»Rosmersholm« Ibsen's noodlotspsychose Films van deze week Over „Bloed en Liefde.' Wie boter op zijn hoofd heeft Julia Cuypers gehuldigd „Wij zijn toch allemaal maar mensen" rei juffrouw Helseth (Julia_ Cuypers) en daarmede was de inhoud van ..Rosmers- holm" de menselijke en tragische in houd van dit stuk eigenlijk al „in a nutshell" gezegd. Ibsen, de idealist, heeft in dit stuk, waarin hij zijn eigen •tem laat horen, zich niet kunnen af wenden van de noodlots-psychose, die ook zijn leven beheerste. Dominee Jo- hannes Rosmer, de eigenaar van de his torische herenhoeve in Westelijk Noor wegen, heeft het oude geloof van zijn kinderjaren verloren en volgt een nieuw Ideaal, het ideaal van den vooruitstre- venden, vrijen mens. Dat hij hierdoor ln botsing komt met zijn oude vrienden met aan het hoofd zijn zwager, den consc-vatieven rector Kroll en niet in het minst met zichzelf, is gezien de zwakke en niet strijdbare natuur van Rosmer geen wonder. Johan Schmitz vertolkte de moeilijke rol van den af valligen dominee op uitstekende wijze en beeldde, vooral in het vierde bedrijf, de gewetensstrijd van een in eeuwenoude tradities opgegroeiden man volkomen bevredigend uit. Rebekka West, de vrouw, die Rosmer tot zijn nieuwe denkbeelden gebracht heeft, maar tegenstrijdigheid van de menselijke na tuur zelf tenonder gaat aan de door haar zo gesmade begrippen („gewetens bezwaren zijn niet meer dan een fami lie-erfstuk") werd gespeeld door Mimi Boesna^h. En deze rol „kwam er uit" in zijn geheel, juist zoals zij gespeeld moest worden en hierover niets dan lof. Hans Bentz-v.d. Berg was rector Kroll en wij hebbefT ons verwonderd over de waarlijk geniale wijze, waarop hij als de ingewortelde conservatief de uiteinde lijke overwinning mocht behalen. Twee schitterende rollen werden vertolkt resp. door John Gobau als de poëtische sy- De grijze en vitale Julia Cuypers, die in „Rosmersholm" haar 60-jarig toneeljubileum en bovendien haar 75e verjaardag vierde, behaalde gis teren in 't Gulden Vlies een waar lijk éclatant succes in haar rol van juffrouw Helseth, de bejaarde huis houdster op Rosmersholm. In de pau ze werd zij gehuldigd door Piet Cloeck, die haar namens de Directie van het Gulden Vlies, namens een kleine schare toneelliefhebbers en namens de Alkmaarse amateur-tone listen een kleine bloemenhulde in de stadskleuren en een doos Ringers- bonbons aanbood. Een hartelijk ap plaus vergezelde de woorden van den heer Cloeck en uit alles bleek, dat deze kleine attentie niet alleen door de jubilaresse, maar ook door haar col'ega's en door de toeschouwers ten zeerste op prijs werd gesteld. bariet Ulrik Brendel (een prachtige creatie) en door Henk Richters als Peder Mortensgaard, de intrigerende redac teur van het zo verguisde radicale blaadje. Comedia bracht met „Rosmersholm" een opvoering, die de toets der critiek ten volle kon doorstaan en meer be langstelling had verdiend. Th. K. Distributienieuws Maandag 30 September a.s. zyn de letters H en J aan de begrt voor het afhalen van bonkaarten aan het distributiekantoor Ridderstraat van 912 en van 2—4 uur. HARMONIE-THEATER. Melodie der 1'efde Schijnbaar een lucrtig, romantisch liefdesïilmpje van 'n hij en 'n. zij, die elkaar na vele verwikkelingen en langs talloze omwegen uiieinde- ijk natuurlijk toch vinden. De wer kelijkheid is echter anders. „Melodie der liefde" is een film» zoals er, helaas, maar zéér weinige zijn. „Melodie der liefde" is een groots, schitterend filmwerk, dat volle zalen verdient, ja, meer dan dat. Speelt het begin in het moder ne heden, met