kmaardeï Naar burgeroorlog in Palestina? ESGÊm Joden boycotten Brits bestuur Sowjet-nota aan Turkije over de Dardanellen Het fascisme is nog niet uitgeroeid De Regering over de Comm. Gen. Dr. Euwe wint van Yanofsky Het bezoek van de Koningin aan Limburg DE KERMIS NADERT "N^ZONHEKHljN^ MINDER WIND. Matige wind tussen West en Zuid. Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enkele buien. Iets minder koel. WOENSDAG 14 AUGUSTDS 194$ 3de Jaargang: 233427 Hoofdredacteur: O E. de Winter_ Directeur: M. J. Roggeveen. DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE. STICHTING .DE VRIJE ALKMAARDER" ft.d,ctt« .B *dm.t Aebt.r4.rn N, Ui. KH. Aflveruail.-*ia.: Lanfestnat u, UU Jtn. Te Batavia is tegen den Japansen oorlogsmisdadiger Sonai de doodstraf geëist. Robert Wagner, ex-gauleiter van de Eizas, is opgehangen. .Te Groningen eindigde de partij Denker—Najdorf remise. Onlusten in Tel Aviv en Haïfa |JE Joodse Nationale Raad te Jeruzalem in buitengewone zitting bijeen, heeft gis teren besloten een politiek van niet-samenwerking met het Britse bestunr ter plaatse te volgen in verband met de „willekeurige deportatie van Joodse uit gewekenen door de Britten". AUe relaties tussen de Joodse gemeenten en de regeringsinstanties zullen worden ver-broken. In Haifa is een uitgangsverbod door de Britten ingesteld wegens het vertrek van de twee scbcpen „Empire Woywood" en „Yagour", die circa 1200 illegaal ge ïmmigreerde Joden naar een concentratiekamp op Cyprus zullen brengen. In ge heel Palestina Is naar aanleiding van dit feit door de Joden een proteststaking af gekondigd. In Tel Aviv hadden optochten plaats, waarbij de Joden spandoeken droegen met het opschrift „De Britse marine moest zich schamen" De Joden lie ten een bioscoopvoorstelling staken onder het motto: „Het is nu geen t?jd voor amusement". Later meldde men uit Haifa, dat de Britse politie het vuur geopend heeft op een menigte van duizenden Joden, die het uitgangsverbod hadden overtreden: 'één vrouw werd gedood, zeven Joden zijn gewond. Nieuw Amerikaans plan J7EN Amerikaans compromis-voorstel voor Palestina, dat op het ogenblik •door president Truman bestudeerd wordt, zou de volgende punten bevatten: 1. Instelling van een Joodse zóne van ongeveer 1800 vierkante mijl d.i. onge veer driehonderd vierkante mijl groter dan werd voorgesteld in het Londense plan; 2. Een Amerikaanse bijdrage van 75 millioen dollar om het levenspeil in de Arabische staten op te voeren; 3. Grote vrijheid van handelen voor de Joden in hun eigen zóne. De taak der pers S ai. (dewi), De taak der pers is In het geheel der dingen een zeer bizondere. Haar.positie en invloed kan moeilijk worden overschat. Meer dan welk or gaan ook bepaalt zij de openbare me ning: meer dan welke instantie ook kan zij daarop werken ten goede, maar evenzeer ten kwade. Wie deze eenvoudige waarheden weigert te aan vaarden, miskent de pers in haar diepste wezen en loopt gevaar haar te maken tot een carricatuur. Het zal een ieder zonder meer dui delijk zijn, dat de pers bovenaangedui- de taak slechts in volkomen vrijheid kan vervullen. Vrijheid, die uitslui tend kan en mag worden beperkt door de regelen der "Wet en van het open baar fatsoen. Daarom behoort de persvrijheid tot de noodzakelijke en heilige goederen van een democratische samenleving. Wordt de persvrijheid beknot, dan wordt daarmede de democratie in haar hart getoffen en zal deze onherroepe lijk aan die operatie sterven. Wanneer dus de pers onophoudelijk voor haar vrijheid in het vuur treedt, doet zij dit primair ter verdediging van de democratische instelling van het gemeenschapsleven. Zou zij nala ten haar vrijheid te verdedigen, dan