Ikmaardeï Schoenendistributie in 1947 Emigratie naar Canada Aluminium schepen Drie vliegtuigongelukken in China Een autospuit dook onder.... Conferentie te Den Pasar geëindigd „De Gouden Slang" Havekotte kampioen van Noord-Holland Zaterdag a.s. een grote dag PLAATSELIJK BUIEN Tijdelijk krachtige, meest weste lijke wind, wisselend bewolkt met plaatselijke buien. Normale tempe ratuur voor de tijd van het Jaar. VRIJDAG 27 DECEMBER 1946; Se JAARGANG No. 277—238 Directeur: Th. W. Reijnders Jr. Hoofdredacteur: G. E. de Winter. DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING uitgave: n.v. noordhollandse pers 1945 lo. Redactie en Adm.: Aehterdara 20, teL 2274. AdvertenUe-afd.: Lansestraat 15, tel 597L - Voor kinderen een „verjaardagbon" extra De schoenendistributie zal in de ko mende distributieperiode als volgt gere. geld worden: Op nader bekend te maken data zal jn dezelfde volgorde, waarin dit bij de vorige distributieregeling geschiedde, /bet eindcijfer van de tweede distributie- stamkaart worden aangfewezen ter ver krijging van een schoenenbon. Alle per. sonen, die op het tijdstip van de cijfer- éanwijzing de leeftijd van. één jaar of óuder hebben bereikt, en Wier stam kaartnummer op het aangewezen cijfer éindlgt, zullen het recht hebben een échoenenbón bij de distributiedienst in óntvangst te nemen. Men zal hierbij we derom vrij zijn in de keuze van een échoenenbon voor dames-, heren-, of kinderschoenen. De cijferaanwijzing zal fn de onderstaande volgorde geschieden: S, 9. 6, 1. 8, 4, 0, 7, 2, 5. Daarenboven zal voor kinderen die gedurende de periode waarvoor deze ichoenendistrlbutieregeling geldt, een der leeftijden van één tot en met veer tien jaar bereiken, in de maand waarin zij jarig zijn, op vertoon van de tweede 'distributiestamkaart van het betrokken kind een schoenenbon worden uitge reikt, welke uitsluitend bestemd is voor de aankoop van schoenen in de maat éoort, welke voor het desbetreffende kind nodig zijn. In Januari no.5. Gedurende de maand Januari 1947 zul- fen diegenen voor een schoenenbon in Op 1 Jan. 1947 zullen de faciliteiten voor toekomstige Europ. immigran ten om zich in Canada te vestigen weer het vóóroorlogse peil hebben bereikt met Let openen van bure- aux van de Canadese regering in Parijs, Brussel en Den Haag. Van die datum af zullen immi granten, die voldoen aan de nor men, in staat zijn hun vergunning van deze bureaux te betrekken. De grote moeilijkheid voor een ónmiddellijke, grote toevloed van immigranten is het tekort aan scheepsruimte, maar officiële krin gen te Ottawa verklaren dat de si tuatie op dit punt beter wordt en dat een steeds toenemend aanta plaatsen beschikbaar komt. De Canadese regering neemt te vens maatregelen om de overtoch naar Canada van vluchtelingen ei verplaatste personen, 'die nauw ver want zijn aan ingezetenen van Ca hada, te bespoedigen. Voor den Europ immigrant zul len de voorw'.arden voor vestiging ai Canada dezelfde zijn als vóór de borlog hij moet een landbouwer zijn die voornemens is ook in Cana da de landbouw te beoefenen, hij jnoet gezond zijn en te goeder naar; bekend staan en hij moet aantone? dat hij voldoende, geld heeft om zich zelf en zijp familie te onderhouden tot hij zich heeft gevestigd De enige andere categorie van