Tweederde-meerderheid met 11-9 stemmen aangenomen De schilderkunst in de verdrukking JWZOHNEf» VRIJ KOEL. Wiscelend bewolkt met plaatselijk feen enkel buitje Vrij koel. Meest fnatige Z.W. wind. Temperatuur: Zomerbad en Over dekte 22,5 gr. C.—72,5 gr. F.; Pesie 21 gr. C.—72 gr. F. WOENSDAG 7 AUGUSTUS 1946. 3e Jaargang No. 227-451. Directeur: M. J. Roggeveen. Hoofdredacteur: G. E. de Winter. DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE. STICHTING .DE VRIJE ALKMAARDER'' Redactie ea Adm.: Achterdam 10, tel. 2274. Advertentle-afd.: Langestraat U, tel- J»TL MINISTER VAN MARINE bZNOEMu. Bij Kon. Besluit Is benoemd tot minis ter van Marine de kapitein-luitenant ter see der marine-reserve J. J. A. Scbagen van Leeuwen, wonende te Hengelo (O HU is hedenochtend door 1I-M. de Koningin beëedigd. Het radiovraagstuk (dewl). Toen de Duitsers, als een dief ln de nacht, ons land binnentrokken, Stond het vast, dat het ook met de vrij heid in de omroep gedaan zou zijn. Nog enige tijd bleven de omroeporganisaties ln schijnvrijheid bestaan. Het was echter niet veel meer dan het geraamte, dat in stand kon worden gehouden. Men deed dit echter in de hoop, dat de Duitsers spoedig weer zouden vertrekken. Naar ons inzicht zou het beter geweest zijn, als inen onmiddellijk het werk had gestaakt. .Wij willen echter niet al te hard oorde len Daarvoor waren de dingen in het feerste Jaar der bezetting te verward Er zijn toen en later ongetwijfeld personen ln de omroep geweest, die min of meer fout zijn geweest. Die kwamen overigens Op ieder terrein des levens voor Zij moe ten zonder pardon de gevolgen van hun fouten dragen. Met foute leiders is echter ben organisatie niet veroordeeld. Het was voor een leder, die de Duitse historie van de Jaren na 1933 kende, dui delijk, dat de Duitsers tenslotte bet gehele tomroepwezen tot zich zouden trekken N.S.B.-ers, en helaas ook ..goede" Neder landers* stonden daarbij klaar ter assis tentie. De Hilversumse zenders braakten daarna nog enkel nazi propaganda uit. Max Blqjczijl werd de promotor van dit Verderf. Intussen luisterde Nederland met verboden radiotoestellen op verborgen 'plaatsen naar de waarheid van over zee. <dle de Hilversumse nazi-omroep ons ■angstvallig trachtte te onthouden. BU de bevrijding van het Zuiden des lands verscheen de omroep van het Mi litair Gezag onder de naam „Herrijzend Nederland" in de aether. Het bedrijf hier van was gevestigd in de Philips-fabrie ken te Eindhoven. Waarmede WIJ overi gens geen suggestie willen uitspreken. Het was natuurlijk een belangrijk iets, weer een niet-Dults geluid op Neder landse bodem uitgezonden te weten. Voor Noord en Zuid heeft deze omroep veel betekend, vooral door de zeer uitgebreide nieuwsberichtgeving. Intussen ondervond deze organisatie als zodanig weinig waardering, een waarde ring die nog verminderde, toen na de be vrijding van het gehele land M.G. de zaak naar Hilversum verplaatste en Jaar, la ten wij zeggen nogal vreemd, tegenover 'de wettige rechten der omroepverenigin gen optrad, feitelijk had men op autori taire wijze rechten en eigendommen van deze verenigingen maar stilzwijgend wil len annexeren. - „Herrijzend Nederland" was zeer duur 'opgezet. Dit bedrijf moet ongetwijfeld schatten hebben gekost. Dit zou niet erg Zijn geweest, althans wel aanvaardbaar, 'els de programma's In evenredigheid tot 'de kosten hadden gestaan. Dit echter, was 'met de grootste dosis welwillendheid, niet 'te constateren. Verschillende malen werd het einde van 'dit M.G.