is«« in^zqnmeM „Het was: steunt den vijand, steunt den vijand, steunt den vijand" Nederlands voorstel tegen „de dictatuur der Groten" verworpen Eenheid in de voetbalsport gehandhaafd KANS OP ONWEER. Warm weer met aanvankelijk weinig of geen bewolking en zwakke wind, later toenemende bewolking met kans op onweer. Temperatuur: Zomerbad 22,5 gr. C.— 72,5 gr. F.; Overdekte 23 gr. C.— 73,4 gr. F. MAANDAG 5 AUGUSTUS 1946. 3e Jaargang No. 225-449. Directeur: M. J. Roggeveen. Hoofdredacteur: G. E. de Winter, Jknaader DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE. STICHTING „DE VRIJE ALKMAARDER" Redactie en Adm.: Achterdan» tel. «74. Advertentle-afd.: Langcstraat 15, tel. 3*71. NEDERLAND VOOR DE UNRRA? United Press meldt uit Ganéve, dat NEDERLAND het plan zou hebben aan te dringen op het voortbestaan van de Unrra, de hulporganisatie der UNO voor de door den oorlog getrof fen landen. Vakbewegingseenheid (dewl). Het schijnt na het buitengewoon congres van de E.V.C., dat deze week te Amsterdam werd gehouden, mogelijk de fusie tussen deze organisatie en het N.V.V. alsnog tot stand te brengen. De moeilijkheden zijn zeker nog niet allen tilt den weg geruimd, maar nu het door het N.V.V. van de E.V.C. verlangde „Ja" woord is gegeven, is er zeker weer ruimte gekomen voor hernieuwd overleg en kan men enig optimisme koesteren, dat tenslotte de eenheid tussen de niet- confessionele vakorganisaties tot stand komt. Dat is voor de arbeidersbeweging in Nederland stellig een feit van bete kenis. Zij toch heeft niets te winnen bij een nutteloze verdeeldheid en haar be langen kunnen enkel worden geschaad door een ongetwijfeld oprecht streven naar eenheid, dat in de practijk echter leidde tot een verdere versnippering. En het ls een nuchter feit, dat de E.V.C. geen eenheid bracht In de vakbeweging der arbeiders, doch tenslotte het vierde lichaam werd, naast de drie reeds be staande. Men kan dat al dan niet be treuren, doch de werkelijkheid is niet anders. Daarom is het juist gezien, dat de lei ders van N.V.V. en E.V C. de hoofden bij elkaar hebben gestoken en tot het besluit kwamen de leden van hun organisaties voor te stellen tot samengaan te beslui ten Het congres van het N.V.V. besloot daartoe reeds eerder en thans heeft ook het Congres van de E.V.C. in principe met de fusie ingestemd. Wij verheugen ons er over, dat men reeds zover is gevorderd. En wij spreken de hoop uit, dat voortgaand overleg tot een gunstig eindresultaat zal mogen leiden. Bij dit alles verhelen wij ons niet, dat ln de E.V.C. een minderheid niet erg enthousiast voor de beoogde fusie is. De stemming op het congres leverde daar voor een overtuigend bewijs Tegenover 76.665 vóór-stemmers stonden 45.319 stem men die zich tegen deze fusie uitspra ken, dat is ruim 36 Voorzeker een niet te verwaarlozen factor. Wij kunnen in dit verband slechts hopen op een waarachtig democratisch-, maar niet min der realiteitsbesef bij deze minderheid, opdat straks niet toch nog een vierde vakcentrale zij het klein en bij voor baat machteloos resteert. Komt de fusie tot stand, dan zal de nieuwe vakcentrale over een ledental be schikken, groter dan dat van de belde confessionele groeperingen tezamen. Zij Zal dan meer nog dan thans met het N.V.V. reeds het geval is stuwende factor kunnen zijn ln de na-oorlogse ver gaande samenwerking tussen de drie „oude" vakcentrales. Te betreuren valt nog altijd, dat deze samenwerking niet verder gaat; dat de arbeiders van Nederland niet ln één grote vakcentrale zijn verenigd. Wij zijn ech ter realist genoeg om te beseffen, dat de verschillen in bepaald opzicht daarvoor nog te sterk worden gevoeld. Daarbij hebben wij ons neer te leggen. Wel ech ter mogen wij de verwachting uitspre ken, dat nader contact in de samenwer king leidt tot beter begrijpen en Juister waarderen en een naar elkaar toe groei en. Kan dit worden bereikt en daar aan twijfelen wij niet dan zal de vak beweging voor de arbeiders individueel en collectief nog aan betekenis winnen. Dan zal men met volledige aanvaarding van verschil ln levens- en wereldbe schouwing in optreden en handelen één kunnen zijn. Mr. BORST HOUDT FEL REQUISITOIR TEGEN DAGBLAD '«OOR N.