maarder Weer vijl jaar gevangenisstraf geëist De arbeider in slormfij Nieuwe Bonnen Zes van de tien Berlijners vinden Göring een lafaard EEN GEHANGENE Een bonte rij van „misleidden „De Gouden Slang" WEIMG VERANDERING Plaatselijke mist, overigens zwaar bewolkt, met tijdelijke opklaring, wei nig wind, ongeveer dezelfde tempera tuur als gisteren. DONDERDAG 17 OCTOBER 194». 4e JAARGANG No. «6-486 Directeur: Th. W, Reenden Jr. Hoofdredacteur: G. E. de Winter. DAOaiA» VOOS ALKMAAR RN OMGEVING UIT GAVX: N.V. NOORDHOLLANDSE PERS 1945 I.O. R «dictie en Adm.: Achtardam ZO. tel. aw.Aavertentie-«M.: Lentestraat 15. tel jm. REPUBLIKEINS KABINET KOMT BIJEEN Hedenochtend zijn Sjahrir en de an dere ministers van zijn kabinet, die in Batavia vertoefden, met een Brit* vliegtuig uit Batavia naar Djocjakarta vertrokken, om daar een voltallige kabinetszitting te houden. Vandaag worden zij laat in de namiddag weer in Batavia verwacht. Arnold Meyer in cassatie Ontzetting uit de kiesrechten voor het leven Op 26 Juni IJ. heeft het Bijzondere Gerechtshof te 's-Hertogenbos Arnold Meijer, den voormaligen leider van „Nationaal Front", ter zake van „het voortgezet mis drijf van opzettelijk in tijd van oorlog de vijand hulp verlenen", veroordeeld tot een gevangenisstraf van vijf jaren met aftrek van voorarrest, waaronder tevens begrepen de tijd, die hij. op last van het M.G. in het kamp te Vugh» heeft door gebracht. Hij werd bü dit arrest tevens ontzet uit het actief en passief kiesrecht voor de ijd van ien jaar. Arnold Meijer was ten laste gelegd, dat bij in de jaren 1940 en 1941 door zijn publicaties in het weekblad „Dejïeg" en het dagblad „Nederlands Dagblad" op zettelijk ten voordele van de vijand propaganda heeft gevoerd, gericht op het bre ken van het geestelijk verzet van het Nederlandse volk tegen de vijandelijke bezet ter en het ontrouw worden van dat volk aan zijn regering en de gemeenschappelijke zaak der tegen Duitaland strijdende mogendheden. Meyer fel anti! Meijer merkte op, dat hij geen aan hanger der Duitsers is geweest, hij ver wees in dit verband ook naar zijn uit latingen ten opzichte der N.S.Bdie hij van Duitse zoollikker!] beschuldig de. Hij zeide van mening te zijn, dat niemand zulke fel anti-Duitse redevoe ringen heeft gehouden als hij, ook in zijn artikelen is zijn anti-Duitse gezind heid herhaaldelijk gebleken. Men voelde steeds onmiddellijk, wie er in artikelen bedoeld werden, zo heeft hij herhaalde lijk op het matje moeten komen, hij is viermaal gearresteerd geweest. Op vergaderingen had hij steeds ge sproken over de grootheid van Neder land. Hij betoogde, dat hij zich door de Duitsers nooit heeft laten intimideren. Meer dan wie ook heeft hij er voor ge ijverd dat Mussert niet aan de macht kwam. Niemand heeft ooit een derge- HE jaren na 1930 werden gekenmerkt door drie belangrijke feiten; crisis, fascistische machtsgroei en steeds drei gender wordend oorlogsgevaar. Het is onmiskenbaar, dat tussen deze drie factoren een nauwe betrekking be staat. De economische! crisis, die de we reldhuishouding ontwrichtte, stimuleerde mede de ontwikkeling ln fascistische richting, vooral ln de door de oorlog van 1914'18 geteisterde landen en wakkerde in niet geringe mate de wraakgevoelens aan, die tenslotte leidden tot de ramp, die ln de geschiedenis, als tweede wereld oorlog zal bekend staan. —O— 70LANG