Ikmaadef J»86 Mowmiil Vrede of Oorlog Textiel, radio, tabak, schoenen Ontploffing! Het radio-vraagstuk Belgische shag!„ Commissie-Generaal terug in Nederland Landelijk georganiseerde zwijntjesjagers Belgische „Blokzijl'' gearresteerd Roemeense verkiezingen Heeft Adri Vermeer Tommy Lawton gehouden ONBESTENDIG WEER Matige, later vooral aan de kust weer tijdelijk krachtige Zuidweste lijke wind. Toenemende bewolking met plaatselijk enige regen. De zelfde temperatuur als gisteren. WOENSDAG 27 NOVEMBER 1946 ■3e JAARGANG No 257—21* Directeur: L. Chnstophersen. Hoofdredacteur: G. E. de Winter. DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE: N.V. NOORDHOLLANDSE PERS 1945 X.O. Redactie en Adm.: Ach ter dam 20. tel. 2274.Advertentle-afd.: Langestraat IS, tel 3971. De Alg. Ned. Bond van Gepensiorieer- den der Ned. Spcorwegen hebben, ge zien de nood van vele gepensionneer- den den minister van Binnenlandse Zaken met de grootste aandrang ver-* zocht de uitkering der pensioenuitke ring 1946 te bespoedigen. TéN van de interessante nummers van ons radioprogramma is stel lig de Zondagavondse uitzending van de „Radio-Olumpus". De Olumpische goden worden telkenmale gevormd door een aantal .van de beste verte genwoordigers van de Nederlandse intelligentsia. Deze goden krijgen enige door de luisteraars gestelde problemen voorgelegd, waarvan zy niet van tevoren kennis konden ne men. Stante pede moeten zij een antwoord op de gestelde vragen zien te geven. Zondagavond jl. kregen de goden de volgende vraag voorge legd: „Wat denkt U van het oude gezegde, wie de vrede wil, bereidt zich ten oorlog". De eenstemmigheid van opvatting over deze zaak was bij de goden van de „Radio-Olumpos" ongedeeld. .Unaniem kwam men tot de uit spraak, dat zo men althans de vrede oprecht wil men goed zal doen, zich op de vrede voor te be reiden, in plaats vai^ op de oorlog. LIET was prettig een dergelijke per tinente uitspraak voor de vrede te horen. Wij vernemen dit geluid m deze na-oorlogse dagen te weinig. Het is alles voorbereiding tot de oorlog, wat de klok slaat. Aan toe rusting tot de oorlog worden fabel achtige sommen uitgegeven. Het na tionale budget van ons land b.v ■wordt voor ongeveer de heljt be steed voor oorlogsdoeleinden. Men behoeft onze Nederlandse regering niet te verdenken van oorlogszuch- tigheid. Integendeel, wij zijn er va? overtuigd, dat de ploeg yan Beel van een oprechte vredeswil is door drongen. Maar toch deze oorlogs voorbereiding, die honderden rnil lioenen verslindt! Wij horen we eens zeggen: „Als wij in Mei 1940 maar een beter militair apparaa zouden hebben gehad, dan hadden wij wel een heter figuur geslagen. Wij betwijfelen dit ten sterkste Denkt men werkelijk, dat een klein land, als het onze, ooit in staat zo' zijn een militair apparaat cp te bouwen, dat weerstand zou kunnen bieden' aan een tegenstander van een veelvoudige sterkte? Daarom is voor een klein land, als het onze, iedere nationale bewapening tegelijk een nationale verdwazing. En zouden wij beter doen onze schaarse millioenen te besteden voor andere doeleinden als onderwijs, wetenschap en cultu rele ontwikkeling. HAT is de beperkte-nationale-kant van het vraagstuk. Internati onaal is het in deze aera van de atoombom van nog veel ingrijpen der betekenis. Na de vorige wereld oorlog ging er één kreet over de werdld, die van mond tot mond werd overgenomen: „Nooit meer oorlog". In latere jaren is men met enige voorliefde gaan meesmuilen over het primitieve idealisme, dat zich achter deze hartekreet ver school. En inderdaad bleek het „re alistisch'' geloof in de onvermijde lijkheid van oorlogen, sterker dan het idealisme, dat tegen alle bittere ervaringen van eeuwen in, toch wil de blijven geloven in do