zou zij zelfmoord plegen of zich over geven aan geestelijke prostitutie. Er is alle reden, ook in het huidige Nederland, op de noodzakelijkheid van de persvrijheid nog eens een heel dui delijk accent te plaatsen. Te velen nog voelen zich geroepen hier met levens gevaarlijk vuur te spelen. Onverpoos de afweer tegen de belagers van haar vrijheid, waar deze zich ook bevinden, is levenseis voor een pers, die zich haar roeping bewust is. Roeping der pers is: dienen. Dat zij de pers zich bij voortduring bewust. Zij is dienares der gemeenschap. Re gulateur der publieke opinie. Niet meer, maar stellig ook niet minder. Haar tekortschieten kweekt chaos; haar verleugening misdaad. Zij heeft daarom te geloven in de heiligheid van haar roeping. En tef volbrenging van die roeping gebruik te maken van middelen, d'e wat hun eerlijkheidsge halte, betreft op een goudschaaltje zijn te wegen. Het karakter van de pers is tweele dig. Priesterlijk en profetisch. Prieste- lijk in zoverre zij het leven in al zijn veelzijdigheid heeft te registreren. Men onderschatte deze opgave niet. Een juiste weergave van het leven en de wereld, waar de mens midden in staat is een bij uitstek moeilijke opgaaf Toch heeft de pers deze te volbrengen; heeft zij 'n goed registerende barome ter te zijn van het publieke leven heeft zij vast te leggen en in jui9t verband te brengen heel het bont ge schakeerde beeld van iedere dag. Daarnaast staat de profetische taak van de pers. Ja, deze gaat ver daar boven uit. Niet enkel registreren van het gebeuren, maar leiding geven aan de openbare mening behoort mede tot haar roeping. De gemiddelde mens heeft esn niet te lessen behoefte aan leiding, aan geestelijke steun. De pers dient zich bewust te zijn, dat zij niet in de laaste plaats het is, die deze leiding en steun h°nft te bieden. De krant is een dagelijkse gast in de gezinnen. Niet voor niets zegt men vaak: „Wat de krant zegt, is waar! Ongekend velen varen op het kompas Zwarlezeemogendheden moeien de zeeëngle controleren De Sowjet-Unle heeft aan Turkije een nota gericht betreffende herziening van he verdrag van Montreux, waarin zij op de volgende punten aandringt: 1. De Dardanellen moeten altijd voor koopvaardijschepen van alle naties open staan: 2. zij moeten bij voortduring open gesteld zijn voor oorlogsschepen van mo gendheden om de Zwarte Zee; 3. oor logsschepen van andere naties mogen niet van de Dardanellen gebruik ma ken, tenzij uitdrukkelijk anders is be schikt; 4. Turkije en de overige naties om de Zwarte Zee moeten in al deze dingen te beslissen hebben, daar het hier de enige weg naar de Zwarte Zee betreft: 5 Turkije en de Sowjet-Unie. die het best in staat zijn de koopvaardij te be schermen en de veiligheid te waarbor gen, moeten gezamenlijk de verdediging der Dardanellen op zich nemen. Voorts wordt de Turkse regering door e Sowjet-Unie niet verantwoordelijk gesteld voor het gebruik, dat in de oor log de As-mogenheden van de Darda nellen hebben gemaakt. Aanmeldingen en protesten in de U.N.0. By de U.N.O. melden zich (of worden gemeld) vele nieuwe leden, o.a. Eire en Transjordanië. De Sov jet-Unie verzet zich tegen de toe lating van deze landen. Polen, Mexico en de Sowjet-Unie hebben vc-crts geprotesteerd tegen het voor stel om Portugal lid van de U.N.0 te maken. Frankrijk weigerde het zelfde verzoek van Siam te accep teren. H. G. Wells overleden De beroemde Engelse schrijver H. G. Welis is gisterenmiddag in de ouderdom van 79 jaren te Londen overleden. De geleerde, politicus, geschied schrijver en romanschrijver Wells was een der vruchtbaarste en meest gelezen auteurs van zijn tijd. Zyn invloed op het denken van vele mensen