Gemeente begroting 1946 onder de loupe Politieke partijen aan het woord AIhrnaar bouwt aan zijn toekomst B. en W. hebben een algemeen verslag betreffende het ondersoek van de ge meentebegroting 1946 met een memorie van antwoord (op door leden van de noodgemeenteraad gestelde vragen) doen samenstellen, dat nogmaals een beeld geeft zowel van de noodtoestand waarin onze gemeente verkeert als van de grootse plannen om Alkmaar er weer boven op te brengen. Het is te betreuren, dat er nog n.ets bekend is omtrent de plannen der re gering met betrekking tot de financiële verhouding tussen het Rijk en de ge meenten. In regeringskringen leeft echter de overtuiging dat ten spoedigste maatre gelen moeten worden getroffen om de financië'e ze"standighe!d der gemeenten te herstellen. Het geraamde tekort van meer dan f 1,000,000,— van de begroting 1946 kan slechts met steun van het Rijk worden ondervangen. Openbare veiligheid. Op grond van verkregen inlichtingen verwacht men, dat de definitieve voor slening in de vacature van Commis- saris van politie niet lang meer op zich zal laten wachten. De kosten van het gemeentelijk politie apparaat, die mede door .de benoeming van 26 hulpagenten, gestegen zijn tot f 237,000,werden door meerdere leden van de tijdelijke gemeenteraad zeer hoog gevonden. Hoewel moet worden toegegeven, dat de financiële lasten aan de politie verbonden wel zeer zwaar zijn geworden, valt de noodzakelijkheid van uitbreiding niet te ontkennen. De 'Werkzaamheden der politie zijn, verge leken bij 1940, zeer toegenomen. Het was een ongezond verschijnsel, dat de wachtcommandant meermalen moest antwoorden, als er telefonisch door het publiek om assistentie werd verzocht, „dat hij geen personeel kon zenden, omdat er niemand meer binnen was". Bij ministeriële beschikking werd de sterkte van het gemeentelijk politie korps bepaald op 81 man. Het ligt in de bedoeling dat de hulpagenten, voor zover zij daar voor in aanmerking ko men, een vaste aanstelling ontvangen, dan wel door geschoold personeel wor den vervangen. Volksgezondheid. Nu van particuliere zijde een inrich ting voor kraamverpleging wordt ge opend in het perceel Parkstraat 3 (Hui- ze „Rosmale") behoeft voorshands een gemeentelijke voorziening op dit punt niet in overweging te worden genomen. Ook de instelling van een medisch-pae- dagogisch jnstituut van particuliere zij de is in voorbereiding. In hoever de gemeente daarbij zal worden betrokken, staat nog niet vast. Verder worden momenteel gegevens verzameld om eventueel een voorstel tot invoering van de schooltandverzor- ging te doen. Deze aangelegenheid heeft de aandacht van de sehoolartsendienst. V olkshuisvesting. Door de Huisvestingscommissie van de afd. Alkmaar van M.V.H. wordt het te kort aan woningen geschat op 2000. In voorbereiding is een plan voor de bouw van 23 woningen, het maximum, dat voor de gemeente Alkmaar door het Departement van Openbare Werken en Wederopbouw kon worden toegestaan. Overwogen wordt, gebruik te maken van de bij de wet van 11 Mei 1946 aan den Burgemeester verleende bevoegd heid om bestaande woningen te split sen en daartoe de nodige voorzieningen te treffen. Het Bureau Woningdistributie van de Huisvestingscommlssie M.V.H. heeft over de periode van 1 Juni 19451 Juni 1946 ean gezinnen toegewezen 1117 gehele woningen en 317 gedeelten van woningen. Openbare werken. Ten behoeve van een rioleringsplan met zuiveringsinstallaties voor het Wes telijk stadsdeel (het c^deelte ten Wes ten van de Helderseweg. de Singelgrach ten en de Kennemerstraatweg) zijn tot dusver slechts voorbereidende werk zaamheden verricht. Het plan Dudok, voor verruiming van het plein rondom de Grote Kerk is ge reed. Nagegaan wordt nu door de dienst van gemeentewerken of door het aan brengen van enige wijzigingen