■naarder Vandaag uitspraak te Neurenberg S. A, Rijksregering, Generale Siaf, onschuldig Neurenberg Sub-commissies aan het werk LANDBOUW EN VEETEELT Amerikaans materiaal voor Duitsland STADSNIEUWS EEN HARINGBOER "MNKZONNEKHIJK WEINIG VERANDERING. Gedurende het grootste gedeelte van de dag mistig of zwaar bewolkt weer. Op sommige plaatsen overdag tijdelijk doorbrekende zon. Geen neerslag van betekenis. Zwakke wind. Weinig ver andering van temperatuur. DINSDAG 1 OCTOBER 1949. Se Jaargang No. 554 Directeur: Th. W. Reijnders Jr. Hoofdredacteur: G. E. de Winter. OAOftiM VCfcO* ALKMAAR IN OMGEVING UITGAVE: N.V. NOORDHOLLANDSE PERS 1945 I.O. Redactie eu Adm.: Aehterdam 20. tel. 2274.Advertentie-afd.: Lansestraat 15. tel. 387L Te Parijs is besloten de Donau- scheepvaart vrij te geven voor schepen van alle nationaliteiten. Gisteren is te Neurenberg het vonnis uitgesproken tegen drie van de zeven Raziorganisaties en deze zijn niet schuldig bevonden. Het zijn de S A., de Rijks regering en de generale staf. Dit neemt echter niet weg dat personen die tot deze instanties hebben behoord niet individueel ter verantwoording kunnen worden geroepen en individueel als oorlogsmisdadigers kunnen worden veroor deeld. Na de zuivering van 1934, aldus wordt Verklaard, was de S.A. „betrekkelijk onbelangrijk" geworden ofschoon bij ze kere gelegenheden sommige eenheden van de S.A. gebruikt werden voor het bedrijven van oorlogsmisdaden en mis daden tegen de menselijkheid, kan NIET gezegd worden, dat de leden van de S.A. over het algemeen deelnamen aan of zelfs afwisten van misdadige gedra gingen. v Hess in goed humeur. •4 Voor de ingang van de rechtzaal wa ren gisteren niet alleen wachtposten opgesteld, die driemaal de passen con- troleerde, doch ook schijnwerpers en een {legertje fotografen. De eersten die de ■rechtszaal betraden waren de verdedi gers; die na hun controle gezamenlijk binnentraden. Dan kwamen te kwart voor tien de beschuldigden. Voor het eerst ging Goeripg niet voorop. Zij kwa men in groepen van drie en de rij werd geopend door Doenitz, die verbeten keek en de map, welke hij bij zich droeg, nijdig op de bank smeet, Raeder en Schirach „volgden hem lachend* Daarna i volgden Streicher, Schacht en Funk. De r eerste kauwde "gummi, de beide anderen keken zeer ernstig. Van de volgenden had alleen Frank een nerveuze lach. Goerlng keek uiterst zuur en het leek of zijn gezicht in de afgelopen maand nog meer vermagerd was. Seyss Inquart be hoorde bij de laatste groep, die niet uit de lift kwam doch uit de deur. die toe- gang geeft tot de corridor. RudolJ. Hess Cbleek te behoren tot de weinige be- fschuldigden, die in een goed humeur waren. Hij schudde alle collega's op zijn bank de hand. Op vrijwel alle gezichten lag angstige spanning te lezen. Beklaagden beheersen zich. Achter de tafel der rechters stonden nog vier standaards der procesvoerende mogendheden, van de hoge zoldering viel weer een vloed van licht neer en uit alle luiken !n de wanden der zaal blon ken de lenzen der fotoapparaten. Zij vonden in de beklaagdenbank een en twintig mannen, die thans niet zoals Voor tien maanden geleden aan het be gin stonden van de strijd voor hun le ven. doch die strijd gestreden hebben en nu, beroofd van hun laatste macht en zelfs van hun laatste woord, hun vonnis afwachten. Waren het andere mannen dan die van 20 November van het vorige jaar? In elk geval waren zij uiterlijk veranderd: tien maanden van een af schuwelijke aanklacht en van vermoei ende, bijna dagelijkse zittingen in de rechtszaal hadden niet nagelaten indruk op hun gezichten achter' te laten. Zij, die strijdbaar begonnen waren en met verbetenheid en hartstocht hun „un- achuldig" hadden