Itmaarder Aanklacht tegen oud-illegaal leider Nieuwe Bonnen Ex-burgemeester van Bergen betrapte een houtdief Onze kleinkunstwedstrijd een enorm succes ZACHT VOOR DE TIJD VAN HET JAAR. Enkele overdrijvende wolkenvelden. t>roog weer, zacht voor de tijd van het jaar, doch in de ochtend wat lagere temperaturen. Matige, aan de kust tijdelijk krachtige wind tussen Zuid west en Zuid. DONDERDAG 16 JANUARI 1917. 3e JAARGANG Directeur; Th. W. ReUnders Jr. Hoofdredacteur: G. E. de Winter. DAGBLAD VOOK ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE: N.V. NOORDHOLLANDSL PERS 1945 I.O. Redactie en Adm.: Achten!am 20, tel. 2274. Ad verten tie-af <1.: Lantestraat 15, NIEUWE BENOEMINGEN BIJ DE K. L. M. Naar de Persdienst van de K-L.M. meedeelt, zal de heer Hans Martin bin-' nenkort tot commerciëel directeur van de K.L.M. benoemd worden. Verder zal de heer B. G. van Os van Delden, thans gevolmachtigde van de K.L.M. te Ba tavia, tot hoofd van de dienst Amster damBatavia worden aangesteld. Gearresteerd wegens roof (Van onzen speclalen verslaggever) Een cel van dezelfde gevangenis te teeuwarden. waaruit hij in de moei lijkste dagen van de bezetting achttien gevangenen hielp bevrijden, dient se dert enige weken tot verblijfplaats van een man. wiens naam menigmaal op veler lippen was. Hij hoorde al in de eerste oorlogs maanden bij de groep, die zoveel moge lijk wapenen uit de vesting Naarden in veiligheid bracht November '40 wordt de grond hem te heet en hij duikt on der. Maar in zijn woonplaats Bussum blijft een keurbende achter, die het werk voortzet Hij zit intussen in Fries land en knoopt daar relaties aan. Het eerste resultaat is. dat in 1941 in Leeuwarden het boek van minister mr E N van Kleffens kan verschijnen met behulp van den drukker Vajt der Wey. Ander werk wordt niet verzuimd. De overval op het distributiekantoor te Wommels slaagt. Het Is zijn werk. Maar de leder van Sonderkommando V zit hem op de hielen en hij wordt gearres teerd. Hij simuleert een maagbloeding, wordt ter verpleging opgenomen in het Burgerziekenhuis in Amsterdam, com plotteert op zijn bed en ontsnapt Weer naar Friesland, ditmaal om er een knok ploeg te vormen, die van zich zal laten spreken. Het bevolkingsregister van Bolsward moet verdwijnen en het gaat In brand. Zijn werk. Het stoute staaltje in Leeuwarden, waarbij men de gevan genis leegplukt men spreekt er nog over in de Friese hoofdstad. Dan wordt hij distriotsopera^ieleider voor Zuidwest Friesland en hij werkt hard. Men zit de zwarte handelaren achter de vodden, dat het niet mooi meer is. Telkens een Lap en steeds is deze man er bij. De keerzijde Maar de medaille heefit een keerzijde, die men aanvankelijk niet kende. Deze 6ud-evangelist in woonwagenkampen, vader van negen kinderen." is ook een fantast. Zijn verhalen, die eerst geloof vinden en die in overeenstemming zijn met zijn daden, wekten hier en daar wantrouwen, want in één opzicht komt hij zijn toezeggingen slecht na Hij is financieel niet betrouwbaar. Een steun- actie voor nagelaten betrekkingen levert veel op. maar de gezinnen krijgen geen steun. En het verhaal, dat hij bij ds Voerman te Joure vertelt, klopt niet „Ik ben""drie dagen geleden door een Engelse duikboot bij Kijkduin aan land gezet Bij de Delflandse hoofden in zee heb ik ontzettend mijn voet gestoten. Kijk maar!" Hij trekt schoen en sok uit en laat een deerlijk gewonde teen zien. Maar een van degenen, die het verhaal hoort, weet dat het pure fantasie is „Waarom liegt deze man zo?" vraagt hij ilch af. Na de bevrijding heeft men de gan gen van dezen illegalen durver bij uit nemendheid nagegaan. Wat is het resul taat geweest van zijn werk. wordt er gevraagd. En waar bleef de buit? Toen bleken zeer lelijke dingen. De 'verantwoording klopte niet en wat hij mededeelde bleef zonder bewijzen. Ern