Amerikaans ultimatum verworpen Protest van Tito bij de U.N.O. Houden de V.S. schepen achter? Indonesia Wooderson slaat Slijkhuis Vandaag Botwinnik-Euvfë Barmhartigheid en Recht ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1944, Sc Jaargang No. 24?-436; Weersverwachting, geldig tot Zon dagavond: In de ochtend nevel. Overdag be wolkt, overwegend droog. Weinig tem peratuursverandering. Matige wind. Temperatuur: Zomerbad 21,5 gr. C. 70,7 gr. F.; Overdekte 23 gr. C.—73,7 gr. Fahrenheit. Directeur: M, J. Roggeveen. Hoofdredacteur: G. E. de Winter, PAOBLAO VQOB ALKMAAR SN OMGEYING UITGAVE: N.V. NOORDHOLLANDSj: PERS 1943 I.O. Redactie en Adn».: Achterdam tel. 2274. Adv#rtenÜe-afd.: Langestraat U> tel, 3*71. Belgrado meldtt DEUTER meldt uit Belgrado, dat het Joegoslavische persbureau offlciëel heeft bevestigd, dat „de Inzittenden van het op 9 Augustus tot landen gedwongen Amerikaanse vliegtuig zijn vrijgelaten. In dit verband heeft maar schalk Tlto het Amerikaanse ultimatum van de hand gewezen, zijnde niet ter zake dienende", aldus dit persbureau. Radio Moskou meldde gisteren, dat de regering van Joegoslavië aan Trygve Lle, den secretaris-generaal van de U.N.O., heeft verzocht op de agenda een klacht te plaatsen wegens „het wederrechtelijk vasthouden van Joegoslavische schepen door de V. S." Het zou hier zes passagiersboten. zestien sleepboten, achttien tankschepen en honderdnegentien kleine boten, alsmede zeven pontons, een kraan en vier andere schepen betreffen, welke Joegoslavisch eigendom zijn, die door de Duitsers werden gestolen, en welke zich op het ogenblik bevinden op de Donau in de Amerikaanse zönes van Oostenrijk en Duitsland. Verklaring van Tito Maarschalk Tito heeft verklaard, dat het vliegen met gealliëerde militaire toestellen boven Joegoslavisch gebied geschiedt uit militair machtsvertoon. Joegoslavië betreurt, dat de gehele kwestie in het buitenland wordt ver draaid en dat Joegoslavië wordt afge schilderd als zich ernstig schuldig ma kend aan het vertroebelen van de ge alliëerde betrekkingen. In feite doet 't land, aldus Tito, niets anders dan ver zoeken zijn souvereinitelt te eerbiedi gen. Tito zeide dat er in de toekomst niet tneer op buitenlandse vliegtuigen zal worden geschoten. Zij zullen door mid del van seinen worden uitgenodigd om te landen. Indien hieraan gèen gevolg gegeven wordt, zal aantal en nationa liteiten genoteerd, waarna de rege- Vredesconferentie eindelijk „begonnen" DE Parijse Vredesconferentie heeft gis ter dj twee eerste paragrafen van het ©ntwerp-vredesverdrag met Ialië aan genomen met 11 tegen 9 stemmen. Het eigenlijke werk van de conferentie is hiermee begonnen. Wlsjin6ky verklaarde nog, dat in dien Italië de oorlog heeft verklaard aan één van de gealliëerde staten, dit betekent dat het in oorlog is geweest met al deze staten. ring de nodige stappen zal onderne men. Amerikaanse gedachten Congresleden hebben zich scherp ge uit over deze kwestie. Sommige eisten het aftreden van Tito en de onmiddel lijke stopzetting van de reliefzendingen Het lid Edith Nourse verklaarde, dat de „VS strenge vergeldingsmaatrege len moesten nemen". Gasoorlog in China? Regering te Naaking wil het conflict voor de U.N.O. Ï\E mogelijkheid bestaat, dat de Chinese Centrale Regering van Tsjang-Kal- Tsjek, het conflict met de communistische strijdkrachten aan de Verenigde Naties zal voorleggen De regering te Nanking zou overwegen de Verenigde Naties of de Verenigde Sta