lltmaarder Vorming van wereld-voedselraad Belangrijkste internationale organisatie Volgend jaar: de wereldtitel De kleine zelfstandige Terug tot de dagen van Ali Baba U.N.0 .-vergadering uitgesteld IN^ZOHKEfCtifc Wisselende bewolking met langere periodeh van zonneschijn, in de vroege ochtend nog enige buien in de kust strook, overigens overwegend droog, matige tot zwakke Westelijke tot Zuid westelijke wind. Temperatuur: Zomerbad 19 gr. C. 68,2 gr. F.; Overdekte 23 gr. C.— 73,4 gr. F. DINSDAG 10 SEPTEMBER 1946. 2e Jaargang No. 225-449. Directeur: Th. W. Rcijnders Jr. Hoofdredacteur: G. E. de Winter. DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE: N.V. NÓORDHOLLANDSE PERS 1945 I.O. Redactie en Aflra.: Achterdam 20, tel. 2274.Advertentie-afd.: Langestraat 15, tel# 1971. De Britse piloot D. V. C. Cotes is ln een Gloster Meteor met een gemiddel de snelheid van ongeveer 750 km. van Parijs naar Genève gevlogen. Hij had geen bijzondere voorbereidingen ge troffen. De bedoeling was met het vliegtuig voor de Zwitserse regering te demonstreren. (Rtr.) F. A.O.-conferentie Een vrolijke roversbende Str John Boyd Orr, directeur-generaal van de Food and Agriculture Organl- •ation der Ver. Naties, deelt mede, dat de voorstellen voor een wereldvoedselraad door de afgevaardigden ter FAO-conferentie in beginsel ztjn aanvaard. Sir John meent, dat de FAO de belangrijkste van alle internationale organisaties Is, omdat tot doel heeft alle volken datgene te verschaffen, wat allereerst nodig is. Sir John voegde eraan toe, dat cfe vol keren er bij hun regeringen op aan moesten dringen de voorstellen, betrek king hebbend op de Wereldvoedselraad, te onderschrijven, daar anders eenzelfde crisis dreigde als na de vorige wereld oorlog. Hij is van mening, dat de gehele wereld twee maal zoveel voedsel kan voortbren gen, als thans het geval is. Rusland uitgenodigd Op de bijeenkomst van heden werd be sloten de Sowjet-Unle en Argentinië eveneens uit te nodigen volwaardig lid te worden van de commissie, die benoemd ls om het voorstel tot oprichting van een wereldvoedselraad te bestuderen. Indien deze belde landen de uitnodiging niet aanvaarden, zuilen zij het verzoek ont vangen als toegevoegde leden aan de be sprekingen van deze commissie deel te nemen. De groep afgevaardigden, die was aan gewezen voor de beraadslaging over het lidmaatschap van deze .commissie heeft voorgesteld, dat behalve'de Sowjet-Unle en de volgende 15 landen ln deze com missie zouden zijn vertegenwoordigd: Australië, België, Brazilië, Canada, China, Cuba, Denemarken, Egypte, Frankrijk, Brits-Indlë, Nederland, de Republiek der Phillppljnen, Polen, Groot Brlttannië en de V.S. Londen, Parijs, Washington en Genève werden als mogelijk hoofdkwar tier voor de commissie genoemd. De landbouwcommissie In de bijeenkomst der Landbouwcom missie verklaarde Henson, directeur der afd. van de UNRRA voor het herstel op landbouwkundig gebied, dat deze afde ling van plan ls haar werkprogramma tot einde Juni af te werken, hoewel zij de organisatie reeds op 31 Jan. aan de FAO zou kunnen overdragen. Dan eerst zijn echter de fondsen uitgeput. Generaal Macdougall, buitengewoon adviseur van den directeur-generaal der FAO, deelde mee, dat de desbetreffende besprekingen tussen den directeur-generaal der FAO en den directeur-generaal der UNRRA er waarschijnlijk toe zouden leiden, dat de FAO, wanneer zij het werk van de UNRRA overneemt, er ln zal toestemmen, de leden der UNRRA, die niet bij de FAO zijn aangesloten