heet kapitalistische stelsel het maatschappelijk leven ln zijn greep heeft, zijn er reeds oeconomlsche crises geweest. Crises, die de één na de ander ellende brachten in de gezinnen van hte toch reeds economisch zwakke proletariaat. Door de lange duur en de felle hevigheid van de grote crisis ln de kapitalistische maatschappij van de der tiger Jaren tot het uitbreken van de oor log van 1939—'45. waren velen geneigd dit maatschappelijk gebeuren als dé crisis te beschouwen. Zij gaven daarmede slechts blijk de historie niet te kennen Wel ech ter mag gerust worden gezegd, dat deze crisis ln omvang en gevolgen alle vorigen verre overtrof. PEN van de facetten van het kapita lisme bestaat in het voortdurend scheppen van nieuwe behoeften en het daarom steeds opnieuw uitbreiden van de productiecapaciteit. Met het winstmotief op de achtergrond betekent dit dat men niet let op het bevredigen van de werke lijke behoeften, maar dat men onaf hankelijk van de vraag hoe hoog het consumptieverzadigingspunt ligt pro duceert. ln de hoop op die manier winst te maken, In rond Nederlands gezegd: de man, die een lucifersfabriek sticht, stelt, zich nlet^de vraag, of het publiek be-| hoefte heeft aan zijn product, hij hoopt alleen, dat het publiek zijn Initiatief zal weten te waarderen en er de massa toe over zal gaan Juist zijn lucifers te kopen. Dat is de achtergrond van het door velen zo zeer gewaardeerde en aangeprezen particulier Initiatief. LIET zal echter duidelijk zijn, dat deze orde van de ordeloosheid moet leiden tot moeilijkheden. In de eerste plaats zal niemand méér lucifers kopen, dan hij redelijkerwijs kan verstrijken. Daarnaast zal niemand meer producten kunnen aan schaffen, dan zijn inkomsten hem toe staan. In het kapitalistisch systeem zullen wij dan steeds opnieuw op een punt komen, dat er een wanverhouding ontstaat tussen productie en consumptie. Dat het aanbod groter wordt dan de vraag. Wij kunnen dan spreken van overproductie, of van de andere kant bekeken van ondercon sumptie. Spreken wij van overproductie, dan zullen wij uiteraard de oplossing po gen te zoeken ln productiebeperking: zien wij de crisistoestand echter als een gevolg van een te geringe opnamecapaci teit van het publiek, dan zullen wij er naar streven de consumptie te stimule ren. Aan de productiebeperking is een neergaande lijn van het loonpeil verbon den: aan consumptievergroting een op gaande lijn der lonen. Tn de crisis van vóór de laatste oorlog heeft men de oplossing gezocht in pro ductiebeperking. met daaraan verbonden loonsverlagingen en erger een steeds verder om zich heengrijpende werkloos heid. Het failliet van deze methode zou een leder thans wel duidelijk moeten zijn. Zij leidde tot een mateloze ellende, tot een parasitair leven op eer tekortschie tende overheidssteun van een steeds gro ter worden aantal gezinnen, van een wan- hoopsmentaliteit, die den fasclstlschen vogelaars een ongekend schone kans bood Daarom was de laatste economi sche crisis stellig één der factoren, die het fascisme hebben mogelijk gemaakt En het fascisme leidde tot oorlog. Daar over de volgende maal, ^DEWI lijke afwijzing gegeven van „Winter hulp" als spreker gedaan heeft. Meijer verklaarde zichzelf de dupe te gevielen van een bepaalde agitatie. Zijn arrestatiebevel heeft hij te danken aan Vorrink. Men probeert steeds te doen uitkomen, dat