Dinsdag uitspraak te Neurenberg "IHIOHSKgWM. Ex-nazileiders zijn gedeprimeerd Alleen Göring „opgewekt" Twee jaar vrijheid Nieuw offensief ingezet tegen de hoge prijzen Nieuwe overwinningen voor Alcmaria en De Randers? Boys-Zeeburgia en Vrone-Alkmaar De Gaulle ZONNIG WEER. Weersverwachting, geldig tot heden avond: Veranderlijke wind met overigens zonnig weer. ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1946 2« Jaargang No. 241—471 Directeur: Th. W. Reyndcrs Jr. Hoofdredacteur: G. E. de Winter. maarder DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE: N.V. NOORDHOLLANDSE PERS 1945 I.O. Redactie en Adm.: Achtcrdam 20, teL 2274.AdvertentIe-afd.: Langestraat 15, tel. 3971. VERHOGING POSTTARIEVEN. Naar het ANP verneemt, U bU de regering ernstig in overweging, ovef te gaan tot verhoging van een aan tal posttarieven. VANDAAG zal de laatste dag zijn, dat de familieleden der beschuldig den hun dagelijks bezoek mogen brengen in de gevangenis. De stemming onder de beschuldigden is thans zeer gedeprimeerd, alleen van Göring wordt gezegd, dat hij zich volkomen weet te beheersen. De ver dediger van Jodl, professor Jahrreis, die een bekend tekenaar Is. heeft in de loop der laatste weken alle beschuldigden getekend. Göring was evenwel met de van hem gemaakte prent in 't geheel niet tevreden. HU was van me ning, dat het beeld hem te Slavisch deed voorkomen en hU vroeg den pro fessor een nieuwe tekening te maken. HU deed zün uiterste best om met een zo fleurig mogelUk gezicht op het papier te komen en putte zich daartoe uit in het vertellen van moppen. Naar de verdediger van Seyss meedeelde, Is z'n cliënt thans weer teruggekomen op zUn merkwaardige slotspecch in de gerechtszaal, waarin hU volkomen onverwacht trouw zwoer aan Uitler, on danks alles, wat over diens figuur was onthuld. Veiligheidsmaatregelen verscherpt HET gehele corps der verdedigers zal voor elke zitting door de militaire po litie worden onderzocht en gefouilleerd en daarna in gesloten formatie in de Zaal worden gebracht. Van enig ver keer tussen de aangeklaagden en de ver dedigers, zoals dat tijdens de zittingen tot dusver gebruikelijk was, zal geen «prake meer zijn. Het vonnis, dat het gerecht Maandag en Dinsdag zal uitspieken zal bestaan uit vier gedeelten. In het eerste ge deelte zal het gerecht een overzicht ge- Ven van de zaak zoals deze gepresenteerd door aanklagers en verdediging. Het lezen van dit overzicht zal ongeveer 4 üur duren, Daarna zal het gerecht de juridische overwegingen bekendmaken, die het grootste gedeelte van het vonnis zullen uitmaken. Het gerecht rekent er op, dat Dins dagmiddag het derde gedeelte van het vonnis kan worden gelezen, waarin het schuldig of onschuldig zal worden uit gesproken. Daarna zal een kort reces gehouden worden, voordat het proces besloten wordt met het opleggen der straffen. Na 3 maanden Gemeenteraads verkiezing in Nijmegen In Nijmegen werd gisteren de ge meenteraadsverkiezing gehouden. In to taal werden uitgebracht 46.747 geldige stemmen, daarvan werden uitgebracht op de KVP 29.56i stemmen; op de Partij van de Arbeid 9.218; op de gecombineerde lijst van de Christelijke Historische Unie en Anti-Revolutionairen 2905; op de Partij van de Vrijheid 1433; op de CPN (de Waarheid) 3433 en op de lijst Smits: 197. A,s een tooverwoord werd het be grip „eenheid" over ons uitge broken, toen de stralen van de vrij- heidszon over ons begonnen te lich ten. Eén in het verzet waren wij geweest; één in het herstel en de vernieuwing zouden wij zijn. Het lied klonk schoon