geroepen door de mi crofoon, die thans hun vonnis ging overbrengen, zaten thans verbleekt en Griekenland Koning George verleent gratie Koning George van Griekenland, ge bruik makend van zijn recht van gratie, heeft twee aanhangers van de linker vleu gel, die wegens deelneming aan de ac tiviteit van gewapende benden ter dood waren veroordeeld, gratie verleend. De veroordeelden zouden Dinsdagochtend wor den geëxcuteerd. China Regeringstroepen vallen aan Chinese regeringstroepen zouden een aanval begonnen zijn op Kalgan, de voornaamste militaire basis der com munisten in Noord-China ten NW van Peking. De communistische autoriteiten zouden algehele mobilisatie hebben be volen en te kennen hebben gegeen dat Kalgan tot elke prijs behouden moet blijven. drukten krampachtig koptelefoons te gen de oren Over het geheel maakten zij evenwel de Indruk, ondanks hun in nerlijke bewogenheid, zich volkomen te beheersen. Zij luisterden met ingespan nen aandacht en er was nauwelijks een beweging of gelaatstrek te bespeuren, die kon verraden, wat er op deze ogen blikken in hen moest omgaan. Er was wellicht iets minder beweging in de zaal dan tijdens vroegere belang rijke dagen. De stenografen hadden het gemakkelijk, daar zij de tekst van het vonnis voor zich hadden en zij behoef den daarom niet meer zo vaak te wor den afgewisseld. Het gerecht had alle maatregelen doen treffen om de waar digheid van 't uiterlijk der zaal tijdens deze dagen zo weinig mogelijk afbreuk te doen. De uitspraak. Vandaag zal de uitspraak vallen. Een /oor een zullen de 21 beschuldigden worden binnengeleid in de rechtszaal en hun vonnis aanhoren. Over de manier van ten uitvoerbrenglng van eventuele doodvonnissen zal nog nader worden eslist. Twintig jaar voor Willy v. d. Meyden,. De 23-jarige Willy v. d. Meyden uit Velsen die het verraad van enige K.P.-ers (met de dood van drie als gevolg) Hannie Schaft (die werd ge fusilleerd), notaris W. Boerlage en den distributie-ambtenaar J. A. van Leeuwen (die eveneens werd ge fusilleerd) op haar geweten had, hoorde Maandagmorgen voor het Bizonder Gerechtshof te Amster dam het vonnis tegen zich uitspre ken De procureur-fiscaal, mr. N. J. Sik kel, had 17 Sept. de doodstraf tegen haar geëist. Onder doodse stilte las de president, mr. v. Schaeck Mathon het vonnis voor, waarin het meisje veroordeeld werd tot 20 jaar met recht van cas satie. Uiterlijk onbewogen hoorde zij de uitspraak aan maar zij had moeite haar tranen te bedwingen. Mist Mist belemmerde gisteren het lucht verkeer. Op de binnenlandse lijnen moest de KLM-dienst geheel worden af gelast. Verschillende Europese lijnen hadden grote vertraging. De New York- Amsterdam machine van de American Ouverseas Airlines moest op het vlieg veld Twente landen. De passagiers wer den vandaar per bus naar Schiphol ge bracht. Schacht, Von Papen en Fritsche zijn vrij gesproken en in vrijheid gesteld. Alle anderen zijn schuldig bevonden aan misdaden tegen de mensheid en tegen de wereldvrede. PARIJS 200.000 Hongaren verhuizen Hongaarse eisen In betrouwbare conferentie kringen te Parijs wordt vernomen dat Hongarije naar aanleiding van de els van Tsjecho- Slowakije Inzake het verplicht ove-r brengen van 200.000 Hongaren uit Slowa kije naar Hongarije heeft^verzocht om ge bied van Tsjecho-Slowaklje teneinde dat aantal op te kunnen nemen. Dit Hongaar se tegenvoorstel ls gisteren besproken tijdens een geheime zitting van de sub commissie van Hongarije. Er zouden ech ter geen vordering worden gemaakt. Woensdag komt men wederom in ge heime zitting bijeen. Naar verluidt heb ben de Tsjechen het Hongaarse voorstel zonder meer van de hand gewezen. Bidault onderscheiden Ter gelegenheid van het bezoek vai Prins