toch te helpen. De woord voerder van Portugal drong er op aan, dat de uitkomsten van Duitse en Ju liaanse onderzoekingen op landbouwkun dig gebied ter beschikking van de leden der FAO zouden worden gesteld, en dat de FAO ook aandacht zou besteden aan wijn en olijfolie. Tien jaar voor imitatie Mata-Hari De Rotterdamse Kamer van het Haagse Bijzonder Gerechtshof heeft gisteren de 22-jarige steno-typiste Dorothea van Gemerden, conform de eis tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld. Zij heeft, als dubbel gangster van een spionne fungerend, de 26-jarige student R. M. van Baax- le, een illegaal werker," in handen van de Duitsers gespeeld in de wachtkamer van het station D. P. te Rotterdam, hetgeen den jongeman het leven kostte Aanslagen in Tel Aviv Terroristen hebben in de Joodse stad Tel Aviv een aanslag gepleegd op het huis van een Britsen majoor. Deze werd gedood, terwijl zijn vrouw onder" het puin werd bedolven. Bij een andere aan slag werd een hoge Britse officier van politie gewond en een Arabisch soldaat gedood. De Joodse terroristische organisatie Irgoen Zwai Leoemi heeft een commu-' 1 niqué uitgegeven, waarin zij verklaart ten volle verantwoordelijk te zijn voor de „anslagen. Het communiqué zegt ver der, dat de aanslagen zijn gedaan naar aanleiding van Bevin's „vredesconferen tie voor Palestina". Een woordvoerr* van het Jewish Agency heeft verklaard waarom 't Jewish Agency niet aan de conferentie voor Pa lestina wil deelnemen. Als namelijk èn het Jewish Agence èn de Arabieren het voorstel van de Engelse regering zou den verwerpen, zou dit voor Engeland een reden zijn o mhet compromis-voor- stel nolens volens door te zetten. De oogst ln Rusland gaat voorspoe dig. Reeds ruim 70 procent van de graan oogst en van gewassen voor industriële doeleinden zijn reeds binnen, aldus meldt Radio Mosoku. Na het Staantontournooi Boiwinnik en Euwe over Groningen Wie meent dat de rust in de schaakwereld weergekeerd is heeft het mis. Nu het opwindende Staunton-tournooi tot het verleden behoort, maken de Russen zieh op voor de landenwedstrijd RuslandAmerika welke binnenkort in Moskou gehouden zal worden. Dr. Max Euwe zal daar als wedstrijdleider fungeren. Voorts heeft de Wereldschaakbond de deelnemers bekend gemaakt welke volgend jaar om de wereldtitel sullen spelen, welk tournooi in Nederland gehouden zal worden. Aan het tournooi om het wereldkampioenschap schaken, dat in 1947 in ,ons land zal wor den gehouden, nemen Botwin- nik, Euwe, Fine, Keres, Reshev- ER heerst een onrustige stemming in de kringen van de kleine zakenmensen. Zij zitten met tal loze moeilijkheden, waarmede zij geen raad weten. Nog altijd heeft de kruidenier, de bakker, de slager bonnen te knippen en te plakken. Moet hij een gang naar het distri butiekantoor maken om daar zijn oplakvellen in te leveren. Deze be slommeringen bezorger, hem nu reeds jaren slapeloze nachten. Daarnaast ondervindt hij mede de neerdrukkende invloed van deze tijd. die in materieel, en ander opzicht, niet bracht de vervulling van vaak te hoog gespannen verwachtingen. Wij waren door de Londense radio indertijd bij herhaling in de waan gebracht, dat na de bevrijding het nog maar een kwestie van dagen zou zijn eer de schepen beladen met voedsel en andere nuttige zaken onze havens zouden binnen stomen. Het is helaas anders gelopen. DE voedselpositie van ons land heeft inderdaad een zeer aan merkelijke verbetering ondergaan. Wij behoeven geen honger meer te lijden. Wij zijn zelfs