kmaafder SEN^NNEMJ WIJ eisen! Prijsopdrijving bij de P.T.T. Voedseltoestand in Britse zone Het detachement West-Indië te Alkmaar Truman zal niet aftreden Russische revolutie herdacht Stembiljettenvervalser vrijgesproken „De Gouden Slang" BUIIG Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk regenbuien. Vooral In het Noorden en Westen van het land krachtige, aan de kust harde wind uit Noordelijke rich tingen. Hogere temperatuur .dan gisteren. VRIJDAG 8 NOVEMBER 1846. 8« JAARGANG No. 243-284. Directeur: Th. W. Reflnders Jr. Hoofdredacteur: G. E. de Winter. DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE: N.V. NOORDHOLLANDSE PERS 1S45 LO. Redactie en Adm.: Aehterdam 20, tel. 2Z74.Advertentle-afd.: Langstraat 15, tel. STIL Het nieuwe Amerikaanse congres aal 69 oudstrijders van de twede wereld oorlog tellen, waarvan veertig Repu blikeinen en twee en twintig Demo craten in het huis van afgevaardigden en zeven Republikeinen In de senaat. f0 is dan eindelijk het memorandum met de Nederlandse eisen ten aan- jien van Duitsland aan de regeringen jran de Grote Vier overhandigd. Er is pver deze zaak veel te doen geweest. Rapporten en studies zagen in een schier eindeloze keten het licht. Men had ten ppzichte van den verslagen vijand zeer gergaande eisen. Psychologisch- is dat alles wonderwel te begrijpen. Veel plezier heeft ons volk gedurende de jaren van bezetting o Regering meet met twee maten fit Duitsers niet beleefd. Wij behoeven pp deze plaats niet te spreken over de Jerreur, die jarenlang ons volk teisterde »n duizenden slachtoffers maakte. Het Joodse volksdeel werd vrijwel geheel uit geroeid talloze goede vaderlanders lieten (n de strijd om vrijheid hun leven. Al Beze doden zullen nooit ln een eis tot pchadeloosstelling zijn te verdisconteren. JLer ligt een schuld, die menselijk ge sproken, nimmer te vereffenen valt. HET was 1 November en de nieuwe taxieven waren pas enkele uren van kracht, toen wij den al gemeen secretaris van- de hoofd stedelijke Kamer van Koophandel opbelden, Mr C M Creup Zijn er stemmen uit handels- i HAARNAAST echter heeft Nederland te.._.volge van de duitse overwel- jdiging een moeilijk te waarderen oeco nomische schade geleden. Ons bedrijfs leven werd ontwricht door het wegsle pen der machines, vernieling der gebou- ppen, plundering van de grondstoffen- ivoorraden en vernietiging van de af zetgebieden. Dit alles maakt onze %ve- Beropbouw tot een wel heel moeilijke aangelegenheid. Wij kunnen ons daarom goed voorstellen, dat men poogt een deel yan de door Nederland geleden schade op Duitsland te verhalen. Uit deze gees tesgesteldheid zijn de thans naar voren gebrachte eisen geboren. Zover het ter ritoriale wensen betreft, thans heel fraai grenscorrecties genoemd, hebben wij peeds uiting gegeven aan ons afwijzend Standpunt in ons hoofdartikel van November jl. J^E oeconomische eisen mogen dan al niet groot in omvang zijn, zij zijn piettemin zeer ingrijpend voor het toch reeds zwakke duitse economische leven. IWij kunnen natuurlijk het standpunt huldigen; dat bet ons niet aangaat, hoe de voormalige vijand zijn zaken wil regelen. Dan werken wij volgens het kortzichtige systeem, dat het hemd nader Is dan de rok. Wij zullen echter wel jnoeten bedenken, dat wij met een uit plundering van het duitse volk geen problemen oplossen, doch nieuwe proble men scheppen. Men verdenke ons niet van een senti mentele vergevingsgezindheid ten op zichte van het volk, dat zich ten op zichte van het onze in brede lagen zo zeer heeft misdragen. Wij behoren zelfs niet tot hen, die dit aan een minder waardigheidscomplex leidende volk wil len isoleren van zijn