kmasuder 3 missie Nederlandr „ER IS RECHT GEDAAN, UITERST OBJECTIEF" De nieuwe salarisregeling De roofoverval te Rotterdam Brand in de Wieringermeer Heemraadschap Noordh. Noorderkwartier Spanning in de derde klas wedstrijden TIJDELIJKE OPKLARING. Sa een tijdelijke opklaring weer «nemende bewolking, met plaatse- At regen en naar Zuid draaiende toenemende wind. Weinig veran- dMtng van temperatuur. ZATERDAG M NOVEMBER 1946 Directeur: Th. W. Reijndera Jr. Hoofdredacteur: O. E. de Winter. DAGBLAD VOOR AIRMAAR IN OMGEVING UITGAVE: N.V. NOORDHOLLANDSE PERS 1M3 I.O. Uctla en Adm.: Achterdam 20, teL 2274.AdvertentIe-afd.t Lugeitnat tel. Wlh Mr. A. M. Baron van Tuyll van Serooskerken over proces Göring c.s. Een vierjarige Zweedse Jongen, die In een zandkuil op het eiland Gotland speelde, ontdekte daar een zilverschat van een zeventigtal hele zilveren mun ten, ruim honderd munt-delen en een tiental andere zilveren voorwerpen, alles van Arabische herkomst en date rend uit het Viking-tijdperk.* jyjR. A. M. BARON VAN TUYLL VAN SEROOS KERKEN, vertegenwoordiger der Nederlandsche fegecring bij het Internationale Militaire Tribunaal te Neurenberg, is nit Duitschland teruggekeerd. In zijn woning te Heiioo een chalet, die zoo uit de Zwitsersche bergen overgeplant zou kunnen zijn op Hollandschen bodem hebben we een onder houd gehad met deze bescheiden en bovenal een voudige persoonlijkheid. Het was niet den eersten keer, dat wij met baron Van Tuyll in contact kwa- fnen. Trouwens velen in de omgeving van Alkmaar kennen deze tengere figuur. Als president van de Arrondissementsrechtbank te Alkmaar hebben talloozen kennis met hem gemaakt, zij het op een andere wijze. Weinigen van hen, die toen voor hem Verschenen, konden zich losmaken van den invloed, die nit zijn staalgrijze oogen straalt. Van natnre autoriteit, en door zijn werkkring geworden tot menschenkenner bij uitnemendheid, wiens goede vaderlandsche gezind heid in den bezettingstijd bovendien gebleken was in ongemeen gevaarlijk Werk contact met Engeland kon de Nederlandsche regeering geen betere keus doen, dan*juist hem te verzoeken Nederland te vertegenwoor digen in het monsterproces tegen de internationale oorlogsmidadigers te Neurenberg. Direct na de bevrijding had hij reeds aijn belangstelling getoond voor de politieke problemen van dezen t«d door de leiding op zich te nemen van de P.O.D. in Alkmaar. In die functie toonde by begrip te hebben Voor bet enorme' vraagstuk. Veelal tegen het primitieve rechtgevoel der massa in wist baron Van Tuyll schijn van wezen te onderscheiden, een groote lijn te vatten, teneinde in strikte rechtvaardigheid op de meest snelle wijze Nederland, voor wat Zijn ressort betreft, uit de impasse te helpen, waarin oorlog en bezetting ons volk gebracht hadden. Als een stel cynische leugenaars heeft mr. A. M. baron Van Tuyll van Serboskerken Göring c.s. gezien in het monsterproces te Neurenberg ERNST EN TEMPO •y^ANNEER we nu van deze per- 4 soonlijkheid de meening vragen Over het Neurenbergsche proces, en dan hooren, dat de voornaamste in druk van dezen ervaren rechter Is, de ernst.en het tempo, waarin de berechting geschiedde^ dan kijken We even vreemd op. „Het tempo?" vragen wij. „Het proces duurde negen maanden....?" „Inderdaad," lacht baron Van Tuyll fijntjes. „Maar wanneer we in Lord Lawrence, den Engelschman hiet zoo'n voortreffelijken president gehad hadden, zou het jaren hebben kunnen duren. Met een buitengewonen ernst en een zeldzame objectiviteit heeft deze geval voor geval behandeld." Dat er snel geprocedeerd is licht baron Van Tuyll ons toe met de volgende fei ten: 1, Het aantal getuigen is - sterk besnoeid. 