mautkr Balkanproblemen in Parijs ROOFOVERVAL IN CHICAG0-STIJL '«flONHEKHlfH. er vrede Tegenstelling Rusland-Amerika Afgevaardigden verlaten de zaal Inbraak bij minister Arthur van Schendel overleden Bespreking Sjahrir en van Mook Gewaperjde overvallen Commissie-generaal vertrokken India KOELBB. Meest zwaar bewolkt met hier en «aar verspreide regenbuien, koeler dan gitteren, matige tot krachtige wind faesen Zuidwest en West. ZATERDAG 14 SEPTEMBER 194* if Jaargang No, 229*453.. Directeur: Th. W. ReUndera Jr. Hoofdredacteur: G. B. de Winter. eaanaa iPOii MaiMM m omquyjnq UITGAVE: N.V. KOORDNOLLANDSE PERS 1946 I.O. I* tet. SM. Adrertentle-aM. t Laaf «straat 15, tel. 397L Voor de eerst maal in de geschiedenis, zo deelt het Franse persbureau A. F. P. uit Saigon mede, zullen in de Indo- Chlnese republiek Chochinchina directe gemeenteraadsverkiezingen worden ge houden me algemeen stemrecht en ge heime stemming. li d« politieke en territoriale commissie, voor Bulgarije heeft men twee en half uur gediscussieerd over het al dan niet ln stemming nemen van een Grieks amendement, waarin werd voorgesteld, dat de kwestie van „strategische ver betering" der Grleke—Bulgaarse grens ten gunste van Griekenland naar de Militaire Commissie zou worden verwezen. De Sowjet-Unie, Wlt-Rusland en Joego-Slavië verzetten zich tegen dit amendement, Australië, Engeland en Ifleuw-Zeeland steunden het Hodgson luidruchtig ia een uitvoerige discussie stelde de Britse afgevaardigde Warner voor, dat Onmiddellijk zou worden gestemd over feu vraag, of het Griekse amendement koor de commissie was of niet. De voor- fitter, Klsselef (Wlt-Rusland), wilde de vergadering verdagen om den secretaris generaal der conferentie over de proce dure van deze kwestie te raadplegen. De afgevaardigden van" Australië, En geland en de V.S. protesteerden hiertegen heftig en de laatste drong aan op on middellijke stemming over het Britse Voorstel. De Australische afgevaardigde Hodgson verklaarde schreeuwend, dat de normale regel was, dat, indien een lid bet met dan voorzitter" oneens ls over de kwestie van verdaging, eerst zijn opmer kingen beantwoord moeten worden, al vorens tot werkelijke verdaging kan worden overgegaan. Klsselef antwoordde hierop, dat hij de kwestie naar de vtjf presidenten der conferentie zou verwij len. De afgevaardigden van de Sowjet- Slavlë en Tsjecho-Slowaklje verlieten de Unie, de Oekraïne. Wlt-Rusland. Joego- yergaderlng. De overige bleven achter fn zetten de bespreking nog 20 minuten onder voorzitterschap van brlgade-gene- „....Want ik heb geleerd ver genoegd te zijn in hetgeen ik ben". (Phil. 4116). yELE mensen worden in deze dagen beheerst door een hevige onrust, gtj weten met het leven gaan raad: Üebben een dodelijke angst voor de foekomst; doen wanhopige pogingen om liet ergens anders" te zoeken. Dat „er- gens-anders" heeft vooral de jongeren fn zijn ban. Men spreekt ze dagelijks, 'de jonge mannen en vrouwen, die ge noeg hebben van het leven In het vader land en uit willen zwermen in de Wereld; naar Indonesië, Australië, Zuid- Afrlka, Canada, ja naar de verste uit hoeken van deze aarde. Wat vroeger als éen avontuur enkelen lokte, is thans ge- Worden tot een epidemie. tyAARVAN plots deze onrust? Waar- L toe dit gejaagde zoeken? Men kan daarover breedvoerige filosofische- en faychologlsche betogen houden, naar fnijn mening valt alles terug te brengen fot dit eve: Men ziet