voormalige leiders. Leiders en volk dragen gezamenlijk een collectieve schuld. op dit ogenblik echter voor ons aan de orde is, is de opbouw van een nieuwe betere wereld. Een wereld orde waarin spanningen niet opnieuw tot oorlog zullen behoeven te lelden, een wereldorde, die een zodanige oeconomi sche organisatie tot stand weet te bren gen, die rekent met grotere eenheden Ban de afzonderlijke nationale souver- reiniteiten. Een dergelijke op nieuwe principes opgebouwde wereldorde is echter niet verenigbaar met oeconomische, zomin als territoriale eisen, als thans door Neder land gesteld. Wat wij verlangen Is één wereldl Aan een stukje Duitsland, een gedeelte van de duitse oeconomische capaciteit en beperkende bepalingen voor Duitslands I ?ro°eft™iSCh her"el hebT W%|wï windt' onT 0 te-4. vens de mogelijkheid van expresee- kringen opgegaan? Merkwaardig genoeg: nóg niet: Er rijn wel enkele mensen op de Beurs, die er mij hoofdschud dend over hebben gesproken en die er heel boos over zijn, maar een al gemeen protest, neen, daar ls men blijkbaar te apatisch voor gewor den. Is de Kaïmer van Koophandel van plan stappen te ondernemen? Wij rijn met andere Kamers in gesprek en het ls alleszins aanne melijk, dat hieruit een protest zal voorkomen. Wat is uw persoonlijke me ning? Vooral de tariefsverhoging voor het verkeer met het buiten land van 12 *4 op 20 cent is naar mijn overtuiging ronduit belache lijk. Wanneer de regering wil vast houden aan een prijsverhogings- marge van 25 procent, dan gaat dit alle perken te buiten. q MEN VREEST EEN dagbladadministrateur, aei: .,Ik vrees, dat onze extra-lasten weinig minder zullen zijn dan tien mille. En zo bout portant." Een boekenverzenhuds„Deze enor me verhoging soheelt ons duizenden en duizenden". Een bankinstelling: „W5J hebben maanden met Fl. 2.000 portokosten, maar ook met ƒ6000.-. Er gaan bij ons postzendingen de deur uit van Fl. 500.- soms." Neemt men een ge middelde aan van Fl. 3500.- per m. en een verhoging van vijftig pro cent, dan kost de nieuwe maatregel dit bedrijf dus meer dan Fl. 20.000.- per jaar. Een varzekerlmgs-maatschappii haalde er haar postzegelboek hij „Dit is een dag. die beneden het gemiddelde ligt: biina 500 poetzeges van 5 tot 40 cenit. Wij hebben regel matig poststukken met viif of zes gulden port te verzenden. Een brief naar Shanghai kostte ons dezer da gen, vóór de verhoging nog ƒ24.65.' Ook daar dus extra-lasten van vele duizenden per iaar. SPREKENDE CIJFERS. EEN rekensom leert, dat de ta riefsverhoging b.v. bij het binnen lands briefverkeer over de hele li nie de algemeen geldende 25% verre te boven gaat: oud nieuw in% 7*4 10 10 10 15 15 20 tot 20 gram 20100 gram 100— 200 gram 200300 gram 300500 gram 5001000 gram 10001500 gram Verzond men van alle gewichts- klessen èèn brief, dan betaalde men Fl. 1.32*4. Nu komt dt op Fl. 2.25, een verhoging van bijna 70%. De kosten van aantekenen heb ben zich evenmin aan de officiële 25% gehouden: met een stijging an 10 op 15 et per zending be draagt de verhoging hier 50 pro cent. Met de afkondiging van al 20.000 ton graan onderweg "Vfloeriselachepen met bijna 20 000 ton graan aan boord zijn op weg naar de Britse zone van Duitsland, aldus is gisteravond door een hogen Britsen ambtenaar te Hamburg medegedeeld. De autoriteiten zijn er thans zeker van, dat het huidige rantsoen van 1550 ca- loriëo per dag kan worden gehand haafd. De ambtenaar verklaarde, dat toestand nog zeer ernstig is. maar dat o.m. met behulp van het thans aan gevoerde voedsel de situatie tijdens de volgende rantsoeneringsperiode de zelfde zal blijven als tijdens de huidi ge Te Washington worden de