weer in staat geleden verliezen bij te spijkeren. Maar niemand zal kunnen volhou den, dat onze voedselpositie over dreven gunstig te noemen is. Spe ciaal de sortering laat nog veel te wensen over. Wij klagen daarover niet, omdat wij al te zeer door drongen zijn van het feit, dat onze regering wel voor heel grote moei lijkheden staat om ons land, uitge plunderd door de duitsers en be rooid aan deviezen, weer op de been te helpen. Maar nog moet de leverancier .maar al te vaak „neen" zeggen te gen zjjn klanten. Dat werkt niet stimulerend op zijn activiteit en be derft de juiste arbeidsvreugde. ER zijn echter dingen, die hem nog meer een ergernis zijn Wij denken daarbij aan de prijsbe- heersing. Niemand zal het nut van deze overheidsbemoeiing ontkennen. Ook de kleine zakenman niet. Wi.i hebben nog kort geleden in een hoofdartikel op de noodzaak der prysbeheersing gewezen. Maar de wijze waarop deze prijsbeheersing wordt uitgeoefend, kan niet steeds gelukkig worden genoemd. Een groot aantal opsporingsambtenaren reist het land af om hier en daar en overal te constateren of de win keliers wel de juise prijzen voor de door ten ten verkoop aangeboden artikelen berekenen. Ontdekken zij een afwijking, dan volgt een be keuring, met als résultaat een boete van vaak enige honcterlen guldens Verdiend? Zeker! Doch toch vaak een beetje zuur. Want maar al te dikwijls moet de leverancier tegen te hoge prijzen inkopen. Ook dat mag hij niet, dat weet hij. Maar niet zelden zal het hem onmogelijk zjjn vast te stellen, dat de bedongen prijzen te hoog zjjn en nog vaker zal hij welbewust toch kopen, om dat zijn bedrijf slechts kan draaien, ais hij artikelen aan den klant aan »e bieden heeft. Een lege winkel noodt niet tot kopen. De klant staat te dringen om zich van alles en nog wat aan te schaffen. En deze is be reid daarvoor te betalen wat er voor wordt gevraagd. MEN zou in het bovenstaande een pleiten onzerzijds kunnen zien tegen een beheerst prijzenstel sel. Niets is minder waaf, dan dat! Maar het is naar onze mening zaak dat de prijzen controle in de eerste plaats wordt uitgeoefend aan de bron, dat wil zeggen bij den fabri kant. En daaraan hapert nog wel eens iets. Want daar zijn de over tredingen minder gemakkelijk te constateren. Daar wordt deskundig heid vereist om het zondigen tegen ae voorschriften te ontdekken. Des kundigheid waarover vele ambte naren, hoe kan het anders, niet be schikken. Wij pleiten daarom voor een soe pele prijscontrole bij de winke liers. Een prijscontrole, die aan de ene kant het publiek toch beveiligt, rraar aan de andere kant aan den winkelier niet een dodende last op legt. DE winkeliers klagen ook over de geringere activiteit van ver schillende rijksbureaux. Wij kennen een geval dat een textielwinkelier een half jaar moest wachten eer in een bepaalde zaak een beslissing werd genomen. Enige malen waren de stukken op onverklaarbare wijze zoek geraakt. Dat zijn dingen, die niet voor mogen komen. Zij belem meren de opbouw van ons zaken leven op een niet te dragen wijze. Wij zullen het ongetwijfeld niet kunnen stellen zonder een ver door gevoerde ambtenarij. Daar is op zich zelf niet veel tegen in te bren gen. Maar wij zullen er tegen die nen te waken, dat deze ambtenarij haar dienende taak niet ontgroeit en daardoor een belemmering wordt voor het zakenleven. En dat gevaar is wel degelijk aanwezig. DEWÏ. sky en Smyslof deel. Deze zijn door de FIDE hiertoe aapgewe zen. Tournooi om het wereld kampioenschap. Indien het