-HOLLAND *J|ET zfjn maar kleine mensen met kleine gedachtetjes. De strijd die zij ge- streden hebben was een strijd om hun krantje te houden en deze strijd. 4jt moeten wy erkennen, ls inderdaad gelukt. En volgens die krant was het verzet sluipmoord; sabotage laf gedoe; invasie kinderachtig, enz. Het was, kort om: steunt den vijand, steunt den vijand, steunt den vijand!", aldus mr. L. A. Borst, getuige-deskundige van de Perszuiveringscommissie, toen hfl Zaterdag j.1. in een fel requisitoir de staf brak over directeuren, commissarissen en redacteu ren van het Dagblad van Noord-Holland, IK HEB U NIET GESLAGEN, WANT ^ANNEER zij zich verdedigen met een: het gaf allemaal niets, de lezers trokken er zich toch niets van aan en lazen al die rommel niet eens. dan doet mij dit denken aan het gezegde: „Ik heb u niet in het gezicht geslagen, want u heeft geen spier vertrokken", al dus mr. Borst. Met afkeer en scherp hekelende ironie schetste spr. dan het weinig hartverhef fende onderlinge gekrakeel, dat voort kwam uit de angst om macht te verlie zen aan de collegae-concurrenten. „Ik w!st niet", aldus mr. Borst, „dat de be nepenheid en de kleinzieligheid zulke afmetingen aan konden nemen. Bij het geruzie werd er nooit op gelet, dat het landsbelang in het gedrang kwam." Butter, de hoofdschuldige. Mr. Borst keerde zich dan tegen den pres.-dir., Butter, dien hij den voornaam- sten beschuldigde noemde. Spr. stelde vast, dat er wel degelijk een causaal verband tussen de aanvallen, die de heer Butter deed op andere kranten die minder nazi-vuil opnamen d_n hij, en het verdw'jnen van deze kranten lag. Mr. Borst haalde een groot aantal brieven aan die de heer Butter aan Duitse instanties geschreven Rad, en die, naar bleek, een tweeledig doel hadden, n.1. zichzelf ln de ogen der Duitsers belangrijk en onmisbaar te ma ken en concurrenten met de vinger aan te wijzen en in een verdacht licht te plaatsen. Wat de benoeming van Butter tot pres.-directeur betreft, merkwaardi ger en tekenender nog dan de verkla ring van Marinus zijn wel Bytter's eigen woorden: „liefheb mij nooit over deze benoeming geschaamd. Of het nu de Duitse of de Nederlandse autoriteiten zijn, m ij n recht zal ik zoeken", met deze woorden typeerde mr. Borst fel en raak de houding van Butter. Het Waarom... Waarom heeft de heer Butter een Adema de hand bovep het hoofd gehou- deiTT Het was duidelijk genoeg: als hij Adema had weggetrapt, dan zou hij zich in de ogen van een ieder als pro-Nazi AANSLAG OP TRUMAN VOORBEREID. Volgens een bericht van het pers bureau Associater Press uit Was hington is een niet-geidentificeerde man gearresteerd op grond van het feit dat hij president Truman naar het leven zou hebben gestaan. BEVERIDGE TEGEN „HEKSENJACHT OP NAZI'S". Lord Beveridge, de ontwerper van het Engelse plan voor sociale vei ligheid, verklaarde Zaterdag te Ber lijn dat de beginselen der sociale gerechtigheid geen plaats laten aan een voortgezette „heksenjacht" op nazi's. Hij veroordeelde de „denazificatie' die voormalige leden der NSDAP de mogelijkheid ontneemt hun brood te verdienen. „Vroeger of later moeten wij ver volging en wraakzucht laten varen, en een amnestie afkondigen", aldus Beveridge. De beste wijze om een werkelijke „denazificatie'' van Duitsland te be werkstelligen is te trachen de Duit se universiteiten langs de juiste wegen te doen denken. In scheervlucht De KLM-Skymaster „Friesland" zal morgen voor een proefvlucht naar Zuid-Amerika starten. 