KIEZEN! Dit jaar weer 'n ouderwetse 8 October ffizONNEKHÜir Opiochien, Vuurwerk en., kermis! Een optocht met een prijsvraag Nieuwe Bonnen Churchill pleit weer voor de V.S. Europa van Ruim 6000 Nederlandse kinderen waren deze zomer in Engeland „Arsenicum en Oude Kant' Twee jaar WEINIG VERANDERING. Weersverwachting, geldig tot heden avond: Zwaar bewolkt met r.egen. Aanwak kerende wind uit Zuidwestelijke rich ting. Weinig verandering van tempe ratuur. VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1946. Zq Jaargang No. 234-438. maarder Directeur: Th. W, Reijnders Jr. Hoofdredacteur: G. E. de Winter. PAOBLAP VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE: N.V. NOORDHOLLANDSE PERS 1945 I.O. Redactie #n Adm.: Aehterdam 20, tel. 2274.Advertentie-afd.: Langestraat 15, tela 1971. Ter voorkoming van misverstand deelt het Centraal Distributiekantoor mede, dat de distributie van zoolleder is beëindigd. Dit houdt in, dat men zon der inlevering van bonnen der leder- kaart schoenen kan laten repareren. Hèl Alkmaar se leetlt j^LKMAAR gaat zich weer opmaken om het grote feest te tieren: het feest van de herdenking van het ontzet op 8 October 1573. Zoals in vroeger Jaren, vóór de oorlog, iedere straat versierd of verlicht was, de gehele bevolking in een ware feestroes verkeerde en een dag beleefde, die een hoogtepunt had in een allegorische grote optocht zo zal ook dit jaar weer op Maandag 7 en Dinsdag 8 October het 8 October-comité zorgen, voor een klinkend verbroede ringsfeest met typisch Alkmaarse ceremoniën als carillonbespeling, óptochten. concerten eneen kermis! Van 2 uur tot half drie zal de heer Van der Veer het carillon weer bespe len. Om half drie komt dan het hoogte punt van de dag: de STRATENOP- TOCHT. De opzet is om door ver schillende groepen op symbolische wijze enige straten van Alkmaar uit te boelden. Aan deze optocht is voor de toeschouwers een bijzondere at tractie verbonden, daar het publiek mag aanwijzen in ex prijsvraag welk gedeelte het beste een straat symboliseert. Aan deze prijsvraag voor het publiek zijn de volgende prijzen verbonden: le prijs f 50; 2e en 3e prijs ieder f 25; 4e t.e.m. 8e prijs elk f 10. In het programma van de 8 October. dat van 3 October as. 'verkrijgbaar zal zijn, kan men meerdere bijzonderheden betreffende deze prijsvraag vinden. Des avonds wordt om 7 uur een kerk- concert gegeven onder leiding van den heer Corn. Jonker; o.a. zulen fragmen ten uit „Die 'Tahrenzeiten" worden uit gevoerd. De solisten zijn de bekende Langedijker zangeres, Maartje Kliffen, en voorts Laurens Bogtman, terwijl aan de vleugel dé Alkmaarse pianist Nico Akkerman het geheel zal begeleiden. Welke voordelen het heeft als men lid is van de Alkmaarse 8 October-ver- eniging blijkt uit de prijzen voor dit concert, die voor leden aanmerkelijk verminderd zijn. Het bestuur van de Öntzetyereniging heeft ons gisteren bij monde van haar voorzitter, mr. C. J. de__Lange, haar secretaris, den heer P. Cloeck. en den secretaris van de Propaganda Commis sie, den heer W. Hartong van Ark, het een en ander medegedeeld over dit feest. Als in de jaren vóór de oorlog kenmerkt dit programma zich weer door een „geijkte" vorm. In grote trekken luidt het als volgt: Maandag 7 October Om 7 uur des avonds vindt er een lampion- en fakeloptocht plaats, welke speciaal voor de kinderen een attractie zal blijken. Het slot van deze optocht, dat deze keer eens niet het eind bete kent, zal de kermis