kmaardeï Verenigde Staten-Sowjet-Unie Pyrnes ongerusi over spanning tussen beide staten Goede verstandhouding noodzakelijk fascisme is oorlog Internationale vereniging gevormd Alcmaria, Hollandia en Beverwijk voor lastige problemen VKIJ ZONNIG. Meest licht bewolkt droog weer, kou- S> ochtend. In de namiddag in het oorden van het land iets zachter dan «irteren, matige tijdelijk vrij krachtige f^gtelijke en Ztiid-Oostelijke wind. ZATERDAG M OCTOBER ft f AAAGAJfG No. 118-488. Directeur: Th. W. Reijndera Jr. Hoofdredacteur: G. E. de Winter. DAGBLAD VOOK ALKMAAE BN OMGEVING UITGAVE: N.V. NOORDHOLLANDSE PKR8 1MB I.O. Redactie ea Adm.: Achterdam 20, tel. 22?4.Advertentie-af<M Langcstraat 19. tel. 3*11. EXTRA SNOEP, Naar de Volkskrant verneemt, zullen ter gelegenheid van St. Nicolaasdag en Kerstmis extra rantsoenen snoep ter be schikking worden gesteld. Wie daar voor in aanmerking zullen komen, ia evenwel nog niet bekend. na Amerikaanse minister van Buiten!. Zaken, Byrneg, heeft gedurende een rjialf uur over de radio tot het Ameri kaanse volk gespr ken over de Ameri- kaans-Eusslsche betrekkingen. IHj ver klaarde zich ongerust over de Ameri kaanse -betrekkingen en over de „voor tdurende, zo niet toenemende spanning tussen de V. S. en de Sovjet-Unie". „Wij kunnen gemakkelijk overeenste mming bereiken", aldus Byrnes, „als één van beide bereid Is aan alle eisen van de ander te voldoen. De V. S. zijn biertoe u l e t bereid en willen het even min van een ander land vragen". BESCHULDIGINGEN. Met betrekking tot de bittere aanval len door Molotof en Wysjinskl ln het laatste stadium van de vredesconferentie zeide Byrnes, dat hij met verbijstering had kennis genomen van de beschuldi gingen van de Sow jet-delegatie aan het adre6 van de V. S. „Niet eens, doch vele malen heeft zij de V. S ervan beschul digd, dat deze zich tijdens de oorlog hebben verrijkt en dat zij onder het mom van vrijhandel en gelijke handels mogelijkheden voor alle landen trachten Europa economisch tot slavernij te brengen. „Als deze beschuldigingen door een ander land werden uitgesproken zou het to betreuren zijn, doch nu zij van de »jjde der Sowjet-regering komen, is het wel bijzonder spijtig. Amerika heeft gedurende de oorlog krachtens de Leen- «n Pachtwet meer dan 10 miliard dollar .voorgeschoten a n de Sowjet-Unie, met 'welk ]?-d wij oo!- in tijden van vrede op vriendschappelijke voet wilen staan" In antwoord op de beschuldigingen zeide Byrnes, dat Amerika overal de vrijheid verdedigt en dat naar zijn mening vrijheid en welvaart onaf scheidelijk met elkander verbonden zijn. „Het Amerikaanse volk wenst vriendschap met het volk van de Sowjet-Unie en met alle andere vol ken van deze oorlogsmoede wereld. God geve ons de wijsheid de wegen van de vrede te vinden". Goede trouw noodzakelijk. Het is noodzakelijk, zo vervolgde Byr nes, een goede verstandhouding tussen beide landen te bevorderen, want zon der deze kunnen de verenigde volke ren geen ware gemeenschap vormen. Zolang er nog geen volledige overeen stemming is bereik ten aanzien van de bevoegdheid van het internationaal gerechtshof en de controle op de atoom energie, moeten internationale proble men tussen souvereine staten bij weder zijdse ovoreenkoms worden geregeld. Daartoe moeten de betrokken landen echter te goeder trouw handelen en moeen zij hun recht van veto niet ge bruiken als daarmede het belang van de vrede of het economisch