kmaardef Voorbereiding Olympische Spelen "MNNÖffllHJ Kort maar krachtig Het einde Langs de grens Goering aan het woord Wetenschappelijke vernietiging oorlogsindustrie „De Gouden Slang" ^/|\V IETS KOELER Matige, langs de Waddeneilanden tijdelijk vrij krachtige wind tussen Oost en Zuid, In de ochtend hier en daar mist, echter vrijwel uitsluitend in de Z.W. provincies van het land en in Limburg. Overigens licht bewolkt zonnig weer doch met wat lagere tem peraturen. DONDERDAG 3 OCTOBER 194®. 3de JAARGANG No. 245-475. Directeur: Th. W. Reijnders Jr. Hoofdredacteur: G. E. de Winter. DAGBLAD VOO* ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE: N.V. NOORDHOLLANDSE PERS 1845 I.O. Redactie en Adm.: Aehterdam 20, tel. 2274.Advertentie-afd.: Langstraat 15, tel. J87L Hedenmorgen om half negen hebben vijf gedetineerden uit het kamp „Duin- dorp" te Scheveningen een ontvluch tingspoging gedaan. Door snel ingrij pen van de buitenbewaking konden al le vijf uitbrekers ingerekend worden. Hoewel er hevig geschoten werd zijn er geen doden of gewonden. Plannen der commissie: zwemwedstrijden IN een bestuursvergadering van het Nederlands Olympisch Comité zijn be langrijke besluiten genomen inzake de uitzending van Nederlandse ploegen naar de Olympische Winterspelen te St. Moritz en naar de Olympische zomerspelen te Londen in 1948. Op korte termijn zullen door het NOC gelden ter beschikking worden gesteld voor de training van de verschillende daarvoor in aanmerking komende Neder landse sportbonden. De president van het Nederlandse Olympisch Comité, lt.-kol. C. F. Pahud de Mortanges, zal als algemeen leider en het bestuurslid van het NOC, de heer K. J. J. Lotsy zal als chef de mission der uit te zenden Neder landse ploegen optreden, zowel voor de winter- als voor de zomerspelen. De commissie zwemwedstrijden over weegt om een soort gesloten seizoen af te kondigen en wel van 15 October a.s. tot 1 Februari 1947. waardoor de wed- strijdzwemmers en zwemsters letterlijk en figuurlijk weer op adem zullen ko men. Het spreekt vanzelf, dat in die periode dan ook jen waterpolowedstrij- den zullen kunnen worden gespeeld. Met de polocommissie zal in dit opzicht overleg worden gepleegd en men mag aannemen, dat het bestuur van de KNZB zijn sanctie zal hechten aan de bovenge noemde maatregel. Ook de kwestie van een centrale trai ner heeft de volle belangstelling van de commissie zwemwedstrijden, doch een beslissing in deze is voorlopig niet te verwachten. DE president van het NOC, lt. kol. C. F. Pahud de Mortanges, zal heden avond om 19,05 uur voor de radio om roep te Hilversum dj voorbereiding van de Nederlandse uitzending naar de Olympische spelen behandelen. Trainingscentra HET bstuur van het NOC heeft verder besloten weer een Olympische dag te organiseren, waarvan de datum voorlo pig is vastgesteld op Zondag 22 Juni 1947 De Olympische dag vindt der tra ditie getrouw, in het Olympisch Stadion te Amsterdam plaats. NU het bestuur van het NOC het be sluit heeft genomen gelden voor de trai ning der diverse sportbonden ter be schikking te stellen, blijkt, dat verschil lende plannen, welke op papier reeds waren uitgewerkt, verwerkelijkt kun nen worden. De commissie zwemweds- 6trijden van de KNZB heeft richtlijnen vastgesteld in verband met de uit te zenden ploegen naar de Europese kam pioenschappen (1947) en naar de Olym pische spelen (1948). Binnenkort zal aan de verschillende kringen worden ge vraagd, welke trainingsgelegenheden er zijn en welke zwemsters en zwemmers met aanleg in aanmerking komen om naast de uitstekt krachten, waar over de bond op het ogenblik reeds be schikt, zich voor