khssmi Italië en Joego-Slavië onderhandelen tHZONHOTH,, Dr. Hirschfeld in beroep tegen zijn ontslag Rome en Franco Nieuwe Bonnen De Commissie-generaal bijeen Beter laat dan nooit Program voor Zondag 22 Sept. Het land van de Witte Olifant 'I TEMEPERATUt'H ALS GISTER. In de loop van de dag toenemende Bewolking met later plaatselijk regen- Val, temperatuur ongeveer als giste ren, aan de kust tijdelijk vrij krach tige, overigens meest matige wind tussen West en Zuid. Temperatuur: Zomerbad 19 gr. C.— 66,2 gr. F.; Overdekte 23 gr. C.— !>3,4 gr. F. DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1949. 2e Jaargang No. 227-451. Directeur: Th. W. Reijnders Jr. Hoofdredacteur: G. E. de Winter. PAOItAD root A1KMA&B IN qmqsving UITOAVR: N.V. NOOBOHOLLANDSL PERS 1945 I.O. Redactie ea Adm.: AehUrtam 20, tel. WM-Advertentle-afd.: L&ngestraat 18, tel, »T1. RADIOREDE MIN.-PRESIDENT. De minister-president dr. L J. M. Beel zal zich Zaterdagavond te 20.05 uur over belde radio-zender* tot het Neder landse volk richten. Was de secretaris generaal fout? Voor de afdeling van de Raad van £tate voor de geschillen van het be- ftuur is gisteren behandeld het be- Joep van dr. H. M. Hirschfeld tegen ïe beschikking van de ministers van Handel en Nijverheid en van Land bouw, Visserij en Voedselvoorzie ning van 10 Mei 1946, houdende zijn ©ntelag als secretaris-generaal van tfe voormalige departementen van Handel, Nijverheid en Scheepvaart •n van Landbouw en Visserij. Staatsraad mr. Scholten bracht dienomtrent verslag uit, waar uit bleek, dat de beide ministers daarbij overwogen hebben, dat uit een terzake ingesteld onder zoek is gebleken, dat dr. H. M. Hirschfeld, hoewel aan zijn trouw aan Koningin en vader land niet valt tè~*twijfelen en hij inderdaad door zijn aanblijven ook veel schade en ontreddering wist te voorkomen, niettemin door het verlenen van mede werking aan den bezetter ook in gevallen, waar een stellige weigering op haar plaats was geweest, een belemmerende in vloed uitoefende op de weer stand tegen de vijand van hen, die zich onvoorwaardelijk en principieel tegen den bezetter en alle door dezen gepropageer de beginselen teweer stelden, dat dr. H. M. Hirschfeld mitsdien niet kan worden gehandhaafd als secretaris-generaal. W" doen niemand onrecht als wij vaststellen, dat er een tijd is ge weest, dat de Nederlandse Rooms-Ka- fholieke Pers vrijwel als één man ach ter Franco stond. Voor de op demooa tlsche wijze, krachtens de volkswil, tot Ktand gekomen republiek had men geen goed woord, maar wel vele kwade woorden, over. Breed werden de gru welen uitgemeten, die door de mannen, der republiek zouden zijn bedreven; over bet barbaarse optreden van de Moren van Franco zweeg man echter liever. Evenzeer over de duidelijk aan wijsbare inmenging van Rome en Ber lijn in de Spaanse burgeroorlog. Men was stekeblind voor het feit. dat ln 8panje een generale-repetitie werd ge houden voor de tweede wereldoorlog, die toen reeds dreigde. Erger evenwel was het feit, dat men totaal miskende, dat Spanje onder het bewind van Franco in precies dezelfde mate een dictatuur was (en is), als de dictaturen van Hitier en Mussollni. «r Ny echter ,de sterren van de dicta toren van het Derde Rijk en het herrezen romeinde Imperium roemrijk zijn ondergegaan, zit men uiteraard in Booms-Katholieke kring een beetje met de niet te miskennen totalitaire inslag van het Spaanse één-mans-be