Diamanten beheersten eens de politiek Amsterdam in yacantietijd Wereldregering noodzakelijk China heeft alleen behoefte aan voedsel, niet aan wapens Voor de Jeugd Ted Bolt op het onbekende eiland Van hart tot hart Want wanneer Ik zwak ben, dan ben Ik machtig." (II Cor. 12-106) (dewl) Wij vergissen ons vaak ln wat „macht" is. Het tijdperk van de grote fascistische dictatoren ligt nog maar kort achter ons; hier en daar dragen zelfs nog figuren van kleiner orde de erfenis van de grote voorgangers Rome en Berlijn verder. Wat 'n macht" echter straalden deze dictatoren uit Wanneer hun gebod weerklonk, sidder den millloenen. Hun machtswoord deed bijna een gehele wereldorde In elkaar «torten. En tochmèt de dictatoren ging ook hun macht roemloos ten onder. Er is zelfs geen moment, dat aan hun bestaan herinnert. Daartegenover Jezus voor Pllatus. Weerloos staat Hij en moet de bitter heid ondergaan, dat het tesaamgestroom- «15 volk niet Hem verkiest om vrijgela ten te worden, maar een misdadiger. En terwijl Pilatus zich de handen in on schuld wast, wordt Jezus weggevoerd om vernederd te worden. De kleren worden Hem van het lichaam getrokken, de doornenkroon Hem op het hoofd ge plaatst, de geseling verwondt het li chaam tot één bloedende plek. Dan begint de moeilijke tocht naar Golgotha. Het kruis wordt opgericht hoog op de heuvel ver uit boven het schone Palestijnse landschap. Om de hoon groter te doen zijn hangen aan ter weerszijden van Jezus opgerichte kruisen twee moordenaars. Maar dan breekt de kracht van Jezus' zwakte door; dan wordt Jezus weer terwijl de dood reeds Zijn ogen omfloerst de machtige, die zich verheft boven alle aardse macht. De machtige triomf van Zijn zwakte culmineert tenslotte in de wijze waarop Hij hen beoordeelt, die bezig zijn Hem te vonnissen. Geen boos heid. geen woorden om eigen zaak te verdedigen; maar van het kruis af een dringend gebed tot God: „Vader, vergeef het hun, want zij weten niet wat zij doen." Macht en zwakte, zij stonden ook te genover elkaar in de gevangenissen der concentratiekampen, die de Duitsers hadden ingericht ten behoeve van eigen burgers en die der bezette landen. De uiterlijke macht van wapen en geweld streed h'er tegen de naar buiten zwak schijnende geest. Maar de geest woni Het lichaam kon naar de gaskamer wor den gevoerd, naar de galg, of voor het yuurpeleton; de geest was ongrijpbaar en niet te doden. En machtig waren de laatste woorden van die student tot zijn beulen: „Ik sterf voor een zaek, waar voor lééft gij?" Het gaat in het leven niet om de macht, die wij fysiek in de wereld kun nen uitoefenen. Het is onbelangrijk, dat wij geplaatst zijn in een maatschap pelijke positie, waar een ider naar ons bpkijkt en ons blindelings gehoorzaamt. Het enige waar het op aan komt, is 'de macht van onze geest. Wanneer wij Jn onze geest trouw zijn. Trouw aan de idee, die wij dienen, aan de waarheid, aan God, dan zal de schijn van ulter- lijkfe macht ons niet verblinden, maar 'dan zullen wij diep - ln weten machti ger te zijn, dan de machtigste poten taat. Altijd zal voor ons gelden: „Want Vanneer ik zwak ben, den ben ik mach tig." De Cullinan, steen des aanstoots QOK diamanten hebben hun rol ln de politiek gespeeld; met diamanten zijn diepe schrifttekens gekrast in de tafe len van het UJdgebeuren. Daar is de Orloff. die de gunsteling van Catharina II, graaf Orloff, ln Amster dam kocht, om ze te schenken aan de Russische keizerin de tweelingbroer van de befaamde Koh-i-noor. Berg des Lichts; daar is de „Sjah" waarmee de Perzische vorst Nadir de bloedige wraak van den Czaar afkocht voor de moord op den Rus- sischen gezant, en diplomaat en toneel schrijver Gribojedoff. Een zeer belangrijke, maar minder bloedige rol heeft echter de grootste steen ter wereld, de Cullinan, gespeeld. Deze meer dan 3000 karaat wegende steen werd gevonden