geen perspectieven fneer. Voor duizenden en duizenden ls het leven hier in West-Europa volkomen doodgelopen. Dat is wel geen gevolg van de laatste oorlog: maar deze heeft foch het kleinste glimpje hoop voor Velen gedoofd. Men gelooft niet meer ln de toekomst en is vervalleü tot een Absoluut pessimisme; een neen-zeggen logen het leven. VU is dat alles wel zeer begrijpelijk. Het West-Europese beeld biedt Inderdaad in onze dagen weinig hoop gevende facetten. Het is vrede: maar deze vrede gelijkt vaak veel meer een Wapenstilstand. En wie iets ervaart van fce sfeer op de internationale conferen ties, waar de naoorlogse problemen taoeten worden geregeld, voelt zich bij- Wijlen een beetje onpasselijk worden, liet gaat daar nog al eens zeer heidens toe. Er is een ingekankerd wantrouwen ten opzichte van de oprechtheid van elkanders bedoelingen. Niet gering ls Öan ook het aantal van hen, die al weer Een nieuwe oorlog zien dreigen. En daarom: Weg uit deze heksen ketel 1 JJAT heengaan evenwel is een vlucht. En vluchten kan in dit geval Identiek zijn met lafheid. Men meent Öe dingen niet meer aan te kunnen en gaat dus maar. Nu denk ik er niet aan deze lafheid zonder meer te laken. Ieder onzer ls nu eenmaal niet dappener 'dan hij is; zoals ook ieder onzer maar Over zijn eigen beperkte hersens be schikt en ook daaraan niets kan bijvoe gen of af doen. Maar toch is dte vluchttenlentie van Velen onjuist. Men heeft de plaats in het leven, dte men krijgt te accepteren; men aal ook niet straffeloos kunnen po gen anders te zijn, dan men ls. Dat hebben wij te aanvaarden. Te aanvaarden met een opgewekt gelaat, met een opgewekte ziel. Dan zullen wij ons tenslotte toch sterk weten, want.... „ik heb geleerd vergenoegd te zijn ln hetgeen ik ben." BEHA n raai Park (Nleuw-Zeeland) voort. Hodg son verklaarde, dat Klsselef tegen alle regelen van procedure handelde. De secretaris-generaal der conferentie, Du Pare deelde later aan een correspon dent van Reuter mede, dat hij nog geen mededeling van Kisselef aangaande het Incident had ontvangen. Londen t Eerst thans zijn bijzonderheden be kend gemaakt over een ongeveer zes weken geleden te Londen gepleegde in braak in Downing Street 11, het huis van Hugh Dalton, den Engelsen minis ter van Financiën. Op een avond wist een man aan de aandacht van den schildwacht aan de achterzijde van het huis te ontsnappen en het huis binnen te dringen. Een aantal sieraden en juwelen uit het particulier bezit van Dalton werden ontvreemd. De man werd dezelfde avond gearresteerd. Toen hij de volgen de dag in verband met andere aanklach ten voor het gerechtshof verscheen, verzocht hij zelf de diefstal in het huis van den minister mee in het proces te betrekken. Hij werd tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. De gesto len voorwerpen zijn terecht. De politie heeft sedert die bijzondere maatregelen getroffen om het huis van den minister van Financiën en het daar naast gele gen huis van den minister-president te beveiligen. Onder Amerikanen Tijdens een autotocht, die deelnemers aan de Bikini-expeditie over het eiland Truck, waar nogal zwaar gevochten was, maakten, lag een Baily-brldge, zoals er door de Angelsaksische legers ln Europa veel als noodbrug gelegd zijn, over een kloof. Dit wekte vooral de belangstelling van de Amerikanen, die tijdens de oorlog niet aan het front waren. Tot groot ver maak van de aanwezige Europeanen en