en dat minister Ringers andere zorgen heeft, de nood zakelijkheid van het nemen van maat regelen blijft bestaan Overigens is het geenszins een gemakkelijke taak. lei ding te geven aan een zevenhonderdtal vrouwen en dat niet alleen." maar ook om het vertrouwen te winnen. Vrouwen zijn lastiger dan mannen, feller, hefti ger, gecompliceerder, en het vordert zeker ruime ervaring, levenswijsheid en psychologisch inzicht, eigenschappen die meestal niet geleerd kunnen worden en dié* in de regel niet harmonisch ver enigd aangetroffen worden bij zeer jeugdige personen. Neen. Avegoor heeft mij in géén opzicht kunnen bekoren. Vertrouwen geven en., vertrouwen vragen EnAvegoor staat wel in scherpe tegenstelling met het jongenskamp Hemrik. „Mijnheer, het was of ik uit de hel in de hemel kwam", zei één van de jongens, de eerste die ik aansprak. En dat was een jeugdig SS'er, één van de ongeveer 350, die het kamp bevolken. Hier is, in vijf weken tijds, iets tot Stand gebracht dat bezig is uit te groeien tot een grootse manifestant, waarbij het initiatief van den offic.-fiscaal Stouten en diens echtgenote en in gelijke mate Van den commandant, kapt. Kampman, van overwegende betekenis zijn Zij hebben alles op alles gezet om hun zin te krijgen, en het is gelukkig, dat zij daarin zoo voortreffelijk zijn geslaagd. Het doel is deze jongens, die nog kin deren waren toen zij in de verkeerde richting werden gestuwd. ze zijn nu van 16 tot 19 jaar oud op te voeden tot goede Nederlanders, mensen, die iets geleerd hebben en die iets kunnen presteren. Zij ontvangen dan ook indi vidueel aandacht. Elk geval wordt onderzocht, de leiding Indien ik daaronder ook mag rekenen mevrouw en de heer Stouten, kent de jongens persoonlijk en in het bijzonder de officier-fiscaal doet alle moeite de achtergrond van de afzonderlijke „ge tallen" te ontdekken. Dit kamp maakt de indruk van een goed geleid internaat, grotendeels in de ópen lucht. Er is geen prikkeldraad, de jongens dragen geen penning of ander herkenningsteken, de bewakers zijn on gewapend. en één bewaker is voldoende om met 100 jongens buiten het kamp op het land te werken Eén week werk in de open lucht, één week lessen vol-j gen. Verplichte vakken en vrijwillige!. De meeste belangstelling bestaat voor de technische vakken De stemming is algemeen voortreffelijk, en volgens de leiding zijn de meeste jongens goed en zij willen goed. Binnenkort zal er nog een ambachtsschool bij komen, en inr tussen heeft de Schaatsenfabriek Nooit- gedagt en een Meubelfabriek aangeJ boden een aantal jongens te werk te stellen. Er wordt aan sport gedaan onder bekwame leiding: gymnastiek, handbal, zwemmen, en voor recreatie wordt ook gezorgd De jongens hebben zonder enige hulp van buiten een caba* retgroep gevormd, en zij gaven ons en kele fragmenten van een zelfgemaakte revue te genieten. Alleraardigst. Het geheim van dit alles is: vertrou wen geven, en vertrouwen vragen Het is een eenvoudig recept, en het werkt goed. En daarom, ook deze jongens worden vroeg of laat ontslagen geeft ze een kans. En laten vooral de jeugd bewegingen ze ook weer opnemen. Een woord van hulde voor het werk van den heer Kampman, en de heer en mevrouw Stouten, mag niet achterwege blijven. En ik wil daarbij ook gaarne betrekken de andere leiders en bewa kers. Wanneer het zo is, dat de jongens in die bewakers hun vrienden zien. wanneer het zo is, dat die bewakers met die jongens vriendschappelijk om gaan. dan is het eindelijk in dit kamp althans zo, dat het een bewarings- en geen strafkajnp is, en dat er inderdaad een gezonde opvoedende werking van uit gaat. En d&t is het doel, ONZE speciale