Europeanen die toegelaten worden, wordt gevormd door de verloofden van mannelijke ingzetenen van Ca nada. Kort maar krachtig De Franse regering heeft besloten bngeveer 7000 Duitse krijgsgevangenen ttie in het Saargebied woonachtig waren én in de Franse Industrie te werk ge steld, vrfj te laten. Een rechbank te Warschau heeft graaf AndreJ Potockl tot acht Jaar ge vangenisstraf veroordeeld en zijn vrouw Maria tot zes Jaar Beiden erkenden het ten laste gelegde smokkel van kunst schatten, o.a. schilderijen van Delsarto Bellni en Ter Borch Twee Chileense bergklimmers heb- be den 5041 meter hoge top van de Llt- toria in Chili bereikt. Deze prestatie werd ln 1934 voor het eerst verricht. aanmerking komen wier stamkaartnum mer op het cijfer 5 eindigt, voor zover zij sedert 1 Januari 1945 geen bon voor schoenen hebben ontvangen. De distributiediensten zullen eerst na 19 Januari a.s. beginnen met de uit reiking der bonnen tegen overlegging van de stamkaart met bijbehorend in legvel. Inbraken te IJmuiden berecht Dinsdagmorgen deed de Haarlemse ar rondissementsrechtbank uitspraak tegen de daders van de enkele maanden gele den te IJmuiden gepleegde inbraken li: het distributiekantoor en het arbeidsbu reau. waarbij een groot aantal distribu tiebescheiden en een bedrag van 9,( gulden werden gestolen. De hoofdverdachte J a F Burgers, die schuldig was aan de inbraak op het dis tributiekantoor, werd veroordeeld tot l'/i Jaar met aftrek van voorarrest Hij had zijn aandeel ln de buit op de zwarte markt te Amsterdam voor 25,000 gulden van de hand gedaan Als motief voerde hij aan, d^ hij ln het concentratiekamo Buchenwald pleuritis had opgelopen en niet In staat was te werken De tweede verdachte B J Scbuerfeld. werd wegens heling veroordeeld tot l Jaar met aftrek. CSP Serits, die bij de inbraak in het arbeidsbureau betrokken was' en door den officier van Justitie „de zware jongen" van deze bende werd genoemd, kreeg 2 Jaar met aftrek. Gandhi gaat wandelen Gandhi zal in het begin van het vol gend Jaar een „wandeltocht-- van dorp tot dorp ondernemen in Noakhali, een district ln Oost-Bengalen, waar in Oc- tober ernstige ongeregeldheden tussen Mohammedanen en Hindoes zijn voorge vallen Het is zijn doel de vriendschap tussen Hindoes en Mohammedanen te herstellen en de bewoners, die tijdens de ongeregeldheden bun dorpen verla ten hebben, te overreden weer naar hun woonolaatsen terug te keren. schrijfster van Jikkcmien" krijgt 3% jaar Johanna Verstaaten, de echtge note van „Veere's nationaal-soci- alistischen dichter", burgemeester Martien .Beversluis, zelf schrijfster van de Gekende roman „Jikkemien", werd door het Middelburgs tribu naal veroordeeld tot 3'/s jaar inter nering, welke straf eindigt op 17 Januari 1949. Tevens werd zij ont zet uit de beide kiesrechten. De Elfstedentocht Het bestuur van de Friese elfsteden- vereniging heeft besloten bij doorgaande dool de elfstedentocht, welke op Zater dag 28 December was vastgesteld, niet te doen houden. Volgens het „Journal of Commerce zal binnenkort waarschijnlijk begoonnen worden met de bouw van twee geheel van aluminium vervaardigde schepen die met „airconditioned" verblijven voor passagiers en bemanning zulten worden voorzien. Door het gebruik van aluminium zal naar men zegt