Bernhard aan Parijs, waar ZKH ia het Franse Legioen van Eer is opgenomen, heeft Bidault, Frankrijks premier, een Nederlandse onderscheiding ontvangen en wel het Groot Kruis in de Orde van de Nederlandse Leeuw. De GauQe in de politiek In de wandelgangen van de Franse Con stttuante werd gisteren verklaard, dat generaal De Gaulle voornemens ls aan de verkiezingscampagne deel te nemen doo in verschillende districten het woord te voeren. Binding melkveehouders Het blijkt niet mogelijk de per 29 Sep tember aangekondigde opheffing der zgn bevriezing van de verhouding veehouder/ zuivelfabriek in het Westelijk Consump- tiemelkgebied met Ingang van die datum doorgang te doen vinden, terwijl ook de afschaffing van de zgn. „vasten" melk prijs voor de veehouder tot nader order niet kan doorgaan. Om de consumptle- melkvoorzlenlng, met vermijding van zeer belangrijke extra-kosten voor de gemeen schap. te kunnen verzekeren, ziet het Be drijfschap voor Zuivel zich genoopt, voor lopig de oude toestand te handhaven. Er zulen derhalve in het Westelijk Consump- tiegebied voorlopig geen veehouders van fabriek kunnen veranderen. In dat gebied blijven dus tot nader order de gebonden heid tot melkleverlng aan het daartoe door het Bedrijfschap aangewezen zuivel- of standaardisatiebedrtjf en een „vaste" ult- betallngsprijs bestaan. Het bestuur van het Bedrijfschap voor Zuivel zal zich op korten termijn over de verder te nemen maatregelen beraden. Comsuptie-aardappelen Nu de vrije binnenlandse aardappelhan- del weer ouwelijk Is. dienen de indertijd bekend gemaakte prijzen voor consump tie-aardappelen in de vervolge als richt prijzen te worden beschouwd. Voor gecentraliseerde export zal de BEA n tegen de vastgestelde telersprijzen, ver hoogd met de vast te stellen bewaarver- goeding, als koper van zand-consumpie- aardappelen blijven optreden. Het ligt In de bedoeling spoedig met het afnemen voor deze export te beginnen. Verhandelen van consumptie aardappelen is alleen toegestaan aan kleinhandelaren, die door de Stichting Centraal Belang bij het- Bedrijfschap voor Aardappelen zijn erkend en aan commlsslonnalrs, landkoop- lieden en grossiers, die door genoemd Be drijfschap voorlopig als groothandelaar bi aardappelen zullen worden erkend Hier voor komen In eerste instantie alle door de VBNA erkende groothandelaren ln aan merking. Voorts wordt er op gewezen, dat kleinhandelaren desgewenst als groot handelaren mogen optreden, terwijl groot handelaren desgewenst ook als kleinhan delaar mogen fungeren. Huisslachtregeling Sommige personen, die verleden jaar een hulsslachting mochten verrichten, ont vingen dit Jaar wegens de gewijzigde re geling een afwijzende beschikking. Hun zal echter alsnog de gelegenheid worden geboden een eventueel reeds aangehouden varken vóór i November a.s. voor eigen gebruik te slachten. Zij, die van deze mogelijkheid gebruik wensen te maken, dienen zich vóór II October a.s. tot de plaatselijke bureau houders te wenden. Steenkool Een nieuw probleem voor „Grote Vier" Het verdelen van de Duitse steenkolen werd gisteren toegevoegd aan de proble men, waarvoor de minister van Buiten landse zaken de „Grote Vier" zich ge plaatst zien. De geallléerde bestuurscommissie heeft n.1. geen overeenstemming kunnen berei ken over de principes volgens welke de Duitse steenkolen moeten worden ver deeld en besloten ter zake een rapport aan de Grote Vier te doen toekomen. De Britse afvaardiging stond op het stand punt dat indien de steenkolen uit de Rus sische zóne niet in gezamenlijk overleg worden toegewezen ook die uit de Britse zóne niet zullen worden verdeeld. Engeland is echter bereid hieromtrent besprekingen te openen met een der an dere