genoeg; het was alleen jammer dat de melodie toch een beetje vals was. Het is namelijk in de eerste plaats zeer aan twijfel onderhevig of die eenheid in het ver zet meer was dan een uitelijke bin ding. Zien wij de zaak goed, dan gingen wij de stryd tegen de Duitse (yrannie aan, als een beginselstrijd. De beginselen, die wij nastreefden werden in hun verwezenlijking door den bezetter bedreigd. Deze bedrei ging dreef ons tezamen. Dit bete kende echter niet% dat wij plots één van beginsel en één van streven zou den zijn geworden. Het had er niets van. Wie communist was in 1940, was het bij de bevrijding nóg; en wie voorheen anti-revolutionnair was, is door de bevrijding zeker niet tot andere gedachten gebracht. Daarom was die eenheid tijdens de bezetting maar een schijnecnheid, èen eenheid in het negatieve. fl|aar daarom was het ook volko men irreëel na de bevrijding te Speculeren op een niet bestaande eenheid in ons volk. Zij, die dat tóch deden kunnen oprecht geweest zijn, zy joegen op windmolens en hielpen mede de chaos na de bevrijding te vergroten. Toch leefde in het Zuiden ha de bevrijding, die eenheidsten dens heel sterk. En ook later, na de bovrijding van het gehele land zou dit streven naar eenheid een rol ver vullen. Tot de werkelijkheid over de droom zegevierde en wij ontdek ten, dat die eenheid maar een fictie was en het leven in zijn oude bed dingen verder stroomde. Beginselen zijn nu eenmaal geen grootheden waarmede valt te marchanderen. Wat blijft en wat wij mogelijk uit de chaos van deze tijd kuniNen redden is een grotere waardering voor el kaar en daarnaast e«n grotere mate van eendracht in de verwerkelijking van bepaalde concrete mogelijkheden en doelstellingen. Méér mogen wij niét verwachten. jy|ilitair Gezag_ en een verkeerd gericht eenheidsstreven zij heb ben veel kwaad gesticht in het be vrijde Nederland. Zij hebben een juiste ontwikkeling der democratie in het naoorlogse Nederland, ieder op hun wijze ernstig belemnferd. Jnmiddels zijn twee jareh verstre ken sedert de eerste bevrijdings- daden zich in ons land manifesteer den. En wij mogen rustig constate ren, dat veel van onze illusies zijn verstoord geworden. Er is niet zo heel veel terecht gekomen van de schone verwachtingen, die wij eens hadden. Vele dingen staan inderdaad op hun kop. De zuiv^ing is tot een Êaskwil geworden. Een gewoon mens egrijpt niets. Kranten worden ge zuiverd, zij worden in hun directeu ren en redacteuren met een veto ge troffen en verschijnen na enige we ken weer rustig op het toneel. Mannen, die ieder kent als grote bunkerbouwers, worden plots vrij gelaten en naar huis gezonden. Merkwaardigerwijs blijken zware gevallen plots licht te zijn en lichte gevallen zwaar. Er is dikwijls geen touw aan vast te knopen. De berech ting maakt vreemde sprongen: een SS-er kan worden vrijgesproken, een illegaal werker een jaar krygen. Arnold Meyer, even getrouwe vol geling van Mussolini, als Mussert van Hitjer,' wordt^als mijnheer be- handela en krygt vijf jaren, met recht van cassatie. De man, die er de stoot toe heeft gegeven, dat Mey er, die voor de Justitie „onvindbaar" bleek, zich eindelijk ten einde raad ging aangeven, wordt een paar wec ken opgesloten en krijgt als belo ning enige maanden. Wel-is-waar- voorwaardelijk, maar toch niette min als een hoon aan het rechtsbe wustzijn van het Nederlandse volk. DE ontwikkeling in Indonesia ver loopt ook anders dan wij had den mogen verwachten. Reeds meer dan een jaar zijn wy in onderhan deling met de „Repoebliek Indone sia" en andere