-bedrijf aangekondigd, evenzovele malen echter kwam de omroeper 's mor gens vertellen, dat „Herrijzend Neder land" een taai organisme bezat. Tot begin van dit jaar toch nog vrij abrupt het 'einde kwam. „Herrijzend Nederland" werd opgevolgd door de Stichting „Radio Nederland in Overgangstijd". Deze stichting is een wel zeer merkwaardig product, Zij werd geboren uit de noodzaak de rechten de omroepverenigingen te erkennen, doch om deze tegelijk zoveel mogelijk te be knotten. Het moest namelijk een synthese zijn tussen een nationale omroep en een omroep steunend op "bepaalde geestelijke stromingen. De werkmethode ls nu heel In het kort zo De omroepverenigingen ontwerpen de programma's. De stichting voegt daar nog een eigen pr'ogrammadeel bij en zendt de stof na coördinatie uit. Het gehele appa raat ls ln handen der stichting Als novum verscheen met het optreden van de stichting het IKOR ln de aether. Dit ls een verbinding van enige protes tantse, lang niet alle. kerkgenootschap pen, met het doel om onder verantwoor delijkheid van de kerken zelf godsdienst- oefeningen uit te zenden. Overigens een wat vreemde figuur, waarop wij t.z,t. nog terug komen. Zó werkt dan thans ongeveer een half Jaar deze stichting. Bevredigen doet zij niemand. Voorstanders van zelfstandige omroeporganisaties en voorstanders van een nationale omroep verzetten zich eens gezind tegen deze noodoplossing Belden hopen, terecht, dat spoedig deze zaak een definitieve regeling zal krijgen. In een slotartikel zullen wij enige lijnen naar de toekomst van het omroepbestel trekken. Hard legen hard Ie Parijs Byrnes beschuldigt Molotov In de loop van de afgelopen nacbt ls het oorspronkelijke voorstel van Nleuw- Zeeland, later aangevuld met o.a. een Nederlands amendement om een gewone meerderheid bij de stemming ter confe rentie aan te nemen, verworpen met 11 tegen 9 stemmen, basis van de gisteren gehouden be sprekingen lagen geheel ln de lijn van deze afwijzing. Het oorspronkelijke voor stel der Grote Vier alle beslissingen bij 2/3 meerderheid te nemen, later geamendeerd met Britse, Russische en Franse com promisvoorstellen, is tenslotte de basis an de conferentie gebleven Byrnes in de aanval. De Amerikaanse minister Byrnes trok reeds gisterenmorgen tegen Molotov ten aanval wegens de Russische aanval op „Engeland's „opportunisme". De Ame rikaan was ongemeen scherp en daagde Molotov uit zijn bekende rede te Moskou te publiceren Voorts deed hij een aanval op de Russische pers. Molotov was echter ook niet van giste ren en trok tegen Byrnes van leer. Voordat de crisis echter het hoogtepunt bereikte, sprak de Sovjet-gedelegeerde al weer over de procedurekwestie, daarmee een openlijke breuk vermijdend. Ten slotte trokken de Amerikanen en Russi sche broederlijk naar hun hotels Stemming over het stemmen. Het ls eigenaardig, dat er over alle procedurekwesties gestemd wordt volgens het systeem der gewone meerderheid, waarbij de helft 1 stem voldoende ls. Weliswaar trachtte Molotov gisteren middag de 2/3 meerderheid-formule ook toe te passen op zo 'n kwestie, om de eenheid tussen de Grote Vier te verster ken, m?ar dit lukte niet. Indonesië zal U.N.O.