Internationale controle op atoomenergie Krijgt Alkmaar binnenkort een sintelbaan? Houten huizen in ruil voor vis en groenten Bswemwl Ontploffing in Den Haag De vijfdaagse werkweek Amsterdam betaalde „De Gouden Slang" Arrestaties in Spanje Roofoverval in Den Haag Cabaretiers gezocht! Een buurtvereniging VRIJDAG 6 DECEMBER 1946 9e JAARGANG No 263—226 Directeur: Th. W, Rejjnders Jr. Hoofdredacteur: G. E. de Winter. kmaardei DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE: N.V. NOORDHOLLANDSE PERS 1945 I.O. Redactie en Adm.: Achterdam 20. tel. 2Z74.Advertentie-afd.: Langestraat 15. tel 3971» Nieuw Amerikaans plan ingediend Esperanto op school Op de vooruitstrevende school van Ir. Kees Boeke te Bilthoven, waar ook deTfederlandse prinsesjes on derwezen worden is, na een langdu rige stagnatie door de oorlog, weer begonnen met het onderwijs in het Esperanto als grondslag voor de studie van andere talen. (Uit: „Heroldo de Esperanto".) Kolentransporten in het Ruhrgebied Nabij Dortmund zijn 25 personen door Britse troepen en Duitse politie gearres teerd toen een menigte van 500 man, bezig met het plunderen vail een kolen- trein, uiteengejaagd werd. Het plunderen van kolentreinen in het Ruhrgebied blijkt toe te nemen. Men is van oordeel, dat deze gestolen steen kolen ln de zwarte handel verdwijnen. Uitbreiding Sportpark met 3 velden en een tribune Er zal wel geen Alkmaarse sportliefhebber rondlopen, die niet een beetje trots is op het Gemeentelijk Sportpark. En zijn trots zal de laatste maanden niet weinig gezwellen z(jn, toen hg vernam, dat Alkmaar misschien op dit Sportpark een sintelbaan krijgt, een sintelbaan, waarop paarden- en motorraces zullen kunnen worden gehouden, maar waarop ook athletiek zal kunnen worden beoefend. „En ook wielrennen", zo deelde ons den speciaal met het Sportpark belasten wethouder _Bakker in een vraaggesprek tot onze verrassing mede. Want de baan zal de respectabele lengte krijgen, van 650 meter; de breedte is geprojecteerd op 9 meter. De wielerwegwcdstrgden zou den dus in den vervolge niet meer op een kort traject in het Blockhovepark behoeven gehouden te worden, maar kunnen duizenden trekken naar het Sportpark. De voordelen, die een sintelbaan heeft boven een grasbaan, zijn vele. Het voor naamste is wel de onafhankelijkheid van de weersgesteldheid. Wat dit betekent voor de paardensport is niet te bereke nen, vooral aTè men weet, dat reeds de grasbaan in Alkmaar de enige ln ge heel Nederland was, die financlël uit kwam. Daarbij komt nog, dat er een grote kans bestaat, dat de totali^ator binnenkort op de banen kan terugkeren. De Tweede Kamer zal zich n.1. uitspreken over dit vóór de paardensport onontbeerlijke in strument. De heer Bakker wees ons op Ge voor- en nadelen, die aan de toto zijn verbonden. Het gokken staat n.1. op de voorgrond Daartegenover staat het feit, dat zonder toto de paardenfokkerij on mogelijk een hoog peil kan bereiken, ter wijl voorts de overheid te allen tijde toe zicht kan uitoefenen op dit „gokken" Wat de toto voor Alkmaar betekent, is duidelijk voor een leder, die wel eens de duizenden heeft gezien, die op een mid dag onze stad bezoeken ter gelegenheid van de „courses". Maar een sintelbaan opent méér pers pectieven. Enige maanden geleden heeft het Sportpark de primeur gehad van avondwedstriiden.voor paarden. Welk een belangstelling er gewekt kan worden, wanneer de gehele baan met een licht installatie zou kunnen worden voorzien, valt niet te overzien. De Alkmaarse voet ballers en zwemmers die naar Engeland