ten te verzoeken het bestuur van de om streden gehieden over te nemen. De communistische autoriteiten zouden over „definitieve Inlichtingen" beschik ken, dat de regerings-vllegtuigen traan gas en mosterdgasgranaten overbrengen naar de slagvelden van de burger-oorlog De communistische vertegenwoordiger, generaal Tsjoe-en-Lat, heeft ln een ge sprok met den speela!e(1 Amerikaar.sen gezant, generaal Marshall, uitdrukking ge geven aan zijn vrees, dat gifgas gebruikt zal worden ln de strijd tegen de commu nisten. Léon Degrelle verdwenen FRANCO GAF HEM BEPERKTE BEWEGINGSVRIJHEID'* Nadat de Spaanse regering het bericht bevestigd had, volgens wel ken Léon Degrelle, de ex-leider der Belgische rexisten, bevel heeft ge kregen Spanje binnen acht degen te verlaten, is deze fascist spoorloos verdwenen Hij was aanvankelijk in het zie kenhuis San Sebastian geïnter neerd, doch teneinde aan het hem gegeven bevel te kunnen voldoen, had hij beperkte bewegingsvrijheid gekregen. Het Lancaster-toestel Arles heef! over de afstand tonden—Nleuw-Zeeland 60 uur en 45 mtnuten gevlogea Te BerlUn heeft de eerste executie na de oorlog plaats gehad, toen Karl Kellung. de vroegere directeur-generaa der Duitse posterijen, die op 12 Juli ter dood verorodeeld werd voor het dood schieten van een anti-fascist ln de laatste dagen der oorlog. DISTRIBUTIENIEUWS September t Schoenennummer 4 Het Centraal Distributiekanttor deelt mede, dat in de loop van de maand September 1946 diegenen voor een schoenenbon in aanmerking komen, wier stamkaartnummer op 't cijfer 4 (vier) eindigt, voorzover zij sedert 1 Januari 1945 nog geen bon voor schoe nen hebben ontvangen. De plaatselijke distributiediensten zullen na 1 September bekend maken op welke dagen men onder overleg ging van de stamkaart met bijbehorend inlegvel de bonnen kan afhalen. MINDER RUST, MAAR MEER BLOEM VOOR DE BABA'S. In verband met de slechte rijst- positie zal op 1 September het rant soen rij at, kindermeel of kinderbis cuits voor de leeftijdsgroepen van 0 tot en met 1 jaar worden ver laagd van 500 tot 250 gram per 14 dagen. Het is evenwel mogelijk op die datum het rantsoen bloem voor de baby's té verhogen van 100 tot 300 gram per twee weken, zodat de waarde van het levensmiddelen pakket voor de jongste kinderen door deze verlaging van het rijst- rantsoen slechts weinig verandering ondergaat. DEEDS meer dan een Jaar Is het gele den, dat de Jappen officiéél de wapens strekten en Indonesia kon wordan „bevrijd". Sindsdien is er veel gebeurd an het Indonesisch probleem is misschten het belangrijkste geworden, waarmede wij ons hebben bezig te hou den. Drie eeuwen ruim hebben de vol keren van Indonesia een koloniaal be wind gekend. Ean koloniaal bewind, dat uttliep ln een Japanse bezetting fan enige Jaren, die erger was, dan dit koloniale bewind ooit was geweest. Het is daarom volkomen begrijpelijk, dat de Indonesische kringen, die de Jtepoebliek Indonesia dragen, deze willen verdedigen tegen aanvallen van buiten af en willen versterken tegen uitholling van binnen uit door eigan extreme volgelingen. HET koloniale stelsel is ethisch zonder meer geoordeeld. Niemand zal zich willen opwerpen om op ethische gron den de overheersing van het ene volk over het ander ts rechtvaardigen. Wat dit betreft scharen wij ons dus prin cipieel aan de zijde der naar vrijheid en zelfstandigheid strevende Indo nesiërs. Het gaat er slechts om wegen te vinden om dit gerechtvaardigde ver langen