NSB en Nationaal Front toch eigenlijk broertje""sn zusje zijn. Dat is niet waar. Te gelegenertijd zal spr. zijn bezwaren tegen Vorrink tot uiting brengen. Diens houding~fia de bevrijding is een pose, om zijn miserabele houding tijdens de bezetting goed te praten. Spreker getuigde steeds aanhanger van Oranje geweest te zijn en als Christen de christendeugd, de vaderlandsliefde te hebben beoefend. Steeds heeft hij ge tuigd van zijn anti-Pruisische gezind heid. Raadsheer mr. Veegens informeerde nog naar de ontvlucfiting van verdachte uit het kamp te Vught. Arnold Meijer geeft te kennen er niets over te kunnen mededelen. VERDEDIGING. De raadsman, Mr VAN DER PUTT, wees erop, .dat het Hof te 's-Hertogen- bos wel bewezen heeft verklaard het breken van het geestelijk verzet en het ontrouw worden aan de gemeenschap pelijke zaak der tegen Duitsland strij dende mogendheden. Niet bewezen i.' verklaard de ontrouw aan de Neder landse regering. Pleiter merkt op, dat requirant is ver oordeeld op grond van een aantal pas sages uit een 15-tal artikelen. Men gaat echter voorbij de vele artikelen, die te- ger Duitsland, NSB enz. zijn geschre ven. Mr. van der Putt verklaarde voorts, dat de oproep tot de Amsterdammers in verband met de Februari-staking ge schreven is, omdat Meijer wist, dat er Communistische invloeden ln het spel waren. Meijers bedoeling is geweest te bereiken, dat er geen repressailles zou den worden genomen en voorts bescher ming van de Joden tegen maatregelen, die de Duitsers zouden nemen. Ten aanzien van het Legioen-artikel betoogt pl.7 dat dit alleen geschreven is, om te voorkomen, dat Mussert aan de macht zou komen. Overigens merkt hij op, dat het Le gioen nooit is tot stand gekomen. Wie zich aansloot bij een Duitse formatie werd als lid van „Nationaal Front" ge royeerd. Tenslotte vroeg pl. vernietiging van het arrest van het Bosse Hof en ontslag van rechtsvervolging. ADVOCAAT FISCAAL AAN HET WOORD Daarna kwam de advocaat-fiscaal, prof. mr. LANGE MEYER aan het woord. **- Hij merkte op, dat requirant getracht heeft tijdens de oorlog een tussenrol te spelen. Het is goed, dat deze zaak behandeld wordt, omdat daardoor nog eens ge zegd kan worden, dat een Nederlander zwaar kan hebben gezondigd, niet al leen als zijn hart aan de kant van de vijand was, maar ook als hij moedwil lig de geest heeft gebroken, die een strijdend volk niet missen kon. Requirant heeft toegegeven, dat door zijn optreden de Duitsers anders zouden handelen, dat er bepaalde consessles no dig waren. Wanneer het de politiek is geweest iets te bereiken bij de vijand ten koste van concessies, dan is requirant toch verder gegaan. Zo -noemt hij het zich af keren van de regering, voorts de ver klaring, dat samengaan van Nederland met Duitsland in de natuur der dingen ligt, en niet alleen na de oorlog, ten slotte is in het Legioen-artikel betoogd, dat op zichzelf het strijden van Neder landers aan Duitse kant niet ten ene- male verwerpelijk is Spreker wil aannemen, dat requirant' niet pro-Duits was <rn vaderlandlievend. Maar hij heeft moedwillig een politiek' ten voordele van Duitsland gevoerd, welke afweek van de politiek van de wettige regering van ons land. Vervolgens kwam spr. tot het middel ingediend door den procureur-fiscaal by het Bosse Hof, die de bykomende straffen te gering achtte. De hoofd straf acht spr. juist, concludeert