ln de Diamond Mijn ln Zuld-Afrika, dat toen nog bioedde uit vele wonden door de Anglo-Boerenoorlog, die voor de Boeren zo ongunstig afliep. Na de vrede van Vereniging (1902). waarbij de Boereneiders het hoold moes ten buigen, zaten deze echter niet bij de pakken neer. Geleid door hun voormall- gen commandant-generaal Louis Botha, en den bekenden staatsman Jan Smuts, gingen zij aan het werk voor hun Ideaal opnieuw de zelfstandigheid te verkrijgen, zij het dan binnen het raam van het Britse Imperium. Enerzijds werkten ie den conservatie ven Britsen landvoogd S!r Alfred Milr.er op de meest geraffineerde wgze tegen. Anderzijds betuigden ze lulde hun loya liteit jegens hun verdragspartner, Enge land. Op deze wijze hoopten ze, met steun der Liberale Party, onder leiding ■an Campbell-Banneymann, de conserva tieve Britse koloniale poUtl.'k te door breken, den „proconsul Milner weg te w er gen en nieuwe Inzichten t.a v. Zuid- Afrika ln Engeland te doen veld winnen. Koning Edward VII vertrouwde ech ter zijn nieuwe onderdanen niet erg en dat was een ernstige hinderpaal! rtAN, opeens, ls heel het land ln rep roer om de vondst van de fabelach tige steen, de Cullinan. Waar volgens de mijnwetten deze vondst voor meer dan de helft de Staat toebehoort, stelt ook de Regering ln deze aanwinst „leven dig belang. Men zit er echter een beetje mee hoogwant wat moet men beginnen met een steen, die bijkans een half mll- lloen pond waard, en dus practlsch on verkoopbaar laf Dan ziet Botha zijn kans Hij stelt ln de Volksraad voor, de diamant aan Koning Edward VII aan te bieden als bewys van de loyaliteit zijner Zuid-Afrikaanse on derdanen! Graag had hij gezien, dat dit voorstel bij acclamatie was aangenomen. Maar dat ging zó maar niet! Er rees verzet niet bij de Hollandse Afrikaners, maar bij de Engelsen! Die waren doods benauwd voor een triomf der Afrikaner- partij! Het voorstel kwam er echter met vlag en wimpel door. De ..Cullinan" ging naar Amsterdam, werd daar door Aa sdier meesterlijk gekloofd en geslepen, en het geschenk had het gewenste resul taat: Koning Edward was er waarlijk ten hoogste mee ingenomen! Vooral toen de kosten van 't slijpen, een slordige 35000 pond, ook nog door de Zuid-Afrikaanse regering (als „onvoorzien") voor haar rekening werden genomen TOEN eindelijk de stenen, meesterlijk gezet, ten palelze arriveerden, ver toefde Botha met een delegatie ter ge legenheid van een Rijksconferentie ln Londen. De Koning nodigde hem uit, de stenen te bezichtigen. Toen hij hoorde, dat zich bij de delegatie dezelfde Britse heren bevonden, die indertijd tégen de aanbieding haddden gestemd, Inviteerde Edward vn met vorstelijke ironie ook deze parlementariërs bij de bezichtiging en aanschouwde met Innig genoegen hoe ze, zo goed en zo kwaad mogelijk, hun figuur trachten te redden! TELDEN ls een kostbaarder spiering uitgegooid, maar ook zelden werd 'n waardevoller kabeljauw gevangen. De zelfde dag, waarop de volksraad tot aan bieding van het geschenk besloot, keurde het Britse Parlement een (zeer begeer de) leening van 5 mfllloen pond voor Afrika goed. En reeds vijf laren later, ln 1910 (acht Jaar na de smadelijke vrede) verenigden zich de Kaap, Natal, Oranje Vrijstaat en Transvaal tot de Unie van Zuld-Afrlka, zonder dat dit besluit enige tegenstand ontmoette. Dank zy Botha's royaal gebaar, waren Engel and's lege ring en Volksvertegenwoordiging nu wel afdoende van de loyaliteit der Afrika ners overtuigd! Hier komen de Marokkaanse tapijten vandaan de échte dan! bekijken deze drie Oosterlingen hun producten. Musea trekken honderden bezoekers DE Rembrandtzaal in het Rijksmuseum te Amsterdam profiteert van de va- vantietijd. De Staalmeesters en de eer biedwaardige doktoor Tulp hebben in lange tijden niet zoveel bezoek gehad als in de twee vacantlemaanden Juli Augustus. Het krioelt ven de