Ontwerp-overeenkomstNederland-Indonesië Koningin aan hei hoofd der Unie Wat is een consumentencrediet? Vliegrampen Anti-Joods incident in Duitsland Taxi vol cigaretten lEK^OHMKCHCf ONVAST WEER Een front met zeer scherpe tetrpe- ratuur-tegenstellingen nadert ons land. Dit gaat gepaard met veel be wolking, regen en motregen, plaat selijk mist. DINSDAG 19 NOVEMBER 1946 3e JAARGANG No 256—211 Directeur: Th. W. Rcjjnders Jr. Hoofdredacteur: G. E. de Winter. lltitiaarder DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE: N.V. NOORDHOLLANDSE PERS 1M5 I.O. Redactie en Adm.: Achter dam 20, tel. mi. Advertentle-af d.: L antestraat 15, tel &7L NEDERLANDSE MIJNENVEGER GEZONKEN. De Nederlandse mijnenveger Wal cheren" is bij Balikpapan op een mijn gelopen en gezonken. Door de explosie werden twee leden van de bemanning gedood, dri^ zwaar gewond en 8 licht gewond. De namen der slachtoffers zijn nog niet bekend. Vermindering der strijdkrachten Gisteren is de tekst van de ontwerp-overeenkomst, welke op 15 November 1946 te Batavia is geparafeerd, door de Nederlandse en Indonesische delegaties, bekend gemaakt. Vooraf gaat een preambule, welke als volgt luidt: „De Nederlandse regering, vertegenwoordigd door de Commissie-Generaal, en de regering van de Republiek Indonesië, vertegenwoordigd door de Indonesische delegatie, beide geleid door een oprecht verjangen om een goede verhouding te verzekeren tussen de volken van Nederland en Indonesia, en zulks in nieuwe vormen van vrijwillige samenwerking, welke de beste garantie bieden voor een gezonde en krachtige ontwikkeling van belde landen in de toekomst, en welke het mogeljjk maken dat een nieuwe grondslag wordt gegeven aan de verhouding tussen de twee volken, komen als volgt overeen en zullen deze overeenkomst zo spoedig mogelijk ter goedkeuring voorleggen aan de respectieve parlementen: ARTIKEL L De Nederlandse regering erkent de regering van de republiek Indonesië als de facto uitoefenend het gezag over Java, Madoera en Sumatra De door geallieerde ol Ned. troepen bezette gebieden zullen geleidelijk, door wederzijdse samenwerking, Ir bet republikeinse gebied worden ingevoegd. Hiertoe zal aanstonds een aanvang wor- vang worden gemaakt met de nodige maatregelen, zodat uiterlijk op bet tijdstip in 13 genoemd de Invoeging zil zijn voltooid. ARTIKEL 2. De Ned. regering en die van de republiek werken samen tot de spoedige vestiging van een souverelne, democratische staat op federatieve grondslag, genaamd: De Ver enigde Staten van Indonesië. ARTIKEL 3. De Ver. Staten van Indonesië zullen omvatten: het gehele grondgebied van Ned - Indië met die verstande, dat, indien de bevolking van enig gebiedsdeel ook, na over leg langs democratische weg, te kennen geeft niet of nog niet tot de Ver. Staten van Indonesië te willen toetreden, voor dat gebiedsdeel een bijzondere verhouding tot dezs staten en het Koninkrijk der Nederlanden in het leven kan worden geroepen. ARTIKEL 4. Eerste lid: De samenstellende staten van de Ver, Staten van Indonesië zullen zijn de republiek, Borneo en de Grote Oost, onverminderd het recht van de bevolking var enig gebiedsdeel om langs democratische weg te kennen te geven, dat zij haar plaat- In de Ver. Staten van Indonesië op andere voet geregeld wenst te zien. Tweede lid: Onverminderd het bepaalde ln artikel 3 en In het eerste lid van du artikel, kunnen de- Ver. staten van Indonesië een bijzondere regeling treffen ten aan zien van het grondgebied van haar hoofdstad. ARTIKEL 5. Eerste lid: De grondwet van de Ver. Staten van Indonesië zal worden vastgesteld door een constituerende vergadering, die zal zijn samengesteld uit op democratisch- wijze aangewezen vertegenwoordigers van de republiek en van de andere toekom stlge deelgenoten der