herstel in gevaar worden gebracht. Geen enkel land moet denken, dat het de deugd of de wijsheid in paèht heeft. Men mag niet met bedreiging of geweld de be staande rechten van andere landen aan tasten. Evenmin mag men wijzigingen in de betrekkingen tussen bepaalde landen en volken bestrijden, indien het rechtsgevoel der mensheid zulk een wijziging eist. Men .moet kunnen ver dragen, dat een ander land er een ideo logie op na houdt, die men niet kan delen. Op deze basis willen wij voort gaan naar vriendschappelijke betrek kingen met de Sowjet-Unie te streven. Men moet echter niet geloven, dat een diepgewortelde achterdocht of een IN hei vorig artikel spraken wij als onze mening uit, dat de oeconomische crisis en de algehele ontreddering in het tijdvak tussen de beide wereldoorlo gen het hunne hebben bijgedragen tot hst ontstaan en de snelle groei van het pationaal-socialisme en het fascisme, twee verschijnselen, die ln wezen onge veer Identiek zijn. Hoewel het Italiaan se fascisme van Mussollni reeds eerder een geslaagde greep naar de staatsmacht deed, zagen wij de fascistische wereld-, levens-, mens- en staatsbeschouwing tooh het meest consequen uitgedrukt in de nationaal-socialistische vorm van Hitier cs. Hierbegon de „nieuwe leer" waarlijk demonische vormen aan te ne men, vormen waarin bewuste uitdelging van millioenen mensen volkomen zou blijken te passen. De weg van Hitier moest met ijzeren logica leiden" tot Auechwitz. Dachau en Bergen-Belsen. Die wefe moest ook leiden tot een oor log; waarin tenslotte het vernietigend geweld als een boemerang op het eigen volk zou neerkomen. XXX JJET is voor velen altijd een raadsel gebleven, hoe de ster van Hitier zó snel kon rijzen; hoe het nazidom zo spoedig in Duitsland tot de macht kon geraken en hoe het kans zag de meer derheid van dit millioenenvolk jaren lang in de ban te houden van leugen, haat, bedrog en zelfaanbidding. In hun gedachtengang was het toch zó, dat in de rij der volken eerst het duitse volk kwam, dan nog eens het duitse volk, dan een hele tijd niets en vervolgens de bloedverbonden volken van de grote Germaanse levensruimte. Hier demon streert zich een uit een wel heel sterk minderwaardigheidsgevoel geboren zelf overschatting, die wij in de duitse his torie zelfs vele malen bij waarlijk grote figuren zullen aantreffen. Wij denken aan Nitsche, Hegel, Fichter en tot op zekere hoogte ook aan Kant en Speng- lea» XXX WAARDOOR echter sloegen de per^- k soonlijkheid en de woorden van een enigszins psychopatische figuur als Adolf Hitier zo aan op de psyche van het duitsêTvolk? Stellig niet in de laat ste plaats door de kinderlijke geestesge- ateldehid van dit volk. Het Duitse volk moge een groot aantal voortreffelijke denkers hebben opgeleverd: de gemid delde man en .rouw bleven hier in het algemeen verre beneden de maat. Slaaf se navolging van wie zich daartoe aan diende, was den duitser gemakkelijker, dan het verwerven van een zelfstandig oordeel. Daar 'n eigen geestelijke over tuiging ontbrak, zag hier een rijke bo dem voor het fascisme en het nazisme. Dat echter alleen verklaart het succes van een Hitier nog niet ten volle. Hitier dan vond een volk met een geestesgesteldheid, die vatbaar was voor zijn overspannen totalitaire Ideeën en zijn dromen van wraak en woreldheer- schajpgüj bü few dit V0J£ ais. projei^ achter zich krijgen, omdat hij hen een beter bestaan voorspiegelde en het duit se