verslaggever, die een rondreis langs een aantal in terneringskampen maakte, geeft in dit tweede artikel de indrukken weer, die hij in verschillende kam pen opdeed. Duidelijk komt in dit relaas tot uitdrukking de verschil lende heropvoedingsmethoden, die toegepast kunnen worden. Ver trouwen geven en vertrouwen ne men; zou dat niet de algemeen geldende regel bij de reclassering van de politieke delinquenten moe ten zijn? Bewaking der kampen. JTR dient onderscheid te worden ge maakt tussen de binnenbewaking en de buitenbewaking Bij de binnen bewaking is""dè toestand geenszins vol maakt. maar over de buitenhewaking, voor zover die wordt uitgeoefend door de geza£stroepcn, zijn er uitsluitend klachten. Wat Hemrik betreft, was dit de dissonant. Die heren van de buiten wacht gedragen zich onbehoorlijk, en kunnen aan de geïnterneerden een voor beeld nemen Hoe eerder ze verdwijnen, hoe beter Datzelfde geldt voor vele andere kampen. Géén der commandan ten was over die gezagstroepen te spre ken Men kan zich afvragen, of de oor zaak ligt bij het gehalte der mannen, of bij de leiding. IndTen de leiding niet bekend is met de feiten, dient zij zich op de hoogte te stellen. Eén kampcommandant zei van de he ren: van een stel doofstommen maakt men geen zangkoor Het werk in de kampen. |)E grote kampen, Vught, Wester- bork, Wezep, beschikken over tal van werkplaatsen, waar geschoolde krachten werk vinden en ongeschoolde worden opgeleid. Ook in het vrouwenkamp Ave goor is werkgelegenheid Een voorname bezigheid is daar houten speelgoed, Iederbewerking en poppen. Vught heeft veel bedrijven. Er is een afdeling van Philips (nog steeds), een smederij, waar "onderdelen voor mijn- wagens worden gesmeed en later ook mijnwagens. een auto-reparatie-inrich ting, tegelijk opleiding In het vak. een afdeling waar een vroeger technisch handelsreiziger kunstarmen en --enen maakt, die zeer goed blijken te vol doen. een metaaldraaierij, kunstsmeed werk. dat teruggevonden wordt in de door gedetineerden gebouwde Protestant se en afzonderlijke Katholieke kerk, die belde staan aan het beruchte Appèl plein, waar de moffen hun gevangenen urenlang lieten staan en „behandelden"; een drukkerij, kortom het is er zo. dat van de totale bevolking van ruim 5500 er thans 82 pet nuttig werk verricht, 11 pet. ongeschikt is en 7 pet. nog werkloos. De bakkerij, die 1§J)00 broden per dag produceert, zal centrale bakkerij voor alle kampen in het Zuiden worden. Van hieruit zijn ook reeds een 600 vrijwil ligers naar de mijnen vertrokken. Er zullen er nog meer volgen Ook in het kamp Wezep is werk gelegenheid. Houtbewerking. bouw vakken, technische dienst, schoenmakerij geven werk aan 1204 man. Beugelen is een kamp zonder binnen- werkgèlegenheid De geïnterneerden werken voor de Nederlandse Heide maatschappij, en het kamp kan zichzelf bedruipen. Iedereen werkt. Het kamp maakte een goede indruk Ziekenzorg 'N a.le bezochte kampen, behalve in één. is er een behoorlijke zieken verzorging met bevoegde (geïnterneerde) artsen en soms vele specialisten Wezep heeft een prachtig ziekenhuis met poli kliniek en sanatoria, cheml-bacteriolo- gische laboratoria, operatiezaal, kraam inrichting en is volkomen up to date. Er werken uitsluitend geïnterneerde krach ten, onder leiding van dr. Aalders. die daar niet toe behoort Avegoor voldoet ook in dit opzicht niet. De voeding. Voor alle kampen geldt hetzelfde door het Directoraat-Generaal vastgestelde menu, waarvan niet mag worden afge weken. In calorische waarden uitge drukt, is het ruim voldoende, behalve voor hen. die zwaar werk verrichten Waarschijnlijk zal daarmee binnenkort rekening