Ca nadezen werd er van verschillende kanten uitgeroepen: „Kijk eens wat een grappige bruggen de Jappen hebben gemaakt!" EEN GROOT SCHRIJVER HEENGEGAAN. Woensdagavond is in zijn woning te Amsterdam op 72-jarige leeftijd overleden de bekende Nederlandse schrijver, Arthur van Schendel. Ten gevolge van zijn geschokte gezond heidstoestand en een bij een val op gelopen heupfractuur, moest Van Schendel reeds geruime tijd het bed houden. Arthur van Schendel werd op 5 Maart 1874 te Batavia geboren. Na dat hij de acte M.O. Engels had be haald, werkte hij enige tijd aan on derwijsinrichtingen in Engeland en was later als leraar in Haarlem werkzaam. Spoedig wijdde hij zich geheel aan de literatuur en debu teerde in 1896 met een middeleeuws verhaal„Dragon" Zijn eerste g^ote werk ,,Een zwerver verliefd", dat in 1904 verscheen, maakte al direct op gang. Sinds 1921 woonde van Schen del in Sestri Levante aan de Ita liaanse Rivièra, vanwaar hij ieder jaar voor langere tijd zijn vaderland bezocht. Ook tijdens de oorlog is Van Schendel in Italië gebleven, waar hij tot 1944 rustig in Sestri Levante kon blijven werken. Bij de beschieting van Genua door de En gelsen, moest de familie van Schen del op muilezels de bergen in vluch ten. Na de bevrijding heeft de SHAEF den heer Van Schendel aangeboden om hem per vliegtuig naar Neder land terug te brengen. Van Schen del heeft dit aanbod met het oog op zijn gezondheidstoestand, hij was herstellende van een zware ziekte, niet kunnen aannemen. Per auto en per trein is hij toen, vergezeld van zijn vrouw en dochter, in November van het vorig jaar weer in Amster dam teruggekeerd. De teraardebestelling zal ln alle stilte geschieden. Van de hand van den overleden schrijver verschenen om de romans ,.Een zwerver verdwaald", „Een Hollands drama", „Het Fregatschip Johanna Maria", „De Wereld een dansfeest", vele korte verhalen, meestal spelend in Italië en een episch gedicht: „De Nederlanden" (1945). Indonesië Soedarsono te Batavia Uit betrouwbare bron wordt verno men, dat Sjahrir het voorstel van dr. Van Mook, om nog vóór de aankomst van de" commissie-generaal besprekin gen te houden, heeft aanvaard. In antwoord op de brief van dr. Van Mook heeft Sjahrir zijn minister van Binnenlandse Zaken, Soedarsoko, als persoonlijk vertegenwoordiger naar dr. Van Mook gezonden ten einde de voor bereidende maatregelen voor een derge lijke bijeenkomst te treffen. Soedarsono is gisteravond te Batavia aangekomen en zal zich vandaag met dr. Van Mook in verbinding stellen. In overeenstemming met de plannen zal dr. Koets met zijn gezelschap mor gen naar het binnenland vertrekken. GEZELLIGHEID IN DE BALKAN. Volgens Radio Belgrado vervoerde het Griekse Spitfiretoestel, dat bo ven Joego-Slavië is neergeschoten, een aantal militaire kaarten van Joego-Slavië. Aantekeningen op die kaarten maken het duidelijk, dat het vliegtuig met opzicht over Joego- Slavisch gebied vloog en niet ver dwaald was, zoals de Griekse auto riteiten willen doen geloven. FEVI STERREN MET BESCHEIDEN SALARISSEN. In de Verenigde Staten zijn de inkomstenbelastingen zó hoog, dat de filmsterren van hun gages niet meer dan een bescheiden aandeel als netto-provenu kunnen boeken. Ze hebben echter met de hulp van handige adviseurs een uitweg ge vonden. Ze richten eenvoudig een N.V. op, die geen ander doel kent, dan het aangaan van contracten niet de grote filmproducenten, die in normale