is aanzienlijk. Het oeuivre van dezen Britsen auteur, die op 21 September 1866 in het graafschap Ktnt geboren werd. is ontzaglijk. Tot 1935 omvatten zijn werken o-m. 20 romans, 19 fantasiën, 4 boek delen met korte verhalen en nog 20 boeken over sociale, religieuze en politieke vraagstukken. Zijn boek getiteld „Outline of History" maakte enorm opgang. Er werden mil lioen exemplaren van verkocht, waardoor hij rijk is geworden. Binnenkort weer leep Waarschijnlijk zullen binnenkort weer bonnen voor zeep kunnen worden aange wezen. Het plan bestaat, 15 Aug. a.s. een bon aan te wijzen voor zachte zeep, 29 Aug een voor waspoeder, 12 September een voor huishoud- of toiletzeep en 76 September wederom een voor zachte zeep. Republiek Indonesia bestaat één jaar Naar wij vernemen is de Vereniging „Republiek Indonesia" in Nederland voornemens op 17 Augustus een reeks feestelijkheden te organiseren ter her denking van de dag waarop een jaar ge leden de Indonesische Republiek Is uit geroepen. Aluminium walt en pers bedrijven in werking Door het overhalen van een handle stelde Dinsdagmiddag de minister van Economische Zaken, Dr. G. W. M. Huys- mans de walserij van de N.V. Aluminium Wals- en Persbedrijven te Utrecht in werking. Deze gebeurtenis Is voor onze industrie van enorm belang, daar Nederland thans weer In eigen productie van aluminium kan voorzien. Onze devlezenpositie zal er verder de gunstige gevolgen van onder vinden. Mototov over Italië: Roemenië wensl een spoorwegconfereniie DE Amerikaanse gedelegeerde Byr- nes, die op het ogenblik als voor zitter van de Parijs» Vredesconfe rentie fungeert, had gisteren pech met zijn „truc". Gisterenmorgen had hij er in toegestemd Molotov als eerste na Joego-Slavië het woord te laten over Italië, maar gisterenmid dag begon hij met c|eze primeur aan Abessynië te geven. De Sowjet- gedeiegeerde protesteerde heftig, waarop Byrnes zijn fout erkende. In zijn rede over Italië zeide Mo lotov, dat het nieuwe democratische Italië de actieve ondersteuning ver dient van alle democratische naties. Doch Italië moet zich dan radicaal in elk opzicht herzien. Het kan geen democratische republiek worden tenzij het de resten van het fascisme en van de fascistische ideologie to taal uitroeit. De Sowj et-afgevaardigde verweet De Gasperi, dat deze in zijn Maan dag gehouden rede noch het fascis me nóch Mussolini veroordeeld had en daarenboven thans nog imperia, listische aanspraken op Julisch Ve netië en Istrië maakt. „Italië zit nog te zeer aan de oude tradities van machtsuitbreiding vast", aldus Molotov. Geen dreigementen yERSCHENEN is de Memorie van Antwoord van de betreffende ministers in zake de Commissie-Generaal. In dit zeer omvangrijke stuk beantwoordde de ministers, de vele vragen en opmerkingen door de leden der Tweede Kamer ge maakt en lichten zij het wetsontwerp op zijn minder duidelijke passages toe. Hoe blijkens het voorlopig verslag een opvatting kon ontstaan als zou de re gering een dreigement tegenover de Volksvertegenwoordiging hebben geuit door te kennen te geven, dat zij, in ge val van onverhoopte tegenspoed bij de behandeling van het ontwerp, vrijheid behield om op andere wijze informeel naar een oplossing te streven is den Min.