zijn geweest en te Bristol de steden-wed strijd tussen motorrenners van Bristol en Newport hejjben aanschouwd, zouden hierover kunnen meepraten. Wie zullen de 800 gelukkigen zijn? PLAATSELIJK NACHTVORST In de nacht en ochtend plaatselijk vorst; tijdelijk toenemende bewolking met op vele plaatsen nevel of mist. Geen neerslag van betekenis. Weinig wind. (Van onzen specialen verslaggever). Zoals bekend heeft de regering 800 houten huizen ln Oostenrijk aangekocht en betaald met gedroogde groente en vis. Dit land kan blijkbaar even goed geconserveerde levensmiddelen gebrui ken als wy geconserveerde huizen- De woningen, hoofdzakelijk bestemd voor de geteisterde gebieden, zullen door de regering direct aan getroffenen geleverd worden voor 5000. De kosten van de ontbrekende fundering, vloeren, schoor steen, sanitairo installatie e-d. worden begroot op oen gelijk bedrag, zodat de totale prys 10,000 zal bedragen. By de financiering kan van overheidssteun ge bruik gemaakt worden, zoals een ten dele renteloze hypotheek (voor oorlogs slachtoffers bestaat een nog gunstiger regeling) De eerste serie van deze Weense huizen wordt medio December ln ons land verwacht. Het interieur. DOOR de deur komt men in eer» Cinke hal. Daar omheen bevinden zich een huiskamer van 4,30 bij 5 meter; een gerieflijke keuken met een kelderkast of, indien gewenst, een kelder; een stu deervertrek en een garderobe met W.C- en .trap naar boven. Via de woonkamer betreedt men een eethoek, welke met een gordijn afgesloten kan worden. Het gehele huis heett een oppervlakte van 8 bij 9 meter. De grote slaapkamer boven is ongeveer vier meter in het vierkant. Twee kleinere vertrekken kunnen vijf bedden bevatten en zijn evenals de grote voorzien van een kast. Daar in de grote slaapkamer lits-jumeaux en een kinder bed kunnen staan, biedt de woning dus aan een gezin met zes kinderen eer» on derkomen. Ook een badkamer ontbreekt riet. Goed in de verf gehouden gaan deze houten woningen jaren mee. Zij zijn dus niet als noodwoningen te beschou wen. Integendeel de 800 huisjes geven niet alleen hoop op uitkomst aan en kele duizenden bunker- en kippenhok- bewoners. Ook aan in étages opeenge hoopte stedelingen bezorgen deze prac- tisch ingerichte landhuisjes wensdromen beginnend met„Even buiten de stadsdrukte een vrij huis met een gras veld voor de kinderen in plaats van een tweehoog-achterbalkon. Maar hoe krijgt men een toewijzingsrëlatie en tienduizend gulden? Donderdagavond omstreeks 6 uur heeft zich in het perceel Prinsegracht 266 te Den Haag een ontploffing voorgedaan ln een woonhuis gelegen boven een garage. De bewoner van het huis, de heer E G J Boeris tengevolge van die ontploffing overleden, zijn vrouw werd zwaar ge wond. De schoondochter, die licht ge wond werd, slaagde prin met haar baby het huis aan de achterkant te verlaten. De achttienjarige dochter sprong aan de voorkant uit de woning. Het dienstmeisje van de familie, dat zich op de 2e étage bevond, heeft langs de normale weg het huis verlaten Ook zij werd gewond. Alle gewonden zijn naar een ziekenhuis over gebracht. Omtrent de oorzaak van de ont ploffing tast men nog in het duister Nader wordt gemeld, dat een tot nu toe onbekend persoon een pakje bij de fam de Boer had afgegeven. Toen de „surprise'' werd uitgepakt volgde een hevige ont ploffing, De politie heeft de zaak in on derzoek. IJzeren scherven zijn gevonden ln plafond en muren van de kamer. De minister van sociale zaken heeft naar aanleiding vbn talrijke verzoeken, die van de zijde van