z'n schouwburgzalen, concreten van Franz Schubert, 'n hij en 'n zij spoedig worden we te- gevoerd naar het leven van Schu bert. We zien z'n „struggle for life" de wanhopig makende armoede, de liefde voor Anna, die hem inspireert tot vele symphonieën, die we in de ze film op uitstekende wijze uitge voerd horen. Anna's ontmoeting met den ouden Beethaven een glimpje hoop om eindelijk erkend te worden he laas ijdele hoop. Anna verlaat hem een huwe lijk met haar zou hem dwingen zijn muziek op te geven.maar bij het Mariabeeld bidt zij voor hem, ver weg in Hongarije bij het Maria beeld ook denkt hij aan haar, hij, in het oude Weenen. En hij worstelt voort. Zijn een zaamheid, maar ook zijn vertrouwen en zijn grote liefde voor Anna, in spireert hem dan tot het machtige Ave Maria: de film besluit met de aangrijpende uitvoering van dit meesterwerk in onze moderne tijd. Geen enkele liefhebber van klas sieke muziek mag en kan deze week de Harmonie voorbijgaan. Vooraf behalve het pebruikelijke nieuws, een aardige kleurenteken- film van Walt Disney. CINEMA AMERICAIN Marie-Louise Zelden zag ik zo een aangrijpend, ontroerend spel door een jeugdige film diva, als dat van de 14-jarige Josianne als Marie Louise Fleury in de film Ma rie-Louise Het meisje uit het zwaar getroffen Rouaan, dat na een tijdperk van angst en zenuwslopend leven, tot die geluk kige kinderen behoort, die voor een maand op drie uitezonden zullen wor den naar het naburige Zwitserland, waar „vrede" nog werkelijkheid is en de gierende bommen dus geen leed kun nen veoorzaken. Bij aankomst aldaar znij de pleeg ouders van Marie-Louise niet aanwezig, waardoor FrSulein Plüegg, administra trice van het comité, zich over Marie- Louise ontfemd en haar meeneemt. Fbrjkant Rüegg is echter geen gemak kelijk heerschap, zodat zijn dochter met haar zuste Heddy en de huishoudster een plan ointwerpen om het hem op een niet te veel herrie veroorzakende manier mede te delen. De kennismaking tussen evacuéetje en pleegvader komt echter op een an dere wijze tot stand, waaraan zowel de „hond des huizes" als een rollende bal debet zijn. D. bullebak wordt murw gemaakt door het in-droevig melancholiek ge zichtje, dat naar hem opgeheven is en papa zet zelf een scène in elkaar, om zijn dochters af te leren iets achter zijn rug te doen. Ondanks de goede verzorging en de prettige sfeer, die huize Ruegg schept voor haar pleegkind zo zonnig mogelijk te maken, is het eerst na een zenuw inzinking, tengevolge van het overvlie gen vr enige jagers der bevriende na ties, dat Papa Ruegg er in slaagt haar het lachen weer bU te brengen. De tijd van scheiden beekt spoedig aan en na een'strijd van blijven of niet- blijven tussen vader en dochter en moe der moet dc eerste zich gewonen ge ven en zal Marie-Louise naar haar moe der terupgkeeren. De dood van haar fcro:rita Pierre, die gedood is bij een bombardement, heeft haar zo aange grepen, dat zij er tegen opziet torug te gaan naar het woelige Frankrijk. Marie-Louise k*>ert dan ook terug naar Zwitserland en brengt de laatste 3 maanden door in het huis in de bergen, wat op initiatief van het fabrieksperso- neel gesticht isi om vele kinderen uii de getroffv gebieden een vacantaie te be zorgen. Wanneer zij dan na verloop van tijd de terugtocht naar moeder moet aan vaarden. heeft zij zichzelf overwonnen en gaat zij met frisse moed huiswaarts. Dit korte relaas zal en kan u niets zeggen. Het is de film zelf. die u moet gaan zien en die - ook zeeV zeker zal ontroeren, zowel door het opnieuw voor ogen hebben van het oorlogsgeweld als wel