2- Het Kerstreces heeft maar zeer kort geduurd. Tweeden Pinksterdag werd zelfs doorgewerkt. Dien dag begonnen de verhooren van Seyss- Inquart, en werd zitting gehouden. 3. Wanneer een der vertegen woordigers van het Openbaar Minis terie nog iets ging belichten, wat al Voldoende belicht was naar het oor deel van den president, dan wen! daar onmiddellijk een stokje voor gestoken. 4. De advocaten hebben voor hun pleidooien drie weken gehad. Een zitting duurde per dag vijf uur, be halve Zaterdags. Dien dag was er alleen 's morgens zitting. Voor 23 pleidooien waren dus 82% uur be schikbaar. Dat is iets meer dan 3% uur per pleidooi. Daarbij rekening houdend met het feit, dat niet ge woon gesproken kon worden, maar langzamer, omdat het gesprokene driemaal vertaald moest worden, en de vertalers de gelegenheid gegeven moestrworden bij te blijven, was ook dit weer een uiterste beperking ter- wille van het tempo. Het O.M. de Amerikaansche prosecutor, de Engelsche, Russische en Fransche had 12 uur (elk drie uur) om het requisitoir voor te lezen, en tenslotte hadden de verdachten, die zooals in elk ander strafproces het laatste woord mochten hebben, tien minuten, gfisjis de eenige ge weest, die hiervan misbruik gemaakt heeft, en een langeren spreektijd nam. 81 Augustus j.1. kon zoodoende het proces gesloten worden. Drie weken later zou het vonnis uitgesproken worden. Dat is evenmin overdreven lang. Slechts één week behoefde de uitspraak te worden uitgesteld 135 Getuigen |N totaal zijn 33 getuigen a charge en 61 getuigen a décharge gehoord, en bovendien 19 verdachten als ge tuigen In hun eigen zaak. Niet alleen werd geprocedeerd te gen de verdachten zelf, doch ook te- organisatie^ waarvan deze Hierbij werden 22 getuigen ter zit ting gehoord. Het aantal stukken, dat in het geding kwam, loopt in de duizenden. Het is dan ook niet over dreven te zeggen, dat dit proces zijn weerga niet vindt in de geschiedenis der mcnacbheid. i „Welke is nu Uw persoonlijke In druk van de verdachten?" vroegen wij. „Het is een stel gewetenlooze ke rels. Stuk voor stuk doen ze alles, wat van hen verlangd wordt, zonder ooit eenig karakter te toonen, of eenigen norm aan te leggen wat goed of kwaad is. De cynische leu genachtigheid van deze individuen, en de wijze, waarop ze dit vol wis ten te houden, heeft mij sterk ge frappeerd. Nu weet ik wel, ze voch ten voor hun leven „Hoe is de reactie geweest van het Duitsche volk op de uitspraken?" „Dat weet ik niet. Ik heb jeen contact gehad met Duitschers, en zoo ik het gehad zou hebben, zou ik nooit over het proces gesproken heb ben. Bovendien staan de Duitsche bladen onder censuur, zoodat het moeilijk is na te gaan, of deze bla den weergeven, wat onder het pu bliek leeft. Ik denk echter, dat de reactie zeer verschillend geweest is." Den Haag niets te verwijten „In het begin hebt U nog al te klagen gehad over geringe mede werking van Nederlandsche instan ties om Uw bewijsmateriaal tegen Seyss-Inquart bij elkaar te krijgen. Wat is de'oorzaak daarvan geweest? Ook meen ik, dat Nederland aanvan kelijk volkomen zelfstandig als aan- klager zou optreden, inplaats van onderdeel te vormen van de Fran sche prosecutie." „Wat dit laatste betreft, hierin had Nederland niets te vertellen. De Big Four beslisten op welke wijze het proces gevoerd zou worden. Gedu rende den loop van het proces is van Tsjechische zijde getracht hierin ver andering te krijgen. Dat is echter niet gebeurd. Ik betreur dit wel. Het zou natuurlijk hebben geleid tot versnippering hetgeen ook de reden geweest is, dat het niet gebeurd is. Wat de medewerking betreft van Nederlandsche