14 Aug. vertrekt het vliegtuig weer uit Ar gentinië. De Franse PTTT-ers hebben na een korte staking gisteren het werk hervat. Al hun eisen zouden zijn ingewilligd. Tussen Joego-Slavië en Nederland is een handelsovereenkomst geslo ten. De Engelse stad Tynemoutli (250.000 inwoners) zal binnen zeer korte tijd zonder water zitten, daar het pompstation nog slechts voor 40 dagen „voorraad" heeft. 12.000 Mijnwerkers uit Sudeten- land zullen naar het Ruhrgebied gaan. De Paus heeft de gewelddaden in Palestina veroordeeld. De nationalisatie der productie in Tsjecho-Slowakije is voltooid. In Luxemburg zouden legeroffi eieren van plan zijn geweest de huidige regering te ontvoeren. De „opera revolutie" is echter door ar restatie van de leiders der samen zweerders mislukt. De heer C. Krak, die, naar mr. Borst zeide, den heer Butter ln alles volgde. BUTTER, de „big man" van het Dag blad voor Noord-Holland. hebben getekend. Daarom mocht Adema blijven, al-.werd hij gedegradeerd. „Mee gevangen, mee gehangen", zo dacht But ter er overWat het „wegwerken" der N7B-hoofdredacteuren betreft, mijn heer Butter liet ze de achterdeur uit ®n haalde ze de voordeur weer in. Mijnheer Butter zou zich verzet heb ben tegen het maken van nat.-soc. pro paganda? Och kom. mijnheer Butter vraagt steeds om méér papier. „Ik geloof, dat het nu wel duidelijk is, dat het den heer Butter alléén om com merciële oogmerken te doen was", zo merkte mr. Borst droogjes op en hü eiste, zoals wij Zaterdag reeds-meldden, de maximumstraf, nj. 20 jaar uitsluiting, ingaande van 5 Mei 1945 af. Eisen tegen de anderen. Koning had. zo stelde mr. Borst vast, geen bezwaar tegen fusie, als zijn krant maar kon verschijnen. In de on smakelijke papier-kwestie met Kees man stelde hij zich ook niet naast "zijn compagnon, maar naast Butter. met wten hij op dood en leven verbonden was. Mr. Borst eiste zeven jaar uit sluiting tegen Kofljng, vervolgens drie jaar tegen Keesman, 6 jaar tegen Krak, dien hij mede-verantwoordelijk achtte voor het op het toneel verschij nen van de nazi-hoofdredacteuren, ver volgens tegen de commissarissen Best, Otten, Huges, Nobel, Ree, Schrieke. ThoTen en Swart iéder één jaar, tegen Zuidema, dir. van Kennemerland. drie jaar,'tégen zijn collegar en hoofdredac teur van hetzelfde blacr %étzëudew3'an- tal jaren, tegen Adgma één jaar, In gaande de dag van uitsluiting, tegen Dinkelberg van de Zaanlander 2 jaar. ingaande van 5 Mei 1945. tegen Srnit Jr. van dat blad achtte hij de uitslui ting die geduurd heeft van 5 Mei '45 tot de dag van uitspraak voldoende: en tegen Van den Aardweg, dien hij scherp hekelde, een uitsluiting van 5 jaar. Pleidooien. Mr. Winkel, de verdediger van But ter, vervolgens aan het woord komen de, sprak als zijn mening uit, dat het het goed recht is van een ieder, om voor eigen belangen op te komen en gebruikte het welbekende argument dat. als déze krant niet verschenen was, het volk nog meer vergiftigd zou zijn door e»n NSB-blad. Pleiter erken de, dat de brieven „niet fraai" waren, maar zij konden onbesproken blijven, omdat alléén de inhoud van de krant beoordeeld mocht worden Voor Koning trad als verdediger de heer Bijlsipa op. Hij maakte de ruzie tussen Keesman en Koning hoofdzake lijk tot onderwerp van zijn pleidooi, waarbij hij Keesman en zijn Schager Courant fel aanviel. Dit ontlokte den president de opmerking, dat alles wat tegen Keesman ingebracht werd, ook Koning trof deze was immers zijn mede-directeur. Mr. H. Schuurman, voor Keesman optredende, bestreed uitvoerig het pleidooi van den heer Bijlsmaen kwam met de mededeling, "dat de heer Keesman nog voor het illegale „Het Parool" gewerkt had. Mr. Schuyrman aarzelt niet, Keesman een illegaal werker te noemen. Zelf, al dus pleiter, zou