onderhan delingen tussen Engelse vertegenwoor digers en ambtenaren van de Ameri kaanse ministeries van buitenlandse zaken en landbouw, teneinde de voed- eelcrisis in de zone op te lossen, voort gezet. Het werkelijke aanvatten van het Palestina t Mislukte bankoverval Een aantal Joden hebben een aanval gedaan op het kantoor van Barclay's Bank te Tel Aviv. ZIJ waren echter niet in staat om de kluts te openen en moesten onverrlch- terrake weer vertrekken. Een nacht waker werd ernstig gewond. Memorie van Antwoord De regering heeft aan de Tweede Ka mer haar Memorie van Antwoord op het voorlopig verslag der Kamer doen toekomen, waarin het regeringsbeleid verdedigd wordt, probleem zal echter geschieden tijdens de belangrijke .Eneels-Amerikaanse economische conferentie, welke de vol gende week in Duitsland bijeen zal ko men. De regering is tussenbeide gekomen in de 15 dagen oude staking van ha venarbeiders te Singapore en heeft den stakers aangeraden het werk te hervatten, hangende de onderhande lingen me het havenbestuur. bestelling in uitzicht gesteld. Die zal dan echter van 10 op 30 ct. wor den gebbacht, een toesla*? van liefst 200 procent dus twee maten. Er zijn drie bezwaren tegen deze P.T.T.-maatregel, die elkaar volko men aanvullen. Zij richten zich 1. tegen de wijze van afkondiging. 2. tegen de motivering en 3. tegen de strekking. De wijze van afkondiging: het P.T.T.-bedrijf, dat menigmaal in harmonieus contact met het Neder landse bedrijfsleven wenkte, heeft thans datzelfde bedrijfsleven volko men genegeerd. Niet het minste overleg heeft plaats ge vond-n met de diverse Kamers van Koophandel, die daarvoor toch de aangewezen instanties zijn. Is men, bewust of onbewust., bij de P.T.T. bevreesd ge vreesd voor de zeer sterke argu-1 menten tegen deze maatregel? De motivering: bij monde van den heer Van Houweningen, waarne mend directeur-generaal der P.T.T., hebben wij vernomen, dat zijn be drijf oorlogsverliezen van 17 mil- lioen moet dekken. Dat moet dan blijkbaar in ruim een jaar gebeurd zijn. Wij vragen ons af: particuliere bedrijven hebben eveneens oorlogs schade geleden, soms naar verhou ding zwaarder dan de P.T.T. Maar wanneer zij hun prijzen willen ver- hogen (op grond van dezelfde mo-1 tieven als de P.T.T. nu aanvoert), wordt dat door de overheid verbo den. „Quod licet £ovi non licet bo- vi", zeiden de Romeinen. „Wat Ju- piter vrijstaat, staat daarom nog niet aan een rund vrij". Naar ana logie daarvan zegt men thans in Den Haag: wat een staatsbedrijf mag. mag een particulier bedrijf nop niet, ja. dat mag zelfs een ge meentebedrijf niet Want toen de Amsterdamse tram. door deportatie van wagens en ander materiaal zwaar gedupeerd uit de oorlog te voorschijn gekomen, onlangs ln Deh tt tarie fsverhoging aanvroeg. 4—9 November Week van Veilig Verkeer Verkeersregels voor snelverkeer: Houdt zoveel mogelijk rechts Maakt de bocht naar links groot, naar rechts klein Geeft op tijd en duidelijk teken van richting-verandering Wijkt, wanneer U wordt Ingehaald, naar rechts uit Rijdt aan de linkerkant voorbij Snijdt en verblindt niet Gebruikt voor en tijdens het rijden geen alcohol RIJDT EN LOOPT MET VERSTAND DE DOOD LOERT AAN DE KANT! Een taak voor de jeugdverenigingen BONNEN VOOR PETROLEUM. Het Centraal Distributiekantoor mede, dat gedurende het tijdvak van November tot en met 21 December de bonnen 47-5 en 48-5 Algemeen recht geven op het kopen van t liter petroleum. Haag werd deze geweigerd De strekking: Herkomen wij of) mr. Greupls opmerking terug. Om inflatie tegen te gaan en den Ne derlandsen buiger een ondragelijk hoge levensstandaard te besparen I «poogt de regering