zijn. Zoals de heer Cloeck ons meedeelde, zullen zowel het Canadaplein als de Paardenmarkt reeds deze avond geheel met kermisattracties bezet zijn. Dinsdag 8 October Traditiegetrouw zal om 8 uur des morgens een réveille voor schoolkinde ren gegeven worden; de stoet zal niet gaan naar het huis van den burgemees ter, doch ditmaal zal het oude stadhuis kunnen geaieten van de kinderaubade. Van 9 uur tot 9,30 uur wórdt he,t ca rillon van De Waag bespeelt door den heer B, J. van der .Veer, die als stads- beiaardier den heer Crevecoeur is op gevolgd. Het muzikale overheerst deze morgen, want van 9,30 tot 10 uur zal er op d etrappen van het Stadhuis ko- raalmuziek uitgevoerd worden. Om circa 10,15 uur vindt de tweede optocht ter gelegenheid van het feest plaats: een bataillon van het Neder landse Leger uit Haarlem, van een sterkte van ongeveer 900 man, „aange vuurd" door een militaire muizekkapel van circa 50 mam zal de stoet openen. Daarachter komen de vertegenwoordi gers der Alkmaarse sport- en jeugdver enigingen. 's Middags. Om 12 uur zullen de leden van het Comité zich in het Wapen van Heerrts- kerk verzamelen en zich opmaken voor de tocht naar het Victoria-park, alwaar de voorzitter van de 8 Octobervereni- ging, mr. C. J. de Lange, een herden kingsrede zal uitspréïcen. Vuurwerk Om 9 uur des avonds tenslotte zal er op de Kanaalkade een groot vuurrwerk gegeven worden. Ook hier genieten de leden van de 8 October-verenigingg een reductie, n.1. van 50 pet.; voor niel-leden bedraagt de toegang tot het terrein tussen de Nieuwesloot en de fabriek van den heer Gyssen, op de Handelskade, 2.voor leden 1. Voorverkoop voor deze slot- apothese geschiedt bij het sigarenmaga zijn C. de Grand, Waagplein. Reeds hebben_ de Langestraat, de Mient en de Steenenbrug de verzekering gege ven, dat deze straten en grachten hun ouderwetse versiering weer zullen krij gen. Wij geloven echter, dat het hiérbij niet zal blijven en dat heel Alkmaar zal vlaggen en versieren om deze ene dag in feestelijke kledij te zijn. De werkgevers worden voorts ver- Aan onze abonné's Vandaag wordt \J voor een keuze gesteld. Dat is niet voor de eerste maal in Uw leven. In diverse geval len heeft U öf het één óf het ander moeten kiezen'. Zo'n be» slissing heeft pijnlijke gevolgen. Voor dengene die kiest, alsook voor de partij, die daarbij afgewezen wordt. Toch gebeuTd dit dikwijls ondoordacht. Vandaag vragen wij van U weldoordacht te kiezen. Ér komen twee kranten in Uw bus. Uw eigen krant ,,De Vrijs Allernaarder en een oude krant onder een nieuwe naam. Welke van deze twee zal U het meest „eigen" zijn? Voordat U deze vraag beantwoordt, wijzen wij U op het volgende: „De Vrije Alkmaarder", die een voortzetting is van het uit de dagen der bezetting verschenen Nieuwsbulletin heeft gebrekSL Dat kan ook niet anders. Wij zijn pas aan de opbouw bezig. Een zware tijd ligt achter ons. Veel, ontzaglijk veel moeilijkheden moesten en moeten worden overwonnen, want „De Vrije Alkmaarder" moest van de grond af worden opgezet met nieuwe krachten. Immers, alle oude kranten, die ons van kostelijk nieuws hadden voorzien,waren verboden. En toch wilde U een krant. We hebben er een gemaakt, met alle toewijding van ons hart. We zijn nog Verder gegaan: het is een krant van ons allen geworden. Niet opgezet om winst te maken ten nutte van aan deelhouders, maar wel met het doel, zo er baten mochten zijn, die aan te wenden ten voordele van de gemeenschap in stad en dorp. Dat