te bereiden voor de Europese kampioenschappen en de Olympische Spelen. Heeft de commissie zwemwedstrijden een overzicht verkre gen, dan zal de training voorlopig kringsgewijs. dus gedecentraliseerd, worden begonnen. Na enige tijd zal een selectie worden gedaan en zullen in en kele plaatsen in Nederland trainings centra worden ingericht met het doel om enkele maanden voor de Europese kampioenschappen een centrale training in te stellen, waaruit de definitieve ploeg zal worden sam. -esteld. Wedstrijdprogramma DEZE plannen zijn over lange termijn gemaakt. Een belangrijke maatregel zal dan ook zijn, dat h t wedstrijdwezen straffer zal worden georganiseerd. Er worden namelijk teveel wedstrijden uit geschreven en in dit verband zal voor de eerste drie maanden van 1947, in overleg met de kringen, een wedstrijd programma worden samengesteld, waar door dit euvel zal kunnen worden voor komen. De Franse vakvereniging CGT heeft positie gekozan ten gunste van de nieuwe constitutie. De echtgenote van Jool ffeeft ge neraal Eisenhower en maarschalk Montgomery verzocht het gratiever zoek te steunen. Jodl was chef van 't Duitse opperbevel der weermacht. De bezettende mogendheden in Duitsland zijn overeengekomen, dat op 7 October de klokken in Duitsland 'n uur zullen worden teruggezet, ten einde de Duitse _wintertijd in over eenstemming te "brengen met de Greenwich-tijd. Emmy Goering. de echtgenote van Hermann Goering, heeft zich tot de Amerikaanse autoriteitën in Duitsland gewand met het verzoek het beroep van actrice weer te mogen uitoefenen aangezien zij thans volkomen zonder middel an van bestaan is. Bij een inval in een café te Tel Aviv zijn 50 Joden gearresteerd, c QPPERRECHTER Jackson heeft ge sproken. Het vonnis over de 22 be schuldigden in het Neurenberger proces is geveld. Twaalf der beschuldigden zul len de weg naar de strop betreden, zo althans de geallieerde bestuurscommis sie geen genade voor recht zal laten gelden. Schacht. Von Papen en Fritsche zijn vrijgesproken; de overigen kregen langdurige vrijheidsstraffen. JJlERMEDE is weer een fase in het slotbedrijf van het nazisme ten einde. Er werd afgerekend met de be langrijkste duitse oorlogsmisdadigers; er werd tegelijk een oordeel uitgespro ken over de voornaamste nazi-prgani- saties. Daarmede werd ongetwijfeld een brok rechtsbewustzijn bevredigd. On peilbaar is het leed door dt.pazileiders en hun organisaties de mensheid aange daan, onmetelijk groot ook de rechtschen nis door hen begaan. Dat alles ligt nog tè zeer in ons geheugen, dan dat wij de ze misdaden hier zouden behoeven te resumeren. |N gewone gevallen van misdadig heid zal straf worden opgelegd om het geschonden recht te herstel len; om een voorbeeld' tot afschrikking voor anderen te stellen; oTft opvoe dend te werken, opdat geen herhaling zich zal voordoen. In het geval Göring c.s. gaat het in de eerste plaats om de mensheid de illusie te geven, dat er een poging wordt gedaan om rechtvaardige ver gelding te doen plaats hebben. Om de gepleegde misdaden in 6traf te doen boeten. MET de wetenschap hier bij vele le zers verzet uit te lokken, willen wij toch uitdrukkelijk vaststellen, dat wij de uitgedeelde doodstraffen betreuren Wij zijn principieel tegen het hante ren van het wapen van de doodstraf. Ons principe krijgt geen andere in houd, wanneer het er om gaat de duitse oorlogsmisdadigers hun ge rechte 6traf deelachtig te doen wor den. Het kan aan geen twijfel onderhe vig zijn, dat de beschuldigden in het Neurenbergse proces, de zwaarste straf hebben verdiend. Wij pleiten voor de heren stellig geen enkele cle mentie. Hun schuld is zo groot, dat