Twee heit nen harten vrouw Nederland: een goede klant in Zuid-Amerika Herverkaveling Geesterambacht gaat door* Oefenwedstrijden van Alkm. Boys en Alcmaria 1 e De K.L.M. neemt oude contracten op de NU ons land begin October ook zijn vliegende vleugels gaat uitslaan over Zuid Amerika is het wellicht interessant aandacht te schenken aan de nauwe be trekkingen, die reeds eeuwen tussen Ne derland en Zuid-Amerika bestaan. Deze relaties dateren al uit de tijd vóór 1600, toen de Nederlanders van de Lage Lan den als koopvaarders voor Portugese re kening de havens van Brazilië en Argen tinië afvoeren. Toen Lissabon ln 1580 door onze toenmalige vijand Spanje werd bezet, veranderden kopers in kapers, en als Piet Hein geen naam had gemaakt door de Zilvervloot, zou hij allicht be roemd geworden zijn door de vele suiker- vloten die hij voor de kust van Zuid- 'Amerika op de Spanjaarden wist te ver overen. Een halve eeuw later kregen de Hollanders vaste voet aan Zuldamerl- Jcaanse wal en uit die tijd dateren ook onze Innige relaties met de West-Indische gebieden. Voor de oorlog was Nederland een grote afnemer van de Zuidamerikaanse [stapel goederen als koffie, granen en sal peter. De scheepvaartlijnen van de Ko ninklijke Hollandse Lloyd, de KNSM en yan Nlevelt Goudriaan en Co bestreken bet gehele Zuidamerikaanse gebied, ter wijl de bemiddeling van de Hollandse Bank Unie, die op Latijns Amerika was gespecialiseerd, steeds zeer belangrijke diensten heeft bewezen. Onze export onder maat. Met dat al heeft onze export naar Zuld- kVmerlka nooit een bevredigende omvang gehad. Teneinde de handel met Zuid- lAmerika te bevorderen, werd in 1932 het NederlandsZuid-Amerikaans Instituut Opgericht, terwijl in Buenos Aires al een Nederlandse Kamer van Koophandel be stond, bijgestaan door verschillende cor respondentschappen in Argentinië en iBrazilië. Uit het Nederlands Zuid-Ameri kaans Instituut is ook de Nederlandse 'Handelsmissie in 1937 voortgekomen, die "de naam Holanda eens te meer een goede klank ln Zuld-Amerika heeft bezorgd De zeer ruime goodwill, die ons land op JiïstorJsch-culturele gronden ln Zuid- jAmerika bezit, is echter nog nooit vol doende benut. Men was ln Nederland te 'weinig bekend met de eigenaardigheden van de Zuidamerikaanse markt, terwijl men meestal niet over de nodige fondsen beschikte om door te zetten tot de „leer- •.tijd" voorbij was Aan deze feilen zijn verschillende ondernemingen ten gronde gegaan. Handelsverschuivingen. Het uitbreken van de oorlog scheen aanvankelijk de gehele uitvoer van La- Jtijns-Amerlka stil te leggen. Reeds in de [crisisjaren vlak voor de oorlog was de lyraag naar de Zuidamerikaanse stapel- foroducten sterk verminderd. Nu viel fcultsland dat een der voornaamste {afnemers was af, gevolgd door Frank rijk, Nederland, België en Italië. Engeland en weldra ook de Verenigde Staten had den met grote vervoersmoeilljkheden te kampen. Het gevolg was voor Zuld-Ame rika niet alleen een sterk Ingekrompen ïuitvoer, maar ook een verminderde in- ,Voer. want ook als leveranciers van ma- chinerlën en andere voor Zuid-Amerika onmisbare productiemiddelen konden de ."oorlogvoerende landen niet langer funge ren. De neutrale landen konden de vroe gere leveranciers en afnemers niet ver- ,vangen, en zo bleef er voor Zuid-Amerika olets anders over, dan een eigen indus trie te stichten. Het spreekt vanzelf, dat daardoor op de Zuidamerikaanse markt "verschuivingen plaats vonden, die ver schillende mogelijkheden openden. Oude relaties, nieuwe zaken. HOEWEL Europa door eigen goederen- nood voorlopig slechts ln bescheiden mate aan eventuele aanvragen zal kunnen vol doen, hebben de vroegere relaties van Zuld-Amerlka terecht begrepen, dat het met het oog op de toekomstige handel nodig is, nu reeds voeling te houden met aanstaande afnemers. Men beseft ook in ons land, dat Zuld-Amerlka een onmis baar afzetgebied voor ons en voor Europa is, en dat zoveel mogelijk geconcentreerd aan de verovering van deze markt moet worden