Instanties, mag niet vergeten worden, dat de tijd van voorbereiding zeer kort geweest is. Het proces is voor alle kleine landen te vlug begonnen. Amerika had zien er van tevoren al op geprepareerd. Eind Augustus van het vorige jaar werd hier bekend, dat de „Major War Criminals" zouden terechtstaan en in November begon het proces al. Dat is een groote handicap geweest. Dan moesten steeds nieuwe inlich tingen gevraagd worden, terwijl de verbinding met Nederland nog uiter mate slecht was. Alles wat vergaard werd moest bovendien vertaald wor den. Er moest onder de gegeven om standigheden in een hoog tempo ge werkt worden." „Het moet afmattend geweest zijn. vooral omdat U aanvankelijk na tuurlijk volkomen vreemd tegen- wvika „Och, niemand gaat dood van hard werken. Maar Den Haag onder deze omstandigheden verwijten te maken, is niet rechtvaardig en billijk. „Maar het duurde toch wel erg lang voordat U de noodige papieren had om te kunnen vertrekken. „De oorzaak daarvan was, dat niet van meet af aan vast stond, dat de kleinere landen vertegenwoordigd zouden zijn. Die beslissing is pas in Octgber gekomen. De Nederlandsche regeering had gemeend, dat we zon der meer het recht hadden om op te treden. De Big Four trokken de be slissing daarover aan zich, en dat heeft vertraging gebracht. „En toen U eenmaal in Neurenberg was, was de medewerking toen be hoorlijk?" „Inderdaad. In het begin stond ik natuurlijk vreemd tegenover alles. Maar dat wende gauw, want de hulpvaardigheid was zeer groot. Vooral de Amerikanen zijn als gastheer zeer voorkomend geweest, zoo goed als de Franschen. Uiteraard had ik met hen het meeste te maken. Veel materiaal hadden zij onder hun berusting, dat ook Nederland weer noodig had. De samenwerking was echter uitstekend. Alle stukken wer den mij zonder bezwaar afgedragen. Een vereerend verzoek h°e goed de samenwerking ge weest is, baron Van Tuyll van Serooskerken heeft het ook gecon cludeerd uit het verzoek, dat hem thans weer bereikt heeft van de Amerikanen, zijn medewerking te verleenen in de nieuwe processen, die in Duitschland gevoerd zullen worden. Het eerste daarvan is het proces tegen de doktoren, die in de beruchte concentratiekampen hun wetenschap misbruikten bij de ver nietiging van menschenlevens. Nog vroegen wij Baron Van Tuyll naar enkele indrukken, die niet zoo zeer de procesvoering, dan wel de sfeer hieromheen karakteriseeren. Enkele persoonlijke ervaringen, die een onuitwischbaren indruk gemaakt hebben. Eenige oogenblikken staart de grijze rechter nadenkend voor zich Uit, onderwijl zijn vingers spelen met den sigarenaansteker voor hem op tafel. En hij zegt dan: „Nee dat zou ik niet weten. De meeste indruk heeft op mij gemaakt de ernstige wijze, waarop het proces gevoerd is. Er Ts recht gedaan. Ui terst objectief, en niet volgens het systeem „Barbertje moet hangen' Dat is de sterkste indruk, dien Ik heb opgedaan, en die mij mijn verdere leven als een dankbare herinnering zal bijblijven. Na nog vernomen te hebben, dal baron Van Tuyll thans werkt aan d< samenstelling van een lijvig rappoi over het proces voor de^Nederland sche Regeering, en dat hem verzoc ken bereikt hebben van tal van zij den om lezingen te houden, alsmea* nog terloops aangeroerd te hebber dat de bewaking wel zoo goed was dat aan bedreigingen der rechters die hun per brief gewerden, met eet schouderophalen voorbij gegaan ko: worden, nemen wij afscheid van de zen Nederlander met het warme ge voel iemand gesproken te hebber, die onzen naam in het buitenlanc hoog gehouden heeft op een wijzt die ons land behoeft in dezen tijc van wederopbouw, willen wij ten minste in