gevallen dergelijke con tracten rechtstreeks met de film_ sterren zelf zouden afsluiten. De N.V. betaalt aan de filmster een bescheiden salaris; zij houdt het leeuwenaandeel en betaalt daarop volgens de Amerikaanse wetgeving een veel lager percentage aan belas, tingen. Het voorbeeld der film sterren heeft regisseurs, draaiboek, auteurs enz. er toe gebracht, even eens met een eigen strooman-N.V. te werken. Of de Amerikaanse fiscus op de duur met deze camouflage genoegen zal nemen? Volgens een thans te New Delhi be kend gemaakt ontwerp keren sinds Fe bruari maandelijks 40.000 Engelse militai ren uit het Verre Oosten en Zuld-Oost- Azië terug Korting „Tien ei en heb jij zwart verkocht o schurk! en hoor thans naar uw lot als straf daarvoor zult gij naar recht tien dagen brommen ln 't cachot!" zo sprak de rechter streng en strak De zondaar keek hem droevig aan en vroeg verlegen: „Edel Heer kan daar nu niet iets aan gedaan? Tien dagen! het ls toch voorwaar geen lichte straf, die u daar vroeg! Tien dagen! dat hou ik nooit uit een wéék! dat is toch lang genoeg!" „Een week!" zo vaart de rechter uit brutale vent, vertel es gauw wat mag toch wel de reden zijn dat 'k je drie dagen schenken zou?" „Mijnheer de rechter" sprak de man „ik bid u, heb toch medelij van de tien eiers, die 'k verkocht waren er toch drie vuile bij!" JEAN BARD. PaUatinat De Arabische stad Jaffa is gisteren opgeschrikt door het geluld van hand granaten, stenguns, revolvers en bren- guns, toen veerten Joodse ondergrondse strijders een overval deden op een Ara bische bank. In een korte felle strijd werden twee Arabische politie-agenten, twee Arabische'omstanders en een Jood gedood. De overval was. naar verklaard wordt, door het optreden der politie, die een cordon rond het gebouw trok, zonder succes. Acht Joden werden ge arresteerd, drie konden, naar men meent, ontsnappen. Op hetzelfde ogenblik deed een groep gewapende Joden een overval op een andere Arabische bank ln Jaffa. Zij werden door de politie afgeslagen. Officieel wordt uit Satgoen gemeld, dat twee Franse soldaten aldaar door leden van de politieke partij Viet-Minh zijn doodgeschoten. Nu postkantoor aan de beurt Eergisteren werd Vriezeveen in rep en roer gebracht door een roof overval op het postkantoor. Des avonds om circa 8 uur vervoegden zich daar twee personen, waarvan de een in een Canadees uniform ge stoken was, De man wenste, hoewel het kantoor reeds gesloten was, een pakje af te geven. Toen de kan toorhouder zich bereid verklaarde om te helpen trok een der lieden plotseling een revolver en onder bedreiging met dit wapen dwong hij den ambtenaar hem de kluis aan te wijzen. Dit geschiedde, maar de kluis was niet te openen, aangezien de sleutel zich in het bezit bevond van een anderen ambtenaar, die niet aanwezig was. Daarop dwongen de overvallers den kantoorhouder hun een of ander werktuig te verschaf fen om de kluis te kunnen forceren. Men opende een der kasten, waarin hamers bewaard werden en het merkwaardige geval deed zich nu voor, datenige politiemannen uit deze kast te voorschijn kwamen. Een der twee overvallers, die een dubbele rol speelde, had namelijk de politie vooraf een tip gegeven. Der halve waren deze twee politieman nen in de kast verborgen met de bedoeling de daders op heterdaad te betrappen, terwijl bovendien nog twee politiemannen in een smederij naast het postkantoor op post ston den. Tóch nog ontkomen