De trots van onze schepen Indonesische Republiek wantrouwt M a I i no Discussies over de geldzuivering glorie onzer sluizen STADSNIEUWS "EN-fZONNEfCHijMl Zwaar bewolkt met tijdelijke op klaringen; plaatselijk enkele re genbuien, hier en daar met on weer. Matige wind tussen Zuid en Zuidwest. Weinig verandering in temperatuur. Temperatuur Zomerbad: 19^ gr. C. 67 gr. F. Overdekte: 22*/» gr. C 72'/t gr F- JULI 1946. 3e Jaargang No. 240-434. Directeur: M. J. Roggeveen. Wnd. Hoofdredacteur: A- H. Hommerson. Redacteur stad: G. W. M. WUlems. knaaidn DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE» STICHTING „DE VRIJE ALKMAARDER" Redactie en Adm.: Achterdam 20. tel. 2274. Advertentle-afd.: Langestraat U. tel. J9TL De Australische minister van MarlnR» Norman Makln, heeft medegedeeld, dat alle Nederlandse staatsburgers, met uit- zondering van hen, die ln Australië per manent zijn gevestigd, het land zullen moeten verlaten. Onder deze regeling vallen alle Neder landse burgers en alle Nederlandse mili- taire-uitrustlng. Over het aantal der be trokkenen rijn nog geen cijfers bekend. Voorstel voor Raad van Gouverneurs DE Nederlandse regering zal aan de gedelegeerden op de Malino-con- ferentie voorstellen een raad van gouverneurs te vormen, die zorg zal dragen voor de tenuitvoerlegging van de hervormingsplannen, welke 'door de conferentie worden aanbevolen. Maar haar standpunt tvordt ter conferentie verdedigd DE Republikeinse regering heeft zich uitgesproken tegen de conferentie van Maïino. Zij noemde deze „een poging om een splitsing te weeg te brengen in de eenheid van Indonesië". De uitsluiting van Java en Sumatra kou volgens A. P. in republikeinse kringen als een symptoom van ..ver deel- en heerspolitiek gezien worden. De Nederlanders echter staan afwijzend tegenover republikeinse ver langens inzake een controle de facto otver de buitengewesten en stellen Vast, dat wanneer de vertegenwoordigers van Java en Sumatra voor de tonferentie waren uitgenodigd, deze beide eilanden bü de besprekingen volkomen zouden domineren. Banka eist autonomie. Saleh Achmed, de vertegenwoordiger van het eiland Banka zeide. dat de door de republiek gepropageerde vrijheids idealen veel aanhangers hadden gevon den op Banka. Achmed hoopte, dat de besprekingen met Sjahrir een gunstig resultaat zou den hebben en eiste autonomie voor Banka. De vertegenwoordiger van de Chinese bevolking op Billiton, dr Liem Tjao Lo. zeide het te betreuren, dat er zo weinig Chinezen op de vergadering aanwezig waren. Sultan Iskandar Mohamad Djabir van Ternate juichte de politiek van dr Van Mopk toe. Onafhankelijkheid en bondgenootschap Hoewel het republikeinse Indonesië bfflcieel niet verteg°nwoordigd is op de conferentie, vindt zij toch haar stand punt verdedigd door verschillende af gevaardigden. Zo heeft Nadjamoedin, vertegenwoor diger van Zuid-Celebes, de volgende resolutie voorgesteld: „Indonesië en Ne derland moeten twee onafhankelijke naties worden, verenigd in een bond genootschap, waarvan de duur moet worden bepaald door de rijksconferen tie. De in- en uitwendige organisatie van Indonesië moet gebaseerd zijn op po litieke en economische autonomie, waarvoor garanties moeten worden ge geven en verder op de verantwoorde lijkheid van de regering aan het ver tegenwoordigend lichaam" Bali voor hecht