kmaardei' Molotov beschuldigt Engeland van opportunisme STADSNIEUWS IETS KOELER. Tijdelijk toenemende bewolking met plaatselijk nog enkele onweersbuien. Wind tussen Zuid en West. Lagere temperatuur dan gisteren. Temperatuur: Pesie 22 gr. C.— 71 gr. F.; Overdekte 22Vt gr. C.— 72 gr. F.; Zomerbad 23 gr. C.—73,7 gr. Fahrenheit. DINSDAG 6 AUGUSTUS 1946. 3e Jaargang No. 226-450. Directeur: M. J. Roggeveen. Hoofdredacteur: G. E. de Winter. DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE» STICHTING ..DE VRIJE ALKMAARDER" Redactie ca Adm.: Achteraan W, tel. 227*. Advertentle-afd.t Langestraat U, teL StTL NOG DRIEMAAL EXTRA TABAK. Naar alle waarschijnlijkheid zal nog drie maal een extra rantsoen tabak uitgereikt worden. „Het Vrije Volk" weet te melden, dat er geen gevaar be staat, dat het sigaretenmerk „Superbe" de eenheidsigaret wordt. Het radiovraagstuk Nog sleed» de procedure-kwestie I. (dewi) De verwarring op 't gebied van de radio-omroep is na de bevrijding als op zovele terreinen groot. Nu het te verwachten is, dat eerlang het radio- vraagstuk in het Parlement opnieuw aan de orde komt en een definitieve re geling zal moeten worden tot stand ge bracht. is het goed eens een ogenblik bij dit harten- en hoofden-beroerende probleem stil te st§an. Het is namelijk zó, dat de radio-omroep bij de leden van ons volk een wel zeer bijzondere aan dacht vindt. In de reeds angstig ver achter ons liggende dagen vóór Mei '40 was het zo, dat mensen, die voor niets warm te maken waren, in volle gloed ontlaaiden, als het vraagstuk van de radio-omroep ter tafel kwam. Hoe nu is in korte trekken de his torie en de huidige situatie van het Nederlandse radiobestel? De eerste radio-uitzendingen in ons land werden verricht door fabrikanten van ontvangtoestellen, die hiermede de mogelijkheid schiepen hun apparaten aan den man te brengen. Het zakelijke overheerste, al was dit niet zo sterk dat enige geestelijke standing er geheel vreemd aan bleef. De toestand bevredigde de luisteraars echter allerminst. Zeker niet die cate gorie luisteraars, voor wie het aanhoren van een uitzending niet enkel een sport was, en die er dus niet op uit was zo veel mogelijk stations uit de aether op te pikken. Uit Jit gevoel van onbevredigdheid werden de omroeporganisaties geboren, die aan het einde der twintiger jaren hun taak in de aether begonnen. Het enthousiasme voor deze organisaties was enorm. Geheel met door de luisteraars vrijwillig bijeen gebrachte middelen bouwden zij een machtig en voor die tijd in vele opzichten voortreffelijk ap paraat op. Zenders verrezen, studio's werden gebouwd. Een millioenenkapl- taal werd in dat alles geïnvesteerd. En Nederland had een radio-omroep, die de vergelijking met het buitenland tech nisch en in programmaopzicht met glans kon doorstaan. In die onderscheiden omroeporganisa ties waren de voornaamste Nederlandse geestelijke stromingen tot uitdrukking gebracht. Geheel zonder wrijvingen Is dit onder tussen niet tot stand gebracht. Eer deze opbouw zijn wettelijke sanctie kreeg, was er een soms onverkwikkelijke strijd om de zendtijd gevoerd. Deze bladzijde ontsiert de vooroorlogse radio-omroep beslist. De schuldvraag blijve hier onbe sproken. Zij volgde stellig niet organisch uit de hier gekozen opzet en was mis schien nog een late nawee van de za kelijke inslag uit de begintijd. Toen eenmaal de gemoederen tot rust waren gekomen en de zendtijdverdeling loyaal door een ieder werd aanvaard, ontstond er van lieverlede een wil tot elkander begrijpen en tot samenwer king in het mogelijke. De autonomie op eigen terrein Heef echter ongerept ge handhaafd. Iedere omroepvereniging be paalde zelfstandig wat zij wilde uitzen den. Zij verzorgde daarbij