Itmaardef «TH-- «VS» Duitsers kwamen in Nederlandse uniformen over de grens 4 Commissie-Generaal speciaal voor onderhandelingen mei de republikeinen „Stekeligheid" neemt toe op de Parijse Conferentie Nederlandse Schaakmatador leider van de wedstrijd Sowjet-Unie-Amerika REGEN. Regen gedurende de gehele dag, ln 'de namiddag in het Westen brekende bewolking. Aan de kust tijdelijk krachtige of stormachtige wind. Koel. Temperatuur: Zomerbad 22 gr. C. Tl,6 gr. F.; Overdekte 23 gr. C.—73,4 gr. F.; Pesie 21,5 gr. C—71 gr. F. ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1946: Se Jaargang No. 230-454. Directeur: M. J. Roggeveen. Hoofdredacteur: G. E. de Winter. DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE. STICHTING .DE VKIJE ALKMAARDER.'* Redactie en Adm.i Acbterdam 20, tel. 2274. Advertentle-afd.i Langestraat U, tel. WtV De Indonesische pers heeft een be roep gedaan op „burgers" die vrij wensen te blijven" om huishoude» lijke goederen, meubelen, sieraden, vee en landbouwproducten af te staan voor publieke verkoop. Voor de netto-opbrengst zullen aandelen in de nationale lening uitgegeven worden. Arbeidersvacanfie Hei verraad in 1940 iTx*i (dewi) T.a gedane arbeid is het goed rusten. Wanneer men een jaar lang met hard werken zijn plicht heeft gedaan en de gemeenschap heeft gediend, dan Is een periode, waarin men van vacantie kan genieten geen gunst, maar een on vervreemdbaar recht. Een recht, dat lederen werker van hoog tot laag toekomt. Het is echter helaas zó, dat niet itder het recht ontvangt, waarop hij moreel aanspraak kan maken. Zo wordt er ten aanzien van het recht op vacantie nog wel eens kruimeldieverij gepleegd. Aan de andere kant echter willen wij gaarne erkennen, dat steeds breder groepen werkers hun recht op vacantie zien erkend. Dit jaar konden meer ar beiders (en ook handeldrijvende mid denstanders) zich opmaken om er met vrouw en kroost op uit te trekken, dan ooit eerder het geval was. Dit gunstige feit willen wij in dankbaarheid consta teren. Wij merken hierbij nog op, dat vacantie niet enkel van waarde is voor hem, die haar kan genieten, maar even zeer voor het bedrijf, dat haar verleent. Wanneer de werker in staat 's een tijd de dagelijkse sleur te onderbreken, zul len hem nieuwe krachten toevloeien en zal zijn arbeidsproductiviteit daarvan de gunstige gevolgen ondervinden. Het is echter niet voldoende, dat den arbeider één of twee weken vacantie worden gegeven. Merf zal voor hem ook de mogelijkheid moeten scheppen deze vrije dagen met zijn gezin buiten door te brengen. Men al hem de gelegenheid moeten geven te reizen om zodoende nieuwe indrukken op te doen en eigen leven te verfraaien. Reizen en vacantie- houden kosten echter geld. Nu zijn de inkomsten van grote groe pen van ons volk nog steeds van dien aard, dat men amper genoeg heeft voor 'de meest dringende voorzieningen. Aan 6paren voor vacantiereizen en andere genoegens komt men niet toe, althans niet in voldoende mate. Daarom zal wil de vacantie niet in verveling en dus in het tegendeel ont- aara.n aan de mlnstdraagkrachtigen een vacantietoeslag moeten worden ver- str< t. Vele bedrijven gaven hier reeds vrijwillig het voorbeeld. Het is echter beter en juister, dat ook deze materie bij de wet wordt geregeld en de va cantietoeslag wordt opgenomen in de reeks sociale voorzieningen. Dan weten alle partijen waar zij aan toe zijn en is de werknemer niet langer afhankelijk van de goede luim en het sociaal