tournooi te Groningen door een outsider zou zijn gewonr nen, zou ook deze als zevende can- didaat deelnemen. De overwinning van Botwinnik sluit dus een zevende man uit. In het tournooi om de wereldtitel zullen de spelers elkaar vier maal ontmoeten, zodat ieder 20 paitijen te spelen krijgt. Per week zal 4 dagen worden gespeeld, de overige dagen worden benut voor het uitspelen van afge broken partijen. Het tournooi zal dus 5 a 5Vi week duren. De plaats waar het tournooi gehouden wordt, zal einde dezer maand worden be kendgemaakt. Zoals men weet, staan reeds drie Nederlandse plaatsen (Noordwijk, Amsterdam en Hilversum) voor dit tournooi op de nominatie. Botwinnik en Euwe over Groningen. Naar Botwinnik onze speciale ver slaggever mededeelde* was het Staunton-tournooi te Groningen een der zwaarste, waaraan hij ooit deel nam. Hoewel hij de tijdsduur van het tournooi wat kort achtte, had d® Russische kampioen voor de organi satie niets dan lof. Dr. Max Euwe was eveneens van mening, dat de bezetting van het tournooi bijzonder sterk was. De uitslag gaf' een juist beeld van de sterkte. Over het resultaat van het tournooi om de wereldtitel in 1947 waagde Euwe nog geen voorspel ling. ,,De deelnemers zijn volkomen gelijkwaardig", aldus onze nationale kampioen. Dr. Euwe zal zal voor dit tournooi geen wedstriiden meer spelen, „ik heb voorlopig genoeg gehad", verklaarde hy. Het nationaal iournooi. Dr. L. Stumpers, uit Eindhoven, heeft in de laatste ronde de over winning behaald op Bergsma en is daarmede tevens winnaar geworden van het nationaal-tournooi te Gro ningen. In totaal heeft hy in de 11 ronder 7 Yi punt behaald en komt in aanmerking voor de erste prijs: een geldprijs van 150. Mevr. Heemskerk blijft kampioene van Neder land. In de 8ste ontmoeting tussen de dames Heemskerk en Roodzant wist mevr. Heemskerk zich te handhaven en werd deze laatste, uiterst span nende wedstrijd geëindigd in het geven van remise. Beide dames eindigen nu met 4 punten, zodat mevr. Heemskerk haar titel schaakkampioene Nederland behoudt. Zaterdagavond om negen uur zat de 54-jarige huishoudster F. G. in de keuken van de familie S, aan de Abraham van Stolkweg in voormalig Overschie een spelletje patience te spelen. Plotseling meende zij enig gerucht te horen. Twee gemaskerde mannen bevonden zich in de deuropening en bedreigden haar met een revolver. „Als je een kik geeft, schieten wij je neer", luidde het parool. De mannen zetten haar op een stoel in een kast en sloten deze af. Een van de indringers bleef voor de kast staan, terwijl de ander het gehele huis ging doorzoeken. ALS ER DRANK IS IN DE MAN. In de kelder had hij succes en vond diverse alcoholische dranken. Het duo begon maar met deze spiritualiën waar door zij dermate "beschonken werden, dat zij uit balorigheid een ware ravage gin gen aanrichten. Zo werd o.m. het radio toestel in elkaar geslagen en een pot met inkt over het blad vna het schrijf bureau uitgestort. Enige keren werd de deur van de kast geopend en dan moest de wanhopige vrouw, daartoe met het pistool op de borst gedwongen, antwoor den waar zich dit of dat bevond. ALS EEN ROEPENDE IN DE WOESTIJN. Na aldus ruim twee uur lang in de donkere kast als het ware op een pijn bank te hebben gelegen, hoorde zij ein delijk niets meer en begreep^dat de in dringers verdwenen waren. Hierop zette zij het op een gillen, maar de buitenwe reld hoorde haar niet. Gelukkig was zij „bijdehand" genoeg om met behulp van een hamer en een beitel, die in de kast