vreemde lingen, die in eerbiedige bewondering staan voor al die oude schilderijen en zich afvragen hoe het toch mogelijk is, dat dit alles zo gaaf en ongeschonden bewaard is gebleven. Tegenover de Nachtwacht zit een jon geman met een onverschillig en interes seloos gezicht de Ochtendpost met de laatste schandaaltjes te lezen en trekt zich van de gehele vecantiehoudende menigte niets aan. Men vraagt zich bij het zien van een dergelijke onverschil ligheid af, of toch deze man misschien niet de enige kunstliefhebber is, die zich in het gehele museum bevindt. Want het is geen pretje om met aandacht de kapi tale collectie oude meesters te bewon deren in het bijzijn van hele groepen oneerbiedige, snaterende en kwetterende va cantiegan ge rs Van romantiek tot onbisme. Het Stedelijk Museum komt er gena diger af. Ten eerste is de ligging van het gebouw in de Paulus Potterstraat aan de niet-Amsterdammers niet zo goed be kend en en tweede stelt men daar op het ogenblik een aantal schilderijen ten toon uit de laatste honderdvijfttg jaar. met dien verstande, dat het grootste deel van de expositie wordt ingenomen door werken van de modernen, waar het grote publiek toch niets van snapt. Men ziet een zaal waar de Roman tische periode uit de laatste helft van de vorige eeuw vertegenwoordigd Is en dan komt men in de Haagse School te recht waar men kennis kan maken met de werken van de gebroeders Maris, Weissenbruch. Mauve, Gabrlël en vele anderen. De chronologische volgorde TUdens eèn Amerikaanse radio-uitzen ding ln de serie van de „Zaterdagavond Radio Universiteit", waarin momenteel de activiteit en ontwikkeling van de UNO worden besproken, discuteerden drie Congres-leden onder, de titel „Eén we reld of twee" over de wenselijkheid van een wereldregering. De drie deelne mers aan de discussie waren: Senator Glen H. Taylor, Democraat nit Idaho, Senator George D_ Alken, Republikein Uit Vermont en de 'Afgevaardigde Charles Savage, Democraat uit de Staat Washing ton. Senator Glen H. Taylor zelde o.m.: „Slechts een instantie die sterker is dan de nationale regeringen kan het hoofd bieden aan het probleem van de atoom energie. Wat wij nodig hebben ls een or ganisatie die de volkeren «der wereld Vertegenwoordigt.Een werkelijke we reldregering'^ Taylor wees er op dat hij ln October 1.1. ln de Senaat een resolutie had ingë- dlend thans in behandeling bij de Se naatscommissie voor Buitenlandse Be trekkingen volgens welke de Ameri kaanse gedelegeerden in de UNO zouden moeten worden geïnstrueerd om te wer ken voor een Wereld-Republiek op de zelfde leest geschoeid als de Ameri kaanse. „Laten wij de volkeren der wereld in de gelegenheid stellen hun eigen verte genwoordigers te kiezen in een wereld omvattende republiek, met bevoegdhe den binnen een beperkt kader, doch met Werkelijke macht voor de behandeling Van vredes- en economische problemen aldus Taylor, terwijl hij voorstelde de Algemene Assemblee te transformeren in een werkelijk wetgevend lichaam, direct Verantwoordelijk aan de volkeren van alle naties. Senator George D. Alken zelde: „Een Wereld-regering is voor het directe mo ment een onmogelijkheid. Wij moeten onze krachten aanwenden om de UNO een Werkelijk functlonnerende organisatie te maken, waarbij voordeel moet worden getrokken uit de soepele bepalingen van het Handvest om haar te versterken en te verbeteren. Charles Savage zelde: „De UNO ls he den ten dage enigszins te vergelijken met de oude losse federatie van de Verenigde Staten en zal op sommige gebieden, zoals handel, oorlogs-materlalen en tucht, rui mere bevoegdheden moeten worden ge geven, alvorens zij ons land werkelijk tegen aanvallers Jcan beschermen. Een sterke wereld-federatie ls wellicht moei lijk te verkrijgen". Savage stemde toe, dat de bevoegdhe den van de Algemene Assemblee moes ten worden verruimd, doch meende