het prijspeil niet {meer dan55_pct. te laten stijgen, regering. Wie richtlijnen voor allen l^faar zodra het om een staatsbe- beveelt, heeft daar zelf in de eerste drijf gaaf. wordt d^ze norm vlotweg1 plaats aan te gehoorzamen! Op de aag, dat Alkmaar dit jaar het 8 Octoberfeest vierde, nam in het voor malige interneringskamp Westerweg het Detachement West-Indië zijn in trek. En voordat Alkmë9ï zich opmaakt tot de Oudejaarevierlng, zullen zij weer vertrokken zijn, aldus de kapi tein van het Koninklijk Nederlands Indisch Leger. R v d^Leest op een persconférentie, die Donderdagmorgen in een barak van het kamp plaats had. Het ligt in de bedoeling, dat twee compagnieën in Curajao en een com pagnie in Suriname gedetacheerd wordein. De taak van deze troeper. zal een vredestaak zijn van ..orde en rust herstellen" is geen sprake, aldus de kapitein. De uitzending kan meer be schouwd worden als de normale v< tiging van een garnizoen zoals in het moederland zelf overal garnizoenen gevestigd worden, zo worden in het rijksgebied: overzee troepen gedeta cheerd. De manschappen. De manschappen zijn bijna allen ge- recruteerd uit de gezagstjoepen. Hun verbandacte is voor de tijd van twee jaar, doch de meesten zijn al veel lan ger onder de wapenen. Het zijn alle maal vrijwilligers, die. aldus hun com mandant, popelen van verlangen om zich in te schepen. De Juiste datum van vertrek is echter nog niet bekend; Plaatselijke pnjzencommissie opdracht van de Ministers van Economische Zaken en van Binnen landse Zaken heeft de wnd Burgemees ter een plaatselijke Prijzencbmmissie ingesteld, welke tot doel heeft de door- KLM-vIiegtuig maakt noodlanding. voering van de door de Regering vast- Een Dakota-toestel van de KLM-dienst gestelde prijspolitiek te bevorderen en tussen Amsterdam en Londen moest ln klachten van veronderstelde prijsover- een bos nabij Shere een noodlanding tredingen ten aanzien van den consu- maken, waarbij het ernstig beschadigd ment in behandeling te nemen. De werd. Van de negentien inzittenden leden der commissie dienen niet zo zeer liepen enkele personen verwondingen beschouwd te worden als verbaliserende op De neus van het zwaar gehavende ambtenaren, dan wel als vertegenwoor- vliegtuig. Reuter-P woordigers van de belangen van de burgerij. en zonder aarzelen overboord (?ezet Led.en d!r PlaakelUke Prijzencomrais-! en zijn stijgingen van 50, 100 en WA C„ Sw"e,£S de' zelfs 200 procent ploteeling toeee- Vetje-Mulder en de heren p- Deemster, «♦aan. M K loeKe C W Keijsper, J Schaddenhorst en Wj Meten met twee maten past geen va^. de„„Vali' zodra er een schip beschikbaar U zal de reis een aanvang nemen. Wanneer de kapitein een militaire kapel kan krijgen, zal er waarschijnlijk nog een afscheldsmars door de stad gemaakt worden. Het werk van de RAG. Grote aandacht wordt besteed aan de vrije tijd vao den soldaat. In dit verband kwam ter sprake de taak van de jeugdverenigingen, die een zeer grote bijdrage tot een nuttige vrije tijdbesteding van de manschappen kunnen leveren. Wij herinneren ons, dat onlang9 op een NJG bijeenkomst in het stadhuis hetzelfde onderwerp aan geroerd werd. Hier ligt dus een mooie kans voor de Alkmaarse jeugdvereni gingen om de daad bij het woord te voegen en zich met kapitein v Leest in verbinding te stellen. Op deze wijze kan de korte tijd. die de jongens van het detachement West-Iijdlë nog ia Alkmaar zullen doorbrengen, nuttig besteed worden. Derde filmmiddag V.U. Na de verkiezingen In een op 7 dezer ten stadhuize ge houden bijeenkomst heeft de wnd Bur gemeester de commissie geïnstalleerd, in welke vergadering de heer van de Vall als voorzitter werd