Ver. Staten met Inachtneming van het bepaalde ln het volgen de lid van dit artikel. Tweede lid: Partijen zullen In overleg treden omtrent de wijze van deelneming aan,deze constituërende vergadering door de republiek, door de niet tot het gezags gebied van de republiek behorende gebiedsdelen en door de niet of onvoldoende ver tegenwoordlgde bevolkingsgroepen, een en ander met inachtneming van de onder scheidende verantwoordelijkheden van de Nederlandse regering en van de regering der republiek. ARTIKEL Eerst© lid: De Ned. regering en die der republiek zullen ter behartiging van de ge meenschappelijke belangen van Nederlanders en Indonesiërs samenwerken tot de vorming van een Nederlands-Indonesische Unie. waardoor het Koninkrijk der Neder landen. omvattende Nederland. Nederlands-Indië, Suriname en Curapao, zal worder omgezet in genoemde Unie bestaande uit enerzijds het Koninkrijk der Nederlanden omvattende Nederland, Suriname en Curagtfo en anderzijds de Ver. Staten van Indonesië. Tweede lid: Het vorenstaande laat onverkort de mogelijkheden tot nadere rege ling van de verhouding tussen Nederland, Suriname en Curagao. ARTIKEL 7. Eerste lid: Ter behartiging van de belangen van het Koninkrijk der Nederlanden en de Ver Staten van Indonesië zal de Ned.-Indoneslsche Unie beschikken ovei eigen organen. Tweede lid: Deze organen zullen worden samengesteld door de regeringen van het Koninkrijk der Nederlanden en van de Ver. Staten van Indonesië, eventueel med« door de volksvertegenwoordigingen dier landen. Derde lid: Als gemeenschappelijke belangen zullen worden aangemerkt: Samerv werking Inzake buitenlandse betrekkingen, defensie en voorzover nodig financiën alsmede onderwerpen van economische en culturele aard, COMMISSIE-GENERAAL NAAR NEDERLAND Uit betrouwbare bron wordt ver nomen, dat de Commissie-Generaal besloten heeft nog deze week naar Nederland te vertrekken. De heer van Poll en zijn adviseur Dr. C C J Maassen zullen op 21 dezer per Skvmaster vertrekken. Prof. Schermerborn en de Boer vertrekken een dag later. ARTIKEL 8. Aan het hoofd van de Nederlands-Indonesische Unie staat de Koning (Koningin) der Nederlanden. De decreten en de besluiten ter behartiging van de gemeenschappelijke belangen zullen door de organen der Unie worden genomen in nam ds Konings (der Koningin). ARTIKEL 9. Ter behartiging van de belangen der Ver. Staten van Indonesië in Nederland en van het Koninkrijk der Nederlanden in Indonesië zullen door de onderschei dene regeringen hoge Commissarissen worden benoemd. ARTIKEL 10. Het statuut van de Nederlands-Indonesische Unie zal voorts o.m. bepalingen bevatten over: a. Verzekering van de rechten van belde partijen jegens elkander voor de nakoming hunner wederzijdse verplichtingen, b. de wederzijdse uitoefening van het staatsburgerschap door Nederlandse en Indonesische staatsburgers, c. een regeling, houdende voorzieningen voor het geval door de organen der Unie geen overeenstemming kan worden verkregen, d. een regeling van de wijze waarop en de voorwaarden waaronder de orga nen van het Koninkrijk der Nederlanden bijstand zuilen verlenen aan de Verenigde Staten van Indonesië, zolang deze niet of onvoldoende over eigen organen beschikken, e. de verzekering in beldte delen van de Unie van de fundamentele en men selijke rechten en vrijheden waarnaar ook het handvest der Verenigde Naties verwijst. m ARTIKEL 11. Eerste lid: Het Statuut van de Unie zal worden ontworpen door een confe rentie van vertegenwoordigers van het Koninkrijk der Nederlanden en van de toe komstige Ver. Staten van Indonesië. Tweede lid: Het Statuut zal in werking treden na goedkeuring door de onder scheidene volksvertegenwoordigingen. ARTIKEL 12. De Ned. regering en de regering der republiek zullen er naar