Indonesische scha keringen en wy mogen slechts ho pen, dat de zo juist naar dat verre deel van het ryk uitgezonden com missie-generaal inderdaad in staat zal zijn eindelijk de toestand tc kla ren en de onderhandelingen tot een goed einde te brengen. Maar ondertussen moeten tien duizenden van onze jongens het mi litaire gg.k aantrekken en worden naar Indonesia gezonden. Dit terwijl voor de wederopbouw van ons land de arbeidskrachten zo dringend no dig zün en geen man kan worden gemist. Dit terwijl de wereld op al les zit te wachten, behalve op sol daten. De laatste oorlog heeft het bankroet van de oorlog en militair isme toch wel duideijk gedemon streerd. Deze weg leidt tot de zelf vernietiging der mensheid, met on ontkoombare zekerheid. Daarbij komt nog, dat deze uit zending ongrondwettelijk is. Men kan zich beroepen op een noodrecht. In dat geval echter kunnen wy ver wonderd zijn over de vasthoudend heid aan de wet, die men in andere gevallen betoont. Bij de zuivering en de berechting waakt men angstval lig over de letter van de wet. Hier wringt weder iets! En wij voelen onze machteloosheid opnieuw sterk. Zo is het binnenlandse beeld van ons land na twee jaren allesbehalve hoopgevend. Aan vele vraagstukken zijn wij zonder meer voorbijgegaan. Wij denken aan de zwarte handel; de wanverhouding tussen~|5Fyzen en lonen; de onvoldoende pensioenen; de te lage ambtenarensalarissen; de nog steeds voortdurende distributie; het gebrek aan textiel en schoenen; de nood aan van alles en nog wat in vooral de grote gezinnen; de traag vorderende wederopbouw der ge teisterde gebieden; Tiet nog steeds uitblijven van glas voor deze ge troffen streken, zodat men daar nog steeds zonder ruiten of met planken en bordpapier zit. Wij eindigen de lijst, er zouden kolommen nodig zijn eer wij haar hadden voltooid. Alles bij elkaar is het echter wel duidelijk dat wij er nog lang niet zijn. Ook buitenslands is het beeld nog zeer triest. Daarover een volgende maaL DEWI. Plotselinge terugkeer van Koning George yEEL vroeger dan verwacht werd, is Koning George van Grie kenland gisteiVïn op het vliegveld Eleusina bij Athene aangekomen. De aankomst van Koning George was voor de bevolking geheel on verwacht De koning was gekleed in militair uniform. In Athene werd Vrijdagavond feest gevierd. Overal v/as de vlag uitgestoken en militaire corpsen musiceerden in de straten Groepjes jongelieden van Kreta, in nationaal costuum, zorgden voor een schilder achtige noot. Onderwijl is de verplaatsing van de Britse troepen uit Athene naar het binnenland begonnen. Deze troe pen zullen geleidelijk van ongeveer 50.000 tot 35.000 man worden terug gebracht. Het vleeirantsoen Nu. zoals in elk najaar, een ruim aan bod van slachtvee plaats heeft waar toe het ongunstig weer van de laatste tijd heeft bijgedragen is reeds enkele malen een extra bon voor vlees aange wezen. Hierdoor is de vleesvoorziening tijdelijk verbeterd. Het vleesrantsoen kan evenwel niet blijvend worden ver hoogd, zelfs is een tijdelijke verlaging ge durende de wintermaanden niet uitgeslo ten. Door het aankopen van buitenlands vlees zal de regering trachten het huidig rantsoen, dat gebaseerd ls op 400 gram per persoon per twee weken, op het be staande peil te handhaven. Doodstraf geëist tegen cmEüJandwachter Do advocaat-fiscaal bij het Amster damse Bijzondere Gerechtshof eiste gis teren! de doodstraf tegen den landwach- ter CL Hellema uit Montfoort. Verdachte had in 1944 en 1945 aan razria's meege daan te Alkmaar en Hoorn en tevens huiszoekingen