gevoel van den werkgever. Echter geld alleen maakt niet geluk kig! Er moet ook gelegenheid zijn het geld te besteden. En wel zo nuttig mo gelijk! Wij zullen dus ook moeten streven naar organ'satie van de vacantie. Va- cantiehuizen zullen overal in het land moeten verrijzen, waarin de minder met aardse goederen bedeelde tegen geringe vergoeding kwalitatief even zeer kan genieten, als de meer welgestelde. Wij zijn niet blind voor de problemen hier aan verbonden in deze tijd van materia- lenschaarste, nu velen nog niet eens aan een behoorlijke normale hulsvesting toekomen. Maar ook al kunnen wij nog niet onmiddellijk gaan bouwen: de pro jecten zullen gereed moeten liggen, als betere dagen aanbreken. Buitendien stellen wij ons voor, dat hier met be perkte middelen heel wat valt te im proviseren. Bij de vacantie van ons volk, die over een aantal maanden naar evenredigheid I verdeeld zal moeten worden, zullen I voorts alle vervoerscorporaties moeten warden ingeschakeld: spoor, tram, bus, vliegtuig, boot. Op die wijze kan een goedkoop massavervoer worden gescha pen. Vacantie is een kostelijk bezit, waar een ieder recht op heeft: Moge ons volk in vereende kracht ook dit sociale doel verwezenlijken. En mogen dan de middelen zo zijn, dat het ook inderdaad voor een leder vacantie kón zijn. ,V DR;1 D&O»1' ytj|Kx»»v Uniform-smokkel van 1939 opgehelderd MEN zich uit 1939 zeer zeker nog de geruchtmakende uniformsmokkel- affaire herinneren. In November van dat jaar werd een zekere Albrlnlt, zoon van een N.S.B -statenlid van Overjjsel, bü de grens aangehouden mei twee koffers vol Nederlandse uniformen, die hU naar Duitsland wilde vervoeren. Hij had, volgens zijn mededelingen, de uniformen in Amsterdam gekocht, maar wilde omtrent zijn bedoelingen geen verdere mededelingen doen. Toen de Duitsers in Mei 1940 ons land overvielen, deed een verwarring stichtend gerucht de ronde: „de moffen lopen in Hollandse uniformen!" Het ge rucht werd nimmer bewezen, doch de Winterwijkse P.R.A. heeft thans klaarheid in deze twee duistere zaken gebracht. Wijk verbindt, onbeschadigd in handen „Herr Lehrer" HET verraad ^chool bij een leraar aan de Duitse middelbare school te Sittard. Reeds lang voor de oorlog was „Herr Lehrer Stein" daar werk zaam. Hij legde zich vooral toe op het leren van de Nederlandse taal en het in kaart brengen van de fortificaties in Limburg en Brabant. Een dag voor de vastgestelde datum van de Duitse inval heeft hij nog alle fortificaties in de omgeving van Sittard gecontroleerd. Al dit werk heeft Stein onder de neus van de Nederlandse contra spionnage- dienst ten uitvoer moeten brengen; aan zijn bekentenis, die hij voor de P.R.A. te Winterswijk, aflegde valt echter moei lijk te twijfelen. De Winterwijkse P. R A. Is thans uiterst zwijgzaam over deze verklarin gen. „Het Vrije Volk" heeft echter het verraad in de vroege morgen van de tiende Mei, weten te reconstrueren. SS-ers in Ned. uniform. In de vroege morgenuren van tiende Mei trok Stein aan het hoofd van een aantal gemotoriseerde S.S.