gekozen. De prijzencommissie zal nog nader hare werkwijze bepalen en hieromtrent binnenkort nadere medellngen doen. Zaterdagmiddag geeft de Volksuniver siteit haar 3de filmmiddag van dit sei zoen. Vertoond zal worden Hélène WU1- fuer, van welke film wij hieronder la ten volgen, hetgeen het VU-programma daarvan vertelt. Het is een film, welks een volle zaal zeker verdient. Een zowel tere, als boeiende en aan grijpende film inderdaad het werk van een „Meester!" Vicky Baum's be roemde roman werd onder de handen van Bénoit-Levy, regisseur van de on vergetelijke „Bewaarschool" (La Mater- nelle), een der gaafste en boeiendste ci nematografische werken, die het réper toire kent. Wij maken In dit werk ken nis met Hélène Wlllfuer, studente ln de chemie, en haar noodlottige vriendschap voor den jongen Pierre Regnier aan staand medicus, doch van een even gro ten hang naar de muziek, als afkeer van zijn studie vervuld. Wij zien, hoe deze zwakkeling, nadat hem door nijpende familie-omstandigheden de weg naar bet Conservatoire voorgoed werd afge sneden, zich van het leven berooft de fataalste en minst moedige keus ln dit „doktersdilemma", want hij laat zijn dappere vriendin in gezegenden toe stand achter. Daar doorheen loopt de levenstragedie van den bulderbast, Pro fessor Amboise hartstochtelijk en ho peloos verliefd op de echtgenote, die hem verlaat. Dit zijn de gestalten, die tezamen het drama opvoeren ln de volmaakte cre aties van Madeleine Renaud als Hélène Willfuer Jean-Louis Barrault als Pier re en Constant Rémy als proffessor Am boise. In welingelichte kringen te Washington wordt verklaard, dat president Truman niet zal aftreden. „De president heeft een dergelijke stap zelfs niet ernstig overwo gen," aldus werd medegedeeld. Een lid van Trumans staf zeide, dat her1 volgens de constitutie onmogelijk zou zijn. dat de president zijn opvolger b noemt. „Het volk der V.S kiest den pre sident en er ls geen andere manier, waar op hij deze functie kan aanvaarden." Personen, die met Truman hebben ge sproken. verklaren, dat hij zeer bezorgd Is over een mogelijke reactie ln het bui tenland tegen de republikeinse overwin ning en dat hy waarschynUjk alles, wat in zyn vermogen ligt, zal doen om er de aandacht op te vestigen, dat de gevolgde buitenlandse politiek de steun heeft van belde partyen. De invloedrijke Washington Post, die de democratische regering altyd sterk heeft gesteund, heeft gisteren voorgesteld. dat Truman een nieuw kabinet van re publikeinen voor alle portefeuilles, be halve die van buitenlandse zaken, za samenstellen Rede van den heer Chr.. Smidti Ongeval te Krabbendijke Te .KrabbendUke vond een ernstig on geval plaats. Van 'n vrachtauto, welke 'n groep voetballers vervoerde, brak plotse ling de kap. Drie Jongelui werden op de weg geslingerd. Eén van hen, de 17-jarlge A.' L. Eppen uit Arnemuiden bekwam een schedelbasisfractuur en overleed later 'n het ziekenhuis te Goes. Dit ongeval wis des te tragischer, omdat enkele weken geleden de ene broer van het slacht offer ln Indonslë om het leven ls gekn- FEUILLETON Apotheek ..En ik had zo gehoopt, dat het onzelf zuchtige belangstelling zou zijn, die u bewoog! Ik dacht in u een man te heb ben gevonden, waarop ik bouwen, dien ik vertrouwen kon! U hebt mij lang genoeg in de waan gelaten om dingen uit mij te krijgen, die ik nooit zou heb ben gezegd, als uw opdracht mij bekend was geweest, Noemt u een dergelijk optreden dat van een man van eer, monsieur Bertin?" ..Ik heb niets anders dan mijn plicht gedaan Valérit stond op „Ik geloof, monsieur Bertin. dat we elkaar niets meer te zeggen hebben". De advocaat was eveneens opgestaan. Een