vjjftij procent aan gewicht worden bespaard en een daarmede overeenkomstige toene ming van het laadvermogen en lagere exploitatiekosten worden bereikt De twee schepen zullen voor West-Indische bsuxtiethandel worden gebruikt. Dader van overval op taxi-chauffeur in arrest Ook de twee personen, die be trokken zijn geweest bij de overval op den taxichauffeur Van De Stadt uit Koog aan de Zaan, zijn - in arrest gesteld. Het zijn de 29-jarige recidi vist C. van O. en zijn 21-jarige vriendin J. G., die het ie riskant vond om met de anderen in de taxi te stappen en daarom voor het sta tion afscheid nam. Zij werden jJ. Maandag in de Bijenkorf te Amsterdam gearre steerd. Beiden hebben Con bekente nis afgelegd. Amerika kauwt veertien»"' óf*?'-' millioen dollar op D«t directeur van de Amsterdamse Bazalt Maatschappij H_A Prins, gedeti neerd in fort Zuidwijkermeer bij Be verwijk, voorheen in kamp Rochdale bij Alkmaar, is Dinsdag jl. op~vrije voeten gesteld. Groot aantal doden ie betreuren BU de landing zUn drie Chinese j civiele vliegtuigen uit Sjanghai tijdelijk vliegtuigen op het ln mist gehulde opgeschort. vliegveld bij Sjanghai verongelukt. Nader wordt gemeld, dat één van de Volgens de laatste berichten zijn twee verongelukte Amerikaanse pilo- /minstens 62 passagiers en Meden van ten, kapitein J M Greenwood; om het bemanning omgekomen. Twee vliegtuigen behoorden tot de Chinees- Amerikaanse luchtvaartmaatschappij, het derde tot de door de staat be heerde centrale maatschappij voor het verjoer door de lucht. De drie vlieg tuigen kwamen van Tsjoenking en hadden totaal 68 passagiers en 9 leden bemanning aan boord. De ramp wordt te Sjanghai u,de groot ste ramp in de geschiedenis van de Chinese luchtvaart" genoemd. Het eerste vliegtuig, dat verongelukte, was een „Skytrain". Het toestel was Nanking voorbij gevlogen vanwege de slechte weersomstandigheden en poogde te Kiangwan te landen. Door het to tale gebrek aan zicht m'ste het de lan dingsbaan en vloog op een boerderij Een vrouw in de boerderij werd gedood en haar drie kinderen gewond. Twee uur later gebeurde het twee le ongeluk. Thans was het een C, 47 Sky- rain, die vergeefs gepoogd had te Kiang wan te landen en daarna bij Lonegjoea te pletter viel. Het derde toestel, ook een C. 47 Sky train, had ongeveer drie en een half uur boven het vliegveld van Kiangwan gecirkeld, pogende met behulp van zijn instrumenten de juiste landingsplaats te vinden. Daarna was het doorgevlogen naar Lonegjoea, doch verongelukte daar het neerkomen, anderhalve kilometer ten Zuidwesten van het vliegveld. Tragisch. Na de rampen Is het vertrek van alle leven is gekomen, en dat de andere, kapitein R B. Preus, ernstig gewond is, doch waarschijnlijk het leven zal be houden. Kapitein Greenwood vond de dood 48 uur voordat zijn vrouw en twee kia- deren uit Amerika te Sjanghai zouden arriveren om zich bij hem te voegen. De Amerikanen kauwen leder jaar 1.033,600 kilometer kauwgom op, het. geen hun 1414 millioen dollar kost. Deze cijfers zijn ontleend aan een rapport van het Amerikanase menisterie van handel, volgens hetwelk de Amerikaanse kauwgomindustrie na de oorlog geweldig omhooog gegaan is, zoadt de liefhebber weer bijna alle merken van zijn keuze kan krijgen. Bij de jongste officiële be rekening