-ers de Limburgs-Duitse grens over. Zij waren gekleed in uniformen van het Neder landse leger en van de Nederlandse mi litaire politie en hadden opdracht d( brug bij Maastricht, die deze stad met Komen Nederlandse SS-ers Volgens „Het Vrije Volk" is de moge lijkheid geopend, dat ook de Nederlan ders, die tijdens de Duitse bezetting hebben deel uitgemaakt van de Neder landse SS, maar die niet rechtstreeks betrokken zijn geweest bij het doden van landgenoten, voorwaSrdelijk in vrij heid worden gesteld. Zoals bekend is, waren tot dusverre een en twintig groepen politieke de linquenten aangewezen, die niet voor vrijlating in aanmerking kwamen. te krijgen. Eén ding had Stein over het hoofd gezien. Op de splitsing van Maas en JUianakanaal lag een versterking, die niet door hem ln kaart was gebracht. Vandaar werd het vuur op de Duitsers geopend door een Nederlandsen sol daat. De Duitsers zochten dekking ach ter hun motoren die echter een voor een in brand werden geschoten- Zij vluchten in de fabriek van Regout, die eveneens onder vuur werd genomen. Kapot geschoten flessen met gas noop ten. hen ook hier de aftocht te blazen. Toch zijn ze in Maastricht binnenge drongen, waar de brug echter reeds door Nederlandse militairen was opge blazen. Stein was tijdens de oorlog werkzaam aan de Deutsche Schule in Winterswijk en zit thans opgesloten in „De Koepel" te Arnhem.' 's Werelds grootste passagiersschip, de „Queen Elizabeth", dat gedurende de oorlog als troepenschip dienst deed, wordt in het droogdok „King George V" weer tot luxe mailschip ingericht. Op 16 October zal het zijn eerste reis naar New-York aanvaarden. A.N.P.-Reuter. Aardappelprijs verlaagd t Met Ingang van 12 Augustus zal voor consumptie-aardappelen een lagere prijs gelden. De periode van de vroege, op tulnbouw-teeltvergunning geteelde aard appelen is nu voorbij en de latere soor ten die thans in consumptie worden ge bracht, zijn goedkoper. De kleinhandelsmarge blijft voorlopig onveranderd, zodat de prijs voor detail listen f 10,50 per 100 kg bedraagt. De prijs voor den consument is voorlopig vastgesteld op 13 cent per kg. Nagegaan wordt, of deze prijs nog verder verlaagd kan worden. Minister Jonkman: De .Times" zeer optimistisch over de toestand IN een onderhoud met den Amster- damsen correspondent van het En gelse blad „The Times" heeft de mi nister van Overzeese Gebiedsdelen Jonkman de redenen uiteengezet, waaï- om men wil overgaan tot het zenden van een commissie-generaal naar Ne- derlands-Indië. De regering heeft dit voornemen opgevat, aldus min. Jonk man. omdat volgens de Grondwet de taak van den gouverneur-generaal be perkt is tot het vertegenwoordigen van de Kroon en de Ned.-Indische regering, terwijl aangelegenheden, welke verband houden met de internationale betrekkin, gen en de structuur van de nationalisti sche beweging, het opperbestuur com peteren. Een luchtfoto van New-York City Building, het gebouw, waarin de Veilig- heidsraad vergadert. Byrnes waarschuwt de Russen r\E Parijse Conferentie schiet zeer lang- »°«m op. Gistermiddag echter werden In weinige minuten twee belangrijke be sluiten genomen: een Joegoslavische re solutie werd goedgekeurd, waardoor ge- alliëerde landen, grenzende aan een voormalig vijandelijke staat het recht krij gen zich reehtstreeks tot de Raad der Grote Vier te wenden; voorts verklaar-1 den de 21 landen zich bereid de vöf ex- banden (Roemenië, Bulgarije, Hongarije, Ital 14 en Finland) op de plenaire zitting te Inviteren. Vandaag zal Italië reeds zUn standpunt kunnen uiteenzetten. De conferentie kenmerkte zich gisteren door een stekeligheid, die zelfs den be leefden Fransen minister Georges B:- dault „aantastte". Op geërgerde toon antwoordde hij o.a. Wisjlnski. Byrnes antwoordt De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Byrnes, drong er gisteren morgen bij de conferentie ln naam van de ln de oorlog gevaUenen