streven, dat de vestiging van de Verenigde Staten van Indonesië en van de Nederlands-Indonesi sche Unie haar beslag krijgt voor 1 Jannarl 1949. ARTIKEL 13. De Nederlandse regering zal inmiddels de nodige stappen ondernemen, onmid dellijk na de totstandkoming der Nederlands-Indonesische Unie de toelating van de Ver. Staten van Indonesië als lid van de organisatie der Ver. Naties te verkrijgen ARTIKEL 14. De regering van de republiek erkent de aanspraken van alle niet-Indonesiërs op herstel van hun rechten en teruggave van hun goederen voorzover deze wor den uitgeoefend of zich bevinden in het gebied waarover zij de facto gezag uit oefent. Een gemengde commissie zal worden ingesteld om dit herstel of deze terug gave te bewerkstelligen. ARTIKEL 15. Teneinde de regering van Indië te hervormen op zodanige wijze dat haar sa menstelling en we-kwijze zo nauw mogelijk zullen aansluiten op de erkenning van de republiek en op de ontworpen staatsrechtelijke structuur, zal de Ned. regering inmiddels bevorderen, dat wettelijke maatregelen worden getroffen om in af wachting van de totstandkoming der Vër. Staten van Indonesië en der Neder lands-Indonesische Unie de staats- en volkenrechtelijke positie van het Koninkrijk der Nederlanden aan de nieuwe toestand aan te passen. ARTIKEL 16. Aanstonds na het tot stand komen van deze overeenkomst sullen beide partijen overgaan tot vermindering der strijdkrachten. Zjj zullen in overleg treden omtrent mate en tempo van deze vermindering en omtrent hun samenwerking op mili tair gebied. ARTIKEL 17. Eerste lid: Voor de in deze overeenkomst beocgde samenwerking tussen de Ned. regering en de regering der republiek zal een organisatie in het leven worden geroepen, bestaande uit delegaties door elk van beide regeringen aan te wijzen met een gemeenschappelijk secretariaat Tweede lid: de Ned. regering en de regering der republiek zullen alle geschil len, welke naar aanleiding van deze overeenkomst mochten rijzen en die niet door partijen in onderling overleg in een conferentie tussen deze delegaties tot een oplossing kunnen worden gebracht, door arbitrage doen beslechten. In dat geval zal door de delegaties bij overeenkomst of indien zulk een overeenkomst niet kan worden bereikt, door den president van het Internationale Hof van Justitie een voorzitter van andere nationaliteit met beslissende stem Worden benoemd. UET aantal vliegongelukken is bij de burgerluchtvaart sedert het einde van de oorlog op ontstellende wijze toe genomen. De ene grote ramp na de andere vraagt om vermelding In onze kranten. Het aantal slachtoffers is veelal niet gering. De materiële schade uiteraard groot. Behoudens enige kleine ongelukken, kwam onze nationale luchtvaartmaat schappij, die de naam heeft de veiligste van de,wereld te zijn, er tot vorige week goed af. Tot op een donkere avond ons Donderdag jl. de noodlottige ramp trof, die aan alle passagiers plus het personeel van een Dakota het leven kostte Ons hart werd met deernis ver vuld, bij het vernemen van dit ongeluk. En onze gedachten gaan uit naar de ge zinnen, die een geliefde dode hebben te betreuren. W/IJ kunnen echter niet stilstaan. En Vrijdag gingen de diensten van de KLM met de bekende regelmaat verder. Men zette de tanden met ver betenheid op elkaar en vloog. Toch hebben de vele vliegrampen, en zeker deze, die zo dicht bij huis plaats vond, onmiskenbaar een ongunstige in vloed op het publiek. Het vliegen was populair geworden. Men wist de snel heid ervan, vocral voor het zakenleven, te waarderen. En men vertrouwde op de technische vooruitgang, die ook hier was bereikt. Het grillige noodlot dreigt echter voor de onmiddellijke toekomst een spaak in het wiel te steken. HAAROM is het dringend nodig, dat men naorstig zoekt naar de oor