den kortst mogelijken tijc we» het gezag hebben, dat wij voo den oorlog internationaal genoten. p. r Vliegongeluk in Engeland Op het Engelse vliegve'd Weston is een toertel, dat bezig was te lan den, tegen een autobus gevlogen, waarin zich verlofgangers van de RAF bevonden. Acht personen werden gedood, al len inzittenden van de bus. Gevolgen der Amerikaanse stakingen Om de kolen voorraden te ontzien heeft de Amerikaanse regering dras tische maatregelen genomen. Met ingang van Maandag zal het electriciteitsverbruik in 21 staten worden verminderd. Lichtreclames en straatverlichting zullen onder de eerste beperkingen vallen. De „NewYork Central Railroad" heeft bekendgemaakt, dat zij Maan dag 165 passagierstreinen uit de dienst zal moeten nemen. De minister heeft gisteren in de Tweede Kamer medegedeeld, dat de verhoging van de rijkssalarissen met 10 pet. zal worden voorafgegaan door ee~ overbruggingsregeling. Zo mogelijk zullen in December de verhogingen over de maanden October tot en met December wor den uitgekeerd. Verstrekking mengvoeder Indien landbouwers/veehouders, wier bedrijf uit 4 ha of mee bouw land bestaat, voor 1 Januari 1947 meer rogge en haver 'nebben gele verd dan de opgelegde aanslag t ier voor bedraagt, dan kunnen zij daar tegenover een hoeveelheid meng voeder ontvangen, mits dit vóór 1 Januari 1947 wordt verzocht en als aan de gestelde voorwaarden is vol daan. Voor koeien kan op deze wijze 50 kg rundveevoeder per koe en voor pluimvee 5 kg ochtendvoeder per kip, met een vastgesteld maxi mum, worden verstrekt. De plaatse lijke buxeauhouders kunnen inlich tingen verschaffen. Het bedrijfsschap voor veevoeder heeft voor de periode van 24 Nov. 21 December 1946 vocdernormen vastgesteld welke gelijk zijn aan die van de voorafgaande periode. Serviesgoed voor gehuwden,, Het CDK deelt mede, dat thans ook zij, die tussen 1 September 1944 en 18 Februari 1946 zijn gehuwd en zich sinds dien zelfstandig hebben gevestigd, een aanvrage om serviesgoed kunnen in dienen, voorzover zij dit nog niet heb ben ontvangen. De recherche te Rotterdam meent thans de draden ln handen te hebben van het complot dat gesmeed was om op 24 Augustus j 1. een roofoverval te ensceneren op het hoofdpostkantoor te Rotterdam, waarbij de portier B. M. beweerde overvallen, bedwelmd en gekneveld te zijn geweest. Met de ar restatie van dezen portier en acht an deren, achtte men niet alleen deze overval, waarbij de buit meer dan een ton bedroeg, opgehelderd, doch ook een diefstal van ongeveer 50,000 in Janu ari voor dit jaar gepleegd eveneens op het hoofdpostkantoor en uit de zelfde kluis. Alle personen zijn naar het Huis van Bewaring overgebracht, nadat hun gevangenhouding door de rechtbank was gelast en door het gerechtshof te Den Haag in hoger beroep was bevestigd. De daders, zowel als de medeplichtigen zullen zich binnenkort voor de recht bank te verantwoorden hebben. Iu een landbouwschuur te Midden- meer (Wieringermeer). die van de Staat gepacht werd door den pachter N. Blok, is vandaag door het omvallen van een petroleumlamp brand ontstaan. In de schuur, die al gedeeltelijk door de inundatie van 1945 was verwoest, was een noodstal, die bij gebrek aan beter materiaal ufF pakstro was opgetrokken Een gedeelte van Het hierin aanwezige ve« kon worden gered, 2 paarden en 3 varkens kwamen echter in de vlammen om. Bovendien ging de jas van den pachter verloren, waarin zich toevallig de juist geïnde recette van zijn gehele tarwe-^ogst bevond. De politie-brandweer van de Wierin germeer kon niet verhinderen, dat de schuur geheel afbrandde Daar de staat rijn eigendommen niet verzekert, wordt de schade