-President en den Min. van Over zeese Gebiedsdelen ook na herlezing van de desbetreffende passage in de Memo rie van Toelichting niet verklaarbaar geworden De RenuKKek Indoneria Ten aanzien van de Republiek In donesia blijft het streven er op ge richt, deze staatkundige organisatie na zuivering van de feiten van haar oorsprong de voor haar geëigende plaats te doen innemen in de rechts orde van het nieuwe Indië en het nieuwe Koninkrijk, waarvan de grondslagen In de bekende rede van 7 December 1942 zijn aangeduid. Van een „voor-oorlogse koloniale geest", een complex waarvan de bete kenis overigens niet vaststaat, gevoelt de regering zich vrij. Het zou moeilijk van htm krant. Dat brengt voor de krant en haar redacteuren een duize lingwekkende verantwoordelijkheid met zich. Verstaat de journalist zijn taak verkeerd, dan sleurt hij velen in zijn fout mede. Bezit hij echter het juiste besef, wat het wil zeggen „geroepe ne" te zijn, dan wordt zijn taak ver heven tot die van 'n prediker en pae- dagoog. Dan gaat het er om de Waarheid te dienen en de waarheidsvormen bij voortduring te identificeren met de veroveringen van eigen inzicht. En dit geeft meteen een andere facet van de zaak der pers aan. Zij is niet enkel dienares van mens en gemeen schap, maar evënzeer van de Waar heid. En verraad aan den een, bete kent onmiddellijk verraad aan het ander. Daarover morgen nader. vallen, voor te wenden, dat de republiek Indonesia niet bestaat. De Memorie van Toelichting wijdt aan die staatkundige organisatie weliswaar geen algemene beschouwingen, doch dit behoeft niet te leiden tot het vermoeden, dat zij in dit opzicht de politieke realiteiten wenst te negeren. De taak der commissie De taak der Commissie-Generaal is een voorbereidende. Verder te gaan en de nieuwe rechtsorde zelf tot stand brengen is aan de Com missie-generaal niet gegeven Het wetsontwerp raakt, immers niet aan de opperwetgeving. zodat de ernstige bezwaren van de tegenstanders op dit punt zonder feitelijke grond zijn. Nederlandse wielrenners hebben Zondag te Milaan grote successen ge boekt: om. wonnen Peters-Pellenaers een koppelwedstrijd; tweede werd het koppel Schulte—Boeyen. Voorts nam deze het den Italiaan- sen permier kwalijk, dat hy nau welijks een toespelling had gemaakt op de economische clausules van het verdrag, hoewel deze leven en werken van eiken boer, eiken ar beider en eiken burger in Italië betreffen. De Abessynse gedelegeerde, Tae- zos, kwam eveneens op tegen „de oude imperialistische politiek" van Italië. Roemeens pleidooi. De Roemeense gedelegeerde Ta- tarescu hield gisteren een pleidooi voor de rechten van zyn land. Hy verzocht om. „de wapenen in de handen der Roemeense soldaten te laten" en drong er op aan, dat, evenals de Sowjet-Unie, de andere gealliëerden slechts een vijfde van de geleden schade zouden eisen. Voorts verzocht hij na de vredes conferentie een intern, spoorweg conferentie bijeen te roepen ten einde ieder land weer in het bezit van zijn rollend materiëel te stellen. De positie der bankbedienden In een door ongeveer 2000 personen*be zochte vergadering, belegd door de „Be- drfjfsunie van Handels- en Kantoorbe dienden" ln de Koopmansbeurs te Am sterdam, werd door den secretaris van de Algemene Bond „Mercurius". den heer H J jaeyer. een uitvoerige uiteenzetting gegeven van de loop der onderhandelin gen in het bankbedrijf. De heer Meyer maakte bekend, dat als resultaat van een onderhoud met de werkgevers deze zich bereid hebben ver klaard, uiterlijk 15 September besprekin gen met de Unie te beginnen, welke vp 15 October zullen zijn beëindigd. De als dan tot stand gekomen regeling zal terug werkende kracht krijgen tot 1 Juli 1946. Daarnaast zullen besprekingen worcfen geopend over de mogelijkheid van een collectieve arbeidsovereenkomst. De heer Meyer gaf als zijn mening te kennen, dat indien de voorstellen der werkgevers door het personeel worden aangenomen «Je tot standkoming van een C.A.O. zeer waarschijnlijk Is. PETITIE "ALGEMENE VROUWENBOND Dinsdagmiddag Is «foor een deputatie van dc Algemene Vrouwenbond een pe- tltlonement aangeboden aan den secr.