geleld. Verder mishan delde hij gevangenen, die hij voor de Duitsers binnenbracht. Rechter Fruin voor zijn rechters Het tribunaal te Utrecht veroordeelde mr. H. M, Fruin, gewezen president van het Hof te Amsterdam, daarvoor pré sident van de rechtbank te Utrecht, tot 4 jaar internering, eindigende 9 Juli 1949. Bovendien tot ontzetting van het bekleden van alle ambten, ook dat van advocaat en procureur en verbeurdver klaring van zijn vermogen tot een be drag van 10.000,— Mr Fruin was ervan beschuldigd vat-af 1933 lid van de NSB, oprichter en leider van het „Rechtsfront", plaatsver- Vcngend leider van de Hoge Raad van discipline in de N3B te zijn geweest en het kopen van een aan een jood toebe horend huis Kolen voor de tuinbouw Kortgeleden is voor de tuinbouw een belangrijke beslissing gevallen. Er zullen n.1. voor het seizoen 1946—1947 brand stoffen beschikbaar worden gesteld, waardoor een vervroegde teelt van kasproducten wordt mogelijk gemaakt. De toewijzingen zullen worden verstrekt In de vorm van Amerikaanse kolen gedeeltelijk aangevuld met cokes. Het ligt in het voornemen nog voor het einde van dit jaar het grootste gedeelte van de toegewezen hoeveelheden aan de bedrijven af te leveren. Ernstige brand op de „Bosfontein" Vannacht om drie uur is op het 12000 ton metende schip van de Ver. Ned. Scheepsbouwbedrijven, de „Bosfontein", e ernstige rand uitgebroken De Am sterdamse brandweer schoot met niet minder dan 10 brandweerauto's te hulp en het in het dok liggende schip „on der water" genomen. Vanmorgen 6 uur was het de brandweer nog steeds niet gelukt door de grote hitte de vuurhaard te benaderen. Vliegende Vleugel verongelukt Het nieuwe Engelse schroefloze vlieg tuig „De Vliegende Vleugel" is gisteren tijdens een proefvlucht uit elkaar ge sprongen en ln de Theems gestort. De zoon van den bekenden vliegtuigbouwer De Hartland, Geoffrey de Havllland, be stuurde het toestel. Sin In Engeland worden thans proeven genomen met een staartloos vlieg tuig met straalaandrijving, de Havilland 108, „De Zwaluw". Tijdens d« proefvlucht werd reeds een snelheid bereikt van meer dan 616 mijl per uur. Men verwacht, dat „De Zwaluw" binnenkort een aanval zal doen op het op naam van de Gloster Meteor staande wereldrecord. „De Zwaluw" wordt voor den start gereed gemaakt. Planet News - P. De slag om de zwarte markt Meubels, potten en pannen zakken al DE „slag om Amsterdam" werd ook deze week met onverminderde kracht voortgezet. De opsporingsambtenaren boekten weer aardige successen: een aantal banketbakkers werd aan de tand gevoeld en bijna allen gingen op de bon. Zij namen te veel geld voor het loon- bakken, of zij verkochten gebak zonder bon tegen vaak fabelachtige prijzen. Bij een banketbakker werd de „zwarte" boekhouding gevonden. Hieruit bleek, dat hij in enkele manden tijd voor tien duizend gulden aan grondstoffen, vooral vet en boter, buiten de distributie om had gekocht De vorige week werd eveneens een aantal paardenslagers geverbaliseerd, wier prijzen te hoog waren. Thans werd hun leverancier ontdekt. Hij liet zijn klanten onder tafel door 50 cents per kg bijbetalen boven de gefactureerde prijs. Het aantal café's, dat borrels, koffie, thee en bier te duur verkocht, liep deze week weer in de tientallen. Verder slaat vast. dat ln de ko mende tUd honderden fabrikanten en grossiers overal In het land een bezoek van de opsporingsambtena ren kannen verwachten. De inten sieve controle bü de winkeliers le verde prachtige aanwijzingen op. Tenslotte blijkt dat over de gehele linie ennlet alleen in Amsterdam, doch ook elders het prijspeil behoor lijk ls gezakt. Vooral ln de meubel- en huishoudelijke-artikelenbranche is dit duidelijk te constateren. Grepen uit het Radio- programma ZONDAG 29 SEPTEMBER. HILVERSUM L NCRV: 8.30 Morgen wijding. 