natuurlijk in de eerste plaats het specifiek eigene. Daarnaast echter verzorgde ieder ook zijn deel van de „algemene" stof. En juist het feit dat ieder der organisaties deel had aan het verzorgen van „algemene" stof, droeg er toe bij, dat er een eerlijke wedijver ontstond om de programma o zo goed mogelijk te doen zijn. Tot profijt van den luisteraar. Nu is er echter nooit licht zonder schaduw. Ook niq^ in de radio-omroep. Ook bij deze vooroorlogse radioconstellatle wa ren dingen, die dringeed om voorziening vroegen. De aan de orrroep verbonden kosten werden steeds hoger. Het „bij" blijven kostte steeds groter sommen. Dus het een ernstig feit, dat ruim de helft der luisteraars zich onttrok aan de mo rele verplichting aan de omroep bij te dragen. Hi moest in worden voorzien. Juist toen de oplossing gevonden scheen, brak echter de oorlog uit en ging de vrije omroep onder. Daarnaast ging de wereldomroep steeds meer de aandacht vragen stond men voor de vraag of hier niet het nationale in zijn collectiviteit moest prevaleren boven die der geestelijke onderscheidingen. Ook dit vraagstuk was nog niet definitief opgelost, toen de Duitsers zich van de omroep meester maakten. "En zo w. -en er nog enkele problemen, die naar oplossing vroegen. Wij denken aan de coördinatie der pro gramma's, om doublures zoveel moge lijk te vermijda Alles bij elkander had Nederland ech ter een radio-omroep, die er zijn mocht en die het grootste deel van ons volk stellig bevredigde. Nu weten wij wel, dat er waren, die uit aesthetische of andere overwegingen bezwaar hadden tegen bepaalde pro- grammadelen. Die met name het peil der ontspanningsuitzendingen en de vang daarvan niet konden waarderen. Deze bezwaren waren stellig niet altijd ongegrond. Men bedenke echter wel dat men niet altijd op de hoogste culturele toppen kan vertoeven. Dat ook de luis teraars van minder verfijnde smaak recht heef op belangstelling. Dat dus een „bonte avond" evenzeer zin van be staan heeft, als een concertgebouwuit zending. En opvoeden tot „hoger genot"? Is het niet een zaak van grote tact en lange adem? In een tweede artikel willen wij spre- ken over de naoorlogse inrichting van de radio-omroep. Heffige debatten over 2/y meerderheid J)E Sowjet-minister van Buitenlandse Zaken, Molotov, heeft zich gisteren op de Parüse ministerconferentie verbaast over de houding, die Engeland thans aanneemt en die, aldus de Russische gedelegeerde, lijnrecht staat tegen over de tijdens de bijeenkomst der Grote Vier aangenomen houding. Hij noemde voorts de eenvoudige meerderheid (voorgesteld door de Nederlandse dele gatie) een spelen met stemmen, daar de Sowjet-Unie dan geïsoleerd zal worden. „Zijn wij bang, dat de conferentie iets uitricht?" De commissie voor de reglementen werd IJ de debatten over deze stemmin^s- kwestle in twee delen gesplitst. Voor het Nederlandse voorstel, om ieder der staten gelijke stemmingsrech ten te geven, verklaarden zich o.a.: Bra zilië, Nieuw-Zeeland en Australië; voor de tweederde meerdersheldsprocedure be halve de Grote Vier: Polen, Tsjecho- Slowaklje, China, Noorwegen en Oekraïne De N 1 e u w-Z eelandse afgevaar digde Jórdan verwekte algemene hilari teit toen hij zich afvroeg: „Zijn wij bang voor onze eigen besluiten, zijn wij bang, dat de conferentie iets uitricht?" De Poolse gedelegeerde was voor de tweederde-meerderheid omdat z.L alleen de harmonie der grote mogendheden de vrebe kan waarborgen. Australische minister Evatt zelde, dat zijn land niet vertegenwoordigd om een getekende vrede te ontvangen. Hij deed water in de wijn, toen hij zelde: „Wij zijn gekomen om te confereren én om te stemmen. Na deze stadia zou Iedere kwestie opnieuw aan de Grote Vier kunnen worden voorgelegd". Britse troepen naar Basra? De Perzische minister van Arbeid en Propaganda, prins Firouz, heeft geprotesteerd tegen het zenden van Britse troepen naar de Iraakse ha venstad Basra. Dit zou geschied zijn met toestemming van de regering van Irak. Volgens Firouz zou „het station neren van troepen in Basra met het doel deze naar Khoesistan (provin cie in Z.W.