- gen. van het Dept. van Oorlog. Hierin wordt geprotesteerd tegen «Je troepenuitzending naar Indonesië, het geen In strijd wordt geacht met de over eenkomst van Potsdam, waarbij het zelf- beschikkingsre«At der naties gewaarborgiJ wordt Voorts wordt er hierin op gewe zen. dat bij de wederopbouw van het vaderland geen jongemensen gemist kun nen worden. Onder de petitie stonden de namen van ruim 40.000 vrouwen en moe ders uit het Noorden. Westen en Oosten des lands. Het Gronings Sehaahtoamooi Ook Botwinnik en Smislov zegevieren D.E uitslagen van de eerste ronde van het Staunton-schaaktournooi te Gro ningen luiden: D r. E u w eYanofsky (Canada) 1-0; O'Kelly (België)—Christoffel (Zwitserl.) 1-0; Smislov (Sowjet-Unie)Vidmar (Yoego-Slavië) 1-0; Lundin (Zweden)— Steiner (V.S.) 1-0; Boleslafsky (Sowjet. Unie)—Guimard (Argentinië) v»-Vt; Bot_ winnik (Sowjet-Unie)—Szabo (Hongarije) 1-0; de partijen Najdorf (Polen)—Denkei (V.S.), Bernstein (Frankrijk)Kottnauer (Tsjecho-Slowakije), Stoltz (Zweden)— Kotov (Sowjet-Unie) en Flohr (Sowjet- Unie)—Tartakower (Frankrijk) werden afgebroken. De 21-jarige Canadese kampioen Ya nofsky zuchtte voor de wedstrijd tegen Euwe: „When I win from Euwe, they will me throw out from Holland, lf I lose, they will me throw out from Ca nada" (als lk van Euwe win. zullen ze me uit Nederland gooien, verlies ik. dan zullen ze me uit Canada verwijderen), zijn toestand is dus thans hopeloos.... Dr Euwe speelt heden in de tweede ronde tegen den Tsjechischen -eus (1,90 m.!) Kottnauer, jarenlang de doelver- dediger van de Praagse waterpoloploeg Slavia, daarenboven een uitstekend voetballer, tennisser en paardrijder. Dinsdagmorgen om ongeveer 9 uur be gaf H.M. de Koningin zich met haar gevolg te voet van het stationsplein te Tegelen naar de keramische kunstnij verheid Tiglia. De directie van de Tiglia ontving H M op het terrein, waar het uitgebreide personeel vóór de fabrieken stond op gesteld. Het verwelkomde de vorste lijke bezoekster met hartelijke toejui chingen. Nadat de Koningin zich met de leden van de directie en den burgemeester van Tegelen. mr Pesch, onderhouden had. heeft zij het bedrijf bezichtigd. Toen zij op weg naar de werkplaatsen het personeel opnieuw passeerde, heelt zij zich met enige der arbeiders onder houden. Geruime tijd vertoefde de Ko ningin in de ateliers en werkplaatsen, waar deze voorname Limburgse volks kunst geboren wordt Als herinnering aan dit bezoek bood de «iirectie Hare Majesteit een grote schaal met orchl- deën en een schemerlamp, producten van de Tiglia, aan. Vervolgens steeg men in de auto's en langs de rijen juichende inwoners van Tegelen werd de tocht naar Venlo aan vaard. In Venlo heerste een enorme drukte. Langs een omweg, waardoor men tevens een goed beeld kreeg van de schade, welke de stad geleden heeft, bereikte de koninklijke stoet het stad huis. De Koningin begaf zich naar de raadzaal, waar o m- bet college van B. en W. en de raad, aanwezig waren. Verschillende personen gaven H M. voorlichting omtrent het herstel der oorlogsschade in deze zo zwaar ge troffen stad en omgeving. Nadat H.M. ruim een uur op het stadhuis vertoefd had, werd omstreeks 11 uur onder le vendige toejuichingen der samenge stroomde menigte de tocht voortgezet. Via Velden en Arcen reed de stoet naar Well. Overal langs de weg heerste grot® geestdrift en werd H.M. de Koningin hartelijk toegejuicht. Vooral ln Gennep was het zeer druk. In snelle vaart werd daarop de reis naar het Loo aanvaard. Zaterdagmiddag 24 Augustus om 4 uur des namiddags zal de Alkmaarse kermis worden ingeluid De feestelijkheden zul len echter niet langer dnren dan tot Donderdagavond 29 Angostns