10.05 KRO: Zingende torens. 12.15 Vlaamse poëzie. 13.15 Vlaams concert. RNIO: 18.30 Voor de Ned. strijdkrachten. KRO: 20.15 Non stopl Rechtdoor! 20.45 'n Bont jolijt met kermiskrljt. 22.15 „De Schelde", oratorium, HILVERSUM II. VARA; 8.15 Voor het platteland. 8.55 Postdulvenber. VPRO 10. Zondaghalfuur. AVRO: 13.15 The Roman- cers. 14.05 Boekenhalfuur. 15.— Toneel beschouwing. 16.30 Sportflitsen. VARA: 17.30 Ome Keesje. 18.45 Sport- AVRO: 20.15 Het derde jaargetijde. 21.— Hoorspel. 22.30 The Skymasters. MAANDAG 30 SEPTEMBER. HILVERSUM I; NCRV 915 voor de jon ge zieken: 1030 Morgendienst: RNIO 1145 Familieberichten uit Indië; NCRV 1315 All Round Sextet. 17 15 Marinierskapel. RNIO 1930 voor de Ned. Strijdkrachten; 19 30 Sportpraatje. 20.15 Kerkconcert Wes- terkerk Amsterdam; 2245 Avondoverden king: 2330 Boedapester Strijkkwartet. HILVERSUM II: AVRO 845 Balletmu ziek, 1030 van vrouw tot vrouw: 1145 Jet- ty Cantor. 13.15 Ork. Malando. 15.— Bon- bonnlère. 18.15 The Skymasters. 20.05 „Ra- dioscoop", Bont programma; 2215 Kamer muziek 23.19 Zigounermuzlek De tweede voetbal Zondag In het Westen lijken ons voor deze tweede voetbal-Zondag de resultaten niet zo heel moeilijk te voorspellen. Feijenoord zal op eigen terrein baas blijven over EDO: Ajax doet hetzelfde met Emma en DWS zal aan de Spaarn- dammerdijk RFC met lege handen huis waarts sturen. Tenslotte zal 't Gooi toch niet zo in kracht zijn toegenomen, dat ze HDVS zal kunnen weersaan. Alleen Sparta—ADO zal een dubbeltje op haar kant worden. ADO ia nog niet in 't veld geweest en kon op Spangen wel eens verrassen. In afd, n twee zeer belangrijke wed strijden. Allereerst in de Spaarnestad: HaarlemDe Volewijckers Deze wed strijd moeten de rooabroeken na de débécle van Zondag jl. persé winnen. Of de Noord-Amsterdammers het zover zullen laten komen is een andere vraag. O.i. zal Haarlem haar tweede nederlaag lijden Excelsior—Blauw-Wit zal geen walkover voor de Stadionclub worden. Puntenverlies is in het geheel niet on mogelijk. Het zal ons benieuwen of Nep- tunus haar krachttoer van vorige week in Dordrecht zal herhalen. DFC zal ech ter geen gewillig slachtoffer blijken te zijn. DOS wint op eigen terrein van Xerxes en StormvogelsDHC is niet te voorspellen; al was DHC vorig seizoen beter dan Kraak c. s. De tweedeklassers De Boys ontvangen ana de Westerweg Zeeburgia Deze A'damse club is op fraaie wijze begonnen, daar AFC tegen haar ^t loodje moest elggen. Willen de Boyr de slechte bei'rt van "Zondag jl. dan ook goedmaken, dan zal uit een ge heel ander vaatje moeten worden getapt. Gebeurt dit niet, dan wordt het ander maal een nederlaag. Kennemers gaat weer op reis, ditmaal raar Wormerveer WFC lijkt ons evenals vorig jaar één der zwakke zusjes en o.i. zit er voor de roodhem- den wel winst in deze ontmoeting. West- Frisia, dat Zondag jl. goed van start ging, ontvangt RCH. Dit is wel de „big- match" in deze afdeling, waarbU de rood-gelen, mede dank zij het terrein- voordeel nog niet verloren hebben. ZFC zal in Amersfoort tegen HVC voor een o.l. te zware taak staan, terwijl AFC zich, door de Spartaan er onder te hou den, herstellen kan. In 2 B komen Volendam en OSV aan hun tweede overwinning toe, maar of Velsen ln Nieuwendam wederom kan zegevieren, moeten we betwijfelen Onze sombere