worden gehouden. Reorganisatie competitiewezen Een speciaal door het K.N.V.B-'oe- stuur ingestelde commissie is tot een voorlopig ontwerp gekomen voor de reorganisatie van het gehele competitie wezen De instelling van een hoofdklas. se is een der voornaamste onderdelen van deze reorganisatie. Verder heeft de commissie zich bezig gehouden met een mogelijke verbetering in het systeem der districtenindeling, zowel wat betreft de le klassq, als de drie lagere regionen. REEDS VIER DUIZEND DEELNEMERS AAN DE VIERDAAGSE. Het aantal deelnemers aan de vier daagse afstandsmarsen te Nijmegen be draagt reeds meer dan 4000, waaronder ongeveer 800 dames. Uit het buitenland komen 3 Denen. 17 Fransen en waarschijnlijk enige Belgen. Of de Engelsen dit Jaar zullen uitkomen staat nog niet vast. KIEF IN HOGER BEROEP. De P.R.A.-hulprechercheur C. F. Kief. die wegens vrijheidsberoving van het Na tionaal Frontlid Jansen is veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf x de tijd van 3 maanden met een proeftijd van 2 jaar, heeft hoger beroep aange tekend. IN Onder grote belangstelling is de spoorbrug over de Oude Maas te Dordrecht officieel geopend. Van links naar rechts: Ir. F. Q. den Hollander, directeur der N.S., mr. L. A. Kesper, commissaris der Koningin in Zuid-Holland en ir. Hupkes, president der Ned. Spoorwegen, gaan als eersten over de brug en ste ken daarbij hun vreugde niet onder stoelen of banken. ANP P. De extra tabaksrantsoenen Hoewel de tabakspositie het niet toelaat de rantsoenen blijvend te verhogen, het toch mogelijk gebleken om gedurende de zomermaanden enkele extra rantsoe nen te verstrekken. Hierbij moest in de eerste plaats rekening worden gehouden met de beschikbare voorraden tabaks artikelen, teneinde de normale distribu tie niet in gevaar te brengen. In verband hiermee kunnen de extra rantsoenen, welke op II Juli J.l. zijn aan gewezen, uitsluitend worden gebruikt voor het kopen van sigaren In de prijsklassen t e.m. 18 ct. per stuk (exclusief opcen ten) of Indien de voorraad bij de handel dit mogelijk maakt, kerftabak in pakjes van 40 gram. Ook bij de komende extra verstrekkingen zal steeds worden bekend gemaakt wat hierop zal kunnen worden gekocht. Het Rijksbureau voor Tabak en Tabaks producten is er zich van bewust, dat door de aanwijzingen van deze extra rantsoe nen niet ledereen kan worden bevredigd; Men staat echter voor de keuze de extra verstrekkingen op deze wijze te doen geschieden of haar geheel achterwege te laten. Sjahrir opnieuw 0 kabinetsformateur Na zijn terugkeer te Batavia heeft Sjahrir gisteren medegedeeld, dat hij opnisuw opdracht heeft ontvangen een kabinet te formeren. De namen van de leden van dit kabinet zullen wel licht binnen twee dagen worden be kend gemaakt. BYRNES OVER DE RESULTATEN VAN PARIJS. Zijn de Russen bang voor zwak te worden aangezien? Byrnes heeft gisteren, van de Pa rijse conferentie teruggekeerd, in een radiorede zijn tevredenheid be tuigd over de behaalde resultaten. De strijd van tien maanden, om de meningen van de grote mogend heden over de vredesconferentie met elkaar in overeenstemming te brengen, is tot een succesvol einde gebracht, zo zeide hy. De houding der Ruflien bespre kende, zeide Byrnes o.m.: Z jj ge tuigde van terughoudendheid en te genwerking. zowel t.a.v. Italië als van Duitsland. Geen onzer echter was van oordeel, dat het Duitse be stuur goed functionneert. De mili taire vertegenwoordigers van Ame rika krygen nu opdracht, met elk der drie andere rederingen samen te werken in kwesties van econo mische aard Michailowltsj, Tito's tegenspeler, zou hedenmorgen worden geëxecuteerd. Ex-koning Peter