door het fijne zuiver kinderlijk spel, wat Josianne ons toont. VICTORIA-THEATER. Van de regen in de drop Als men eens werkelijk lachen wil en de alledaagse zorgen verge ten, is een gang naar het Victoria- theater niet te vergeefs Han Laurel en Oliver Handy laten het publiek van het begin tot het einde lachen. De film zelf is een aaneenschake ling van malle gevallen. Deze film bestaat eigenlyk uit verschillende verhalen. Allereerst zien we deze twee komieken die het plan hebben om een antenne te bouwen op het dak- v Dat dat nog niet meevalt, is wel te begrijpen De verschillende valpartijen en de malste situatie's doen het publiek schateren. In het tweede gedeelte zagen we deze twee als inbrekers. De meest dwaze dingeen ziet men gebeuren en men valt van de ene lachbui in de andere In het laatste gedeelte zien we ze als erfenisiongens Naar aanleiding van een advertentie wran'n een erf genaam wordt gezocht, gaan de twee er op af. Ze komen in een kasteel, waar al de familieleden bij elk?.ar zijn Wat hier allemaal gebeurt, moet mpn zelf gaan zien. In het voororogTamma binnen- en buitenlands nieuws en eGn aardige tekenfilm Ovpc het geheel genomen een goed programma. A. B. T. „Ik was een gevangene" Reeds voordat de film begon te draaien, was er gisteravond een korte inleiding tot de avonturen op het witte doek. Kennelijk onder invloed, niet van de zo schaarse sterke drank, maar van de spanning, die steeds in dg. A B. T. rolprenten heerst, begonnen enkele toeschouwers een knockpar- tijtje, waarbij zij werdan aangemoe digd en toegejuicht door het overige publiek. Na deze prelude was het wereld nieuws een rustpauze om weer wat op adem te komen en de emoties van „Razzia's in Texas" te kunnen door staan. In deze film: rennende paar den, schietende bandieten en hun achtervolgers, de mannen van de wgf. Tenslotte wordt een bende ontmas kerd en de held krijgt de gebruike lijke beloning. Laten wij hopen, dat hij er geen spijt van zal krijgen. Ook de hoofdfilm „Ik was een ge vangene" is niet vrij van gewapende heren, die het op andersmans goed ge munt hebben. Ondanks het feit, dat de gebruikelijke lijken ditmaal niet aanwezig zijn. wordt er af en toe een aardig partijtje gevochten. Zelfs onze bovengenoemde handtastelijke toe schouwers konden er wat van leren. De terugkeer van een gevangene in de maatschappij gaat niet zo eenvou dig, vooral wanneer zijn oude gevan geniskennissen het hem lastig trach ten te maken. Maar eerlijkheid en trouw behalïn tenslotte de overwin ning en de meergenoemde gebruike lijke beloning is er ook ditmaal als waardig slot aan verbonden. Het Dokter Van Hilten-fonds Godlrimd Bomnni een succes De Inzameling voor het „Dokter Van Hiltsnfonds" heeft in Alkmaar de respectabele som van ruim vierduizend gulden opgebracht. In overleg met de familieleden van den overleden arts heeft het comité gemeend in de geest van dokter Van Hlltsn te handelen, door inplaats van een monument op te richten, deze gel den te besteden voor een fonds, waar uit de verplegingskosten voor zieke kinderen bekostigd kunnen worden. Het fonds zal nog uitgebreid worden door de opbrengst van collecten, die in Den Heldej^ en aan de Langedijk gehouden zullen worden. Uitstapje Ouden van Dagen 25 Sept. j.1. maakten de O: van D. van de Omval een geslaagd uitstap je per autobus naar Amsterdam, waar zij genoten hebben van een rondvaart door de hoofdstad, een heerlijke lunch bij Heek en een be zoek aap het City-theater. Om half acht arriveerden de oud jes weer aan de Omval, waarna zij tot 10 uur gezellig bijeen bleven. De voorzitter