stiger werd dit, toen uitkwam, dat hij bij een overval gebruik had gemaakt van een vuurwapen. De zwarte hande laar, van wien het nodige werd geëist, kwam in verzet, raakte gewond en overleed. En de justitie constateert een Romeinse vondst te Heerlen Op een terrein van de Geerstraat te Heerlen, heeft men bij het Inkuilen van aardappelen resten van Romeins aarde werk, afkomstig uit de tweede en derde eeuw gevonden Het ligt In de bedoeling van de Rijksopgravlngsdienst, welke on der leiding van prof dr A E van Giffen te Groningen staat, ln de as "zomer daar verder bodemonderzoek te doen Zoals bekend, leidde prof Van Giffen ook de vroegere Romeinse opgravingen aan de Coriovallumstraat Twee gevangenen ontsnapt Zaterdagnacht zijn twee gevangenen, die belden nog een vrij lange straftijd te goed hadden, uit de strafgevangenis te Rotterdam ontvlucht Zij hadden corvee- dienst in de gangen en toen de niets kwaads vermoedende bewaker hen een ogenblik uit het oog verloor, renden zij langs de trappen naar boven, waar zij zich op een zolder verborgen Toen zij de gelegenheid gunstig achtten koppelden zij enige brandslangen aan elkaar, beves tigden het uiteinde en Heten zich langs de gevel zakken, waarna zij ln de tuin van de directeurswoning terecht kwamen Door de nachtelijk verlaten straten kon den zij, ondanks hun gevangeniskleding, een goed heenkomen zoeken Tot nu toe zijn zij nog niet gevonden Bekend redder overleden Na een kortstondige ziekte overleed Woensdag ln -IJn geboorteplaats Scheve- nlngen, de bekende redder Leendert Bruin in de ouderdom van ruim negentig jaar De overledene was 25 jaar schipper van de roeireddlngboot der Noord- en Zuid- Hollandse Reddingmaatschappij, gesta- tlonneerd te Scheveningen Een' van zijn belangrijkste reddingen was die ln het laar 1903 van de bemanning van de Oosten rijkse bard „Henriëtté, waarvoor hij door den toenmaligen keizer Frans Jozef werd onderscheiden met hel goudefT kruis van verdienste met kroon Tevens was hij oud- «te lid van de Nederlandse- vereniging „De Xeddlngmedaille" ernstig misdrijf, omdat deze overval niet te rechtvaardigen is, Het is roof en manslag. Zulke dingen zijn tijdens de bezetting meer gebeurd, maar ze zijn er niet minder ernstig om* In een tijd, die de roekelozen nodig hadden voor het ge vaarlijke werk. dat gedaan moest wor den om tienduizenden voor de honger te vrijwaren, zijn bij enkelen de morele remmen losgeslagen. A-sociale '"elemen ten hebben meer dan eei hun slag ge slagen en daarmede een smet geworpen op het „verzet". Een verschijnsel dat nu alleen voorkwam bij de „ongere gelde troepen" achter het front Ook in de militaire formaties en in kringen, die voor de oorlog als onkreukbaar gol den. is het voorgekomen en men weet nu wel. dat het onafscheidelijk samen hangt met de morele inzinking, welke de oorlog begeleidt Doch deze overweging mag niet tot gevolg hebben, dat het geruchtmakend slot van een illegale loopbaan wordt verheimelijkt Iedereen beseft, dat het in oorlogsdagen onmogelijk was een in formatie te trekken op roekeloze ke rels. die uitnemend geschikt leken voor het uitvoeren van gevaarlijkè opdrach ten Men mag hopen, da' een psychiatrisch rapport aanwezig zal zijn in het dossier, dat te zijner tijd aan den rechter wordt voorgelegd Sowjet professoren in Jena Aan de universiteit te Jena zijn be sprekingen gevoerd tussen Sowjet- en Duitse professoren Het aan de universiteit geopende Instituut voor Dialectisch Ma terialisme heeft onlangs contact gezocht met het Marx—Engels—enin-Instltuut en met het Philosoflsch Instituut te Moskou Gemeld word. dat het de bedoeling van de besprekingen is. de Duitse wetenschap ln kennis te brengen met de Jongste wer ken der Sowjet-geleerden op philosoflsch gebied Chinees protest Dr Woe Pak Shing, de Chinese consul-generaal te