was, naast de opzet om een bepaald doel na te streven, ons ideaal. Wij willen een ander, een beter geluid laten horen dan de vroegere z.g, „neutrale" bladen. Een dergelijk streven is in een ruim jaar tijds niet voltooid, dat is onmogelijk. Thans is de strijd begonnen tussen de zwakke en de financieel „sterke". Wie zal het winnen? Het antwoord is aan U! Wij zullen alles in het werk stellen om aan onze beloften te voldoen. Dat kunnen we echter alleen met Uw aller mede werking. U hebt vandaag te kiezen en daaruit zal blijken of onze abon né's ruggegraat bezitten en zich herihneren wat achter ons 1 ligt in dè jaren 1940—1945. Laat Uw antwoord ditmaal duidelijk en voor geen tweeërlei uitleg vatbaar zijn. DE DIRECTIE Versieringen zocht hun volle medewerking te geven aoor hun geëmployeerden op deze eerste echte 8 October vrijste geven. Wij wezen er reeds op, dat het lid maatschap van de 8 October-vereniging. vele faciliteitep verstrekt. Daar het de bedoeling van deze vereniging is alle' lagen der bevolking te omvatten blijktj wel uit het contributie-minimum van. 1 per jaar. Aanmeldingen bij den heer P. Cloeck, Laat 198. Afscheid ontvanger Gisterenmorgen had in de beneden zaal van hotel Centraal aan het Hof-, plein het afscheid plaats van den heer L. van Buren Lensinck, ontvanger der; registratie, en successie, die i. v. l'; Augustus jl, officieel het dienstvak der! regstratie had verlaten. Voor dit afscheid bestond onder het' ambtenarencorps grote belangstelling en toen de scheidende functionaris in' gezelschap van zijn echtgenate om on-} geveer elf uur binnentrad, was de zaal j zo goed als gevuld. Onder de aanwe-, zigen merkten wij o.a. op den heër] Phaff, hoofdinspecteur ter directie als' vertegenwoordiger van de directie wm' 's rijksblastingen en domeinen, de ln-: specteurs der belastingen te Alkmaar, per, den inspeteur der domeinen de den hypotheekbewaarder de heerjep-, heer Bakker, het voltallige personeel van het ontvangkantoor der registra tie en successie en het hypotheekkan toor, en verder de div. notarissen, deur waarders, landmeters, tekenaars enz. De heer Vonk, adj. commies der re gistratie en successie sprak als verte-, genwoordieer van het pesoneel den scheidenden ontvanger toe. Als cadeaux en herinnering aan de ambtelijke loopbaan overhandigde hij een foto van het gehele personeel, en bureaulamp, een electrisch klokje en een prachtige bloemenmand. De heer Phaff roemde de goede hoe danigheden als ambtenaar en wees op de bijzondheid, dat de voormalig ont vanger twéé maal'eervol was ontslagen en wel 1 Januari' jl. als ambtenaar en 1 Augustus jl. als buitengewoon amb tenaar. Na zijn ontslag op 1 Januari, werd de heer Buren Lensinck nl. be last met de waarneming van het kan toor. Hierna volgde als sprekers de heren Tepper en Engelman. Hierna kwam de heer van Buren Leri&inck zelf aan het woord. Hij dankte voor de prachtige cadeaux en aller aanwezigheid. Tot slot sprak de heer de Lange, namens de aanwezige notarissen. Hij overhandigde den heer van Buren Lensinck een boekwerk over- en van de notarissen. Namens de hoofdambtenaren werd door den heer Bakker een mand met fruit aangeboden. Ongetwijfeld zal deze dag nog lang in de herinnering vari den heer van Buren Lensinck blijven voortleven. PETEKIND VAN DEN BURGEMEESTER. Juist op het uur van de intrede van den nieuwen burgemeester, Mr. Koel- ma, werd de familie Vogelpoel, Hei ligland 15, Maandag jl.'verblijd de geboorte van een tweeling. Van de zoons werd prompt naar burgervader: Adriaan genoemd. met Een den Voor de 2e helf van de 1.0e periode (15 tot en met 28 September), zijn de volgende bonnen geldig verklaard: BONKAARTEN KA, KB en KC 610. 