sloot deze feestdag met een woord van dank aan de medewerkenden. Jubileum Alkmaarse Kegelbond t Een „Joh. Diepen Wisselprijs" De Alkmaarse Kegelbond herdenkt op 1 December a.s. het feit, dat zij vóór veertig. jaren werd opgericht. Behalve dit heugelijke feit is er nog een tweede jubileum en wel het veer tigjarig jubileum van den heer Joh. Diepen, den nestor van de Alkmaarse kegolwereld. Deze veertig jaar heeft öe heer Diepen op voortreffelijke wijze zijn taak als bestuurslid van de Bond vervuld en hiervan heeft hij vijf entwintig jaar de voorzittershamer ge hanteerd. Ook het oud-bestuurslid, de heer H. F. Buys, viert zijn veertig]ar jubileum. Voor de huldiging van beide heren heeft zich een erecomité gevormd en bovendien heeft dit comité besloten om een Johan Diepen Wisselprijs in te stellen, welke op een nader door het bestuur vast te stellen wijze ieder jaar zal moeten worden verkegeld. OPBRENGST COLLECTE, De opbrengst van de Zaterdag jl. gehouden collecte ten bate van de TBC-bestrijding heeft netto '576.26 opgebracht. Overname runderelf De wnd. voedselcommlssaria voor Noord-Holland dëêlt aan belangheb benden mede, dat in de week van 30 September t.m. 5 October alleen die runderen worden overgenomen, waar bij een door den P.B.H. gestempelde en van zijn handtekening voorziene lastgeving aanwezig is. Niet gestem pelde lastgevingen en'of lastgevingen, waarin is geknoeid, worden onder geen voorwaarde geaccepteerd. Run- dersn uit andere provincies worden niet overgenomen, uitgezonderd op de overnamemarkten Hilversum, Uithoorn en Amsterdam. Zo ging hel gemakkelijker.:. Toen gisteren een inwoner van Akersloot op de Kennemeratraatweg een onderhoud had over de verkoop van een rijwiel met een hem onbekend persoon, wilde laatstgenoemde het karretje wel eens even probersn. Hij keerde echter niet meer van zijn „proefritje" terug..... De gedupeerde deed onmiddellijk aangifte bij de po litie en het is de Alkmaarse recherche gelukt om ln samenwerking met de rijkspolitie te Heiloo den onbekende dezelfde dag nog aan te houden in Koog aan de Zaan. De dader, de 35- jarige Duitser K., wonende te Bergen, is op het politiebureau ingesloten. Over (te Jubileumopvoering van „Bloed en Liefde", door Cantecleer, schrijft Godfried Bomans ons: Blied en Liefde zeshonderd maal opge voerd! Ik kan mijn ogen niet geloven, maar toch, het staat er, en het zal dan ook wel zo zijn. Het gezelschap dat deze jubileum-opvoering op zich neemt, heeft mij nu gevraagd een Inleiding te schrij ven. Ik doe dit graag, daar een 600ste uitvoering (althans ln Nederland) een ge denkwaardige gebeurtenis ls. De pre mière, wanneer was dat? Het moet ln 1932 geweest zijn. want lk was toen leer ling van de vijfde klas gymnasium bij de paters Augustijnen in Overveen. Ik schreef het stuk in de Kerstvacantle op „Berkenrode" het woonhuis van de fa milie Bomans. Het moest stilletjes gebeu ren, want mijn vader was er geen voor stander van, dat zijn oudste zoon, naast zijn huiswerk, nog litteraire bezigheden verrichtte, en hierin had hij ongetwijfeld gelijk. Vaders hebben altijd gelijk, dat zie ik steeds beter ln. en de uitzonderin gen bevestigen de regel. Nog hoor lk het loeien van de wind tegen de binten van de enorme zolderruimte, waar ik ln een hoekje zat te schrijven, met een rood hoofd en glinsterende ogen. In het derde bedrijf hoort U die wind weer loeien, hij komt regelrecht van die oude zolder op Berkenrode. Het stuk werd tot mijn grote verbazing werkelijk opgevoerd en wel In de voormalige Jansschouwburg in Haar lem. Ik geloof wel dat de