een meer economische en rendabele uitvoering kan worden bevorderd. De Nederlandse Spoorwegen ontwier pen reeds in 1931 op verzoek van de Raad plannen voor een tunnel in de Bergerweg. Was destijds Alkmaar reeds niet in staat de kosten van de uitvoe ring van een dergelijk werk te dragen, onder de huidige omstandigheden is het uitgesloten dat een dergelijk plan nog enige kans van slagen zou hebben- De Kaasmarkt. Aan den minister van Landbouw en Visserij is een subsidie van f 30.000 ver zocht voor instandhouding van de kaas markt. Vooruitlopend op een gunstige beslis sing is reeds door B. en W. voor het transport en het oliën van de kaas, voor marktonkosten cn verlies door indroging aan belanghebbenden een maximum subsidie van f 1500 per week toegezegd Naar men weet, wijdt een commissie van vertegenwoordigers der bij de kaas handel betrokken kringen onder voor zitterschap, van oud-minister mr. L. N Deckers. aan deze aangelegenheid haar bijzondere belangstelling. Het geldt hier een proefneming. Van de afloop daar van zal afhangen of zij zal worden voortgezet. Onderwijs. Met den directeur der RijksLandbouw- winterschool worden besprekingen ge voerd over de hulsvesting van de leer lingen dezer school in het noodgebouw aan de Ruysdaelkade. Dit gebouw heeft veel geleden van het baldadig optreden van de jeugd, die aardig op weg was het pand af te breken. Aan de politie is opgedragen zoveel mogelijk toezicht op dit gebouw te houden. Ook het herstel van schoolgebou wen, die in bezettingstijd erg hebben geleden. heeft de volle aandacht van B en W. In het gebouw aan de Bril- lesteeg zijn thans gehuisvest de open bare school voor voortgezet gewoon lager onderwijs, de Handelsschool en de Handelsavondschool en een klasse van de Tesselschadeschool. Het ligt in de bedoeling dit gebouw zo spoedig mogelijk aan de bestemming tot schoolgebouw te onttrekken. Reeds in Februari 1944 zijn onder de werken, waarvan het wenselijk is, dat zij zo spoedig mogelijk na de oorlog van wege de gemeente worden uitge voerd, opgenomen de 6tichting van nieuwe schoolgebouwen voor de school voor voortgezet 1. o. en voor de Han delsschool, Voor de overige schoolgebouwen zal gedaan worden wat mogelijk is in ver band met de beschikbare middelen en de materialen. Het ligt eveneens in de bedoeling proeftuintjes aan te leggen van tarwe, rogge, enz. Eigenlijke schooltuinen, hoe nuttig ook, vorderen voor een goed on derhoud vrij veel uitgaven, die de ge meente zich nu althans niet kan ver oorloven. - De noodscho.uwbnrg. B. en W. hebben zich verheugd over het initiatief tot inrichting van een noodschouwburg, dat blijkt geeft van de grote interesse in vele kringen der bevolking voor de bevordering van het culturele leven. De bouw van een nieuwe schoujv- burg Is e»n reeds jarenoud "probleem. Van een dergelijke bouw, die reeds in normale omstandigheden de krachten van de gemeente met het oog op het daaraan verbonden risico te boven ging, kan thans geen sprake zijn. Of in de toekomst daarop uitzicht kan wor den geopend, zal geheel afhangen van de ontwikkeling van zaken èn ten op zichte van de gemeentelijke financiën èn ten aanzien van de noodschouw burg. - Hoewel sommigen verwachten, dat de noodschouwburg, vanwege de on gunstige plaats waar het hiervoor te bestemmen gebouw gelegen is. niet zal voldoen noch in de bestaande moet in de toekomstige behoefte voor Alk maar, is het op het ogenblik de enige an beste oplossing om uit de impasse te geraken. Grondbedrtff. B. en W. zijn van mening, dat het van gemeentewege beschikbaar stellen van terreinen van jeugdverenigingen aanbeveling verdient. Een viertal ter- reintjes zijn op deze wijze in gebruik gegeven. De gemeente bezit echter weinig terreinen, die voor dit doel in aanmerking komen. Onderhandelingen over