gewerkt. Verschillende grotere en kleinere combinaties hebben zich tot dit doel gevormd Het met zoveel geestdrift hervatten van dit offensief valt zeer gelukkigerwijze samen met het Initiatief van de KLM om Zuid-Amerika door een luchtdlenst te ver binden met ons land en door aansluitende luchtlijnen eveneens met de meeste an dere Europese landen. Tweemaal per week zullen viermotorige vliegtuigen voor 40 passagiers de Zuidelijke Atlantise Oceaan oversteken en behalve Recife drie grote millloenensteden ln Zuld-Amerlka, n.1. Rlo de Janeiro, Sao Paulo en Buenos Aires aandoen De K.L.M. doet zaken. MEDE in verband met deze iuchtverbln- ding heeft de KLM contact gezocht met een willekeurige groep personen uit de Nederlandse zakenwereld. Uit een verga dering, waaribesproken is, hoe het Ne derlandse bedrijfsleven en de KLM door een gezamenlijk optreden de Zuidameri kaanse markt kunnen „openbreken", Is een klein comité gevormd, bestaande uit vertegenwoordigers der Fa. Van Nievelt Goudriaan en Co., de Gemeente Amster dam.. de Gemeente Rotterdam, de Konink lijke Hollandse Lloyd, het Nederlands Zuid-Amerikaanse Instituut en de KLM. Het was uiteraard niet mogelijk om alle interessenten uit te nodigen, doch allen die ideën hebben, die de goodwill van Nederland ln Zuid-Amerika kunnen verhogen, kunnen zich in verbinding stel len met de Zuid-Atlnntise Dienst van de KLM. Het is nu van groot belang dat de KLM en het Nederlandse bedrijfsleven kunnen rekenen op eikaars steun, want het ge zegde „de handel volgt de vlag" geldt ook ten aanzien van Zuld-Amerika. Moge dan de nieuwe luchtverblndlng, welke die vlag moet uitdragen, tot steun zijn van de handelsstroom in beide richtingen en tot prestige van „Holanda", dat in Zuld- Amerika nog stjeds voor een goede klant geldt. Nood-Gemeenteraad Langedijk Ged. Staten van Noord Holland hebben Ir. M.esu opdracht gegeven tot het maken van een beginplan om te komen tot her verkaveling van het Geestmerambacht, aldus deelde burgemeester Scheihaas mede op de Vrijdagmiddag gehouden laat ste vergadering van de Noodgemeente- raad te Langedjjk. Het eerste plan van uitvoering is bij het Groot Noordhollands kanaal aan weers kanten van de Prov Nieuwe weg. Deze zaak kwam aan de orde in ver band met het voorstel, vaststelling van een uitbreidingsplan ln de gemeente Lan- gedijk, n.1. ln het centrum der gemeente. Dit was berekend op handkracht en als werkverschaffingsobject. De bedoeling is om het werk machinaal te doen uitvoeren en zo economisch mo gelijk De kosten van herverkaveling zullen aanzienlijk minder bedragen dan f 15.000 per H.A., zoals ten onrechte ln de pers is geschreven. Het uitbreidingsplan zelf is voor de ge meente van de allergrootste betekenis, niet alleen voor het heden doch ook voor de toekomst. De bedoeling ls om spoedig ln het cen trum der gemeente met één der uitbrei dingsplannen te beginnen. Door Mej_ v. d Ban, Ir. van de Prov. Waterstaat, is over deze materie een uiteenzetting ge geven voor de raadsleden. Het plan voorziet o.a. ln de oplossing van de grote nood op wonlnggebied De materlalenschaarste is een grote rem. De tijdelijke raad heeft dus een be langrijke beslissing te nemen, doch ook van de nieuwe raad zal in deze veel ge vraagd worden. Het plan en de bebouwlngsvoorschriften werden vervolgens artikel gewljze benan- deld en het voorstel werd met algemene stemmen door de raad aanvaard. Diverse hamerstukken passeerden de agenda. Ter sprake kwam o.a. nog de sportbeoefening op de Zaterdag. De heer Beers (CPN) drong er op aan dat deze zaak spoedig aan de orde komt. De heer Kuiper (PvdA) vroeg naar de kerkklok van Noordscharwoude, die door de Duit sers ls weggeroofd. Ged Staten hebben het plan tot de bouw van 10 woningen te Broek op Langendijk goedgekeurd. De nieuwe brug over de Oosterstraat zal spoedig worden aanbesteed. Bij het verslag Prov. Waterleidingbe drijf waaruit bleek dat er ln 1945 f 86000 verlies was gemaakt, zeide de heer Vol kers (CPN) het niet gewehst te achten dat de tarieven