van Joego-Slavië heeft telegrammen gezonden aan den Engelsen koning, aan Truman, Bidault, Attlee en Byrnes, met een dringend verzoek tol interventie. Bevin heeft echter in het Lagerhuis ver klaard, dat Engeland van verdere inter ventie afzag. DrVan Mook kondigi aan Naar een Indonesische federatie I Dr_ Van Mook heeft gisteren op de Malino-conferentie in zijn openings rede" medegedeeld, dat onze regering van plan is tot de instelling van een algemeen regeringscommissariaat voor Borneo en de Grote Oost over te gaan. In nauw overleg met de ver tegenwoordigers van de bevolking zal dit regeringscommissariaat een poli tieke constructie ontwerpen. Eenheidsstaat niet wenselijk Voor het eerst in de geschiedenis wa ren Vertegenwoordigers üTT- alle delen van Indonesië, uitgezonderd Java en Sumatra, bijeen. Dr/ Van Mook zette voor hen de doeleinden, welke onze regering t.a.v. Indonesië nastreeft, uiteen en stelde in het licht, dat een federatie naar de me ning ven onze regering als bestuursvorm de voorkeur verdient, daar een eenheids staat het gevaar in zich zou bergen van overheersing van sommige delen over andere, hetgeen tot onderlinge tweedracht aanleiding zou geven. Een ruime mate van locale en gewestelijke autonomie is nood zakelijk. Drie doeleinden. Drie doeleinden heeft de regering voor ogen: 1. Herstel van de schade door den vijand aangebracht 2. Bevordering van de vorming dier krachten uit de bevolking, welke aan stonds de volle regeringsverantwoorde lijkheid kunnen dragen. 3. Bevordering van de economische en culturele ontwikkeling teneinde de ge westen een eigen basis voor welvaart en arbeid te geven. Malino voorloper van een groter conferentie. Een tweede conferentie van gelijke aard, met een groter aantal afgevaardigden die een meer alzijdige vertegenwoordiging kunnen geven, stelde dr. Van Mook in het vooruitzicht. Het werd algemeen als een gemis ge voeld, dat Java en Sumatra, die op grond van hun belangrijkheid een leidende rol zullen moeten spelen in de toekomstige federatie, nog niet vertegenwoordigd wa ren. Studiebeurzen. Dr. Van Mook heeft op de conferentie nog medegedeeld, dat men overweegt, 100 studiebeurzen voor studie in het buiten land te verlenen: 100 candidaten voor studie in Nederland zullen zo gauw mo gelijk met hun studie aan onze universi teiten aanvangen. Een goed begin. De rede van Dr. Van Mook heeft een gunstige indruk gemaakt op de afgevaar digden, die het meeste belang stelden in de definitie van de bevoegdheden en de plichten van het algemene regeringscom missariaat voor Borneo en de Grote Oost, dat in de komende dagen het onderwerp van bespreking zal zijn. De Indonesische republikeinen, die te Malino aanwezig waren, hebben ver- klaard, dat zij alleen bezwaar maken tegen het algemeen karakter van Van Mook's openingsrede, daar hij hierin on voorwaardelijk tot uitdrukking heeft ge bracht, dat de besprekingen zullen plaats hebben, uitgaande van het beginsel van een federatie binnen het Rijk. Overigens vonden zij dé toon van de rede „zeer aangenaam". Schermerhorn contra Gerretson In een vergadering van de Partij van de Arbeid, gisteravond te Delft gehou» den, legde prof. Schermerhorn de vol* gende verklaring af: ..Destijds publiceerde prof. Gerretson, dat weliswaar het kabinet verklaarde, niet met Soekarno te zullen spreken, doch dat door het departement van Overzese Gebiedsdelen, buiten voor* kennis van het kabinet blijkbaar, toch een telegram naar Van Mook zou zijn gestuurd, waarbij hij wét gemachtigd zou zijn met Soekarno in contact te treden. Nader hieromtrent door mij", aldus prof. Schermerhorn, „onder getuigen gehoord, heeft de