-Perzië) te zenden, in breuk maken op de Perzische souve reinitelt er. als strijdig met het Handvest der Verenigde Naties wor den beschouwd". Joods Bureau verwerpt Brits plan voor Palestina Het bestuur van het z.g. Joodse Bureau heeft verklaard, dat het Britse plan voor de verdeling van Palestina onaanvaardbaar is, omdat het noch aan de Joden noch aan de Arabieren onafhankelijkheid biedt. Zelfregering is, volgens het bureau, door dit plan „illusoir". Het Russische blad „Prawda" is van mening, dat de pogingen om de Palestijnse kwestie oj. te lossen zon der tussenkomst van de Verenigde Naties, gedoemd zijn te mislukken. BRITS CONCENTRATIEKAMP VOOR JODEN? «r Volgens Reuter is te Famagusta, op he,t Britse Middellandse Zee-eiland Cyprus, een concentratekamp voor tweeduizend Joden, die op 6 Augustus zouden arriveren, in gereedheid ge bracht, NOG VERPLICHTE VEELEVERING. De minister van Landbouw. Visserij en Voedselvoorziening heeft besloten de verplichte rundveelevering ook na 1 Sept. a.s. te handhaven, teneinde een regel matige vleesvoorziening te garanderen. Wanneer de veehouders echter voor een regelmatige en voldoende z zorgen, zal van deze verordening prac- tisch geen gebruik behoeven te worden gemaakt. Mocht evenwel de aanvoer van slacht vee beneden het voor de distributie nood- De uiterst spannende finish van de 100 meter hardlopen tijdens de natio nale athletiekkampioenschappen, welke te Amsterdam zijn gehouden. Vijf van de zes deelnemers bereiken tegelijk de eindstreep. De jury plaatste Scholte (op voorgrond) als eerste ,doch de icheidsrechter besliste, dat de van deze race gemaakte film de uitslag zal be palen. Een warme winter in 't verschiet? s Dc productie van onze mijnen stijgt voortdurend. In de week van 22 tot en met 27 Juli bedroeg zij 173.488 ton (de week daar voor: 172.887 ton). De hoogste dagproductie werd bereikt op 26 Juli: 30,898 ton. VERNIETIGING VAN GROENTEN VOORKOMEN. c Het heeft er even naar uitgezien, dat wederom een groot deel van onze groenten-productie naar de mestvaalt zou verhuizen wegens gebrek aan af zetmogelijkheid. Zaterdag j.1. had nl, de hoeveelheid, die aan Duitsland werd geleverd, het overeengekomen maxi- mun. 35,000 ton. bereikt. Verdere leve ranties zouden niet worden toegestaan, maar van Nederlandse zijde heeft men. na twee dagen onderbreking van de transporten, weten te bereiken bij de Britse autoriteiten, dat de leveringen konden worden hervat totdat een nieu we regeling is getroffen. WAARSCHUWING VOOR AARDAPPELTELERS. In de nacht van 's avond9 2 tot 's avonds 3 Augustus is, naar De B'lt mededeelt, de weersgesteldheid in N.- Holland critiek geweest voor het op treden van aardappelziekten. NEDERLANDSE BOMMENWERPER WERD NEERGESCHOTEN Zes leden van de zakelijke peil blijven, dan zal worden In- dat op het vliegveld aanwezig was, een IN SCHEERVLUCHT De toetreding van de Sowjet-Unie tot de Fifa heeft grote voldoening in Moskou gewekt. De voetbalwedstrijd Nederland Zwitserland zal eerst in het seizoen 1947—1948 georganiseerd worden. 