verhoogd worden met een reserve van enige millloenen Bij Kon. besluit ls burgemeester Schel haas met ingang van 16 Juli J.l. benoemd en dd 23 Juli beëdigd door den Commis saris der Koningin De heer Weel (KVP) feliciteerde de voorzitter met deze benoeming. Aan Dr. W. Sterdonk werd na 34 Jaar eervol ontslag verleend als geneesheer belast met de armenpractljk te Broek op Langendijk. De nieuwe arts Raden Man- Joer werd als zijn opvolger benoemd. Aan mej. Verwer werd eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de O.L. school te Broek op Langendijk, ingaande 1 September. Als tijdelijk onderwijzeres werd be noemd mevrouw Luytlng—Vos van Zon te Zuidscharwoude. Aaf de Landbouwtentoonstellingen te Alkmaar en Schagen werd ieder f 25 subsidie verleend Tenslotte nam de voorzitter afscheid van de Noodraad, waarin een goede geest van samenwerking tot uiting kwam. Spr richtte zich in het bijzonder tot het raads lid P. v d. Molen en wethouder N.JCooy. De laatste heeft 23 jaren zitting gehad als raadslid en heeft hij tijdens de moei lijke jaren der bezetting heel goed werk gedaan. H.L.O.-examens Voor de door de afdeling Langedijk van de HL.O. afgenomen proeven slaagden de volgende personen: Jeugdgroep jongens: W. van Loenen, Dlrkshorn. Heren: J. IJff, p. Keppel, C. Gutter, G. van Barneveld en D. Smit, allen te Noordscharwoude; A. Joor, Oudkarspel; M. Strijbis en J. v. d. Molen, Dirkshorn: C. Kroon, Sint Maarten; K. Groes Jb. Fijnheer, Winkel. Jeugdgroep meisjes: Jople Oud, Elly Goudsblom en Elly van Dijk, allen te Oudkarspel; G. Spoor en Marle Stam mes, Dirkshorn. Dames; M. Spoor en M. Kant, Dirks horn. Een twintigtal deelnemers zal nog een of meer onderdelen van de proef moeten afleggen op een nader vast te stellen datum in September. Ook zal dan nog de gelegenheid bestaan de gehele proef af te leggen. Brandweerdemonstratie 4 De Langedijker vrijwillige brandweer corpsen hebben Zaterdagmiddag te Broek op Langendijk een demonstratie gegeven, waarvoor veel belangstelling bestond. Begonnen werd met een spuitdemon- stratle, waarbij alle vier de corpsen toon den wat „er in zat". Het kwam er ook uit. Vooral de kort geleden aangeschafte motorspuit, die door de Noord-Scharwou- ders wordt bediend, produceerde een ln- di ukwekkende hoeveelheid water met de zes stralen, welke op dit apparaat kunnen worden gekoppeld Tenslotte werd een behendigheidswed strijd gehouden, waaraan door alle vier corpsen werd deelgenomen. De uitslag hiervan was, dat Noord-Scharwoude met de eerste prijs ging strijken. Tweede werd Broek op Langendijk, derde Zuil- Karspel en vierde Zuid-Scharwoude. De demonstratie met het minimax- schuimblusapparaat slaagde uitmuntend. De benzine-brand werd vlot geblust. Drukke voetbal-ZondaQ „HET ls mij een raadsel, waar het lijk gebleven is", zei inspecteur Lantinga tot zijn vriend en collega Duyvis. De laatste zweeg en keek mistroostig naar de pun ten van zijn schoenen. Z'n ene been lag over het andere geslagen en maakte een licht slingerende beweging. Deze houding was DuyvLs tot een tweede natuur ge worden; dit ritueel betekende voor Lantinga, dat zijn vriend ingespannen zijn gedachten concentreerde. „Als we dus de gang van zaken nog eens stap vooi stap nagaan", dacht Duyvis hardop, „blij ven er nog twee punten over, die drin gend opheldering behoeven. Ten eerste: wie is de dader en ten tweede: wat is er met het corpus delicti, in casu het corpus mortem gebeurd?" „Teneinde deze twee brandende kwes ties op te kunnen lossen", zeide Lantinga, welbewust plagiaat plegend, „ls het het beste de beproefde methode van recon structie en re-reconstructle te volgen. De eigenaar van de palingkraam op de Nieuwesloot had dus, gezien de getuige nissen van zijn personeel, meer of minder intieme betrekkingen aangeknoopt met de waarzegster op het Hofplein. Dat Is bet eerste belangrijke punt, dat we in het oog dienen te houden. Ten tweede", in specteur Lantinga klopte langzaam een zwarte Lucky Strike op de nagel van zijn duim, want ook hij