wind. En zo kunnen wij thans kennis nemen van pogingen, ook in de Neder landse pers, om zich van Franco te dlatanciëren. Een heel duidelijk voor beeld van het zoeken van betere stel lingen; c.q. de wel wat late doorbraak van het juiste inzicht, vinden wij in een artikel in het R. K. weekblad ,.De Nieuwe Euw" van 7 Scptmber jl. Het stuk Is van de hand van Louis OJav Leroi. DE schrijver van het artikel begint zijn artikel met de heel wijsgerige vraag „wat is waarheid?" en knoopt daarvoor aan bij Pontius Pilatus. Con clusie van schrijvers zoeken naar waar heid in dit verband is: hadden wij al les geweten, dan waren wij er nie£ lngetippeld. Daarvoor heeft hij een de pluriformiteit, zo al niet van dé kwasie filosofisch betoog nodig over waarheid, dan toch van de waarheids- vormen en daarnaast van een doorhem gecreëerde quallteit van de trouw. Naar onze mening was er waarlijk een zo grote omhaal van woord »n no dig geweest om te constateren, dat Franco toch niet helemaal past In een modern-democratisch wereldbeeld; en dat onze Rooms-Katholieken in deze dus op het verkeerde paard hebben ge wed. J^EROI heeft dit halverwege zijn ar tikel ongetwijfeld zelf ook gevoeld. Hij gaat dan over tot een regelrechte afwijzing van het Franco-régime, aan gevuld met enige spijtigheid, dat men zich door een verkeerd lnterprétersn van de feiten zo bij de neu6 heeft la ten nemen. Hij constateert daarbii: „Wij (dat wil zeggen de Rooms Katholieke DEWI) hebben in Nederland in 1936 bijna zonder uitzonderingen de revolu tie begroet. Het is wel eens moeilijk, geweest bepaalde gebeurtenissen over het hoofd te zien. Wij hebben bepaalde tendenzen in het Franco-kamp stil zwijgend voorbij laten gaan Moe ten wij uit deze woorden begrijpen, dat In beroep voerde dr. H. M. Hirsch feld aan dat in de overwegingen van de bestreden beschikking niet volledig tot uitdrukking komt, welke arbeid door hem gedurende de tijd der bezetting in het belang van het Nederlandse volk werd verricht en dat, indien de betrokken ministers daarmede ten volle rekening zouden hebben gehouden, zoals de commis sie blijkbaar wel heeft gedaan, de conclusie voor de hand zou hebben gelegen, dat die punten in zijn be leid, die achteraf beschouwd wel licht tot critiek aanleiding zouden hebben kunnen geven, wegvallen tegen de betekenis, die zijn arbeid in het belang van het Nederlandse volk heeft gehad, weshalve hij ver zoekt de beslissing te willen intrek ken. Nadat dit rapport was uitgebracht heef mr. A. E. J. Nysingh te 's-Gra venhage het beroep van dr, Hirsch feld uitvoerig toegelicht. DeMarchant et d'Ansembottrg in caasatie Opnieuw doodstraf geëist De Bijzondere Raad van Cassatie te 's-Gravenhage behandelde gisteren de zaak tegen den voormaligen Commissaris der provincie Zuid-Limburg, E. V. H. J. M. M Graaf de Marchant et d'Ansembourg De procureur-fiscaal, prof. Langemeyer, eiste na een kort requisitoir wederom de doodstraf. De uitspraak heeft plaats 9 October a.s. men jarenlang de goegemesnte bewust zand in de ogen heeft gestrooid? Hoe het zij, men ia nu blijkbaar bekeerd, Althans de schrijver van „De Nieuwe Euw". Deze toch vervolgt zijn betoog: „Intussen zijn er tien jaar verlopen sinds het begin van de revolutie en zeven jaar sinds het einde van de strijd. Is het geen tijd gewordtn om ons oordeel te herzien? Want (let op de pertinente erkenning DEWI) de mocratie is er in Spanje niet. De ar beider heeft het