Rijksverband. Een vroeger lid van de Volksraad, Soekawati, vertegenwoordiger van Bali, Verklaarde: „Indien wij thans reeds de volle dige onafhankelijkheid zouden ver krijgen, zodat er, anders gezegd, een zwak Indonesië buiten het Rijksver band zou bestaan, dan zou Indonesië in werkelijkheid een speelbal wor den van de grote mogendheden, die op zo'n moment al lang geloerd heb ben." Soekawatie gaf wel de voorkeur aan een grote mate van autonomie, doch binnen het Rijksverband. Belgische impasse houdt nog aan Ook Van Ackcr heeft, evenals de Katholiek De Schrijver, het verzoek iot vorming van een nieuwe regering Van de hand gewezen. De heer Struye, die zich thans heeft belast met de kabinetsformatie, heeft tegenover de pers verklaard, dat de houding van het Bureau van de B. S. P, het vooralsnog voor de ka tholieken onmogelijk maakt met de •ocialistén samen te werken. De heer Struye hoopt op een ver zoening, wanneer morgenochtend de Algemene Raad bijeenkomt. Voor morgenavond is dus niets de finitiefs te wachten. De C. V. P. is gekant tegen een regering, waarin communisten zitting hebben. BRITS-AMERIKAANS '.OTEST. Over Russische eis tot ontslag van Hong en staatsman. Groot-Brittannië heeft bij de Sowjet- regering geprotesteerd naar aanleiding van de eis. die de Sowjet-autoriteiten in Hongarije gesteld hebben lot ontslag van den Hongaarsen vice-minister van Justitie en 3 afgevaardigden van de Partij der kleine boeren. De Britse regering beschouwt déze Sowjetrussische stap als een ongeoor loofde inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van het land. De V S. zouden een gelijkluidend protest ver zonden hebben. BATAVIA VERHEUGD. In Nederlandse kringen te Batavia heerst grote voldoening over het ver trek van de Nederlandse schepen uit Australië. De schepen zullen Makassar aandoen, waarna zij koers zullen zetten naar Batavia. Zij worden daar over drie weken verwacht. INDONESISCH SCHIP TOT ZINKEN GEBRACHT? Het republikeinse persbureau „An kara" heeft gemeld, dat het Indone sische schip „Kangean" door Neder landse marine- of legereenheden tot zinken is gebracht. Hierbij zouden 82 personen om het levan zijn gekomen. De Marinevoorlichtingsdienst heeft ontkend, dat de marine bij een derge- De bal over en weer Naar aanleiding van het dementi, dat prof. Gerretson gepubliceerd heeft tegen over de door prof. Schejrnerhorn te Delft afgelegde verklaring, heeft de oud-mlnls der-president bekend gemaakt, dat prof. Gerretson, ln een gesprek op ll Januari ten Departemente van Algemene Oorlog voering, geen enkele nadere bijzonder heid over het fameuse telegram van 27 October '45 heeft kunnen verschaffen. „Prof. Gerretson Is ln dat opzicht volko men in gebreke gebleven", aldus prof Schermerhom. GEEN AMERIKAANSE LENING AAN MOSKOU? President Truman heeft gisteren te Washington verklaard, dat hij niet van plan was om aan het Congres machtiging te verzoeken tot het ver strekken van e»n Amerikaanse lening aan Sowjet-Rusland. Deze verklaring van Truman schijnt er op te wijzen, aldus meldt Reuter, dat de Amerikaans-Sowjet-Russische onderhandelingen terzake van een le ning van een milliard dollar aan de Sowjet-Unie zijn stopgezet. We worden dikker Volgens de niet officiële, maar wel betrouwbaar lijkende cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek is de gemiddelde