't Goot herdenkt deze week haar 40- jarig bestaan. De sportuitwisseling Zaanstreek— Mechelen betr-ft ook de beroepswiel renners. Cees Bakker, Schellingerhout, Plet Evers, Van Gent, Cor Bakker, Kuilman en Lust gaan 11 Augustus naar Mechelzn. Lakeman won de ronde van Bergen op Zoom. 19 Augustus Is door president Tru- man tot Victory-day geproclameerd. Inönfl is opnieuw gekozen tot presi dent van de Turkse republiek. De klaagmuur te Jeruzalem zal jaar voor het eerst sinds mensenheu genis niet bezocht kunnen worden in verband met het uitgangsverbod voor Joden. Honderden piloten van de voormalige Duitse luchtmacht will-an weer vlie gen. De verdragen van Potsdam en Yalta verbieden dit echter. Beveridge heeft thans verklaard, dat de vernietiging van de Duitse in dustrie een onrechtvaardigheid Is. Nederland heeft dé jurisdictie van het Internationaal gerechtshof te Den Haag voor 10 Jaar aanvaard. Een aardbeving vond enige dagen geleden plaats in de Dominicaanse republiek. Hitlefs particuliere Jacht zal wor den omgebouwd tot een drijvend ho tel, genaamd„Winston Churchill". IJsland wil toetreden tot de UNO. De denazificatie in Oostenrijk is zo streng, dat 1 op elke 14 Oostenrij kers gestraft zal worden. Te Den Haag zal op 23 Augustus de internationale voedsel- en landbouw organisatie problemen over economie en statistiek bespreken. Hevige aardschokken zijn gisteren door De Bilt geregistreerd. Tengevolge van een beving in de Caraïblsche Zee ging de bodem in ons land enkele milime- ters heen en weer. De trillingen wa ren echter te langzaam om voelbaar te kunnen zijn. gegrepen. EEN „GOEDE" GREEP. Zondagnacht stopte, voor een Juwe lierswinkel in de Kerkstraat te Hil versum een auto. Er sprong een man uit, die met een zwaar" voorwerp de étalageruit nsloeg, enige grepen in de étalage deed en zich vervolgsns met zijn auto met grote snelheid verwij derde. Het onmiddellijk in werking treden van de alarminstallatie heeft niet mogen verhinderen, dat vele dui zenden guldens aan sieraden van eige naar verwisselden. K.N.I.L. gedood Een Nederlandse bommenwerper, een Mitchell B 25 van het 19e squadron der Ned.-Ind. luchtmacht is, naar ANP- Aneta gisteren uit Batavia meldde, in de nabijheid van Semarang neergestort. Alle inzittenden, zes leden van de KNIL, werden gedood. AANVAL OP VLIEGVELD SEMARANG De voorlichtingsdienst van de Ned.- Indische luchtmacht deelde mede: Een aanzienlijk aantal gewapende In donesische terroristen heeft op Zater dagnamiddag een aanval gedaan op het vliegveld van Semarang. Bij deze aanval is het enige toestel. Mitchell-bommenwerper, bij het starten door Indonesisch afweervuur getroffen De bemanning was echter in staat het toestel de lucht in te krijgen en ging onmiddellijk over tot de beschieting van de aanvallers. Daarop werd het toestel wederom getroffen en wel in de stuurboordmotor. Het moest toen een noodlanding op het vliegveld maken. Onder het hevige vuur der Indone siërs werd de motor hersteld en er werd opnieuw gestart om de beschieting voort' te zetten. Toen werd de bommenwerper even wel ernstig getroffen, het toestel stortte neer in de nabijheid van het vliegveld en vloog in brand. De bemanning, zes leden van de KN IL, werd gedood. De verliezen van het Nederlandse gar. nizoen zijn nog niet bekend, doch de terroristen hebben zware verliezen ge leden. Men is de situatie thans volledig meester. EVACUATIE UIT JAVA IN ééN WEEK VOLTOOID? Nog slechts 2.000 personen zonden in aanmerking komen Het Indoneslsch-republtkelnse Persbur Antara heeft gisteren medegedeeld, dat er uit het binnenland van Java nog slechts 2000 personen te evacuëren zijn. Na hun evacuatie, welke ln de loop van een week zou kunnen plaatsvinden, zou men de evacuatie als voltooid kunnen beschouwen. Een Britse militaire woordvoerder heeft verklaard, dat het cijfer 2000 ver- vermoedelijk Inhoudt het aantal Europese geïnterneerden, die tijdens de Japanse bezetting in kampen zijn gebracht en hij gaf als zijn mening te kennen, dat de „overeenkomst van Djogja" eveneens een aantal personen omvatte, die pas na de Japanse nederlaag door de Indonesiërs zijn geïnterneerd. SJahrlr voorzitter Indon. Arb.