deze zelfs met de zwaarste straf niet is geboet. XXX gezien zou zelfs de doodstraf ge rechtvaardigd kunnen lijken, ware het niet, dat wij er onszelf .mee verlagen. Terwille van ons-zelf en onze cultuur dienen wij van deze vorm van berech ting af te zien. Misschien is de dood straf in bepaalde gevallen genadiger, dan levenslange opsluiting of dwangar beid. Toch moeten wij de laatste oplos sing prefereren en de eerste afwijzen. Overigens zal natuurlijk ons standpunt geen wijziging in de vonnissen brengen. MAAR met de berechting van zijn lei ders is deschuld van het duitse volk niet geboet. Er zal méér moeten gebeuren eer aan de gerechtigheidseis is voldaan. Tot iederen indïviduelen duitser zal moeten doordringen de ge weldige schuld, die volk en individu ten overstaan van de historie te dragen hebben. Men kan spreken van een mis leid volk. Maar dat is slechts ten dele waar; want een sterk en zelfbewust volk is onvatbaar voor een dergelijke misleiding. Dit was alleen mogelijk, om dat de geest van dit volk werd gevoed door nihilisme. Juist uit dit nihilisme kon al iat onbegrijpelijk vreselijke ge boren worden. Er stond niets achter. Geen levend-makende idee. En het duitse volk collectief .Verwachtingen die schipbreuk lij den, in het algemeen: een verkeerd ge kozen, mislukt beroep," meende Ber- tin deelnemend, „zijn natuurlijk voor een man, en vooral voor een kunste naar, een groot ongeluk. Toch moet een bijzondere gebeurtenis uw neef vol- misdaad I komen uit zijn evenwicht hebben gesla- in staat. Niet uit roeping, maar omdat )sen en de catastrofe hebben veroor- DISTRIBUTIENIEUWS. Nieuwe tabaksbon Het Centraal Distributiekantoor deelt ons mede. dat gedurende de week van 6 t/m 12 October a.s. bon T 50 der Tabakskaart recht geeft op twee rantsoenen tabaks artikelen. Petroleum Op de onderstaande bonnen der Petro- leumkaarten voor Kookdoeleinden zal ge durende de maand October 1946 vier liter petroleum per bon beschikbaar zijn. Kaarten UA 510: bon 53 t/m. 56; Kaar ten UB 510: bon 53 en 55; Kaarten UC 510: bon74. Voor verlichting zal men petroleum kun nen kopen op de nieuw uit te reiken Kaart UD611. Tengevolge van technische moeilijkheden zal uitreiking van deze kaart eerst in de loop van de maand October kunnen plaats hebben. Op bon D 01 van deze kaart is voor de maand October zes liter petroleum verkrijgbaar. Deze bon blijft geldig t/m. 15 Nov. a.s. Dinsdagavond waren de reizigers, die per Pullman het Nederlandse grensstation Roosendaal vanuit België bereikten, ge tuige van een kleine wlld-west-hlstorie zoals er zich in de grensstreek dagelijks meerdere stapelen. Toen de Pullman vaart verminderde werd plotseling uit een der coupéraampjes een pak geworpen naar een motorrijder die met zijn machine langs de spoorbaan stond. De kommiezen hadden den man echter in de gaten en waren hem bij het be machtigen van de smokkelwaar te vlug af. Toen begon een achtervolging van den motorrijder die zich inmiddels met zijn vehikel uit de voeten trachtte te maken. Na een spannende race, compleet met waarschuwingsschoten en al, werd de man, een handetsreiziger uit Rotterdam, ingehaald. Een duo-passagiere van Franse afkomst, werd eveneens gearresteerd. De redding van de achttien overlevenden van de vliegtuigramp hij Gan der, waar een Belgische Skymasler is neergestort, ging met grote moei lijkheden gepaard. Redders en enkele der overlevenden wachten hier rond een kampvuur op hun beurt om door helicopters van de plaats van het onheil weggevoerd te worden. Verdediger der Duifse zaak Redder van Zweden? CEN correspondent van het Londense blad „Evening Standard" heeft een in terview met