en niet zoals In vooroorlogse tijden bet geval zou zijn geweest tot en met de daarop vol gende Zondag 1 September. Reeds ln de zitting van Dinsdag 23 Juli van de Alkmaarse Noodgemeenteraad heeft de heer Andriesma (R.K.) critiek uitgeoefend op de verkorting van de duur der kermis, maar tot nu toe beeft zijn stem niet meer resultaat kunnen be reiken dan die van de bekende roepende ln de woestijn. Ook van andere minder officiële zijd hoorden wij protesten te gen de kermis-aangelegenheld. Vele za kenlieden toch zijn niet gebaat bij deze gang van zaken en ook de bevolking wenst een terugkeer naar de normale duur van de kermis. Vooral het feit, dat nu op Koning innedag de diverse vermakelijkheden in staat van afbraak zullen zijn, lijkt ons niet bevorderlijk voor het op de jutste wijze vieren van deze nationale dag. Vrachtrijders van Europa Door de Nederlandse Autotransport onderneming ATO wordt grote hoeveel heden groenten haar Duitsland gevoerd om daar de hongerige Duitsers van voed sel te voorzien. Deze ladingen zijn af komstig uit Noord-Holland en worden via de Alkmaarse veiling geëxporteerd. Ook mak'en deze grote Mack-dlesels reizen naar Zwitserland, Oostenrijk en Tsecho-Slowakije. Vooral op deze lange afstanden woriJt pionierswerk verricht. Voor de chauffeurs, die ln den beginne van de tochten in 1945 aan tal van ontbe ringen bloot stonden zijn thans zeer goede maatregelen getroffen om hen zoveel mo gelijk van dienst te zijn. Zij ontvangen o.a, extra levensmiddelen en chocolade. Tevens zijn er op verschlllen«Je door gangsstations onderkomens ingericht, waar zij de nacht kunnen doorbrengen. Dat zij hiervan vaak geen gebruik ma ken om de extra toeslag ln de wacht te slepen ls een fout hunnerzijds, do<ii niet van de directie van de Atol Distributie-nieuws Morgen, Donderdag 15 Augustus, ls de letter L aan de beurt voor het af halen van nieuwe bonkaarten. NOORD-HOLLANDSE SCHAAKSUCCESSEN De schaakwedstrijden van de K.N. S.B. werden dit jaar gehouden van 510 Aug. in de zaal van het Jaar beursgebouw te Utrecht. De deel nemers waren over 18 groepen ver deeld. De Bondsvoorzitter dankte de laatste dag de organisatoren voor het vele werk en reikte aan het slot de prijzen aan de winnaars uit. In groep I behaalde E. D. de Waal (lid VW). Alkmaar, de 2e prys met 4Ys pt. In de 2de groep slaagde P. Seewald te Bergen (lid VW), er in de le prijs met 5 y, pt. te behalen. Goed afgelopen Glstermld«lag, omstreeks half drie, reet! een auto van de firma Krom over de Handelskade toen plotseling bet linker voorwiel van de wagen liep. Het wiel vloog rakelings langs een voorbijganger De chauffeur zag kans «Je wagen ln be dwang te houden en spoedig tot stilstand te brengen. DROEVIG ONGEVAL. De baby van 9 maanden van de fam. L. op de Achterom kroop bij de moeder in de keuken rond. Op het gasstel stond een pannetje met vet te koken. Op een on bewaakt ogenblik greep het kind de gasslang en trok zich omhoog. Het gevolg was, dat het gasstel met pan en al omviel en het kind met gloeiend vet werd overgoten. Het kind is aan de gevolgen van de ernstige brandwonden overleden. NOORDHOLLANDSE MOTORRENNERS BOEKEN SUCCESSEN 9 Zaterdag j.1. werden te Vrienzenveen (Overljsel) motorwedstrijden gehouden, waarbij K. Rus uit Heer-Hugowaard bij de senioren 125 cc eerste werd voor C. Bas uit Alkmaar; In aanmerking genomen dat de sterkste renners aan deze races deelnamen zijn deze prestaties uitstekend te noemen LIJST TER INZAGE. In onze winkel ln de Langestraat Is lijst G 7 met namen van geïnterneerden op Java, geëvacueerd naar Gealllëerd gebied, ter Inzage. Het komt ons voor dat bij de beslis sing omtrent de duur van de kermis met de