heer Gerretson het bewijs voor dit telegram niet kunnen produceren." ZES SCHEPEN VERLATEN AUSTRALISCHE HAVENS Drie Nederlandse schepen uit Brisbane ontsnapt. Drie Nederlandse schepen, de Both, de Van Outhoorn en de Bontekoe, zijn gistermorgen in alle stilte, zonder dat de Australische vakverenigingsleiding er iets van merkte, uit de haven van Brisbane ontsnapt. De ketels werden gestookt met hout; onderweg naar Java zuilen de schepen wel van kolen worden voorzien. De Merah. de Stagen en de Van Swoll zijn gisteren de haven van Sydney uit gelopen. ARUBA NIET TEVREDEN. Het Arubaanse lid der Staten van Cu» ragao.fH. Eman, heeft gisteren het vol- H&ih gende telegram aan den minister-presi dent, dr. Beel, gezonden: ..De bevoOTlng van Aruba is onder de indruk van de pogingen die worden ge daan om te komen tot radicale verande ringen ln de bestaande constitutie, welke de belangen van Aruba aanzienlijk kun nen schaden, daar Aruba en Curagao ab soluut tegenstelde economische, sociale en politieke belangen hebben. De be volking wenst ten opzichte van Curagao volledige autonomie. De bevolking van Aruba verzoekt on» de mogelijkheid van een vertegenwoordiger van Aruba op de Rijksconferentie, het geen door de Staten niet is voorgesteld. IN SCHEERVLUCHT v De Nederlandse Journalistenkring heeft bij den minister van Binnenlandse Zaken aangedrongen op een zo snel mogelijke voltooiing der perszuivering. De provinciale kantoren van het Aan- en Verkoopbureau" voor Akkerbouwpro ducten worden opgeheven: hun werk wordt overgenomen door de Provinciale Voeds^lcommlssarissen. De cyclotron van Philips (het apparaat c voor atoomsplitsing) zal naar Amsterdam worden overgebracht,' om dienstbaar ge maakt te worden voor universitaire on derzoek. F. H. J. Holdert en J. C. Fraenkel, eer--» tijds werkzaam bij „De Telegraaf", heeft de Commlssig voor de Perszuivering voor lopig ontzet uit het recht om bij een dag bladonderneming in enige journalistieke of leidende, niet Journalistieke functie werkzaam te zijn. De Binnenscheepvaart o Dc bedrijvigheid in de Alkmaarse haven en langs de kaden der kana len en grachten bewijst wel dat onze stad het centrum is van de binnenscheepvaart in Noord-Hol lands Noorderkwartier. Zowel als stapel- en uitvoer plaats is de kaasstad van veel belang. Nu de grote vrachtauto's, uitge rust met de krachtige Mack-diesel- motoren, weer in groter getale op de weg verschijnen, vraagt men zich wel eens af of de binnenscheep vaart niet gedoemd is te verdwij nen. Deze auto's toch halen de goe deren „thuis" af en brengen ze in snel tempo tot voor de deur van pakhuis, fabriek of opslagplaats. Ongetwijfeld zullen, vooral de kleinere schepen beneden de 100 ton, de terugslag ondervinden van het toenemende vervoer over de weg en per spoor. Dit soort schui ten zal dan ook tenslotte wel uit de vaart verdwijnen. De grotere boten echter, die meer dan 100 ton goederen in eens laden kunnen, blijven steeds, juist door hun grote laadcapaciteit, beant woorden aan de eisen, die de grote bedrijven en fabrieken stellen aan het vervoer van hun producten: grote hoeveelheden gelijk en goed hoog Een industriestad, zoals Alk maar, kan niet buiten het transport over water. De binnenvaart' kan verdeeld worden in vier belangrijke groepen: de beurtvaart, het eigen handels- vervoer, de Rijnvaart en de wilde vaart, De beurtvaart zal het in de naas te toekomst zwaar te verduren krij HET GLADDE WEGDEK. Gistermorgen om half elf ontstond op de Kennemerstraatweg ter hoog te van café Koeken tier een aanrij ding tussen een militaire auto en een langs de weg geparkeerde luxe wagen. De chauffeur van de militaire auto