werkgevers en werk nemers worden gedaaiv om vergunning voor een 5 daagse werkweek, dit vraag stuk voorgelegd aan de Stichting van de Arbeid De Stichting heeft 'op haar beurt advies gevraagd aan een speciaal voor dit onderwerp ingestelde kleine commissie, die het van alle zijden ln beschouwing heeft genomen. Dit overleg, zomede het advies van den directeur-generaal van de arbeid, hebben den minister geleid tot het standpunt, dat verzoeken tot invoering van de 5-daagse werkweek in het algemeen zullen worden afgewezen. Onder de tegenwoordige om standigheden toch moet ernstig worden gestreefd naar een opvoering van de arbeidsproductiviteit. Een verdeling van de werkweek over 5 dagen zou verlenging van de arbeidsdag met zich brengen. Dit zal in veel gevallen leiden tot een voor de arbeidsproductiviteit nadelige arbeidsmoeheid Slechts bij hoge uitzondering zal daar om een verzoek tot invoering Ger 5- daagse -werkweek voor Inwilliging ln aan merking kunnen komen. Kort maar krachtig Radio Moskou méldt, dat men 'in metaalfabrieken in de Oeral begonnen is met massa-productie van rose-achtig staal. Het zal vooral gebruikt kunnen worden voor monumenten en gedenk tekens. In Griekenland is een nieuw wets ontwerp opgesteld voor teruggave van Joodse eigendommen, die tijdens*' de Duitse bezetting in beslag genomen of geblokkeerd werden. Het Amerikaanse ministerie ¥an landbouw deelt mede, dat de Brit.se zóne in het eerste kwartaal van 1947 120.000 ton meel zal ontvangen. De V S. zijn van plan om in dezelfde perio de ook meel naar 9 andere landen, w.o Nederland, dat 32,000 ton zou krijgen, te zenden. critische opmerkingen over de te kleine ramen en over.... houtverspilling. Waarom geen houten planken voor stenen huizen gekocht? Terwijl men zich alom inspant om hout door beton, ijzer of ander materiaal te vervangen, doet men hier het omgekeerde en ge bruikt men het kostbare hout voor muren. Waar blijven de protesterende steenfabrikanten en houthandelaren? BERNARD BARUCH, de Amerikaanse afgevaardigde by de commissie voor atoomenergie der V.N-, heeft tgdens de bg eenkomst van gisteren een nieuw plan voor de controle op de atoom energie Ingediend. Hy stelde voor de internationale con trole te .regelen by een verdrag, dat door alle leden der V. N- zal kunnen worden getekend. Allen zullen gelgke rechten én verplichtingen hebben. Con trole zou dienen te geschieden door een krachtig internationaal lichaam in het kader der V-N., dat tevens zou zorgen voor de uitwisseling van wetenscliappe- iyke gegevens over atoomenergie voor vredelievende doeleinden. VERTEGENWOORDIGERS van het lichaam zouden in staat moeten worden gesteld in alle aangesloten landen on gehinderde contröle uit te oeefnen. Het fabriceren, bezitten en gebruiken van atoomwapens dient te worden verbo den. Overtredingen van het verdrag moeten door het in te stellen lichaam 30 miilioen voor Duitse bezetting Voor zover de kosten van de Duitse bezetting thans nog na zijn te gaan (lang niet alles Is geregistreerd) blijkt thans, dat alleen het gemeentelijk bureau „vorde ringen Duitse, weermacht" de hoofdstad bijna 30 miilioen gulden heeft gekost. Van Mei 1940 tot Maart 1945 heeft dit bureau aan de burgerij voor onderbren ging van bezettingstroepen, automate riaal enz f 16,885,000 uitbetaald. Bovendien legde de „Wehrmacht" op talloze Nederlandse bezittingen beslag In totaal werd voor f 12,980,000 „gefordert". Ook dit bedrag heeft het genoemde bu reau destijds aan gedupeerden uitbetaald. Deze bedragen werden door de Neder landse Bank