Keesman te bescheiden zijn om dat woord te gebruiken. Vergeetachtig. Wanneer mr. Schuurjnan OP een ander thema over wil gaan. staat plotseling Keesman achter hem op, trekt mr. Schuurman aan zijn jasje en fluistert hem enkele woorden toe. „O ja", zegt zijn advocaat, zichtbaar in verwarring. „Wat is dat ook al weer? Wilt u 't zelf even zeggen?" Keesman zegt (beschel- d'n) „L.O." en dan weet zijn verdediger 't alweer?' Keesman bezit nog een certi ficaat van de L-O., de illegale organi satie voor hulp aan onderduikers. Van Heuven trad voorts op als ver dediger van Krak, en een zestal com missarissen. Wanneer hij, na een lang en monotoon betoog, zegt, „ik geloof, dat ik zo'n beetje aan m'n eind ben", helpt de president hem: .Mijnheer Smit! Mijnheer Smit vergeet u nog!"" „O ja. inderdaad, mijnheer Smit", herinnert zich de verdediger en het eentonig re laas gaat voort ten behoeve van den bijna-vergeten cliënt Voor Adema trad mr. Berkhouwer op. Hij bracht naar voran, dat hét niet jui6t zou zijn om Adema nogmaals te straffen. Hem is nl. reeds eenmaal, door de perszuiveringscommissie Alk maar, een straf opgelegd. Van den Aardweg schreef óók anders. Mr. Levy tenslotte verdedigde Van den Aardj®eg, Het redden van mensen achtte pleiter verweg de geringste van zijn verdiensten voor de Nederl. zaak. Toen Jonker weg was, heeft van den A. een aantal artikelen geschreven, die. naar pleiter meende, geen enkele jour nalist in Nederland in stoutmoedigheid heeft overtroffen. Spreker citeert uit voerig deze artikelen, die inderdaad ge durfde woorden en zinnen bevatten. Als mr. Levy echter enthousiast uit roept: „Deze m n moest hier niet te recht staan, maar gehuldigd worden moet men toch onwillekeurig aan de getuigenis van den heer Butter denken, waar deze zeide: „Ik noemde Van den Aardweg onevenwichigt, Krak noemde hem wispelturig. Wie het dichtst bij hem stond had de grootste invloed op hem." Dinkelberg is zijn eigen verdediger. Hij protesteert tégen de eis die tegen hem uitgebracht is en stelt in het licht, dat hij de, enige is. die bovengronds verzet heeft gepleegd in zijn artikelen in de Zaanlander: de Duitsers hebben hem er voor gevangen gezet. In Jul' 1942 heeft hij dan ook vrijwillig zijn beroep van journalist opgegeven. Hij is ook niet bereid geweest om als jour nalist bij het Dagblad van Noord-Hol land te solliciteren. Wat de heer Dinkelberg naar voren bracht leek ons de enige zuivere noot in al deze pleidooien. De president, mr. Vonckenberg, schorste vervolgens de ritting. Op Zaterdag 17 Aug. zal de perszui veringscommissie in besloten zitting te Den Haag uitspraak doen. Prinses Irene 7 jaar Meer dan honderdduizend kinde ren uit het gehele land hebben van daag aan H.K.H. Prinses Irene, Pa leis Soestdijk, Baarn, een felicitatie prentbriefkaart gezonden, met als tekst: „Wij kinderen van Nederland, uit Noord en Oost en Zuid en West, wij wensen aan Prinses Irene op haar verjaardag 't allerbeste." 50.000 AMBTENAREN KRIJGEN HUN CONGé INKRIMPING EN BEZUINIGING AAN DE DEPARTEMENTEN. „De gehele of gedeeltelijke opheffing van een aantal organen en diensten, die zijn gesticht ter liquidatie van de ge volgen der oorlogsomstandigheden, zal in de loop van enige jaren 50,000 perso. nen uit het bestuursapparaat doen ver dwijnen", aldus heeft prof. Lieftinck. als minister van Financiën, in éen nota over de personeelsuitgaven en de om vang van het personeel bij de verschil lende departementen aan de Tweede Kamer medegedeeld. De minister verstrekte aan de hand van de rijksbegrotingen een aantal cij fers, welke een duidelijk lichtwerpen op de enorme Uitbreiding van het amb tenaren-apparaat. In de periode van 1 Jan. 1940 tot 1 Jan. 1946 nam bv. het personeel van het ministerie van Justitie toe van 5,188 tot 32,017 personen. Bij Binnenlandse