er niet beter dan vóór de revolutie. En de Kerk Is enkel vrij voor zover zij zich niet verzet te gen Franco". JTERLIJK gezegd wij hebben onze ogen uitgewreven toan wij boven staande woorden in dit goed-Rooms- Katholieke weekblad zagen afgedrukt. Vooral die correlatie tussen Franco en Rome, waarin de eerste over de laat ste domineert, vinden wij te nadrukke lijk door Rooms-Katholieke mond vast gesteld, dan dat wij er niet nota van zouden nemen. De schrijver gaat in zijn heftigheid echter nog verder. Hij zegt: „Men wil ons wat zand in de ogen gooien, door zich overal op Encyclieken te beroe pen, door publicatie van pro-Frankuis- tische Herderlijke Brieven, door gods dienstige artikelen in de pers. door plechtige kerkdiensten voor efeatsaan- gelegenheden. Wij weten van die in tentie wel af, doch het is moeilijk uit te vinden waar de waarheid eindigt en het zand begint. En wie de mateloze armoede van het Spaanse volk ziet en daartegenover de schandelijke weelde van sommigen, die kan niet anders zeg gen, dan dat dit toch nooit met enige pauselijke Encycliek bedoeld kan zijn" DE schrijver van het artikel brengt ook nog het sprookje naar voren, dat Franco Spanje zou hebben gered van het communisme. Uiteraard is de man van „De Nieuwe Eeuw" geen vrisnd van Moskou. Ook hier echter blijkt hij te beschikken over een zeer heldere kijk op de werkelijkheid. Hij schrijft: „Wij hebben Spanje toch uit handen der communisten gehouden, zeggen verdedigers van het Spaanse régime. Deze redenatie vergoedt nog geen sociale wantoestanden: boven dien scheppen dergelijke wantoestan den méér communisten dan het vrij la ten circuleren van communistische ge schriften. Ah zo, dat dachten wij ook! Hij vervolgt dan: „Wilt U misschien Spanje weer onder communistische wetten zien. in plaats van onder chris telijke wetten? Neen doch de Heren van het Spaanse groot-kapitaal vinden het wel handig om christelijke begin selen te hunner rechtvaardiging aan te voeren. Prediken zij de christelijke ar- beidsvrede. omdat zij zo christelijk zijn, of omdat zij van hun geld hou den?" W" hebben de schrijver uit „De Nieuwe Euw" nog al breedvoerig geciteerd. De veranderde geesteshou ding In Rooms-Katholieke kring ten aanzi-sn van het dictatoriale Spanje van Franco is waard te worden ver meld. Wij zijn dankbaar dat dit nieu we inzicht eindelijk ook bij de Rooms- Katholieke pers baanbreekt, althans een verdediger heeft gevonden. Wat dit betreft bevelen wij het artikel van Leroi ln de belangstelling van de ge hele Nederlandse Room»-Katholieke pers aan, .DEWI, Voor de tweede helft van de 10de periode 1946 (15 t/m 28 September) ge ven elk der volgende bonnen recht op het kopen van: Bonkaarten KA, KB, KC, 610 564 t/m 568 brood 800 gram brood. 569 brood 400 grem brood. 572 boter, enz. 230 gram boter. 573 boter, enz. 250 gram margarine of 200 gram vet. 583 6uiker 1000 gram suiker of bo terhamstrooisel of 2000 gram jam. stroop enz. 574 algemeen 200 gram kaas (waar van 100 gram korstloze kaas). 575 algemeen 225 gram huishoud zeep of 90 gram toiletzeep. B 18 Reserve 1600 gram brood. C 18 Reserve 800 gram brood. B 19 Reserve 100 gram kaas (waar van 50 gram korstloze kaas). B 20 Reserve.2 kg aardappelen. Bonkaarten LA, LB, LC 610. 521 vlees 100 gram vleeea. 522 vlees 400 gram vlees. A 04 melk 4 liter melk. B 04, C 04 melk 7 liter melk. 517 aardappelen 3 kg aardappelen. Bonkaarten KD, KE 610. 