-lid worden De minister van Overzeese Gebieds delen, mr Jonkman, heeft in een in- vicw met Ass. Press medegedeeld, dat de regering er naar zal streven Neder- lands-Indië volwaardig lid te doen wor den van de Verenigde Naties, zodra de nieuwe constellatie van het Rök grond wettelijk is vastgelegd. Het gecombi neerde lidmaatschap van de Verenigde Staten en de Philippijnen en Rusland met Wit-Rusland en de Oekraïne zal hierbU tot voorbeeld dienen. Grote artisten, die terug kwamen NIJINSKY DANST NIET MEER..., Hoevelen hebben niet ongelovig ge lachen. toen de kranten berichtten, dat de bekende Russische danser Nijinsky, die men jarenlang krankzinnig waande, na de bevrijding in Hongarije bij het horen van Russische muziek begon te dansen? Nijinsky's geestestoestand is weer bijna normaal, maar de ongelovi gen hebben gelijk gekregen wat betreft het dansen: de grote danser zal ver moedelijk nooit meer dansen, aldus een speciale correspondent van „The Man chester Guardian". Te Weenen Is. naar het zelfde bericht meldt, teruggekeerd de bekende anti nazi humorist Karl Farkas, vóór de An- schlusz vooral bekend door zijn spot op Hitier C6. e T5*arkas werkte toen altijd samen met Fritz Grunbaum. Deze laatste slaagde er niet in, als Farkas in 1938 naar het buitenland te ontkomen, maar kwam in het concentratiekamp Dachau terecht, alwaar hij stierf. Grunbaum moest op bevel van de Duitsers grapjes verkopen; waren deze „grapjes" niet goed genoeg, dan zou hij doodgeschoten worden. Huysmans zet Van Acker's werk voort „De regering ls er van overtuigd, dat zij het land zal dienen door zich ver te hou den van alle politieke- en partijbelan gen", aldus de nieuwe Belgische premier Kamlel Huysmans gisteren voor het par lement. De nieuwe regering zal de poli tiek van het vorige ministerie Van Akcer nastreven, n.1. monetaire en financiële sanering, handhaving van de waarde van de franc, wederopbouw en economisch herstel. Huysmans deelde voorts mede, dat de rantsoenering beperkt zal worden tot die artikelen, waarvan productie en Invoer nog steeds onvoldoende zijn. De vrijheid van handel zal worden hersteld Prinses Irene viert haar zevende verjaardag. Een Rotterdams meisje biedt het jarige prinsesje een boek aan. Stevens P. EERSTE KAMER STEUNT MIN. LIEFTINCK, Noodwetje gemeenteraden aangenomen door Tweede Kamer In de Eerste Kamer wa6 gisteren aan de orde het wetsontwerp tot ver lenging van de machtiging met be trekking tot de geldfcuivering. De heer Van der Brink (rk) wees op de niet onbelangrijke stijging van de totale geldcirculatie, ev;nals de heer Polleman (ch) Beide sprekers hadden waardering voor het vele werk dat was verricht, maar zij vonden het te vroeg nu reeds te juichen. Er is reden tot ongerustheid, aldus de heer Pollema, en op de vraag. Quo vadis? geeft de minister geen duidelijk antwoord. De heren Molenaar (P vd A) en Wijffels (rk) steunen de voorgestelde machtiging van den minister zonder veel voorbehoud, evenals de commu nist Van Santen. Nadat nog de heer Van de Kieff (P vd A) zijn steun aan het wetsontwerp had gegeven, beantwoordde prof. Lief- tlnck de sprekers. Hij kondigde ojn. aan, dat, zodra dit mogelijk is, de geblokkeerde saldi zul len worden omgezet in verhandelbare, maar niêt-beleenbare certificaten. Vervolgens werd het wetsontwerp z. h. s. goedgekeurd. In de Tweede Kamer ls gisteren het wetsontwerp vermogsnsaanwasbelas- ting aan de orde gekomen. De behan deling van het ontwerp werd. na het indienen en bespreken van enige min der belangrijke amendementen, ge schorst, daar de minister niet aanwe zig was. Het wetsontwerp noodvoorziening met betrekking tot de gemeenteraads verkiezingen in een aantal gemeanten werd z. h. s. aangenomen, Alle spre kers waren in principe tegen een der gelijke voorziening. maar zij achtten de buitengewone omstandigheden hier doorslaggevend. Dr. Beel