- parttJ. Op een vergadering van de Indonesi sche Arbeiderspartij (Persatoean Boeroeh Indonesia) te Chsribon ls Sjahrlr be noemd tot voorzitter van deze partij. HEVIG NOODWEER TEISTERT LEIDSCHENDAM. Boven Leidschendam en het daar aan grenzend gedeelte van Voor burg is gisteravond een zwaar nood weer losgebroken. Hagelstenen van een grootte, die men pleegt aan te duiden als die van duiveneieren, sloegen in grote getale over het land en de huizen. Vee, dat zich op het land bevond, vluchtte de sloten in. Tuinderijen, waarop meer dan 250 ramen vernietigd werden, schijnen geen uitzondering te zijn. Pers- en gewetenszuivering In mijn jeugd hebben mijn ouders getracht mij tot een fatsoenlijk mens op te voeden. Ik moest altijd met twee woorden spreken, mijn handen wassen voor het eten, ook al waren zij niet vuil, enz. Misschien herinnert u zich uw eigen jeugd nog wel. Zo was een van de stelregels van mijn ouden heer (een afkeuring, niet eerbiedig genoeg), dat men een gemaakte fout ruiterlijk moest bekennen en beterschap be loven. Met veel wroeging in het hart en tranen in mijn ogen beken ik dan ook heel nederig, dat ik een fout ge maakt heb. De heren van de oude pers heb ik altijd beschuldigd van., nou ja. ik zal het dan maar zeggen, van collaboratie met den vijand. Vol komen fout. Op een enkele uitzon dering na, waren deze heren de moe digste, beste, edelste, trouwste en braafste Nederlanders! U herinnert zich nog wel de artti- keltjes van den heer H. P. van den Aardweg in het „Dagblad voor N.- Holland. Doordrenkt van nationaal- socialistische en iascistische propa ganda? Wel neen, dat was alles zo overdreven pro-Duits, dat de lezers onmiddellijk moesten proeven, dat de moffen in de maling werden geno men. En dat nota-bene in volle oor logstijd! Dit was bovengronds verzet in optima-forma en heel iets ander3 dan „dat stiekeme gedoe met de clan destiene blaadjes, welke bij nacht en ontij heimelijk in een bus geworpen werden". Hulde aan de heren van de oude pers, die ons in staat gesteld hebben de krant te blijven lezen en moed te putten uit de tot verzet aansporende artikelen van den bovengrondse» held Van den Aard(e)weg en nog en kele andere (thans ondergrondse, na melijk gedetineerde) helden. Eerbiedig bied ik hen mijn functie van redacteur van .Aardige Stuk kies" en het daaraan verbonden ho norarium van 4 cent per regel met in een ver verwijderde toekomst recht op premievrij staatspensioen aan, waarna ik zal onderduiken in de ondergrondse organisatie der ver getelheid! FLIP. Zaterdag de 25e motorrace Met het organiseren van de mo torrace op a.s. Zaterdagmiddag viert ie V.V.V. „Alcmaria" tevens een jubileum. Hét is n.1. de vijf en twin tigste motorrace, die onder leiding van de Alkmaarse V.V.V. tot stand komt. Na een onderbreking van zes aar wordt een traditie voortgezet, die zowel in kringen van de motor renners als van het sportminnende publiek ten zeerste op prijs wordt gesteld. Een drukke periode van voorbe reiding heeft de V.V.V. met dit sportevenement achter de rug, doch de publieke belangstelling is reeds nu zodanig, dat een record aantal bezoekers op het sportpark mag wórden verwacht. Niet minder enthousiast zijn de rijders, die te Alkmaar zullen star ten in de verschillende races. In alle klassen start het maximum toe gestane aantal rijders, zoial een spannende strijd kan worden ver wacht, waarvan de winnaars niet van te voren zijn san te duiden, zo miniem is het krachtsvercchil. De organisatoren hebben uitge breide voorzorgsmaatregelen geno men om de wedstrijden een vlot verloop te doen hebben. Teneinde het bezoek van elders te kunnen verwerken, heeft de V V.V. in over leg met de Ned. Spoorwegen een tweetal extra treinen ingelegd, n.Li van Amsterdam via de Zaanstreek, en van Haarlem via Velsen en Be verwijk. 