zaken waaraan deze vele rampen zijn toe te schrijven. Opdat het vertrouwen van het publiek weer wordt hersteld. Men kan het grote aantal slachoffers wijten aan de grotere vliegtuigen, tenge volge waarvan bij ieder ongeluk het aantal slachtoffers uiteraard een stij gende tendens zal vertonen. Dit ver klaart echter niet, het zo zeer gestegen aantal rampen. Bieden de tegenwoordige vliegtuigen nog wel de zelfde veiligheid, die de ma chines van voorheen ons verschaften? Is de ontwikkeling in technisch opzicht misschien te snel geweest? En is daar door de veiligheid opgeofferd aan de technische prestatie? Weldadigheidszegels „Voor het Kind" Ook dit jaar zullen in December weer kinderzegels verkrijgbaar worden ge steld. D'j netto-o brengst komt, zoals bekend, ten bate van het bescherming en hulpbehoevende kind. De zegels zijn ontworpen door mej A J W BierumaCjosting. De voorstel ling is voor alle waarden dezelfde. Een kind te paard in een draaimolen. De zegels zullen verkrijgbaar zijn van 2 December t/m 4 Januari ajs., terwijl ze tot 31 December 1947 hun geldigheid voor de frankering behouden. Mijnwerkers op berenjacht Amerikaanse arbeiders in de bruin- koe zijnen zijn Maandag begonnen te staken, drie dagen eerder dan door Lewis, de leider der mijn werkers vak vereniging, was aangekondigd. Vijf mij nen van de „Pitsburgh Consoliriation Coel Company" moesten sluiten tenge volge van het wegblijven van 3,000 mijnwerkers in deze en andere m nen van de maatschappij Functionnarissen van deze maatschappij schreven de af wezigheid der mijnwerkers toe aan het sein van Let tot het in staking gaan en aan de opening van berenjachtseir- zoen in Pennsylvania. Britse functionarissefT van de „Intel- Ugence Service" hebben een incident in onderzoek dat men beschouwt als de eerste uiting van anti-semietisme in de Britse zóne van Duitsland na het begin van de bezetting. Op 9 November werd te Rehden (West- falen), een paar kilometer van het hoofdkwartier van dé bestuursraad, in het centrum van de Britse zóne, het huis van Richard Franck, een Joods winkelier, met teer van grote swastika's voorzien. Een voor het huis staande auto werd weggehaald en ln brand ge stoken. De autoriteiten verdenken twee ex- nazi's die volgens verklaring van leden van Franck's gezin verantwoordelijk Zijn de piloten, gei^ecruteerd uit de militaire vliegers minder geschikt voor de civiele luchtvaart, waar het in de eerste plaats op veiligheid aankomt? Het zijn allemaal vragen, die het pu bliek zich stelt. En het heeft recht hier op, zo mogelijk een bevredigend ant woord te krijgen. Dan kan misschien tevens het praatje uit de wereld wor den geholpen, die deze ongelukken wil verbinden aan de atoomproeved, of aan atmosferische- en magnetische storin gen, wy zien met belangstelling de uitslag van het onderzoek van de rampencom missie van de Rijksluchtvaartdienst te gemoet. Overigens ligt hier naar onze mening ook een taak voor de organisa tie van de Verenigde Volkeren. DEWI. moeten worden gesteld voor zijn weg voering naar een concentratiekamp tij dens de grote razzia's van 9 November 1938. Een lid van het gezin verklaarde, dat zij het enige Joodse gezin in Rahden zijn en even slecht worden behandeld als In de dagen van Hitier. HET Engelse elftal Het Engelse elftal, dat 27 November te Huddersfield tegen Nederland zal spelen is als volgt samengesteld: doel: Swift (Manchester City); achter: Scott (Arsenal) en Hardwick (Middlesborough); 9 midden: Wright (Wolverhapmton Wanderers), Franklin (Stoke City) en Johnson (Blackpool). voor: Finney (Preston North), Carter (Derby County), Lawton (Chelsea), Mannion (Middlesborough) en Langton (Blackburn Rovers). Reserves: Hagon Sheffield United) en Cockburn (Manchester United). Dit is hetzelfde elftal, dat tegen