beschikbaarstelling van een deel van de Krocht achter de Strafgevange nis zijn gaande!"" Het boren van de kaas. LUST TER INZAGE. In onze winkel in de Langestraat ligt ter inzage lijst G 3, met namen van geïnterneerden op Java, geëva cueerd naar Geallieerd gebied. GEEN SPREEKUUR WETHOUDERS. In verband met de raadszitting van Maandag zullen de wethonders der gemeente geen spreekuur hou den. VERGADERING IN DE MUZIEKTUIN. Vrijdagavond wordt in de muziek tuin een vergadering gehouden, waar als sprekers zullen optreden de heren Nic. Baas uit Amsterdam en dr. A. D. R. Polman uit Alkmaar Een gemengd"koor zal een 8-tal liederen ten gehore brengen. Bij slecht weer wordt de verga dering in de zaal gehouden. BURGERLIJKE STAND. 07 Juli 1»M.) Geboren: Cornelis G. F. M., z. van F A. Nijpels en M. A. C. Rpert. Anna T M., d. van G. N. Buren en A. T. M. Bots. Rudolf B. F., z. van R. Schuljt en C. E. Hoek. Jacquelin C., d. van J C. Wassing en M. G. van Riel. Wil helmus, z. van W. Buter en M. de Boel Gehuwd: Wilhelmus J. P. P. Boer- sen en Johanna P. Stubbe. Willebror- dus H. Rletvelt en Agatha M. Klijn. Petrus J. J. Hut en Helena Thumfahrt. Jpcobus de Boer en Maria Bakker. Johannes M. Grondsma en Johanna J. Blaauw. Johannes Verschoor en Kla- zina G. van Aardenne. DRUKTE OP DE KAASMARKT. Zal de Alkmaarse kaasmarkt, de glorie van onze stad, zich kunnen handhaven? De door de gemeente aangevraagde subsidie van 30,000 gulden „hangt nog in de lucht" en de zekerheid van het voortbestaan van de markt is dus nog niet groot. Alkmaar hoopt op een gunstige be slissing! Partij r. d. Arbeid en gemeente-politiek Over de Party van de Arbeid, die in onze gemeente het lystnummer één voert, vertelde de beer K. Kirpensteyn ons in een onderhoud het volgende: Ook in de gemeente-politiek heeft de plaatselijke fractie van de Partij van de Arbeid zich voorgenomen een vooruitstrevende lijn te volgen. Voor namelijk op sociaal terrein, gezinszorg woningvoorzïening en jeugdzorg zal dit in de eerste plaats tot uiting komen. De Partij van de Arbeid is er zich van bewust dat e^n samenwerking, evenals in de landelijke politiek, tus sen de KVP en de P vd A noodzake lijk is om de wederopbouw en de vooruitgang van de gemeente Alkmaar te verwezenlijken. Hoewel het programma van de KVP volgens de heer Kirpensteyn meer ge baseerd is op religieuse grondslagen en in mindere mate op sociaal- economische basis, zoals dat van de F vd A, meent onze zegsman toch dat er voldoende vooruitstrevende elementen in de KVP vertegenwoordigd zijn om een vruchtbare samenwerking in gemeentelijk politiek opzicht te kunnen waarborgen. De doorbraak naar rechts, die te concluderen valt uit de regeringsver klaring van den minister-president dr. Bqgl, zal ongetwijfeld zijn terugslag in de gemeentepolitiek vinden. In dit verband zij nog opgemerkt dat samenwerking met de CPN, we'.ke partij aan de P vd A had voorgesteld in Alkmaar met een gemeenschappe lijke lijst uit te komen, als onmoge lijk moet worden beschouwd, daar de door de CPN gevoerde politiek In kringen van de P vd A als niet demo cratisch genoeg en als al te oppor tunistisch wordt beschouwd. In het algemeen is dus de houding van de P vd A tegenover de CPN afwijzend. Onze zegsman gaf als zijn persoon lijke mening te kennen dat het aantal zetels, dat de P vd A bij de a.s. ge meenteraadsverkiezingen zal kunnen behalen 8—9 zei zijn. Dit meent hij te mogen concluderen uit de resultaten van de provinciale-Staten verkiezingen De politiek der K.V.P. In een populair gehouden re<fe, sprak Woensdagavond in „Het Gul den Vlies" de KRO-reporter Paul de Waart over de KVP en de ge meentSraadsverkiezingen. Spr. waarschuwde allereerst te- een de onderwaardering van de politiek, die z.i. niet „vuil" hoefde te zijn, en voor een splitsing in klei. ne