deelde nog mede, dat over wogen zal worden of de termijn voor het indienen van candidatenlijsten ver lengd moet worden tot de namiddag 5 uur. Protest tegen vrijlating gedetineerden Het hoofdbestuur der landelijke vereniging van ex-politieke gevan genen uit de bezettingstijd heeft het volgende telegram aar. den minisrter- president gericht: „Het hoofdbestuur der landelijke vereniging van ex-politieke gevan genen uit de bezettingstijd, diep te leurgesteld over de gang van zaken, gevolgd bij de berechting en inter nering der politieke delinquenten, spreekt zijn grote ongerustheid uit over het voornemen der regering, een groot aantal politieke delin quenten zonder voorafgaande be rechting vrij te laten, tegen welke maatregel het zich genoodzaakt ziet te protesteren. Het dringt er met klem op aan, ernstig rekening te houden met het rechtsgevoel van Nederlandse volk en met de ad Vrezen, die de ministerraad ter zake van de landelijke vereniging van ex- politieke gevangenen uit de bezet tingstijd zullen bereiken". „Friesland" op weg naar Z.-Amerika LUCHTLIJN VAN GROOT BELANQ VOOR OPBOUWEND HANDELS VERKEER Na ruim een uur vertraging vertrok gistermiddag om kwart over vier van Schiphol de Skymaster „Friesland" met gezagvoerder Frljns voor de eerste proefvlucht naar Zuid-Amerika Het ligt in de bedoeling om in September nog twee proefvluchten te maken om dan in begin October een geregelde luchtlijn op Zuid-Amerika te openen met aansluiting op de andere interna tionale lijnen. Met de „Friesland" gingen 30 passa giers mee. in Lissabon komen er nog zes bij, zodat in totaal 36 passagiers deze eerste onofficiële vlucht meemaken. Speciaal in verband met het opkomen de handelsverkeer met Zuid-Amerika zal deze nieuwe lijn in de toekomst voor het zakenverkeer van groot belang zijn, zo deelde de heer Plesman. directeur van de KLM mede 14 Augustus ver: rekt de „Friesland- weer uit Argentinië en Zaterdag 17 Au gustus wordt het toestel op Schiphol terug verwacht. Distributienieuws GAAT DE FRUITDISTRIBUTIE DOOR? De fruitdistributie. die men in gevaar 1 gebracht ziet door de kleinhandelaren in groenten en fruit, die weigeren, de aangewezen fruitbonnen ln te nemen, zal. naar van officiële zijde gemeld wordt, in elk geval doorgezet worden, ten einde een wintervoorraadje fruit voor een ieder te garanderen. Men keert zich in Den Haag tegen het argument der kleinhandelaren, dat de verzendhuizen niet bij de distributie worden ingeschakeld. Dit zal wel het geval zijn. MINDER BOTER DEZE WINTER? Naar de Volkskrant van officiële zij de verneemt, garandeert de huidige opslag van boter ln de koelhuizen nog niet, dat de verstrekking van boter gedurende de winter op hetzelfde peil gehandhaafd kan worden. IN SCHEERVLUCHT Triëst zal een grotere internationale zóne krijgen dan oorspronkelijk ge dacht. De kwestie der Italiaanse kolo niën zal voorlopig blijven rustm. Sonei, de beruchte Japanse kamp beul op Java, staat op het ogenblik te Batavia terecht. Op de Polygoonfilm van de finish 100 meter hardlopen komt Scholten ook als eerste aan voor Lammers en Van Osta. Stadnieaws Alkmaar Cultuurcentrum [-■ - Jsi Rogge-oogst op de berm van de verkeersweg AmsterdamDen Haag, nabij het Vliegveld. Schiph«4. A- N. P. JALOUZIE MAAKT SLACHTOFFER. Gistermorgen omstreeks 11,15 is op de Nassaukade bij de De Clercqstraat te Amsterdam een 28-jarige vrouw door een man met een mes doodgestoken. De man en de vrouw hadden enige tijd staan praten. Plotseling sprong de man op zijn fiets en reed snel weg in de richting Leidseplein. Op hetzelfde moment riep de vrouw dat zij gestoken was. Voorbijgangers schoten te hulp en brachten haar bij een in de buurt wo nenden dokter, alwaar zij na 5 min. aan de bekomen verwondingen bezweek In de handtas van het slachtoffer zijn brieven gevonden, waaruit de identiteit van den vermoeedelijken dader gemak kelijk was vast te stellen. Jalouzie is klaarblijkelijk het motief van de misdaad. De man is nog niet gearresteerd. OVERVAL OP BARAK MET MUNITIE VERIJDELD. Een sabotage-complot. 