op voor alle partijen bevredi gende wijze te vervullen. Door de lange eeuwen van contact met Indo nesia zijn er voor Nederland in dat onmetelijke eilandenrijk belangen ge groeid; belangen van oeconomische-, maar evenzeer van culturele- en an dere aard. Laten wij zonder reserve toegeven. Öat het fundament van het koloniaal bewind oorspronkelijk werd gevormd 'door de oeconomische belangen, die Nederland daar wist te verwerven. Dat is waarlijk niet de fraaiste bladzijde uit de geschiedenis van ons land en volk. |N de loop der eeuwen groeiden er echter ook andere banden tussen Ne derland en Indonesia. Het oeconomtsch belang verdween niet, maar week iets verder naar de achtergrond. Er ont stonden culturele betrekkingen, zen ding en missie deden hun werk, er. vormde zich een niet onbelangrijke bevolkingsgroep van gemengd bloed. Daarnaast bracht de oeconomische ex ploitatie van Indonesia ongetwijfeld ook voordelen voor de Inheemse be volking. Men mag dat eerlijkheidshal ve niet over het hoofd zien. Op eigen kracht had de bevolking van Tndonesia deze oeconomische ontwikkeling mis schien niet bereikt. Daarvoor zit er waarschijnlijk te weinig vaart in het Oosterse leven. flTtf zullen tfians echter nlaar nieuwe verhouding^» moeten. streygn. Het koloniale tijdvak moet voor goed wor den afgesloten. Daartoe heeft Neder land zich bij monde van de Koningin en later door de regeringsverklaring van Februari jl. bereid verklaard. Een nieuwe rijksgedachte, is ontwik keld; een nieuw rijksverband gepro jecteerd. Indonesia zal daarin een zelf standig deel worden, gelijk Neder land. Curagao en Suriname. Het moet echter duidelijk zijn, dat de Indonesiërs zelf ln vrijheid zullen hebben te beslissen of zij van dit rijks verband deel zulten willen uitmaken. Slechts zo kunnen wij verhoudingen scheppen die optimisme voor de toe komst rechtvaardigen. Indonesia als deel van het Rijk der Nederlanden mag niet een door ons aan de Indonesiërs opgedrongen geschenk zijn. Het moet uit vrije wil worden aanvaard en aan dan Indonesiër het gevoel schenken als gelijkwaardige partner te worden beschouwd. JJANDELEND uit deze geest zullen de onderhandelingen moeten worden voortgezet. En wij hebben voldoende vertrouwen, dat dit ook inderdaad zal gebeuran. De naam van Van Mook is d8ar waarborg voor. Bij de gang naar een gunstige op lossing van deze pijnlijke zaak Is ech ter een onaangename factor opgetreden. Steeds meer Nederlandse troepen vertrekken naar Indonesia. En in de komende maanden zal de frequentie van deze uitzending nog worden op gevoerd. Wij laten de formele vraag of uitzending van dienstplichtigen bij de gegeven grondwettelijke- en wette lijke verhoudingen rechtsgeldig is hier onbesproken. Het parlemant zal zich hiermede één dezer dagen bezig hou den. Het moet echter op de Indonesiërs een verbijsterende indruk maken dat steeds meer troepen naar dit deel van het Rijk wordan gezonden. Naar onze mening dient het leger voor een eventuele afweer tegen een buitenlandse vijand, een vreemde in dringer. Wij hebban niet de indruk dat de Nederlandse troepen naar In donesia gaan om tegen een dergelijke vreemde indringer te vechten. De tsak van deze troepen zal dus veeleer poli tioneel zijn gedacht. Zouden echter de Indonesiërs, die straks als gelijkbe rechtigd lid in ons rijksverband zullen worden opgenomen, niet onaangenaam worden getroffen onze dienstplichtigen als een stok achter de deur in hun huis te ontvangen? Is