zachte krachten van de vrede. Tot het laat ste ogenblik hebben de grootste geesten onder ons gewaarschuwd tegen de vreselijke catastrophe, die steeds dreigender werd. Het samen leven der volkeren werd verpest door een nationalisme, dat leidde tot chauvinisme en militairisme in on gekende vormen. Het vuur der vol- kerenhaat werd dag na dag aange wakkerd door een op millioenen be lust wapenkapitaal. ^IE beweert, dat het aspect voor de vrede op dit ogenblik erg hoopvol is; moet door blindheid zijn geslagen. Van een waarachtig streven naar vrede is, althans aan de oppervlakte, weinig te bemerken. Toch mogen wij ons niet laten leiden door een oorlogspsychose. Geloven wij in de komst van een derde wereldoorlog, aan zal niets meer deze kunnen ke ren. Maar wij willen niet opnieuw in oorlog geloven. Willen wij echter met ons geloof in de vrede iets be- reiken, dan zullen wij concrete maatregelen moeten nemen, om de ze vrede te waarborgen. Daartoe is nodig, dat wij ieder nationalisme weten te sublimeren tot het besef, dat slechts een onge deelde wereld de vrede kan verze keren. Dat nationale ontwapening zijn bekroning moet vinden in een in ternationaal afzweren van iedere oorlogstoerusting. Dat het wapenka pitaal voorgoed aan banden moet worden gelegd.. Dat boven de natio nale regering een wereldregering zal moeten staan Een wereldregering, bekleed met voldoende zedelijke en practische macht om haar taak te volvoeren. Aan deze verheven doel einden hebben wji te werken. Deze taken zijn belangrijker dan welke ook. DEWI VeldmaarschalkErhard Milch, voormalig hoofd van de Duitse lucht macht onder Göring.zal binnenkort te Neurenberg worden berecht. Hij wordt beschuldigd van oorlogsmisdaden Zijn verdediger is Dr. Friedrich Bergold, die ook Bormann vérdedigd heeft. Voldoende productie-capaciteit, - tekort aan grondstoffen Voor de oorlog bedroeg het gemiddel de verbruik van zeep en zeepproducten circa 8 kg per hoofd van de bevolking. Hoewel voor 1946 slechts de helft van dit verbruik geraamd was, zullen wij niet hoger komen dan 3 kg per hoofd, aldus dr. E. L. Kramer, directeur var. het Herstel en"Voorziening in een gis teren gehouden radio-rede. De mogelijkheid ligt zuiver en alleen bij het gebrek aan grondstoffen, welke practisch geheel uit het buitenland moe ten komen en aldaar nifet te krijgen wa ren, evenmin als het eindproduct, de zeep dus. De capaciteit van oree industrie is ruimschoots voldoende om aan de bin nenlandse vraag te voldoen. Tabak voor dames Er is waarschijnlijk geen artikel, waar over in de laatste tijd zoveel gesproken en geschreven ls als tabak. Bij de hui dige distributie kost dé" tabaksvcorzie- nirtg reeds enige tientallen millioenen guldens aan buitenlandse betalingsmid delen. Hiermede kunnen de 3 tabakver werkende industrieën, t w. de sigaren, ce kerftabak- en de sigarettenindustrie maandelijks ca. 950 ton ruwe tabak ver werken, tegenover 2.700 ton per maand in 1939. Spreker zelde dat het vast staat dat de geruchten, als zou de tabakskaart voor de dames worden ingetrokken, onjuist zijn. Radiotoestellen Voor 1946 kon de productie van radio's gesteld worden op 260.000 stuks. Hoewel de maximum-productie nog niet gehaald is, zijn wij een heel eind op de goede weg. Binnenkort zal Philips de vooroor- Een motie van de C.P.N. Bij algemene beschouwingen over de begroting van oorlog heeft de heer Schoonenberg (CPN) een motie inge diend, waarin vrijstelling van militaire dienst voor alle onderwijskrachten wordt gevraagd. Gistermiddag is de 20-jarige korporaal B van Wolveren bij het verrichten van opruimingswerkzaamheden door het te vroeg ontploffen van een dynamietpa- troon ernstig gewond Hem werden beide handen jfgerukt, terwijl hij ook verwon dingen aan het