064 065 brood 800 gram brood. 072 boter enz. 250 gram boter. 073 boter enz. 125 margarine, of 100 gram vet. 083 suiker 500 gram suiker, of bo terhamstrooisel of 1.000 gram jam, siroop enz. 084 085 algemeen 250 gram suiker of boterhamstrooisel of 500 gram jam, 6troop enz. 074 algemeen 100 gram kaas (waar van 50 gram korstloze kaas). 075 algemeen 225 gram huishoud zeep of 90 gram toiletzeep. D 18 Reserve 800 gram brood. E 18 Reserve 250 gram rijst, kin dermeel. of kinderbiscuit. Bonkaarten LD, LE 610. 021, 022 vlees 100 gram vlees. D 04. E 04 melk 12 liter melk. 017 aardappelen 1 kg aardappelen. Tabakskaarten enz. T 47 2 rantsoenen tabaksartikelen. V 48 200 gram chocolade en/of sui kerwerken. X 47 2 rantsoenen tabaksartikelen. X 48 100 gram chocolade en'of sui kerwerken. De bonnen voor melk worden in de vervolge voor een periode van 14 da gen aangewezen. Deze bonnen zijn der halve geldig t/m Zaterdag 28 Septem ber. Dit geldt ook voor de bonnen der versnaperingskaart. Voor de week van 22 t/m 28 Septem ber zullen nog bonnen worden aange wezen voor: aardappelen, thee, bloem en tabak. Deze week is wederom 100 gram vlees extra beschikbaar, zodat men ln totaal 500 gram per 14 dagen ontvangt Op de bonnen voor kaas wordt voor de helft korstloze kaas afgeleverd. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 13 September worden ge bruikt, met uitzondering van de bonnen voor vlees, melk en aardappelen, waar op eerst met Ingang van Maandag 16 September mag worden gekocht. De commissie-generaal voor Ned. Indië. Van links naar rechts de heren Mv J. M. van Poll; prof. Ir. W. Schermerhorn, voorzitter; Th. de Boer en de minis ter van overzeese gebiedsdelen, minister J. A. Jonkman. ANP. P. Toiletzeep of Huishoudzeep? Wat zal het zijn? U boft, indien U Sunlightzeep op uw bon kunt krij gen. Wilt U toiletzeep, vraag dan naar Lux Toilet Zeep. Iets beters kunt U niet op uw zeep- bon nemen! (Ingezonden mededeling) Knokploeg vrijgesproken ZESTIGDUIZEND GULDEN GEKRAAKT. Voor de krijgsraad te 's-Gravenhage stond Dinsdag een viertal leden van een knokploeg tercht. Hun was dief stal van f 60,000 en t aannemen, door elk lid afzonderlijk, van f 5000 ten las te gelegd werd. De knokploeg, bestaande uit drie mannelijke leden, Adriaan Breed. Ai A. Callenfels en J. Jansen en een vrou welijk lid, mejuffrouw J. W. S. Cam pagne. had op 17 Februari 1945 een in val gedaan bij zekeren Hof, en kapper op de Valkenboskade. Hiér hadden zij een bedrag van f 60,000 in beslag ge nomen. In plaats van dit bedrag af te dragen aan den commandant, „oom Willem", had de leider van de ploeg. Breed, ieder van de vier leden f 5000 ter hand gesteld, terwijl hij de reste- Rondom Triest Er ztJn thans meer tekenen, die er op wijzen, dat Joego-Slavië tracht ln directe onderhandeling met Italië te treden voor een regeling van het probleem Trlëst en de vaststelling van de Joego-Slavlscb— Italiaanse grens. Er ls goede reden aan ta nemen, dat de Joego-Slavische vertegen woordigers te Parijs da Italianen hebben gepolst ten aanzien van het vormen van een gemeenschappelijk bestuur ln Trlëst, dat het gebied zon vrijwaren van het allesoverheersende gezag der V.N. Men meent te weten, dat als compen satie voor de toestemming van Italië Joego-Slavië nieuwe garanties aan de Italiaanse bevolkingen van Ftume en Go- rizla (welke gebieden aan Joego-Slavië zouden komen) zou aanbieden, terwijl enige autonomie aan het gehele deel