lagen, tenslotte een paneel van de deur te versplinteren. In overspannen toe stand waarschuv zij de politie, die onmiddellijk een uitgebreid onderzoek instelde. De indringers bleken een goede slag te hebben geslagen Verdwenen was al het tafelzilver en verschillende zilve ren sieraden, een filmapparaat en enige films, een groot bedrag aan geld, vele andere artikelen van waarde en alle distributiebescheiden. Uit het onderzoek is gebleken, dat de daders, jonge man nen van twintig tot twee en twintig jaar. zich via een W.C-raampje aan de ach- erzijde van de woning toegang hadden verschaft. In Turkije is eer 20.000 km goedgekeurd. wegenplan van Een gedenkteken voor Dokter van Hilten BINNENKORT EEN INZAMELING, i Toen kortgeleden het overlijden van dr. Th. C. van Hilten ln Alkmaar bekend werd, was difgeheel onverwacht. Wie kende niet dr. Van Hilten. den be- niinden grijzen kinderarts? Vele kinde ren heeft hij in zijn leven geholpen, vele moeders zijn hem innig dankbaar voor alles wat hij voor hun kinderen deed. Overal waar hij kwam had hij een vrien delijke groet, een hartelijk woord. Er is nu gelegenheid om zij het posthuum dokter Van Hilten zijn dank baarheid te tonen. Enige moeders zijn op het Idéé ge komen, om in Alkmaar een gedenk teken op te richten ter nagedachtenis van dr. Van Hilten. Huis aan huis zal binnenkort een lijst-inzameling wor den gehouden, zowel ln Alkmaar als in de naaste omgeving. Van de opbrengst, die, naar wij ho pen. overweldigend groot zal zijn, zal waarschijnlijk ln het Consultatie bureau voor Zuigelingen aan de Gast huisstraat een gedenkteken worden geplaatst. WIJ bevelen deze Inzameling warm ln de aandacht van alle Alkmaarse ouders aan. Bijdragen kunnen gestort worden bij de volgende adressen: KENNEMERPARK 28. VAN HOUTENKADE 5O ■LYCEUMSTRAAT 65.J)i4 Alkmaar heeft met gulle hand geofferd voor de nood-Schouwburg, voor het Rode Kruis, voor de getroffen gebieden. Laat Alkmaar het thans ook doen voor dr. Van Hilten!! Iedere oud-patiënt, iedere Alkmaarder, geve wat hij kan! EEN VERMAARD ORKEST IN T GULDEN VLIES. Vrijdag a.s. des avonds 8 uur zal het Solisten-Ensemble (18 personen) „Marin Xamré avec ses Tsiganes" in 't Gulden Vlies een zeer bijzon dere avond bieden. Dit Brussels amusements orkest (symphonie-bezettinig) zal een afwisselend programma ten ge hore brengen, waarbij o.m. Lore Bèche Grande Vedette de 1'Opéra de Nice et de Bruxelles en Monsieur Armand Fréqüin, tenor de 1'Opéra de Paris, hun medewerking zullen verlenen. BEZOEK UIT AMSTERDAM. Gistermorgen kwam het passa giersschip „De Veluwe" met 650 man personeel van de bekende let- terzetterij „Tetterode" uit Amster dam te Alkmaar aan. 23 Oef ober fe New-York Groot-Brittannië zal het voorstel van België. China. Frankrijk en de Sowjet- Unle om de algemene vergadering der Verenigde Naties te verzetten naar de 23ste October a.s. ondersteunen. Alex- ander, plaatsvervangend hoofd der Britse delegatie ter Paryse vredescon ferentie, heeft het voorstel voorlopig aanvaard. Uiteindelijk wordt erover beslist door Trygve Lie, den secreta ris-generaal der V. N., in overleg met de leden. VAN Brits standpunt bezien heeft de jongste bijeenkomst der Grote Vijf drie positieve resultaten gehad: 1) de alge mene vergadering der V. N. zal niet zo lang worden uitgesteld als China en de Sowjet-Unie aanvankelijk verlangden (nl. niet tot 11 November a.s.); 2) de kwestie Duitsland zal in Novemher door de vier minsters van buitenlandse zaken behandeld worden. 