op cheques aan het gemeen telijke bureau uitbetaald en maken thans deel uit van de vorderingen, die Neder land heeft op Duitsland. Commissie-Generaal en Ministerraad De ministerraad heeft gisteren van half 10 tot half 2 een bespreking ge houden met de Commissie-Generaal. Deze gemeenschappeiyke bespreking werd 's middags voortgezet tot half zes- Hedenmorgen om negen uur werden de besprekingen hervat. De regering streeft er naar a-s. Dinsdag in de Tweede Ka mer een verklaring betreffende de over eenkomst van Linggadjati af te leggen- FEUILLETON Apotheek 38) Verwonderd en bijna angstig zag zij hem op dit ongebruikelijke uur binnen treden. ,.Is er iets onplezierigs?" vroeg ze in spanning. „Zie ik er uit als een onheilsbode?" klonk zijn schertsende wedervraag en hij kwam naast baar zitten. „Ik kom integendeel als brenger van een tijding die u gelukkig zal maken. Raad u maar eens „De vervulling van mijn liefste wens, Gaston? Madeline Moreux en jij Ze zweeg, bevreesd een ijdele hoop uit te spreken, haar bleekgrijze, meest al koele ogen glansden van innerlijke opwinding. „U hebt het bijna geraden. Mama. Wat Madeline en mij betreft, zou ik u de verheugende zekerheid kunnen geven, Naar de Madrileense politie gisteren bekend maakte, zijn 4 personen, die ver dacht worden van het plaatsen van bom men in kruidenierswinkels, gearresteerd. Een vijfde, die de leider zou zijn, werd doodgeschoten. Volgens de politie ope reerden zij onder bevel van de commu nistische partij Uit Malaga, in Zuld-Spanje, kwamen berichten van schietpartijen tussen de burgerwacht en personen, die „bandie ten" werden genoemd. Volgens deze be richten zijn twee leden van de „bende" waaronder de leider, en drie leden van de burgerwacht gedood Een boer, die de verzetslieden onderdak zou hebben ver leend werd samen met zijn dochter ge arresteerd. Er zouden zich verder nog twee andere Incidenten bij Malaga hebben voorgedaan, waarbij personen, die, volgens onbeves tigde berichten linksen zouden zijn, trachten te landen met schepen, die con trabande bevat zouden hebben Een bui> gerwachi werd gedood en twee burgers ernstig gewond. Bidault niet gekozen Georges Bidault, candidaat gesteld door de katholieke Mouvement Republlcain Populaire, heeft in de Assemblee niet de vereiste absolute meerderheid voor het premierschap behaald Hij kwam niet aan de 310 stemmen, maar behaalde er slechts 240. aan de veiligheidsraad worden gerap porteerd. Overtreders dienen onmiddel lijk en streng te worden aangepakt. De permanente leden van de veilig heidsraad dienen overeen te komen, hun recht vair veto niet te gebruiken ter bescherming van overtreders. Baruch verklaarde, dat de Verenigde Staten veel gelegen is aan de, medewer king van de Sowjet-Unie, doch dat .zij niet van de grondprincipes zouden af wijken, ook al zouden zij alleen komen te staan. Amerika wenst slechts een doeltreffend plan te aanvaarden. Spxeker drpng aan op. het ^betrachten van spoed, want, zo zeide hij, uitstel kan de dood betekenen. „Het uitschake len van oorlog behoort zeker tot de mo gelijkheden", aldus Baruch. Gastransportleiding van Hoogovens naar Hoorn Op de gewijzigde begroting van Economische Zaken wordt voor de aanleg van de gastran sportleiding tussen de Hoogovens te IJmuiden en de gem.'Hoorn, via Velsen en Alknjaar, een be drag begroot ad *700.000. Het ligt in het voornemen deze aan leg voor rekening van het Rijk te doen geschieden en de kosten tzt aan de belanghebbenden in rekening te brengen. Tevens is een bedrag ad 20.000 benodigd om 175 km „Army-petrolpipe" tot een deugdelijke gasleiding te transformeren. Ook deze kosten zullen tzt worden doorberekend. Woensdagmiddag heeft bij de Juwelier S, op het Plein te 's-Gravenhage een roofoverval plaats gehad. Een man met een vuurwapen ln de hand drong de winkel binnen. HU dwong het personeel in een hoek van de winkel te gaan staan. Van een tableau nam 'hij een gouden armband, bezet met juwelen ter waarde van f 1800 weg, waarmede hij de winkel verliet. Hierna heeft het personeel door de Korte Houtstraat en Korte Koediefstraat den man achtervolgd. Hij wist echter, ua enige schoten op zijn achctervolgers gelost te hebben, te ontkomen. Het signalement van den man luidt: on geveer 24 jaar, smal bleek gezicht, onge veer 1,78 m lang, gekleed in een muis grijze tweedjas. Iemand uit 't ter plaatse aanwezige publiek heeft vermoedelijk waarnaar u zo verlangt, maar daarvoor zijn niet twee nodig, maar drie. En in dit geval heeft de derde, ik zou willen zeggen de gewichtigste stem, namelijk die van haar vader „Dat kan men niet vooruit zeggen Vaders van enige dochters hebben dik wijls zulke .eigenaardige opvattingen". „Wanneer denk je je die zekerheid te verschaffen?" „Waarschijnlijk vandaag nog, mama. Begeleid u me maar met uw goede wensen". „Van harte, jongen!" Hij bracht'haat hand aan zijn lippen en toen hij de kamer uitging, keek ze hem na met een zachte blik. Paul Moreux was in het algemeen geen man van wisselende stemmingen. Hij verheugde zich In een onverwoest bare opgewektheid. Tot Madelir»e's verwondering stond het gezicht van haar vader dien och tend,. toen hij aan de ontbijttafel ver scheen, een beetje betrokken. 'En hoe gaarne wilde ze met hem praten over gisteravondEr waren nog enkele andere gasten geweest, maar Gaston had zich vrijwel uitsluitend met héér beziggehouden. En bij het afscheid.. Öeneraal Mac Arthur, opperbevel hebber van. de geallieerde troepen in Japan, heeft de Japanse regering nog eens op het hart gedrukt, dat zij zich slecht via het algemeen hoofdkwartier met officiële vertegenwoordigers van buitenlandse regeringen in verbinding mag stellen. Mac Arthur haalt voor beelden aan van direct contact tussen leden van buitenlandse missies en de Japanse regering ter verkrijging vai» inlichtingen en voor officieel zaken doen. Johan Nygaardsvold, de voormalige Noorse eerste minister voor en tijdens ce oorlog, heeft in een brief aan het Noorse parlement een staatsgeding te gen hem geëist op grond van beschul digingen, die vervat zijn in een rap port van officiële commissies van on derzoek. Drie voormalige ministers wor den ernstig beschuldigd. Uit Saloniki wordt gemeld, dat „anarchisten" op 3 December aanslagen hebben gepleegd op spoorwegen ten Noorden van de stad. De uitbreidingsplannen- De aanleg van een sintelbaan kost gras land van het Sportpark. Daarenboven is het om diverse redenen noodzakelijk, dat dit terrein op de een of andere manier wordt uitgebreid. De heer Bakker bracht bovendien het standpunt naar voren, dat alle Alkmaarse verenigingen ln Alkmaar Al bert Stara, lid van 't Hebreeuws# comité van nationale bevrijding, waar- van gezegd werd, dat het relaties onder houdt met de Joodse verzetsorganisatie Irgoen Zwai Leoemi, heeft verklaard, dat de Britse regering „zeer binhen- kort" de onafhankelijkheid van Palestina zal uitroepen. hun domicilie moeten hebben. Met tertijd zal er derwegen een uitbrei ding van het bestaande Sportpark komen, waarbij er een hoofdveld van dezelfde kwaliteit als het bestaande eerste veld met tribune en twee an