op aan nu eens aan de vrede te gaan werken. „Ons succes," aldus Byrnes, „hangt niet af van het reglement, maar van onze goede wlL" Opnieuw deed hij een hanval op de Russen en verdedigde Engeland tegen Molotov's aanvallen. Van bloc-vormtng tegen de Sowjet- Unle is volgens Byrnes geen sprake. Be vin gearriveerd. De Engelse minister van Buitenlandse Zaken, Ernest Bevin, Is eindelijk te Pa rijs na een langdurige ziekte aangeko men om aan de conferentie deel te ne men. Tot nu toe was hij vervangen door premier Attlec en' door Lord Alexander 1,7 Milliard voor de Britse mijneigenaren NATIONALISATIE THANS EEN FEIT. Aan de Engelse mijneigenaren, die door de uitvoering van de wet op de nationalisatie der Engelse steenkool-in dustrie „bezitloos" worden, zal totaal 169,6 mlllioen pond sterling (circa 1.7 millioen gulden) als vergoeding worden uitbetaald. Deze en andere overeen- komsten zijn in een zeer kort tijdsbe- De partij van Bose, den Beftaalsan stek tot stand gekomen. Zes van de zeven Arabische staten rijn tegen een verdeeld of federatief Pa lestina. Geitenherders op Cyprus hebben uit protest tegen het regeringsverbod om gei ten te laten grazen een grote brand ge sticht. HITLER-JEUGD BUITEN VERVOLGING. De vroegere leden van de Hltler-Jeugd in de Britse zóne van Duitsland worden vrijgesteld van vervolging voor zover zij de leeftijd van 27 Jaar nog niet bereikt hebben. In de Amerikaanse zóne was deze maat regel al afgekondigd De geallieerden motiveerden dit met de overweging, dat de betrokken personen te Jong waren om zich te verzetten tegen de op hen uitgeoefende druk. AANVAL OP DE CONSERVATIEVE ENGELSE PERS GEPAREERD? n het begin van deze maand heeft de bekende Engelse rechter Sir Hartley Shaweross ln twee openbare'" redevoerin gen de conservatieve pers er van be schuldigd een laster- en leugencampagne tegen de Labourregering te voeren. Thans heeft Sir Shaweross aan Lord Kernley. de eigenaar van het conser vatieve blad „Sunday T'.rnes" zijn ex cuses aangeboden en speciaal het woord „rioolpers" nader gedefiniëerd.... De Nederlandse regering heeft voor 1&46 een bedrag van vijf millioen dollars uitgetrokken voor de aankoop van pa pier ln Amerika. Op de Veluwe komen momenteel veel adders voor. Te Apeldoorn zijn al ver schillende slachtoffers van adderbeten, binnengebracht; een van hen, een kind van 4 Jaar, Is inmiddels overleden. Maandag a.s. wordt de herstelde spoorbrug over de IJssel bij Zutfen her opend. e Waarschijnlijk zal op 24 Aug. de Moerdtjkbrug officieel geopend worden: 1 October de brug over de Maas bij Mook en die over de IJsel bij Wester- Door de slechte verbindingen en de chaotische toestand zijn beide taken tot dusver door den lt.-g.g. dr Van Mook behartigd; deze zal thans lid ~van commissie worden, daar tussen zaken van locaal bestuur en die van het opper bestuur nimmer een scherp onderscheid is gemaakt. De conferentie te Malino moet vol gens den minister, gezien worden als een uiteindelijke bewijs van de goede trouw der Nederlandse regering. „The Times" over Java. „The Times" merkt over de politieke ontwikkeling op Java op, dat de Neder, landse regering er „terecht" niet toe over heeft willen gaan het republikein se bestuur te -erkennen als vertegen woordiger van Sumatra en de andere eilanden. „De Nederlandse regering heeft", al dus het Engelse blad, „op zo treffende wijze het oude koloniale systeem ver laten en is, zoals de verschillende ko ninklijke uitspraken getoond hebben, zo