dat het wel enige tijd zou duren alvorens de gedelegeerden door de volkeren konden worden gekozen Aiken nam 'het standpunt ln dat de UNO niet in eens in een wereldregering kon worden omgezet en vroeg: „Waarom nemen we niet een voor een de stappen die door middel van de UNO kunnen worden genomen?" Savage stemde met dit standpunt ln en zelde: „Het schijnt mij toe dat de con- tróle van de atoom-energie de kern ls waarom alles draait. De wereld moet tot overeenstemming komen Inzake de uit banning van het gebruik van atoom wapens zelfs door de UNO". HIJ drong aan op de aanvaarding van het Acheson- Lllienthal-Baruch atoom-energie plan. Indien wij de naties, Rusland inbegre pen, hiertoe tot overeenstemming kun nen krijgen, dan ls het begin gevormd van een wereld-regering. Indien wij dit niet kunnen bewerkstelligen, dan zullen we zelfs niet lang de UNO hebben. Ik geloof dat we de Instemming van Rusland kun nen verwerven door met betrekkig tot de geschilpunten minnelijke schikkingen te treffen. De Russen hebben in de Veilig heidsraad een onachtzaam gebruik ge maakt van het veto. Zij hebben niet alleen de actie met be trekking tot Spanje gestopt; zij hebben de Raad verzwakt een gedeelte van zijn doeltreffendheid vernietigd", Het scheen Alken toe alsof de Russen zich er mede hadden verzoend om onver mijdelijk conflict met de rest van de we reld te hebben „en", zelde hij, „indien zy geloven dat confict onvermijdelijk ls, ben ik bang dat wy weinig hebben ge daan om hen die gedachte te ontnemen". Taylor zelde: „De Russen zijn achter dochtig en ik neem hen dat niet kwa lijk. Per slot, als lk de geschiedenis Juist lees, vielen wy na de vorige oorlog Rus land binnen; de wereld weigerde ln te gaan op het door Rusland vóór deze oor log gedane voorstel tot ontwapening; Brltse en Amerikaanse zakenbelangen verstrekten vóór deze oorlog veel geld èan Hitler-Dultsland; en wij hebben ons vrijwel tJTJ elk vraagstuk dat zich na de oorlog voordeed tegen Rusland gekant. Zij betwijfelen onze oprechtheid, en dat is van hun standpunt gezien begrijpelijk. Per slot wordt de kern van de Russische politiek gevormd door het streven naar veiligheid. In de ogen van de Russen zijn hun eisen niet meer agressief dan ons ge praat over bases in de Zuld-Pacific, op de kust van Azië op IJsland of de Azoren". Alken zeide, dat Amerika al te dikwijls aan de leiband van Engeland heeft gelo pen en voegde er aan toe: „Engeland en Rusland hebben gedurende 200 Jaar tegen over elkaar gestaan. Wij moeten dit con flict omzeilen en !n plaats daarvan trachten de belde naties tot elkaar te brengen". Het recht van veto besprekende, waar van hy geloofde, dat het uiteindelijk zou worden opgeheven, verzocht Alken om geduld en zeide: „Wij hebben vele ver ouderde en destructieve praktyken ln onze eigen regering". De drie sprekers stemden overeen omtrent diverse maat regelen van wereld-samenwerking die zonder enige vertraging zouden moeten worden genomen. Zij omvatten: Een internationale politiemacht, die, zo als de sprekers uiteen zetten, zou moeten worden samengesteld uit personen van alle Verenigde Naties, die een gemeen schappelijke taal hebben geleerd. Een sterk systeem van Internationale Trusteeschap onder leiding der V.N, Taylor opperde hierby het denkbeeld voor supervisie door de V.N. over de Panama-kanaal, Indien althans kon wor- strateglsche bases, met inbegrip van het den verwacht dat de Britten hun alleen» contróle zouden opgeven over Gibraltar, Suez en Singapore. Een gecoördineerde wereldeconomie met inbegrip van de bevrydlng van de we reldhandel ln Alken's woorden „van de ketenen die nationalistische regerin gen hebben gesmeed", en deelneming aan de Internationale Bank door middel van een steunfonds, dat wellicht een stap in de richting zou zyn van eventuële we reldvaluta. Vereenvoudiging van paspoort-voor