Singapore, aan wien bericht over de gebeurtenissen te Palembang is toegezonden, heeft zich gewend tot den Chinesen con sul-generaal te Batavia en hem ver zocht de zaak bij de bevoegde auto riteiten voor te brengen. De staking te Londen De Londense arbeiders ln de voedsel- voorzleningsbedrijven hebben besloten de regering te verzoeken om terugtrekking van de troepen uit het staklngsgebied n wel binnen 72 uur. bij gebreke waarvan zij een actie ter ondersteuning van hun vakvereniging-kameraden zullen overwe gen Een afvaardiging der arbeiders zou gistermorgen op het Ministerie van Ar beid mededeling van deze beslissing gaan doen De vredesverdragen met de Satellieten Maandag a.8. zal de aftredende Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken, James Byrnes, de vredesverdragen met Italië, Roemenië, Bulgarije en Hongarije ondertekenen, aldus werd gisteravond door een woordvoerder van het Amerikaanse departement van Bui tenlandse Zaken bekend gemaakt. 10 Februari zal de Amerikaanse am bassadeur te Parijs ten behoeve van Byrnes tekenen, terwijl dan ook de vroegere satelliet-staten te Parijs de vredesverdragen zullen tekenen. Het was oorspronkelijk de bedoeling geweest, dat alle betrokken partijen raar Parijs zouden komen, doch men heeft Byrnes verzocht te voren te tekenen. Het verkeerde adres Twee would be dieven, die wilden mee- loen aan het banditisme, dat momenteel te Sydney op grote schaal wordt bedre ven, begingen een ernstige tactische fout door de garage van Harry Stone, den voormaligen Australischen kampioen licht gewichtbokser. als operatieterrein te kie zen Toen een der mannen de garage bln nendrong, keerde Stone zich om en gooide een Engelse sleutel naar zijn hoofd Deze miste zijn doel, maar Stone sprong naar vorer en bokste den Indrin ger uit zijn domein Deze koos toen met zijn vriend maar snel het hazenpad De Poolse verkiezingen De Poolse ambassadeur ln de Verenigde Staten heeft m een communiqué ver klaard, dat de candidaten voor de aan staande Poolse verkiezingen, wier namen van de lijsten zijn geschrapt, personen zijn, tegen wie „voldoende bewijzen van Illegale activiteit" bestaan Anti-belasting staking te Madrid Een 900 tal arbeiders aan de Marconl- Espagnola fabrieken van radio-onderde len te Madrid, zijn ln staking gegaan wegens een verhoging van de loonbelas ting met 20 percent, zoals ln de begroting voor 1947 Is bepaald Acht personen wer den gearresteerd en de arbeiders werd medegedeeld, dat zij ontslagen zijn en ieder afzonderlijk moet solliciteren, Indien hij weer aangenomen wil worden Champetier de Ribes candidaat Gisteravond Is Champetier de Rtbes door de M R P (vooruitstrevende katho lieken) tot candidaat gekozen voor bet presidentschap, waarvoor heden de ver kiezing zal worden gehouden Tsj.-Slow. delegatie aangekomen In Den Haag zijn de eerste leden van de Tsjechoslowaakse verkeers- delegatie aangekomen, die tot het einde van de week in ons land zal verblijven ten einde besprekingen te voeren met instanties op het gebied van verkeer, handel en nijverheid Vijf Jonge Oostenrijkers tussen 17 en 22 jaar oud werden tot 10 Jaar dwangarbeid veroordeeld wegens het krabbelen van hakenkruizen en bedrei gingen op muren Voor de periode van 19 Januari tot 1 Februari geven de onderstaande bon ten recht op het kopen van de daar- achtervermelde artikelen: Bonkaarten KA, KB, KC 701, strook 3: 57—1 brood 800 gram brood. 57—2 brood 400 gram brood. 57—1 boter 125 gram boter. 57—2 boter 125 gram margarine of 10 gram vet. 57—3 boter 250 gram margarine of 200 gr. vet. 57—1 melk 4 liter melk. 57—2 melk 3 liter melk. 573 melk 3 liter melk. 57—1 vlees 100 gram vlees. 57—2 vlees 300 gram vlees. 571 alg. 200 gram kaas. 57—2 alg. 375 gram suiker, boterham strooisel, enz. of 750 gram jam, stroop, enz. 571B res. 1600 gram brood. 