dere velden zullen worden aange bouwd. De nieuwe tribune zal aan de Westkant ge.plaatst worden in tegenstelling tot het ongetwijfeld goede gebouw, dat tegen woordig het Sportpark siert en dat de gemeente indertijd de som van f 80.000. kostte. Wanneer al deze plannen verwe zenlijkt zullen worden, staat vermoedelijk alleen in de sterren geschreven. Er is in ons land op het ogenblik nu eenmaal een groter tekort aan woningen dan aan tribunes e.d. en wat het zwaarst* ts, moet het zwaarst wegen. De mogelijk heid bestaat echter, dat zeer binnenkort met de aanleg van de sintelbaan zal kun nen worden begonnen En de Jeugd? Het is absoluut noodzakelijk, dat 'er ook een uitbreiding komt van het aantal speelvelden voor de jeugd, die thans de straat als speeldomeïn heeft uitgekozen, aldus de heer Bakker. De woningbouw vereniging „Rochdaïe" heeft reeds een mooi voorbeeld gegeven met de huur van het veld bij dc K van 't Veerstraat, d'.t nu door allerlei verenigingen tegen een lage Prijs kan worden gehuurd. Op an dere plaatsen ln onze stad moet dit ech ter ook mogelijk zijn, temeer daar het Sportpark ontlast moet worden van de zware bezetting. Iedere dag voetballen en hockeyen talloze scholen op de velden van het Sportpark. In de toekomst, wan neer de sintelbaan ook een gedeelte van de grasbaan heeft „opgeslokt", kan dit onmogelijk voortgang vinden. Er moet trouwens ook wat gevonden worden op het grote tijdsverlies, dat geboekt wordt door de afstand die de jeugd ieder gym- uur tot haar genoegen van de scholen naar het Sportpark moet afleggen. in die kamer voor honderden guldens, als men zou willen proberen deze ar tikelen in geldswaarde om te zetten. Maar het is niet voor geld, dat 1# mensen uit' deze straat gedurende meer dan twee maanden al htm talen ten hebben geraadpleegdhet is niet om geld. dat een van hen van een biskwieblik een poppenwagentje heeft gemaakt en daarbij op het lumineuze idee kwam antennedraad als afzetting te gebruiken. Het is alleen voor de kinderen. Alleen voor "héfi deed een van de buurtleden twee maanden ach ter elkaar in zijn vrije tijd niets an dere dan wat de overigen maakten te beschilderen. Twee maandenen dat alles omdat gisterenavond de kinderen in café „Royal" plezier hadden en om le der cadeau Ah of Oh konden roepen. En we moeten het nog zien dat de jeeps uit de Van Leeuwenhoekstraat minder in kwaliteit, zijn dan die in de Langes£raat te koop zijn. We moeten het trouwens ook nog zien of er in de Breedstraat of op het Ritsevoort ook maar één buurtfeest gevierd kan worg den dat te vergelijken is met dat, wat op het Scharloo is gevierd. Wat is eeri buurtvereniging Een buurtvereniging is een "gemeenschap van mensen, die gezamenlijk en in on derling overleg in staat zijn iets te scheppen. Een buurtvereniging is geen feestcommissie en ook geen borrelin stituut en ook geen toneelschool. Een buurtvereniging is de vereniging van de Van Leeuwenhoekstraat, waar alle bewoners voor Sinterklaas speelden gisterenavond voor de kinderen. Hoeden en petten af. Alkmaarders, voor dit. initiatief Juwelier 1800 gulden .lichter" twee hulzen van afgeschoten pistoolpa tronen opgeraapt Deze alsmede diegenen, die Inlichtingen kunnen verstrekken, wor den verzocht zich te melden bij de cen trale recherche Laan Copes van Catten- burgh 55, 's-Gravonhage. Sirio Cuna, voormalig hoofd van Italiaanse neo-fascisten, is te Genua ge arresteerd toen hij op het punt stond een schip uit Barcelona te verlaten. Een jaar geleden ontsnapte hij uit een ge vangenis te Rome en nam de wijk naar Spanje. Hij wordt door de geallieerde autoriteiten gezocht wegens het be drijven van oorlogsmisdaden. neen, ze hield het niet langer uit, ze moest erover spreken „Papa", begon ze, opmerkelijk leven dig voor haar doen en met schitterende ogen", zal ik u eens wat vertellen? Gaston Brunot komt vandaag, hij heeft het mij gisteren beloofd". „Zo?"