volk inderdaad leefde aan de rand van een algeheel pauperisme. XXX W" zien daarom ln Duitsland heel duidelijk een relatie tussen de steeds verder om zich heen grijpende oecono mische depressie en de groei van de na zibeweging. Iedere werkloze was een adspirant lid voor de nazi-partij. En Duitsland telde in de jaren vóór de „machtsovername" in 1933 constant een leger van 10 milllogn werklozen; slacht offers van een kapitalistisch systeem, dat ook de republiek van Weimar, die aanvankelijk onder socialistische in vloed stond, niet had vermogen te bre ken. Het was mede op de ellende van deze werklozen, dat Hitier bij zijn op treden speculeerde. Het was hem daar bij gemakelijk op demagogische wijze een betere toekomst aan de massa te beloven; slechter kon het nu eenmaal niet. XXX 1*OEN Hitier de macht overnam, stond hij echter voor de noodzakelijkheid zijn beloften, althans ten dele waar te maken. Op korte tertnün moest dus de werkloosheid worden bestreden. Tegen alle bepalingen van het ver drag van Versailles in, begon Hjtler van de eerste dag van zijn machtsaan vaarding af te werken aan de herbe wapening van Duitsland. Eerst in het geheim, later steeds openlijker. Heel Duitsland werd gemaakt tot één wapen fabriek. Op deze wijze werden millioe nen aan het werk gezet. Men kan dit echter moeilijk een productieve oplos sing van het werkloosheidsprobleem noemen. Buitendien moest deze herbe wapening wel leiden tot oorlog. Men wapent niet om de vrede te dienen. De mannen, die Hitier niet in de wa pen- en aanverwante industrie een plaats kon verschaffen, werden opge nomen in de ver», hillende militaire or ganisaties. die de één na de ander ln het Derde Rijk werden gesticht. De sterk opgevoerde productie van wapens maakte een groot leger noodzakelijk en omgekeerd. Zo leidde de fascistische methode regelrecht tot mllitairisme. Een militairisme, dat tenslotte uitliep op de oorlog van 1939. Een oorlog waar in weer de arbeidersmassa's de hoog ste tol hebben moeten betalen. XXX W" hebben in enige artikelen in gro- tj lijnen de positie en strijd van de arbeiders in de laatste honderd jaar geschetst. Daarbij hebben wij bij her haling er de nadruk op laten vallen, dat de verbetering van de maatschap pelijke orde, de verwerkelijking van een oeconomische democratie; de socialisatie van de productiemiddelen, dat wil zeg gen de vermaatschappelijking van de eigendom van land, fabriek en vervoer; het tot stand brengen van een op socia le rechtvaardigheid gebouwde maat schappij, zal moeten worden gedragen door een eigen-macht-bewuste proleta rische klasse. Welke eisen dit voor de toekomst stelt, zullen wij binnenkort ln een aantal artikelen ontwikkelen. DEWL. groot verschil verdwijnen door een en kele daad van vertrouwen. Geen tweespalt Byrnes vervolgde: „Oorlog Is alleen dan onvermijdel jk. indien staten de rechten van andere staten op levens wijzen die de eerste niet delen en kun nen delen, niet tolereren en respec teren. Indien men een vredestempel wil opbouwen mag het idee van onvermij delijkheid en tweespalt de gedachten der mensen niet beheersen en de we reld, welke eens door God werd ge schapen, verscheuren. Wij betreuren de neiging der Sowjet- Unie om staten, die vriendschappelijk jegens ons zijn gestemd als niet vriend schappelijk jegens de Sowjet-Unie te beschouwen en onze pogingen om de volgens traditie vriendschappelijke be trekkingen met aan de Sowjet-Unie