5710 res 800 gram brood. 57—2B res. 1 blik of pot appelmoes (voorinlevering). 57—2C res. idem. 573B res. 200 gram kaas. Bonkaarten KD, KE 701, strook 3: 581 brood 800 gram brood. 581 boter 250 gram boter. 582 boter 125 gram margarine of 100 gr. vet. 581 melk 12 liter melk. 58—1 vlees 100 gram vlees. 58—2 vlees 100 gram vlees. 58—1 alg. 100 gram kaas. 582 alg. 375 gram suiker, boterham- strooisel, enz. óf 750 gram jam, stroop, enz. 58-1D reserve 800 gram brood 58-1E reserve 500 gram rijst of kinder meel uit rijst bereid 58-2D reserve 1 blik of pot appelmoes (voorinlevering) 58-2E reserve 2 blikken of potten appel moes (voorinlevering) TABAKSKAARTEN ENZ. T 71 2 rantsoenen tabaksartikelen V 71 100 gram chocolade of suikerw. X 71 1 rantsoen tabaksartikelen Bonkaarten MA, MB. MC en MD 701, strook 3 57-4 brood 800 gram brood 57-4 boter 250 gram boter 57-4 marg. 250 gr. marg. of 200 gr. vet. 37-4 melk 5 liter melk 57-4 vlees 300 gram vlees 57-5 vlees 100 gram vlees 57-4 kaas 200 gram kaas Tribunaal Trieste zaak van den kleinen man IJfs... f\<L „Droevig" Veel, heel veel heeft Jan^IJfs te Alk- ïaar op zijn geweten door zijn houding tjjdens de oorlog: de dood van z^n eigen vrouw en beide kinderen Was IJfs vóór de oorlog blijkbaar al niet één van de gemakkelijkste mensen, na Mei 1940 maakte hij zijn vrouw, die scherp gekant was tegen alles wat Duits of NSB heette, het leven dubbel zuur door zich aan te sluiten bij de Kriegs- marlne en de Grüne Polizei en dienst te doen voor de Wehrmacht Bovendien had EiJ een Intieme verhou ding met een NSB-ster, die de moed had, aan de echtgenote van haar „minnaar" schriftelijk te verzoeken om te schelden, opdat zij zich met IJfs verloven kon Toan het zover was gekomen, zag de vrouw van IJfs, die zich gistermorgen voor het Alk- jnaa'rse Tribunaal te verantwoorden had. geen andeie uitweg meer dan het gas- kraantje voor haar en haar kinderen.. ..Heeft U inderdaad een verhouding ge had met dat meisje?" aldus Mr A Schen- keveld. de president „Och. ze kwam aldoor bij mij" In zijn pleidooi betitelde Mr Leesberg den gedetineerde als „een broodvechter", die vóór de oorlog altijd weinig ver diende en werk zocht, onverschillig- waar Zijn vrouw zelf schreef in de afscheids brief aan haar familie: „Z'n verstand was daar te kort voor- De raadsman verzocht naast onvoor waardelijke straf een voorwaardelijke, op dat besch onder toezicht kan worden ge steld Uitspraak over 14 dagen Een houtdief betrapt..".. De éx-burgemeester van Bergen, W K Sweerts, zag zich gistermorgen wederom voor "het hekje geroepen ln verband met de voortgezette behandeling van zijn zaak Getuige P Dekker legde een verkla ring af omtrent een "voorval ln Febr '45, waarbij hij door S. toen hij een boom ln Bergen zaagde, op heterdaad betrapt werd S nam zijn zaag in beslag en vroeg naar zijn persoonsbewijs, dat D echter niet bezat Hierna voegde 8 hem toe: „Dan Je Jas aan en mee naar den Ortskom- mandant" S wees hem hierbij op een struik waaraan hij in het halfdonker een jas meende te zien hangen D maakte van deze gelegenheid gebruik Smertenko uil Engeland Professor Smertenko, vlce-presldent van de Amerikaanse Liga voor een vrij Palestina, zal Donderdag uit Engeland worden gezet Hierbij zal gebruik worden gemaakt van hetzelfde vliegtuig waar mede hij gekomen is BRITS—FRANSE OVEREENKOMST De Franse premier, Leon Blum, heeft medegedeeld, dat er te Londen een Brits —Franse overeenkomst is gesloten en dat te Londen en Parijs gelijktijdig een com muniqué betreffende de bijzonderheden zal worden uitgegeven Moiio: lang, maar nief vervelend I Gisteravond vond in het Gulden Vlies de door de Vrije Alkmaarder georgani seerde kleinkunstwedstrijd plaats, die zich in 'n enorme belangstelling mocht verheugen. De zaal was wat men noemt „propvol" en vele bezoekers moesten teleurgesteld worden. Maar ook daarvo or is een oplossing gezocht en gevonden en binnen enige dagen zal mededeling worden gedaan van de datum, waarop de volgende avond, die misschien wel»'n middag zal worden, gehouden wordt. Ondanks de aangekondigde tijd van beginnen, werd het natuurlijk toch weer een kwartier later voor er begonnen kon worden. Het „Alkmaarse kwartier tje" is met geen leger te verslaan en zelfs de Vrije Alkmaarder kon er niets tegen doen. Het"öpeningswoord werd gesproken door den heer Th. W.