0 Zondagnacht om 1 uur werd eïn ba rak van de bewakingstroepen in Hoek van Holland omsingeld en overvallen door viér militairen en een burger. Het plan van de overval was uitge lekt: door een troep maréchausseé van 25 man werden de overvallers dan ook geknipt. In de barak lag, behalve uitrustings stukken, veel munitie opgeslagen. Verscheidene dagbladen vragen zich af, of men hier niet de hand gelegd heeft op leden van een sabotage-com plot, die wellicht ook aanslagen heb ben gepleegd in de IJpolder en Ber gen aan Zee. Alkmaar en omgeving hebben i door de eeuwen heen hun bijdrage geleverd tot de bloei en de roem van Neerland's schilderkunst. Reeds in de 17e eeuw kende men Jan van Scorel, wiens doeken de Nederland, se en ook de buitenlandse musea sieren. In het begin van de 19e eeuw was daar onze landschapschilder Kruse- man van Elten, die ook als 'een re presentatief figuur van de roman tische periode bekend staat. Maar ook in de 20e eeuw sloegen vele schilders hun tenten op in Alk. maar en de onmiddellijke omge ving. Bergen^ heeft in het begin van deze eeuw ettelijke schilders van internationale bekendheid onder haar inwoners kunnen tellen en deze schilderskolonie is al spoedig in Nederland en ver buiten de gren zen bekend geworden onder de naam van Bergense school. Wij noemen de namen van schil ders en beeldhouwers, die wereld vermaardheid genieten: Leo gestel, Jan Toorop, Matthieu en Piet Wieg man, Piet van Wijngaardt, de beeld houwer-schilder John Raedecker, Germ de Jong, Jan van Herwijnen. D. H. W. Filarski, A: Colhot en vele anderen Van deze omstandigheden heeft Bergen een dankbaar gebruik ge maakt om aan den heer Boender- maker de gelegenheid te geven een grote tentoonstellingsruimte in te richten, waar hij zijn enorme bezit aan schilderwerken in de zomer maanden regelmatig exposeert. Het is te verwonderen, dat Alk maar dat graag een cultuur centrum genoerM wil worden nog steeds niet de beschikking heeft over een permanente expositie ruimte. Ongetwijfeld wordt dit door vele stadgenoten als een gemis gevoeld en inderdaad voor een stad van bij na 40.000 inwoners, is het toch wel zeer zeker gewenst, dat zo spoedig mogelijk in deze leemte wordt voor zien. Het grote aanta? vreemdelingen, dat Alkmaar tot zich trekt, is een waarborg dat een dergelijke ten toonstellingsruimte hier zeker zal renderen. Wij hebben hier nog iets anders dan alleen maar kaas en de ruiter tjes en wü geven dan ook allereerst het nieuwe gemeentebestuur en de nieuwe raad in ernstige overwe ging om deze kwestie te lezien en van 12 tot 18 Augustus a.s. gesloten zijn. als een van de eerste punten op de agenda te willen plaatsen. Ook voor het VW-bestuur, dat wij weten, dat er zeker moeilijkheden bestaan toch wel iets meer activiteit ten toon kan spreiden, ligt hier een terrein braak, dat schreeuwt om ontginning. KINDEREN NAAR BATH. Vanmorgen om 11 uur was het op het Stationsplein behalve door de vele vacantiegangers, die tever geefs een plaatsje in de