van het onder Joego-Slavlsch bestuur plaatste schiereiland Istrle zou worden verleend. Pola zou. volgens deze zelfde berichten, aan Italië worden gelaten. Deze Joego slavische voorstellen gelijken zeer veel op die, welke door Molotof ln het begin van de conferentie der ministers van buitenlandse zaken te Parijs werden ge daan. (Van onzen parlem, redacteur) Gistermiddag heeft het Nederlandse deel van de Commissie-Generaal, die thans definitief is samengesteld uit prof. ir. W. Schermerhorn voorzitter, het K V.P -kamerlid Max van Poll en de oud-waarn. burgemeester van Amster dam F. de Boer voor het eerst verga derd Als secretaris is aangewezen mr. P Sanders, oirtl-secretaris-generaal van het departement van Algemene Oorlogs voering, terwijl ook een adj.-secretares- se aangewezen. Het gehele gezelschap zal a.s. Zaterdag ln de vroegte per Sky- master van Schiphol vertrekken. Op zoek naar verborgen schatten Gisteren heeft een groot aantal Britse en Amerikaanse politiemannen ln hun belde zónes van Duitsland een speurtocht ondernomen naar door de nazi's verbor gen edelgesteenten en edele metalen De cijfers van de „oogst" zijn nog niet' be kend. In de Britse zóne zijn 40 arresta ties verricht. Honderden personen zijn aan een verhoor onderworpen. Er ls alsnog geen teken, dat de Italiaanse delegatie zich hiermee eens heeft ver klaard. maar Italië heeft ongetwijfeld officieus enige directe onderhandelingen met Joego-Slavië gevoerd. Indien Italië en Joego-Slavië tot over eenstemming zouden kunnen komen, zou het resultaat der onderhandelingen een goede kans hebben door de conferentie te worden aanvaard, gezien het verloop der Italiaans—Oostenrijkse kwestie met be trekking tot Zuld-Tirol, welke als prece dent mag gelden. De zwarte draak De leiders van „SJlndo Remnei" (da zwarte draak), een Japanse terroristische organisatie ln Brazilië, die het verlies van Japan nooit wilde toegeven, hebben heden een verklaring getekend, waarin zij de nederlaag van Japan erkennen en beloven de overgave van Japan aan de VN. aan de 300.000 overige Japanse be woners van Brazilië mee te delen. Naar verluidt, zijn de leden van de „Zwarte Draak" verantwoordelijk voor het vermoorden van 19 Japanners ln Sao Paulo (een staat van Brazilië), die het geloof van deze organisatie, dat de Mi kado nog oppermachtig heerst over een onverslagen Japan, niet wilden aanne men. ZIJ veroorzaakten ook staking en onrust onder Japanse landarbeiders. rende f 40,000 inderdaad had afgedra gen. De beklaagden, met uitzondering van Breed, die er een kajuitjacht voor ge kocht had. zeiden dit bedrag gebruikt te hebben voor hun onderhoud en voor verbetering in de accomodatie in hun kwartier. Breeds die zich later als SD- agent ontpopt had, is thans gedetineerd evenals Jansen, die ook als politiek delinquent geïnterneerd is. Als getuige werd gehoord H. Kroo- nenberg, in de illegaliteit genaamd „oom WiUgm", aan wien de leider van de ploeg het „gestunte" bedrag moest afgeven. Deze verklaarde, dat hij Breed die toentertijd nog zijn volle vertrouwen genoot een „stan ding order" had gegeven voor het or ganiseren van overvallen bij zwarte handelaar» e.d. - - De krijgsraad heeft de beschuldigden van het ten laste gelegde vrij gespro- Kolonel de Wavrin, alias Passy, voormalig directeur-generaal van de geheime opsporingsdienst van gene raal de Gaulle, heeft een uitvoerig communiqué aan de pers doen ver strekken, waarin