gelaat opliep In ernstige toestand ls h" naar het militaire zieken huis te Utrecht vervoerd logse productie weer hebben bereikt Voor het binnenland zullen dit jaar 90.000 radio's beschikbaar komen. Kousen De productie van dameskousen be draagt 480 000 paar per maand, hetgeen neerkomt op nog geen twee paar per vrouw per jaar. Vanzelfsprekend is dit te weinig. Hoewel er voldoende grond stof is, wordt opvoering der productie nog belemmerd door tekort aan machi nale capaciteit en door gebrek aan ge schoold personeel. Schoenen Eind December 1945 bedroeg de schoe nenproductie ruim 440.000 paar per maand, de stijging zette ook in 1946 door en gemiddeld heeft de maandprct- ductie in dit jaar 560.000 paar bedragen Export van schoenen heeft niet plaats gehad, wel import, waaronder 2 millioen paar Amerikaanse schoenen, waarvan ongeveer de helft de consument inmid dels heeft bereikt. De sterk toegenomen productie van ocge schoenindustrie en de import zijn oorzaak, dat in de groct- ste schoenennood voor een belangrijk deel is voorzien. De ministerraad heeft in zijn eergis- termiddag gehouden bijeenkomst de kwestie van de wijziging van het tijde lijk radiobestel behandeld. De ministerraad besloot om de bij dit vraagstuk onmiddellijk betrokkenen ge durende twee weken de gelegenheid te geven in onderling overleg een regeling aan de regering voor te leggen. Wanneer na afloop van deze termijn zou blijken, dat dit overleg geen resul taat heeft opgeleverd, dan zal de rege ring zelf een voorlopige regeling vast stellen met als uitgangspunt een door den minister van O K en W voorbereid ontwerp. De CCD heeft in samenwerking met de Bussumse politie een belangrijke partij Belgische shag in beslag genomen Naar aanleiding van een tip, welke de CCD had ontvangen, werd een controle gehou den op auto's Op de rijksweg hielden zij een militaire wagen aan De militaire be stuurder werd met de auto naar het po litiebureau overgebracht waar bleek, dat zich in de auto 6 plunjezakken vol shag bevonden Najr schatting kon men hier enige duizenden pakjes shag mee vullen Bij het verhoor van den chauffeur kwam aan het licht, dat hij zojuist uit Soest was gekomen waar hij een gedeel te der lading had gelost Deze werd daar in beslag genomen De lading bleek uit Tilburg afkomstig en bestemd voor Amsterdam Nadat Zondag j.1. de heer Max van Poll uit Indonesië naar Nederland was teruggekeerd, arriveerden gastere navond om 18,30 uur de twee andere leden van de Commissie-genera*!, öe heren Schermerhorn en De Boer op Schiphol. Z.< i oordeel zal kunnen geven over de wijgen! prestaties der Republikeinse le ders. Hij wilde uit de aard der zaak slechts weinig hierover zeggen, maar gaf op een vraag toe, dat in de laatste vijf ja ren een opmerkelijke verandering is ingetreden. De douaneloods was in een waar slagveld herschapen. Drommen journa listen verdrongen zich om de commis sarissen, fotografen en radio-verslagge vers betwistten elkaar de voorrang om de aandacht van de leden der commis sie tot zich te trekken. Geen der leden vertoonde neiging veel te zeggen. Prof. Schermerhorn vertelde iets over de reis zelf. maar liet zich over zijn missie met geen en kel woord uit op de vraag van een verslaggever of htj weer spoedig naar Indonesië zou vertrekken, antwoordde Prof. Schermerhorn. dat het wel te verwachten is. Zijn echtgenote is in Indonesië gebleven. -, De heer de Boer meende, dat hij eerst over enige maanden een positief Een nieuwe vereniging Met welk een raffinement de bakfiets en rijwialdieven te werk gaan'om het speurend oog en de sterke arm van de politie te ontgaan, is wel gebleken bij een onderzoek, dat onlangs werd inge steld nadat bij een besteldienst in de Kerkstraat te Amsterdam een bakfiets was