576 Algemeen 577 Algemeen 100 gram bloem. 50 gram thee. BONKAARTEN KD, KE 610. D 19 Reserve 100 gram bloem. E 19 Reserve 300 gram bloem. TABAKSKAARTEN T 48 2 rantsoenen tabaksartikelen. Met ingang van Maandag 23 Septem ber zal geen bon voor aardappelen meer worden aangewezen en zal men aardap pelen dus vrij in de handel kunnen be trekken. Speciale textielpunten ongeldig Het Centraal Ditributiekantpor deelt mede dat van 25 September a.s. ale punten voor textiel uitgereikt voor 1 Mei 1946 niet meer geldig zijn. Dit betreft dus uitsluitend de in bruine kleur uitgevoerde bonnen met opdruk „textiel10 punten", in zwarte letters en in paarse kleur uit gevoerde bonnen met opdrük tertiel 1 punt, in zwarte letters. De hande laren dienen zich voor inlichtingen omtrent de omwisseling -van deze speciale punten te wenden tot de plaatselijke distribuifechensrt. Frankrijk en Duitsland moeten samengaan Gisteren heeft Winston Churchill te Zürich in Zwitserland een rede ge houden. „Ik ga iets zeggen waarover U zich zult verbazen", aldus sprak htJ zijn toehoorders in de Zürichse Universiteit toe. „De.eerste stap naar de her oprichting van de Europese gemeenschap moet bestaan in een samengaan tussen Frankrijk en Duitsland. Slechts op die manier zal Frankrijk het morele en cul turele leiderschap over Europa herkrijgen", aldus de Britse ex-premier. Voorts propageerde Churchill de idee voor de Verenigde - Staten van Europa. „Alleen wanneer er een V. S. van Europa komt, zullen honderd-millioenen in staat kunnen worden gesteld, de sim pele vreügde en hope, welke het leven levenswaard maken, te genieten". Hij was van mening, dat een dergelijke re gionale organisatie van Europa niet in conflict zou komen met de grondbegin selen Van de. organisatie van de U.N.O. De tijd'is kort Van Schaik Tweede Kamer voorzitter In de gistermiddag gehouden open bare vergadering van de Tweede Ka mer is voorlezing gegeven van het koninklijk besluit, waarbij mr, J. R, H. van Schaik wederom wordt benoemd tot voorzitter der Kamer. De heer van Schaick aanvaardde het presidium met de verzekering, dat hij zich zou beijve ren om aan het in hem gestelde ver trouwen te beantwoorden. Met Kerstmis wordt uitwisseling hervat In een overzicht, dat de heer R. Elde- ring, directeur van de World Friendship Association voor Nederland, hedenmor gen op een persconferentie gaf van de resultaten over het geëindigde seizoen en de plannen voor de toekomst, ver telde hij, dat deze zomer 6259 Neder landse kinderen voor een 14-daags ver blijf in Engelse families gastvrij wer den opgenomen en omgekeerd 5941 En gelse kinderen voor dezelfde tijdsduur in Nederlandse gezinnen verbleven. Van Denemarken kwamen 250 jongeren naar Nederland, waarvan er nu nog 50 in Groningen vertoeven, terwijl 208 Neder- landertjes in Denemarken vacantie vier den. Ook nog 400 Engelse gasten verblij ven in ons land. Begin October zal dit uitwisselingsprogramma zijn afgewerkt. Reeds met Kerstmis zullen de resul taten van de voortgaande actviteit zichtbaar zijn. Dan zullen en bij voorkeur de teleurgestelden van deze zo mer, dat zijn de boven 18-jarigen 1000 ei 1500 Engelse en Nederlandse le den van de W.F.A. wederkerig bij el kaar logeren. Plannen. Met Pasen komen 5000 uit- en