tot vernietiging van de sententie alleen voor wat betreft de bijkomende straf. Hy requireert ontzetting uit de belde kiesrechten voor het leven. De Byzondere Raad zal over vier weken uitspraak doen. KORT MAAR KRACHTIG De Wiener S&gerknaben mogen niet ln Nederland optreden. Zij krijgen geen visum. Te Amsterdam is een eomité ge vormd. dat zich ten doel stelt aan de voormalige „Hollandse Schouwburg" een waardige bestemming te geven Van 13 tot en met 26 Oct. 1946 geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van de navermelde aTtikelen: Bonkaarten KA, KB, KC 610: 629 suiker: 750 gram suiker, boter hamstrooisel of 1500 gram jam, stroop, enz. 623 algemeen: 50 gram thee. 632 algemeen: 2 kg appelen of peren. Bonkaarten KD, KE 610: 129 suiker: 250 gram suiker, boter hamstrooisel of 500 gram jam, stroop, enz 130, 131 algemeen: 250 gram suiker, boter hamstrooisel of 500 gram jam, stroop, enz 132 algemeen: 2 kg appele^of peren Tabaksartikelen enz.: T 52 2 rants. tabaksartikelen Op de bonnen voor fruit kan men met ingang van Maandag 21 October appelen en/of peren betrekken bij een winkelier in groente en/of fruit of by een markt- of straathandelaar Vóór-inleveren dezer bonnen heeft dus, in afwijking van hetgeen tot nu toe geschiedde, niet plaats. De fruit- bonnen blijven geldig tot en met 9 November. Op de bonnen voor suiker en thee kan met ingang van Vrijdag 18 Oct. worden gekocht: „Partijdag der wrahe" Volgens d?n Correspondent van Reu ter verklaren zes van de tien Berlij ners, dat Göring een lafaard is. Alleen üe Duitse officieren zijn niet ontevre den. Een huisvrouw te Wilmersdorf zei. „Hij heeft laten zien, dat hij esn lafaard is. De man, die de verantwoor delijkheid voor zo menig bloedhad draagt, heeft zelf niet kunnen sterven als een man". Nieuwshoofdpijn „Millioenen Britten zijn er nog van overtuigd", zo meldt Agence France Presse, ,,dat Göring vannacht is op- gehangpn". Daar alles te Neurenberg goed ge regeld scheen, hebben enige corres pondenten aldaar een zogenaamd voorverslag ingeleverd. Het resul taat is, dat men in de „Daily Mail" een meeslepend verhaal vindt over de executies, waarin staat, dat Göring en Von Ribbentrop het eerst het schavot bestegen. De „N. Chro- nlcle" meldt, dat de bewakers de gymnastiekzaal binnentraden met een sombere figuur tussen zich, die van Göring, die vervolgens werd terechtgesteld. AFP besluit: „de dood van Göring zal twee lieden ongelukkig maken, te weten de correspondenten, die een verklaring van het geval zullen moeten geven en die nog lang de kwinkslagen van hun collega's zul len moeten slikken". Reuter erkent, dat er een mis leidend verslag de wereld is inge stuurd via de „door de Amerikanen gecontroleerde nieuwsdienst in Duits land" Reuter zelf moet het nieuws onder voorbehoud hebben doorgege ven. Het persbureau constateert, dat dit bericht de wereldpers „niéuws- hoofdpijn" heeft bezorgd. Wij sprahen met: Het was een triest geval in de zaal waar de man nen van Neurenberg wer den terechtgesteld. Zwaar hing de somberte rond ons. Oorsponkelijk hadden wij ons voorgenomen met ieder der veroordeelden een kort gesprek te voe ren. Dit echter werd ons door de gevangenis-autori teiten onmogelijk gemaakt Daarom besloten wij ons te wenden tot den geest van een der gehangenen, die nu in de anonymiteit in de landouwen der Eeu wigheid rondkuierde. „Ja, mijnheer