zönes, die haar steenkool op de zelfde voorwaarden als de Britse beschik baar stelt. Inbraak distributiekantoor In het distributiekantoor te Weert constateerde men gistermorgen, dat er was ingebroken. De kluis was gefor ceerd en vermist werden een groot aan tal tabakskaarten en rantsoenbonnen. Het is nog een raadsel, hoe de die ven in het kantoorgebouw konden ko men, omdat men geen spoor van ver nieling aan ramen of deuren heeft kun nen vinden. Vermoedelijk heeft men zich door gebruik van een valse sleu tel toegang tot het gebouw verschaft. Smuts naar Nederland De minister-president van de Unie van Zuld-Afrika, veldmaarschalk Smuts zal bij zijn tweedaags bezoek aan Ne derland', door het parlement wordsn ont vangen, vermoedelijk op 11 October des voormiddags 11 uur in de Ridderzaal in Den Haag. De voorzitter der verenigde vergadering der Staten-Generaal, prof. mr. R. Kranenburg, zal een begroe tingsrede uitspreken, waarop veldmaar schalk Smuts zal antwoorden. Des middags te 3 uur zal de heer Smuts een bijeenkomst oer koninklijke Nederlandse Academie van Wetenschap pen te Leiden bijwonen, waar de presi dent der academie, prof. mr. E. M, Meyers, hem zal begroeten. De veld maarschalk zal hierna een rede uit spreken. De aankomst van Smuts is op 9 Oc tober, op welke dag hij door de Ko ningin op Soestdijk zal worden ont vangen. Donderdag 10 October bezoek de veldmaarschalk Zeeland. Te Goes zal hij het noenmaal gebruiken. Des avonds biedt onze regering hem in Den Haag een diner aan. Na de officiële ontvangst op Vrijdag, die het hoogte punt van zijn bezoek vormt, vertrekt hij Zaterdag naar Brussel. 20.000 woningen in 1947 Bij de behandeling in de Tweede Kamer van de Rijksbegroting 1947 voor Openbare Werken en Wederopbouw kwam naar vö ren. dat ln 1947 20.000 nieuwe woningen zullen worden gebouwd met behulp de z.g. „financieringsregeling nieuwbouw 1948". Deze regeling heeft ten doel, de particuliere bouwnijverheid op gang helpen en zoveel mogelijk te stimuleren. Voor 1947 rekent men op de bouw van 500 landarbelderswonlngen tegen een gemid delde prijs van f7000,—. Bij de samenstelling van de begroting voor het dienstjaar 1947 is ln sterke mate rekening gehouden met de financiële po sitie van het land. Hierdoor blijft het totaal van de begroting rond 100 millioen gulden onder de som, welke nodig zal zijn voor de volledige uivoering van het beschikbare bouwvolume. De hoogovens en staalfabrieken In de gisteren gehouden algemene vergadering van aandeelhouders der Ko ninklijke Nederlandse Hoogovens Staalfabrieken NV werd de balans per 31 Maart 1946 alsmede de verlies- en winstrekening over het boekjaar 1945^46 goedgekeurd, terwijl tevens besloten werd het verliessaldo naar nieuwe re kening over te brengen. De heren dr. F. H. Fentener van Vlis- singen en mr. dr. L F H Regout, die als commissaris aan de beurt van aftre den waren, werden herbenoemd. In aansluiting op bovenbedoelde v^r- gadering werd een vergadering van houders van certificaten van gewone aandelen der Hoogovens gehouden. In deze vergadering deelde de voor zitter mede, dat de tweede Hoogoven in Augustus jl. is aangesoken en dat bedrijf sindsdiens bevredigsnd werkt en in staat Is een belangrijke bijdrage te leveren tot de zo nodigen export van Nederlandse producten. Naar van gezaghebende zUde te Wash ington aan het Franse persbureau wordt medegedeeld, bestudeerd de regering der V.S. op het ogenblik verschillende moge lijkheden om zich op Duits gebied be vindende overtollige voorraden Ameri kaans materiaal gedeeltelijk aan Duitsland t« verkopen. Over de hoeveelheid en de wijze van betaling ls men het te Washington nog niet eens. Sommige Amerikaanse rege ringspersonen willen aan de