Niettegenstaande deze voorzorgs maatregelen is het den overvallers gelukt te vluchten. Toen zy de poli tiemannen zagen, dachten zij na tuurlijk niet verder aan de kluis en gingen er ijlings vandoor. De poli tiemannen durfden niet te schieten, omdat zich tussen hen en de cwer- Grote belangstelling op Schiphol Hedenmorgen om 6 uur steeg de „Sky- master NL 302" ln het zonlicht omhoog om de tocht naar Indonesië te beginnen. Aan boord bevinden zich de drie leden van de Commissie-Generaal, die tot taak heeft haar stem bij de komende onder handelingen te doen horen en een oplos sing te vinden voor het Indonesisch pro bleem hetwelk thans zo ln het brandpunt van de belangstelling staat. Omstuwd door familieleden en beken den, stond het drietal mannen, waar de ogen van de gehele wereld op gevestigd zijn. op het platform voor het vertrek. Onder de hooggeplaatste personen, die de Commissie uitgeleide deden, merkte men op den minister-president, dr. J M._ Beel. den minister van O.G., mr J. A: Jonk man, oud-minister Logeman, den sultan van Pontianak. Verder waren aanwezig de heren K Vorrlnk, Jhr. mr. Van der Goes van Naters en N. Palar en vertegen woordigers van Je vereniging Nederland— Indonesië. Honkbal. BLAUW WIT KAMPIOEN VAN» NEDERLAND. No run no hit zege op Ajax. Door een 70 overwinning op Ajax, heeft Blauw Wit gistermiddag voor de negende maal, waarvan voor de vijfde maal in successie, beslag gelegd op het kampioenschap van Nederland. Tot de zesde innings wisten de Ajaxieden de stand blank te houden, toen echter leverden goede honk- slagen Blauw Wit een 40 voor sprong op, die zij in de zevende en achtste inning regelmatig wisten te vergroten tot 70 In de negende inniiïgs schakelde Wilders twee man op drieslag uit en met een fraaie vang maakte dezelfde speler een einde aan de kampioensillusies van Ajax. GREPEN UIT HET RADIOPROGRAMMA ZONDAG 15 SEPTEMBER 1945. HILVERSUM I. 8.30 Prot. Studiodlenst. 10.05 Hoogmis. 12 30 Lunchconcert. 14.30 Toscanini dirigeert. 20.— Sportrep. 21.15 Der Schanspleldlrektor, opera van W. A. Mozart. 22.20 Avondgebed. 22.45 Klaas v. Beeck. 33.15 Slotaccoord. HILVERSUM n. 8.15 Voor het platte land. 10.— VPRO-Zondagshalfuur. 13.15 Orkest Malando. 14.05 Boekenhalfuur. 15.45 Fllmpraatje. 16.30 Sportreportage's. 17.30 Ome Keesje. 1S.45 Sport. 20.15 Oratorium sollstenconcert. 31.20 Hoorspel. 23.15 Or kest Joe Andy. MAANDAG 15 SEPTEMBER 1945. HILVERSUM I. 7— en 8.— Nieuws. 9.15 Voor jonge zieken. 11.45 Famllleber. uit Indlë, 15.15 R'dams Strijkkwartet. 1830 Voor de Ned. strijdkrachten. 19.30 Sport- praatje. 21.— Radio Phllh. orkest. 22.45 Avondoverdenking. HILVERSUM II. 7.— en 8.— Nieuws. 9.15 Morgenwijding. 11.18 Orgel en zang. 1315 Band! Balogh. 15.50 Voordracht. 18.15 Les Gars de Paris. 20.45 „Herbert vliegt weg", een Jeugdfantasle. 22.— Nachtstuk ken voor plano. 22.80 Dutch Swing college. 22.15 Ballet muziek. Zeshonderd meter dames- stoffen gestolen DADERS AL GEVAT. In de nacht van Woensdag op Donder dag werden uit de wollenstoffenfabrlek van de N.V. Prinzen en Glabbeek te Helmond zeshonderd vlerkante meter wollen damesstoffen ontvreemd. Het ge- stolene vertegenwoordigt een waarde van ongeveer zeventienhonderd gulden. De politie had spoedig aanwijzingen waar zij de daders zou kunnen vinden. Zij zette, onder grote belangestelllng van het publiek, een zestal straten af en on derwierp elk huis ln dat gebied aan een nauwgezet