de gehan gene", zeiden wij tegen hem. „hoe voelt U zich wel na de gebeurtenis van een uur geledenT" „Ach, wat zal ik U zeg gen", antwoordde hij prompt, „het ls alles nog een beetje vreemd. Het zal eerst wat moeten wennen Wij waren erg gewend ge raakt aan dat lange pro ces en het gezellige uitje, dat wij iedere dag naar de proceszaal maakten Het is jammer, dat daaraan een eind ls gekomen." Vond U het vonnis rechtvaardig?", was onze tweede vraag. „Rechtvaardig, mijnheer ls zo'n groot woord. Ik ben opgevoed ln de theo rie. dat de mens een pro duct van de omstandighe den is. Dat Je zo gezegd bent. wat Invloeden van bulten af van je maken Daarom wat verwijten ze ons eigenlijk? WIJ waren niet anders, dan wij moes ten zijn. En denkt U nu werkelijk, dat het zo leuk was tegen de mening van een hele wereld te moeten optornen. In het buiten land konden ze ons wel dood kijken en in het bin nenland waren ze te stom om maar iets te begrijpen van het feit. dat wtj ook niet anders konden doen. dan wij deden." „Ja. maar jullie hebt to;h de dood van miii'oenen op je geweten", bracht ik heel voorzichtig in het ^nidden. „Dat zegt U nu wel" schuchterde de geest van den gehangene terug, „maar tenslotte moeeten wij toch doen wat het le ven ons te doen gaf. He omstandigheden dwongen ons. En daarom konden en mochten wij geen weer stand bieden. Dacht U dat wij al dat dodei zo lollig vonden? Sinds <k ran de galg hing een uurtje ge leden, ls het me meer dar. ooit duidelijk geworden dat dood-gaan nu niet di rect een prettige bezig heid ls. Maar mijnheer geloof mij nu. wij konden niet anders?" Ik was na deze opmer kingen van den gehangene een beetje uit het veld ge slagen. Waren zij schu.dig of onschuldig? Alles ls zo betrekkelijk In dit onder maanse. Recht en krom. zwart en wit zijn mair al te vaak buren, die door dezelfde deur naar binnen gaan „Zóu U weer nazi wor den, als U de gelegenheid kreeg Uw leven op aarde over te doen?" vroegen wij tenslotte. „Dat weet tk niet, ant woordde heel openhartig de geest, „want ziet li Je wordt niet uit eigen vrije wil nazi of anti-nazi. je wordt door de omstandig heden tot een bepaalde le venshouding, gedwongen Daar sta Je eigenlijk zeli bulten. Strikt genomen ben ik evenzeer slachtoffer als de Joden van Auschwit*. Ik groette de geest en ging ln gepeins verder. Zijn de dingen ln het leven inderdaad zo relatief, als deze gehangene het me wrll voorstellen? Was dit in derdaad de algemene men talltelt van den Duitser? Als dat werkelijk zo was. dan hebben wij het nazi dom eindelijk begrepen. Een hoteldirecteur in de Britse zóne meende: „Dit is, wat je noemt de par tijdag der wrake. Ik ken Görings ka rakter en ik weet dat hij nu waarschijn lijk een lange neus tegen de geallieer den trekt". Een voormalig Duits kapitein: „Ze hebben tenminste niet het genoegen gehad hein te zien hangen. Hij heeft zijn laatste troef ln handen gehouden" Een Joodse schrijfmachinemonteur: „Het Interesseert me niet, hoe hij aan zijn eind ls gekomen, als het maar gebeurd ls" Uitvaart der geëxecuteerden. De „Evening Standard" meldt, dat op 16 October, 's morgans om even over half zes, vijf auto's via een zij ingang het gerechtsgebouw te Neu renberg hebben verlaten. Voorop reed een Jeep met drie man Amerikaanse politie. Deze waren gewapend met ma chinegeweren en stonden gedurende de rit recht op in