Nederlander in een jaar bijna acht procent in omvang toegenomen. In de grote tent van het circus Mikkenie-Strassburger konden vorig jaar op de houten banken 3400 toeschouwers zitten. De tent is niet veranderd, de houte banken zijn nog dezelfde, maar op het ogenblik kun nen er niet meer dan 3150 mensen op plaats nemen. Een strop van 250 plaatsen voor de directie, maar een verheugend teken voor Nederland! B. B. C. ZOEKT FAMILIE VAN DAKLOZE KINDEREN e De Britse radio-omroep zal in s menwerking met de UNRRA en het Britse Rode Kruis een poging doen om de familie te vinden van zeven envijftig dakloze kinderen uit Duitse gevangeniskampen. De uitzendingen hebben plaats achttien uur tien (Ned. tijd) op Maandag. Tweede Kamer t Critiek van rechts A.t. Dinsdag: PRINSJESDAG H.M. de Koningin is voornemens op 23 Juli a.s. de nieuwe zitting van de Staten-Generaal te openen. Zij zal zich daartoe per auto naar de Ridderzaal be- volg en een klein militair escorte zal worden begeleid. Daar het technisch niet mogelijk is gebleken, het ceremonieel van vóór de oorlog reeds te doen herleven, zaï men dus dit jaar nog het kleurrijke schouwspel van de gouden koets moe ten missen. Waarschijnlijk zal de toestand zich het volgend jaar ln zoverre hebben ge wijzigd, dat er wéér sprake zal kunnen zijn van 'n Prinsjesdag in vooroorlogse vorm. De troonrede zal over belde Hilver- sumse zenders tussen 12,45—13,30 uur worden uitgezonden. MONTGOMERY EREBURGER VAN LONDEN. A Tijdens een indrukwekkende plech tigheid op het stadhuis van Londen is gisteren aan maarschalk Montgomery het ereburgerschap van de stad ver leend. Verzetskruis voor Gerard Tieman H. M. de Koningin heeft Donderdag middag een onverwacht bezoek ge bracht aan het blindeninstituut te Bus- sum. H. M. heeft persoonlijk het ver zetskruis op de borst van den 20-jarigen G. Tieman gespeld. Tieman is tenge volge van zijn verzetswerk, dat hij op 14-jarige leeftijd begon, blind ge worden. IN SCHEERVLUCHT Bij de sigarenfabriek „D.ejaco" te Cu- lemborg is een staking uitgebroken. De eerste na-oorlogse athletiek-landen- ontmoeting vindt 11 Augustus op de Sin- telbaan „Minerva" te Rotterdam plaats tussen Nederland en België. Appel- en pruimbomen dienen thans ter bestrijding van spint bespoten te wor den met V» of 3/4 procent Californische Pap. Alle electrische klokken in Zuid-H(S- land lopen ongelijk; overdag wordt na melijk stroom betrokken uit Duitsland, doch 's nachts van Rotterdam. De frequ entie van de eerste is te laag, die van de tweede te hoog. De prijsvoorschrlften voor cosmetische artikelen zijn met ingang van li Juli aanmerkelijk verzacht. De speelkamer van de Spoorwegen in het Centraal Station te Amsterdam is weer ln gebruik genomen. Nog dit jaar EngelandNederland Voor het a^s. voetbalseizoen zijn de volgende landenwedstrijden vastgesteld: 27 November: Engeland-Nederland te Leeds of Huddersfield. Nederland-Zwitserland, in het voor jaar. Nederland-België. op een nog nadqj vast te stellen datum. België-Nederland. op een nog nader vast te stellen datum. Frankrijk-Nederland te Parijs op 26 Mei 1947 (Tweede Pinksterdag). Onderhandelingen omtrent deze laat ste datum zijn nog gaande, aangezien de Franse Voetbalbond heeft voorgesteld om deze ontmoeting op de Eerste Pink- lijke actie betrokken zou zijn geweest, sterdag (25 Mei) te