kon niet van zijn [rantsoen rondkomen, „ten tweede", her haalde hij „de eigenaar van de paling- kraam werd gisteravond tegen sluitings tijd gevonden achter de schiettent, met een wond ln het achterhoofd, die vermoe delijk veroorzaakt is door een stalen pen. In zijn hand had hij, merkwaardig ge noeg, een bot, waarvan de politiedokter constateerde, dat het afkomstig ls van een mensen nog merkwaardiger: van een mens die al geruime tijd, minstens tien Jaar, dood moet zijn!" Het betoog van den Inspecteur werd hier plotseling onderbroken door een bescheiden klopje op de deur. Vragend keek Duyvis zijn collega aan, die uit zijn stoel opgespron gen was en op de deur toeliep. De deur was echter al opengegaan en over de drempel stapte een klein, dik mannetje hiet een zware bril en een witte jas. „Ha, die dok!", begroette Lanlinga de binnen komende luidruchtig, „nieuws?" Duyvis pakte bereidwillig een stoel en de politie dokter vleide z'n vette lichaam neer. „Och, een paar dingetjes", zei hij lijzig. „Ik heb 't bot eens wat nauwkeuriger bekeken en bevonden dat 't een staart- wervel ls. Een staartwervel van een vrou welijk persoon. Minstens tien jaar oud: waarschijnlijk vijf-en-twintig. Dat kan ik zo precies niet meer nagaan". Toen de homp vlees in de witte Jas want an ders was 't eigenlijk niet zover geko men was, hield hij op en staarde begerig naar het pakje Lucky Strike, dat Lan tinga te voorschijn haalde. „Heb je die Juffrouw, die zich in een geraamte ver andert, nog onderzocht?" vroeg deze, terwijl hij deed alsof hij de begerige blikken van den politiedokter niet op merkte. „Ja, maar ze mist niks", ant woordde de dok langzaam; sneller liet hij er echter op volgen: „waar haal je die sigaretten eigenlijk?" „Gaat Je geen d an", zei Lantinga grof „Hier heb Je d'r een en hoepel nou maar op", liet hij er heel onparlementair opvolgen. „Merci" grinnikte de wltjas „als Je "t lijk vindt, doe 't dan de groeten van me, wil Je?" Meteen was hij verdwenen. De beide Inspecteurs zakten weer terug in hun stoelen en Lantinga hield de an der het pakje sigaretten voor. „Nee, Lant". weerde Duyvis af, „Je weet, ik rook niet". „Zeker om je hersens wat op peil te houden" sneerde deze. „Maar om tot de zaak terug te keren", liet hij erop volgen, „wat denk Jij ervan?" „Och. we kunnen eerst beter de zaak nog eens kalm nagaan", was 't antwoord. „De methode van re-reconstructie tot de macht x, zoals jij 't noemt „Goed". Inspecteur Lantinga vlijde zich nog gemakkelijker ln z'n fauteuil. „Volgens de vrouw van het slachtoffer, die tussen haakjes, vreselijk bang is. dat we haar erop aanzien, is het lijk, dat toen vanzelfsprekend nog leefde, om streeks half een, dus een half uur voor sluitingstijd vertrokken. Ze wist niet waar heen, doch vermoedde, dat hij naar z'n vriendin vriendinnetje kan je die dikke tante moeilijk noemen de waarzegster ging. Wij weten, dat hij daar %iet is ge weest. Het meisje, dat ln de kraam paling stond te verkopen, verklaarde, dat hij wel die kant ls opgegaan. En dat klopt ook. We hebben immers een verklaring van den eigenaar van het kalf met de zes poten, dat hij langs dat griezelige tQQtjo ls gekomen en het beest zelfs nog een blaadje gegeven heeft. Verder weten we dat hy een grapje heeft gemaakt tegen de cassière van het vlooien-theater Vol gens deze juffrouw was dat al om kwart voor een. want ze heeft de Waagtoren het voorspel van Sarie Marijs horen spelen. Daarna ontbreekt elk spoor van onzen patiënt. Hulpagent Meerstein heeft 'm toen hij den eigenaar sommeerde te slui ten dat was dus om een uur achter de schiettent gevonden. Toen hij echter wegging om assistentie te halen waar om bleef die sufferd er niet bij staan! was 't ïyk vertrokken. Dat was dus een paar minuten over een. Alleen dat bot lag d'r nog. Het afzoeken van de om geving heeft niets opgeleverd." Inspecteur Lantinga kneep bedachtzaam z'n peukje uit en keek z'n collega aan. „Ik heb zo'n Idéé, dat we met 't vin den van 't lijk, ook den dader te pakken hebben", zei