de wagen. Achter de Jeep kwam een „generaalsauto", daar na kwamen twee verzegelde Ameri kaanse trucsk en tenslotte nog een Jeep. Een hoge functionaris deelde mee. dat de trucks de lichamen van de tien geëxecuteerden en dat van Göring be- vattan. NEDERLANDS-INDONESISCHE COMMISSIE VOOR DE WAPENSTILSTAND. o Tijdens de plenaire zitting van 14 October werd besloten een gemeng de commissie van 3 Nederlanders en 3 Indonesiërs aan te wijzen t - ein de vraagstukken van algemene aard, die verband houden met de wapen stilstand, te onderzoeken en aanbe velingen te doen aan de conferentie. Tot leden van deze commissie zijn aangewezen: dr. van Mook, mr van Poll en mr. Verboeket" aan Neder landse zijde en mr. Roem, Soesanto en Soebandrio (leider van de re publikeinse voorlichtingsdienst te Djokjakarta) aan Indonesische zijde Tribunaal „MIJ VANGEN ZE NIET MEER VOOR DE POLITIEK". „Waarom werd U in 1935 lid van de N.S.B.?" Met -deze gebruikelijke vraag be- gön mr. Schenkeveld Woensdag de jjehandeling van" de zaak-Langedijk voor de Eerste Kamer van het Tri bunaal. Ook het antwoord, dat op deze vraag door beschuldigde, Pieter Langenddijk, commissionnair te N.- Scharwoude, werd gegeven, was ge bruikelijk. De slechte economische toestanden in de jaren voor de oor logTot October 1943 was besch. lid gebleven; toen was hij tot het inzicht gekomen, dat de N.S.B. het belang van het Nederlandse wik niet meer ten volle beoogde Voorts was Langendijk gedurende 8 maanden bij de Germaanse S.S. aangesloten geweest, maar ba<f geen eed behoeven af te leggen. In November 1942 had hij echter een brief aan den „opperechaarlei- der" geschreven, waarin hij tegen de „verduitsing" van de S.S. protes teerde, die volgens hem te ver ging. „Waar blijft het „Houdt uw taal in ere?" „De opperschaarleider" had nog nooit zo'n snert S.S.-er gezien en Langendijk was dan ook prompt oneervol uit N.S.B, en S.S. ontslagen. Pres.: „Je... zit toch niet in een nieuw complot?" Verd.: „Nee, meneer de president, mij vangen ze niet meer voor poli tiek." Pres.: „Je soort deugt niet, maan in je soort waren er beroerder'i In zijn pleidooi wees mr. Sc]mur- man op do gimstige verklaringen, door verschillende vooraanstaande personen uit uit illegaliteit omtrent verd. afgelegd. Langedijk was idealist en stelde zich bij zijn protest tegen de verduit. sing vap de Germaanse S.S. aan groot risico bloot. Ook genezen. Vervolgens had de tuinder Wil lem Roos uit N.-Scharwoude zich te verantwoorden voor 't feit, dat hij van 1935 af lid van de N.S.B. was geweest, van Nov. 1941 af sympathi serend lid van deze beweging, lid van het Nederlands Agrarisch Front en van de Nederl. Volksdienst „Waarom bleef je in '40 lid, on danks de terreur in Rotterdam. Vond je dat geen grote misdaad?" „Nee." „Ben je nu genezen?" „Ik geloof het wel. edelachtbare," antwoordde verd. voorzichtig. De raadsman, mr. Schuurman, verzocht verd. geen vermógensstraf op te leggen. Zit stapten in de verkeerde trein. Een reeks van beschuldigingen was tegep de 63-jarige wed. JRinge- ling—Hooft ingebracht. Als echtge note van den hoofdinspecteur van het strijd- en verkiezingsfonds te Castricum had zij het ijverige voor beeld van haar gevolgd door niet al leen lid van de N.S.B. te worden in 1934,maar zich ook bij de Nat.