mensen het goed vonden, maar de directeur was kwaad, want om half een 's nachts was het nog steeds niet afgelopen. Hij stuurde ten einde raad een brandweer man het toneel op; maar daar ook de andere spelers een helm op hadden, dacht iedereen dat hij bij het stuk hoorde. Zijn natuurlijk en ongedwon gen spel werd zelfs met een hartelijk applaus beloond. Later heb lk het stuk nog een enkele maal gezien, maar dat ls toch zolang geleden dat de inhoud ervan mij nog maar flauw voor de geest zweeft. Daar om: deze voorstelling waartoe het ge zelschap zo vriendelijk was mij uit te nodigen zal voor mij bijna net zo nieuw zijn als voor U en eerlijk gezegd houd ls mijn hart vast. Niet om de wijze van uitvoering, want Cantecleer staat goed bekend, maar om het stuk zelf. Zal het mij nog kunnen bekoren? Ik ben dus even nieuwsgierig als de nieuwsgierigste onder U. Rijs op dan schim uit mijn jeugdja ren, rijs nog eenmaal op! En wat an deren er ook van mogen denken, één Is er in de zaal die U met heimelijke ont roering zal gadeslaan GODFRIED BOMANS. De dagelijkse ongelukken Gisteravond om pl.zp. 9-15 sprong van een vrachtauto, die op de Geestersingel in de bocht bij het Gerechfcgebouw reed, de dop van de radiateur, waardoor een straal damp en kokend water plotseling omhoog spoot. Doordat de voorruit be sloeg werd den bestuurder het uitzicht ontnomen. Hoewel hij direct krach tig remde, kon hij niet voorkomen, dat de auto uit de bocht raakte en 'n lan taarnpaal vernielde. De auto kwam tot stilstand tegen een boom en werd ern stig beschadigd. De bestuurder, die door glasscherven aan het gezicht ge wond werd, werd door dr. Louis ter plaatse verbonden. Een tweede ongeluk vond gistermid dag plaats op de Kennemerstraatweg ter hoogte van de Bleekerslaan, waar om streeks half vier twee meisjes over wil den steken. Midden op de weg schrok ken zij van een motorrijder, die uit de richting van de stad naderde. De meisjes grepen elkaar vast en één van haar wilde naar het trottoir terug keren. Zij werd daarbij omvergereden door een motorrijder, die uit de richting Heiloo naderde. Ook deze kwam te vallen, maar kwam er goed af. Het meisje liep lichte kwetsuren op en schade aan haar kle ding. Zij kon, na per ziekenauto naar het Centraal Ziekenhuis te zijn ver voerd en aldaar verbonden te zijn, per taxi naar haar woning worden vervoerd. Eén en ander is waarschijnlijk te wij ten aan onoplettendheid van de voet gangster. Aan onze abonné's V Van alle kanten worden we bestormd met de vraag: „Hoe gaat het?" Daar ligt alles in opgesloten. Een vraag met een diepe achtergrond, o.a. de grote belangstelling voor de strijd, die ons allen bezighoudt. En we moeten antwoorden. We kunnen eerlijk antwoorden, want wjj hebben geen boter op ons hoofd en dus, laat de zon maar schijnen. Hier is 't antwoord: Het gaat uitstekend. Talrijk z|jn de bewijzen van medeleven, die ons dagelijks bereiken. Soms worden we er klein onder en moeten we bekennen, dat ons ver trouwen in de medestrijders te kort geschoten is. Meermalen is ons in deze dagen duidelijk geworden, dat men de Pers-affaire „door" heeft en duidelijk ziet aan welke kant men moet staan" En deze indruk wordt nog versterkt door onze adverteerders, die tot hun grote eer, al dezelfde kloeke houding aannemen. Ons dunkt, dat dit alles meer zegt, dan w|j vermogen tot uitdrukking te brengen. W|j mogen niet te bout spreken Evenmin te scherp z|jn, om niet de kans te lopen, dat de particuliere censuur, zo U weet, dit praatje wei gert, en andermaal een wit faak in onze pagina's komt te staan. Daarom