vermoedens jegens ZVV blijven onverminderd voortduren, nu Vrienden schaar op bezoek komt. KFC dient HBC een lesje te geven. De derdeklassers In 3 A wint Helder van KW en Suc ces van Germaan. Verder SLTO—De Meer, GVO—Bloemendaal en Halfweg- A1 ends. In B vindt in de „Wijk" de big-match tussen DEM en Rapiditas plaats Beide clubs begonnen met een gelijk spel en we zijn geneigd DEM de iets betere kans.'n toe te kennen. Forward speelt haar eerste thuiswedstrijd tegen Kin- heim. Voor de withemden alweer nu di rect niet een gemakkelijke opgaaf. Toch zal Kinheim in Hoorn alles moeten ge ven om Forward eronder te houden. DTS, zo goed begonnen, zal in Zaan dam door VVZ wel een tijdelijk halt worden toegeroepen, terwijl verder hier nog gespeeld worden Purmersteijn— NEA en TerrasvogelsQSC. In 3 C dient Beverwijk zich te her stellen en dat kan, want Aalsmeer, dat op bezoek komt, behoort niet tot de sterkste ploegen in de afdeling. Verder: WA—Ripperda; ASVK—RK WA; Schoten—De Meteoor en Zand- voormeeuwen—IW. In 3 D gaat Alcmaria wederom op pad. Nu naar het marktstadje Schagen om dear de club van die naam partij te geven. De geel-zwarten hebben ver leden week juist een aardig succesje tegen HRC geboekt, zodat de withem den niet op een walk-over behoeven te rekenen. Als er echter met die ani mo als tegen APGS gevoetbald wordt, is er voor ons geen twijfel aan of Alk maar verneemt Zondagavond wederom een Alcmaria-overwinning. Hollandia, d3t zo goed begon, trek| vol góed moed naar de Hoofdstad, om aldaar WMS de puntjes te ontnemen. ADO zal in Heemskerk de eer aan OV VO moeten laten, terwijl Zaandijk aan de Zaan de beste papieren heeft tegen HRC. De vierdeklassen In de Drechterlandse afd. B zal WW in Andijk zich zeker niet de kaas van haar brood laten eten; dat zijn we van de Werverhovers niet gewend. Ook de Westfriezen zullen proberen tegen DES het goede pad te blijven houden. Of DES echter zo'n gewillig slachtoffer zal zijn, valt te betwijfelen. St. George kan zich herstellen, nu De Rijp op bezoek komt, terwijl Zouaven al een bijzonder moeilijke start wacht, nu EVC op be zoek komt. Een gelijk spel zou al een verdienstelijk resultaat zijn. Verder nog Monnikendam—Purmerend. In C speelt Randers tegen één van de sterkste ploegen, nl. Vitesse. Dat wordt dus een ware krachtproei en het zou een fraai resultaat zijn als de Randers één punt wisten te bemach tigen. Alkmaar gaat naar St. Pancras, waar Vrone van strijdlust blaakt om de ne derlaag tegen CSV te wreken. Opgepast Alkmaar- CSV speelt thuis tegen WSV. de dub. die verleden jaar tweede werd achter Assendelft, Ook hier is dus oppassen de boodschap. In Heiloo: HSV—Zeevogels Als HSV zich voluit geeft, dan voorspellen we na heftige Zeevogels-tegenstand een kleine zege der Heilooërs. Op Ambon heeft een vuurpeleton de executie voltrokken van den gewezen volksonderwijzer, die bekend heeft tal rijke landgenoten aan de Japanse over heid te hebben verraden en daarmede verantwoordelijk te zijn voor hun dood. Generaal Andus is vervallen ver klaard van de Poolse nationaliteit. ER doen in Parijs geruchten de ronde, volgens welke de Gaulle weer eens „ac tief" ln de politiek zal gaan. Zelfs be weert men, dat hij niet alleen het presi dentschap van de nieuwste Franse repu bliek ambiëert, maar er zelfs een grote kans voor maakt. Deze geruchten worden gesteund door de uitslag van een door het Franse Instituut voor Opinie-onder zoek Ingestelde „presidentsverkiezing". Op de vraag: WIen zoudt gij verkiezen als president van de Franse republiek? werd