schriften. Versterking van het Internationaal Gerechtshof, door het zoals Aiken zelde „bindende rechtsbevoegdheid te ver lenen in zekere soorten van geschillen". Een wereld-omvattende wet van Rech ten. op te stellen door de UNO. Eén internationale taal. Actieve steun aan de diverse organisa ties der Verenigde Volkeren, zoals de Voedsel en Landbouw Organisatie van de UNESCO. Taylor wees er op dat hy geloofde, dat Indien „wy aanboden om deel te nemen aan een werkeiyke wereld-rege ring, en aanboden om tot ontwapening over te gaan indien andere landen bereid zyn dit ook te doen, andere naties onze leiding zouden volgen, Rusland inbegre pen". Tot slot van de uitzending zeide hy: „Ik wens opnieuw te waarschuwen, dat, tenzij wy snelle maatregelen nemen om de UNO ln een werkeiyke wereld-rege ring om te zetten, deze wellicht ln blok ken uiteen zal vallen. Indien dit land de leiding neemt ln de wereldaangelegenhe den. zoals het behoort te doen, moeten wy vrij bUJven van machtspolitiek en blokvorming, zowel wanneer het Enge land. Rusland of het WesteUjk Halfrond betreft Anders zullen we slechts bydra- gen tot de Ineenstorting van de Eén- Wereld gedachte van de Ver. Volkeren". van deze expositie, die de museumdi rectie de naam van „Vijf geslachten' heeft gegeven, geeft den bezoeker een inzicht in de wezenlijke verschillen die er bestaan tussen de werken van Jo- hannes Bosboom en die van de Marissen en Mauve. Breitner. onze grote schilder die in het buitenland nog steeds niet op de Juiste wijze gewaardeerd wordt, heeft in het museum een eigen zaal waar een aantal van zijn mooiste werken hangen. Voor iemand, die de tijd en de lust er toe heeft, is hier zoveel schoons te aan schouwen, dat men er niet meer aan toe komt om de rest van de tentoon stelling te bezichtigen. Via Breitner, Van Gogh en in dezelfde zaal vind men ook een tweetal Gauguins en een Cézanne, die zelfs tegenover öe werken van onzen groten Vincent verblindend van schoon heid is. Jan Sluyters, Herman Kruyder, Dick Ket en Raoul Hynckes zijn uitste kend vertegenwoordigd. Vooral Sluyters, die enige naakte-i en enkele prachtige in terieurs ten toon stelt moet men bewon deren en men moet niet - zoals een juf frouw, die „er ook niets van toegreep" en zelf in een afschuwelijke deux-pièce door de zalen doolde zeggen: foei, wat een vreselijke kleuren, ik kijk Jan Sluy ters niet meer aan! Waarschijnlijk had zij het werk van dezen kunstenaar nog nóóit goed bezien! 'Öók Alkmaar is vertegenwoordigd. Dick Ket, de zo jong gestorven schil der heê?t een prachtig zelfportret ge schilderd en dit portret hangt op de tentoonstelling in het Stedelijk. Alleen al om dit doek kan men een bezoek aanraden. Twee levensgrote Alkmaarse kaasdragers steken hun enorme koppen uit de lijst waarin het grote doek van de Bergense schilderes Charley Toorop is geplaatst. Leo Ge stel wór9t broederlijk gesecondeerd door de oudé* Jan Toorop en het eigen aardige feit doet zich voor, dat Gestei's werk (het oude werk) op Van Gogh lijkt en dat Toorops portret van Ar- thur van Schendel herinneringen op wekt aan Gestel's Portret van den dichter Rensburg. Matisse, Picasso. Braque en Piet Mondriaan vertegenwoordigen „de toe komst", tenminste zo worden zij aan gekondigd op een bordje, dat de in gang naar „hun" zaal e«n naam geeft. De Matisse is een wonder van kleuren pracht en de Braque, en Picasso's zijn een rechtvaardiging. Zij laten een betere indruk achter dan de gehele geruchtmakende expo sitie van enige maanden geleden. Zo is deze zomertentoonstelling In het Ste delijk Museum een bezoek ten volle waard. Gevechten op het hete asfalt. Wanneer men weer naar buiten stapt en over het drukke Leidseplein zijn weg zoekt naar Kalverstraat en Nieu- wendijk, dan wordt men weer terug geroepen tot de werkelijkheid. Op de terrassen zit de bloem van lanterfan tend Nederland