Is gebleken, dat de bevolking jaarlijks 13.645-820.886 stukjes kauwgom verorbert. In dj oorlog moest de burger het gemid deld met 77 stukjes doen, de militairen met 630 per jaar. De consumptie blijkt te varieren naar nationaliteit en ka rakter. Op de torpedojagers in de ge vechtslinie bedroeg de consumptie ge middeld 10.000 stukjes per week. Het werkvermogen van arbeiders in fabrie- ken voor oorlogsmateriaal, die onder hoogspanning moesten werken, bleek te stijgen, wanneer voldoende kauwgom ter beschikking werd gesteld. Het tekort in oorlogstijd werd ver oorzaakt door het feit, dat jeluton, een van de belangrijkste samenstellende delen van kauwgom, voornamelijk uit Malakka, Borneo en Serawak moest komen. Een. surrogaat ^product uit Mexico had door gebrek aan regen een slechte oogst, zodat ook nu nog niet geheel aan de vraag van de krachtige Amerikaanse kaken tegemoet gekomen kan worden Het schaarst is „dubbele gum": dit product kan na het kauwen tot een bel geblazen worden. Deze soort, die eens een halve penny per stuk kostte, varieert nu op de zwarte markt in prijs van sixpence tot 1 shil ling. Sommige handelaren passen kop pelverkoop toe met drop. Ex-koning van Joego-Slavië naar Brazilië Volgens persberichten uit Rio de Janeiro, aldus radio Moskou, zal ex-koning Peter van Joego-Slavië zich permantent in Brazilië vesti gen. De Braziliaanse dagbladen zouden geprotesteerd hebben tegen de komst van zulk fascistisch uit schot als Peter van Joegoslavië en Carol van Roemenië. Frans militair vliegtuig verongelukt Een vliegtuig, vdat het laatst om drie uur Ned. tijd SOS-seinen uit gezonden schijnt te hebben en dat kort na zijn vertrek in zee moet zijn gestort, blijkt een Franse mili taire machine te zijn, aldus meldt agence Franse Presse. Uit Brixham (Devonshire, Enge land), zijn reddingboten vertrokker om het vliegtuig op te sporen. Uit hei Brandweer-oorlogsboek a Telegram aan H. Ai. de Koningin De conferentie te Den Pasar koos Tad- Joedin Noor als voorzitter van de voor lopige Volksvertegenwoording. Een groot aantal afgevaardigden voer den aan het slot het woord De afgevaardigde van Soemba, Toem- boe, Toenggoe Billi, stelde voor een te legram aan de Koningin te zenden, waar van de tekst als volgt luidt: „Het voor lopig vertegenwoordigend lichaam van de staat Oost-Indonesië, den 24 December te Den Pasar voor de eerste maal bij een. betuigt Hare Majesteit de dank van bet volk van Oost-Indoneslë voor de in lossing van de belofte vervat in haar rede van 7 Dec 1942 en smeekt de zegen van de allerhoogste af voor Hare Majes teit en Haas Huls". Onder applaus werd besloten genoemd telegram aan Hare Majesteit te zenden. Slotrede dr van Mook Dr van Mook verklaarde in zijn slotre FEUILLETON Apotheek Tijdens het middagspreekuur van Maitre Bertin werd Octave Brunet aangediend. Opgewonden kwam de jongeman de kamer binnen en nam nauwelijks de tijd om den advocaat behoorlijk te be groeten. Deze laatste, met de herinne ring aan zijn zonderling gedrag van onlangs, ontving hem met onverholen verbazing. „Wat verschaft mij de eer van uw bezoek?" vroeg hij, irfet zonder sarcas me. „Ikik begrijphet moet u natuurlijk verwonderen dat ik mij juist tot wend, monsieur Bertin. nadat ik kortgeleden niet bepaald beleefd tegen u ben