deze. Lantinga knikte goedkeurend. „Precies wat lk ook dacht", zei hy. „Maar ga eens dooi." Een speurtocht op de kermis door Karet Viaar „De moord is dus gebeurd tussen kwart voor een en een uur", begon Duyvis voor zichtig. „De palingboer was waarschyn- Hjk op weg naar z'n waarzegstertje. Laten we eens aannemen, dat 't zo was. Om by haar te komen moest hy nog langs de schiettent, de sensatlebaan en de zweef molen. Naast de zweefmolen staat het tentje van de waarzegster. We hebben nu nog één getuigenverkla ring over, n.1. die van den zweefmolen baas. Het enige wat die gezlen heeft is, dat de eigenaar van de sensatlebaan en het slachtoffer elkaar zyn tegengekomen, ongeveer tussen zijn zweefmolen en dat spookhol. Meer wist deze getuige niet en de eigenaar van de schiettent, waarachter het lijk gevonden werd, laat ons ook lelijk in de steek.'' EXCURSIE. 4 Een 35-tal deelnemers aan de fruit teeltcursussen aan de Langedijk heeft Donderdagmiddag een excursie ge maakt naar het fruitbedrijf van de gebr. Oortman Gerling te Hoorn. Zij hebben daar onder de deskundige leiding van den eigenaar en van den heer Houter, de cursusleider, een rond wandeling gemaakt waarbij zij hun ogen goed de kost konden geven om de theorie aan de practijk te toetsen. Heer-Hueowaard. MOEILIJKHEDEN OVER SPORT TERREIN. In de laatste zitting van de Noodge- meenteraad kwam als belangrykste punt aan de orde de bespreking over het Ge- meenteUjk Sportterrein Momenteel loopt er een contract met de voetbalveren. S.V.W., welke inhoudt dat deze vereniging Zondag, Dinsdag en Donderdagavond over het terrein mag beschikken Namens voetbalver. K.S.V. 't Kruis vroeg de heer Punt of het niet mogeiyk was voor deze vereniging eveneens een avond in de week en op Zondag over het terrein te beschikken De burgemeester wees erop dat de ge meente een huurovereenkomst met S.V.W. had gesloten welke niet zonder meer verbroken kon worden. Gewenst werd hier dat onderling een goede regeling werd getroffen Burgerlijke Stand Geboren: CornelLs J., z. van N Rood en M. Peerdeman. Dorothea E.. d. van J. Grootjes en M. W. Paassen. Anna G. M., d. van O. Langedyk en J. Bekker. Simon A.. z. van P. J. wyte en A. J. Hiile. Co melis J., z. van J. C. v. Langen en C. de Wit. Anna C. W., d. van C. J. Plak en P. C. Wierlng Martinus P., z. van P. Westmeijer en G Broersen. Neeltje, d. van A. Vol kers en C. Evers. Ann, d. van H. Wa genaar en A, Bouwens. Jacobus E., z. van A. de Ruyter en J. Wagenaar. Jacobus C., z. van C. J. Ursem en J. Schuit. Nlcolaas J., z. van S. Mooy en A Zuurbier. Nicolaas A., z. van G. Veldman en M. Ursem. Johanna P. C. A., d, van K. Komen en L. V. de Sutter. Anna M., d. van W. C. Huismans en M. Hiemstra. Willem M. J., z. van M. N. Jak en A. Groenland. Johanna W. M., d. van G. Verwer en L. Hoedjes. Ondertrouwd: J. Buysman en V. Langedyk. G. M. Spanjaart (wor. te Den Helder) en G. Wokke. A. A. Groot (won. te Alkmaar) en J- M. van Schagen. F. Visser (won. te Den Hel der) en E. W. IJven. Getrouwd: C. Langendijk en C Kieft. J. Buysman en V. Langedyk. J. Rood en A. M. Rusquees. T. C Meester (won. te Medemblik) en E. Oud huis. G. M. Spanjaart en G. Wokke. Overleden Petrus Buterm, 36 J echtgen. van A. Karsten (overl. te Alk maar). Maartje Raven, 48 J., echtgen van A. Breugel. Pieter Krygsman, 15 J., z. van A. Groot en C. Meereboer. Obdam. VERGADERING VAN DE NIEUWE GEMEENTERAAD. Max. snelheid van motorrijtuigen Maandag, 27 Augustus, kwam de pas geïnstalleerde Gemeenteraad in vergade ring byeen. De zitting begon met het af leggen der zuiveringseed en de beëdiging der nieuwe Raadsleden. Met 6 tegen 1 stem, resp. voor de heren C. Henselmans en C. de Haan, werd eerstgenoemde als lste Wethouder benoemd, terwyi met 6 tegen 1 stem voor de heren C. de Haan en H P. de Wijs, de eerstgenoemde als 2e wethouder werd benoemd. De voorzitter wenste de belde heren geluk met hun be noeming en sprak de hoop uit op een prettige samenwerking, waarna op hun beurt de nieuwe wethouders voor hun benoeming en