Zaken van 733 tot 5,678 personen, bij Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen slechts van 4,160 tot 5,113 personen. (Dit werpt wel een bui tengewoon vreemd licht op de bezuini gingsmaatregelen van minister Gielen voor dit voor de toekomst van onze jeugd zo uiterst belangrijke departe ment! Red.) Bij Financiën van 13.520 tot 19,969 personen, bij Oorlog en Ma rine van 4,245 tot 9,109 personen, bij Handel en Nijverheid van 5,424 tot 12,669 personen, bij Sociale Zaken van 1,272 tot 5,702 personen. In totaal nam het personeel, in dienst van het Rijk, toe van 40,652 man op 1 Januari 1940 tot 124,061 man op 1 Jan. 1946, waarmede een uitga venvergroting gepaard ging van 89 millioen gulden in 1939 tot 374 millioen gulden in 1946. Drie Comm.- Generaal voor Indonesië DE LT.G.G. HEEFT AMBTSHALVE ZITTING. Thans is het wetsontwerp tot in stelling van een commissie-generaal voor Indonesië ingediend. De commissie xal, tijdelijk belast met de uitoefening van bevoegdheid van het opperbestuur, de voorberei ding hebben te bevorderen voor een nieuwe rechtsorde voor Nederlands- Indië. Zij zal bestaan uit drie com missarissen-generaal, op voordracht van den minister van Overzeese Ge biedsdelen te benoemen en te ont slaan door de Kroon. Buiten deze drie heeft de luitenant-gouverneur generaal ambshalve zitting. De werkwijze. De commissie-generaal is gebonden aan instructies en aanwijzingen van de Kroon, in het bijzonder waar het be treft de voorbereiding van de rijkscon ferentie. besprekingen met staatkundige organisaties en vertegenwoordigers der verschillende volken en aanrakingen met vertegenwoordigers van volken rechtelijke organisaties en bevriende mogendheden. Het werkingsgebied is niet beperkt tot Nederlands-Indië, de commissie heeft het recht adviezen tot den luitenant-G.G. te richten. Indien een besluit fiér commissie-generaal niet eenparig is genomen, kan onverwijld na de stemming de beslissing der Kroon worden ingeroepen. In dat geval blijft de uitvoering van het besluit opge schort. De commissie brengt regelmatig verslag uit aan de Kroon. Voor snelle en be langrijke beslissingen. Uit de Memorie van Toelichting blijkt nog, dat de commissie een ruim man daat krijgt, zodat zij snelle en belang rijke beslissingen kan treffen, w&ke het kabinet in Nederland voor zijn ver. antwoording neemt. De commissie is evenwaardig aan den It.-G-G. en handelt dan ook „in naam der Koningin". De Part/ge Vredesconferentie JJET Nederlands voorstel om „de dictatuur der Grote Vier" te vermijden, naar de woorden van minister Van Boetzelaer, is Zaterdag met 12 stemmen tegen, 8 voor en 1 blanco verworpen. Het voorstel beoogde, dat het voorzitterschap in handen van Georges Bidaolt kwam. Ook Noorwegen stemde tegen. De Noorse vertegenwoordiger Halverd Lange verklaarde hierover: „Ik kan niet inzien, dat de kleine natie» als kleine naties steeds gemeenschappelijke belangen te verdedi gen hebben tegen de grote mogendheden als grote mogendheden". Hij was van mening, dat de conferentie slechts mogelijk was geworden, doordat de Grote Vier het over bepaalde kwesties eens werden. „Duitsland is voor ons van vitaal belang" EEN vertegenwoordiger van het Fran se persbureau AFP heeft een onderhoud gehad met den Nederlandsen minister van Buitenlandse Zaken, Baron van Boetzelaer van Oosterhout, tijdens het welk deze verklaarde, dat het vredes verdrag met Duitsland voor Nederland het belangijkst blijft. Een economisch gezond Duitsland is voor ons van vi taal belang. „Ik voor mij gelooft niet", aldus Baron van Boetzelaer, „dat Duitsland in talrijke staten kan worden verdeeld, tenzij de gealUëerden het tan minste 20 jaar bezet houden, hegeen zeer on waarschijnlijk -is. Ik geloof evenmin, dat men het Ruhrgebied van de rest van Duitsland kan scheiden, doch