spelen. VOETBALPROGRAMMA en links IN DE DONDERDAGMIDDAG gehouden Tweede Kamer-vergadering, kwam naar aanleiding van het wetsontwerp „verlen ging van de machtiging van het Machti gingsbesluit Geldzuivering", het beleid van prof. Lleftinck ter sprake. Van vele zUden werd critiek geleverd; ln zijn ant woord deelde prof. Lleftinck ter gerust stelling mede dat binnen een half Jaar een wetsontwerp regelende het toezicht op het kapitaalverkeer aanhangig gemaakt zal worden en de Kamer dan in de gele genheid zal zUn de gehele geldzuivering van a tot z te bekijken. Het wetsontwerp werd na de discussies zonder hoofdelijke stemming aangenomen De heer Kortenhorst (RK) was van mening, dat de toestand thans wel zodanig is geworden, dat de minister niet meer de vrije hand ln de geldzuivering behoeft te hebben. De voornaamste grief van spreker was dat de regering de zaak te eenzijdig bekijkt van de kant van de fiscus en te weinig van de zijde der pro ductie. Spreker waarschuwde voorts te gen „een verstijving van de kapitaal markt". De heer De Wilde (AR) was, evenals zijn RK-collega van mening, dat de minis ter van Financiën van alle ministers wel de meest dictatoriale bevoegdheden heeft; spr. bepleitte overleg met de ban ken bij het tot stand komen van be paalde maatregelen. De heer Schllthuls (PvdA) achtte het Juist de gevraagde verlenging te ver lenen, doch de uiterste linkerzijde le verde weer critiek: De heer Hoogcarspel (CPN) be toogde, dat men zich van arbeiderszijde zeer ongerust maakt over de deblokke ring, die de oorzaak is van de hoge prijzen. Spoedig de begroting. In zijn antwoord verklaarde minister Lleftinck, dat het verlenen van een machtiging de enige oplossing is om de geldzuivering tot een goed einde te brengen. Voorts zeide hij, dat. zodra dit tech nisch mogelijk en wenselijk is, de ge blokkeerde gelden omgezet kunnen wor den in verhandelbare, maar niet beleen- bare groot-boekobligaties. Dat moet ge schieden vóór 5 September 1949, maar ho pelijk zal het al binnen één jaar ge beuren. De minister deelde tevens nog mede, dat binnen niet al te lange tijd he begro ting aan de Kamer voorgelegd zal worden. Het wetsontwerp tot uitbreiding van het aantal curatoren aan hogescholen en universiteiten werd eveneens zon der hoofdelijke stemming aangenomen, met aantekening, dat de heer Roosjen (AR) tegen gestemd had. Bij de discussie verklaarde de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, dr. Gielen, zich niet bereid de stu denten-zuivering als geëindigd te be schouwen. i binnen de DONDERDAGMIDDAG 18 Juli is onder overweldigende belangstelling de grote sluis van IJmuiden weer in gebruik genomen. Hierdoor is het laatste opstakel, dat de toegang tot de Amterdamse haven versperde, uit de weg geruimd. Was het in April 1930 bij de feestelijke opening de Johan van Olden* barneveldt", die voor het eerst van de sluis gebruik maakte, thans was het de „Orai.je", het tot Hospitaalboot omgebouwde vlaggeschip van de Mij. „Nederland" met 800 repatriër enden uit Indonesië aan boord. „Oranje" door duizenden verwelkomd ZIJ KWAMEN LIEVER NIET TE LAAT Hoewel officiéél bekend was ge maakt, dat de „Oranje" eerst om on geveer 5 uur zou binnenlopen, begon het publiek uit de omgeving reeds om 1 uur naar de sluizen te stromen, om toch vooral maar een goed plaatsje te hebben. Naar schatting waren er 12,000 toeschouwers, waaronder 5000 schoolkinderen uit de gemeente Vel- sen. DE „VAN DER WIJCK" BRENGT EERSTE WELKOMSTGROET •pEGEN 1 uur arriveerde van uit Am sterdam 'n gepavoiseerde salonboot, de F.C. van der Wijck. Aan boord hier van bevonden zich de autoriteiten en genodigden, o.a. Ir. W. J. H, Harmsen, dir.