overigens de taak van dan dienstplichtige wel po- liti-agent te spelen over andere rijks genoten? Wij menen van niet! Daarom zal door deze maatregelen onze onderhandelingspositie niet wor den versterkt, zal de mogelijkheid om tot overeenstemming te koman niet worden vergemakkelijkt. Mede daar om valt de uitzending van deze troe pen te betefjyrgr DEWL Een „harde" 5000 m. te Oslo Fanny Blankers en Gerda Koudijs Europees kampioene |JE grote slag bij de Europese athletiekkampioenschappen te Oslo Is gevallen: Wooderson, Slijkhuis, Nyberg, Hcino, Zatopek en Reiff hebben een 5000 m. gelopen, die hun nog lang zal heugen. Tot 100 m. voor de eindstreep had onze landgenoot de leiding; toen passeerde dc Engelsman Wooderson hem met zijn befaamde eindspurt. Zijn tijd was 14 min. 8.6 sec.; Slijkhnis noteerde 14 min. 14 sec.: 20 seconden beneden zijn Nederlands record. De overigen kwamen bijna 10 seconden later aan. Hoewel Fanny BlankersKoen In de finale van de 100 m. dames ten val kwam, waardoor de Russin Setsjenova won (in de prachttijd van 11.9 sec.!), herstelde zij zich op de 80 m. horden, waarop zo Europees kampioen werd ln 11.8 sec. Gerda Koudijs werd kampioene op het vèrspringen met een sprong van 5.67 m.; tenslotte slaagde Ans Niesink er in tweede te worden hij het discuswerpen achter de Russin Dnmbadse. Die goede Gestapo toch Dr. Rudolf Merkel hield gisteren te Neurenberg het laatste pleidooi voor de Gestapo. Volgens hem zou 90 van de leden gedwongen zijn geweest bij die organisatie dienst te doen. Slechts een klein deel der leden zou zich aan buiten de ge wone politiediensten vallende bui tensporigheden hebben schuldig ge maakt. De Gestapo als geheel zou niet hebben deelgenomen aan de af schuwelijke massamoorden op Jo den. Alle schuld komt neer op den overleden Himmler, aldus Merkel. A.V.R.O.-directeur gearresteerd u Naar „Het Vrije Volk" verneemt, is de directeur van de AVRO, W. Vogt^ Vrijdagmiddag in zijn woning door een inspecteur van het Am sterdamse Bijzondere Gerechtshof gearresteerd. Het vermoeden be staat, dat de arrestatie van Vogt is geschied op grond van verdenking van collaboratie met den vijand op geestelijk terrein. Vogt zou later op de dag overgebracht zyn naar Am sterdam. Aan de AVRO-studio en bij de officiële instanties bewaart men echter zorgvuldig het stilzwijgen over deze arrestatie. Waar zal de Commissie- Generaal onderhandelen?. Volgens onbevestigde berichten zou van Sjahrir een voorstel zijn uitgegaan "6m de a.s. besprekingen met de Commissie-Generaal te Djogjakarta te doen plaats hebben. Thans wordt uit Batavia gemeld, dat Sjahrir nimmer een dergelijke suggestie naar voren heeft gebracht noch tegenover dr. Van Mook, noch tegenover anderen. In antwoord op nadere informatie heeft Sjahrir evenwel verklaard, dat de besprekingen, wat hem betreft, op iedere willekeurige plaats kun nen worden gevoerd, mits de te kie zen plaats slechts aanvaardbaar is. Nieuwe aardappelbonnen Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat van 25 Augustus t/m 31 Augustus de bonnen „410 Aard appelen" recht geven op het kopen van drie kg aardappelen en de bon nen „910 Aardappelen" op een kilo gram aardappelen. De geldigheidsduur van de bon nen .,409-" en „909 Aardappelen" is verlengd tot en met 31 Augustus. Prof. Gerbrandy is benoemd tot lid van de Raad van Beheer van de Inter nationale Organisatie van de Radio- omroep. j Staunton - Schaaktoamooi Verschil thans nog 1.5 punt De Russische