gaan 3000 gasten naar Groot-Brittannië. Uit België en Frankrijk komen 100, uit De nemarken 700, uit Zwitserland een klein groepje vacantiegangers onze landgeno ten vervangen, die naar deze landen reizen. De komende zomer zullen zeer ve len profiteren van de mogelijkheden, die de W.F.A. degene biedt, die zon der visum- en deviezenmoeilijkheden hun blik willen verruimen en tegelijk een bijdrage leveren in de vriend schappelijke toenadering tussen de volkeren. Niet minder dan 20.500 Nederlan ders zullen een trip naar Engeland Een héél eigenaardige comedie Het is veelal met toneelstukken zó: je „trapt erin" of niet. Niet iedereen kan waardering voor hetzelfde hebben, waar ook zijn buurman waardering voor heeft. En juist gisteravond in 't Gulden Vlies waren de stemmen over „Arseni cum en oude kant" nogal verdeeld Dat kon ook niet anders, want niet iedereen neemt genoegen met iets wat „men" in het algemeen als onwaarschijnlijk be stempelt en vooral niet wanneer dat „iets" dan ook nog een griezelige inslag vertoont. Vierentwintig lijken zijn waarlijk geen peuleschilletje en, of schoon deze enorme hoeveelheid stof felijke overschotten wel niet in natura op de planken verschijnt, ze komen toch maar in het stuk voor, zij het dan in de kelder. De beide gezusters Brewster, twee oude dametjes van uitstekende familie en onbesproken reputatie hebben, zoals hun neef Mortimer het zeer voorzichtig uitdrukt, enkele kleine eigenaardig heden. Eenzame en oude vrijgezellen of weduwnaars, die bij de gezusters een kamer komen huren, worden door de medelijdende tantetjes op vriendelijke doch besliste wijze „om zeep" geholpen met behulp van vlierbessenwijn met ar senicum, strichnine en cyaankali. De lijken worden begraven in de kelder van het oude huis en krijgen een eerste klas begrafenis-met-kerkdienst. Want de dametjes vergeten in het vuur van hun christelijke naastenliefdé niet om vóór het verstrekken van deze „hulp aan onbehuisden" eerst nadrukkelijk naar de kerkelijke gezindheid van hun slachtoffers te Informeren. Het geheel is zo vreemd en eigen aardig dat het de indruk wekt, dat er of aan het stuk, zoals dat gisteravond gespeeld werd, óf aan het spel iets ont breekt. /En toch is dat geenszins het ge val. Er was eerder iets teveel en dat was het meesterlijke spel van Cor Ruys in de rol van politieagent O HarST Deze gehele ro.l die Ruys onder het spélen door uit zijn mouw schudt, doet de toe schouwers hartelijk lachen, maar wekt de indruk, dat er in andere bedrijven het is slechts een kort spelletje van den agent iets van deze humor ontbreekt. Het tegendeel is waar: dit is teveel! Als dominee Harper geeft dezelfde Cor Ruys volkomen in zijn rol een schitterende creatie. Dick van Veen is als Mortimer Brewster de vlotte neef, die evenwel de vlotheid van de tante tjes toch niet zo kan waarderen, het geen niémand zal verwonderen, behalve dsn de meergenoemde oude dametjes. Tilly Périn—Bouwmeester en Sara^Hey- blom geven als de tantes uitstekend spel, évenals Leo de H&rtogh en Jan Teulings_.als resp. de misdadige Jona than Brewster en Dr. Einstein. "-Th. K. ZONDAGSDIENSTEN. Alkmaar. Apotheek B. H. J. Schc Emmastraat 64. Heerhugowaarfi: dr. Noorlander. maken, waar tegenover 25.000 Engelse vrienden naar ens land komen. De uitwisseling met andere landen zal d-n ook beduidend zijn verruimd. Voor de verschillende landen zijn de aantal len toëristen over en weer: Frankrijk 500; België en Luxemburg 500; Dene marken 