-generaal van de Rijkswaterstaat; hoofdingenieur J. P. Josephus Jitta, die de leiding heeft gehad bij de reparatie van de sluis; ir, R W. H. Mouton, se cretaris-generaal van het Departen^nt van Openbare Werken en Wederop bouw; mr. dr. JfcdiH^Baron de Vos van Steenwijk, commissaris van de Konin gin in de provincie Noord-Holland; B. C Franken, waarnemend burgemeester van Amsterdam met het voltallige ge meentebestuur; mr. M. M. Kwint, bur gemeester van Velsen, eveneens ver gezeld van het gemeentebestuur; B. A Potjer, oud-gezagvoerder van de „Oranje"; consul-generaals van Ame rika, Frankrijk, Zweden, Panama, etc. etc. De Van der Wijck werd geschut ln de Zuidersluis, waar personeel van Van Hattum en Blankenvoort, de fir ma, die met de bouw van de sluis be last is, aan boord werd genomen. Hierbij bevond zich de metselaar Jan Tromp uit Beverwijk Deze had enige tijd geleden Ir. Jitta behoed voor een val in de sluiskolk. Als dank hiervoor 1 werd hem nu een zilveren bonbonnière met inscriptie aaangeboden. RIJKS OBGERE HURGERSCHOOL. Uitslagen der overgangsexamens. Bevorderd van de le naar de 2e kl.: Ch. H. v. d. Berg (voorw.); Me Aa Burger (voorw,); Ha. Ga. Dumont; J P. M. de Geus; Ch. A. Gorter; Ga. Heijne- man; A. Klerk; G. Kloosterboer: Sa. Le. de Koning; Ha. Ca. Kuipers; Ne. van Winkel. Maarleveld; C. F. Meijer; Aa. Eh. Mul- Bevorderd van de 3e naar de 4e kl.: van der Horst; J. Klaasse Bos; P. C. Kloosterboer; J. von Meijenfeldt; Ja. Meijer; Ae. Minnesma; F. M. Moll; L. öe Pee; J. C. Postma; G. Prins; W. J. Rempt; Aa. Ma. Bax; Jy. Le. Bonnet; F. J. Buiskool; Te. Debets; Ge. Edel; Chr. Helsdingen; Ae. Kiers; W. Klop; Ja. Kooij; B. C. Koster; Aa. Liekeles Oebles; S. ^arma (voorw Ne. Pe. Roo- zendaal; Ee. Me. Schaafsma; Ge. Ja. Schumer; Eh. de Veer; Th. de Vries; L. ae Waal; Sa. Werner; Ta. Wiedijk; Je. DISTRICT I. Promotie 2de klasse. TOG—AFC Promotie 3de klasse De Kennemers—Leerdam BFC—Allen Weerbaar Derde klasse B. Beslissingswedstrijd Terrasvogels—TYBB (terrein Alcm. Victrlx 6.30 uur) Promotie 4de klasse. Watervogels Always Forvard Oranje Zwart J. H. Kwartier DISTRICT IL DISTRICT in. Tweede klasse A. Hengelo -Oldenzaal DISTRICT IV. Promotie 2de klasse. Go es—RB C Helmondia—TSC DISTRICT V, Promotie 2de klasse Emmen—Friesland Ier; P. S. de Nijs: D. Reinders; Wa. Ea. Richter; J. J. Schuit (voorw.); Ga. Selleger; Ca. Spandau; L. E. Tengber- gen (voorw.); Ja. Ma. van der Valk; Ro. de Vries (voorw. naar 3e); S. B Wit; Re. E. de Zeeuw; H C Bedijn; W. Finkensieper; J. de Graaf; Ca. Groene- woud; Ma. Hamburger; Ja. Kaal; Me. Koopmans; J. J. Kroon; J. A. Mars; A Meiboom; H. J van Noord; J. Pastoor; J Pos; S. J. Richter; Ae. van Roekei; F. H. Schouten; A. van de Stadt; J. A. Stokreef; Ea. Temme: J. W A. Weber; Pb. Werner; J. C. Willemsen (voorw.); P. Willig; L. J. Wols; R. Janse: W. C. Zijlstra; J. Zwetsman; Ae. de Blank; H Brak: J. G. van Burken: F E. P. Cohen Ca. Cornelisae; F. F. Diemei; Ga. Ga. Hartog: H. W. Hofmeester; N Hoog- vorst: Ia. Jonker: O. Lunshof; Ha. Wa. Marwitz; J. W Meertens (voorw.); F. C. Mijlhoff; P. R. van der Oordt: P. Schoe- huijs; G. K. Sloof; W. F. Stoel; Ga van der Stok; W. J. Verstegen: R Vlessing; Ee. Waalewijn; K Wagenaar; Ea. Waij- boer (voorw.); D Wieling»- D Wijntjes; F. Wijntjes; J. F. Bakker; J de Bruijn; C. C. de Engelbronner; H. Ch. Gillhaus: Ca Ja Hichle: Ma. Koorn; A. Krooneburg; Ha. Langedijk: B Loos; A. H. Olie; D. J Olie; Ch. Pauls; L A. van Rijswijk: W L Rievière: Me. Swager; J. C. Verhoef; P. D Vinger ling: Ja. Zoll. Bevorderd van de 2e nakr de 3e kl K. A. Bakker; Ma. Bastmeijer; P. de Boer; P. Boodt: Je. Ha. Brombacker: W Daalder; P. Dekker; P. van Diest; C Dullemond: F. Elout; Eh van Gorcum: Th. Haringhuizen: C. Hoeben; E. J. Jonker; A. J. Kaarsemaker; Th. Konijn; C Langedijk; Ga. Muller; J. Ouweltjes; N. J. Peereboom: Ca. Rol; J. Snijder; Waal; W. Wols; N. J. Akkerman; Ae. Beeldman; Te. de Boer (voorw.); W. van Dok (voorw.); R. Duim; Mt. IJe. van Duin; K. Edzes; Te. Engel; H. W. Hartgrink; P. H de Jong; W. K. de Jonge; A P. Kist; G. P. Koens (v.w); J. H. Lakeman; P. Mars; La. Nij. Ou- des; W, van Peursen; G. Richter; P. Rijke; J. M. van 't Sant; J. R. Smidt (voorw); B. van der Veen; Ga A. Vis; J. Volkers; P, Vries; H. Wigard; Ga. van Zadelhoff; Be. van Ammers; D R. Ben nen; S. Bison; W de Boer; J. H. Chris- tiaanse; G. J. Dijkstra; W. de Haan; J. A. Haasbroek; F. J. den Hollander; J. Wy. van Aggelen; G. Bakker; D. van der Berg; M. F. Bootsma; J. P, Bosch- man; Aa. Ae. Dickboom: Ti. Keesman Ty. Ny. Klerk: A, P. Kuperus; C. J. Maats; A. van der Meij; J. J Mobron; J Moraal; Je. Aa. Paling; D. G. Passer; J Pool; J. van der Sar: P. J. Schroe- vers; W. G Schroevers: K. van d. Sluis; M. F. Smid; H. B. Stokreef; M. Uiten- bosch; Ja. Eh. Wols; P. H. Beekman; T R. P. Bijlsma; D. Booij; Hy. Boon- acker; J. van Bragt; P. J. Brombacker; Aa. van Gorcum; H. K. Kreulen Mooij: P. E. Rijtema; Je. Rusch; G. van der Sluïjs: W. Taapken; J. Wijntjes; J. C. Wilms; J. Winder; H. J. Bregman; J. Eldermans; J. Feeke; G. Hommes; L. Hortensius; J. H. Keizer; Eh. Ha. Lose- koot; K. Mijts; Sa. Nouwen; Ea Eh. Out; J. L. Roggeveen; A. Roosendaal; Ma. Schrooder; B. van der Sluis; R. J. Swa- nenburg de Veije; H. van Vliet; W. Wessel. Bevorderd van de 4e naar de 5e kl.: Chr. van Duin; Ga. Ny. Duinker; De. Fahner; P. H. Grasser; C. Groot; Ma C. Hodges; Eh. Ja. Hovtink; Ma. Ca. Jon ker; C. J. Klerk; Me Lammerschaag; P Mantel; G. van der Plas; J. C. Raven; de Ruiter; H. van Schagen; M W. Schroevers; C. G. Swanenburg de Veije; P. Tabak: K. Akkerman: J. B. Bijlsma (voorw.); N. van Beek; Ny. Aa. Böttger; C. C. Brandon Bravo: J. Brom mer: A. Glas; J. Lammes; J. van der Oord; Fe. Rab; J. de Reus; C. F. Schene: Soeteman; H. J. ten Wolde; W. M. Zee; J. Christiaanse; W. C. Dieleman (voorw.); J. Groen; Aa A. Idema; J. Kruisman; A. Leusink; Ca. Onderwater (voorw.); H. J. R. Pastoor; Ja. Ca. Schipper (voorw.); J. N van de Stadt; J. N van Stipriaan; J. van Til; C. Voge laar; R. H. Wagner. V „De Jeep 45" naar Nijmegen A.s. Maandag vertrekken 11 leden van de Alkmaarse Wandelsportvereniging „De Jeep 45" naar Nijmegen om daar deel te nemen aan de Vierdaagse af standmarsen. Onder de deelnemers be vinden zich 3 dames, die hun krachten zullen proberen op de 40 km. mars. Door de heren moet 55 