ik ben voorstander van een strenge -en lang durige economische contröle op dit in- Bondsvergadering keurt fusie goed Geen hoofdklasse (Van onzen specialen verslaggever). Zaterdagmiddag vergaderde in Hotel Esplanade op het Lucas bolwerk te Utrecht de K.NV.B. Het was een belangrijke bijeenkomst, want behalve de „hoofdklasse-vraag", stond met het punt „Fusiebepallngen" eigenlijk niet meer of minder dan het voortbestaan van de K.N.V-B, in de hui dige vorm, d.w.z. met RK en Chr. clubs erin opgenomen, op het spel. Allereerst voerde voorzitter Karei Lotsy het woord met cïe jaarrede. Het was een rede la Lotsy hlmself, want duidelijk en zonder omwegen wer den ons de gebeurtenissen van het afge lopen Jaar, alsmede enige toekomstige plannen voorgeschilderd. Belangwekkend o a. was de mededeling, dat in tegenstel ling met de ballen-positle, (die in ver band met een groot gebrek aan binnen- ballen nog zorgwekkend was en voor lopig zou blijven ook) het vraagstuk schoenen haar oplossing begint te na deren. De thans binnengekomen aanvra gen kunnen ln leder geval nu reeds afge daan worden en zelfs zullen er daarna Iedere maand 10.000 zegels voor voetbal schoenen beschikbaar worden gesteld, In 1948 zouden alle voetbal-enthousiasten, als de hoop verwezenlijkt wordt, vrij hun schoenen kunnen kopen! De heer Lptsy deelde voorts mede, dat als compensatie voor de verloren gegane regionale wedstrijden tegen West- en Noord-Duitsland in de toekomst zullen worden verspeeld de wedstrijden Oost- Nederland tegen Noord-Frankrijk en Noord-Nederland tegen een Zweeds elftal. Fusiebepalingen aanvaard. Na een korte inleiding, waarbij dc heer Lotsy het ontstaan en verloop van d« fusie besprak, kreeg Ir. A. Hopster, vice-voorzitter van de KNVB, gelegen heid het standpunt van de RK-zijde te verdedigen. Hij deed dit op knappe wij ze. waarbij hij vooral naar voren bracht het verschil, dat als uiteindelijk doel ener vereniging heersl tussen neutrale en RK verenigingen. Een RK vereniging heeft als doel de vorming en opvoeding van beginselvaste karakters, waarbij de sport, in dit geval de voetbalsport, als middel gebruikt wordt. Een neutrale ver eniging heeft meer de lichamelijke op voeding op het oog. Het is door dit ver schil, dat van RK-zijde in de fuslebepa lingen ls ingelast het welhaast „berucht geworden- punt 3b inzake de Junioren- competitie. Spr. wees er op, dat men nu vooral niet moet denken, dat men star en stijf zal vasthouden aan deze bepaling, doch waar geographische moeilijkheden heersen (waaronder inbegrepen de nood zakelijkheid van reizen groter dan 20 km.) moet men die soepelheid betrach ten, die nodig ia om het grote apparaat van de KNVB en onderafd. naar behoren te laten functionneren. Evenals de heer Lotsy eindigde spr. met een hartstochtelijk beroep om op dit his torische ogenblik van de Bond zodanig te stemmen, dat de fusie voortgang zou vinden. Het debat, dat hierop volgde en waar bij vooral dr. A. J. van Leusden (VSV) als tegenstander een schiterend betoog hield, stond op zeer hoog peil. Er kwam zelfs van die zijde een motie van de Wes telijke Eerste Klassers, waarin een wij ziging van punt 3B werd voorgesteld. Ten slotte na een ré- en dupliek werd het voorstel ln stemming gebracht, waarbij de fusiebepalingen werden aanvaard met 49—11 stemmen. Tegen stemden o.a. Kool haas (Ajax), Kruijver (ZFC), v. Leusden (VSV) en v. Balen Blanken (Haarlem). De nieuwe competitie-indeling. Een tweede belangrijk punt, dat ver volgens aan de orde kwam, was een ver nieuwing van het bestaande competltie- systccm, dat door de grote uitbreiding noodzakelijk was gebleken. Naast de heer Feddema, namens de commissie van rapporteurs, het uitgebrachte rapport belicht had, bleek het, dat men hier omtrent nogal van mening verschilde, maar toch unaniem van oordeel