Wales speelde, alleen Cockburn is ver vangen door Johnson. Ruim 70.000 cigaretten zijn gisteren nacht in geslag genomen in een woning in de Dapperstraat te Amsterdam. De centrale recherche heeft na een tip een inval gedaan in het genoemde perceel, waar zij de cigaretten in de keuken vond Ook drie smokkelaars werden gearres teerd, die de cigarevten per handkar Slechts rechtse bladen voor de troepen? Wij lezen in „De Waarheid": Verscheidene Tweede Kamerleden hebben er ernstig bezwaar tegen ge maakt, dat in de kazernes in Indo nesië slechts rechts georiëriteerde bladen mogen komen. Naar men meende te weten is besloten het aan tal bladen voor de soldaten te be perken tot vier, n.1. De Nationale Rotterdammer Courant, Het Han delsblad, een A R.-blad en de Maas bode. De voorlichtingsdienst heeft aan het Rode Kruis verzocht voor- censuur uit te oefenen en de andere bladen niet naar Indonsië te verzen den. Zelfs de regeringsbladen zijn dus uitgesloten Wij hebben onze ogen uitgewreven, toe.i wij bovenstaand bericht lazen. Voorlopig willen wij in een misver stand geloven. Opheldering is echter ten zeerste gewenst. De moord in de Warmoesstr. Er komt licht in de moord in de Warmoesstraat te Amsterdam, waar van Zaterdagmorgen 2 November jl. de 61-jar:ge mej. A W Marsman het slachtoffer werd. De 23-jarige Van der Helm, die zich Maandag daar op bij de politie in Den Haag meld de, heeft zijn aanvankelijk afgeleg de en zeer onwaarschijnlijke ver klaring niet vol kunnen houden. Hij heeft thans bekend, dat hij de twee jonge mannen, die volgens hem de ongelukkige vrouw hebben gewurgd, wel kende en heeft hun namen opgegeven. Het zijn de 22- jarige Jacob Hoogenboom en diens 24-jarige broer Cornelis. De politie zoekt nu naar deze beide „zware jongens", die het laatst in Rotterdam gesignaleerd zijn. van een schip in de haven naar de wo ning hadden vervoerd Per taxi zijn de cigaretten naar het hoofdbureau van politie overgebracht. De douane-re cherche heeft iihans een onderzoek in handen genomen. Reeds 1020 aanvragen in Alkmaar TOT en met Zaterdag jj. waren 1020 Alkmaarse gezinnen, wier hoofd de moed heeft gehad een consumentencrediet aan te vragen. 1020 gezinnen kunnen hou lege linnenkast met de waardebonnen van dit crediet weer aanvallen en van deze 1020 behoeft de helft niets terug te betalen! De juffrouw in uw~"straat, die „alles toch zo vreselijk goed weet", zal wel trachten een of meer van deze gezinnen ervan te overtuigen, dat er iets ach ter dit consumentencrediet steekt en dat de hoge heren uit Den Haag er ook na weer op uit zijn Jan-met-de-pet een rad voor ogen t© draaien (omdat de ka pitalisten, etc). Of misschien is er een of andere „vooruitstrevende" werkge ver, die zjjn personeel een gang naar dt Doelenstraat afraadt omdat „jullie bij mij tóch meer dan genoeg verdienen. Nietwaar, de regering is alleen maar de fiscus en de hoge-prijzenmaker en de lage-lonendrukker en de militaire dienstoproeper en de dure-postzegelverkoper en de goede-baantjesjager. Dat er ook wel eens een regering kan bestaan, die de kleinen man door deze „rottige tijd" wil helpen, nee, dat wil er zo gauw niet in. '„Neem nou dat consumenten crediet, juffrouw", Waf is 'n consumentencrediet IN een gesprek, dat wij gisteren had den met den heer Pias, den directeur van Sociale Zaken en den heer Smits, chef van de afdeling Consumenten crediet ls ons een en ander betref fende deze poging, om het goederen tekort te lijf te gaan, geopenbaard. Behalve de bovengenoemde strijd, die ge voerd moet worden door hen. die een consumentencrediet hard nodig hebben, zijn er nog andere moeilijkheden te ovtr- winnen alvorens men de mensen er toe krijgt inlichtinge n over deze uiterst belangrijke zaak ip te winnen. Ten eerste ls daar een volkomen on