^ Reyn- ders Jr„ directeur van de Vrije Alk maarder, die alle aanwezigen hartelijk welkom heette en nog eens nu in het publiek de doelstellingen en het stre ven van de bladen van de NV De Noord hollandse Pers uiteenzette. Een enkel woord werd door den heer Reijnders nog gewijd aan de toekomst van onze krant, waarna spreker het woord gaf aan de conferenciers van de avond. Nico Akkerman en Hendy_Bendy Na een joyeuse entree van deze heren, die zich op die avond ten doel stelden het programma op vlotte wijze aaneen te lijmen", kwamen de beide jongste deel nemers voor het voetlicht. Deze knapen, Jan Braak en Piet Mans. hadden onmid dellijk hét publiek op hun hand, vooral door het vrije optreden van de aller jongste, die de toeschouwers direct daadwerkelijk aan het programma liet meedoen. Hierna trad op Mevrouw Kaandorp met een Westfriese voor dracht, dTe zeer in de smaak van ons Alkmaarse, dialectenminnende publiek viel. Hierna kwam een meer bekende Alkmaarder op het podium. Klaas Sluys. die een tweetal levensliedjes zong. die er vlot ingingen. Mejuffrouw Chr Dames,_ declameerde vervolgens een eigen gedicht, „Zoekt gij?", dat onder een treffende stilte werd aangehoord. !De Drie Zwervers, die als vijfde num mer van het programma het podium betraden, hadden een eclatant succes en werden door de enthousiaste aan wezigen teruggeroepen. De 6ketch van Nofio, „Standing en misunderstanding", werd opgevoerd door Jaap Tol, Jetty Winkelaar en Pim Hofman en onmid dellijk gevolgd door den tenor Jan Schulp die, begeleid door den heer J H de Vrijer^ een aria zong uit Bizet's Pa relvissers. Te oordelen naar het applaus werd dit optreden zeer gewaardeerd. De jeugdige accordeoniste Riet Stam, die evenals zovele andere medewerkenden haar eigen begeleider had meegenomen, speelde een tweetal nummers met een technische vaardigheid, die velen ver baasde De charmante Tini ^_Koomen, zong hierna, begeleid door Piet Over- dijk en wat zij zong was natuurlijk een liefdeslied, „Loves Old Sweet song" Jetty Winkelaar toonde zich een gebo ren declalnatrice in Marie Boddaert's „Kindersproken!" De bekende gultaar- artisten „De Pessimisten", kwamen met een gruwelliedje* „Spokie", waar de hele zaal van rilde maar dat niettemin geweldig insloeg Als nummer twaalf in het programma kwam weer een van de voordrachtkunstenaars, de heer J Kooyman voojr het voetlicht, waarin de deelnemer dfe de langste reis had ge maakt, de heer Ph G Veen, met een geweldig succes opfrad in zijn eigen reportoire. Voor de pauze kwam Jaap ToL-nog op het p.odium en droeg het bekende „het lied, dat als een nacht kaars uitgaat", voor. Het eerste gedeel te van het programma werd hierna be sloten door het ^Heilooër Metropole orkest" (zoals Nico Akkerman het aan kondigde), onder leiding van den heer J Smit. Zij speelden „Traumiöealen" van Fucik. Na de nogal laat begonnen pauze speelde de pianist Gerard Veltman een tweetal nummers, waarbij hij een eigen compositie ten doop hield De als kozak vermomde Tom de Munk zong, aan de vleugel bijgestaan* door G Pranger, het bekende Wolgalied xiit de Zarewitsch De declamatie door Wies-Blom werd op humoristische wijze voorgedragen en had een groot succes Na de Bio's, twee meisjes met een evengrote hoeveelheid guitaren die uitstekend bleken te zin gen, trad het ballet onder leiding van mevrouw Majojée op. .