hij om. verklaart zich niet te onderwerpen aan de procedure van de door de regering ingestelde raad van onderzoek. Fietsbanden voor de jengd De Belgische minister van Economische Zaken heeft besloten aan leden der Jeugd beweging voorrangsbons voor rijwielban den uit te reiken. - Eugen Israi, voormalig direc teur van de filmdienst van Göbbels' ministerie van propaganda, is In de Amerikaanse zóne van Oostenrijk gearresteerd. In de afgelopen nacht zijn bo ven Athene raketten, die in zuide lijke richting vlogen, waargenomen. Drie raketten vlogen gisteravond boven Saloniïd. - De Franse ministerraad heeft Louis Joxe, staatsadviseur en secre taris-generaal der regering, benoemd tot directeur-generaal voor de cul turele betrekkingen met het buiten land. K.JV.V.B. III B. NEA— Kinheim: Purmereteljn- Terrasvogels; QSCDEM; Raplditas— VVZ; DTS—Always Forward. III C. Beverwijk—WA; Ripperda— ASVK; RK WA—Schoten; Meteooi— Zandvoortmeeuwen; Aalsmeer— IW. III D: Hollandia—ADO '20; OWO— Zaandijk; HRC—Schagen; APGS— Alc- maria Victrix. IV A: MFC—LSVV; Grashoppers— BKC; JVC—Nieuwe Niedorp: Wie- ringerwaard—Schoorl; Oudesluis— Texel. IV B: Monnikendam—St. George; De RijpWest Friezen; Sybekarspel— Andijk; WW—SEW; Purmerend—EVC IV: VroneCSV; Assendelft-Uit geest; USVU—Randers; Vites6e—HSV; Alkmaar— Zeevogels, GREPEN UIT HET RADIOPROGRAMMA VRIJDAG 13 SEPTEMBER. HILVERSUM r 7.00 en 8.00 Nieuws. 8.15 Morgenconcert. 10.30 Morgendienst. 11.45 Familieberichten uit Indië 15.15 Omroep- Kamerorkest. 18.30 Voor de Ned. Strijd krachten. 20.08 Radio Fhilharmonlsch-or- kest. 31.25 Mannenkoor. 22.45 Avondover denking. 33.00 Orgel- en koorwerken. HILVERSUM n. 7.00 en 8.00 Nieuws. 8.50 Voor de hulsvrouw. 12.30 Sportagenda. 16 30 De school lt uit! 18.35 Muzikaal bab beitje. 30.05 Bachcantate. 31.00 „The Ram- blers". 33.00 Buitenla"-*- weekoverzicht. 23.11 Jazs-ulUendlng, CR zit symboliek in de witte oli fant, welke Siam in zijn vlag voert. Het land heeft de oorlog ver loren, doch de vrede gewonnen. Siam is nu een van de welvarendste4 landen van Azië met een ruim overschot aan rijst en andere pro ducten. Desondanks is het geen ze gen voor de hongerende gebieden waardoor het omringd is. Dit komt door de merkwaardige en onbevre digende toestanden, welke in Siam heersen. Het vredesver drag met Enge land, samen gaande met de rij sto vereen, komst, de grens incidenten met Indo-China en ver volgens de veelbesproken dood van den 20-jarigen koning Ananda Ma- hidol, hebben Siam weer voor het voetlicht gebracht. De verbonden heid der volkeren in een door de snel voortschrijdende industriële evolutie sterk ingekrompen wereld en in het bijzonder zijn Oosters ka rakter, maken het voor ons van be lang om te weten wat in Siam gaan de is. J)E revolutie van 1932 deed de ab solute monarchie plaats maken voor een constitutioneel koning schap. In feite kwam de staats macht in handen van ambtenaren en officieren. De nieuwe grondwet bracht geen werkelijke democratie, wel een eenheidspartij, de Thaische Volkspartij, welke spoedig twee vleugels vertoonde, een conserva tieve en een linkse. Onder leiding van Prajit Panomyong trachtten de linksen vrgeefs de macht volledig in handen te krijgen. De opkomende macht van de Ar- mogendheden, het Pan-Aziatisme door Japan gepropageerd en de BritsFranse belangentegenstelling deden in leidende Siamese kringen een sterke anti-Westerse tendentie ontstaan. Als in