3) de bijean- komst der vier minsters heeft gelijk tijdig met de algemene vergadering der V. N. plaats. Niet beslist ls over deze twee pun ten: 1) zullen de vier ministers de al gemene vergadering der V. N. bijwo nen? (Deze wordt gehouden te New York» 2) zo ja, zullen dan ook de dis cussies over de Duitse kwestie te New York piat-ls hebben? Er is reden om te veronderstellen. Oè.t enige, wellicht zelf alle ministers De Russische schaakmeester Botwinnik won het te Groningen gespeelde Staun- ton-schaaktournooi met 141/» punt voor onze landgenoot, dr Max Euwe. die met 14 punten eindigde, Botwinnik feliciteert Najdorf, die de laatste partij tegen hem wist te winnen, ANP p. van buitenlandse zaken het moeilijk zullan vinden om naar New York te gaan ter bijwoning van de algemene veigadering der V. N. HAVENSTAKINGEN IN BELGIE. De staking in de Brusselse haven duurt nog steeds voort. Hedenavond zal waarschijnlijk een vergadering der stakers plaats hebben. Te Antwerpen werd gisterenmor gen overal het werk hervat. In de haven van Gent wordt de staking voortgezet. Heden zullen in de namiddag de dokwerkers een al gemene vergadering houden om de beslissingen te onderzoeken, die 's morgens door de commissie van bemidelaars genomen zullen wor den. VERSTREKKING VAN VLEES IN RESTAURANTS. Een bericht, als zouden de res taurants 50 gram vlees per maaltijd mogen verstrekken (waaruit dus zou zijn af te leiden, dat al wat men meer dan 50 gram krijgt „zwart" zou worden) is niet juist. De res tauranthouders zyn verplicht hon derd gram vlees per maaltijd te geven Caféhouders opgepast! In de nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks 12 uur is door 2 gemaskerde mannen, gewapend met revolvers, op het café van K. Fleuringen te Alhergen een roofoverval gepleegd. De mannen dreigden den caféhouder met hun wa pens en dwongen hem een bedrag van 5000 af te geven. Ze verdwenen spoorloos. Enige dagen geleden werd onder gelijke omstandigheden een der gelijke roofoverval gepleegd 'op een buiten-café te Hengelo en twee weken geleden had een Hoornse caféhouder de première". Grepen uit het Radioprogramma WOENSDAG II SEPTEMBER. HILVERSUM I. 7.00 en 8.00 Nieuws. 9.15 Voor de jonge zieken. 11.45 Famllieberien- ten uit Indië. 15 25 Oude Engelse muziek 18.30 Voor de Nederl. Strijdkrachten. 19.15 Land- en Tuinbouw. 20.08 Marinierskapel 23 00 Orgelconcert. 23.30 Werken van HSndel. HILVERSUM n. 7.00 en 8.00 Nieuws. 8.50 Voor de hnisvrouw. n.45 Voordracht 15.00 Voor de jeugd.' 19.30 VPRO: Voor dracht. 20.15 Operette 21.05 Hoorspel. 2l.5f Dolf v. d. Linden. 2245 Geestelijk leven De Zonnestraal-collecte TEGEN DE TUBEP.CULOSF.?* Met de nood en de ellende der achterliggende jaren als bondgeno ten, kreeg de tuberculose weer ge ducht vat op ons volk: het aantal slachtoffers steeg enorm. De sana toria zijn overvol; er is beangsti gend plaatsgebrek en duizendtallen lijders wachten op hulp. Extra maat regelen in forse stijl zijn hier ge boden. Ons volk wéét dit en wil helpen. Voor hert sanatorium werk van „Zonnestraal", dat zich wil uitbrei den, zal de „Zonnestraal"-dag van Zaterdag 14 Septtmber a s. voor iedereen gelegenheid scheppen zyn penningske te offeren. Het comité voor de collecte ver- trouwt dat niemand zal achterblij ven „een steentje bij te dragen" om aldus mee te werken het smartelijk lange wachten op sanatorium-opna me te verkorten. Aanmeldingen om te helpen col lecteren worden gaarne ingewacht aan het Secretariaat van het Comité, adres: Troelstrakade 70. - GESLAAGD. Bij het