wilde uitwijken voor een te genligger. die uit de richting van de stad kwam. Tengevolge van de gladheid van de weg sloeg de auto een halve slag om en ramde de ge parkeerde luxe-auto. Er kwamen geen persoonlijke ongelukken voor. gen en juist dit bedrijf zal de groot ste-concurrentie van vrachtauto's en spoor ondervinden. Het eigen han- delsvervoer, de Rijnvaart en de wil de vaart hebben over het algemeen niet zulke sombere vooruitzichten en zullen ook in de haven van Alkmaar leven en bedrijvigheid blijven bren gen. WINKELSLUITING. s Van de zijde der politie wordt er nogmaals op gewezen dat voor het sluiten van winkels in verband met vacantie inventarisatie etc. geen toestemming meer vereist is. Tuinconcert „Excelsior" De i uziekvereniging „Excelsior" gaf Zaterdagavond in de muziektuin een harmonieconcert in de open lucht. Voor dit uitmuntend ge slaagde concert bestond een grote en verdiende belangstelling. Een aantal van ru.m 1200 bezoe kers heeft kunnen genieten van goede muziek in een prettige om geving. „Excelsior" zal op Zaterdag 27 Juli het concert herhalen en wij hopen, dat in de toekomst het ger ven van dergelijke zomeravondcon certen tot een goede traditie zal behoren. Na afloop van het harmoniecon cert traden de dansorkesten „The Rascals" en „The Dolonans" op. Ook deze beide dansorkesten hebben een belangrijk aandeel in het succes van deze avond gehad. Op de tweede avond 27 Juli rekent men op een nog grotere toe loop van belangstellenden. GESLAAGD. Bij het eindexamen van de Mid delbare Technische School te Haar lem slaagde J. O. Huiberts te Alk maar voor de afd. Vliegtuigbouw. Voor het Mulo diploma A slaag den gisteren G. Schimmel te Eg- mond aan Zee en M. J. Schots! tan te Schermerhorn. t Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde voor het candidaatsexa- men Electrotechnisch Ingenieur, onze stadgenoot, de heer J.A.P. Roodhuyzen. Voor het onlangs gehouden examen voor schrijver 2e klasse der directe be lastingen enz., zijn geslaagd de heren E. Pauw en J. Praat te Alkmaar, en voor schrijver 2e klasse der reg. en succ. mej. G. de Reu*. Uitspraken Tribanaal: Zware straffen voor gezusters Proot De beide gezusters Proot werden Maan dag door de le kamer van het tribunaal tot zware straffen veroordeeld. Anna B M. Proot werd veroordeeld tot internering voor de tijd van vier en een half jaar met aftrek van de tijd, doorge bracht in voorlopige detentie. Bovendien gaf het tribunaal in overweging haar na twee en een half jaar voorwaardelijk bui ten vervolging te stellen onder toezicht van de stichting politieke delinquenten. Maria A^ A. PrcïEr! werd veroordeeld tot drie en e'èn half jaar, eveneens met aftrek van de tijd doorgebracht ln detentie. Na anderhalf jaar zal zij onder toezicht ko men van de stichting en voorwaardelijk buiten vervolging worden gesteld Boven dien zal van haar vermogen tot een be drag van f 500 worden verbeurd ver klaard. Beide beschuldigden zijn ontzet uit alle rechten voor de tijd van 10 Jaar. VEEMARKTEN. Op de veemarkten van Zaterdag 13 en Maandag 15 Juli, werden aangevoerd 11 paarden in prijzen van f 250,— tot f 1600,—. Voor de Centrale werden aan gevoerd 40 vette koeien. 15 pinken. 2 graskalveren. 