lltmaardeï Roofoverval op Hoofdpostkantoor Politiek perspectief Moerdijkbrug feestelijk heropend Derksen, niet Van Vliet in de finale Euwe versloeg Botwinnik bijna.?.. Vervoersmoeilijkheid binnenkort opgelost MAANDAG 26 AUGUSTUS 1946. WEINIG VERANDERING. Geldig van Maandagavond tot Dins dagavond: Half tot zwaar bewolkt met tijdelijk •nige regen. Weinig verandering in temperatuur. Meest matige wind tus sen Z.O. en Z.W. Temperatuur: Zomerbad 21 gr. C. 69,8 gr. F.; Overdekte 22,5 gr. C.72,5 gr. Celcius. 3e Jaargang No. 243-437. Directeur: M. J. Roggeveen. Hoofdredacteur: G. E. de Winter. DAGBLAD VOOR ALKMAAR EK OMGEVING UITGAVE: N.V. NOORDHOLLANDSE PERS 1945 I.O. Redactie en Adm.: Achterdam 20, tel. 227«.Advertentle-afd.: LanEestraat 15, tel. 3971. De Britse bijzondere gevol machtigde voor Z.O.-Europa, Lord Killeam, is te Batavia gearriveerd. Het algemeen klassement bij de Europ. athletiekkamp. luidt: 1 Zwe den 174 punten; 2 Sovjet-Rusland 96 punten; 6 Nederland 48 pnt. Wild-West in Rotterdam Grootte van de buit nog onbekend Oekraïne acht Griekse Zaterdagavond is er een geraffineerde roofoverval gepleegd op het hoofd postkantoor te Rotterdam, waarbij de overvallers, omtrent wier aantal de meningen uiteenlopen, erin geslaagd zouden zijn de inhoud van de safe voor een groot gedeelte te roven. Over de totale waarde van het gestolene tast men nog in he duister, doch er mag aangenomen worden dat de buit zeer aanzienlijk is. Het vermoeden bestaat, dat een der daders ter plaatse zeer goed bekend moet zijn geweest. Portier werd gekneveld Tegen half tien die avond werd de por tier, die aan de achterzijde van het ge bouw in een hokje zetelt, opgebeld door iemand, die informeerde of er nog aange tekende stukken werden aangenomen, een vraag, die op dat uur vrijwel over bodig genoemd kan worden. Nauwelijks had hij de man aan de andere kant van de lijn te woord gestaan, of hij voelde zich van achteren aangegrepen door enige Indringers, die hem poogden te bedwel men. Toen dit niet al te best scheen te gelukken, besloten zij den man, die hevig weerstand bood, te knevelen, om hem Zodoende onschadelijk te maken. Intussen wist een van de Indringers, die met de situatie ter plaatse ken nelijk op de hoogte was, zich van de sleutels van de safe meester te maken. Gedekt d. or de duisternis de bin- nenplaats is n.1. spaarzaam verlicht en gebruik makend van de omstan digheid dat er op dat uur weinig per soneel aanwezig is, slopen enige over vallers naar de plaats, waar de safe zich bevond. In deze safe zijn 's nachts De arrestatie van Vogt Naar aanleiding van de arrestatie van Öen AVRO-directeur W. Vogt heeft de advocaat-fiscaal van het Bijzonder Ge rechtshof te Amsterdam, mr W. JU Bak hoven, medegedeeld, dat het bevel tot bewaring geldig is gedurende 14 dagen. In deze twee weken zal een nader onder zoek naar de gedragingen van Vogt wor den Ingesteld. Na afloop van deze termijn zal worden overwogen of de uitslag van dit onderzoek aanleiding geeft de bewa ring te verlengen. Vogt bevindt zich thans Jn het Huls van Bewaring aan de Wete ringschans te Amsterdam. Vrijdag 30 Aug., 1.30 uur n.m., zal de Eerste Kamer het wetsontwerp in- telling van een Commissie Generaal voor Indonesië in openbare vergadering in behandeling nemen. aangetekende stukken en andere goe deren van grote waarde weggeborgen. Een groot gedeelte van de inhoud wisten zij bult te maken, waarna zij ijlings verdwenen met een auto, die in de buurt gereed stond. Eerst geruime tijd later kon de stevig gebonden portier uit zijn benarde positie worden bevrijd