1500 kinderen feliciteren Prinses Irene t Ter ere van de verjaar dag van Prinses Irene hebben 1500 kinderen voor het paleis Soestdijk gede fileerd. Reeds roffelden in de verte de trommen, toen H.K.H. Prinses Juliana. vergezeld van Prinses"~Ire- ne. In het rose gekleed, en Prinses Beatrix in het blauw, de trap afdaalden. Prinses Irene droeg haar verjaardagscadeau, een ariïibandiiorloge, met trots en keek er telkens op. Achter ln de hal werd een klein blauw figuurtje zichtbaar; zeer parmantig en ln 't geheel niet ver legen huppelde „Pietie' met haar vingertje in haar mond de trap af en begon vrolijk iedereen een handje te geven. Na haar gastvrouwelijke plichten te hebben vervuld, ging zij op één der traptreden staan wachten op de dingen, die komen zouden, Dan nam het défilé een aanvang. Voorafgegaan door een muziekcorps trokken de honderden kin deren voorbij, op versierde tletsen, ponnywagens, autopeds, de allerkleinsten hadden hun poppenwagens versierd. Veel bloemen werden de Jarige prinses aangeboden Het hoogtepunt van de stoet vormde een enorme verjaardagstaart met zeven kaarsjes en ln *t midden in oranje gespoten de naam Irene. Dankbaar aan vaardde Irene dit verjaar dagscadeau, Verloting Noodschouwburg Maandagmorgen vond onder grote be langstelling in de Muziektuïn de trek king plaats van de grote verloting ten bate van de Stichting Noordschouwburg De tien eerste prijzen zijn de volgen den: le prijs 23342: huis- en slaapkamer ameublement; 2e prijs 20317: piano; 3e prijs 15542: schrijfbureau: 4e prijs 5649: Cassette tafelzilver; 5e prijs 3030: radio toestel; 6e prijs 18193: haard; "e Prijs 8257: stofzuiger; Se pr'Us 28121: radiotoestel: 9e prijs 16017: plateel fruitschaal; 10e prijs 28492: blauwe plateel schaal. M>e overige prijzen varieren van eei asbakje tot een doos bollenvelden, van een koekjestrommel tot een pijpenrek en van een poederdoos tot een flesje par fum en vielen op de volgende nummers 28493 24294 27764 27635 18149 976 26338 7124 23799 18303 16734 4118 15628 21703 6296 5553 24297 27006 27198 24434 2810 6557 20069 3840 28477 5585 7202 28610 2990 14167 8417 23601 21032 14282 1484 5434 6340 6950 2502 16581 12682 6316 5355 6751 18194 4149 15757 5912 10367 25532 4826 5066 13139 1936 13605 4753 18407 5718 7074 23132 28155 29538 4330 29872 17562 15751 27299 4304 15639 18076 6742 19427 7129 14335 27459 28995 32574 2797 8142 16576 7129 14335 27459 28995 3574 2797 8142 1657 1474 13160 3651 13767 828 20110 17764 V.V.R. bestaat 10 jaar Zaterdag jl heeft de Voetbal- Vereniging Reiniging ter gelegen heid van haar 10-jarig bestaan een voetbaltournooi op Het Gemeentelijk Sportpark georganiseerd. Onder de aanwezigen bevonden zich o.a. wethouder Couwenhoven en de heer Margadant, dir. van de Gemeentereiniging. Na een openingswoord van den voorzitter, den heer P. van Halen, en nadat door verschillende vereni gingen bloemen en een voet bal (van de politie-) waren aange boden, namen de wedstrijden een aanvang. De aftrap geschiedde door de he ren Couwenhoven en Margadant Het tournool. De Brandweer toonde zich de meerdere van het Bedrijfschap voor de Zuivel (31). De Politie echter kon slechts, dank zij het nemen van straffen, van V.V.R. winnen. In de finale zag de Brandweer ten slotte van de Politie te winnen. De derde prijs was voor het Bedrijfs- schap voor de Zuivel. Des avonds had een drukbezochte receptie en een prachtige feestavond plaats. WIESNELGEEFT, GEEFT DUBBEL. De patiënten van de lighallen wachten verlangend op hun eet huisje. Stort Uw