ontvreemd. De recherche van het bureau Singel ontdekte in een bestelhuis de bewuste bakfiets, in gedemonteerde staat en gereed voor verzending naar Almelo. Het spoor voerde naar een rijwielhan delaar in Almelo, waar men drie fietsen aantrof, die van diefstal afkomstig wa ren. Verder speurende kwam de recher che terug ln de hoofdstad, waar een Het ontslag-aanbod van Helfrich en Kruis (Van onzen parlementairen redacteur) De hoogste leger- en vloot-functlonaris- sen luit-gen, mr H J Kruis en lult-admt- raal CEL Helfrich hebben niet alleen H M de Koningin medegedeeld met het oog op de veiligheid der aanwezige troe pen geen verantwoordelijkheid te hun nen dragen voor de bepalingen ln de ontwerp-overeenkomst van Cherlbon, waarbij de stopzetting der troepenzen dingen Is overeengekomen, maar boven dien van deze stap kennis gegeven aan de pers Zij hebben dus niet afgewacht of de Kroon hun ontslag zou aanvaar den of ben zou bevelen hun militaire be langen aan de algemene Rijkspolitiek' ondergeschikt te maken ZU hebben bier mede de sfeer, waarin binnenkort de belangrijke beslissingen terzake van In donesië door dit optreden, voordat H M nog de Commissie-Generaal zelf hfeeft gehoord, zeker niet bevorderd. De vacature-Ringers (Van onzen parlementairen redacteur) Het staat wel vast dat ln de minister post voor Openbare Werken en Wederop bouw, waarvoor lr Rlngers heeft be dankt. niet zal worden voorzien, alvo reus een beslissing over de resultaten van de Commissie-Generaal ls genomen Het 3000 ton metende vrachtschip Triton, het tweede voor de KNSM in Canada gebouwde schip, is Zaterdag Jl te Montreal te water gelaten. De twee in Canada g?bouwde schepen zullen worden gebruikt voor diensten op West- Indië. heel complot zich met de Lucratieve handel in gestolen rijwielen bezig bleek te houden. De eerste oogst, die de po litie bij het oprollen van deze groep dieven en helers in handen viel, bestond uit 2 bakfietsen en enige rijwielen. Acht personen zijn intussen aangehou den. van wie er inmiddels vijf zijn voor geleid. Het onderzoek is nog gaande De 91ste zitting van het .Japanse parlement is hedenmorgen offciëel ge opend Tijdens deze buitengewone zit ting. die een maand zal duren, zullen aangelegenheden, verband houdende met de nieuwe grondwet, besproken worden. Tevens zal een beslissing wor den genomen ten aanzien van het lot der keizerlijke familie Een nieuw stripverhaal Het verhaal van Humpo-Hotsflots nadert het einde. Vrijdag as. begin nen wij met een spannende geschie denis „Demoneneilard" (Bill en George, twee dappere Amerikanen). Wij twijfelen er niet aan of dit ver haal zal zeer in de smaak vallen. DE PRA te Amsterdam heeft J L A Pereman gearresteerd. Pereman wordt de Belgische Blokzijl genoemd. Hij is ie Jetbe in België geboren en werd tot Nederlander genaturaliseerd. Hij is reeds tweemaal ter dood veroordeeld, éénmaal na de vorige* oorlog en éénmaal in 1945, terwijl hem tevens een boete opgelegd werd van vijf millioen francs. Men houdt rekening met de mogelijk heid. dat de Belgisch" regering zijn uit levering zal vragen wegens gepleegde oorlogsmisdaden, De Amerikaanse regering heeft ge weigerd de uitslag van de Roemeense verkiezingen te erkennen en beschuldigt de Roemeense regering in dat verband van terreurdaden en manipulatie met kiezerslijsten. Districtsraden voor het consument encrediet vergaderdén Gistermiddag kwamen in de Trouwzaal van het Stadhuis de afgevaardigden vart de dïstrictradên voor het Consumenten- crediet van vele omliggende gemeenten bijeen. Onder voorzitterschap van wet houder Baklspr en bijgestaan door den secretaris van de districtsraad Alkmaar voor het consumentencrediet, den heer J F H Plas, werden diverse punten be sproken, die naar aanleiding