Onmiddellijk werd het politieapparaat in werking gesteld. Een uitgebreid onderzoek werd Ingesteld. In het huidige stadium van dat onderzoek wenst de recherche echter nog geen na dere mededelingen te verstrekken. regering een gevaar voor de vrede De Oekraïne heeft aan de UNO verzocht de Veiligheidsraad te laten ingrijpen in Griekenland. In een brief van den Oekrainsen gedele geerde Manoeilsky aan deze raad wordt de Griekse regering er van beschuldigd .,een ernstig gevaar voor de vrede" te zijn Voorts protesteert de Oekraïne tegen het houden'van een referen dum in Griekenland in September a.s., daar dit in strijd zou zïjn met vroegere bijeenkomsten en verkla ringen van de Grote Vier J|ET politieke beeld in Nederland Is nog steeds niet erg doorzichtig. Er is veel windloosheid, er is ook vaak een vrij sterke mist. Wie bedenkt, dat het politieke leven moet worden opgebouwd op vijf moei lijke bezettingsjaren, kan zich hier over al zou hij het gaarne anders wensen niet al te zeer verbazen. De Jaren der bezetting zijn hoe kan het anders niet ongemerkt aan ons volk voorbijgegaan. Die jaren hebben aan de ene kant het streven naar samen werking versterkt, maar aan de an dere kant de verwarring vergroot. Van deze twee praemissen zullen wij moe ten uitgaan, wanneer wij willen pogen ons inzicht tot verschaff an in dg ont wikkeling van het politieke leven: wanneer wij veel belangrijker op de ontwikkeling invloed zullan willen pogen uit te oefenen. J|ET politieke beeld in ons land wij zeide het reeds wordt geken merkt door windloosheid en vrij sterke mist. Er zit weinig gedurfdheid in. Weinig is er te bespeuren van de gro te stijl, de wij zo gaarne zouden heb ben gezien. Het zoeken overheerst. Er zijn twee strevingen, die in ze kere zin, in alle hevigheid op elkaar botsen. De ene wil het accent leggen op het zoveel mogelijk behouden van het oude; de tweede wil de oude in vele opzichten onwezenlijke scheids lijnen doorbreken om te komen tot nieuwe oriëntatie. Wij zien deze beide strevingen niet ln één bepaald politiek kamp. maar in feite in iedere politieke formatie, van de communisten ter linker- tot de an ti's rechterzijde. Feitelijk tekenen beide strevingen zich af in ieder politiek ge ïnteresseerd mens. In ieder mens is aanwezig een conservatieve, een be houdende tendens en ean meer revo- lutionnaire, vooruitstrevende. j|ET verleden bevat natuurlijk vele po sitieve en waardevolle elementen, die men niet zonder schade over boord kan zetten. Wij hebben ook erva ringen opgedaan, die ons Inzicht heb ben verschaft in de fouten, die wij in het verleden hebben gemaakt. Daarnaast hoe zou het anders mo gelijk zijn botsen in deze tijd, ster ker dan in rustiger tijden, de genera ties op elkander. De wildheid en het bravour der jeugd staat tegenover de behoudzucht, de rust en het prat gaan op ervaring door de ouderen. Waarbij wij goed doen bij het onderscheiden van jong en oud niet al te zeer op de jaren te tellen. Verbinding Noord-Zuid hersteld |N een verheugend tempo schrijdt de wederopbouw van ons land verder. Met rustige zekerheid worden de vele hindernissen stuk voor stuk overwonnen. Door een energie en voortvarendheid, die in binnen- en buitenland bewondering af dwingen. werd Zaterdag 24 April 1946 opnieuw een hoogtijdag: de Moerdijkbrug. lange tijd Europa's langste oeververbinding, werd heropend. In Januari 1945 door de Duitsers grondig vernield, werd in Juli 1945 met het herstel begonnen en na ruim een jaar van hard werken door de ongeveer duizend technici en arbeiders is de zo belangrijke verbinding met