partijtjes. Voor de katholiek is geen enkel terrein onttrokken aan zyn levensbeschouwing, aldus de heer De Waart, die meende, dat de confessie wel degelijk de politiek moet beïnvloeden. Sprekende over het communisme, zeide de heer De Waart, dat de katholiek zich niet speciaal anti-communistisch behoeft te richten: „Als wij ons pro-katho- Het regent textiel KOORTSACHTIGE SPANNING IN DE STAD. Eén dezer dagen werd door amb. tenaren van de prijzen^ontróle een onderzoek ingesteld naar de j'üste prijscalculaties bij de firma J. G. Droge in de Langestraat alhier. By dit onderzoek, waaraan tevens een controle op de voorraad verbonden was, werd, op verschillende plaat sen in de woning verborgen, een partij goederen gevonden van ab soluut vóóroorlogse kwaliteit. Het betrof hier artikelen van de meest uiteenlopende aard, van de fijnste kwaliteit en de mooiste dessins. Hoewel de voorraad aan de Dis- tex was opgegeven, is deze opgave te laag geweest en dus nam men de goederen in beslag. - Het was een partij van ongeveer 1.5000.die de eigenaar gemeend had te moeten bewaren tot na de geldsanering, daar 'dj van 't stands punt uitgegaan was, dat goederen toch altijd nog beter zijn aan geld. De „textielrage", die in deze da gen in onze'stad, die toch ei. nlijk een kaasstad is, heerst, schijnt angst wekkende vormen aan to nemen. Een ieder wordt er door aan go stoken en de meest fantastische ge ruchten doen de ronde, waarbij soms alle normen uit het oog wor den verloren. De zenuwen beginnen de mensen porten te spelen en deze ziekte schynt gepaard te gaan met 'n soort verm en igvuldigin gskoorts Zo had gisteren een redacteur van een der plaatseliike bladen in zijn opwinding over cTe nieuw ontdekte partij waarover hij eigenlijk nog niets mocht publiceren het be drag der inbeslavcenomen goederen In verband met de a.s. gemeente raadsverkiezingen zullen wij van elk der partijen, die met een lijst in onze gemeente uitkomen, een korte uiteen zetting geven van de voornaamste doelstellingen t.a.v. de gem.-politiek. Bij voorkeur zullen wij candidaten aan het woord laten, die bij hun ver kiezing voor de eerste maal in de raad zitting nemen. liek richten, zijn we anti-commu nistisch genoeg." Spreker bestreed voorts het ma terialisme in de politiek, daar z.i. elk onderwerp, van welke aard ook, bepaald dient te worden door de le vensbeschouwing, i.c. de katholieke. Dat by de politiek der KVP te genwoordig. in tegenstelling met de tijd van vóór 1940, het accent meer gelegd wordt op het programma en niet op het beginsel, was volgens spr. slechts het gevolg van een ac centverschuiving. De heer De Waart eindigde met iedere kiezer op te wekken bij de gemeenteraadsverkiezingen zijn stem op de katholieke lijst uit te bren gen: „niet om de KVP te steunen, maar om God, Koningin en Vader land te dienen." Aan de bijeenkomst verleende het R.K. fannfarecorps „St.^ Cacillia" zijn medewerking. Helpt mede de t.b.c. te bestrijden Lighallen-patiënten hebben een eethuisje nodig - •- dai hei er kome! DE strijd tegen de t.b.c. roept om krachtdadige hulp. Het terrein, dat verloren is op den gevreesden en ge- haten volksvijand moet zo snel mogelijk heroverd worden! Met zfln bondgenoot de oorlog heeft hy op front na front overwinningen behaald, die ons volk duur tc staan kwamen. W|j hebben veel terrein verloren. Voor de oorlog waren wij aan de winnende hand. Wij hadden de af schuwwekkende „tering" teruggedron gen tot in zijn uiterste schuilhoeken De woningtoestanden werden beter en tege.i lucht en licht en zon, tegen hy giëne ln dt> levenswijze was de sluip moordenaar niet opgewassen. De betere volksvoorlichting, krachttig ter hand genomen door onze artsen, uitgedragen door middel van de consultatiebureaux, door lezingen, vlugschriften, brochures, het prachtige werk van de vele ver enigingen op het gebied van de t.b.c.