Hermann Göring gehad. Op een vraag wat hij dacht dat de mening van het Duitse volk over hem zou zijn, antwoordde Göring, dat er momenteel niets bestaat wIT men „een Duitse volk zou kunnen noemen. „Men kan thans geen objectief oordeel hebben en daarom zullen sommigen mij verwensen. Zonder twijfel had ik poli tieke vijanden", aldus Göring. „Anderen daarentegen zullen blijven geloven, dat ik aJle pogingen in het werk heb gesteld de vrede te bewaren en. toen zulks niet mogelijk bleek, om de oorlog te winnen. Als er over twintig jaar nog een Duitse volk bestaat, zal het gunstig over mij en en mijn daden oordelen." Duitse problemen DE coördinatiecommissie van de geallieerde bestuursraad heeft gisteren door het tekenen van een instructie voor de bevelhebbers der zones, waarin een geza menlijk liquidatieplan wordt ontvouwd, een belangrijke stap gedaan in de richting van de vernietiging van het Duitse industriële oorlogspotentieel. Belanorijke besluiten Tot nog toe heeft elke zóne op haar eigen wijze de vernietiging ter hand ge nomen. een methode, welke tot verwar ring en onenigheid aanleiding gaf. Het nieuwe plan stelt de geallieerden in staat precies te weten wat er gedaan moet worden en wat er in elke zone gedaan wordt. Een hoge functionaris van het Britse militaire bestuur verklaarde tijdens een persconferentie, dat er volgens het plan een lijst van oorlogsindustrieën in elke zone moet worden opgesteld, welke aan de bestuursraad moet worden voorge legd. De hierin op te nemen industrieën zijn nauwkeurig bepaald Als belang rijkste worden genoemd die. welke tanks, '-anonnen, gofgas en andere di recte oorl gswapens maken. .Wanneer de taak vervuld en aan inspectie onder worpen zal zijn", aldus de functionaris, „zullen wij kunnen zeggen, dat het oor logspotentieel van Duitsland vernietigd is. en een grote stap is gedaan in de richting van de vervulling der doelein den van de bestuursraad". Deze gewel dige taak van wetenschappelijke ver nietiging zal waarschijnlijk enige ja ren vereisen. De moeilijkheden werden vooral veroorzaakt door de uiteenlopen de industrialisatie in de verschillende zones. In de Amerikaanse was deze bij voorbeeld heel klein, in de Britse zeer groot. Behalve talloze Nederlandse brie ven 2al het KLM-toestel, dat Zondag 8 October, voor een proefvlucht naar Zuid-Afrika van Schiphol vertrekt, post medenemen uit Zwitserland, Tsjecho-Slowakije, Finland en Noor wegen. 41 passagiers maken de reis mede nl. 29 Nederlanders, 5 Britten, 6 Zuid-Afrikaanders en 1 Canadees. De radiorede van minister-presi dent dr. Beel zal op Vrijdag aanstaan de niet om 9 uur des avonds maar om kwart over negan worden gehouden. De correspondent vroeg, waarom Göring zich had overgegeven. Het zou toch pat- sender zijn geweest de dood in de strijd te vinden, evenals van het Duitse volk en leger werd geëist, dat zij zich tot aan de dood zouden blijven verzetten. Göring antwoordde, dat hij zich in het belang van Duitsland had overgegeven, opdat er na de zelfmoord van Hitier tenminste één verantwoordelijk persoon de Duitse zaak zou kunnen verdedigen. Hij vond het Juist, dat Hitier de „vrije dood" had verkozen. Göring verklaarde er van overtuigd te zijn, "dat het nationaal-sociallsme niet de laatste poging zou zijn om de evolutie naar het socialisme in zodanige banen te leiden, dat de waarden van het ver leden zouden blijven behouden. Het nat socialisme dacht er niet aan, de feodale bourgeoisie, die zichzelf had overleefd, te verdedigen. /~)P de vraag of hij dacht dat Duitsland een regiem zou krijgen dat nauw ver want zou zijn aan het Russische, ant woordde Göring, dat zulks niet