101 nuchtere slachtkalve- ren en 6 vette schapen. Voorts werden aangevoerd 64 oude kippen f 5,— tot f 6,— 100 jonge hen nen f 9,— tot f 15,— 60 jonge haantjes f 0,20 tot f 3,— en 56 konijnen f 1,— tot f 12,— Bergen. KERKCONCERT VOOR HET STUDENTEN-SANATORIUM. Het Motet- en Madrigaal Vrouwenkoor gaf in de "Ruïne-Kerk onder leiding van den heer Corn. Jonker en met medewerking van de Eeren P. Dalenberg (bas), W. F. Dorgelo (cello) en Nico Akkerman (piano) een concert ten bate van het Ned. Sfudenten-Sanatorium Ds. Bierman sprak een enkel woord ter inleiding. Hij wees op het tweeledige doel van deze avond. Men beoogde een avond van kunstgenot te scheppen voor de aanwezigen en verder krachtige steun te verlenen aan het Studenten Sanato rium. Studenten en sanatorium! Wel een schrille tegenstelling. Bij studenten denkt men aan jeugdige kracht en en- thousiasme, aan jonge mensen, die zich geven aan de studie, om straks de ge meenschap te kunnen dienen. Sanato rium doet denken aan passiviteit, aan een tijd van gedwongen terugtreden uit het leven. Hier gaat het om jonge men den, die merendeels tot werkeloosheid gedoemd zijn tengevolge van de iUggale arbeid, die zij hebben verricht Het is daarom aan de gemeenschap, om hei mogelijk te maken, dat zij hun krachten herwinnen. Daartoe is opgericht de Stichting Ned. Studenten Sanatorium, die in het najaar het sanatorium Den- nenpord te Laren hoopt te openen. Studenten van alle richtingen zullen daar verpleegd kunnen worden en on dertussen hun studie voortzetten: hoog leraren zullen er geregeld komen om leiding te geven bij de studie en exa mens af te nemen en het sanatorium z^i beschikken over een eigen bibliotheek, waarvoor Bergen een bijdrage wil le veren Het concert werd geopend met orgel spel van den heer Jonker, waarmee hij de juiste sfeer schiep in het kerkje en de gemoederen ontvankelijk maakte voor wat zou volgen Het Vrouwenkoor deed de talrijke aanwezigen genieten van verschillende mooie nummers van Fr. Schubert (lm Abendrot, Frühlingsglaube), Weber (Ge bet) en Zagwijn (Een dag). Nico Akkerman verzorgde op uitmun tende wijze de pianobegeleiding De heer Dorgelo vergastte zijn auditor rium op Elégé van 's-Gravenzande en Adagio uit het B-dur concert van Boc- cherini. De baszanger P. Dalenberg zong o.a.: „In diesen heil'gen Hallen" (Mo- zart), en „Ons Vaderland" (Hol) Vaty' de beide door bas. cello en orgel uitge voerde nummers, Arioso (Handel) en Die Thranen des Herzens (Weber), klonk vooral 't laatste mooi. Executanten en Comité kunnen met voldoening op deze avond terugzien: het dubbele doel is bereikt. Grepen uit het Radio programma DONDERDAG 18 JULI 1M6. HILVERSUM L 7.— en 8.— Nieuws. 8.20 Pluk de dag 9.45 Voor en door onze kleuters 10.45 Morgendienst. 10 30 Viool muziek. 11.— De Zonnebloem". 11.45 Fa- mllieber. uit Indië. 12.05 Kamerorkest. 12.45 Klaas van Beeck en zijn orkest. 13.— Nieuws. 13.15 „The Blue Serenaders". 13 45 Lezing. 14.NCRV-klelnorkest. 15. Rotterdams Pianokwartet. 16— Bijbel lezing. 16.45 Cello-recital. 17.— FluitrecI- tal. 17.30 Ensemble Gregor Douwinsky. 1815 Vacantietlps. 18-30 Voor de Ned. strijdkrachten. 19.— Nieuws 19.20 Met band en plaat voor u paraat. 19.25 „Dê Vaart der Volkeren". 20.— Nieuws en weeroverzlcht. 20.08 Marinierskapel 21.— De Engelse landbouw 21.20 Ver. „Postale Mannenzang". 22.— Nieuws. 22 15 Repor tage. 2230 Gr.pl. 23.— Dvorak-progr. HILVERSUM n. 7.— en 0.— Nieuws. f,15 Gr.pl. 8.45 Variatiewerken van Beet hoven en Brahms. 915 Morgenwijding. 9.50 Arbeidsvitaminen. 10.30 Van vrouw tot vrouw. 1130 Sopraan en piano. 11 Nuttig en nodig 11.30 Bariton en piano. 12— Orkest Malando 12.35 Pterre Palla. 13.— Nieuws. 13.15 Rhythmische viool werkjes 13.30 Aeolian Sextet 14— Grepen uit de wereldliteratuur. 14 20 Oude ka mermuziek. 15— Voor zieken en gezon den. 15.20 Confetti. 16.15 Filmprogr. 17 Avro kaleidoscoop. 17 35 Gr,pl. 17.50 Het Rijk over zee. 18.— Nieuws. 18.15 The Skymasters. 18.45 Sportpraatje. 19.—Viool en piano. 10.30 „WIJ stellen U voor...."

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 1