ogenblik stond hij tegenover haar. hij zich. maakte een buiging en wendde zich om om heen te gaan. Ze keek hem na; haar lippen trokken zenuwachtig en in een plotseling gevoel van uitputting steunde ze op de leu ning van een stoel. Het was alsof ze in de grote stilte, die haar nu omgaf, het smartelijke koppen van haar eigen hart hoorde. VI Met een gevoel alsof hij verpletterd was verliet Edmond Bertin Valéries woning. De verwarring in zijn gevoelens was zo groot, dat hij vergeefs met zich zelf om helderheid en rust vocht. Wat kon de verdenking van moord, het eerst door Valérie uitgesproken, betekenen? Welk motief, welk aanknopingspunt kon ze daarvoor hebben? Wie anders dan de familie Brunot kon ze ermee willen treffen? Madame Brunot ver moedelijk in de eerste plaats de vrouw over wie ze me zulke bittere woorden had gesproken. Al deze vragen waren onbeantwoord gebleven Maar zijn openhartigheid had iedere De herdenkingsavond van de 7 No vember revolutie in Rusland, had Woensdagavond plaats in het „Wapen van Heemskerk" op initiatief van de CPN „De Waarheid". Na de opening De rechtbank te Breda heeft Donder- van de voorzitter, werd de Internationa- dag uitspraak gedaan tegen de Tilbur- le uit volle borst door alle aanwezigen gers C Jansen en A Hamer, die 14 dagen gezongen. Hierna speelde de heer L. geleden terecht stonden voor het ver- Contran een pianist van formaat Is. vaLsen van stembiljeten bij de kamer- soli's die' zeer in de smaak van het pu- verkiezingen. De rechbank sprak beide bliek vielen, en het bleek dat de heer verdachten vrij. De officier van justitie L- Contran een pianist van formaat is. had tegen hem een jaar gevangenis- De chansonniëre Mary Borghals zong straf en vijf jaar ontzetting uit de bei- haar eerste optreden enige liederen de klesrechen geëist die volkomen bij deze avond pasten, zo ook na de pauze, waarbij zij zich zelf GRAMMEN VOOR begeleide op de vleugel, bracht zij naast STALIN, CHVERiflK EN MOLOTOF enige Franse, ook een Hollands verzets- Radio Moskou deelt mede. dat talloze Ued *en gehore, wat met een langdurig gelukstelegrammen uit het buitenland applaus beloond werd. De Russische zan- door Stalin, president Chvernik en Mo- 8er van het Don Kozakkenkoor Wassia- lotof ter gelegenheid van de 29ste her- Kremsky bracht op THtmuntende wijze denkingsdag van de October-revolutie een Paar Russische en enkele zigeuner zijn ontvangen. Radio Moskou vermeldt liederen ten gehore en tot slot een Rus- in het bijzonder telegrammen van Tru- si8cha dans, wat op hoge prijs werd ge- man, Atlee. Tsangkan-Sjek, den prins- steld door de aanwezigen, regent van Irak, den eersten minister Hierna volgde een rede, uitgesproken van Nieuw-Zeeland, Fraser, den eersten door den heer Chr. Smit, hoofdredacteur minister van Mongolië en voorts ver- van het CPN-propaganda-orgaan „Voor- schillende Europese staatshoofden. waaxts". ten ogenblik stond hij tegenover haar. band tussen hem en het meisje afge- onhflr„Ji°HJ n^Sv!8rte in, een bleek' sneden- Telkens weer klonken hem de onbewegelijk gericht. Endelijk bedacht1 woorden in de oren: „Noemt u een der- gelijk optreden dat van een man van De heer Smit begon zijn rede met te oer?" wijzen op de grote betekenis van de Verstrooid 6tond hij zijn cliënten te Russische revolutie voor het Russische woord, Toen eindelijk de laatste ver- volk, maar ook voor de internationale trokken was. besloot hij. om aan zijn arbeidersklasse. Spreker haalde herinne- kwellende gedachen te ontkomen, naar ringen op, van de tijd die hij in de SU een schouwburg te gaan. Ibsens Hedda heeft doorgebracht, vertelde van het Gabler werd gespeeld. De