- bestrijding hielden of redden jaarlijks meer en meer landgenoten uit de greep van den grimmigen tegenstander. Maar de oorlog kwam en de tuber culose begon zijn zegetocht. De hygiëne de woningtoestanden, de verzorging dei pattiënten, zij werden slechter en slechter; sanatoria werden gesloten en afgebroken door de hand van den be zetter en de gevreesde ziekte kon steeds meer slachtoffers maken, immer verder voortwoekeren. Het aantal t.b.c.-patiënten is dus onrustbarend veel groter geworden dan het in de laatste jaren vóór de oorlog ooit geweest is. Daarom mogen wij ons in Alkmgar gelukkig prijzen, dat wij in het bezit zijn van een uitstekende inrichting, waar de patiënten de zo hoog nodige rust en verpleging kunnen genieten. De lighallen te Alkmaar, het eigendom van de Alkmaarse vereni-, ging tot bestrijding van de tuberculose, zijn mooi gelegen achter het Centraal Ziekenhuis bij de terreinen van de stedelijke plantsoenendienst. Enige zus ters verzorgen daar de patiënten onder wie vele z.g.n. „half-mobiele"; deze gaan des morgens naar de lighallen en mogen 's avonds weer vertrekken. De gehele dag brengen deze mensen echter in de houten tenten van deze in richting door weer of geen weer, zomer of winter Zij krijgen hier ook in het middaguur hun maaltijden en dit heeft grote nadelen als het regent of koud weer IS. Want de spijzen, die uit de keuken van het Centraal Ziekenhuis moeten komen, zijn dan soms al niet meer zo warm of ten minste sneller afgekoeld dan wanneer men de be schikking zou hebben over een eet gelegenheid, waar alle verpleegden ge lijktijdig hun middagmaal zouden kun nen nuttigen. Bovendien is, van een psychologisch oogpunt uit gezien, het gezamenlijk dineren beter voor de patiënt, dan wanneer hij of zij het alleen moet doen. Het euvel ban verholpen worden. Ten einde nu aan deze verkeerde toe stand een einde te maken, heeft het be stuur der vereniging plannen gemaakt om op het terrein een eethuisje voor de zieken te bouwen. Deze plannen zullen echter plannen blijven, wanneer de burgerij niet bij springt. Er is natuurlijk, zouden wij zeggen een ontstellend gebrek aan geldmiddelen bij de vereniging, <Öe toch al een hoge subsidie van de ge meente ontvangt. Maar het benodigde bedrag is niet eens zo buitengewoon hoog. Voor de bouw en de Inrichting van het gehele eethuisje is een som nodig van. ongeveer zevenenveertig honderiJ. gulden. Voor dit betrekkelijk zeer geringe bedrag zal de Alkmaarse burgerij onze patiënten niet laten wachten op een noodzakelijke ver betering in hun verzorging. Elke gift is welkom! En een ieder weet het adres van de volgende doktoren: i Dr. H. ten Kley, dr. E. van Gilse en pr. N .H. Louis. Ook bQ den administrateur van de vereniging, den heer Oudcj&ns, Coster- straat 40, kunt u uw"~giften voor dit goede doel brengen, evenals btf het Consultatiebureau ter bestrijding van de t.b.c. aan de Scheteldoekshaven, by uw eigen dokter en by het bureau van ons blad. Wy hopen, dat wy binnen een week kunnen melden, dat de „vyfdulzend" vol ist Tribunaat i WEDDERS OP HET VERKEERDE PAARD Het was weer een illuster gezelschap, dat Woensdag voor de tweede Kamer van het Tribunaal terecht stond. De meesten hadden van de NSB een doorvoeren van sociale verbeteringen verwacht, doch verklaarden nu in te zien, dat zij in strijd met de belangen van het Nederlandse volk gehandeld hadden. Daar was b.v het Alkmaarse echt paar W de Langen—P. Schnelder. waavan de man *flT"jaar. de vrouw 66 jaar oud is. De Langen was in 1935 lid van de NSB geworden en dit tot 1944 gebleven, colporteerde met Volk en Vaderland en liep wacht bij de pak huizen waar goederen van de Duitse weermacht opgeslagen lagen Op ver jaardagen van Mussert stak hij de vlag uit en volgens