het Zuiden, vooral van bijzondere betekenis voor West-Brabant en Zeeland, gereed gekomen. Deze grote Noord-Zuidverbinding. Is de dertiende na de bevrijding herstelde gróte spoorbrug en de belangrijkste. Deze belangrijkheid werd wel het best ge accentueerd door het formaat van de bij de heropening aanwezige autoriteiten. werd door den heer ir. Hupkes, waarna beide heren vergezeld van tal van an dere autoriteiten in de feesttrein plaats namen. Getrokken door een nieuwe Zweedse machine van de vierduizend serie kwam de versierde trein precies half elf -bij de Moerdijkbrug aan. Direct na aankomst vond hier de of ficiële opening plaats, die bestond uit het doorknippen van het lint gevolgd door het spelen van het Wilhelmus door het spoorweg-muziekcorps en het loeien der scheepssirenes. Voor de brug betreden werd. hield de heer Hupkes een korte toespraak, waarin hij de zo juist geopende brug de belangrijkste in ons spoorwegnet noemde. Zonder overstappen is het nu weer mogelijk geworden vanuit het Prins Bernhard knipte het lint door Prina Bernhard verrichtte de officiële openingsplechtigheid waarbij een spe ciaal voor dat doel vervaardigde schaar gebruikt werd, die hem daarvoor aan geboden was door het kleindochtertje van den president-directeur van de Nederlandse Spoorwegen, den heer ir. W. Hupkes,- Tegen half ti-sn arriveerde Prins Bernhard per auto aan het station Rotterdam DP, waar hij eerst begroet M™ wil het in deze naoorlogse da gen wel eens doen voorkomen dat wij voor het politieke perspectief de keuze hebben tussen twee uitersten, te we ten: herstel öf vernieuwing. Ik acht het op deze wijze stellen van de zaak, volgens de oude beproefde zwart-wit- methode. ten enemale onjuist. Men mis kent daarbij de waarheid, dat er ook een middenweg kan zijn. een synthese, een herstel én vernieuwing. Het is niet waar, behoéft althans niet waar te zijn, dat zij die klemtoon op herstel" te laten vallen, aartsreaction- nairen zouden zijn; terwijl de dragers der „vernieuwing" het monopolie der progressiviteit zouden bezitten. Het gaat er slechts om welke inhoud men aan deze begrippen geeft «n met welke intentie men staat tegenover 't bonte gebeuren in wereld en leven. ^IJ hebben, willen wij ons vooruitstre vend noemen, 'n zekere mate van vernieuwing van het politieke leven na te streven. Wij hebben evenwel ons ook voortdurend bewust te zijn, dat in Mei 1940 bepaalde lijnsn werden afge broken. die wil de geschiedenis geen geweld worden aangedaan weer die nen te worden opgevat. Het zou on eerlijk zijn, op slinkse wijze een gees telijke oorlogswinst te willen boeken. Toen de Duitse vijand ons land be zette werden er vele deuren van gees telijke woningen dichtgeklapt en ver dwenen de bewoners in het open veld. Het is niet meer dan natuurlijk, dat thans nu de bezetter onschadelijk is gemaakt de uit hun woning ver drevene hun huls weer hebben be trokken of alsnog pogingen doen het weer binnen te gaan. Dat is, wat men gewoonlijk onder „herstel" wil ver staan. Dit echter behoeft allerminst elementen van reactie of conservatis me te bevatten, nademaal achter de gevel van het in 1940 verlaten huis een zeer vooruitstrevend gezelschap ge huisvest kan zijn geweest. Aan de andere kant staan zij die per sé een nieuw huis willen betrekken en de degelijkheid van het oude huis ver loochenen. Zij tooien zich gaarne met de naam der „vernieuwing". Toch die nen zij te bedenken, dat dit nieuwe huis, wel eens zou kunnen zijn opge trokken uit afgebikte stenen uit de vele ook geestelijke puinhopen, die onze na-oorlogse wereld nu een