te zonnen en te zuigen aan een rietje, dat een gedienstige kellner gestoken heeft ln een glas ijs koude kwast. Op de Nieuwedijk smelt het asphalt onder de schoenen van de dames, die zich verdringen voor een winkel waar het nieuwste van het nieuwste, Amerikaanse Nylon-kouser, wordt verkocht. Verkocht? Mocht men de verheerlijkte gezichten van de da mes geloven, dan zou men geneigd zijn te denken, dat alles hier grati9 is. Want geduldig staan zij twee uur in de rij om toch maar een plaatsje voor de toonbank van de verkoopster te be machtigen. De voorbijganger wordt warm, smeltend warm van het aan schouwen van een dergelijke virtuose hebzuchtigheid. De dames staan koud en koel uit te rekenen, op welke wij ze zij het aan zullen leggen ora ln- plaats van één paar, twee paar van de zo vurig begeerde beenbekleding machtig te worden. En de stroom van vacantiegangers gaat maar steeds voorbij.... -Th. K. BRITS BATALJON OP CYPRUS GEARRIVEERD. Volgens de Daily Herald is een Brits infanterie-bataljon op Cyprus gearri veerd. Het blad voegt er aan toe, dat Maandag aanstaande een vijfhonderdtal illegale Joodse immigranten op het eiland verwacht wordt, terwijl nog tweeduizend andere in de loop van de komende week zouden arriveren. DEELNEMERS SCHAAKTOURNOOI TE GRONINGEN. Aan het Intern. Stauntontournooi te Groningen wordt door de volgende deel nemers deelgenomen: Boleslafskl. Bot- winnlk, Flohr. Kotov en Smtslov (Sowjet- Unle), Denker en Stelner (V.S.), Lundl» en Stoltz (Zweden). Bernstein en Tarta- kower (Frankrijk), Euwe en Prins (N e- derland), Yanofsky (Canada), Gulmar (Argentinië). Kottnauer (Tsjecho-Slowa- klje), Szabo (Hongarije). Vldmar (Joego slavië )Christoffel (Zwitserland). O Kelly de Galway (België), Najdorf (Polen). ONRUSTIG PALESTINA Joodsch grondbezit (totaal 160.000 h a.) Autowegen ♦»+-OHeleiding uit Irak In Palestina woneru 800.000 Arabieren 460.000 Joden Joodsch kapitaal 950mill. 4OO0 Joodsche ondernemingen I466B1V.PELT Amerikaanse stemmen over China In de V.S. blijft men de hoop koesteren, dat zowel de Kwomlntang als de Commu nisten ter elfder ure steun verlenen aan den Amerikaansen generaal George C. Marshall by zijn pogingen om een Coa litieregering te vormen en een algemene burgeroorlog te voorkomen. De verschepingen van Amerikaanse wapens en munitie onder de Leen- en Pachtwet aan de troepen van de Chinese Nationale Regering hielden voor 30 Juni op en er ls niets meer verscheept of zal verscheept worden totdat het Amerikaan se Congres het wetsontwerp goedkeurt, dat voorziet ln Amerikaanse hulp by de opleiding van een Verenigd Nationalla- tisch-Communlstisch Chinees leger. Steunen de V.S. Tsjang? Niettegenstaande Russische en Chinees- Communistische beweringen, steunt Ame rika Tsjiang niet tegen de Chinese com munisten en zal dit ook niet doen, al dus de New-York Herald Tribune. Ter- wyi sommige nationalistische troepen Amerikaanse wapens en munitie tegen de Chinese communisten gebruiken, wor- ONZE JEI/GDHOEK IETS OVER DE LEEFTIJD VAN SOMMIGE DIEREN. Een olifant kan in de vrije natuur een leeftijd van 150 jaar bereiken. In gevangenschap sterven de olifan ten op ongeveer 80-jarige leeftijd. Grote apen worden even oud als mensen. In dierentuinen echter sterven ze jong, namelijk op 10-jari. ge leeftijd. Ezels en paarden kunnen om en bjj de 40 jaar worden. Schildpadden kunnen mensen overleven, 't Zijn buitengewoon taaie dieren. In een Parijse dierentuin heeft eens een schildpad gedurende 6 lange jaren niets gegeten. Toen pas gebruikte hij weer een kropje sla! Krokodillen kunnen, naar men zegt, twee eeuwen in leven blijven. Ook papegaaien en arenden kun nen zeer oud worden. Een gevangen adelaar heeft eens de leeftijd van 100 jaar bereikt Kanaries in kooien worden hoog- steens 18 jaar. Hoe oud worden onze honden en katten? Ik hoorde onlangs vertellen, dat iemand eens een kat 24 jaar lang in zijn huis heeft gehad. Was dat een oud of een jong beestje? 