niet door verzekering gedekt. Zaterdagavond in Stockholm De Stockholmse politie heeft duizen den vrijwillige helpers gerecruteerd om heden een dynamiet-maniak, die reeds zeven achtereenvolgende Za terdagavonden gebouwen in het centrum van Stockholm heeft op geblazen, te grijpen. De politie heeft verklaard, dat zij in staat zal zijn 3 minuten na een ontploffing de gehele omgeving af te zetten. Bijzondere maatregelen zijn op de politiebureaux genomen om al degenen, die op de plaats van de ontploffing zullen worden aange houden, op te kunnen brengen. Bij de 20 November gehouden verkie zingen van Hoofdingelanden en Hoofd ingelanden-plaatsvervangers van het Heemraadschap voor Noordhollands Noorderkwartier werden de candidaten van de verbonden politieke partijen bij volstrekte meerderheid gekozen. De Communistische Partij had in de districten Hoorn, Den Helder en Enk huizen ook candidaten gesteld, echter niet in het district Purmerend, waar de candidaten van de verbonden politieke partijen, dus bij enkele candidaatstel- ling, werden gekozen. Gekozen werden: in het district Pur merend J. C. Dijkstra. Purmer, J. de Boer, Assendelft, G. Ph. Roeleveld, II- pendam als hoofdingeland en K. Hoge- toren Dzn-, Beemster, T. J. van Zijpveld, üpendam, K. Zijp Hzn., Beemster als hoofdingeland-plaatsvervanger. In het district Hoorn: J de Boer Wz, Obdam, C Ham Kzn, Wijdenes, J Lake- man, Lutjebroek als hoofdingeland en W Dirkmaat Jzn, Alkmaar, J B van Kampen. Spierdijk, J Kay Dzn, Twisk als hoofdingeland-plaatsvervanger. In het district Den Helder: 'J Ver- faille. Koegras, P J Walboer Jzn, Anna- Paulowna, J Wagenaar, St. Pancras als hoofdingeland en P de Geus Jzn, Zuid- Scharwoude, J de Moei, Schagen, J de Veer, Schagen als hoofdingeland-plaats vervanger. In het district Alkmaar: C de Jong Jzn, Westzaan, H W Koopmeiners, Alkmaar, J Kroonenburg, St. Pancras als hoofd ingeland en H Brinkman Jzn, Zaandam, H Roozen Nzn, Egmond-Blnnen, J Th van Saase, Schermerhorn als hoofdinge land-plaatsvervanger. „Invasie" in Hoorn. Door onderdelen van het Nederlandse leger werden in de omgeving van Hoorn schljnlnvasles uitgevoerd met een aantal landingsvaartuigen. Een tank rijdt uit een L T-boot Onze poelbalprotelieg t TERWIJL heel de aandacht van voet ballend Nederland feitelijk reeds ge richt is op de gTote krachtmeting met de Britse profs, wordt a^. Zondag nog een volledig programma afgewerkt, daar de KNVB bevreesd is voor een herha ling van het zomervoetbal van het vorig seizoen. In de eerste klasse gaat in I de meeste belangstelling uix naar VSV—DWS, met als inzet de voorlopige bezetting van de tweede plaats direct achter het tegen EDO naar alle waarschijnlijkheid zegevieren de Ajax. Gezien het terreinvoordeel lij ken de Velsenaren ons de beste papie ren te hebben. ADO heeft o-i. een kans je tegen RFC en Spana kon in Schie dam tegen het zich herstellende Her mes DVS wel eens een kwade pijp ro ken. Feijenoord verslaat het steeds meer afzakkende t Gooi. In district II zien we Volewijckers wel van Stormvogels winnen, maar Bl- Wit heeft altijd wat te stellen gehad met DHC, zoda het Stadion toneel kan worden van een spannende wedstrijd met misschien een verrassing. Voor iets dergelijks moet ook Haarlem oppassen n Dordt tegen DFC en zelfs Neptunus op eigen terrein tegen DOS is niet ge- teel zeker van twee punten, daarvoor -ïjn de Utrechtenaren te wisselvallig. -IBS en Excelsior hebben een kansje om ten koste van de ander wat uit de tuurt van de fatale laatste plaats te :omen. De weede klasse*"». Na de twee thuiswedstrijden met de togal verrassende resultaten gaan de Boys morgen de reis aanvaarden