blijven we binnen de perken. AI brandt er in ons een laaiend vuur om hardop te zeggen, hoe het nu eigenlijk precies staat. Maar dit moet eruit: dat we ons innerlijk zeer gesterkt voelen, ge achte abonné, door Uw ondubbelzinnige uitspraak. Dit gezegde berust niet op fantasie, zoals we dat duidelijk aanvoelen uit een artikel van een zeer kort geleden verschenen „oude" nieuwe krant, waar men de duizenden abonné's voor het grijpen had, en welk blad zich er één dezer dagen op beriep, dat z|j zich in de zwaarste aller tijden van ons land. toch ook zeer verdienstelijk had gemaakt door het plaatsen van ruiladvertenties voor blompen en schoenen, en dat op grond daarvan haar herversch|jning volkomen gewettigd was Over de rest werd niet gesproken. Neen, onze uitspraak berust op de kracht van de geest onzer echte, trouwe abonné's, die het zich bewust zijn. dat wjj allen voor een zaak strijden, die het waard is. Alles ls open en eerlijk. Kom gerust op ons bureau en we zullen het U ook dair vertellen. W|j danken U oprecht! Ons aller leuze z|j: Vasthouden en winnen DE DIRECTIE. Heiloo. Overplaatting-Benoeming De heer ISdam, hoofd van de rijkspolitie te Heiloo, is overge plaatst naar Midden-Beemster. In zijn plaats is benoemd tot op perwachtmeester de heer Water drinker va^ Schermerhom. Bergen. GESLAAGD. Bij het te Bergen gehouden exa men voor algehele voetverzorging slaagden de dames N. W. Herman te Burg en Zr M, Schouten te Alk maar en de heren Korver uit Pur- merend en Kaulen uit Amsterdam. Geen kaasexport naar België Naar wij hebben vernomen hebben de onderhandelingen met betrekking tot de uitvoer van kaas in dit seizoen naar België niet het gewenste resultaat ge bracht en kan de voorgenomen export dit seizoen geen doorgang vinden. In het exportprogramma was een kwan tum ad 5.000.000 kg voor België opge nomen en uiteraard komt dit kwantum nu beschikbaar voor export naar ande re gebieden. Naast de reeds vastgestel de export naar Frankrijk, West-Indië en overzeesche gebieden, komen thans ook Zweden, Zwitserland, Portugal en Tsjecho Slowakije voor export van kaas in aanmerking De betrokken expor teurs hebben aan het Bedrijfschap voor Zuivel een opgave moeten doen van het kwantum, dat zij in het door hen geko zen basisjaar naar deze laatst genoem de 4 landen hebben uitgevoerd, waaruit mag worden afgeleid, dat spoedig met het exporteren naar deze landen kan worden begonnen. Voor Zweden is be schikbaar gesteld 175.000 K.G. en voor Zwitserland 40.000 K G. resp. 46*/« en Uiteraard zal de mededeling, dat van 15°/# van de uitvoer in de basisjaren, export naar België voorlopig niets kan komen in de kringen van Noordhol landse kaasexporteurs wel teleurstel ling hebben gebracht, aangezien vele zaken zich in het verleden actief met deze export bezig hielden. De thans vast te stellen uitvoer naar Zweden, Zwitserland. Portugal en Tsjecho Slo wakije zal echter een pleister op de won de betekenen. Verruiming kinderbijslagwet» Minister Drees heeft een wets ontwerp ingediend, tot w|jzigii*g van de Kinderbijslag-wet, waardoor deze uitkering niet slechts voor het derde en volgende kind, doch ook reeds voor het eerste en tweede wordt verstrekt. Voor gezinnen met één kind betekent dit een vermeer dering van een week-inkomste met 2.40 en voor die met meer kinde ren van 4.80 per week De uitke ring geldt tot en met het vijftiende jaar en voor kinderen, die na die tijd nog een opleiding krijgen tot één en twintig jaar. Om de loontrekkenden zo spoedig mogelijk van deze verhoging te la ten profiteren, zal de wet terugwer kende