het ln hun gestelde ver trouwen bedankten. De heer H. Butter bepleitte een aan te geven maximum snel heid voor motorrijtuigen in de kom der Gemeente. Door B en W. zal hier aan dacht aan geschonken worden. De heer Commandeur zag gaarne verandering en verbetering in de straatverlichting by de Obdammerbrug welke voor het verkeer zeer misleidend-is. Ook dit zal door B. en W in behandeling genomen worden. Duyvis hield even op en zei toen: „dat is het materiaal, waar we mee hebben te werken. Ik zie er geen gat in. jy?" Als enig antwoord stond inspecteur Lantinga op en wenkte den ander hesi ta volgen. Een hulpagent salueerde voor hen. toen ze het polltie-bureau uit kwa men en weldra Hepen de twee temidden der vroüjke kermisgangers. Het was ln het oorverdovend lawaai onmogeiyk te praten, dus volgde Duyvis z'n oudere collega op de voet. terwijl deze zich een weg door de menigte baande. Ze kwamen langs de palingkraam, die gesloten was „Wegens Omstandigheden" stond met onregelmatige letters als motivering aan geduid langs het kalf met zes poten, waar een nieuwsgierige menigte zich voor do ingang verdrong: langs het vlooien theater, waar de cassière verleldeUjk glim lachend bezoekers naar binnen trachtte te werken; langs de schiettent, waar achter het ïyk gevonden werd; langs de sensatiebaan, waaruit de schrikgllletjes der griezelende dames opstegen, en ten slotte langs de zweefmolen, die lustig draaide onder de tonen van het geliefde „my guy's coma back". Voor de tent van de waarzegster bleef de Inspecteur staan tot Duyvis, die ach ter gebleven was, hem ingehaald had. Daarna stapte hy resoluut de tent van de koffiedikkykster binnen, nog steeds op de voet gevolgd door z'n collega. „Politie", zei Lantinga kortaf, toen de dikke dame alvast z'n hand probeerde te grijpen om uit zyn „levensiyn" de natuurUjke zeer gelukkige toekomst te voorspellen. „Gut alweer", zuchtte het mens, „Ik heb toch alles al verteld." „Als u het nu nog een keertje doet. zult u niet meer lastig gevallen wor den", antwoordde de inspecteur. „Het slachtoffer ls die bewuste avond niet Ify u geweest, nietwaar?", begon hij. „Nee, dat heb lk u al gezegd", zei de omvangryke dame mokkend. „En mijn schuld is 't ook niet", vervolgde ze, „en als-ie de baas van de sensatlebaan hier getroffen had. was-ie er niet beter aan toe geweest. Ik heb 't altyd wel gezegd: de kaarten liegen niet. Twee heren en harte-vrouw, daar komt altyd ongeluk van en als „Houd u maar op, houd u maar op, wuifde Lantinga; de woordenstroom, die haast niet te stuiten leek, werd op dit vriendelijk verzoek abrupt afgebroken. „Aan kaartenleggery geloof ik niet", xei Lantinga verklarend. IN Alkmaar en Heiloo worden mor gen belangrijke voetbalwedstrijden ge speeld. Aan de Westerweg spelen de Alkm. Boys de returnmatch te gen de Hoogezandse eersteklasser HSC De opstelling van de roodwitten ia als volgt: Kramer; Pater en Slikker (aan voerder); Bart, Appel en Kemp; A. In- dri, Brouwer, Untied, De Grand en Admiraal. 1r Alcmarie Victrix speelt morgen tegen ds Haagse derde klasser Westerkwartier, zowel met haar eerste als met haar tweede elftal op het Sportpark. Het eerste team der withemden ziet er als volgt uit: Brouwer; Hendriks en Maassen: H. Schmidt, G. Mulder en F.' Helderman; Krijgsman, Pluymers, Van Wiering2n (aanvoerder), Badenhuizen en W. Schmidt In Heiloo tenslotte organiseert „De Foresers" een wedstrijd tussen de eersteklassers „Stormvogels" (IJmui- den) en „Excelsior" (Rotterdam). Untied niet naar Bath Naar wij vernemen zal de midvoor van de Alkmaarse Boys, J. Untied, die gekozen is in het Alkmaars Elftal, dat Donderdag aanstaande naar Engeland vertrekt, niet meegaan. Zijn werk zaamheden verhinderen hem de reis naar Bath mee te maken. „Weet u anders niet?" „Nee", zei 't mens beledigd en ze sloot demonstratief haar mond. „Kom Duif", zei Lantinga, „ik weet nu wel genoeg." Vragend keek Duyvis naar het raad selachtig glimlachende gezicht van zyn metgezel, toen ze het tentje ultgingen en regelrecht op