militaire au toriteiten toestemming verlenen „de no dige maatregelen te nemen" om een eind te maken aan de slechte gezondheidstoe stand en de uit een economische crisis voortkomende moeilijkheden uit de weg te helpen. Indien deze versie te Wash ington wordt aangenomen, dat Duitsland dus practlsch bijna gratis overtollige Ame rikaanse voorraden ontvangen om ..ver betering te brengen ln de toestand waarin de Amerikaanse bezetingszöne veikeert." Het bedoelde materiaal zal alleen en uit sluitend voor burgerlijk gebruik bestemd zijn en nooit kunnen bijdragen tot ver hoging van eventueel Duits militair bezit INTERNATIONAAL KINDERFONDS De economische en' sociale raad der Verenigde Naties heeft een resolutie aan genomen waarin om de oprichting van een Internationaal kinderfonds wordt verzocht. Eveneens werd met 4 onthou dingen nl. Joego Slavië, Sowjet-Unle, Oekraïne en Cuba, het ontwerp van re glement voor een Internationale vluchte lingen organisatie aangenomen. Het ont werp zal aan de algemene vergadering der Verenigde Naties worden voorgelegd. Amerikaanse eiiecten Liquidatie De op handen zijnde liquidatie van Ame rikaanse effecten in Nederlands bezit, die hoofdzakelijk bestaan uit spoorwegwaar den en staalfondsen. zal naar schatting een bedrag van 800 millioen dollar om vatten Volgens de Nederlandse ambas sade te Washington, die deze mededeling verstrekte, zal de verkoop waarschijnlijk nog geruime tijd ln beslag nemen. De Amerikaanse dollars zullen hierdoor vrij komen voor de noodzakelijke importen. Alle technische détails voor de certlfica. tle zijn voltooid en de aandelen zullen op de New Yorkse beurs worden aange boden. Grepen uit het Radio programma Woensdag 2 October. Hilversum I Vara 8,50 voor de huls vrouw; VPRO. 10,00 morgenwijding; RNIO 11,45 familieberichten uit indië; VARA. 12,35 Eddy Walis; 13,25 stafmuzlek Amster damse politie; 15,00 voor de Jeugd; 17,35 The Ramblers; VPRO 19,30 „Nederland ln Internationaal verband. VARA. 20,20 ,De zigeuner in de operette: 21.10 „Ber- keley Square", hoorspel: 22,45 Geestelijk leven; 23.15 Gramofoonmuzlek Hilversum n. NCRV 9,15 voor de Jonge zieken; 10,30 morgendienst; 12,00 NCRV- klelnorkest; 13,15 Continental kwintet; RNIO 14,30 strijkkwartet van W. A. Mo- zart; NCRV 16,00 voor jeugdige postzegel verzamelaars; 18,20 „Dansen uit de prui kentijd. RNIO 19,15 „De Unesco te Parijs" NCRV 20,05 muzikaal hoorspel: 20,50 Oude kamermuziek; 22,45 Avondoverdenking; 23,00 Ned. kamerkoor; 23,30 Gramofoon muzlek. „Het Vierstaten-Cabaret'^. .Het Vierstatencabaret" bracht Maan dagavond in de muziektuin een aller aardigste revue voor de buurtvereniging „De Vier Staten". Dit cabaret, dat zelfs nog een variététnummer bevatte, heeft een goede indruk bij de aanwezigen achergelaten De optredenden, die thans voor de tweede maal op de planken stonden, waren alle eigen krachten Het geheel was zeer aardig opgezet, vooral proloog en demifinale, die opvielen door hun originaliteit. „De twee lieve meis jes". (die inderdaad zeer lief waren) brachten een paar vlotte liedjes, Het grootste deel van de revue werd trou wens gevuld door zang. Sonny en haar guitaar. Cora met een liedje en de Ha- waiïangirls Voorts waren daar enige dansen uitgevoerd door de paren Carol en Carry Hurrican en Quanita en door Carlos. Het variéténummer van de To- rina's kon helaas door het lage toneel niet geheel tot zijn recht komen, wan neer deze drie een groter toneel heb ben. belooft hun nummer veel goeds. Het mannelijke deel van het gezelschap trad alleen op in een aantal aardige, vlot gespeelde schetsjes. Het enige, dat wij minder geslaagd vonden, was het ver-, lagen van de achttien doden tot een' cabaretnummer en het schetsje „het