vastbesloten het Indische volk te helpen bij het veroveren van een eigen plaats te midden der Verenigde Naties, dat het, indien Sja|irir en de gematigde ele menten op Java hun positie tegenover de extremisten kunnen versterken, niet onmogelijk zou moeten zijn tot een op lossing van de hangende kwesties te komen." BONLOZE VLfeESGERECHTEN IN I HOTELS. Met ingang van 1 September krijgen de hotel-, café- en restaurantbedrijven grotere toewijzingen suiker en melk, dan tot dusver het geval was. Voor elke omgezette consumptie krijgen ze dan een vastgestelde hoeveelheid van deze artikelen toegewezen. De hotels mogen eveneens met ingang van 1 September klein hoeveelheden vlees bij een bonlo- ze maaltijd verstrekken. Gevaar voor Aardappelziekte In het etmaal van 's avonds 7 Augustus tot 's avonds 8 Augustus is in Limburg, op de Zuid-Hollandse eilanden, in de streek ten noorden van de lijn AlkmaarHoorn en ver moedelijk ook in Zeeland, de weers gesteldheid critiek geweest voor het optreden van aardtppelziekte. Margarine of vet naar kenze Met Ingang van 18 Augustus zal voortaan een boo worden aangewezen, waarop naar keuze vet of margarine kan worden gekocht. De bon, waarop uitsluitend boter verkrijgbaar is, zal echter gehandhaafd worden. Deze msatregel heeft tot «loei de consumenten meer ruimte te verschaf fen om in de wisselende behoeften aan spijsvetten en margarine te voorzien. Voor de periode van 18 t/m 31 Augus tus zijn de volgende rantsoenen vastge steld: voor kinderen geboren in 1942 of later een bon voor 250 gram boter en een bon voor 125 gram margarine of 100 gram vet: Voor personen gebo ren in 1941 of vroeger een bon voor 125 gram boter en 375 gram margarine of 300 gram vet. Zoals bekend, is een hoeveelheid vet van bv. 100 gram in voedingswaarde gelijk aan 125 gram margarine. Naar het ANP van bevoegde zijde verneemt, zal het huidige boterrant- soen, gedurende de wintermaanden zo mogelijk, gehandhaafd blijven. De kans bestaat echter, dat minder boter, doch daarentegen meer margarine zal wor den verstrekt. Men streeft er naar geen verande ring te brengen in het totale vet-, boter- en margarinerantsoen. Een en ander is evenwel geheel afhankelijk van de invoer. Voorlopig geen gestoomde bokking Het bestuur van de Nederlandse1 Bond van Visrokers heeft een telegram gezonden aan zijn leden (200 groothan- delaren'visrokers), waarin o.m. gezegd wordt: „De door de overheid vastgestelde verhouding tussen de prijzen voor ha ring en de daaruit te produceren bok king. leidt tot onredelijkheid en zwarte handel. Het roken van het volksvoedsel bok king leidt tot groot verlies voor de ro kerijen en stomerijen op deze prijzen. Het bestuur van de Nederlandse Bond van Visrokers wenst zwarte prijs voorkomen en adviseert aan de rokers, om de verse haring niet af te nemen van de aanvoerplaatsen." Griekse blaf VIEMAND zal ontkennen, dat de Helleense beschaving van de groot ste betekenis is geweest voor onze cul tuur En niemand zal het de Grieken kwalijk nemen, dat zij een paar duizend jaar na deze periode anderen willen herinneren aan deze voor hen zo aan gename dagen, ja er zelfs zeer trots op zijn de afstammelingen te zijn van het illustere gezelschap, waartoe PlatR en Socrates behoorden Wanneer echter een honderdtal Ame rikanen ter gelegenheid van de Parijse Vredesconferentie aan een brochure, die ..de wettelijke rechten van het heden daagse Griekenland" wil aantonen, mld_ dels hun handtekening een officiële