kracht tot 1 October krijgen Tenslotte is een bepaling inge last, waardoor voor arbeiders, die een nevenbetrekking vervullen, de kinderbijslag per kind beperkt wordt tot 10 pet. van het loon. De voorgestelde verhoging zal een wijziging in de premie met zich brengen van 2,25 op 5,2 pet., het geen niet in de prijzen mag worden doorberekend. UITKERING INEENS AAN GEPENSIOENEERDEN. (Van onzen parlementairen redacteur.) De Regering heeft. bésloteS om het K.B. tot uitkering van een be drag ineens aan alle gepensioeneer- den en hun nagelaten betrekkingen te vervangen door een wet, vol gens welke deze uitkering mede plaats heeft over 1946 en tevens ten goede komt aan de na 5 Mei 1945 gepensioeneerden, de voorlopig ge- pensioeneerde onderwijzers, de go- pensioeneerde spoorwegambtenaren en predikanten en hun weduwen, die een rijkspensioen genieten. De normale beperkingen zijn op deze uitkering niet van toepassing, wel is zij gebonden aan een maximum van 500.en van een kwart van het totale pensioen per j'aar. Eén en an der is bedoeld als een overbrugging tot de algemene pensioensherzie ning, die wordt voorbereid, gereed is. Over enige weken weer Amerikaanse schoenen De vakgroep detailhandel in schoenen deelt mede, dat het zich laat aanzien, dat de Am'erlkaanse schenen pas over enige weken weer door de winkeliers zullen kunnen worden verkocht. De verdeling en afzet van dit schoeisel leveren als gevolg van de aanwezige sor teringen enige moeilijkheden op, die echter weldra zullen zijn opgelost. 13-jarige jongens als dieven en zwartehandelaars Twee jeugdige boefjes van dertien jaar zijn in een sigarenwinkel te Rotterdam op heterdaad betrapt, toen zij 45 tabaks bonnen uit de toonbanklade roofden. De politie onderzocht de zaak nader en zo kwam aan het licht, dat de knapen al meer dan 400 bonnen in dezelfde winkel op dezelfde wijze hadden gestolen. In het centrum van de zwarte handel, het Noordplein, werden de bonnen aan twee zestienjarige jongens overhandigd en zij maakten daar goede zaken mee. Een bedrag van 1 1262 werd ln beslag ge nomen. Zondag onderhandelingen j van Lord Killearn c.s. De Engelse diplomaat Lord Kille arn zou de Nederlamdse en Indone- siscloe vertegenwoordiging tot het voeren van ondei9iandelingen op Zondag 29 Sept. bijeenroepen. Sjahrir heeft meegedeeld, dht Soekarno lid of zelfs hoofd der In donesische delegatie bij deze bespre kingen zal zijn. YflPr» Voetbaloverzicht Na de eerste re .uitaten zal men reeds iets beter de clubs op hun waarde kun nen gaan beoordelen. Zo lijkt in 1 C BerdosLimmen de grote strijd. We hebben zo'n vermoeden, dat Berdos de sterkste zal blijken. Ook de andere club uit Bergen zal het niet makelijk krijgen in Warmenhuizen. Vios is vooral op eigen terein niet voor de poes. Sporters kan in haar thuiswed strijd tegen St. Victor tonen, dat da grote nederlaag tegen Bergen een ver gising was We vrezen echter, dat St. Victor het zover niet zal laten komen. St. Bavo-Egmondia en Meervogels A- Berkhout zullen ontmoetingen zijn. waarin het krachtsverschil niet groot is. Een gelijk spelletje? In I D dient RK AFC zich voUedig te herstellen wil ze nog een woordje meespreken. De uitwedstrijd tegen SVW biedt o.i daar wel gelegenheid voor. 1 ZAP zal het weer zwaar krijgen, want Petten was vorig seizoen één der kam- pioenscandidaten Als de Poldersen nu weer winnen, ziet het er goed voor hen uit. Voorts gaaf Koedijk naar Den, Helder om Zeemacht te bestrijden. Daar we de kracht van deze Helderse ploeg niet kennen, zullen we alleen de hoop uitspreken, dat Koedijk in staat zal zijn haar goede begin te vervolgen. Verder hier nog: VZV-Winkel en G.