n.1. als volgt geantwoord: de Gaulle 35 pet., Léon Blum (socialist) 11 pet, Maurice Thorez (communist) 11 pet, Georges Bldault (MRP) 10 pet, Féllx Gouin (socialist) 8 pet, Herrlot 8 pet, ge neraal Leclerc 4 pet, Jollot Curie 4 pet. Vincent Auriol 3 pet. Afgezien van de waarschijnlijkheid, dat bij deze bewe ringen die angstvallig schuil gaan ach ter het stereotype: „Naar wij uit door gaans betrouwbare bron vernemen de wens maar al te zeer de vader van de gedachte en de uiting is, is met dit idee de laatste maanden al te veel gesold om het geheel stilzwijgend links te laten liggen. Frankrijk's nieuwe politiek ls nog steeds in staat van wording. De communisten, de katholieken van de MRP en de socialisten hebben thans een compromis bereikt over deze constitutie: de presi dent zal bij geheime stemming gekozen worden: de eerste minister wordt aange wezen door den president en moet al vorens zich aan het parlement te presen teren een kabinet vormen en een re geringsprogram opstellen. Het plan voor en eenkamerstelsel ls geheel vervallen. Ontegenzeggelijk betekenen deze voor stellen een overwinning voor de meer gematigden ln de socialistische en de vooruitstrevend-katholieke partij en daar- De „Ruys" met 2600 man naar Batavia Met meer dan 2600 officieren en man schappen van de 7 December-divisie aan boord, vertrok gisteravond van Am sterdam naar Batavia de X. P. M.-boot „Ruys", mee voor de Gaulle, al is zijn Ideaal zoveel mogelijk macht voor den presl- dent bö lange na niet verwezenlijkt. frankrijk heeft veel aan de Gaulle te danken. Wanneer men hem voorts ver gelijkt met dien an deren „dolenden ridder", Winston Churchlll, heeft hij met dezen veel pun ten van overeen komst, die typerend zijn om deze oorlogslelders, die ln deze na-oorlogse tijden van „rust" weinig rust kunnen vinden. Af en toe houden beide redevoeringen, die de gehele we reld op haar wankele politieke funde ringen doen trillen en die meer betekenen dan alle vertogen van de z.g. „actieve" politici tezamen. Niemand zal ontkennen, dat reeds alleen door dit feit deze man nen grote waarde hebben, van welk par tijstandpunt men hen ook be-(en vooral ver-)ooröeelt. Maar niemand ook mag de ogen sluiten voor de verwarring, die zij scheppen, d.w.z. voor het feit, dat hier buiten de politieke spelregels om wordt gespeeld. Men kan lak hebben aan deze regels, men kan het politieke „spul" ver oordelen; iedere vooraanstaande actieve of non-actieve politicus heeft met dit spel rekening te houden, omdat van hem voor vele mensen en zoals in Frankrijk voor vele jonge mensen een aantrek kingskracht uitgaat, hetzij omdat om zijn figuur en zijn daden een legende is ont staan, hetzij hij bepaalde ondergaande belangen verdedigt. Ook de Gaulle en Churchill hebben rekening te houden met de practijk. waarover zij maar al te vaak „theoretisch" spreken. Klui zenaarsideeën ln een wereld, die om da- 'den schreeuwt, brengen onrust en ver warring. Men kan het individualisme aan bidden (en vele jonge Fransen trekken er ln hun persoonlijkheidsleer de stoutste conclusies uit), maar een politicus heeft met aanhangers te rekenen. Ook Frank rijk heeft te verwezenlijken beloften no dig. Wie hiermee geen rekening houdt komt tot de eigenaardige figuur zijn eigen aanhangers te schande te zetten zoals de Gaulle verleden week deed met de Gaullistische unionisten Voor de Gaulle geldt thans, vlak voor het nieuwe referendum: in de politiek, dus verantwoordelijkheid dragen, of er geheel bulten. H.N.A.

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 1