electro-technlsch Inge nieur Botwinnlk, wiens kennis wat zijn eigen vak betreft meer omvattend Is dan van een Nederlandsen professor, geeft geen krimp. Deze stille man. die rookt noch drinkt en eenvoudig te Groningen met zijn vrouw en kind leeft en daarnaast schaakt geconcentreerd schaakt 1 wint: partij na party Gisteren moest de oude Fransman dr. Bernsteln er aan geloven. Op de voet volgt hem onze landgenoot dr. Max Euwe, die den vro lijken Amerikaan Steiner overwon. De overige uitslagen van deze 8e ronde lulden: KottnauerChrlstoffel 1—0; Stoliz Smlslov O'Kelly—Denker afge broken; Boleslafskiej—Vldmar afgebro ken; Flohr—Lundin V»; Tartakower— Szaho y, Kotov—Najdorf Yanofsky—Gulmard 1—0 De stand na de 9e ronde luidt als volgt: Botwinnlk 8»/« ount; Euwe 7 punten; Smlslov 6V» punt; Tartakower 6 punten; Stoltz en Flohr ieder 5>/t punt; Denker 6 punten «n 1 afgebroken partijNajdorf en Kottnauer leder 5 punten; Szaho en Kotov leder 4«/t punt; Yanofsky 4 punten; Boleslafskiej 31/» punt en l afgebroken partij; Lundin 3'/* punt; Bernsteln 3 pun ten en 1 afgebroken partij; Christoffel 3 punten; O'Kelly en Vidmar leder 2 pun ten en 1 afgebroken partij; Steiner IV» punt en i afgebroken partij; Guimard l'/t punt. jyjrNiS'fiüR Van Maareeveen °heeft een rede gehouden over de vrij lating van de politieke delinquen ten. Deze toespraak was meer dan een officiële bevestiging van een reeds lang bekend feit: het mon sterachtig apparaat van onze Bij zondere Rechtspleging weet raad meer met de aan haar zorg toevertrouwde afgedwaalde schapen. De minister heeft nogmaals uit eengezet, dat de enige weg om uit dit moeras te geraken de onvoor waardelijke buitenvervolgingstelling i3 Maar ter geruststelling voegde hij er aan toe, dat er geen vrees hoeft te bestaan, dat de grote han zen vrij komen en dat de kleintjes achter het prikkeldraad blijven. Inderdaad, die vrees bestaat, Is zelfs niet ongerechtvaardigd, gezien de ervaringen die wij met de Bij zondere Rechtspleging in de korte tijd van haar bestaan reeds opge daan hebben. DIT punt Js echter niet het enige waarover wij in des ministers rede struikelden. Mr. v. Maarseveen heeft n.1, aangekondigd, dat deze onvoorwaardelijke buitenvervolging stelling gepaard zal gaan met het betalen van een grotere of kleinere boete, al naar gelang de aard van het gepleegde misdrijf. Door wie deze boete opgelegd zal worden, dus wie de juiste verhouding tussen misdrijf en straf uit zal meten, ver telde de minister er niet bij. En dat maakt weinig uit. Het maakt per slot van rekening geen verschil of de boete opgelegd wordt door een lekenrechter of een procureur-fis caal. Het kardinale punt is, dat het er alle schijn van heeft, dat de boe te opgelegd zal worden, zonder dat In haar antwoord op de Sowjet-nota inzake de Derdanellen, heeft de Turkse regering medegedeeld, dat „aUer veligheld het best gewaarborgd wordt door de UNN", Hst Ned. m.s. „Nlgeretrooh" heeft vannacht in het Kanaal een zware aan varing gehad met een Frans schip. degene, die er het nauwst bij be trokken is. wordt gehoord. Wordt het slachtoffer dus voor de keus gesteld óf te betalen öf achter het prikkeldraad te blijven zitten, tot zyn zaak voorkomt? 25.000 politieke delinquenten rul len dus binnenkort in vrijheid ko men. Allereerst rijst dan de vraag; waar deze mensen gehuisvest zul len moeten worden. Omstreeks 20.000 gedetineerden kunnen volgens den minister bij familie ondergebracht worden; er blijven er dus 5000 over die nog onderdak moeten hebben. 