actrice, die enorme enthousiasme waarmee de Rus- de titelrol speelde, herinnerde hem op- seu hun socialistische staat hebben op nieuw aan Valérie. In elke beweging, gebouwd, van de arbeids-dicipline in de in elke wisselende gelaatsuitdrukking SU, de bereidheid van de Russische ar- zag hij haar, nu eens in betoverende beider tot het leveren van de hoogste lieflijkheid, dan weer verstoord of door prestatie, prestaties die in een kapitalls- een sterk gevoel bewogen. tisch geregeerd land nooit kunnen wor- Het was déze bange vraag, die hem den bereikt, van de belangstelling van in haar ban hield. Zou Valérie ook in de Sowjetburgers in alles wat er bij ons, karakter en de hoofdpersoon van Ibsens :n het westen, plaats vindt, etc. De heer treurspel lijken? Naar de schildering Smit vervolgde zijn betoog met een «alt- die Gaston Brunot van haar gegeven eenzetting van de politiek van de SU, had. leek het niet onmogelijk, met betrekking tot het destijds met Hij ging naar huis en trachtte te Duitsland besloten niet-aanvalsverdrag lezen, en bewees de noodzaak hiervan; ook 't Met geweld dwong hij zijn gedachten uitstellen van het Tweede-front door de om zich weer met de dood van Marcel aan de orde- E" zo kwam spreker dan Brunot en de mogelijke oorzaken daar- hij de Politiek van de dag. toen hij de van bezig te houden. Als hij daarin oorlogsophitsing tegen de SU in bepaal- maar een helder inzicht had kunnen de kringen van Amerika en Engeland en vinden om zich een betrouwbaar oor- ook ln Nederland, zeer scherp afkeurde. „Laten wij elkaar, In het belang van de internationale arbeidersklasse, bij de herdenking van de Russischerevolutie beloven, wat wij de SU zullen 6teunen ln baar strijd voor de wereldvrede, tegen de laster van de internationale reactie!" BESTOLENE ALS DETECTIVE. Woensdagmiddag werd op hot bu reau van politie aangifte gedaan van diefstal van een rijwiel uit de tuin van een woning. Het verbolgen slachtoffer ging onmiddellijk zelf op zoek naar den dief. Op de Berger- weg zag hij een verdacht uitziend individu lopen met twee fietsen aan de hand. Hoewel zijn gestolen kar retje er niet bij was, volgde hü de persoon. Eén van de beide fietsen werd in de Stationsrijwielstalling gebracht Onmiddellijk begaf de ge dupeerde zch naar het. politiebureau om daar zijn veimoeden, dat de ge stalde fiets ook een gestolen exem plaar was, uit te spreken. Inder daad bleek zijn vermoeden Juist, 't Karretje waa in Bergen gestolen. Toen de dief het rijwiel weer terug kwam halen, werd hij tot zijn grote verbazing ingerekend. FILMAVOND VAN HET IvAO. Het Instituut voor Arbeiders-Ont wikkeling organiseerde Woensdag een prachtige culturele filmavond. Voor een bijna gehoel gevulde zaal werd een prachtige film over „Canada" gegeven, welke bijzonder in de smaak viel van het publiek. In het openingswoord wekte de voorzitter, de heer Kohnert, de le den op tot het bezoeken van de ar beidersavondschool, die een onder deel is van het werk van het „Insti tuut"; er zal les gegeven worden in Rekenen, Ned. Taal lezen en Sociale kennis, zodat de leden en belangstel lenden die deze avondscholen bezoe ken, buiten de genoemde vakken ook algemene kennis opdoen. Hoewel de temperatuur in de Aula verre van aangenaam was, kan het Instituut toch op een goed ge slaagde avond terugzien. HELING. Op verzoek van de Utrechtse po litie werd een inwoner dezer ge meente, de 30-jarige P., aangehou den terzake heling van een gestolen De heer Smit besloot zijn rede dan herenrijwiel. Hij is op transport - Jnaar Utrecht gesteld. .(Wordt vervolgd), ook mot do volgende woorden;

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 1