was, dat verandering noodzakelijk was. En wel op betrekkelijk kort termijn. Op de vergadering zelve kwam men ten slotte tot de volgende resultaten: De commissie-De Vries aangevuld met nog een tweetal personen, zal het nieuwe ontwerp maken en dit ontwerp zal op een buitengewone algemene vergadering te houden in de tweede helft van Sep tember, besproken worden. Hierbij wer den aan de commissie de volgende richt lijnen gegeven, die nu reeds instemming vonden: L geen instelling van een hoofdklasse: 2 promotie- en degradatiewedstrijden ln huidige vorm afgeschaft; 3. kampioenen zullen alleen spelen om een plaats ln de hogere klas; 4. maximum aantal elftallen per afd. zal 12 bedragen: het max aan tal eerste klassers 60, maar liefst minder; 5 laagst geplaatsten in de vierde klasse zullen degraderen naar de onderafd: 6. de reserve-elftallen zullen ln afzonderlijke afdelingen worden ondergebracht met als nieuwe attractie een e.v. tournooi om het kampioenschap van Nederland, Tenslotte werd besloten, dat aan het einde van het as. seiozen een aantal over gangsmaatregelen van kracht zullen worden, waardoor de Invoering van het nieuwe competitie3telsel in het seizoen 1947—1948 mogelijk zal zijn. De voetbal rolt nog In het Zuiden werd gisteren de driekamp tussen RBC. Goes en Hel mondia voortgezet met de wedstrijd GoesHelmondia. Nadat verleden veek RBC en Goes reeds tegen el kaar gelijk 'speelden, eindigde Hel mondiaGoes gisteren eveneens in een gelijk spel!!! Met angst en beven wachten we nu het resultaat van RBCHelmon dia af De stand is nu: Goes 2 0 2 0 3—3 2 RBC 10 10 1—1 1 Helmondia 10 10 2—2 1 De Russische schakers, die aan het Groninger schaaktournooi zullen deelnemen, zjjn naar ons land ver trokken. De turnwedstrijd NederlandLu xemburg eindigde in een 525,9 512,9 puntenzege voor onze landge noten. dustriegebied. Wij vragen kleine grens wijzigingen rfiet Duitsland. Deze zijn op het ogenblik in studie. Het schep pen van een te grote Duitse minder heid zou onvermijdelijk een bron van conflicten voor de toekomst beteke nen". Vergelijking met de Boerenoorlog. De leider der Zuidafrikaanse delega tie. generaal-majoor Frank Theron, deed een beroep op de 21 landen om het voorbeeld van de Boeren en Brit ten in Zuid-Afr'ka na te volgen en ook een geest van grootmoedigheid voor de zaak der beschaving te tonen. „Ook het grootste deel van ons land was na drie jaren van bittere strijd verwoest; toch kreeg grootmoedigheid de overhand. De overwinnaar hielp de overwon nene. Wij bouwden uit de as weer op. Twaalf jaar laten schaarden de leiders van de Boeren zich aan de zijde van hun vroegere vijanden in de strijd voor de vrijheid", aldus de Zuidafrikaanse gedelegeerde. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Byrnes, heeft te genover correspondenten de mening geuit, dat de conferentie schitteren de vorderingen maakt en dat de kleine mogendheden een werkelijke gelegenheid krijgen om hun stand punt uiteen te zetten. De R.A.F. kost thans nog per jaar 471.450.000 pond sterling, d.i. per bewoner 10 pond (pl.m. 100.—)! Vijf maal Fanny Koen op de nat. athletiekkampioen- schappen Op de nationale athleiiekkam- pioenschappen te Amsterdam vielen drie belangrijke gebeurtenissen te noteren: allereerst verbeterde Lamo- ree het record polsstok-hoogspringen van 3 m. 91 tot 3 m. 97,5. Voorts veroverde mevr. Fanny Blankers Koen niet minder dan 5 nationale titels; tw.: hoogspringen (1.55 m), 100 m. (12,1 sec.) vèrspringen (5,96 m.), 200 m. (25,3 sec.) en 80 m. hor. den (11,9 sec.) Haar felste tegen standster was Gerda Koudijs. die viermaal tweede werd! En dan was er de 100 m. heren: Scholten. Zwaan en Lammers no teerden allen 10.9 sec. Slechts een foto kon uitmaken, dat Scholten winnaar was.

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 1