gave aan de be kende adressen. Distributienieuws Voor het afhalen van nieuwe bon kaarten is morgen, Woensdag 7 Aug. de letter F aan de beurt. VEEMARKTEN Op de veemarkten van Zaterdag 3 en Maandag 5 Augustus waren de noteringen als volgt: 10 paarden 400 tot 1600, 10 oude kippen 4 tot 5, 87 jonge hennen f 8 tot S 14. jonge haantjes 0,25 tot 3 en 60 konijnen f 0S50 tot f 12. Voor de Centrale werden aange voerd 60 vette koeien, 25 pinken, 4 graskalveren, 85 nuchtere -slacht- kalveren en 30 vette schapen. f HEB JE T OOIT ZO ZOUT GEGETEN? m Behalve de ambtenaren van de Prijs- beheersing, levert ook de economische afdeling van de politie van tijd tot tijd tiag met winkeliers, die het niet zo nauw nemen met de prijsvoorschriften. Giste ren werd een vishandelaar het slacht offer. De zoute haringen, die hij in zijn winkel verkocht, waren behalve zout ook een tikkeltje zwart en dies ging hij op de bon! Levenslang voor De Geus Op 15 Juli diende voor de Bijzondere Raad van Cassatie de zaak tegen Klaas de Geus te St. Pancras. die door het Bijzónder Gerechtshof te Amsterdam wegens verraad ter dood was veroor deeld. Dit verraad had de dood van illegale werkers ten gevolge gehad. Leendert van der Wekken te Kerk- werve, 'die zijdelings bij deze zaak be trokken was. werd tot drie jaar rijks werkinrichting veroordeeld De Procureur-fiscaal, mr Langemeyer concludeerde toen ten aanzfen van De Geus tot levenslange gevangenisstraf en ten aanzien van Van der Wekken tot verwerping van het beroep De Bijzondere Raad van Cassatie, he den uitspraak doende, veroordeelde De Geus conform de eis. en Van der Wek ken werd veroordeeld tot,2 jaar rijks werkinrichting, met aftrek van preven tief. VEROORDEELD. Het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam veroordeelde Maandag D. Kok te Alkmaar tot 2 jaar rijks werkinrichting, met aftrek van voor arrest. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Henricus G-, v. Gerardus T. Aerts en F. Lagarde. Gehuwd: Jan Zwart en Maria Zuurbier. Overleden: Anna C. Bijl. 4 jaar. Lou- rens Paauwels, 75 jaar. geh. met W. E. Penning. Alma E. Sadewasser. 61 j geh. met H. J. M. Kuijmans. Hendrlkjen Klapmeljer, 82 j., wed. van H. v. d. Pol. GESLAAGD. Voor het diploma Duits L.O. slaagde te Amsterdam de heer D. de Man alhier. Onze plaatsgenoot, de heer J. W. J. Schotten, slaagde voor het te Haar lem" gehouden examen „vakbekwaam heid in het schildersbedrijf". FIETS STUK EN EEN VERBAAL. Een motorrijder en een fietser kwa men gistermiddag in de Langestraat in onzachte aanraking met elkaar. De motorrijder reed in de richting Grote Kerk, de wielrijder in tegenover gestelde richting. De laatste wilde de Hoogstraat in rijden, doch gaf bij deze manoeuvre geen voorrang met het ge volg, dat zijn rijwiel ernstig beschadigd werd en hij een procesverbaal opliep. Van de motor werd het voorwiel ver bogen en brak er een remkabel. HINDERWET. Heden Is op de gemeente-secretarie ter inzage gelegd een verzoek met bijlagen van de N.V. Petroleum Maatschappij The Texas Company te 's-Gravenhage om vergunning tot het oprichten van een electrlsche benzinepomplnstallatie met 'n motor van L'3 PK vóór en ln het perceel Friescheweg nr. 4- l'ttü-UfttcC, Bezwaren tegen cïeze oprichting kunnen worden ingediend ten stadhulze monde ling op Dinsdag 20 Augustus 1946, voor middags te elf uur en schriftelijk vóór of op die tijd. Gedurende drie dagen vóór gemelde dag kunnen de verzoeker en hij, die be zwaren heeft ingebracht op de secretarie deze gemeente van de terzake ingekomen stukken kennis nemen. Alkmaar, 6 Aug. 1946. Burgemeester en Wethouders v Alkmaar, G. v. SLINGERLAND. Lo, burg. - A KOELMA, Secretaris.

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 1