3000; Zwitserland 500 en als de tussenkomst van de ministeries van Sociale- en Buitenlandse Zaken de ge wenste resultaten oplevert: Tsjecho Slo wakije 250, voorts Noorwegen 500 en Zweden 250. Tot 1 December a.s. hebben de 16.000 leden van de Nederlandse afdeling der W.FA. die één jaar bestaat prio riteit bij de inschrijving. „De tijd is kort", .verklaarde Churchill voorts. „De atoombom is nu wel i« waar nog in handen van één land, dat dit vreselijke wapen voor vredesdoel einden w i 1 gebruiken, doch men kan niet weten of over een Jaar of wat die bom niet verschrikkelijke verwoestingen kan veroorzaken". De eerste practische stap naar een verhindering van oorlog zag Churchill in de vorming van een Europese Raad. Frankrijk en Duitsland zouden bij dit dringende werk de lei- dng moeten nemen. „Groot-Brittannië, het Britse gemenebest, het machtige Amerika fn naar ik vertrouw Sowjet- Rusland, want dan zou inderdaad alles in orde zijn moeten de vrien den en begunstigers van het nieuwe Europa zijn", besloot Churchill. Kangoeroe schoot raak Bij de nederzetting Tipperary in de buurt van de rivier de Adelaide (N. Australië heeft 'n kangoeroe kort ge leden op een jager een schftt gelost. De herder Arthur Crossbie had een kan goeroe in haar achterpoot getroffen, zodat het dier gewond achterover bleef liggen. Toen de herder de kangoeroe met de kolf van het geweer bij-dehals naar beneden drukte en zich bukte om een knuppel op te rapen, raakte het dier met een voorpoot de trekker aan. Het geweer ging af en de jager werd aan zijn rechterbovenarm zodanig ge wond, dat hij in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Gevechten te Palermo Het Omroep-station van Palermo op Sicilië is door minstens 100 gewapende lieden, met handgranaten en machine geweren overvallen. Het gevecht tussen het aldaar gestation- neerde garnizoen en de aanvallers duurt voort. Politieversterklngen, die naar het Radio-Omroepstation op weg waren, wer den onderweg beschoten, zodat zij niet verder konden gaan. vrijhield 1*IJDENS de duitse bezetting waren 1 onze verwachtingen voor de tijd na de bevrijding hoog gespannen. Juist door deze hoge verwachtingen en de wetenschap te strijden voor een recht vaardige zaak bleven wij fit, en in staat de strijd voor vrijheid en recht voort te zetten. Hoe bitter moet voor velen de ont goocheling zijn geweest, toen de vrij heid eenmaal geboren was en er van al die hooggespannen verwachtingen niet zo bijster veel terecht kwam. Zij zou een sfeer van verbittering en kat terigheid veroorzakën, dié wij thans hier «en daar moeten constateren en die maar al te goed verklaarbaar is. ^E start in het Zuiden was al dade lijk niet erg hoopvol. Toen de korte roes van feestvreugde, die wer kelijk hier en daar uitbundig is ge weest. was geweken en het opbouw- en herstelwerk moest beginnen, bekroop velen al spoedig een benauwende angst. Vooral twee factoren wekten tot be dachtzaamheid. In de eerste plaats het optreden van het nieuwe instituut „Mi- litair^Gezag, met daaraan verbonden een vrijwel algehele uitschakeling van de democratische organen. En daar naast de felle propaganda voor eenheid. J^JET het Militair Gezag halen wij feitelijk een oude koe uit de sloot. En men zou eigenlijk niets liever doen, dan het beest er maar rustig in te laten liggen. Het Militair Gezag heeft echter zo sterk, een bepaald tijdvak beheerst en de nawerking van het door dit Militair Gezag gevoerde beleid is nog zo duide lijk aanwijsbaar, dat wij hieraan stellig maar niet achteloos voorbij kunnen gaan. Dit zou temeer onjuist zijn, om dat het M. G., naast het geallieerd op perbevel het enig gezaguitoefendend burgerlijk orgaan in het bevrijde Ne derland was. Wat er verder nog aan burgerlijke gezagsorganen was, oefende geen zelfstandige functie uit.