- Wat klonk dat koel en- onverschillig. Verschrikt ontmoette Madeline de blik van haar vader. „Schikt het u niet?" Moreux dacht even na. Hij stond van tafel op en na een korte stilte ant woordde hij vriendelijk: „Zeker kind, het schikt mij uitstekend. Hoe laat is hij van plan te komen?" Verlicht ademde Piadeline. „Hoe laat? Dat heeft hij niet gezegd, maar hij weet dat u meestal tegen half een naar huis komt". Toen, plotseling, overrompelend, vroeg haar vader: „Vertel eens, kind, zijn jullie het eigenlijk al eens.... jij ken Gaston'Bru not?" (Wordt vervolgd De Vrye Alkmaarder roept de amateur-tonelisten, cabaretier» en caba retières van Alkmaar en omgeving op voor een binnenkort onder haar aus piciën te houden cabaretavond, waaraan een wedstryd zal zyn verbonden- Deze uitvoering, die waarschyniyk medio Januari zal plaats vinden, beoogt geen concurrentie aan het amateur-toneel of aan de amateur-operette te zyn, maar is juist voortgekomen uit het feit, dat zovele Noordhollanders zich in hun vrye tyd aan de kunst wgden. Dit nu schept de mogeiykheid om een avond van kleinkunst te geven, met het karakter van een cabaret- revue. De bezoekers van deze uitvoering rallen de Jury vormen en de pryswln- naaris) bepalen. De rootwaarden i(jn als volgt: Deelnemers kunnen opvoeren sketches, muziekstukjes, variété-nummers, voorts behoren by een goede cabaret-revue dansnummers. declamaties, liedjes en een conférencier. Deze nummers mogen (de conferencier uitgezonderd), niet langer duren dan 3 tot 5 minuten. De sketches mogen met maximaal 4 personen worden uitgevoerd. Inzendingen, zoveel mogeiyk vergezeld van teksten, moeten voor 20 De cember in ons bezit zön> redactie, Achterdam 20, Deelnemers zullen na ontvangst van hun inzending worden opgeroepen voor een proefaudltie. Er zijn buurtverénigingen en büürt- verenigingen, dwz sommige zijn or alleen maar om één keer in het half jaar een denderende fuif te organise ren, waarbij de meest talentvolle buurtgenoten zich beijveren een to neelstuk op te voeren. AnderR echter en zij zijn niet het talrijkst wer ken gedurende maanden in alle stilte voor een feestje, waarbij alleen de kinderen op iets kunnen rekenen. De borrels zijn schaars evenals de toneel spelers in deze buurten. Maar de kin deren genieten. Er belde ons gisteren een kennis op- „Ga eens naar het café ..Royal" van Leo van de Leijgraaf op het Scharloo en loop een3 rond ln een achterka mer". „Royal" was artistenbeurs lang- en kortharige kunstenaars, gewapend met zakagenda's en potloden, voerden ge heimzinnige gesprekken met elkaar, gaven tips weg alsof het rondjes bier waren en legden met deze attributen de volle want dubbele nadruk op het wooird „beurs"Een artist is tegenwoordig voor alles een zaken man. In de achterkamer werden ons door Leo de wonderen vertoond. De won deren, die doodgewone mannen en vrouwen uit de Van Leeuwenhoek straat een doodgewone straat voor de kinderen uit deze straat had den gemaakt. Er waren kinderwagen tjes, stoeltjes en wiegen-compleet-met dekentjes, er waren jeeps, armband jes en poppenwagens. Griffelkokers, boeksteunen, pakhuizen. Er lag daar

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 1