geweest. Maar heus. Ik heb het allergrootste vertrouwen ln u als advo caat en Ik verzoek u dringend mij ad vies te willen geven. Mag ik daarop rekenen?" „In welke aangelegenheid?" klonk het koel. Octave's opwinding werd nog groter, toen hij antwoordde „De zaak betreft mijn broer Cfcuton. Gelooft u mijde noodzakelijkheid dwingt mij deze stap te doen tégen mijn broer. Ik heb reden om hem te wantrouwen: ik ben bang, dat hij niet de nauwgezette beheerder van ons vermogen is, waarvoor hij door gaat. „Vertelt u mij alstublieft precies waarover het gaat", verzocht Bertin zakelijk, zonder er iets van te laten mérken met hoeveel spanning hij de mededelingen van den jongen Brunet tegemoet zag. „Bestaat er een mogelijkheid", wilde Octave weten, „om mijn broer te dwin gen dat hij mij geld geeft het geld waarop ik recht heb? Hij weigert dat: ik heb hem herhaalde malen vergeefs erom gevraagd: gedreigd dat ik mij het bedrag met geweld zou verschaf fen niets helpt. Wat moet Ik doen om aan mijn recht te komen? Wat raadt u mij?" „Zet u mij eerst rustig de situatie uiteen: dan pas ben ik in'staat'u van advies te dienen". „Mijn vader heeft mijn broer bij tes tament tot beheerder van ons vermo gen aangesteld en als mijn voogd tot mijn meerderjarigheid. Gaston heeft niet nagelaten daar op elke manier voordeel uit te trekken. De erfenis van mijn neef, Marcel Brunet, heeft hij eveneens onder zich genomen, zich daarbij beroepend op d« bepalingen in het testament van mijn vader. Natuur lijk ik ben het zwarte schaap van de familie, lichtmis, de verkwister. Maar dat doet hier niet ter zake. Ik ben er sinds kort achter gekomen, dat Gaston zowel aan de beurs speculeert als speeilt. Lange tijd is het geluk hem trouw gebleven. Maar in de laat ste maanden misschien al ln de laatste jaren heeft hij fabelachtige bedragen verloren". Bertin luisterde aandachtig, doch verried nog steeds dpor niets zijn in nerlijke spanning. „Het schijnt, dat hij getracht heeft zijn verliezen aan de beurs en de speeltafel te dekken">. vervolgde Oc tave. „Met averechts resultaat. Zijn herhaalde afwezigheid motiveert hij tegenover ons en al zijn bekenden met zakenreizen. En terwijl iedereen vol bewondering is voor zijn rusteloze werkzaamheid, zit hij in een of andere /speelclub ln Parijs of een andere grote stad en vergokt het vermogen, dat hij ogenschijnlijk zo Zorgzaam hoedt". Bertin fronste de wenkbrauwen. „U wilt mij helpen, monsieur Bertin? Mij aan mijn recht helpen voorko men dat mijn erfdeel erdoor gelapt wordt?" „Ik ben bereid mij met de zaak te belasten en zal u zo spoedig mogelijk nader berichten", beloofde de advo- eefrt; (Werét vervolgd) dat de Conferentie goed en in on derlinge harmonie gewerkt heeft. Hij wees erop. dat strijd moeilijk kan wezen, doch dat vrede stichten bovenal vrede bewaren moeilijker Js Hij vertrouwde er op, dat de Volken van Indonesië, ook nu de directe last van de verantwoordelijk heid op Indonesische staatsorganen ge vallen is, in een geest van onderling be grip zullen samenwerken Hij hoopte, dat de almachtige Oost-In donesië zal leiden naar een tijdperk van groten bloei. DE POLITIE ALS INBREKER! t> In zes gevallen sprong de waterleiding ir> percelen, waarvan de bewoners deus de feestdagen afwezig waren, politie moest