onderzoek. Dit had een goed resultaat, want de gehele partij gestolen goed werd gevonden Nog dezelfde dag konden de drie uit Helmond afkomstige daders van de diefstal gearresteerd wor- vallers de kantoorhouder en nog een juffrouw bevonden. De naam van een der schuldigen is evenwel bekend en zijn opsporing wordt verzocht door den commissaris van politie te Almelo. Het is de man in Canadees uniform, genaamd Harm Zuidema, geboren te Emmen in 1916, 1,71 meter lang, donkerblond haar, glad geschoren, spreekt Twents dialect en heeft een gedrongen fi guur. Hij droeg een bril met Engels hoornen montuur. Nader blijkt, dat door de politie bij vergissing één der twee mannen, die de overval pleegden, gearres teerd werd. Deze arrestant was ech ter de persoon, die de politie inlich tingen gegeven had en die maar „voor de aardigheid" meedeed. In werkelijkheid had de eigenlijke lei der van de overval zich nog van een anderen medeplichtige voorzien, die met hem gevlucht is. Van dezen man is bekend, dat hij met een been trekt. Kunstbegrip bij jongeren „Onlangs ls de Stichting Instituut ter be vordering van Kunstbegrip bij Jongeren opgericht Deze stelt zich ten doel, kun stenaars met rijpe ervaring op jeugdge- bled voor het schoolgaande kind te laten optreden, zowel voor lager-, middelbaar-, vak- en nijverheidsonderwijs. Door ró volledig mogelijke samenwerking hoopt de Stichting door het gehele land. ook in kleinere plaatsen, dit voor kinderen zo noodzakelijke contact tot stand te bren gen en roept hiertoe de medewerking ln van alle bestaande jeugdorganisaties, schoolbesturen en onderwijsautoritelten•,. Het Secretariaat ls gevestigd: v. Eeghen- straat 127, te Amsterdam. IN SCHEERVLUCHT De beroemde negerzanger Paul Ro- beson zal 23 September bij het gedenk teken van president Lincoln te Washing ton een toespraak houden ter opening van een „kruistocht van 100 dagen tegen het lynchen". Hij wil onder meer berei ken, dat de keuze van Bilbo, bekend tegenstander van het negerras en lid van de Klu-Klux-Klan, tot senaatslid ongel dig wordt verklaard. De Amerikaanse militaire regering te Berlijn heeft heden bekend gemaakt, dat aartsbisschop Philotheus door den metro- polltaan van Berlijn en Duitsland tot Rus- sisch-Orthodox bisschop van Groot-Hes sen met Wiesbaden als zetel is benoemd. Hij zal tevens administratief de gods dienstige belangen der Grieks-orthodoxen behartigen De Hongaarse en Joego-Slavische de legaties ter vredesconferentie te Parijs onderhandelen over een bilaterale over eenkomst betreffende wederzijdse vrij willige uitwisseling van minderheden en het gebruik van waterwegen. Het door Tsjang Kal Sjek bekrach tigde doodvonnis van luitenant-generaal Takasjl Sakal, ex-bevelhebber van het derde Japanse leger ln Zuid-China, ls ln het bijzijn van 2000 Chinezen te Nanking door de kogel voltrokken. Te Freiburg, in de Franse bezettings zone van Duitsland, waar het voedsel rantsoen slechts 9E0 calorieën per dag be vat tegenover 1337 calorieën ln de Britse zóne, doen zich verschijnselen van hon- gerrocdeem voor De kindersterfte is van 5 tot ruim 10 pet. gestegen. Het is een belangrijke gebeurtenis in de bevrijdingsstrijd der koloniale we reld. dat in Brits-Indië de eerste zui ver Indische regering is gevormd, on der leiding van den Hindoe Paudit Nehroe. Sociale verbete ringen zijn nim mer nog cadeau gedaan, maar moesten steeds in harde, langdurige strijd veroverd