5000 over het gehele land; de minister ver. toonde een sterke neiging dit aan tal te bagatelliseren. Het getal is evenwel geen baga tel; tenminste wanneer de wijze van huisvesten zoals deze thans ge schiedt, gehandhaafd wordt. Elk oorlogsslachtoffer dat zijn woning weer af moest staan aan een NS fi er, zal hiervan weten mee te praten. Het laatste punt in de rede was wel zeer opmerkelijk: de minister deed een beroep op de illegale wer kers, die in de donkémte dagen van ons volksbestaan hun leven in de waagschaal hebben gesteld voor het vaderland en het wettig gezag, thans ook hun wettige overheid te volgen, ook daar waar hun inzich ten van de hare afwijken. „Misschien", zo zeide de minister:, «is mijn vraag overbodig". Toch deed hy dit verzoek, „om de moeilijke positie van de illegaliteit in het licht te stellen, opdat de waardering in ons volk voor haar te groter moge zijn, wanneer zij ook dit offer gebracht heeft." Barmhartigheid rechtvaardig heid, een bijna smeken om een o f- f e r Zou deze vraag dan misschien toch voorspruiten uit een gevoel van onbehagen, dat zo dikwijls na verwant is aan een verontrust geweten? Dr. MAX EUWE Vandaag ts de grote slag Euwe contra Botwinnlk Wint de Rus dan heeft hij het tournooi In zijn zak. Wint onze landge noot, dan la alles nog mogelijk. Nieuwe iruitprijzenr Met ingang van Maandag 26 Augus tus gelden bij verkoop door de detail listen voor appelen, peren en pruimen nieuwe maximum-prijzen. De ver schillende soorten zijn in het alge meen onderverdeeld in twee of drie klassen, ei caar-de grootto en de kwa liteit. In verband met de komende distri butie van fruit, is het vervoer van ap pelen, peren en pruimen verboden. Het verbod geldt niet, wanneer bet betreft vervoer van hoevelheden, rechtmatig door consumanten verkre gen bv. op de bon of uit eigen tuin, indien aannemelijk is, dat dit be stemd is voor eigen gebruik of voor het eigen gezin. Eveneens is dit verbod niet van toepassing op het vervoer van fruit van de boomgaarden naar de bedrijfsgebouwen, naar de veilingan Nederland op z'n smalst Het bezoek van Zwitserse toeristen aan ons land beweegt zich, verge leken bij enige maanden geleden in dalende lijn. Ook in de Zwitserse pers valt een zekere reserve waar te nemen ten opzichte van Nederland als vacantie- oord. De oorzaak hiervan zou onder an dere moeten gezocht worden in een vrij onwelwillende houding van de Nederlandse bevolking jegens de Zwitsers, die het Duits als voertaal bezigen.... of door de vellingen aangewezen ver laadplaats, indien dit geschiedt door of in opdracht van een aangesloten teler of van een koper van fruit op stam. Een wereldolieraad? JN talloze krenten en boeken heeft men den Fransen staatsman Clémen- eeau, den groten man van de vrede van Versailles, de woorden in de mond ge legd: „Eén drupper petroleum ls meer waard dan een druppel (soldaten-) bloed". „Le tigre" had Inderdaad oog voor een realiteit, die niet alleen de eerste maar ook de tweede wereldoorlog be heerste. De Duitsers hebben tussen 1939 en 1945 zeer veel bloed vergoten; hun olievoorraad en hun olieproductie wa ren echter te klein en zij verloren de oorlog, ondanks hun zo vernuftige synthetische producten en ondanks de roetzwarte houtskool-apparaten, die hun vervoersmiddelen sierden. Olie is macht: deze slagzin geldt reeds decennia lang. Door olie ontstaan oorrigen en worden conflicten, doch ook op het oog