6. Nauweiyks had het meisje Ted ge zien of ze slaakte een Xndianenkreet en kwam met grote sprongen op hem af. Het rare gedrocht sleepte zy ln haar onstui migheid met zich mee. Ted kon belden nu beter zien. Het meisje bleek by nadere beschouwing toch Inderdaad een meisje, alleen was haar kleding een beetje on gewoon. maar het gedrocht zag er van nabij nog vreselijker uit. Een lange witte baard versierde zijn kin en op zyn kruin had hy een hoge hoed. Het vreemde wezen slaakte onsamen hangende kreten, Ted voelde zich plotse ling niets lekker. Een ogenblik dacht hy tussen kannibalen verzeild te zyn ge raakt en hy had een visioen van een lek ker diner, waarvan hy de hoofdschotel zou uitmaken. Wie schetst zijn verbazing toen dadehjk daarop het meisje hem in zijn landstaal aansprak? den er geen aanvullingen van deze wa pens en munitie aan de Nationalisten gezonden, beweert men by hoog en by laag ln Amerika. „Man-ln-the-street" neutraal.. De Amerikaanse openbare mening is er tegen om verwikkeld te worden in de Chinese burgeroorlog. Hoewel de mening van de minderheid in twee uitersten uit eenvalt Interventie aan de zyde van de Kwomintang of terugroepen van ge neraal Marshall en terugtrekken van alle Amerikaanse troepen en voorraden uit China ls men toch algemeen gepor teerd voor voortzetting van de pogingen tot unificatie van China. Slechts één politiek kan de werkeiyke belangen van China en Amerika voldoen, èldus schreef Lawrence K. Rosinger on langs in .het Foreign Policy Bulletin, door uit te gaan van de premisse, dat een burgeroorlog op grote schaal gestopt moet worden, dat China behoefte heeft aan een onbepaald tydperk van vrede voor wederopbouw, dat ln economisch en politiek opzicht de nadruk hoofdza- keiyk gelegd moet worden op het alge méén welzyn en de democratie, dat vrede alleen bereikt kan worden door samen werking van alle politieke groepen en partyen en dat de beste manier om vrede lu China te krijgen is aanmoediging van de mUitalristen te vermyden. en onze steun waariyk afhankelijk te stellen van de vestiging van een democratische een heid. DE SCHOOL GAAT VIT. Ting, ting, ting, tingeling. ,p.( Daar gaat de bel. N r Hij davert door de school. Zeg, hoor je 't wel? De bel zegt: „Kinderen, Heb je 't verstaan? No mogen jullie weer Naar huis toe gaan! De boeken in de bank, Een beetje vlug! Kom morgenochtend vroeg Maar weer terug! Ting, ting, ting, tingeling, Zo luidt de bel! Ja bel, houdt nu maar op! We horen 't wel! OUDE VRIENDEN! ïezt langverbeid weerzien] /Driemaal cfret:rft"de fluit van del „Oranje en het vlaggeschip vaart' Btatig de thuishaven binnen. Einde-' lijkZeven jaar is het geleden, dat het fraaie echip den ouden IJ-kant verliet om eerst nu weer thuis to komen. Thuis... terug in Neder land, ook voor de honderden repa-j tneerenden die na jaren van ellendo t.e®f fc4*1 vaderland terugkomen.' Lmdehjk weer hereenigd met hun familie, cpet hun oude vriendenj Een lang verbeid weerzien Zoo herstelt zich geleidelijk weef hot normale leven. Zoo treffen we op elk gebied weer oude bekenden aan, waarvan we het bestaan schier niet meer wisten. Koffie, Thee en' Gacao, natuurproducten die het leven zoo veraangenamen en die we zoolang ontbeerd hebben. We! vinden ze alle weer terug in dezelfde prettige winkels van De GruyterJ Zoowaar ook onze oude vrienden:] Kood, Blauw en Oranje merk, del onovertroffen koffie-melanges van' De Gruyter. Door ervaren vak-1 menschen met zorg en toewijding.' samengesteld en gebrand. Als vroe-J ger; krachtig en geurig ais geen ander. De speciale „aroma-bescher-l mende silo's van De Gruyter; waarborgen U het volkomen genotj van geur en smaak. Een lang ver-! beul weerzien. Er komt weer De-! ajtoffie,

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 3