de sensatiebaan afgingen. Zijn verbazing werd nog groter, toen Lantinga hem vroeg: „heb je een zak lantaarn by je?" „Natuuriyk", zei Duyvis. Lantinga stak het ding in zyn zak en nam aan de kassa van het spookhol, waaruit nog steeds angstgilletjes op ste gen, twee plaatsbewyzen. „Je bent toch niet bang in 't donker, hè?" vroeg hy, toen ze in 't wagentje stapten, dat hen in het geheimzinnige duister voerde Het wagentje schudde over de rails en Duyvis kroop onwillekeurig tegen zyn vriend aan, als zocht hy bescherming. Een lampje flitste plotseling aan en ze zagen zichzelf in een spiegel op zichzelf aankomen. „Flauwekul", zei Lantinga misprijzend. Duyvis grinnikte toen de zaklantaarn aanflitste. „Ik geloof eerder, dat jy bang bent ln 't donker", giechelde hy. Tot zyn verbazing sprong Lantinga echter uit het wagentje en verdween in het duister, achter de lichtcirkel van de lantaarn aan. Duyvis bleef zitten en keek hem met ver bazing achterna. Het wagentje zwenkte echter en reed toen ook achter het licht aan. Even rilde Duyvis toen plotseling een geraamte voor hem opdoemde, maar z'n schrik maakte plaats voor verbazing, toen hij merkte, dat Lantinga naast de grynzende figuur geknield lag en tfe plek betastte, waar zich doorgaans een lichaams deel bevindt, dat men niet nader te noe men pleegt. „Juist", gromde Lantinga tevreden, toen by weer naast zijn mede-passagier in het karretje sprong. „Wat Juist?" in- fomeerde deze passagier nieuwsgierig. „Snap je 't niet", vroeg Lantinga met nauw verborgen geringschatting. „Dat geraamte mist een stuitbeentje!" Duyvis kreeg geen tyd om de betekenis van deze vondst op haar juiste waarde te schatten, want de bewegelyke Lan tinga maakte alweer aanstalten om uit het wagentje te springen. „Let op", zei hy, toen hy weer zijn benen over de rand slingerde. Hy bleef echter op de rand zit ten, want reeds flitste weer een lichtje aan en een afschuwelijk grijnzende pop, De optocht van morgen Morgenmiddag zal er een optocht ge houden worden door de leden van de Alkmaarse Gymnastiekverenigingen, van de Alkmaarse Jeugdgemeanschap, padvindersers, en padvinders ter gele genheid van de veraardag van H. M. de Koningin en de aanwezigheid van hef Bath-Comité. De route van de optocht, wélke om 2,30 uur van het Waagplein vertrekt, is als volgt: Houttil, Lange- straat, Koorstraat, Nieuwlander Singel Emmastraat, Straatweg, Ritsevoort, Koorstraat, Langestraat, Houttil, Haag plein, Alkmaars elftal ook naar Wales Het Sportcomité heeft van Engel se zijde de uitnodiging ontvangen met het Alkmaars voetbalelftal ook in Wales een wedstrijd te spelen. Hierdoor zou het verblijf der Alkmaarders in Engeland met drie dagen worden verlengd. A.s Maandag zullen de deelne mers (voetballen en zwemmen) met het Sportcomité een bijeenkomst hebben in~Tfët Stadhuis. die scheefgezakt in een stoel lag, ver sperde hen de weg. Het wagentje zwenkte echter naar rechts, doch ln het voorbygaan raakte Lantinga het schrikaanjagend voorwerp even aan. Duyvis voelde lang zaam een vermoeden bij zich opkomen, maar voor hy dit vermoeden kon uiten, knorde de oudere inspecteur triomfan telijk: „DAT WAS HET LIJK!" „WAS dat nou zo maar een inval van Je om ln dat spookhuis te gaan?", vroeg Duyvis toen ze een uur later, na de arrestatie van den eigenaar van de sensatiebaan, by elkaar zaten ln de rus tige kamer van Lantinga's woning. „Nee, zeker niet", antwoordde de oude inspecteur glimlachend. „Hoorde je niet wat die ratelende waarzegster zich liet ontglippen, toen we haar bezochten? „Als-le de baas van de sensatiebaan hier getroffen had. was-ie er niet beter aan toe geweest". Dat gezegde te combineren met het vinden van dat bot was maar een ogenblik werk! De twee kwamen elkaar immers tussen zweefmolen en sen satiebaan tegen! De moordenaar heeft daarop z'n slachtoffer met een zoet lijntje meegetroond naar het velligfe duister van z'n spookhol. Twee heren en harte-vrouw loopt immers altyd verkeerd af, zei de waarzegster! „Maar waarom sleepte de moordenaar