grenzende staten te onderhouden, als onvriendschappelijk te beschouwen. Wij betreuren het gepraat over omsingeling der Sowjet-Unie. Wij hebben van geen mindere autoriteit dan generalissimus Staün zelf, de verklaring, dat de Sow jet-Unie geen gevaar loopt omsingeld te worden'. Byrnes verdedigde de V.S. krachtig tegen beschuldigingen van „dollar de mocratie" en „economisch imperialls- tie en elders waren geuit. Hij ver- me", welke tijdens de vredesconferen tie en elders waren geuit. Hij ver klaarde: „Wij wensen bij te dragen tot de Europese wederopbouw". Byrnes sprak de hoop uit. „dat Joego slavië" zich bij nader inzien zal rea liseren, dat, evenals andere landen con cessies hebben gedaan, het eveneens concessies moet doen om de vrede tot stand te brengen. ZWITSERLAND EEN INTERNAT. GERECHTSHOF. Volgens <le Zwitserse radio heeft de Zwitserse Bondsraad besloten het lidmaatschap van het internationaal gerechtshof der V.N. aan te vragen. FRAN8 VLIEGTUIG VERONGELUKT E«n Frans vliegtuig uit Dakar is bij een landingspoging op het vlieg veld St. Louis (Senegal) veronge lukt. Er zijn 6 doden te betreuren. De mededeling van Göripg'6 zelfmoord- De gevangeniscommandant, kolonel Burton C. Andrus, die keer op keer ver zekerde, dat Zelfsmoord „onmogelijk" was ln de Neurenberger gevangenis, vertelt, dat Gdring zich van het leven heeft beroofd. Bovenstaande foto werd per radio overgebracht. Ass Press P. AMERIKAANSE TOERISTEN NAAR EUROPA Mr. Ralph T. Reed, president van de „American Express Company", ven- klaarde tegenover de vertegenwoordi gers van de pers, dat, naar schatting, in 1947 300.000 Amerikaanse toeristen naar Europa zullen komen. Op het ogenblik heerst er nog een tekort aan transport, doch mr. Reedis ervan overtuigd, dat tegen bet eerst komend reisselzoen meer scheepsruim- te beschikken zal zijn. Thans worden ln de Verenigde Staten alleen pas poorten uitgereikt aan zakenlieden, doch het zal niet lang meer duren of de toeristen zullen eveneens passen kunnen verkrijgen. Bovendien bestaan in Amerika geen restricties op de deviezen, zoals dit in. Europa het geval is. NEDERLANDE KINDEREN NAAR HUIS TERUG. De laatste groep Nederlandse kinde ren, die in Augustus in Belgische ge zinnen werden opgenomen, zijn Vrij dagochtend uit Gent naar Nederland teruggekeerd. Huis ten Bosch ln zijn oude glorie hersteld. Het palels van H.M. de Ko ningin te 's-Gravenhage is thans geheel gerestaureerd. Bultènaanzicht van het palels. Ned. Fotobur. P. Wereldregering noodzakelijk De Luxemburg verklaring Aan het eind van het internatio naal federaal congres, dat van 14 tot 17 October in Luxemburg werd ge houden, werd de volgende slotver klaring door de voorzitters, Lui ten,- Kol. King (Groot-Brittanië), dr. Ha- bicht (Zwitserland), en den heer H. Maas Geesteranus (Nederland), af gelegd: „Gezien hetverlangen van alle volkeren naar 'de vrede, zijn wij, fe deralisten, uit verscheidene delen van de wereld in October 1946 te Luxmburg bijeengekomen en heb ben wij besloten een internationale vereniging te stichten, die alle orga nisaties omvat en die zich willen wijden aan de vorming van een fe derale wereldregering Talrijke federalisten onder ons zijn voorstanders van de vorming van federale gewestelijke unies, als eerste stap naar het bereiken van het doel en in het bijzonder van de oprichting van de Verenigde Staten van Europa. „De nieuwe vereniging zal „Be weging voor een Federale Wereld