van het volk zou afhangen, doch van de dare be doelingen van de Angelsaksiche Staten en van hun bereidheid voor hun eigen belangen op d«- bres te staan. Göring geloofde, dat zijn invloed bij Hitier beslissend was geweest voor bat bulten de oorlog blijven van Zweden. Van de drie vooraanstaande leiders in de oorlog: Stalin, Churchill en Roose- velt vond Göring Stalin de grootste. Ten aanzien van de atoombom zelde Göring, dat het bezit daarvan de toekomst van de wereld bepaalde. „Als de Verenigde Staten op dit gebied de leiding niet tri handen houden, zal het de vernietiging} van de wereld betekenen." Grepen uit het Radioprogramma Vrijdag 4 October. Hilversum I. VARA 8,50 Voor de huisvrouw; 9,00 Kamermuziekprogram ma; VPRO 10 Morgenwijding: RNTO 11,45 Familieberichtten uit Indië; AVRO 12.30 Sportagenda; 14,20 Om roeporkest; VARA 16,30 De school is uit! 17,30 Sweetness and Rhythm; RNIO 20,08 Belgisch programma: VPRO 20,30 ,.Het geloof der marte laren"; VARA 22,15 jazz-ultzending; 23.15 Jean Sibelius-programma. Hilversum II KRO 8,15 Hoogmis; 11 Viool en piano; 12.30 Lunchconcert 14.30 Uit het boek der boeken; 16,30 Voor jongens en meisjes; 18,30 Orgel concert; 20 „The Rape of Lucretia" opera van Benjamin Britten; 23,15 Avondgebed; 23,30 Operette-muziek. De eerste bananen zijn er Heden heeft Alkmaar de eerste ba nanen binnen haar poorten ontvangen. De firma Appel en Adolf, Scheepma ker en Zandbergen hebben gezamenlijk niet minder dan 3 wagons ontvangen, die ongeveer 12 ton bevatten. Deze bananen komen uit Honduras (Zd. Amerika) en behoren tot één van de beste soorten. Eerst Maandag a-s, zuilen zij in distributie worden gebracht, daar zij nog aan moeten lijpen. Voorlopig zullen alleen knideren tot 4 jaar in aanmerking komen voor deze bananen. De verkoopsprijs bedraagt f 1,25 per kg. Motorongeluk op de Noorderkade Gistermorgen is op de Noorderkade. tegenover de Gasfabriek, een ernstig motorongeluk gebeurd, waarbij de mo- toi rijder zwaar gewond met een sche» delbasisfractuur naar het Centraal Zie kenhuis moest worden vervoerd. Hoewel hij met zijn motor slechts met een snelheid van 40 km reed, constateer den voorbijgangers dat de motor p'ot- seling begon te slingeren, de berm af reed en over de kop sloeg. De rijder werd op de rijweg geslingerd, waar hij bewusteloos bleef liggen, terwijl zijn motor zwaar beschadigd werd. Vermoe delijk is een steen de oorzaak van dit ongeluk. WINKELRUIT GEBROKEN Gisteravond, omstreeks 10 uur, oor deelden twee jongens het nodig elkaar in het Payglop te bevechten. Van deze strijd werd een groot winkelruit van het pand van de firma Bervoets het slachtoffer, toen een van de rakkers zijn vriend door het glas drukte. Offciële feestgids van de 8 Oct.-vereniging verkr:~'»<>ir De officiëele feestgids 1946 van de 8 October-Vereniging „Alkmaar Ontzet" is verschenen! Op keurige wijze ver zorgd door de drukkerij Nagengast van de Laat, geeft dit uit 36 pagina's be staand boekje een volledig beeld van al wat zich op Maandag 7 en Dinsdag 8 October in Alkmaar zal afspelen rond de 8 Oktoberviering. Behalve het gehele programma en de routes van de diverse optochten, vindt men achterin tenslotte het formulier voor de optocht-wedstrijd, die bestaat uitNee. laat iedere Alkmaarder zelf een feestgids kopen want hij zal daarin alles kunnen vinden betreffende deze feesten, de kermis en deze prijsvraag. De prijs van deez gids bedraaagt slechts cents. FEIKE ASMA CONCERTEERDE v Onder zeer geringe belangstelling vond Dinsdagavond in de Kaeplkerk het eer ste orgelconcert door den organist Feike Asma plaats. Het programma bestond uit werken van de klassieke