het lyk eerst achter d$ schiettent?" wilde Duyvis nog weten. „Vermoedeiyk omdat hy er geen raad mee wist De moord gebeurde in het spookhol en om precies te zUn, by dat eerste geraamte, waarvan het staartbeen ontbrak. Volgens ndjn methode van re- reconstructie heeft de moordenaar het lyk eerst achter de schiettent gebracht, om er van af te zyn. Een paar minuten later vond hij het waarschijnlijk toch vei liger het ïyk te verbergen. Juist in de minuut, dat de hulpagent, die het lyk ontdekte, weg was om assistentie te halen, sleepte de moordenaar z'n slacht offer terug naar de tent, waar hij hem op die schitterend gevonden plaats in stalleerde". „Schitterend gevonden, in derdaad". geeuwde Duyvis. ..het publiek, dat dat tentje bezocht heeft, had dus wel reden tot griezelen!" „Dat hadden ze", beaamde Lantinga „A propos, ook een sigaret? Je heb'. hersens nu toch de eerste vier-en twintig uur niet meer nodig!" „Ja ik kan 't me nu wel permitteren", antwoordde Duyvis parmantig. Oudorp. Dodelijk verkeersongeval Op de provinciale weg onder de gemeente Oudorp is gisterenavond de 50-jarige wielrijdster, mevr. Mad- deromStekelbos uit Alkmhar, door een vrachtauto overreden en op slag gedood. Het stoffelijk overschot is naar het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar overgebracht. St. Pancras. GEMEENTERAAD, De noodraad kwam onder leiding van burgemeester Kronenburg voor het laatst voltallig bijeen. Ingekomen was o,a. de herbenoe ming van den burgemeester en van Ged. Staten goedkeuring op de dienst 1943. Het onderzoek der geloofsbrieven door de commissie uit de raad werd in orde bevonden. Het Bouwplan houdt verband met het uitbreidingsplan. Wat de nood woningen betreft is dit een nood zakelijk kwaad, soepelheid mag niet meer betracht worden. Elke arbei derswoning zal 10,000 moeten kos. ten. Een Verzoek om ontheffing van schoolgeld werd afgewezen, omdat de berekening uitgaat van de In spectie der Belasting. Bij het afscheid der noodraad dankte de voorzitter vooral den heer C. Duif voor het vele werk, dat hij voor de gemeente heeft gedaan. Ook aan de scheidende raadsleden Stammes en Boon werd dank ge bracht. Hensbroek. PARTIJ VAN DE ARBEID. De afdeling Hensbroek van de Par tij van de Arbeid heeft besloten om op het in September aanstaande te Am sterdam te houden congres van de Partij van de Arbeid, zich te onthou den van adhesie bij uitzending van dienstplichtigen naar Indonesië, in wel ke vorm ook. DE ZEVEN WERELD WONDEREN Meesterwerken der oudheid In de oudheid kende men zeven wereldwonderen. In de eerste plaats de pyramiden van Egypte, die we allen kennen van foto's en beschrij vingen. Verder de hangende tuinen van Babyion, het Mausolaeum te Halicarnassus en de tempel van Diana te Efeze. Voorts waren daat nog de Kolos van Rhodos, het beeld van Zeus door Phidias en tenslotte de pharus of vuurtoren van Alexandrië. Het waren meester werken die terecht beroemd waren. Tegenwoordig kennen we ook nog meesterwerken die befaamd zijn. Bijvoorbeeld de drie onover troffen melanges van de Gruyter's koffie Rood, Blauw en Oranje merk. Meesterstuks van vakman schap. Door ervaren specialisten samengesteld en gebrand De lucht dichte koffiesilo's van De Gruyter beschermen het aroma en verzeke ren U daardoor het puur genot van deze edele drank. De Gruyter's koffie een wonder van geur en smaak. (Ingezonden MededeUngen.) Egmond aan Zee. NIEUWE RAAD. De nieuwe raad van deze ge meente is bijeengeroepen op Dins dag 3 September a s., des namiddags te 2.30 uur De agenda vermeldt o.a.: Wethoudersverkiezing. Egmond aan den Hoef. NIEUWE RAAD. De raad dezer gemeente komt bij een op Dinsdag 3 September, des morgens te 9.30 uur. Agenda: o.a. Wethoudersverkie zing. NOORDER5IARKTBOND 41000 kg witte kool 5,70—6; 74000 rode kool 4.20-4,90; 13000 gele kool 9.80—13; 2600 uien 6,60—7,70; 5500 kroten I 3.90— 4,40; II 3,40; III 2,$0; 27000 slabonen 19.60—41,20; afw. 17—17,30 300 groene kool 14,60.

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 3