regering" genoemd worden. Haar permanente zetel zal zich op het Europese vasteland bevinden en zal ln elk land haar vertakkingen heb ben. „Bewust van de steeds groter wordende gevaren die de mensheid bedreigen en van de functionele on bevoegdheid van de staat met be perkte souvareiniteit om deze moei lijkheden.. te overbruggen,., doen- vdJi knopen.. een oproep tot alle mannen en alle vrouwen in alle delen van de we reld, opdat ze zich in deze campag ne aan onze zijde zouden scharen voor de vorming van een federale wereldregering, die alle volkeren van onze planeet omvat." De beweging zal haar definitieve zetel vestigen in een kleine Europese mogendheid, die op de volgende conferentie, te Geneve, in de aan staande zomer aangeduid zal wor den. Het Bureau van deze wereld- vereniging zal voorlopig te New- York gevestigd worden, en het bu reau voor de Europese vereniging te Parijs. KORT MAAR KRACHTIG De voorlopige regering van Bir ma .heeft besloten het verbod van de communistische partij op te heffen. Generaal Smuts heeft den Brit sen eerste-mlnister, Attlee, 985.000 pond sterling van de volkeren van Z. Afrika en de Britse protectoraten, ten behoeve van het Britse volk, overhan digd'. Twee leden van de Duitse onder grondse organisatte „Edelweiss pira ten", Hans Schrelber en Fritz Wittler, die wegens spionnage en illegaal bin nengaan van Polen werden gearres teerd, zijn door het Poolse militair ge rechtshof te Breslau ter dood veroor deeld. Urugay heeft besloten diploma tieke betrekkingen met Syrië aan te Luchtballon op recordvaart De ballon „Rambaldo" maakte voor de tentoonstelling „Onze Marine" te Den Haag ean nachtvaart, die, naar men ons mededeelde, geleid heeft tot een bijzonder prestatie. De bemanning, bestaande uit den heer en mevrouw Boesman en de he ren Jacquet en C. de Vos, heeft de ballon ruim 19'/t uur ln de lucht ge houden. Te middernacht was men precies boven Brussel, 12 uur later maakte balloncommandant Boesman ten N. van Parijs esn korte tussenlan ding en om half vier bereikten de vaarders na een vaart van drie uur op 2200 meter hoogte,, behouden de grond ten zuiden van Rouaan. Het afstand»-, alsmede het duurrecord voor ballons van deze klasse zijn door de leden van de Haagse ballonclub door deze nacht en dagvaart belangrijk verbeterd. AMERIKAANS PROTEST BIJ JOEGO-SLAVie. De Amerikaanse ambassadeur in Joego-Slavië, Richard Patterson. heeft aan het Joego-Slavlsche ministerie van buitenlandse zaken een nota overhan digd, waarin critiek wordt geleverd op de Joegoslavische regering. De nota zegt, dat personen, die verklaren dat er Amerikaanse onderdanen zijn en wegens „geen enkele msdaad" veroor deeld zijn, in kampen zijn gedetineerd, waar enigen hunner, als gevolg van de toestanden en de behandeling, al daar, gestorven zijn. AmsterdamBuenos-Aires Gisterenmiddag om 12.35 uur is vkn Schiphol vertrokken het KLM-toeste PH-TCF „Friesland" voor de vierde in de reeks speciale vluchten, die de KLM ter voorbereiding van de te ope nen geregelde verbinding op Zuld- Amerika uitvoert. Aan boord bevinden zich 41 passa giers. De totale duur van de reis is $81 uur, het aantal zuivere vlieguren be draagt 38. HOEVEEL GELD MAG MEN MEENEMEN UIT ENGELAND? Naar officieel bekend wordt gemaakt mogen burgers bij vertrek tdt of aan komst in Engeland 20 p. sterling bij zich hebben. Reizigers, die Engeland verlaten mogen voor de waarde v*n 10 pond sterling aan