meesters Joh. Seb. Bach, G, F. Handel en Men- delssohn. Van de Nederlandse componis ten Jac. Bonset, Jan Zwart en van on zen stadgenoot Bram Bruin, speelde hij resp. een Fontane, Variaties over een thema van Purcell en een Toccate in G kleine terts. De solist besloot zijn op treden, dat door de weinige bezoekers in hoge mate gewaardeerd werd, met een door hemzelf gecomponeerde Finale. Apotheek naar het Frans, van GASPARD LENÓTRE. het niet over remmen beschikte om aan de zuigende werking ervan te ontkomen. J^AAR ligt de schuld van het duitse volk! En deze kan door het proces te Neurenberg niet worden geboet. Daarvoor is nodig een voortdurende heropvoeding van dit volk en daarnaast het aankweken van het besef, dat het voor lange tijd geen deel kan hebben aan de gemeenschap der volkeren. Dat la een zware straf, maar een billijke. Zij vernietigt geen mensenwaarde. In tegendeel zij is er op gericht het duitse volk terug te voeren op de weg. waarop tot vernieuwde samenwerking kan wor den gekomen En daarheen moet het tenslotte gaan. lp kon het proces te Neurenberg, hoe belangrijk ook, niet anders zijn. dan een fase in de totale afrekening met een geestesgesteldheid, die leidde tot nazisme, tot oorlog, tot de offergang van millioenen naar concentratiekampen en gaskamers. DEWI. zakt. De mislukkingen alleen kunnen het niet geweest zijn die hem tot zijn tragisch besluit hebben gebracht. Hij was rijk en onafhankelijk neen, ik kan mij niet voorstellen, dat het alleen de tegenslagen en teleurdstellingen zijn geweest, die uw neef in de dood hebben gedreven." „Een belediging is het," viel Gaston hem opgewonden in de rede; „naar vorm en inhoud is het een belediging" „Laten wij het zakelijk analyseren, monsieur Brunot. De oproeping ver raadt in elk geval een duidelijk wan trouwen alsof het met de dood van uw neef niet helemaal in de haak is ge weest." „Het staat op grond van medische verklaringen vast." viel Gaston Brunot op besliste toon jn. „dat mijn neef zelf moord heeft gepleegd. Wat betekent het optreden van deze dame en waarop is het gegrond? Om dét aan het licht te brengen, ben ik bij u gekomen, mon sieur Bertin. Ik verzoek u dringend myn familie en mij darrbij te ondersteeunen Doet u mij een genoegen en gaat u naar die mademoiselle Bergeret." „Ik?" „Ja, alstublieft. Het is geen aangena me taak, dat weet ik, om met iemand als zij te doen te hebben, maar „Zcudt u niet liever zelf Neen, dat is uitgesloten. Reeds hier om, omdat zij nooit open tegen mij zou zijn. Maar als u zich als een bekende van mijn overleden neef bij haar zou aandienen, wat u toch ook inderdaad is als u laat doorschemeren, dat u haar misschien de verlangde Inlichtin gen zou kunnen verstrekken, dan zal zij in elk geval eerder openhartigheid tonen en haar ware gronden en doel einden bloot geven. Dus doet u mij als tublieft dat genoegen." Bertin dacht een ogenblik zwijgend na om dan te zeggen: „Het is inderdaad een netelige op dracht, en ik stel mij geen aangename kennismaking voor. maar als ik u er een dienst mee bewijs, wil ik het doen." „We zullen er u allen dankbaar voor zijn". „Mag Ik u dan om te beginnen ver zoeken, monsieur Brunot, mij precies de omstandigheden van de dood van uw neef te vertellen en de vermoedelijke redenen, die hem tot zelfmoord gedreven kunnen hebben. Ik moet toch weten of voor de, in de advertentie bedekt uit gesproken verdenking op welke wijze dan ook, een aanleiding kan bestaan." Er viel een pauze. Gaston Brunot zat zwijgend voor zich uit te staren. Ein delijk keek hij op en sprak: „Monsieur Bertin, u hebt recht op mijn volledige openhartigheid: daarom wil ik u eerlijk