onwaarschijnlijke com promissen geboren. In talrijke landen wordt thans nog de buitenlandse poli tiek bepaald door lieden, die nauw verbonden zijn met de grootste olie maatschappen ter wereld. Zelfs In Ne derland zijn deze Invloeden aanwijsbaar. Wanneer dan ook nu In de V. S. door regeringsdes kundigen propa ganda wordt ge maakt voor „een wereldomvattende organisatie onder de UNO voor de contröle en ontwikkeling van 's wereld oliereserves en als waar borg tegen internationale wrijving", dienen wij dit schoonklinkende plan met de nodige korrels zout te nemen. Immers, wie zijn deze oliedeskundi- gen? Ongetwijfeld behoort tot hen een serie knappe mannen: het ls echter zeer twijfelachtig of zij hun afkomst ooit zullen kunnen verloochenen en hun afkomst 1» de oliemaatschappij. Deze voorstanders van een wereld olieraad spreken ol. op een dergelijke wijze over hun nog ongeboren kind, dat /ij over de opvoeding van dezen Amerikaanse telg gean ogenblik in het ongewisse behoeven te blijven. John. A. Loftus. hoofd van de afdeling Olie van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken, zeide terwijl hij dit plan besprak over de particuliere ollebelangen: „Het te duidelijk, dat ten behoeve van ons nationaal belang de oliegroductjc ip vele delwv der. wereld. bevorderd moet worden. Derhalve heb ben wij Amerikaans kapitaal aange moedigd zowel in de nieuwe als oude wereld de olieproducte te helpan ont wikkelen." Wat er onder „ons nationaal belang" verstaan wordt is duidelijk en wat wij moeten denken van het sociale verguldsel, dat de-e pil omgeeft (,.de regeringen en bevolkingen van de olie landen zullen hun aandeel en de voor delen verkrijgen") is evenmin een raadsel. In deze uiteenzettingen is voorts zeer veel plaats besteed aan de Russische exploitatie van de Oostenrijkse olie velden. of beter: van de Anglo-Ame- rikaanse velden in Oostenrijk, zoals openlijk wordt gezegd. Men neemt het de Russen niet kwalijk dat zij zich aan Oostenrijkse goederen vergrijpen, maar man tikt hen op de vingers omdat zij het wagen daarnaast Anglo-Amcri- kaans kapitaal adn te raken. Moeten we hieruit concluderen, dat ook deze wereld:aad een debating-ter- rein wordt voor de. „Groten". Als deze raad inderdaad alleen gesticht wordt om de ware of schijnbare rechten van naties te verdedigen, heeft zij even weinig zin als de ethische veroordeling door de UNO van Franco's régime in Spanjedat thans door de Anglo- Amerikanen ruimschoots van olie wordt voorzien. Zo lang de oliewinning en het olie- vervoer van bijna de gehele wereld in handen zijn van enkele grote maat schappijen. is wantrouwen tegen iedere handeling en ieder voorstel, die uit de hoek dezer machten komen, gerechtvaar digd, daar zij slechts het eigen voor deel beogen kunnen. Pas wanneer de expolitatie geschiedt in het belang van het land en de be volking van de vindplaatsen én in het belang van de consumenten der gehele wereld, heeft het zin over een over koepelend lichaam plannen te maken. Thans lijkt het er veel op alsof men met dit project zich achter de UNO wil verschuilen teneinde het monopo listisch spel des te intensiever te be drijven. Het alternatief van de be staande economische chaos ls alleen het streven naar een wereld, waarin ge tracht wordt ieders behoeften zo re delijk mogelijk te bevredigen an niet naar' een wereld, waarin weinige be langen ten koste van vele anderen ge diend worden, A.

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 1