van een uiteenzetting vao den heer J W G A Hoedt, inspecteur van Centraal Bureau voor* het consumentencrediet ter tafel kwamen. De heer Hoedt schetste eerst de ideële kant van de zaak, waarbij hij erep wees dat de afbetaling secondair is, primair is de regel: wat Is er nodig. Het consumentencrediet is bedoeld voor hen, die door de tijdsomstandigheden niet in staat zijn de hoognodige duurzame ge bruiksartikelen aan te schaffen. Spre ker wees o.m op het verschil, dat ten aanzien van het crediet bestaat tussen de grotere steden en de kleinere ge meenten. In Amsterdam bijv. bestaat een dergelijke animo, dat men hier moest overgaan tot personeelsuitbreiding om alle aanvrager} af te werken. De heer Hoedt deelde voorts mede, dat deze „vorm van verjtapte loons verhoging" de regering komt te staar, op 80 millioen gulden. Het gehele vraag stuk wordt slechts twee jaar in beschou wing genomen: eind 1948 wordt er een streep getrokken door" alle rekeningen van het consumentencrediet Wat de practische kant van het vraagstuk be treft, drong spreker aan op een grote soepelheid ten aanzien van de aanvra gers. Uit zijn uiteenzetting bleek voorts, dat het thans nog geblokkeerde geld binnenkort vrij komt voor zover nodig voor de noodzakelijke levensbehoeften, hetgeen in de geest is van het corsu- ftientencrediet. Bij het stellen van vragen docr diverse afgevaardigden bleek, dat er ook in deze omgeving nog werkgevers zijn, die hun arbeiders het aanvragen van een cre diet verbieden. Zelfs werd met gr.tslag gedreigd Deze a-sociale houding - of zij nu voortspruit uit de eerzucht van den werkgever of uit zijn afwijzende hou- dign tov de huid'ge rbgertng^ is ten scherpste te laken. *92*0, VOLKSUNIVERSITEIT De heer W. C. van Meurs, oud-hoofd redacteur van ,.De*Javabode", te Bata via, die een lange journalistieke loop baan in Ned. Indië had, keerde begin Juli var-i dit jaar naar ons land terug. Het onderwerp dat hij voor de leden van de Volksuniversiteit zal behandelen is van bijzondeF actueel belang, nu de Commissie-Generaal en de Indonesische delegatie ten aanzien van de ontwerp overeenkomst tussen de Ned. Regering en de Regering der Republiek tot over eenstemming zijn gekomen. De heer van Meurs zal, na een over zicht te hebben gegeven van de toestan den en verhoudingen in Ned. Indië kort voor de oorlog en gedurende de Japanse bezetting, uitvoeriger de gang van zaken bespreken, zoals deze, sedert de bijeen komst op de Hoge Veluwe, via de cot> ferenties te Malino en te Pangkal Pi nang, en de onderhandelingen te Linggad- jati, bij Cheribon, hebben geleid tot de overeenkomst, welke te Batavia werd geparafeerd. Vervolgens zal de spreker de verdere ontwikkeling in de verhou ding en samenwerking van het Konin krijk der Nederlanden en de Verenigde Staten van Indonesië, in de te vormen Unie, bespreken, om daarna te eindigen met een beschouwing over toekomstmo gelijkheden en -verwachtingen. Alkmaarse musiclus overleden Op 66-jarige leeftijd is te Nieuw Loosdrecht overleden de Alkmaarse musicus H. A, Maas, oud-direceur van de stedelijke* muziekschool en van het stedelijk muziekcorps. De heer Maas schreef verschillen de werken voor fanfare- en muziek corpsen en maakte meermalen deel uit van de jury bij muziekconcour sen. Overpeinzingen van een holelzoeher in Haddersiield Engelse hoofdbrekens over de uilslag Oiee speciale verslaggever telefoneer de vanmorgen uit Huddersfield: Ik ben er: Georg Hotel, Huddersfield. Yorkshire. Wanneer U dit leest, zal hel mij. nu uitslag reeds bekend is. hopelijk niet kwalijk genomen wor den. dat mijn eerste daad in dit „Pro vincienest" was het zoeken naar een goed hotel, het tellen van de sigaretten- winkels in de omgeving van dit lust oord en het informeren