gemotiveerd schaamtegevoel: men is er in zijn onwetendheid van overtuigd, dat dit crediet iets te maken heeft met ar menzorg. Voorts heeft men zich niet op de hoogte gesteld van de voorwaarden: overtuigd als de „man-in-the-street" ls van de handeling „Wat je geeft, moet Je ook en zo gauw mogelijk terug betalen", weet hij niets af van de regeling, dat er zeer veel kans bestaat, dat bij van het gehele crediet niets behoeft terug te ge ven. Verkeert hij ln bepaalde gunstigere omstandigheden dan kan hij een crediet aanvragen met de voorwaarde om gedu rende 100 weken (nooit meer!) iedere week een bepaald bedrag te betalen. Dit wekelijkse bedrag zal echter nooit meer bedragen dan zeven gulden, doch is ln vele gevallen minder omdat bij de be oordeling van deze voorwaarden wel de gelijk rekening wordt gehouden met de draagkracht van den credietaanvrager. met zijn lopende schulden, met ziekte gevallen, overlijden, onderhoudsplichten ouders, afbetalingen, zware arbeid, etc. Schuld DE heer Sjnits vertelde ons. dat er tal lozen komen, die beginnen rrie* te zeggen; „We kunnen toch niets terug betalen" alvorens hun ls medegedeeld óf zij iets terug moeten betalen! Het is zelfs zo. dat iedereen met vier kinderen en een zeker (heus niet al te laag) salaris er op reke nen kan, dat hij geen cent van de waarde van zijn bonnen ooit behoeft te rug te betalen. „Laat de mensen er toch van over tuigd zijn, dat er niets, maar dan ook niets achter de credietverlening zit", zo zeide ons de heer Plas. „Ik wil geen schulden maken", is een ander motief, dat door velen wordt ge bruikt, die zich zo „heel erg fatsoenlijk" voelen en liever met fatsoen met de elle bogen door de mouwen lopen dan zonder dit z.g fatsoen hun kinderen en zichzelf ln de kleren steken Dezulken begrijpen niet, dat het consumentencrediet ln feite een loonsverhoging ls voor hen. die de lagere lonen verdienen. Zif zijn het, die straks, als de sluitingstermijn voor een aanvrage is verlopen (30 November!) on die op dat ogenblik van een familielid de werkelijke voordelen horen, nog gauw even naar de Doelenstraat lopen om een consumentencredietje aan te vragen. Te laat, natuurlijk Om in dit verband nog te zwijgen van de lieden, die niet naar de Doelenstraat durven, bang als zij zijn, dat het loopje hierheen reeds verplichtingen schept Integendeel, de heer ls in staat iedere gewenste Inlichting betreffende deze aangelegenheid te geven enhet kost niets! De waardebonnen „EN accepteren de winkeliers deze waardebonnen, die ik van het consumen tencrediet "krijg? En waarom ontvang ik deze bonnep even veel waarde hechten als aan dat andere papiertje, waarop ge schreven staat, dat de -Nederlandse Bank aan toonder een bedrag- van tien gulden uitbetaalt. Met deze bon gaat de winke- Als U een gezin hebt van acht per sonen en U verdient, na aftrek van allerlei extra uitgaven minder dan f 49,49, dan kunt U een consumen tencrediet in waardebonnen krijgen van f 1000.waarvoor U nooit iets behoeft terug te betalen. Verdient U in dit geval tussen f 49.49 en f 69,86 dan moet U voor dit crediet gedu rende 100 weken iedere zeven dagen zeven gulden betalen. Uw winst be draagt dus f 300,—. Uw gezin is slechts 4 personen groot en uw salaris ligt beneden f 41,49: U l^unt een bezit aan waardebonnen krijgen van f 750,zonder dat U ooit één cent behoeft terug te be talen. Bestaat uw gezin uit drie per sonen en verdient U minder dan f 29,49, den heeft U recht op f 400, zonder iets ervoor af te dragen. Ver dient U in dit geval meer, bijv. tot f 33,12, dan moet U gedurende 100 weken twee gulden betalen. Uw winst bedraagt dus f 200,—. Dit is consumentencrediet! U gelooft het niet? U denkt aan een misplaat ste Sinterklaasmop? U bent ervan overtuigd, dat er nooit een regering zal