-Soc. Vrouwen .Organisatie aan te sluiten, voor Winterhulp te collecteren en Groepsvrouw te Castricum te wor den. Pres.: „Is U inderdaad in Septem ber 1944 naar Duitsland gevlucht met uw man?" Verd.: „Ja, meneer de president, maar het was onze bedoeling niet. We wilden naar Stadskanaal, maar zijn 's nachts m Utrecht in de ver keerde trein gestapt." In zijn pleidooi wees mr. Schuur man op het harmonische 2e huwe lijk van verdacht, waardoor zij als vanzelfsprekend haar man op het pad der N.S.B. gevolgd had. Hij schilderde de N.S.V.0 als een „naai- kransie" en noemde het collecteren voor Winterhulp geen strafbaar feit. De raadsman verzocht verd. geen vermógensstraf op te leggen. .De in ternering is in dit geval reeds veel te lang geweest De vlag, die de lading dekte. De transportleider van het G.A.B., B. A. Andeweg. die verschillende malen fFansportcn van Nederlanders naar Duitsland gebracht heeft en sympathiserend lid van de N.S.B. ge weest was, hoorde zijn raadsman 'n gloedvol pleidooi voor hem houden. Mr. Schuurman verklaarde, dat verd. vele jongens en mannen gehol pen had om uit de transporten te ontsnappen, wat vanzelfsprekend ri sico met zich meebracht. Het N.S.B - erechap was slechts een vlag. die de lading dekte". Om n l controleur bij de transporten te kunnen blijven, werd Andeweg gedwongen om lid van de N.S.B te worden, wat hij niemand vetelde. „Toen gingen ze allemaal aan de haal". Willem Pfistema, verfhandelaar te Alkmaar, was lid van de N.S.B., het Economisch Front en het N-A.F. ge weest. „Waarom is U in 1940 lid'geble ven?" „Omdat een Duitse nederlaag een ramp voor Nedeland zou zijn." „En waarom bedankte U met Dolle Dinsdag?" „Toen gingen ze allemaal aan de haal en werd ik teleurgesteld in de N.S.B" „Is U niet aan de haal gegaan?" „N$en." „Zo. dat is dan tenminste in II te waarderen." Voorts had verd. eenmaal meege holpen om de straten met „Mussert of Moskou" te beschilderen. Mr. Scholten wees er op. dat verd. meer last dan voordelen van het N.S.B.-lidmaatschap ondervonden had. Hij had er nooit aan gedacht om voor de Duitsers te gaan verven, wat zijn zaak toch ongetwijfeld om hoog bad kunnen brengen en hem uit zijn schulden had kunnen hel pen. De onlangs overleden architect Saai werd door verd. gewaarschuwd ortrrmder te duiken. Aangezien het. vermogen negatief is zal geen verbeurdverklaring plaats kunnen hebben. Zij. die Hitier beweende De bewoonster van het pand Lan- gesU'aat 88, boven De Gier, Grietje Schreuder, was N.S.B.-TïÖ geweest van 19Ï1 af, had voor Winterhulp gecollecteerd, vlagde op de verjaar dag van Hitier en Mussert c.s. met de N.S.B.-vlag en had portretten van deze personen in haar huis hangen. „U hebt, daar uw man bij de Landstorm was, in de winter 1944— 1945 extra levensmiddelenbonnen in ontvangst genomen, is het niet?" „Wat ik daar van kreeg was de moeite niet. meneer de president. Dat was niet meer dan een half broodje in de maand. „Men beweert, dat U huilde, toen U vernam, dat Hitier dood was. Is dat zo?" „Dat weet ik niet. Als ik gehuild heb. kan het ook om mijn eigen toe komst geweest zijn. Of ik ooit mijn man terug zou zien of zo Zijn vrouw ging met ande- ftoWtfSwtfn. Een min of meer zielig figuur was GorrWlis van^Rijn. gedetineerd in Fort Erfprins? die bij het Vrijwilli gers Legioen Nederland gediend had. „Waarom deed U dat?" „M'n vrouw ging met anderen..." „Is dat zo. mevrouw?" „Ja. 