naar de telefoon En niet het bezoeken van het Hudders- field-Stadion, waarop „slechts'" een goede 70.000 toeschouwers een plaatsje kunnen vinden Want het lijkt allemaal zo gemakke lijk te telefoneren uit „een" hotel. Maar de Nederlandse journalisten, die Hud dersfield onveilig gemaakt hebben met hun speurtochten naar hotels-met-ham- and-eggs zullen over een paar jaar nog spreken van de nachtelijke martelgangen om een bed, een kraan en een dragelijk ontbijt. Het ls voor sommigen onder ons een lijdensweg geworden van de ene straat in en de andere uit. Er waren ge luksvogels, die zo uit het station als een vogeltje een nestje vonden; maar helaas behoort uw verslaggever tot het soort ziende blinden, voor wien leder huis, zelfs dat met het bordje „Hotel" tets weg heeft van een gevangenlis Tenslotte is voor de hongerige en sla perige zelfs een harde bank een heerlijk bed. Dat zullen we vandaag de Engelse Verslaggevers ook duidelijk maken, die 1c Londen het praatje hebben rondge strooid, dat ons Nederlands elftal tien tallen eieren en diverse hammen bij zich had als aanvullirtg op het Engelse menu. Alsof die Engelsen geen eieren var. bloembollen (want die hadden onze iongens wel bij zich!) kunnen onder scheiden. En toch heb ik mij direct bewust be smet met de E-geland-Nederland-ziek te, die niet alleen vandaag zal heersen over de radioluisteraars en morgen on ze krantenlezers nog te pakken zal heb ben, maar ook reeds zijn klauw heeft uitgestrekt naar de 100,000 inwoners van Huddersfield. Wie zal er winnen 7 vroeg ik met een brutaal gezicht aan den kelner. Hij monsterde mij min zaam en achter uit ziin keel rolde de sierlijke zin „Englanó', sir, England rules the waves". „Ja. ja", kankerde een landgenoot van mij. die 'de eer had gehad het veld te mogen aanschouwen, „zeker de moddergolven die „the grounos" hebben herschapen in een vijver". Maar zo erg kan het niet zijn, hoe de klei hier ook ls geworden na drie weken regenMaar modder of geen' modder, ik zie geen enkele re den waarom Vermeer den z.g. machti gen Lawton niet kan „houden"' en waarom Bergman in de zelfde vorm als Zondag tegen D H C keeper Swift niet eens een keertjeNee, ik ga te ver, want U weet al of Bergman ehSwift heeft gepasseerd. Geen Engelsman overigens, die wer kelijk twijfelt. Wij worden niet voor vol aangezien De enige grap. die de Tommies zich over de uitslag willen permitteren, is de vraagwordt het 1—0 of 6—0? Maar we zullen voor vandaag wel eens kijken, wie er meer moed hebben, zij, die 'tt zo goed weten of wij, wit- broekjes, die 't nog moeten leren „Oranje Hotel" Er zal wel niemand zijn, die bij het lezen van deze woorden erenaam voor de gevangenis te Scheveningen niet denkt aan de begrippen verzet en offer. Velen onzer beste vaderlanders hebben daar. tussen kruisverhoor en marteling, dagen en nachten gevangen gezeten, tot hun celdeur voor de laatste maal geopend werd. Buitenergens in Nederland, wachtte een executie-peleton. Ter nagedachtenis van hen zal nu aan de gevangenis een monument worden aangebracht. Daartoe heeft zich in 's-Gra- venhage een Comité „Oranje Hotel" ge vormd, dat zich tot "de beurgemeestera In ons land heeft gewend, met het ver zoek, in hun gemeenten een collecte voor dit sympathieke doel te doen houden. Op uitnodiging van onzen burgemeester heeft zich ln Alkmaar een Comité van Aanbeveling gevormd, waarin "de vol-\ gende personen zitting hebben: prof mr- A Koelma, burgemeester: G van Slinger land, lo-burgemeester; J Asjes: M Coerta wethouder: ds J Dtkboom; J Dreeuws, commissaris van politie; dr G Hoeneveldt G H Hoijtink; J Th Jacobs, deken: ds C von Meijenfeldt; J H Meijer: J F H Plas, directeur Gem Bur van Sociale Zaken; ds F W Rappold; ds P. C Roodenburg: G Rooker; w