toon willen geven, die deze rechten wil ba seren op de bovengenoemde afstamming, dan denkt men onwillekeurig aan een zeker Germaans ras en aan wijlen Mus- solini's Romeinse periode. Ook al Be horen tot de schrijvers lees: alleen ondertekenaars van deze brochure vooraanstaande Amerikaanse burgers als de politicus Sumner Wells, profes soren, gouverneurs en dergelijke ge wichtige personnages. De ondertekenaars kunnen onmogelijk menen wat in dit in het Frans geschre ven boekje, genaamd „La Grèce et Ia Conférence de la paix", staat Zij zijn óf op een handige manier bij de neus genomen door de afdeling Voorlichting van de Griekse ambassade te Washing ton óf zij hebben bepaa'.de politieke be doelingen. die niet stroken met de hui dige toestand in Z O.-Europa. Want wat moet men denken van fra- zen als de volgende: „Wie zou kunnen zeggen wat de uitslag van de oorlog zou zijn geweest zo» derhet heldendom van Griekenland?" Wie zal ooit kun nen zeggen _,wat Over de grens rereld aan- Grieken Dr. Max Ea we opreis land verschuldigd is?" En was het nu maar gebleven bij deze raadseltjes. Er wordt „hoge politiek" bedreven, im mers: „Indien aan Griekenland geen recht wordt gedaan, zal een derde we reldoorlog uitbreken". .Xïerechtighcid voor Griekenland is de basis voor de wereldvrede". En al deze zinnen zouden gevloeid zijn uit de pennen van „ons Amerikanen?" HE eisen, die de Grieken stellen, be treffen o.a. de voormalige Italiaansê eilanden, de Dodekanesos en het grens gebied met Albanië, de Noordelijke Epirus. Beide eisen zijn reeds door de Grote Vier Ingewilligd. Daarnaast wensen deze moderne Hel lenen een rectificatie van de Grieks- Bulgaarse grens. Baseerden zij de eerste eisen terecht op de in meerderheid uit Grieken bestaande bevolking van ae betreffende gebieden, de derde eis moet de grondslag vinden instrategische overwegingen. Een typische parallel met deze eis vindt men bij de Italianen, die, en vermoedelijk met succes, het Duits sprekende Zuid-Tirol om dergelijke re denen opeisen. Evenals de Italianen zouden de Grieken zonder dit grensge bied de „korenzolder" van Grieken land ten ondergang gedoemd zijn.. Wie herinnert zich niet meer het fra- zenboek van Göbbels, waarin men voor iedere situatie'"êen passende omschrij ving kon vinden? Wij hebben dergelijke woordenstromen in de jaren 19301940 tevergeefs op hun waarde leren schatten. De „vruchten" plukken wij er nog van. Maar als ln naam van de democratie door een zo „democratische" regering als de Griek, se geschermd wordt met deze onzin, be seffen we dat te Parijs nog een andere strijd zal woeden dan om procedure kwesties. In het huidige Griekenland mist men alle rechten, die inhaerent zijn aan het woord democratie. Reeds onderwerp van discussie in de Veiligheidsraad wegens de door bepaalde Grieken zelf verzochte verlenging van de Britse bezetting, staat het land thans opnieuw in het middel punt. De afgelopen week n l. werden de vakbewegingen van hun gekozen be stuurders „ontlast" en onder .bescher ming van de regering geplaatA. En dit land. waar een regering het heft in handen heeft, die spot met alle grondslagen der democratie, durft eisen stellen en dreigementen uiten aan de wereld. Wij geloven, dat men te Parijs met deze nationalistische fraseologie wel raad zal weten. vA. Dr. Max Eawe, de bekende Nederlandse schaker, heeft van de Russische schaak meesters, die aan het Staunton-tournooi te Groningen deelnemen, een uitnodiging ontvangen om