te Amsterdam gehouden exa men der Eerste Nederlandse Modevak school vereniging „ENSAID" slaagden voor costumière en moderne stofversie- ring de dames R. v- Bemmel te Alkmaar. R. Eikelenboom te Castricum. A. Mod der te Schermerhorn, L. Pols te Heer- hugowaard en T. Reymer te Alkmaar. Voor diploma Lingerie Coupeuze mej. J. v. d. Schoor te Castricum Voor diploma Lingerie, Huishoud-, Sport- en Kinderkleding de dames T. Attema te Slootdorp, A de Boer te Alk maar, E. Bom te Ursem, C. Gerritse te Stompetoren, A. Hilvers en M. Hilvers te Heerhugowaard. A Hoogland te Broek op Langendijk, R. Kes._J.e Alk maar, A. Miedema te Slootdorp, H. Pols en B. Pols te Heerhugowaard en C. Reitsma te Wieringerwaard. DE JEUGD TREKT DE WERELD IN. 5 De Esperanto Wereld-Jeugd-Organi- satie „Tutmonde Junbar Organizo" heeft met een groep van 50 jonge mensen van de Nederlandse afdeling een Schots- Nederlandse vriendschapsweek te Soes- terberg gehouden. Er werden door den heer Wendt, die de algemene leiding had. lezingen gehouden over Schotland en de heer Weisman, filmoperateur van de Britsh Council te Den Haag, gaf een filmvoorstelling over Schotland. Doel hiervan is: le. de kijk van de jeugd op hun wereldburgerschap te ver ruimen en 2e. hen voor te bereiden voor een tocht door Schotland geduren de vier weken in Juli of Augustus het volgende jaar. Ieder, die hiermede behulpzaam wil zijn (de bedoeling is de minder goed ge situeerde jeugd naar Schotland te bren gen en een gelijk aantal Schotse jonge ren een vierweeks verblijf in Needrland aan te bieden) wende zich tot André "^endt, Nekstraat 33, Amsterdam O. Burgerlijke stand 10 September 1940. Geboren: Tine h. en Magda W drs. van N. E. Wennink en A. Toerep- pel. Margaretha A. P d. van C. J. J. Jonkers en C. Tromp. Cornells M.. z. van P. j. Fernée en A. de Groot. Johannes H. A., z. van H. L. Lina en M. Vreeker. Johanna W. M., d. van A. J. M. de Grijs en w. c Kortekaas. Gehuwd: Pieter Kleef en Dirkje A. Nap. Overleden: Pieter Hartenberg, 51 Jr., gehuwd met C. Stongie. Anna Klle- neer, 67 Jr., wed. van W. Verhagen. De staart Het geschiedde enige jaren geleden in een dorpje in Noord-Holland. De plaatselijke rederijkersvereniging had een toneelstuk ingestudeerd en voor de avond van de eerste uitvoe ring was het gehele gemeentebestuur, met den burgervader aan het hoofd, officiéél uitgenodigd. Tijdens het spel heerste er een doodse stilte. Ieder een was vol bewondering, de vrou wen zaten in gespannen aandacht op de nagels te bijten en hun zak doeken uit elkaar te trekken. Ook de burgemeester vond het prachtig, alleen één ding begreep hij niet en hij zei dat ook tegen zijn vrouw. „Trijn", zei hij, ,,'k snap er niks van wat die koeisteert daar nou eigenlijk mot, dóar uit dat venster". „Nee", zei Trijn. „ik ook niet". Waarmede ze wilde zeggen, dat ook zij niet begreep waarom dat voor werp daar zo vrolijk uit het toneel- venster bungelde. „Vraag het an den voorzitter", was haar goede raad, En dus geschiedde. Na afloop van het feest stapte zijn Edelacht bare naar den gemeente-secretaris, die ook voorzitter van de Rederijkers was en vroeg: „Kees, vertel me d'r es. wat most die steert daar nou?" „Hoort bij het stuk", antwoordde Kees, „Jan geef es effe een boekie". Jan bacht een tekstboekje en Kees wees den burgemeester de eerste zin van het eerste bedrijf aan. Daar stond bij de regie-aanwijzingen: - Jan Dekker loopt naar het raam, slaart uit venster (Historisch).

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 1