maal kent. wij met dit alles willen zeggen? Dit!, dat wij goed doen niet al te zeer met schlablones te werken. Deze toch verwringen de werkelijkheid, ontne men het leven de rijkdom der vele vormen en verleugenen de historie. Want nóóit is iets gehéél wit of ge heel zwart. In een volgend artikel gaan wij hier op nader in. -^«DEWI. LAMORéE, DE NEDERLANDSE POLSSTOK SPRINGER, DIE HET TE OSLO TOT 3.90 METER BRACHT. DEGRELLE NAAR ARGENTINIË? Volgens den Brusselsen corres pondent van de Dailly Telegraph heeft Léon Degrelle, de voormalige leidter der Belgische rexisten, zich Donderdag ingescheept op het Spaanse schip Monte Ayala met bestemming naar Buenos Aires. centrum des land naar het Zuiden te reizen, doch bovendien is het recht streekse verkeer met België en Frank rijk hersteld waardoor de reis naar Pa rijs, het hart van Frankrijk, met twee uur is bekort. Een kilometer wandelen! Daarna ving de wandeling aan over de brug, wat niettegenstaande het ver vangen van vier overspanningen door een vijfhonderd meter lange aarden dam, toch nog een wandeling van één kilometer betekent. Een aardige bij komstigheid was het, dat de tal rijke versierde vaartuigen met het ge zelschap mee-opvoeren naar de Zuide lijke oever; een vliegtuig vloog enige malen laag óver de brug. Nadat de feesttrein de eerste rit over de brug gemaakt had. volgde een transport van twintig Dissel-electrische goederentreinlocomotieven, kort gele den aangekocht door de Nederalndse Spoorwegen uit d» Amerikaanse le- gervoorraden; de stroom van treinver- fnee in beweging gesteld, keer tussen Noord en Zuid was hier- Peters en v. d. Voort plaatsen zich HET is er sensationeel aan toe gegaan op de wereldkampioenschappen wielren nen te Znrich: in de demi-finale profs werd Arie van Vliet op onregelmatige wij ze door den Fransman Senfftleben verslagen. In de finale tussen dezen kampioe- nendoder (die ook Scherens reeds had geklopt) en onzen landgenoot Jan Derbsen viel Senfftleben, brak zijn sleutelbeen en..„. moest de wedstrijd voor „onbepaalde tijd" worden uitgesteld. Arie van Vliet won de derde prijs. BU de amateurs had de Nederlander Bijster bijna succes tegen den 19-jarigen Zwitser Plattner: h(j won één rit, doch verloor tenslotte de overige twee. De Zwit ser won in de finale het wereldkampioenschap van den Deen Scharndorff. Peters plaatste zich In de achtervol ging in de halve finale en heeft een uit stekende kans. De stayer Van der Voort bracht het eveneens tot de finale, die heden verreden wordt. Nel van Vliet heeft weer twee wereldrecords verbeterd, til. op de 200 yads schoolslag en op de 100 yards schoolslag. André Slikker's poging om de 3 maal 100 meter wisselslag naar be neden te halen, faalde. Volewijckers doet het niet best in Zweden. De Amsterdammers verlo ren tweemaal met 8-0 en met 4-0.... Stauntontoarnooi EfWE had Zaterdag de kans om een gedeelte van zijn achterstand op den Rus Botwinnik ln te lopen. Iedereen was er ln de pauze zelfs van overtuigd, dat onze landgenoot zou zegevieren, behalve.. Botwinnik, wiens vernuft een verrassende zet vond, die tot remise leidde. De overige uitslagen luiden: Najdorf— Yanofsky 1—0: Lundin—Tartakower 1—0; Boleslafskiej—O'Kelly 1—0; Denker— Bernsteln 1—0; Guimard—Kottnauer 1—0; SmislovFlohr Vt—V»: Szabo—Kotov 1—0: Steiner—Stoltz Christoffel—Vid- mar 1—0. De stand na de 10e ronde ls thans a. v.: Botwinnik 9 punten; Euwe VJt punt; Smislof 7 punten: Denker 6 punten en 1 afgebroken partij: Tartakower. stoltz, Flohr en Najdorf leder 6 punten; Szabo 5punt; Boleslafskiej en Kottnauer 5 punten: Kotov en