buitenlands geld, en reizigers, die naar Engeland gaan. mogsn, al naar gelang van de betrok ken geldsoort, een verschillend be drag aan buitenlands geld bU ziÉh hebben. Anti-fasciste veroordeeld Maria Tersa Toral, Spaanse geleerde en anti-fasciste. is gisteren te Madrid tot twee jaar gevangenisstraf veroor deeld en haar verloofde, Antociio de Ben Perez, tot drie jaar. Zij werdén beschuldigd van „communistische ac tiviteit" en door een militair ge rechtshof berecht. De proscutie had 30 jaar gevangenisstraf voor bei-dèr geëist. Voet bat o ver zicht TOT nu toe verloopt voetbal competitie heel vlot; er sjjn vrijwel geen afgekeurde terreinen e.d. voor gekomen en ook voor Zondag ziet het er weer goed uit. In afdeling I heeft Ajax een vrije dag en 't Gooi, no. 2 zou middels een overwinning op ADO in „'t Haagje" op de voor haar zeer ongebruikelijke eerste plaats kunnen komen. We voor zien echter, dat ADO een spaak in het wiel zal oteken. HDVS klimt weer moer omboog vla EDO ea RFCVSV zou een Veiser-overwinning moeten betekenen. EmmaFeijenoord is voor de Rotterdammers, terwijl ook bij Sparta—DWS onze ZH-havenstand fa voriet is. In afdeling II gaat aller aandacht uit naar Volewijckers—Neptunus. Beide ploegen hebben zich nog omstrengelt met het aureool der ongeslagenheid en vooral van Neptunus is dit een dave rende prestatie. Het zal ons echter èrg meevallen, als de Rotterdammers op 't Mosveld wederom succes zouden boe ken. Blauw WitHBS is heel wat veilger te voorspellen, als het num mer van de 100.000, want HBS bracht er nog niet veel van terecht. Storm vogels (oftewel Kraak!) zal op eigen terrein een goede gooi maken tegen Excelsior, terwijl ook Xerxes op oor logssterkte tegen DFC, niet kansloos is. Haarlem kan in Delft tegen DHC tonen, dat *e nog niet van plan zijn, zomaar het kampioenschap cadeau te gevsn. Maar dan moot daar ook ge wonnen worden! De tweede klaas ers. In 2 A krijgen we een Beverwijk- Alkmaar ontmoeting in de aardbeien- city. De Boys speelde Zondag een kra nig partijtje en de Kennezners hadden Zondag tegen AFC ook geen slechte pers. Het zal dus spannen en oi. ligt de waarheid niet v®r van een gelijk spel. ZFC heeft het in haar hand epi de spanning in deze afdeling weer in volle kracht te doen terugkeren. Ze hebben daartoe in de hoofdstad „al leen maar" van Zeeburgia te winnen. Onmogelijk ls het echter lang niet. RCHHVC zou op het oog een Amerefoortse zege moeten worden, maar RCH staat lager op de lijst dan ze eigenlijk verdient. WFC—AFC - zal zeer spannend zijn, want WFC doet het beter dan menigeen verwacht zal hebben. Hilversum zal op eigan ter rein te sterk blijken voor West Frisla, dat hevig teleurstelt. In 2 B ontmoeten vier candidaten voor de titel elkaar. KFC krijgt het zeer zwaar ta Amsterdam tegen TOG, dat ln een herstellend 6tadium ver keert en Volendam zal bij Water graafsmeer op heftige tegenstand stui ten. Na deze uitwedstrijd hebban de wijdbroeken al een zwaar programma achter de rug! Velsen slaat HBC en OSV doet hetzelfde met ZW. DWV geeft natuurlijk geen pardon aan SDW en behoudt daarmee haar kansje. De derde klasseru In 3 A moet Helder oppassen in Bloemendaal. Succes heeft een .kansje tegen GVO. In 3 B heeft Kinheim gean moeite met Terrasvogele, al wonnen deze van DTS. DEM dient met Always Forward niet te denken, dat ze een „makkie" in Hoorn tegemoet gaan. Forward kan de puntjes best gebruiken en de ne derlagen zijn steeds