zovele andere Oosterse landen, maakten ook de Siamezen gebruik van de Jappen om eigen belangen te dienen. In 1940 tegenover een machteloos Frankrijk staande, wist Siam met behulp van den Jap stukken van in 1907 verloren gegane gebieden in Cambodja en Laos terug te krijgen. Intussen steeg de ster van een ambitieuzen officier: Bipul Song gram, die de macht aan zich'wist te trekken. Bipul deed een keus, wel ke hem tot colalborateur stempelde: althans voor de wereld buiten Siam. DE nederlagen van Japan brachten Bipul ten val. Prajit heeft zich toen gehaast de oorlogsverklaring aan Amerika en Engeland te annu leren. De geallieerden hebben dit aanbod niet eensgezind geaccep teerd. Amerika ging er op in, doch Engeland kon niet zonder meer ne geren de schade, welke Siam de ge. allieerde zaak berokkend had. Op dat moment kwam een nieuwe fi guur naar voren, die destijds zich tegenover zyn regering gesteld en de Vry-Thaische beweging gesticht had. Deze, Seni Pramoj, werd lei der der regering. Verkiezingen zou den een nieuwe Nationale Verga dering brengen, die tot taak had 'n nieuwe grondwet te ontwerpen. Intussen had Engeland zijn vre desvoorwaarden gesteld. Siam moest vrijwel zijn gehele rijslvoor- raad anderhalf millioen ton kosteloos inleveren, terwijl de dien sten van Buitenlandse Zaken en die van in. en uitvoerrechten onder controle zouden komen. yAN alle schone voornemens kwam ten slotte weinig te recht. Siam kreeg een bewind, dat meer dictatoriaal dan democratisch kan worden genoemd. Onder dergelijke dictatoriale omstandigheden kan het niet ver wonderen, dat de machthebbers in Siam naar binnen en naar buiten doen wat zy goed dunken. Sinds de dood van Ananda Mahidol op 9 Ju ni is de noodtoestand in het land af gekondigd en de censuur ingesteld. De corruptie in de hoogste kringen viert er hoogtij. J7NGELAND heeft zyn eis moeten laten vallen, niet alleen op Amerika's aandrang, maar vooral ook omdat het grootste deel van zijn troepen naar Indonesië, Malaka en India moest worden gedirigeerd. De geconcentreerde anderhalf milMoen ton ryst kon Siam, zoals het zeide, niet leveren, in verband met de onveiligheid in het binnenland, waar gedemobiliseerden van de on dergrondse beweging roven en plunderen en daardoor een geregeld transport naar de havens onmoge lijk maken. Kortom: Siam beschikt over het grootste rystoverschot van alle lan den ter wereld, het heeft nog an dere rijkdommen, waarmede vele andere landen gebaat zouden zijn: teakhout, ertsen, vis enz. Doch het geeft hiervan weinig of niets af en wil blijkbaar zijn schatten gebrui ken als politiek ruilobject, tot meerdere glorie van een kleine machtige kliek. Ten slotte is er de kwestie van de Siamese-Indochinese grensinciden ten, welke nu misschien aan de Verenigde Volken ter beslechting zal worden voorgebracht. De oor sprong hiervan moet gezocht wor den in de gebeurtenissen van 1941, toen Frankrijk rijke rijstvelden van Battambang en andere delen van Cambodja en Laos aan Siam moest afstaan. De Engelsen en Amerikanen lieten na de oorlog deze gebieden teruggeven. De Siamezen protes teerden, bewerende, dat deze ge bieden hoofdzakelijk Siamese zijn. Zij geven de Fransen de schuld van alle incidenten, waarbij geregeld do den vielen. Aldus is het gesteld met Siam, dat met al zijn rijkdommen de ont redderde wereld ten zegen had kun nen zyn. AD. INT.

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 1