Lundin Ieder 4»/i punt; Yanofsky en Christoffel ieder 4 punten; Bernsteln 3 punten en 1 afgebr. partij: Vidmar en Guimard leder 2Vt punt; O'Kelly en Steiner leder 2 punten en 1 afgebroken partij. Nog een Ned. zege te Oslo DE Russen en de Zweden hebnen zich het beste geweerd op de Euro pese athletiek-kampioenschappen te Oslo. Bij de damesnummers boek ten de Russen vooral successen, ter wijl zij voorts de 200 M. heren voor hun rekening namen. De Zweden moesten het meer van de middel afstanden heren hebben. De Nederlandse dames-estafette ploeg veroverde de Europese titel 4 X 100 m estafette voor Frankrijk en de Sowjet-Unie. Grepen uit het Radio programma DINSDAG 27 AUGUSTUS 1946. HILVERSUM I. 7.— en 8.— Nieuws. f.20 Pluk de dag. 11.45 Familieber. uit Indlë. 12.30 Piet v. Dijk en zijn orkest. IS.— Nieuws. 14— BaUetmuziek. 16.— De Zonnebloem. 18.15 Sportpraatje. 18.30 Voor de Ned. strijdkrachten. 19.— Nieuws. 19 30 Voor de jongeren. 19.45 Departementen spreken. 20.— Nieuws en weeroverzlcht. 20.15 Radio Philharmonischorkest 21.30 Zangdecl. 23.„Slotaccoord". 23.15 Staun- tonschaaktournool. HILVERSUM n. 7.— en 8.— Nieuws, f .15 Een rythmisch ontbijt 13.— Nieuws. 13.15 Vaudeville-orkest. 14.— Met naald en schaar. 15.15 Een kwartiertje Count Basle 16.30 Kindertijd. 17.30 The Skymasters. 18— Nieuws. 19.30 Omroeporkest 20.— Nieuws. 2015 Vacantle-trip naar Zwe den. 21.30 The Romancers. 22.15 Buiten lands overzicht 22.30 Flitsen van de wereldkampioenschappen te Ztlrich. 23 Nieuws. De oMeling N.H.-KJV.V.B. vergaderde 9 Sportkeuring scherper omlijnd ER zullen heel wat vrouwen in „mannen" met enige ongerustheid ln Alkmaar om de jaarlijkse vergadering V.B. b|j te wonen. Want het was kermis ln de Kaasstad. En of deze kermis nu zijn invloed weten het niet, maar een feit was het, moest worden, reeds om 5 uur het won slot-dankwoord kon uitspreken. Vlot is alles inderdaad verlopen en heer Sougé voor z|jn leiding is dan ook IN het kort memoreerde de heer Sougé, in zijn openingsrede, alles wat er in het afgelopen jaar gebeurd was, herdacht degenen, die de afdeling ont vallen warene sprak een speciaal woord van dank tot de aanwezigen ereleden Baas en LuJJerot en zette de heren Delveaux en Onrust in het „welver diende zonnetje". Ook de terreinmoeilijkheden (er wa ren inschrijvingen voor de aanstaande competitie ontvangen van clubs met tien elftallen, die slechts over één ter rein beschikten!) Delveaux en Onrust ereleden. Zeer sympathiek deed aan het voor stel van het bestuur om ex-voorzitter Delveaux en ex-penningmeester On rust tot erelid te verheffen. Natuurlijk werd dit bij acclamatie aangenomen. De discussies over de medische sport keuring, die hierop volgden, werden Noord-Holland geweest z|jn, die hun hun hart Zaterdag zagen optrekken naar lan de afd. Noord-Holland van de K.N. Joego-Slavië geelt toe De regering van de V.S. heeft Zaterdagavond medegedeeld, dat te oordelen naar de rapporten, welke van Richard Patterson, den Ameri- kaansen ambassadeur in Joego-Sla vië, zijn ontvangen, aan de door de regering der V.S. aan de regering van Joego-Slavië gestelde eisen ge volg is gegeven. Aanslag op nieuwen Mohammedaansen minister De nieuwe Brits-ftidische rege ring is Zaterdag gevormd onder voorzitterschap van den leider van de Congrespartij Nehroe. In deze ad-interimregering hebben ook zit ting een viertal Mohammedanen, van wie er een na zijn benoeming op zeven plaatsen met dolksteken werd neergeveld. Zijn toestand is echter niet hopeloos. In November zullen de Verenigde Amusementsbedrijven, die zich thans op de Alkmaarse