worden. Ook Indië heeft zware offers ge bracht voor zijn vrijheid. En het staat te vrezen, dat het begin der vrijheid nog allerminst een einde van het lij den betekent. Niet alleen tegsn den Britsen overheerser ging immers de strijd. Diepgaande onderlinge geschillen tussen delen der bevolking veroor zaakten heftige en bloedige conflicten om de vorm van het aanstaande vrije Indië. De grootste tegenstellingen be staan hierbij tussen Hindoe's en Mo hammedanen. De Mohammedanen (80 millloen) zijn ten opzichte der Hin doe's (240 millioen) sterk in de minder heid. Maar juist dit feit maakt hun. toch al strijdbare, om niet te zeggen strijdlustige levensbeschouwing, nog fanatieker en onverzoenlijker. De Mo hammedanen moeten immers vrezen reeds door het getal der Hindoe's ln verdrukking komen. Toch was bij de verdeling der mi nisterzetels deze gevoeligheid ontzien. Van de veertien leden der regering zouden vijf Hindoe's en vijf Mohamme danen zijn. De overige vier: een Sikh, e?n P8rsï. een Paria en een Christen. De leider der Mohammedanen Liga. ■Tinnah, had een directe actie aangekon digd voor Pakistan, een zelfstandige Mohammedaanse staat. En wanneer Jinnah zelf het geweld al afkeurde, was het toch anno gelijk de opgehit ste gemoederen in de hand te houden. Het „daadwerkelijke verzet" begon dus met een bloedbad te Calcutta. waarbij tussen duizend en drie dulzsnd doden vielen en waarbij een schade werd aangericht van een millioen pond sterling. Het Congres, dat de gehele Indische bevolking wil vertegenwoordigen, met inbegrip van de Mohammedaanse, streeft naar vrijwillige eenheid. Maar tegen een zelfstandige Moham medaanse Staat, bestaan ernstige be zwaren. Ten eerste zouden -enkele de len meer dan duizend kilometer van elkaar verwijderd liggen, terwijl bo vendien in de gebied in met een sterk gemengde bevolking nieuwe oorzaken tot oorlogsgevaar in het leven geroe pen worden, als gevolg v.an nimoriteits- problemen. En wij Europeanen weten helaas al te goed waartoe deze leiden kunnen. De Mohammedanen hebban hun zaak geen voordeel gebracht door hun wei gerachtigheid mede te werken aan en oplossing in democratische zin. Het bloedbad te Calcutta heeft de vrede lievende Hindoe's onwillig gemaakt om met de Mohammdaanse Liga een coa litie aan te gaan. Men heeft thans de knoop doorgehakt en een voorlopige regering gevormd zonder de vertegen woordigers dier Liga. Hierin schuil ongetwijfeld de grote zwakheid dezer eerste Indische regering. Toch zijn ook hier lichtpunten aan de hemel. Ook onder de Mohammdanen is een sterke stroming, bij wie het verlangen naar vrijheid en zelfstandigheid de gods dienstige «n nationale verschillen over heerst. Dat was reeds gebleken in 1919 en 1921 in de eensgezinde strijd van Hindoe's en Mohammedanen tegen de Britten, die hun beloften niet hadden gehouden ook thans kwam het tot uiting in de gemeenschappelijke beto gingen voor eenheid, na het bloedbad van Calcutta. En het is te prijzen zo wel in de Britten als in de Hindoe's dat zij het woord van den Pred'ker be grepen hebben: wie op de wind let zal niet zaaien en wie naar de wolken tuurt zal niet oogsten. Ondanks alle dreigende gevaren en moeilijkheden ia men een belangrijke stap gevorderd op de weg naar de ecanucipatie van Indië en dit betekent tevens op de weg der emanicipatie van de overige koloniale gebiedan. RornrnT pr nrmo

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 1