C Rijpma, hoofdinspecteur van Politie; mr A Schenkeveld: J M van Zanten Het ligt ln de bedoeling de tot dat doel bestemde geldinzameling te houden in de week van 28 November tot en met 4 De cember a.s., door ln verschillende winkelt collecte-bussen te plaatsen. Wij twijfelen er niet aan, of iedere ware Nederlander zal zijn steentje willen bij dragen voor het grote doel: een Nationaal monument ln het „Oranje-Hotel" te Sche veningen. Aan U, Alkmaarders, de daad Geeft met milde hand! Archivaris Wortel 25 jaar in gemeentedienst Op 1 December zal het 25 jaar gele den zijn dat de heer Th Wprtel als klerk aan het Gemeentearchief werd verbon den. Hij is Alkmaarder van geboorte en bezocht hier de HBS. Toen de Gemeen te-archivaris de heer N J M Dresch in November 1937 was overledfen. werd de heet Wortel in April 1938 tot zijn op volger benoemd, nadat hij deze betrek king reeds verschillende maanden had waargenomen. Van zijn hand verscheen ■het fraaie boekje „Oud-Alkmaar" in de Heemschutserie. Voorts schreef hij eni ge artikelen in het Tijdschrift voor Oud- Wkstfriesland „De Speelwagen", waar van hij redacteur is. Maandag 2 December zal de archiva ris 's middags om half drie door B en W gehuldigd worden, na afloop zal er om half vier in de Polderkamer van het Stadhuis een receptie worden gehouden. TROPENADEL Het grote successtuk van Henri vaa j, Wermeskerken blijft nog altijd tot die V stukken behoren, welke door de jaren J heen steeds veel belangstelling trekken en dientengevolge telkens weer opge voerd worden. Een geroutineerd stel artisten zoals Harry en Beppy Boda, Clara Visscher, Frans du Mee, Jan Nooy ea. zullen de verschillende rollen vertolken, zodat men op een recht vrolijke avond kan rekenen. WAARSCHUWING VOOR DE WINKELIERS! De Commissaris van Politie te Alkmaar vestigt nogmaals de san- dacht van winkeliers op de slui tingsuren in verband met de bepa lingen der Winkelsluitingswet 1930. I. Winkels mogen geopend zyn: a. op de eerste 5 werkdagen der week van 5 uur voormiddags tot 6 uur namiddags; b. op Zaterdag van 5 uur voormid dags tot 7 uur namiddags. II. Winkels moeten gesloten zijn op Zondag, behalve die winkels, waar uitsluitend of in hoofdtak, hetzij vis, hetzij fruit, hetzij één of meer der navolgende waren: brood, banket, suikerwerken, chocolade ten verkoop in voorraad zijn, gedurende ten hoogste 4 achtereenvolgende uren. Deze winkeliers moeten in het be zit zijn van een door de Politie ge waarmerkt p' - chrift, waarop zijn aangegeven de uren van openstelling van hun winkel. Inlichtingen over de Winkelslui tingswet 1930 worden te allen tyde verstrekt aan het Bureau van Poli tie, Afd. Bijzondere Wetten, Ka mer no. 5. Bijeenkomst Oiid-A!kmaar Gisteravond werd door de Vereniging „Oud-Alkmaar" een druk bezochte bij eenkomst gehouden ln Hotel „Irene" De heer Th Wortel hield een interessan. te lezing over „Alkmaar in de zeven tiende Eeuw", één en ander toegelicht met een aantal uitstekende lichtbeelden. Spreker schilderde achtereenvolgens het stadsbeeld, zoals dat In de gouden eeuw telkens weer verfraaid werd en de grote activiteit van de Alkmaarders op het ge bied van handel en industrie. Tenslotte liet spreker enige bekende Alkmaarse figuren uit de gouden eeuw de revue passeren. De heer H_ Rlngers, voorzitter van „Oud- Alkmaar" dankte den heer Wortel voor zijn lezing en bood hem zijn gelukwen sen aan met het fèit, dat de heer Wor tel Zondag a.s. 25 jaarfals stads-archl- varlj^bij de gemeente Alkmaar werk zaam is. Een kleine blijk van waardering werd den jubilaris aangeboden, terwijl mevrouw Wortel bloemen ontving. Na de pauze voerde de heer H Rlngers het woord over. „Wollebrandt Geléynsz de Jongh".

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 1