kermis bevinden, op tournee gaan door Egypte. Eén van Frankrijl.s beroemdste ge neraals. generaal de Lattre de Tassig- nu zal 5 Sept. as. een bezoek aan ons land brengen. gehad heeft op deze bijeenkomst, we dat de zaal, die om zes uur ontruimd der beleefde, dat voorzitter Sougé het een speciaal woordje van hulde aan den wel op z|jn plaats. oa. gevoerd door Dr. H, Wilmink (DTS), die wees op de noodzakelijkheid van herkeuring op oudere leeftijd en het vormen van centra, waar specialis ten in gevallen van twijfel konden be slissen. Voorts was er een voorstel van do Alkmaarse..Boys, behelsende herkeu ringen bij overgang naar junioren en senioren. Deze kwestie werd tenslotte naar het bestuur teruggewezen, waarbij er wel door zal komen, dat herkeuring bij overgang naar senioren verplichtend zal worden gesteld, geheel overeenkomstig het standpunt van de KNVB. Bij de bestuursverkiezing kregen bij eerste stemming Bakker (OSV) 113, Oosting (Monnikendam) 48, Geersen (Petten) 45. Wilmink (DTS) 112 stem men. terwijl de herstemming tot re sultaat had, dat Bakker (OSV) 156 en f H. Wilmink (DTS) 166 stemmen kreeg, Zodat de DTS-voorzitter als elfde be stuurslid zijn intrede deed. De begroting 1946—'47 vertoonde een nogal somber beeld (tekort f 3700), waarbij voorzitter Sougé voorstelde de inleggelden van de aanstaande compe titie met f 2,50 te verhogen en dan aan het eind van het seizoen e.v. nog ean hoofdelijke omslag toe te passen, want aldus voorzitter: „Ieder seizoen moet zich zelf kunnen bedruipen!" In de Commissie van Beroep werden, vervolgens gekozen: P. Mars; J. Prins: en T. G. Sierhuis, terwijl de Finan ciële Commissie zal bestaan uit: D. Yff; D. de Graaf en G. C. Ros, Spelpeilverbetering. Het zou ons te ver voeren het daar op volgende betoog van den heer Lut- terot om de spelpeil ver betering geheel te bespreken: slechts zouden we er dit van zeggen, dat deze Alkmaarse „ken ner" een goed overzcht gaf van de achteruitgang in Noord-Holland en de middelan aangaf, hoe hierin verande ring aan te brengen. Een verheugend antwoord bij de rondvraag kreeg Schoorl op de vraag inzake de vervoersmoeilijkheid, door het feit, dat de heer Sougé verklaarde, dat zeer spoedig de Zondagsvergun ning zou worden afgeschaft. KFC bepleitte instelling van vetera nen-competities. terwijl St. Victor, SVW en Berkhout verzochten niet in gedeeld te worden bij clubs, die op Za terdagmiddag voetbalden. Het was even vijf uur toen voorzit ter Sougé. het laatste dankwoord sprak en de aanwezigen huis- of kermis- waarst konden gaan. Hoe ons Pluympje gestraft werd Er was eens het ts vanzelfsprekend al heel lang geleden. Het gebeur de n.1. in die tijden, dat de dieren nog menselijke eigenschappen bezaten. Er was dan eens een hennetje. Het kan ook een haantje geweest zijn. La ten wij maar aannemen, dat het een haantje was. In elk geval was het een piepjong beestje. in het begin, later werd-ie na tuurlijk ouder. Maar de grootste bij zonderheid aan ons haan tje was wel, dat-ie een heel bijzonder pluimpje: had op de plaats, waar. behalve dit pluimpje, ook zijn staart zat. Iedereen noemde hem daarom: Pluympje. Ons Pluympje nu was zéér vraatzuchtig. Dat klinkt misschien een wei nig boud. maar vergeet niet, dat dit was in een tijd, waarin de dieren nog menselijke eigenschappen b zaten. Ja, het ging met die vraatzucht van ons Pluympje zó ver, dat hij de meeste graankorrels wegpikte juist voor de snaveltjes van zijn minder vlugge broertjes en zusjes. Ook wist hij zich opmer kelijk goed van de aller-, allermooiste, de goud geel-glanzende