't Was een ouwe vrijer van me. Maar ik heb er al genoeg voor moeten boeten." Een gunstige verklaring werd in deze tweede zitting afgelegd door Zie vervolg vag. 2.) FEUILLETON Apotheek 10 Octave stond op, met een vluchtige verontschuldiging wegens dringend werk en verliet de kamer. Gaston haal de zijn horloge uit de zak en stond eveneens op: „Ik heb nog een heleboel te doen vanmiddag, mama; neemt u mij niet kwalijk Toen haar zoons weggingen, had ma dame Brunot het bevredigende gevoel dat ze allebei hun taak ernstig opvat ten. Goddank, dacht z-, toen ze weer in de woonkamer bij de haard zat, ze hebben alle twee het sterke plichtsbe sef van de Brunots geëerfd. zelfs mijn enigszins lichtzinnige Octave Zodra Gaston de kamer uit was. liet Yvette aan het meisje de zorg voor het afruimen over en liep hem haastig na. de trap af. Ze haalde hem in, juist toen hij op het punt stond de apotheek binnen te gaan. „Gaston!" riep ze buiten adem. „Ik moet je spreken." „"Wat is er kind; je bent helemaal bui ten jezelfikikheb weinig tijd...." „Ik moet je 6preken ,al is het maar een paar minutenik sméék erom, Gaston". Met een beschermend gebaar legde hij de hand om haar schouders. „Als het niet anders kan, ga dan even hier naar binnen en wacht op me. Zo dra ik klaar ben. kom ik bü je." Hij opende de deur van zün privé- kantoor naast het laboratorium en liet Yvette binnengaan. Zelf ging hij naar de apotheek. Tevreden liet hü de ogen rusten op de levendige bezigheid in de grote ruim te. waar het naar kruiden, specerijen en allerlei chemische mengsels rook. Druk liepen de bedienden heen en weer, hiel pen klanten, maakten recepteri klaar, wogen op de fijne schalen behoedzaam de juiste dosis van medicijnen af. Samen met den provisor controleerde hU de recepten waarin gevaarlüke vergiften waren voorgeschreven, als een man die zijn grote verantwoordelijkheid ernstig opneemt. Hü deed alles met de rustige beheersing, die zijn wezen kenmerkte en die het hele personeel in hem wist te wearderen. Zijn aanwezigheid gaf allen iets mee van de rust die van hem uitging. Verdiept in zün werk. vergat hü bijna dat Yvette in de aangrenzende kamer op hem wachtte. Maar gelukkig viel haar aanwezigheid daar hem tüdig ln en hü maakte zich vrij. zodra de drin gends' zaken waren afgedaan. Toen hü zün kantoor binnenkwam zag hü Yvette niet direct. Ze was door de glazen deur naar het balcon gegaan en staarde naar de rivier, die zo hoog stond dat zij over de middelste treden van de terzüde gelegen watertrap spoelde. Gaston liep tot midden in de kamer en zag toen Yvette buiten staan. „Yvette!" riep hij. .Zeg me maar. wat je op het hart hebt. Kom je troost bü m- zoeken kind. voor die scheldpartij aan tafel?" Hü legde z vinger onder haar kin, boog haar hoofd naar achteren en keek haar glimlachend aan. Maar zü duwde rijn hand ruw we eh hOgde: „Ik verdraag het niet langr. Gaston! Maak er eindelük een eind aan mün geduld uitgeput Zü stond voor hem met vlammende ogen en zwoegende adem. .JCa1 aan. kind. kalm toch- Laten we het rustig uitpraten.." Met zachte drang dwong hü het meisje, dat over al haar leden sidderde, cm in een diepen club fauteuil plaatts te nemen. Hü zette zich naast haar op de .euning. legde de arm om haar heen en pleite: „Ik smeek Je kind, wees verstandig.." Ze rukte zich van hem lo* en barstte hartstochtelük uit (Wordt vervolgd)

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 1