enkele getuigenverkla ringen, die werden voorgelezen, terro riseerde hij de hele buurt. De vrouw, die doof, doch nog rad genoeg van tong bleek te zijn, werd eveneens lidmaatschap der NSB ten laste gelegd: -ij verklaarde echter dat zij niet pro-Duits was. doch zich aan gesloten had om mede te werken aan een betere toekomst De verdediger, mr. A. Leesberg achtte de feiten wel liswaar bewezen, doch ried het Hof aan voorzichtig te zijn met de getui genverklaringen, die hij voor „buur praatjes" vers'eet, temeer daar zi.1 reeds vlak na de bevrijding op schrift gesteld waren. Een „sociaal" werker. J. C, Polderman uit Limmen was reeds 193*""lid der NSB en sinds 1942. sociaal voorman van het „Nederlands Arbeidsfront" bij de NV Papierfabriek Van Gelder Zonen te VeTsen geweest. Hij had, volgens zijn verklaringen, verwacht, dat de NSB een zekere ma te van zelfstandigheid zou hliiven hp- zitten: toen hij echter In 1943 ontdekte, dat de beweging zich tot Nazi-knecht schap verlaagd had. bedankte hij De 43-jarige monteur P. M. _A. Thiissen uit Helloo was vanaf Juli 1940 tot het bit tere einde lid geweest van de NSB en had voor het NSKK in Frankrijk én voor de Landwlrtschsf t op het vliegveld Ber gen gewerkt. Zijn NSB lidmaatschap was meer een soort protest tegen de behan deling zijn vader aangedaan in de Mei dagen van 1940. Op een „vergadering" in Lunteren, waar hij door een buurman mee naar toe genomen was, ontdekte hij „dat Geen voorrang bij aankoop textielgoederen Het hoofd van de prijsbeheersing deelt mede, dat bij de verkoop van inbeslaggenomen goederen in geen geval en ffp geen enkele wijze voor rang zal worden verleend. Deze voorrang zal ook niet worden ver leend aan instellingen. Tevens zal er bij de verkoop van inbeslag ge nomen goederen op toegezien wor den dat niemand voor meer textieL punten koopt; dan waar de betref fende koopster of koper recht op heeft. Dit wil dus zeggen, dat men voor niet meer punten per persoon zal kunnen aankopen; dan voor het door het C D.K. aangewezen aantal punten per persoon. w Ook zullen er door de prysbeheer- maar liefst met 30 vermenigvuldigd sing maatregelen worden genomen en hii sprak van 150 000 gulden aan om verdwijning van deze artikelen geconfiscerede artikelen I in de zwarte handel te voorkomen. er toch wel wat ln zat" en sloot zich aan bij de beweging. Door zijn NSB-lldmaatschap werd htj tot werken voor de „Wehrmacht" ge dwongen, daar hij geen ander werk kon krijgen. De heren waren dan ook, gezien de getuigschriften, zeer tevreden weest. Mr. Leesberg, die de beschuldiging be wezen acTTTTe. pleitte onmiddellijke vrijheldsstelling ln verband met de ziekte van verdachtes vrouw. In alle zaken wordt over veertien dagen uitspraak gedaan. Frankeer als regel mei een 4 Nationale Hatpzeget Een goed geslaagd concert, DE H.O.V. IN DE GROTE KERK. Er was een grote belangstelling voor het concert, dat gisteravond door de H.O.V. In de Grote Kerk werd gegeven. De ware musiceergeest was vaardig over de spelers en onder de eminente leiding van Kees Hartvelt werden mooie resultaten bereikt, zowel in het tinte lende opus Anacreon van Cherubini als in de Rhapsodie Espagnole van M. Ravel. Vooral in laatstgenoemd werk viel weer eens op welk een meesterlijk instrumen- bator deze Zuid-Franse meester is, en hoe deze het individueel karakter van elk instrument bijzonder naar voren laat komen. Dit kwam wel in het bijzonder tot uiting in „Prélude k la nuit, Mala- Quena en vooral de Habanera uit dit werk. De violist Gijs Beths soliëerde in het onvolprezen vioolconcert van Mendels- sohn op een wijze, welke alle lof ver dient, beheerst en muzikaal van opvat ting met een prachtige toongeving en boeiende voordracht in het cantabilé middendeel. De solist werd hierin door het orkest op uitstekende wijze onder steun^ Tot besluit van dit op een hoog peil staande concert de „Onvoltooide" van Schubert. De dramatische spanning van het eerste en vooral weemoedige stem ming van het 2e deel heeft ongetwijfeld bij alle aanwezigen een weldadige in druk achtergelaten. JOH. v. ENGELEN. BENOEMD. De Inspecteur van politie; de heer Woortmeyer; is benoemd tot inspec teur van politie te Amsterdam Zulks met ingang van 1 Augustus. AMBTENAAR O.M, BENOEMD. Bij Kon. Besluit is tot ambtenaar van het O. M. btj het Kantongerecht in het Ar rondissement Alkmaar benoemd mr. J. M. VeUlnga, ambtenaar voor de tucht rechtspraak voor de voedselvoorziening ln dit arrondissement. DE KOOLMOT. In meerdere koolbanen is de zoge naamde groene koolmot gevallen. Dit kleine, groene diertje, dat iets aan een springrups doet denken, teis tert, doordat het in enorme aantal len optreedt, sommige banen zwaar. Ter bestrijding bespuit men met loodhoudend arscnaat. yierhonderdvjjftig 6 dienstjaren ACHTTIEN ZILVEREN JUBILA RISSEN BIJ FIRMA RINGERS. Op de feestelijk versierde pak- zaal in het fabriekscomplex der fa. Ringers te Alkmaar, vond Dinsdag een feestelijke bijeenkomst plaats. Achttien jubilarissen, waarbij één vertegenwoordiger, 3 van het kan toor en 14 uit de fabriek, die meer dan 25 jaar bij de firma werkzaam waren, werden hier gehuldigd. Het waren de heren: A. L. Dubbel; A. van der Gaag; J. H. Goosens; N. van Bezooyen; E. K. Vellinga; J. K. VeUinga; W. A: Punt; J. A. W. Cools; M. Paulisse; J. v. d. Heuvel; M. J. Wijnstekers; W. K. van Gent; H, Koot; D. de Jong; C. de Ruiter; P. H. Okhuyzen; W. Buurmeester; L. Gerla. De heer H. Ringers heette allen welkom. In zijn toespraak bracht hy naar voren, dat in de oorlog deze jubilea niet konden worden her dacht, omdat het bedrijf in een zeer ongunstige positie verkeerde en er toen allerminst reden voor de on derneming was om feest te vieren. De heer Ringers somde de bijzorv dere verdiensten van elk der jubi- lerenden op. Gaarne had de direc tie, zoals gebruikelijk, een gouden horloge ten geschenke gegeven, doch nu dit door de omstandigheden niet mogelijk is, ontving elk een enve loppe met inhoud. Namens de vertegenwoordigers richtte de heer F. H. Bijl het woord tot den heer Dubel," vertegenwoor diger voor Rotterdam en omstreken, waarna de heer Blokker namens het gehele personeel jegens de jubila rissen zijn gevoelens vertolkte en elk dezer heren een bloemstuk aai*- bood De heer Th A. Ringers, hierna het woord verkrijgende, deelde mede, dat hij zich volkomen aansloot bij hetgeen door zijn broer, den heer H. Ringers, gezegd was. Hij meen de echter voor een der jubilarissen, den heer Gerla. een uitzondering te moeten maken, want bij de overval door de Duitsers in Maart ^945 is hij het geweest, die door zijn moe dig optreden ljem het leven heeft gered, omdat zich in de fabriek veel materiaal bevond en er onderdui kers waren ondergebracht. Wanneer dit ontdekt was geworden zou dit voor de fabriek en ook voor spre ker noodlottig zijn geweest. Namens de jubilarissen spraken de heren v. d. Gaag, E. Velinga en Dubel. een woord" van dank. Hierna werd het talrijke perso neel in de gelegenheid gesteld de jubilarissen te feliciteren en na aan bieding van verversingen bleef men nog een tiid gezellig bijeen. Aan de dames van de jubilarissen werd door de directie nog een fijne doos bonbons overhandigd. MEDEDELING VOOR GEëVACÜEER- DEN, OORLOGSSLACHTOFFERS EN 0 GEREPATRIEERDEN. Aan alle geëvacueerden, oorlogsslacht offers en gerepatriëerden, die wekelijks een uitkering ontvangen van het Distri butiebureau voor de Verzorging van Oorlogsslachtoffers te Alkmaar, wordt medegedeeld, dat de uitbetalingen voor lopig nog geschieden in perceel Lar ge straft 1"! cn nlst op Huize Vooihout,

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 2