korreltjes meester te maken. Geen wonder, dat ons Pluympje snel groter werd, sterker en dikker, geen wonder, dat hij steeds meer en sneller pikte, geen wonder, dat hij altijd goed-gehumeurd was en zijn pluympje wuifde met zwier en gratie. Geen wonder ook, dat heel wat van zijn broer tjes en zusjes met de dag vermagerden, want wat Pluympje te veel vrat, kregen zij te weinig. Ja, er waren er zelfs, die van de honger om kwamen. Maar dit ge schiedde vooral doordat er ln dte dagen weinig mooie graankorreltjes wa ren en niet ieder hennetje of haantje kon zo handig en snel pikken als ons Pluympje Als zij dat ge kund hadden, ja dan Nu zou Je misschien den ken, dat alle haantjes en hennetjes erg verdrietig waren om hun broertjes en zusjes die van honger omkwamen en erg verbol gen op Pluympje omdat die altijd maar door ging met de beste hapjes weg te snaaien. Maar dat was niet zo. Verdrietig waren de hennetjes en haantjes wel, maar dat was vooral. Commentaria omdat zij zelf niet altijd genoeg kregen. En wat Pluympje betreft, och, die was nu eenmaal erg groot en sterk en handig, zodat het niet zo erg op viel hoe véél hij wel pik te. Ja, eigenlijk had nie mand daar zo veel erg in Bovendien was Pluympje altijd vriendelijk en jo viaal, ja, er ging geen dag voorbij of hij liet wel een paar goud-geel-glanzende korreltjes uit ztjn bekje rollen voor zijn vriend jes. die dan ook altijd om hem heen drongen en hem erg goed gezind waren. En de boer keek er ook niet naar, of alles wel rechtvaardig verdeeld werd onder het hanen- en hennenvolkje. Maar die boer gaf niet om rechtvaardigheid: hij had zelf de hele boerderij gestolen met alle kippen er bij en met Pluympje kon hij daarom best opschie ten. Nu wilde het geval, dat op een goede dag de rechtmatige eigenaar dezen boer weer verjoeg en dat werd hoog tijd, want al les was erg verwaarloosd en ook zouden nog veel meer hennetjes en baan tjes van de honger omge komen zijn, als de slechte boer nog langer was ge bleven Maar de rechtmatige eigenaar van Pluympje, die hem had gekend toen hij nog nauwelijks een pluimpje had, verwonder de er zich over dat hij zo groot, zo dik en zo vet was geworden, terwijl zijn meeste broertjes en zusjes er zo armetierig uitzagen. Hij lette eens terdege op. en toen hij zag. hoo handig Pluympje was, begreep hij alles. Hij werd zó kwaad, dat hij in het kippenhok dook en Pluym pje bij zijn nekvel greep. Een geweldig tumult ont stond. Overal dwarrelden de veren en de veertjes, alles liep en vloog ver schrikt door elkaar en iedereen kakelde, „ze draalen Pluympje z'n nék om, z'n nek om. Op dit lawaai kwam haastig de vrouw van den boer aangelopen. Ge schrokken nep zij uit: „het is toch niet wéér. dat je Pluympje z'n nek gmdraait?" Maar dat wés Ook niet waar. Wel was PJuympje er vreselijk aan toe. Hij had zelfs één hele Jveer uit zijn pluimpje verloren. En hij werd nog zwaar der gestraft. De baas zette hem anderhalve dag op water en brood om hem zijn vraatzucht af te leren. Maar een ieder, die had gedacht, dat ze Pluympje zijn nekje zouden be schadigen. vergiste zich. Zo'n vaart heeft het niet gelopen. En het zou ook zonde zijn geweest van zo'n flink, handig, goed en Joviaal diertje. En wie mocht denken, dat dit Pluympje Pluympje niet was, vergist zich ook. Ons Pluympje was een henne tje, Ja zeer waarschijnlijk zelfs een haantje, en als we dat niet precies meer weten, dan komt het om dat alles al zo lang gele den is en voorviel in die tijden, dat de d!eren nog menselijke eigenschappen bezaten.

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 1