bekennen, dat ik uw mening deel. Ook ik vermoed een andere grond die mijn neef bewogen heeft; een die heel zwaar voor hem woog. Marcel was verliefd op mademoiselle Bergeret. Hij maakte geen geheim van deze hopeloze liefde, dat lag niet in zijn natuur. Het is mij op gevallen, dat hij telkens als hij haar ontmoet had of met haar samen was ge weest, nog stiller en bedrukter was dan gewoonlijk. Ik kwam vaak bij hem op het atelier, om hem wat op te monteren en wat afleiding te verschaffen. Bij dergelijke gelegenheden verried hij, vooral in de laatste tijd. een levens moeheid, die mij verschrikte. Op een keer ik wist dat hij weer bij made moiselle Bergeret geweest was riep hij hartstochtelijk uit: „ach, de dood zou een weldaad voor mij zijnik verdraag deze toestand niet langer". Bertin had in gespannen aandacht naar hem geluisterd en toen hij zweeg, vroeg hij: „Misschien heeft uw neef mademoi selle Bergeret een aanzoek gedaan en heeft ze hem afgewezen?" „Ongetwijfeld. Ik ga zelfs zo ver te beweren, dat zij een spel met hem ge speeld heeft en hem daardoor tot het uiterste heeft gebracht. Tot een derge lijke beschuldiging zou ik mij nooit zon der grond laten verleiden, daarvoor ben Ik te consciëntieus en te voorzichtig. Maar ik heb het leed van mijn neef helemaal mee doorgemaakt: met ver ontwaardiging heb ik toegezien hoe hij maandenlang tussen hoop en vertwijfe ling heen en weer geslingerd is. Ik weet welke macht ze over hem bezat, hoe ze hem in haar strikken gevangen had, tot ze hem In de meest volstrekte zin van het woord in de dood heeft gejaagd." „Hebt u daar een bepaalde aanleiding voor?" Gaston Brunot strekte de hand uit sis om iedere tegenwerping af te weren. „Aanleiding? ZeketMademoiselle Bergeret had redenen om de dood van mijn neef te wensen Hij had haar zijn vermogen vermaakt. Zij heeft het ge- erfd." „Wist ze, dat hij het har had ver maakt?" (Wordt vervolgd,) Kunst j „Als reactie op het optreden van de vele buitenlandse kunstenaars, die door de impressario's naar Neder land worden gehaald, zou ik graag zoveel mogelijk op willen treden voor het Nederlandse publiek. Kunst brengen is het mooiste wat er is!" Aldus brak mevrouw Henriëtte Bosman een lans voor de vaderland se kunstenaars en gaf tegelijkertijd haar oordeel over de wijze waarop eigenlijk iedere artist zijn kunst zou moeten brengen. Pianorecital Henriëtte Bosman J De pianiste Henriëtte^ Bosmans heeft ons wederom in de ban gehouden door haar fenominaal klavierspel. Een artlste tan groot formaat. Men moet al over een rijk aanslagpalet en een groot muzikaal uitbeeldingsvermogen beschikken om de klavierwerken van een 7-tal verschil lende meesters naar stijl en karakter te vertolken. De pianiste is hierin onge twijfeld geslaagd. Of men haar de speelse muziek van Scarlatti, de kinderscènen van Schu- mann, de mondscheinsonate van Beet hoven, of de Images van den klankto venaar Debussy en de Romantische» klaviermuziek van Chopin hoort, 't Is alles indrukwekkend en boeiend van uitvoering. Wat zij vooral in muzikaal opzicht van een Legende van Liszt (St. Francois de Paule marchant sur les flots) weet te bereiken is verbluffend. De vrij talrijke toehoorders waren enthousiast gestemd, zodat zij aan het slot van de avond een staande ovatie in ontvangst moest nemen en de onaf scheidelijke bloemen, waarna een Adagio van Bach als toegift volgde. Joh. v. Engelen, Een radio-debuut Onze jeugdige stadgenote, mejuffrouw Mea Coppens. zal a.s. Zaterdagmiddag om kwart voor vijf voor de zender Hilversum II voordragen uit werk van moderne Nederlandse dichters.

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 1