bestaan, die de burger over zijn sociale en economische moeilijkheden wil heenhelpen? U bent behept met het waandenkbeeld dat de heren in den Haag alleen maar belastingont vangers zijn. Trek dan uw stoute schoenen aan en ga naar de Doelenstraat! LIJST TER INZAGE 4 In onze winkel, Langestraat 15, ligt voor belanghebbenden de passagierslijst van de „Klipfontein" ter inzage. De Klipfontein zal vermoedelijk op 30 No vember te Rotterdam aankomen. Het schip heeft ruim 950 passagiers aan boord. „HET EEUWIGE MONSTER" u Voor de RAO zal Woensdagavond in 't Wapen van Heemskerk door het Am sterdams Toneel olv. Kees van Dam, een voorstelling wijden gegeven van „Het eeuwige monster", een spannende spook geschiedenis, die het karakter van een griezeldrama dicht benadert. De uitvoering begint om 8 uur. Ook burgers hebben toegang- AANRUDING. Op de hoek van Zilverstraat en Oudegracht had Maandagavond pion. zes uur een aanrijding plaats tussen een luxe auto en een vrachtauto. De oorzaak was dat de luxe auto, die op de Oudegracht reed, geen voorrang verleende aan de vracht wagen. Beide voertuigen botsten op elkaar; de luxe wagen werd dusda nig beschadigd, dat hij weggesleept moest worden. Proces-verbaal is opgemaakt; per soonlijke ongelukken kwamen niet Voor. lier naar een bank en daar krijgt hij zijn papieren guldentjes. Trouwens, let op Vroom Dreesmann-advertentiesü Maar waarom geen geld? Wie garandeert de regering, dat er onder de consumenten- creöiet-aanvragers geen lieden rondlopen, die dit geld ln de zwarte handel zouden steken? Om nog te zWÏJgen van de kans op Inflatie, die er zou bestaan, wanneer er ineens zeer veel geld in omloop zou worden gebracht. O WIJ kunnen een leder, die meent dat hij voor deze credietverstrekking ln aan merking komt, aanraden inlichtingen ln te winnen ln de Doelenstraat. Er is geen sprake van, dat „er iets achter zit" of dat men zich in niet te delgen schulden steekt. Ookklelne zelfstandigen moeten voor deze sociale maatregel "niet de neus optrekken: er bestaat zelfs de mogelijkheid, zo ver namen wij. dat het thans nog geblok keerde geld. gebruikt kan worden voor de afbetaling van de hier verstrekte waardebonnen! lomeniopname Ja, zulke dingen gebeuren in een grote stad en' ik moet zeg gen* dat het mij de laatste tijd herhaaldelijk gebeurt. soms drie. vier" maal op een dag. Ik loop met mijn toch vrij solide gezichtlichtelijk gebogen onder de last der jaren langs de straat en wordt aangesproken door meisjes, die vleiende vragen stel len. Op vaste hoeken heffen ze haar klare oogjes tot mij op en lispelen: Heppu een siaareband- je? Een sigarenbandje! De ge dachte alleen al doet mij het wa ter om mijn gebit kabbelen! Mijn reactie is zeer verschil lend. Soms als ik helemaal niets meer heb te roken, kijk ik het kind woest aan zodat het ver schrikt terugdeinst. Ik grom: „nee" en bewonder mijn zelfbe heersing omdat ik hef schulde- lose wicht niet als een tweede Jehill-Hyde een schop heb gege ven, zodat het boven in een lan taarnpaal bengelt. Maar soms ook ben ik gevleid, omdat ik er blijkbaar uitzie als een Heer. die best over sigaren bandjes sou kunnen beschikken en ik glimlach, strijk de lieve kleine over de blonde lokjes en kweel: „Nee, liefje, maar als ik er een heb krijg jij hei vast, hoor!" Net alsof ik ooit nog sigaren bandjes zal hebben Tegen de tijd, dat er voor mijn. weer siga ren zouden zijn, zal ik immers reeds zelf verast zijn. Maar toch ben ik dankbaar, dat er een sigarenbandjesrace is. Zij zijn een gunstig teken. En ze brengen mij in de aangename positie aangesproken te worden door leuke, kleine, onbeschaam de bedelaartjes. Ik wil ze liever niet altijd te leurstellen en dus vraag ik U, lezer: Heppu een sigarebandje

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 1