- Zwart-Atlas In de Res. Ie kl. gaat Alcmaria III op bezoek bij haar stadgenote, de Boys. De withemden zijn met de beste voor nemens bezield, getuige hun 3-0-zege op DTS II, en dus zal het spannen aan de Westerweg Verder wordt hier ge speeld: DTS II—Hollandia III, HRC IV- Schagen II en Uitgeest IIW.-Frisia 3. n 2 G ontvangt Kolping Boys, die Zondag tegen AFC III teleurstelden, het goed begonnen Berdos II, de kampioen van het vorig jaar opent met een thuis wedstrijd tegen Zeevogels II. Dat kun nen de Egmonders niet winnen. Jong-* Holland, dat met een gelijk spel begon, ontvangt hedenmiddag nu Alcmaria IV, Ook dit wordt voor de J.H-ers weer een zware opgaaf RK AFC III gaat op be zoek bij de Boys IV. Het zou een mooi succes voor de AFC-ers zijn, als de Boys hun tweede slachtoffer werden. Of het zover echter komt? Tenslotte zal Bergen II op eigen terrein tegeit Randers II met de beste kansen star ten. 1 A.M.H.C.-nieuws Voor a.s. Zondag is voor de Alk* maarse Mixed Hockey Club het vol, gende programma samengesteld: Heren: FAHC H—Alcmaria II; Amsterdam VIAlkmaar III. De dames spelen hedenmiddag een vriendschappelijke wedstrijd te gen Kraaien I. OPSTELLINGEN Alkmaarse Boys: Kramer; De Ley en Slikker; Bart, Appel en Admi raal; Goudsblom, W. Brouwer, A. In- dri. Van Zon en B. de Grand. Alcmaria: Vasbinder; De Waal en Maasen; G. Mulder en F. Helder man; Krijgsman, Pluymers, van Wie- ringen, Swaerts en W. Schmidt. Alkmaar: Schoehuijs; Roos en Zwart; Bakker, Schoonhoven en en Kuis; Baas, Schram, Gerritsen, Van Baden en De Jong. De Randers: Blom; Sol en Tem ming; Van Berkum, Schot en H. Bakker; R. Bakker, Stroet, J. Teige- ler, G. Teigeler en Rensen. Zondag a.s. 2,30 uur Alkm. BoysZeeburgia. j Donateurs-, tribune- en sei zoenkaarten aan het terrein verkrijgbaar. (Ingezonden mededeling). Taaltribunaal Eén dezer dagen kreeg ik een brief in handen, die er zeer officiéél uit zag. „Dienst-Departement van Marl* ne". Het gedrukte briefhoofd ver* meldde: „Bureau Intelligentie Marl* ne". Uit de inhoud van de brief be* greep ik, dat dit bureau zich bezig houdt met het verzamelen van inlich tingen en het instellen van onderzoe ken. Trouwens, enige tijd geleden heette dit bureau nog ln goed Neder lands: „Bureau Onderzieker Marine"* Het spreekt natuurlijk vanzelf, dat dergelijke onderzoeken door intelli gente mensen worden ingesteld. IK denk, dat de intelligentie van de ma rine zich in dit bureau heeft verza meld en tot de flotsom is gekomen, dat „intelligentie" een beter Neder lands woord is dan „onderzoeken"* Wat zijn we toch intelligent! *In „Het Parool" van Zaterdag 31' September 1946 las las ik een artikel tje onder de titel: „Non-enemy ver klaring voor Joden uit Duitsland", Hierin wordt vermeld, dat men eert verzoek tot „ontvijanding" kan indie nen bij het Nederlandse Beheersinsti tuut. Deze taalconstructie opent geheel nieuwe gezichtspunten. Wanner ouders de opvoeaing van hun kinderen onvol doende behartigen, zal de Kinderrech ter tot „ontoudering" kunnen overgaan. Tegen cafhouders. die zwarte borrels verkopen, dient snel tot ontcaféhoude- ring over te gaan. Overigens vindt ik tegen een redacteur, die dergelijke on zin in zijn krant durft op te nemen, slechts één maatregel op zijn plaats, na melijk „ontredacteuring". I De Gruber, de Oostenrijkse minis ter van Buitenlandse Zaken, werd bij een bezoek aan Tlrol gemolesteerd."^Dg minister sloeg „eigenhandig" een van de aanvallers neer,,.; j

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 2