km. per dag wor. den afgelegd. Wij hopen dat de 11 deelnemers de Vierdaagse met succes uit zullen lopen. KAASMARKT. Op de kaasmarkt werd heden on geveer 20.000 kg. kaas aangevoerd. De prijs, zowel voor boeren- als fa- briekskaas bedroeg 60.50. STEMMING GEMEENTERAAD. De Burgemeester der gemeente ALK MAAR brengt ter algemene kennis, dat de stemming ter verkiezing van de leden van de GEMEENTERAAD zal plaats heb ben op VRIJDAG 26 JULI a.s., van des voormiddags ACHT tot des namiddags VIJF uur. Art. 128 van het Wetboek van Strafrecht luidt: „Hij die zich opzettelijk voor een ander uitgevende, aan een krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deel neemt, wordt gestraft met gevangenis straf van ten hoogste één jaar". Art 150a der Kieswet luidt: „Hij die bij een verkiezing als gemach tigde stemt voor een persoon, wetende dat deze overleden is, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste één maand of geldboete van ten hoogste t 1000." Krachtens art. 72, 2e lid der Kieswet ls ieder, die bevoegd is tot de keuze mede te werken, verplicht zich binnen de voor de stemming bepaalde tijd ter uitoefe ning van zijn kiesrecht bij het stem bureau aan te melden, tenzij voor hem een geldige reden van verhindering be staat. De stemming geschiedt ten overstaan van het stembureau van het voor Iedere kiezer op de kiezerslijst aangewezen stemdistrict. stemmen in een andere ge meente kan bij deze verkiezing niet plaats hebben. Burgerlijke Stand (19 Juli 1946.) Geboren: Paulus C. M., z. van A. J. van der- Drift en M. C. W. Lindenhoff. Ondertrouw: Hendrik Helnts en Geertje Knijpstra. Petrus Groen en Maria E. M. Roskam. Leonardus A. v. Koolwijk en Trijntje C. M. de Vet. Wilhelmus Houtenbos en Geertrulda Koopman. Jan F. Nauman en Neeltje de Boer. Johannes C. Bom en Catha- rina RL Erkamp. Harry Schmldt en Grietje Winkel. Jan Hoegen en Agath» Landman. Willem J. de Haan en Trijntje Phaff. Gerrit Visser en Petro- nella M. de Moei. Comells Nlerop en Dient je Eiings. Petrus J. van den Berg en Christina G. Pronk. Adrianus W. Kaandorp en Alida J. Jonker. Coen- raad J. van der Kaaij en Cornelia R. Ruiter. OPENSTELLING POSTKANTOOR. De Directeur van het Post en Telegraafkantoor te Alkmaar brengt ter algemene kennis, dat met ingang van Maandag 22 Juli 1946, het kan toor op werkdagen voor de post dienst zal zijn opengesteld om 8.30 uur, behalve voor spaarbankaange legenheden en pasmuntzaken. Voor deze beide dienstonderdelen blijft de openstelling van de loket ten op 9 uur vastgesteld. Ir: Josephus Jitta ridder Orde van O. N. Ir. W. J. H. Harmsen gaf aan boord van de „Van Wijck" een uiteenzetting over de geschiedenis van de slui6 en deelde mede, dat het H. M. de Ko ningin behaagd had, den heer Ir. J. P. Josephus Jitta te benoemen tot riddef in de Orde van Oranje-Nassau. Ook de heer Frankm, wnd. burge meester van Amsterdam voerde het woord. Hij stelde het grote belang, dat Amsterdam heeft bij het weer in ge bruik nemen van deze grootste sluis ter wereld, in het licht. Om 2 uur 45 ging de ,.Van Wijck" buitengaats om de eerste banden te leggen tussen de repatriërenden aan boord van de „Oranje" en het vader land. Inmiddels had zich bij de Noorder- sluis een grote mensenmenigte verza meld. Politieagenten en padvinders waakten er voor, dat de afzettingen niet werden doorbroken en 