me dium". dat eens anders overtuiging be lachelijk maakte. Voor het overige zouden wij het Vier Statencabaret willen aanraden op de in geslagen weg voort te gaan, of zoals de voorzitter van de buurtvereniging, de heer P J Goudsblom, in zijn sluitings woord zeide: „crescendo!" DE Vliegende Hollander RADIO RARITEITEN REVUE. Kees Manders' revue „De Vliegende Hollander" werd Zondagavond in 't Gul den Vlies" door een talrijk en zeer ont vankelijk publiek, op hartelijke wijze ontvangen In deze tijd, die toch al ern stig genoeg is, komt deze vlot geser veerde onzin uitstekend van pas. De sketches, die niet allen even nieuw wa ren. konden ons het minst bekoren, hoe wel zij door de wijze waarop zij het publiek werden voorgezet, terdege op de lachspieren werkten. „De Vliegende Hollander" beschikt over aardig stem- menmateriaal, dat op gepaste wijze ge bruikt wordt, zoals dit eveneens het geval ls met de „moppenvoorraad", die Kees Manders ter beschikking staat. De toeschouwers hebben zich Zondag avond uitstekend geamuseerd. PAST OP VOOR UW WASGOED! Gisteravond hebben onverlaten kans gezien om achter een huis aan de Hoeverweg hun slag te slaan en van de drooglijn een grote hoeveel heid wasgoed te stelen. De „heren' gingen zelfs nog verder en haalden het natte wasgoed uit de teil Eens te meer is dit een waarschu wing voor de huisvrouwen om des avonds het wasgoed binnen te ha len. Een rijke buit. Tot een woning aan de Leliestraat hebben inbrfekers zich gisteravond toegang verschaft door het uitsnij den van een tweetal glas-in-lood- ruitjes. De buit bestond uit een ta felkleed. een grijze overjas, de ver schillende distributiebescheiden, on dergoed. een polshorloge en een doosje sigaren. VEEMARKTEN. Op de veemarkten van Zaterdag 28 en Maandag 30 September werden aange voerd 83 kippen en hennen 3 tot f 17.50 en 43 konijnen 0.50 tot 0.50. Voor de Centrale werden aangevoerd 113 vette koeien en 40 pinken, 1 gras- kalf, 28 nuchtere slachtkalveren en 94 vette schapen. STICHTING '40—'45 De totale opbrengst van de inza meling van 28 April tot 5 Mei 1946 gehouden ten bate van de Stichting 1940—1945 bedraagt 22043.88. Hierbij is 980 gulden ÓEöï geld in- h^T.-epen. dat dus waardeloos is >e jaarlijkse opbrengst zal ech- hoger zijn dan voornoemd be drag, aangezien hierbij periodieke stortingen slechts éénmaal zijn bij gerekend. Distributienieuws. Morgen, Woensdag 2 October, zijn de letters L, M en N aan de beurt voor het afhalen van nieuwe bonkaarten. 23 WONINGEN GEGUND. Namens het Bestuur van de Ver. vooi* Volkshuisvesting Alkmaar werd door den architect C. D. van Reijendam de bouw van 23 woningen aan de Uitenbos- straat gegund aan den laagsten inschrij ver, den heer T. Abma te Enkhulzen. COLDWAVE, het nieuwe Amerikaanse permanent. f Het nieuwste snufje op het gebied van haarverzorging is ongetwijfeld het Coldwave, een permanent zon der toestel, stroom en warmte! De heer H v. d. Werff, Wester- weg 48, alhier, is de eerste Alk- maarse kapper, die deze Ameri kaanse vinding in zijn kappersbe- drijf toepast. Deze methode komt in het kort hierop neer: Het haar wordt allereerst behan deld met „Oréal", een vloeistof, die het haar gomachtig maakt en de hoornsubstantie van het haar weekt. Na deze behandeling wordt het haar losjes om spelden gerold en tenslotte behandeld met een tweede vloeistof, die neu'Tjrlisrrend werkt en de hoornsubstantie weer verhardt. Op deze wiize is schroeien uit^- sloten, wat bij de tot nog toe gebe zigde methode van permanent wave weieens wat te wensen overliet. Het Coldwave schijnt zeer goed te bevaUen en lang houdbaar te zijn, terwijl natuurgetrouwe golven en krullen ontstaan. Waarijk een grote verbetering! DIERENBESCHERMING. Zwervend