telkens inbraak plegen om ae watervloed te stelpen. EEN „ILLEGALE" DUITSER e Door de Vreemdelingenpolitie te Alk maar werd een Duitser aangehouden, die hier ilegaal verbleef. Hij zal op transport gesteld worden naar zijn Heimat. KERSTUITKERING. De ondersteunden vanwege Sociale Zaken hebben, naar wij vernemen, extra Kerstuitkering ontvangen. OP HET NIPPERTJE. In een pand aan de Nieuwesloot werd dezer dagen door de bewoners een ster fte gaslucht waargenomen. De ijlings ge waarschuwde GEB gelastte hen onmid dellijk het perceel te verlaten en stelde een onderzoek ln. Het bleek dat de ondergrondse leiding gesprongen was. Eerste Kerstdag werden op de Nie- dorper Rijd ae Provinciale kampioen schapswedstrijden voor Noord-Holland verreden. Ondanks het dooiweer was er voor deze wedstrijden vrij veel be langstelling. De uitslagen zijn als volgt: 500 M. 1. J Havekotte 51.3 sec.; 2. W Egas 52,3 sec; 3. S" van Hoorn 53 sec; 4. J Roos 53,2 sec; 5. H Buyen 53,2 sec; 6. C v d Kommer 53,4 sec. 1500 Meter: 1. S van Hoorn 2 min 58 sec; 2. J Havekotte 2 min 59,6 sec: 3 H Buyen 3 min; 4. M Strijbls 3 min; 5. C Scheer 3 min 0,6 sec^ 6. W Egas 3 min 5,9 sec. 5000 Meter: 1. M. Strijibis 10 min. 37.2 sec.; 2. J. Havekotte 10 min. 57.S sec.; 3 C. Scheer 10 min. 5S.8 sec.; 4. S. van Hoorn 11 min. 0,8 sec.; 5. H. Buyen 11 min. 16.8 sec. Totaalklassement; 1. kampioen van Noord-Holland J. Havekotte 176.94 pt.; 2 M. Strijbis 178.32 pt.: 3. S. van Hoorn 178.41 pt.; 4. H. Buyen 180 pt.; 5. C. Scheer 180.40 pt.; 6. W. Egas 182.24 pt. Op de lijst van bij het vllegtuigon- luk ln Brazilië omgekomen ontbrak de naam van de Steward. Het aantal doden bedraagt dus 21, slechts 1 persoon heett het ongeval overleefd. Het Amerikaanse militaire bestuur ln Duitsland en de Belgische regering zijn overeengekomen dat 20,000 ver plaatste personen uit de Amerikaanse zone van Duitsland in de Belgische steenkolenmijnen zullen worden tewerk gesteld De Alkmaarse Brandweer heeft tijdens de bezettingsjaren het een en ander be leefd: er werd ondergedoken, er werd .bedrogen", kortom men ondervond daar alle perikelen, die een Nederlandse burger ln deze Jaren aan den lijve voel- d Het volgende overzicht geeft een beeld van de afbraak en de wederop bouw van de Alkmaarse Brandweer. In het oorlogsjaar 1944 werd de roof tocht steeds driester en ook de brandwe ren Jn ons land moeten een veer laten ten behoeve van de Duitse gebombar deerde steden. De Alkmaarse brandweer neemt echter haar maatregelen. Eerst duikt één autospuit onder en later nog één. maar voor het gebruik staan thans nog maar gereed 2 autospuiten en 1 auto ladderwagen. De toestand wordt pre cair, meer onderduiken gaat niet met 't oog op de veiligheid en vön Alkmaar van Noord-Holland. Nog een oplossing wordt gevonden door van één der over blijvende spuiten de olie af te tappen Ia haar dienst absoluut nodig dan kan' zij in korte tijd weer rij vaardig zijn en wordt zij door de moffen gestolen dan zal zij onherroepelijk binnen 5 km af stand van Alkmaar stranden Op 12 December 1944 vond te Alkmaar een razzia plaats; 5 brandweerlieden in uniform worden weggevoerd, doch op 14 December 1944 werden de 5. brandweer lieden per extra motorboot midden op 't IJsselmeer achterhaald en in trlomph naar Alkmaar teruggevoerd. 