«Het M.G. was dus in wezen dictatoriaal. En zo moes» om het herstel van de democratie wel een strijd ontbranden. D\ gemeenteraden waren door den bezetter naar huis gezonden en hun bevoegdheden aan een almachtigen burgemeester overgedragen. Deze on beperkte gemeentelijke heersers bij de gratie van de duitsers waren echter in he algemeen, „fout" geweest en der halve na de bevrijding ter afhandeling van hun zaak in een kamp gedepo neerd. Meestal keerde de oude burge meester terug of nam één der wethou ders de functie waar. Het spreekt ech ter vanzelf, dat er eveneens pogingen In het werk werden gesteld om de ge meenteraden weer te doen functionne- ren. Fel en veel werd er over deze zaak gesproken en geschreven. Einde loze discussies gevoerd over de legali teit van de gemeenteraden, die inder tijd naar huis waren gezonden en waar van de zittingstermijn inmiddels was verstreken. Zelfs in de hoogste minis teriële kringen „le Londen maakte dit vraagstuk, waaraan het probleem van de parlementaire democratie was ver bonden, onderwerp van discussie uit. Hebben wij ons goed laten inlichten, dan zou het ontslag van den heer Bur ger, als minister van Binnenlandse Zaken, dat indertijd op wel wat vreem de wijze tot stand kwam, mede,met deze kwestie in verband staan. JJET Militair^Gezag.dus regeerde het bevrijde deel van Nederland opper machtig. Het kon zelfs verhinderen, dat een journalistieke collega van mij vari Londen naar Eindhoven reu'de, ondanks daarvoor bekomen toestemming van de regering, en ondanks het feit, dat hij in Londen behoorde tot de hoge ambte naren var de regering en werkte In de onmiddellijke omgeving van den heer Gerbrandy zelf, alleen met het motief, dat men zijn aanwezigheid in Nederland ongewenst vond. HET Militair Gezag benoemde ook uiteraard talrijke functionarissen in uniform. He't volk begreep die be noemingen niet altijd. Zij waren nogal eenzijdig en betroffen soms figuren, die dé dictatuur als stelsel niet onvoorwaar delijk verwierpen. Waarbij kan worden gevoegd het feit dat het Militair Gezag niet het beste instituut was om de men sen democratie bij te brengen. Over het M. G. zou ongetwijfeld nog veel meer te vertellen zijn. Wij zullen bet bij het bovenstaande laten, omdat wij enkel de bedoeling hadden vast te stellen hoe dit M. G. een struikelblok was op de wég naar het "herstel van de normale democratische verlïöudingen. Daarom zou het füim vijftien maanden na de bevrijding van het Zuiden zijn, dat als eerste democratische organsn de gemeenteraden weer hun taak zouden opnemen en dan nog in een benoemde noodsamenstelling. Het Nood->arlemen« kwam nóg later. De Provinciale Staten bleven tot deze zomer op sta; Het is dit mede door het M. G. bevorderde, trage herstel van de democratische staatsorganen, dat in Nederland een on zegbaar kwaad heeft gesticht en bron werd van een mateloze teleurstelling. Het kan geen kwaad, dit uitdrukkelijk vast te stellen. Volgende maal wiljen.wij iets zeggen over het onmiddellijk na de bevrijding van het Zuiden brééd om zi'.h heen grij pende streven naar eenheid DEWI.

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 1