aangetroffen te Alkmaar een lichtbruin hondje ,reu. plm. 3 mnd. oud en op de Mient een zwart poesjs, plm 10 weken oud. Adres inspecteur: C. Verwer, Baan- - straat, Alkmaar. EEN ZELDZAAM JUBILEUM. p Op 7 October a.s zal het 50 jaar gele den zijn, dat de heer A. J. de Munk in dienst trad bjj de firma Nfco van Vuure op de Zaadmarkt. De jubilaris is nog steeds bij deze firma werkzaam en wij wensen hem van harte geluk met dit zo zeldzame jubileum. Het zal den heer de Munk op dien dag zeker niet aan be langstelling ontbreken. HINDERWET. Heden zijn op de gemeentesecre tarie ter inzage gelegd verzoeken met bijlagen van: a. de firma Butter en Van Maar- leveld, alhier, om vergunning tot het oprichten van een constructie werkplaats met een electrische en autogene lasinrichting, waarin zul len worden gebezigd 5 electromoto- ren, resp. van 2, 1, 1, 1/2 en 1/8 P.K. voor het aandrijven van diver se werktuigen in het perceel St Ja- cobstraat nr. 7. b. de firma S H J Swart, alhier om vergunning tot^t uitbreiden van de steenhouwerij, door bijplaatsing van 3 elecromotoren resp van 5, 1 en 1/4 P.K voor het aandrijven van schuur- en polijstmachines, in het perceel Baanstraat nr 10. Bezwaren tegen deze oprichting en uitbreiding kunnen worden inge diend ten stadhuize, mondeling op Dinsdag 15 October e.k., voormid dags te elf uur en schriftelijk vóór of op dien tijd Gedurende drie dagen voor ge melde dag kunnen de verzoeker en hij, die bezwaren heeft ingebracht op de secretarie dezer gemeente kennis nemen. Alkmaar, 1 October 1946 Burgem. en Weth van Alkmaar, G v. Slingerland. Lo, Burgemeester R Veendorp, Lo, Secretaris, VER. VOOR FACULTATIEVE LIJKVERBRANDING. De afdeling Alkmaar van de Vereni ging voor Facultatieve Lijkverbran ding houdt aanstaande Dinsdag ln ho tel „De Nachtegaal" esn algemene ver gadering voor leden en belangstellen den. Het bestuur hoopt, dat het be zoek der leden reden tot tevredenheid geeft, in de oorlogsjaren was het on mogelijk bijeen te komen. De agenda is belangrijk genoeg, om verschillende punten in het belang der afdeling te bespreken. Wtj spraken mei: pe^«N«-,cr „Ik lijd", vertelde hij mij uiteraard vertrou wend terwijl hij een haring onthoofdde. Eerst meende ik, dat dit „lij den" „lelden" was en Iets te maken had met èen wedstrijd: hij had de lei ding bij het ontdoen van de haringkop-met-louter- oog; de eindstand was dan de staart Maar toen ook dit lichaamsdeel in de vergaar ton was geslierd, leed hij nog steeds. Hij leed o.a. omdat 't weer In September niet in overeenstemming was met de kalender. „Ziet U. ik houd van zuiverheid", vervolgde hij en ook de huid van de vis verdween met een zwier. Ik bestreed hem welwil lend. Zijn lijden om der wille van de zuiverheid besloeg ook het spraak gebruik. „Immers" open ging de visbuik „wat tien dagen geleden nog oud heette, ls nu nieuw en wat toen nieuw was heet nu oud. Met gemengde ge voelens sla ik de strijd tussen dit nieuwe oude en dat oude nieuwe gade.' Hetgeen ik in hem waar deerde omdat htj zich hier mee ln uitstekend gezel schap bevind. „Maar' vervolgde hij. „Ik ben er van overtuigd, dat het nieuwe van het nieuwe oude niets te maken heeft met het nieuwe van het oude nieuwe en dat de ouden, die dit nieuwe van het nieuwe oude voor oud dus goed willen laten doorgaan verre ln zuiver heid ten achter staan bij de nieuwe, die vechten voor het nieuwe van het oude nieuwe." Ik kuchtte beleefdelijk en keek verlangend naar de „gezuiverde" op de plank. Toen ik tenslotte het beest naar binnen had laten glijden en nog wat schraapte tegen een paar graten achter ln mijn keel zei hij: „Geef mij toch maar de echte nieuwe!"

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 1