weinige bussen trachtten te bemachtigen, razend druk door de circa 300 meis jes en jongens veui 13 tot 17 jaar, die naar Engeland vertrokken. Scholieren van de Alkmaarse middtelbire scholen zullfen n.1. in het kader van de uitwisseling En gelandNederland, onder auspiciën van de „World Friendship AssocL ation" veertien dagen naar Bath gaan, waar zij onderdak zullen vin den bij hun Engelse „collega'tjes". Wij hopen, dat dit contact (hetwelk nog verstevigd zal worden door het bezoek van Engelse kinderen aan Alkmaar eind Augustus) tevens een aansporing zal zijn voor de betref, fende Engelse sportorganisatoren, om de band met de Alkmaarders nog nauwer aan te trekken. In de loop van het bezoek der Alkmaarse kinderen aan Engeland zullen wij nadere bijzonderheden over de reis, het verblijf in Bath etc. geven. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Elisabeth A., d. v. Johannes B. Veel en J. Brink. Margaretha 1-. d. v. Lubbert H. Bulthuis en S. G. de Vries. Jacobus. z. v. Nicolaas Klaren- be«fc en A. schong. Getrouwd: Johannes C. de Goede Aleida C. Hassing. Dirk A. Lute Augusta L. Geuens. CorneUs Nlerop en Dientje EUngs. Uitspraken Tribunaal - C. A. v-'d Hert. 2 Jaar met aftrek. J. w. Lookman: 18 maanden Verbeurd verklaring van zijn vermogen tot een bedrag van 8000 gulden G. J. de Haas. 18 maanden met het ver bod een functie te bekleden op de Rijks werf te Den Helder C. L. Duiker: Veroordeeld voor de tijd ln detentie doorgebracht H. J. Best: idem. Langhorst: l jaar en negen maanden met aftrek. Verbeurdverklaring van zijn vermogen tot een bedrag van 1000 gulden. NVH-HARK, In verband met de vacantle zullen de uitdeelposten van de HARK in de week DISTRIBUTIENIEUWS Voor het afhalen van nieuwe bonkaar ten is op Donderdag 8 Augustus de let ter G. aan de beurt. EEN JUBILARIS. 12 Augustus a.s. hoopt de heer J. Lentz, adj. commies bij de directe belastingen, de dag te herdenken dat. hij voor 25 Jaar in rijksdienst is getreden. Het zal hem op deze dag in de Kooimeerlaan wel niet aan belangstelling ontbreken. DE MASKERS. Op Zondag 22 September zal de toneel vereniging „De Maskers" in 't Gulden Vlies het toneelstuk „Sensatie ln New York" in de bewerking van Jac Braun opvoeren. De regie ls in handen van ^os. Groenlandy^- Zondagmiddag a.s. wordt om half drie in 't Gulden Vlies een vacantie-klnder- feest gehouden. Opgevoerd wordt, door het bekende gezelschap Theo Vink, het prachtige sprookje „Sneeuwwitje en de zeven dwergen". RODE KRUIS PAKKETTEN NAAR HET BUITENLAND. I. Door de Regering is de mogelijkheid opengesteld om, door tussenkomst van het Nederlandse Rode Kruis, standaard voedselpakketten riaar landgenoten ol Nederlanders van geboorte in Weenen en Finland te zenden. Nadere inlichtingen hierover zijn te verkrijgen bij het infor matiebureau van het Nederlandse Rode Kruis, Koorstraat 27. BEPPIE DE VRIES IN BARON KNEUT. v De bekende operette-artiste Bepple de Vries zal op Zondag il Aug., des avonds 8 uur, ln t' Gulden Vlies als gast optre den bij de voorstelling van de befaamde revue-komiek Siem Nieuwenhuizen, ln de rol van „Barones". Bepple de Vries zal deze rol natuurlijk spelen zoals geen an der. Deze grote operette-actrice was im mers nimmer te evenaren. De ouderen zullen dit bericht met vreugde lezen en de jongeren krijgen onverwacht de kans om Neerlands meest beroemde operette diva theos nog zien. EEN MAN, DIE PROTESTEERDE.' De 56-jarige Daiyël Marees uit Zijpe had bij het Tribunaal verzet aangetekend tegen het* vonnis van 27 Juli, waarbij hem een vermo- gensstraf van 4000 gld was opgelegd Teneinde zijn protest behandeld te zien, moest hij heden nogmaals voor het Tribunaal verschijnen. Hij liet echter verstek gaan en dienten gevolge werd het verzet vervallen verklaard. LUSTEN TER INZAGE. In onze winkel in de Langestraat lig gen de lijsten G 6, met namen van ge- interneerden op Java. geëvacueerd naar Geallieerd gebied en F 18 en F 19 met namen van personen, die zich buiten de Geallieerde gebieden op Java bevinden. K.L.M.