naar Amersfoort. Met hoeveel HVC ook van AFC verloor en hoe fraai de rood wit ten ook. van. deze ploefi wonnen, we vrezen, datdit rekensommetje geen vervolg zal hebben. Met andere woor den een nederlaag lijkt ons het meest voor de hand liggende resultaat. Aan de Boys om onze bewering te logen straffen. Zeeburgia ontvangt het boven de verwachting goedgaande WFC. Zou de club van Aben weer weten te zege vieren, dan is alle spanning in deze afd" weer teruggekeerd. Onderaan botsen de vertegenwoordigers van Spartaan en de Kennemers teg n elkaar met als „bij- parij" Hilversum—RCH. De roodbroe ken hebben nu toch deze kans te be nutten. Lukt het nu niet, dan gaan we de toekomst schriel inzien. RCH wint in 't Gooi, In Enkhuizen zal ZFC ver geefse moeite doen West-Frisia te vermurwen. De derde klassers. In B heeft DEM rust. Kinheim kan alleen „aan kop" komen, als ze de hek- kesluiter NEA onverrichterzake huis waarts stuurt, daar ook QSC de kat dt de boom mag kijken. Always For- vard, gesteund door haar succes tegen tapilitas, heeft weer een thuiswedstrijd, ditmaal komt DT3 tegenbezoek afleg gen En nu mogen de withemden uit Oudkarspel tamelijk hoge ogen gooien dit jaar. het wil er bij ons niet in, dat in deze ontmoeting Forward het loodje moet leggen. In 3 C gaat Beverwijk naar Amster dam Haar tegenstander WA doet het tegen de verwachting i zeer slecht en de withemden gaan dan ook niet kans loos het veld op. In D beleeft Alkmaar de big-match: AlcmariaAPGS. De politiemannen zijn na en aarzelend begin kordaat aan het oprukken geslagen en door de „steek jes", die de Alcmarianen de laatste twee wedstrijden lieten vallen, is het ver schil nu nog si echt» één punt, Win* Alcmaria, dan is er geen vuiltje voor- lopig aan de lucht. Veriiezm de wit hemden echter dan melden ook Zaan dijk en O WO zich present 1 Schagen en HRC gaar» e«n pittig rob bertje spelen in N.H. marktcentrum en Hollandia aanvaardt de gevaarlijke reis naar ADO. Opgepast roodwitten, daar zijn er al meer gestruikeld en vooral nu de Heemskerkers de punten best ge bruiken kunnen is het dubbel gevaar lijk. Zaandijk—O WO lijkt een kleine Zaanse zege te kunnen worden. De vierde klassers- In 4 B komt WW ook weer in actie en de thuiswedstrijd tegen EVC zal wel niet veel hoofdbrekens kosten, want de Edammers doen het slecht In Spierdijk zal het geducht spannen tussen twee belagers van WW, Purmerend en Mon nikendam, nl. Westfriezen en St. Geor- ge. De thuisclub is even meer betrouw baar M'dam wint van Andijk en Zoua- ven slaat DES. In de ^ijp ontmoeten de twee candidaten voor de rode lan- aarn elkaar Zou dit nu eindelijk de eerse zege voor SFW worden? Tenslotte wint ln 4 C Vitesse van Alk maar. Of zorgen de groen-witten voor een vroege St. Nicolaassurprise? In Heiioo kan Assendelft bij HSV op een warme ontvangst rekenen en eerst na uiterste krachtsinspanning zal HSV mis schien de vlag strijken. Het komt ons voor. dat Randers in Wormer tegen WS" een tè zware op ga krijgt te verwerken. Ook Uitgeest zal in St Pancras niet kunnen winnen tegen Vrone. In de vierde klasse F ontvangt WE bezoek van Onze Gezellen en de Wijk aan Zeeërs zullen wel zo verstandig zijn om te zorgen dat de punten in de bad plaats blijven. IEV gaat op bezoek bij het nog ongeslagen Ontwaakt, Deze ploeg heeft het klaar gespeeld om van de 7 tot nog toe gespeelde wedstrijden er 5 gelijk te spelen.O ok voor a s. Zon dag lijkt een gelijk spel ons een goede uitslag. WB ontvangt THB en hoewel de Hoogovenm-.jsen voor het kampioen schap vrijwel uitg-schakelzijn, moe ten zij deze tegenstander toch kunnen hebben.

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 1