als wedstrijdleider ln de landenwedstrUd Sowjet-Unle—Amerika op te treden. Botwlnnlk verzocht Euwe direct na af loop van bovenstaand touroooi op 9 Sept. a.s met de Fowjet-groep naar Moskou te vertrekken. De Nederlandse kampioen heeft nog meer reizen op zijn program ma Zo zal hij van 1 t.e.m. 23 October deelnemen aan een internationaal schaak- tournooi te Praag en op 7 November raar Curagao vertrekken, waar hij gedurende een maand een tournée maakt. Van 20 December tot 1 Februari zal dr. Euwe zich vermoedelijk naar Zuid Afrika be geven om aldaar de sterkste Zuid-Afri kaanse spelers te ontmoeten. At h 1 e t i e k. NEDERLAND—BELGIS. Morgen zal te Rotterdam voor het eerst sinds 1938 de athletiek-landen- wedstrijd Nederland-België weer plaats vinden. Ook thans ligt een Nederlandse over winning in het vooruitzicht. De grote ontmoet-'ng tussen den Belgischen kam pioen op de 1500 m., Gaston Reiff, en „Quisling", mag weer openlijk optreden. Waal bij Zaltbommel, voort; 1 December de brug over de onzen landgenoot W. Slijkhuis heeft Maas bij Hedel en i Januari, die over de men uitgesteld tot Oslo. Thans ontmoet Reiff op dit nummer De Ruyter, ZESTIENJARIGE ZWEMKAMPIOEN TE APELDOORN. De 16-Jarlge Amsterdamse zwemmer M. van Daatselaar werd gisteren op de nationale zwemkamploenschappen te Apeldoorn k-roploen van Nederland op de 1500 m. Zijn tijd was 21 min. 50 sec. Tweede werd R J. Sindorf, S. Schokman. WEER ZWEMRECORDS VAN DE RUSSEN. Een Russische borstcrawl-estafetteploeg zwom een dezer dagen de 4 x 100 m ln 3 min. 53.7 sec., d.w.z. dat leder der zwem mers over de 100 m 58.4 sec. deed. Het officiële wereldrecord staat op 3 min. 59.2 sec. Te Den Haag doodde een 16-jarige jengen door een schot met een ln duinen gevonden revolver, waar hij on vakkundig mee omging, zijn 16-jarlge neef. In de nacht van 20 op 21 September 1944 overschreed de brigade „Prinses Irene" de Nederlandse grens. Dit feit wordt 2i September a.s. te Den Haag plechtig herdacht Prins Bernhard heeft Vrijdag het feestvierende ÊTaarlem bezocht en sloeg ln gezelschap van den bisschop van Haarlem, den commissaris der Koningin en het college van B. en W. op de Grote Markt de historlsch-allegorlsche optocht gade. Grepen uit het Radio programma ZONDAG U AUGUSTUS. HILVERSUM I. 8.— Nieuws. 8.30 Hoog mis. 9.30 Nieuws. 10.— Kerkdienst. 12.15 ln 't Boeckhuys. 12.30 Metropole-orkest. 13.— Nieuws. 13.40 Apologie. 14.Operette- concert. 15.— Licht ln de duisternis, 16» Ziekenlof. 17.— Prot. kerkdienst. 18.» Voor de Ned strijdkrachten. 19.— Koor van de Ned. Bachver. 19.» Nieuws. 20.— Kamerorkest. 20.45 Het Mirakel van St Antonlus. 21 30 U1U uit het Kurhaus. 22.— Nieuws. 22.25 Het a.s. motorprogramma. 22.» Klaas v. Beeck en rijn orkest. HILVERSUM H. fNieuws. 8.55 Post- dulvenber. 9.— Voor de tuin. 9.20 „Elne kleine Nachtmusik". 9.45 Geestelijk leven. 10— Omroepkamerorkest. 10.40 In de tuin der poëzie 11.— Triangel. 13.— Nieuws. 13.15 Bandt Balogh. 13.» De spoorwegen. 14.05 Boekbespreking. 14» Kurhauscon- cert. 16.» Sportreportage. 17.— MlUer Sextet. 17.» Ver. „Postale Mannonzang". 18.— Nieuws en sportuitslagen. 18.15 Sport. 19.» Studiodlenst. Nieuws. 20.15 Kur- hausconcert. 21.30 Hersengymnastiek. 23.— Nieuws. 23.15 The Skymasters. Op 't vliegveld Zuid-Limburg wordt 17 Augustus een nationaal vllegfeest ge houden. waaraan o.m. meewerken K.L.M. Rijksluchtvaartschool en Nederlandse Luchtstrijdkrachten.

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 1