klein. Het zou ons niets verbazen, als DEM er een punt mee zou inschieten. Rapióitas kan haar naam »n faam herstellen door een overwinning op het leidende QSC en DTS kan Wem doen door Kennemers-Alkm. Boys en Alkmaar-Rander» de be6te kansen tegen NEA. In 3 C gaat Beverwijk ala er niet beter gespeeld wordt andermaal een nederlaag tegemoet tegen Meteoor. Komaan, withemden, zorgt voor eén verrassing. In 3 D zien we Alcmaria thuis te gen WMS en we zouden de withemden wel willen toeschreeuwen: „opgepast jongens, er dreigt gevaar, deze Am sterdamse club ie veel sterker data jullie misschien wel denkt". Alleen volle overgave en geen over schatting kan de twee punten weer ki Alkmaar doen houden. Hollandia gaat nu proberen een an der Amsterdams obstakel op te rut- men nl. O VVO. Ook de rood-witteh hebben nog esn serieuae kans. Schagen heeft tegen ADO kans op 2 puntjes, terwijl Zaandijk de kracht van APGS wel eens kon ondervinden. Dat hebben Engel 06. nog niet De vierde klassers In 4 B gaat te Wervershoof 'de wed strijd WW—Monnikendam. WW zal wel winnen. In Edam zal Weet Frie zen proberen haar goede vorm te be vestigen, wat niet zal meevallen. Zou- aven wint van Andtjk en in Purme- rend pikt EW de punt jee mee naat Drechterland. Sijbekarspel drukt de Rijp vaster op de laatste plaats. In 4 C ontmoeten in Assendelft twee van. de drie ernstigste kampioenscan- didaten elkaar. WSV is favoriet. Vites- se zal In de Castricummer derby CSV geen kans geven. USVU verliest van Vrone en Randers heeft de beste kfenS tegen Alkmaar. HSV kan van Uitgeest winnen. In 4 F zal WB te Beverwijk »ich door Ontwaakt niet laten yetraseen. Grepen nit het Radiopro uramma VOOR ZONDAG 20 OCTOBER 194*. HILVERSUM 1: 8— Nieuws. 8,30 Kamer planten. 8.45 Zondagmorgenmelodieën. 9,30 Men vraegt.... en wij draaien 10,15 Bach-cantate 12— André KostellaneU en zijn orkest 13— Nieuws. 13.15 The Roman- cers 14,05 Boekenhalfuur 14,30 Bach met eigen transcripties 16.10 The Skymasters. 17— GG-Cabaret. 17,30 Ome Keesje. 18— Nieuws cn sportuitslagen. lf,30 Nederl. strijdkrachten 10— Prot Studiedienst. 20- Nieuws 30.15 Operette-concert 21— Hersengymnastiek 21,60 Paul Vlaanderen grijpt ln. 23— Nieuws 23,15 Swing parade. HILVERSUM 3. 8— Nieuws 8.15 Hoogmis 9.45 Gewijde muziek. 10.30 Kerkdienst 12.15 In 't Boeckhuys, 12.30 Lunch concert 13.— Nieuws. 13,50 „La Bohème" van PuchlnL 15,30 Plano-kwartet van Mo- zart 17— Prot kerkdienst. 19.30 Nieuws 20,15 Concert uit Maastricht 22— Nieuws. 23Musette-klanken. VOOR MAANDAG 21 OCTOBER 1944 HILVERSUM l: 7— en 8— Nieuws. 8.» Morgenrood. 10,— Morgenwijding. 10,30 Regenboog. 12.— Eddy Walis 13,— Nieuws 13.15 Boyd Bachman 14.30 Voor de vrouw 15,45 Arnhem's strijkkwartet. 16,30 Voor de jeugd ^18— Nieuws 18,15 Jan Cordu- wener 18*30 Ned strijdkrachten 20,— Nieuws 20,20 La damnation de Faust 21,20 Hoorspel. 21,45 The Ramblers. 23— Nieuws HILVERSUM 2; 7— en 9- Nieuws 8,30 Morgenconcert 9.*5'' Pianorecital 10,30 Mor gendienst 12— Stlchts Salon-orkest 15.20 Fluit-recltal. 16,45 Rott. Strijkkwartet. 18,45 Sportpraatjc 19— Nieuws 19,15 Mees terwerken voor klavier 20—^ Nieuws 20,05 HKH Prinses Juliana. 20,15 Mariniers Ka pel. 21— Ds J A Klerk, Santpoort. 22— Nieuws. 22.30 Gramofoonplaten 5 aau uüui uuu. Nieuws. 22.30 Gramofoonplaten 2»— Cello» Burmenrteijn ta- kloppen.r-WZ- heeftrecital 23,30 Carnaval=mtm-van-Sciromam%

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 1