-vluchi naar Zuid-Afrika ATTENTIE VOOR PHILATELISTEN. Zaterdag 28 Sept. a.s. zal de K.L.M. een bijzondere vlucht naar Johannesburg (Zuid-Afrika) uitvoeren, waarbij post, vracht en 40 passagiers worden vervoerd Het vliegtuig, een DC-4, zal Zondag 6 October de terugreis aanvaarden. Dit wordt de derde K.L.M.-vlucht naar Z. Afrika. Op 6 December 1938 maakte de „Reiger"' van de K.L.M. de eerste reis naar Johannesburg en deed over deze af stand van ruim 11.000 km. 6 dagen via Cairo, Khartoum, Nairobi en Broken HUI. Op 15 Januari 1940, toen de oorlog in Europa al was uitgebroken, maakte hetzelfde vliegtuig een vlucht van Na pels naar Johannesburg, langs nagenoeg dezelfde route en legde de bijna 90o»km. in 5 dagen af. Thans zal over de Sahara worden gevlogen, hetgeen de afstand Amsterdam—Johannesburg van 11.000 tot ruim 9000 km. vermindert. Zoals bekend ls. hoopt de K.L.M. in de toekomst een geregelde dienst op de Unie van Zuid- Afrika te kunnen openen. Niet alleen met het oog op een eventuële lijndienst echter ls deze bijzondere vlucht belang rijk. zij vormt bovenal een gelegenheid om zowel de handelsbetrekkingen als de culturele banden met de Unie van Zuid- Afrika te verstevigen. Het tarief voor deze vlucht bedraagt f 1875.enkele re's en f3213.— retour, waarbij de maaltijden, logies, ververschingen aan boord, lan- dingsglden en grondvervoer tussen stads centra en luchthavens zijn Inbegrepen. De K.L.M. zal ter gelegenheid van deze vlucht een speciale enveloppe uitgeven, terwijl de P.T.T. een bijzonder poststem pel laat ontwerpen. Nadere gegevens hierover zullen t.z.t. worden gepubli ceerd. Grepen uit het Radio programma Donderdag 9 Augustus. HILVERSUM I: 7.00 en 8.00 nieuws. 8.20 Pluk de dag. 9.45 radio-onderwijscon- gres IV. 10 15 morgendienst. 11.00 De Zon nebloem. 11.45 familieberichten uit In- dlë. 12.03 AdoH Busch speelt Früling van Beethoven. 12.30 Vaudeville-orkest. 13.00 nieuws. 14.00 Stlchts salonorkest 14 {0 voor de vrouw. 15.0» AU Rou«d SexV - 15.43 Yehudl Mcnuhln. 17.30 pianoconcert van Grieg. 18.00 orgelspel. 18.30 Van de Ned. Strijdkrachten. 19.00 nieuws. 19.25 De vaart der Volken. 20.00 nieuws en weer- overzlcht. 20.08 Met Vrij en Blij naar strand en hel. 21.00 omroeporkest. 22 00 nieuws. 23.00 Bach-cyclus, 23.30 strijk orkest van het U.S.O. HILVERSUM H 7 00 en 8 00 Nieuws. 8 15 ochtendrythme. 9.45 kamermuziek van Mozart. 9.15 Morgenwijding. 9 50 Arbeids vitaminen. 11.00 Nuttig en Nodig. 11.10 Ensemble Jetty Cantor. 12.00 Viola da Gamba en claveclmbel. 12.35 Joop Walols, orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Ensemble Guus van Opstal. 15.00 Voor zieken en gezon den. 17.30 Lichte pianomuziek. 17.30 Rijk overzee. 18.00 Nieuws. 18.15 Nochame in Bruin. 18.45 sportpraatje. 19.00 Toegif ten mijner keuze. 10.00 Nieuws. 20 05 Arthur Rubinstein. 20.15 Promonade- orkest. 21.15 Atoom-energie. 21.30 Zomer- avondccnfettl 22.35 The Skymasters. 23 00 Nieuws. 23.15 gramofoonplaten.

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 1