15 December 1944. Een Duits officier verschijnt bij de Alkmaarse brandweer voorzien van een keurige inventarisatie lijst van al het materiaal Opdracht:3 autospuiten vorderen. Commandant Rlngers wijst zijn els be slist af en meldt (liegt) dat één autospuit reeds ls gevorderd en meldt (liegt) dat 'n andere autospuit totaal defect ln een fa briek te Weesp staat en biedt (in span ning) aan om deze te gaan bezichigen. De officier aarzelt...? maar wijst dit aan bod van de hand. Dan echter heft hy zijn hand op en vordert onze 20 meter hoge autoladderwagen, eens de roem van (Nederland, omdat van AJkmaar de Vic- j torie begon met de aanschaffing van een 'stalen ladder op autochassis. Op het mörtïent dat de officier naar buiten stapt om een Duits chauffeur te roepen weet Commandant Rji^gere, ge holpen door den kazerneknecht Termaat de kleine babyspuit, welke op de .ladder wagen staat, daarvan nog weg te nemen. De tocht naar de grens wordt met Ar gus-ogen gevolgd maar helaas bij En schede verliet zij ons land en ondanks al le nasporingen ls zij niet meer terugge vonden. Het hart van Noord Holland zat nu zonder ladderwagen en tijdelijk wordt de ladder" uit Den' Helder ln Alkmaar ge- statlonneerd Op 8 Januari 1946. Burgemeester en wethouders van Alkmaar machtigen de Commandant van de brandweer om over te gaan tot de aankoop en bouw van een nieuwe stalen _autoladderwagen met een hoogte van 20 meter Onder leiding van Commandant Rlngers gaat de technische staf der brandweer aan het werk en ln Weesp wordt een nieuwe ladder gebouwd waarin alle er varingen opgedaan met de vorige ladder worden verwerkt. Zaterdag 28 December 1948. Een grote dag voor de Alkmaarse Vrijwillige Brandweer. De nieuwe autoladderwa gen zal om 3 uur aan de grens van de gemeente arriveren. De gehele brand weer zal haar opwachten en haar, met medewerking van de Postfanfare, naar het stadhuis begeleiden, waar zij offi cieel door den burgemeester aan de brandweer zal worden overgedragen. Natuurlijk zal daarbU een demonstratie Plaats vinden. Benoemd Door de algemene vergadering van het Nederlands Instituut van Accountants (N I v A). welke Zaterdag ij. ln Am sterdam gehouden werd is als lid be noemd. onze plaatsgenoot, de heer J. Noorman, in het bezit van het accoun- tantsHTploma dier vereniging Voetbalprogramma Alkmaarse clubs Voor aanstaande Zondag is er voor do Alkmaarse en Hellooër KNVB ers een mager programma samengesteld. het luidt als volgt: Alkmaarse Boys—West Frisia; Uitgeest—De Randers. Burgerlijke Stand GEBOREN. George H A, zoon van Cor- nelis Schot en J M van der Schot. Cornelis H A M, zoon van Joannes P M Dankers en M B A Michtelsen Hllle- gonda M W, dochter van Gerrit D J Koe- semans en W Hoogeboom, Wim, zoon van Leendert van der Sande en W Vogel Eduardus S J, zoon van Johanneg M A.dmiraa! en C J van de Kamer Jo- hannes J P, zoon van DoVninicus van der Zee en J J Damhuis Maria C, dochter van Antonius Kloet en T M van der Werf Frank Th. zoon van Reljer J Zwaan en M van Gulik Stephenls W A, zoon van Nicolaas W Barhorst en M J A Kroeders Margaretha, dochter v Albert Homan en S van Bronkhrost Hendrik C A, zoon van Cornelis Kuiper Soecker GEHUWD: Sijt2e Col en M. ThMosk - Andreas Th A Mulder en Anna G J A Kroeders. OVERLEDEN: Fredericus