belangen van de zakenmensen (en dus tenslotte het algemeen belang) niet voldoende rekening is gehouden. Nog bestaat de mogelijkheid om op besluit terug te komen en de normals toestand ook hier te herstellen. HYPOTHEEKBANK NOORD-HOLLANDS GRONDCREDIET N.V. In de op 13 Aug. gehouden Vergadering van Aandeelhouders van de N.V. Hypo theekbank Noord-Hollands Grondcrediet werden de Balans en Verlies- en Winst rekening goedgekeurd en het dividend vastgesteld op f 4 per aandeel. De be- stuursle«Jen G. A. Conijn en D. G. J. Ba ron van Heemstra werden herkozen. Burgerlijke Stand 13—14 Augustus 1946. Geboren: Joyce C., dochter van H. Abbes en G. E. Starreveld Stephani A. L.. dochter van A. Kouwen en C, H„ Skwarlo Rudolf H., zoon van P. H. Okhuijzen en E. de Groot Hen drik je, dochter van J. Bugel en A. Ver hagen Cornelis, zoon van A. Wuur- man en H. C. Jambroes. Gehuwd: Petrus Bloothoofd en Jo- hanna H. Greve Theodorus Butter en Anna M. van Dijk Jan Deugd en Johanna G. Bakker. Overleden: Cornelia Bergers, oud 62 jaar, gehuwd met H. Baert Chris, tina A. M. Luites, oud 9 maanden. St. Pancras. Loop der bevolking Juli UU. Geboren: Jan D., z. van J. SUjker en G. C. van Ameide. Anneke, d. van J. Tol en F. Rus. Jan A., z. van W. v. <1 Wal en G. Barten. Allda G., d. van G. Klljn en T. Zeeman. Marianne H., d. van Jan C. Kool en B. M. Smit (won. te Langedijk). Overleden: Antje Kriek, 83 jaar, echtg. van N. Timmerman. Grietje We ver, 43 jaar. echtg. van. A. Glas. Ingekomen personen: Wijbrand C. Wagenaar en echtg., Bovenweg 210,van Bloemendaal. Cornelis Mos, Benedenweg 116, van Hpendam. Jantje ten Wolde, Benedenweg 119b, van Assjen. Jacob' Dekker. Benedenweg 57, van Oterleek. Vertrokken personen: Heintje Hoekstra, van Bovenweg 196, naar Lan gedijk. Joris Groen, van Kerkelaan 186a. naar Texel. Gerrit Groen, van Bovenweg 271b. van Bergen (NH). Cornelis Ootjers. van Twuyverweg 173, naar Haaksbergen. Wijbrand C. Wagenaar en echtg., van Bovenweg 210, naar Pontolse CF.). Jacob Kooij, van Benedenweg 15. naar Haar lemmermeer. Egmond aan Zee. GEVONDEN VOORWERPEN. Lichtblauwe kinderblouse, bruin kln- «Jerschoentje, paraplu met wit gele hand vat. rugzak iiili. aardappelen en een kof fiefilter. Verloren: 4 portemonnais met inhouden, gouden ring met ins«ndptle E. L S. 10 Aug, '40, wollen trui. 4 huissleu tels. Inlichtingen ter gemeentesecretarie. Grepen uit het Radio programma DONDERDAG 15 AUGUSTUS. HILVERSUM I. 7.00 en 8.00 Nieuws. 8 30 Hoogmis. 9.30 Lili Kraus. 10.15 Morgen dienst. 11.00 De Zonnebloem. 11.45 Fami lieberichten uit Indië. 12.30 Harry de Groot en zijn Sextet. 13.00 Nieuws. 14 00 Postillons. 14.40 Voor de Vrouw. 16 90 Bijbellezing. 16.45 Amsterdams Strijkkwar. tet. 18.30 Voor de Nederl. Strijdkrachten 19.00 Nieuws. 19.25 De Vaart der Volke ren. 20.00 Nieuws en weeroverzicht. 20 08 Met Vrij en Blij naar strand en hel. 21.19 Carillon-bespeling. 22.00 Nieuws. 23.09 Bach-cyclus. HILVERSUM ET. 7.00 en 8.00 Nieuws. 9.15 Morgenwijding 9.50 Arbeidsvitaminen. 11 00 Nuttig en nodig. 12.00 Fluit en clavïcym- bel. 12.35 'The Skymasters. 13.00 Nieuws, 14.00 Voordracht. 15.20 Omroep-Kamer- orkest. 16.00 Liederen van Brahms. 1615 De Camera loopt". 17.00 Avro-kaleidos- coop. 17.35 Carroll Gibsons. 17.00 Rijk over Zee. 18.00 Nieuws. 18.15 Paul Robe- son zingt. 18.45 Sportpraatje. 19 30 Metro- pole orkest. 20 00 Nieuws. 20 15 Residentie orkest 2115 Fragmenten uit ,.De Dame met de lamp". 22.00 Zomer-potpourrl. 23.00 Nieuws. 23.15 Staunton-Schaaktour- nool. Een atoombomproef zou „binnen afzienbare tijd" in de Sowjet-Unle plaats vinden. De Oostenrijks-Beierse grens is gesloten.

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 1