't publiek niet te dicht bij het water kon komen. De lichtmasten ter weerszijden van de schutskolk waren voorzien van Ne-* derlandse en buitenlandse vlaggen eff ook op hulzen en de industrieën ln de omgeving waalde de vaderlandse drie kleur, zodat het geheel een feestelijk tintje kreeg. De Oceaanreus nadert de sluis. Na geruime tijd wachten ging er plotseling een schok door de menigte. Iemand riep. Daar komt hij! En inder daad vertoonde zich in de verte het silhouet van de machtige oceaanrur. Terwijl het schip langzaam naderbij kwam, werden om 3 uur 15 de sluis deuren opengetrokken. Om 3 uur 45 was het grote ogenblik aangebroken. Begroet door een donde rend gejuich uit duizenden kelen, de vrolijke tonen van de Umuider Har monie en het gezang van de school kinderen werd de „Oranje" door de „President Roosevelt" van de Fa. Goedkoop de Noordersluis binnenge sleept. Het schip werd aan de Zuidkant van de kolk gemeerd, zodat de aanwezigen ruimschoots gelegenheid kregen om met de bemanning en de passagiers te spreken. Nadat het eerste enthousias me wat bedaard was, werd hier druk gebruik van gemaakt. Kennissen, fa milieleden en vriend an begroetten el kaar en velen trachtten aan boord te komen. De controle was echter streng en zodoende moest men zich vergenoe gen met het laten brengen van een bos bloemen en een gesprek op een afstand. Triomftooht door het Noord zeekanaal. De tocht door het Noordzeekanaal werd ean ware triomftocht; overal stonden duizenden mensen 1'ngs de kart om het prachtige schip een wel kom toe te roepen. De „Oranje" is naar Amsterdam op- gestoomd; daar zal de ontvangst wel niet minder feestelijk zijn! Grepen uit het Radio programma ZATERDAG 26 JULI 1946. HILVERSUM I. T— en Nieuws. 9 Pluk de dag. 9.- uit het dagboek van een baby. 9.45 Cocktails for two. 10.15 Composities van Tschaikowsky 10.45 Voordracht. 11.— De Zonnebloem. 11.45 Famllleber. uit Indië. 12.05 Stafmuziek corps van de Amst. politie 12.30 Metro- pole-orkest. 13.— Voor de Ned. strijd krachten. 13.45 De Toneelkijker. 14.— D. Ellington. 14.15 Engelse les. 14.45 Choplns planowerken. 15.15 Volksconcert. 16.— Hand ln hand door kinderland. 16.30 De schoonheid van ons Gregoriaans. 17.— KRO-klosk. 17.15 Jonge kunstenaars stel len zich voor. 17.45 Sportpraatje 18.—Mu ziek voor de maaltijd. 11.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.30 Voor de Ned. strijd krachten. 19 Nieuws. 19.15 Muziek na de maaltijd. 19.45 Voor Nederlanders In Duitsland. 20.— Nieuws en weeroverz. 20.08 Lichtbaken 20 30 Tlto Schlpa (gr.pl.) 20.40 De Avonturen van Pa Pinkelman. 21.— En morgen ls het Zondag. 22.— Nieuws. 22 35 Vibrafoonsextet Harry de Groot. 23.15 Gr.pl. HILVERSUM n. 7.— en 8.— Nieuws. 9.20 Gr.pl. 9.— Werken van Ravel. 9 50 Cello-werken van Bach. 10.— Morgenwij ding. 10 20 Fluit en piano. 10.45 Voordr. U Uitz. voor arbeiders in continu-bedr. 12— Varius-kwlntet 12.35 Gr.pl 13.— Nieuws. 13.15 Het paard van Troje. 13.50 Cantate „Sol Justltlae". 14.15 Sportpr. 14.30 Radlo-Phlharmontseh orkest. 15.10 Van boek tot boek. 16.30 Men vraagt en wij draaien! 17.10 Om en nabij de twin tig. 17.30 Filmland 18.— Nieuws. 18.15 No- velty Serenade» and Siste». 18.45 Le zing. 19.— Vrouwenkoor. 19.30 Bijbel ver telling. 20.— N'cuws. 20.05 En nu.. Oké!

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 1