Bruin, oud 15 dagen Bertha V M van Wanrooij, oud 3 maanden Cornelis van der Hitèt, wedr van G de WaaiJ. oud 83 jaren Gerbrand L Metz, wedr van M Amse, oud 88 Jaren Cornelis J Kemp, geh met E A Via, oud 82 Jaar Door schade en schande In 1941 begonnen de Duitsers Joodse en andere bezittingen verbeurd te ver- klaren en te verkwanselen Aanstonds liet de Nederlandse regering te Londen nadrukkelijk mededelen, dat aankoop van door de Duitsers gestolen goederen niet als wettig bezit zou wor den erkend Tegen deze waarschuwing in kocht de directie van de NH Levensverzekeringa Maatschappij hst pSSQ aan de Nieuwe sloot, dat als logejebouw in gebruik ge weest was bij de vrijmetselaarsloge „De Noordster" Naar wij thans vernemen, is de ge noemde verzekeringsmaatschappij ver oordeeld tot teruggave van het door haar gekochte logegebouw met de bepaling, dat dit voor haar rekening ln de oor spronkelijke staat moet worden terugge bracht Deze schadepost zal ruim t 50,000 bedra gen Kersttentoonstellng jonge kunstenaart De belangwekkende en veelbe sproken tentoonstelling van werken van jonge kunstenaars in het Stede lijk Museum, Breedstraat, trekt zeer de aandacht. Verheugend is ook het feit, dat reeds vóór de Kerstdagen verschil lende werken werden verkocht: een tekening van Jaap Mooy, schilde rijen van Hans Wiesman, David Kouwenaar, Friso ten Holt, Jaap Min en Henk van den Idsert, bene vens twee beeldhouwwerken van H. Radecker. Van de vijf laatstgenoemden werd van elk een werk aange kocht voor het Departement van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen door oen commissie die voor deze tentoonstelling speci aal uit Den Haag was overgeko men. Voor de jonge kunstenaars bete kent dit wel een bemoedigend suc ces. Iedere dag, tot 22 Januari, is de tentoonstelling geopend van 1012 en van 24 uur, op Zondagen uit sluitend van 24 uur. Wielrenvereniging AIcmaria Victrix Op 26 December organiseerde de Wielrenver. AIcmariaVictrix voor haar leden een home-trainer wed strijd om de traditionele kerstprij zen. Er werd 2 X 1 km gereden en na mooie strijd verkreeg men de vol gende uitslag: 1: Jan Pronk; 2 en 3: J Ottenbros en P. de Groot (zelfde totaaltijd); 4: J. Hennink; 5: K. Eenhoorn; 6 en 7: C. Bood en J de Bruijn, (zelfde totaaltijd); 8: Jb. Pool; 9: K. Mid delbeek; 10: H. Ton. De overige leden konden hun krachten meten in een Ballerospel, waarvoor eveneens mooie prijzen werden beschikbaar gesteld. Grepen uit het Radioprogramma Zaterdag 28 December: HILVERSUM I: 7, 8, 18, 20, 23 Nieuws; 8.15 Gram. muziek; 10 Morgenwijding; 10.15 Voor de ar beiders in de continubedrijven; 12 Mimoso orkest; 13.45 Sportpraatje; 14 Radio Phil. orkest; 15^. jaarwisse lingsbijeenkomst Partij van de Ar beid; 19 30 Rijpere jeugd; 20.20: De Metropolichinel; 20.50 Socialistisch commentaar; 21.30 ,3roeder"s, hoor spel; 22 05 Gevarieerd programma. 2315 Hobbyhoek. 23.30 Nachtvoor stelling. HILVERSUM II: 7, 8, 13, 19, 20, 23 Nieuws ;8.15 Pluk de dag; 10.20 Be kende dirigenten dirigeren; 11 „De zonnebloem"; 12.30 Lunchconcert; 14 „Alice in Wonderland", zangspel. 13 „De wigwam"; 19.30 Buffafo Billj 20.30 Lichtbaken; 21 En morgen is het Zondag; 22 Muzikale Tombola: 23.20 Laat klassiek concert

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 1