-leid door het orkest van den heer Smit Mevrouw Gré Pranger zong een levensliedje waar de mannen en de vrouwen in de zaal beiden wat aan gehad hebben en bier- na kwam Tom de Munk erbij en werd er een duet gezongen uit Léhar's „Graf van Luxemburg" De zaal heeft zich daarna kunnen begieren om de sketch, die door het gezelschap van J v_ 't Hof werd opgevoerd „Het wijze kind" zelf vooral oogstte met zijn imitatie van de baby veel bewondering De Red. White apd Blue sisters zongen twee Engelse liedj die er in gingen als „snijkoek" Wat een vreemd dorp Koe dijk toch eigenlijk is. kon men beluiste ren in de voordracht van Gré Koeman Klaas Koomen zong onder grote bijval een tweetal cabaretliedjes en bracht imitaties van bekende filmzangers en -zangeressen Hij werd genoodzaakt tot een toegift. Willy ATerfaille droeg voor „Sunterklaossurpries" en de beide jon gens met hun guitaar Bill en Boy had den enige vertrouwelijke mededelingen te doen over hun Engelse tante De re petitie van de Hollandse Opera was een der glansnummera na de pauze en ver ried af en toe op zeer natuurgetrouwe wijze hoe het bij een dergelijke gele genheid pleegt toe te gaan. De twee jongste meisjes met hun guitaar kwamen om ongeveer half één aan de beurt, waarna de accordeoniste en de heer Veen (de man die zulk een verre reis gemaakt had voor deze a ond) nog eens optraden Het Hawaiïan ensemble de „Hilo's" sloot de avond, die om ongeveer kwart vóór één afge lopen was en buitengewoon enthousiast werd ontvangen ondanks het lange pro gramma. Het uitgebreide repertoire is echter geen moment vervelend gewor den en zo hebben wij dan in ons nieuwe beroep van schouwburgdirecteur een goed debuut gemaakt. Op 't matje Zwarte suiker en zwarte tabak Als beloning voor bewezen hulp bij knoeierijen had de winkelchef W P uit Alkmaar verscheidene ma len aan verschillende personen sui ker zonder bon verkocht De afnemers waren reeds tot ge vangenisstraffen van vier en zes maanden veroordeeld; de verdachte H, die het sluitstuk van deze zaai vormde, aldus de Officier van Justi tie, hoorde den bij zonderen politie rechter een vonnis van drie maan den uitspreken. De eis luidde vijf maanden. De verdediger, mr C Berkhouwer, die beweerde dat P niet de hoofdsdhul- cuge was geweest, had in zoverre succes. Zijn verzoek om een nader onderzoek in te stellen, werd echter afgewezen. Zwarte shag De Alkmaarse kapper P A had een kilo zwarte shag gekocht van een cliënt. Er was toen een schik kingsregeling getroffen, waarbij A j 100 betalen moest Hij vond dit te hoog, doch de eis luidde thans ook 100 „U houdt de zwarte handel in stand vond de politierechter veroordeelde hem conform. Cornelia B, een alleenstaande da me, had 8 pakjes sigaretten verhan deld om aan geld te komen voor haar zoontje, die zo graag naar de kermis wilde. Een boete van 20 of 8 dagen werd haar opgelegd. Neeltje Z had, ook om aan geld te komen, dat zij voor haar grote ge zin nodig had ,een aantal bonkaar ten verhandeld en sigaretten gele verd aan de vorige verdachte Haar zaak werd echter terugver wezen naar den rechter van in structie voor het inwinnen van een voorlopig rapport. De leveranciers van deze beide dames, de Alkmaarders J A D N P B werden veroordeeld resp. tot of 30 dagen en f 100 of 60 d. Grepen uit het Radioprogramma VRIJDAG 17 JANUARL HILVERSUM I. 7, 8, 13, 19, 20, 22 Nieuws. 8.30 Morgenconcert. 10.30 Mor gendienst. 12.00 Celesta-ensemble. 13.15 Mandolinata. 14.20 Var» oude en nieuwe schrijvers. 16.30 Omroep-kamerorkest. 7.15 Vokslïederen. 20 08 Bijbel en mu ziek. 21.00 Radio Philh. orkest. 22.45 Avondoverdenking. 23.30 Non-stop programma. HILVERSUM n. 7, 8, 13, 18, 20, 23 Nieuws 8.18 Operaprogramma. 10.00 Morgenwijding. 11.15 Voor de vrouw. 12.00 Harptrio. 12-30 Sportagenda. 14.00 Kookkunst. 15 20 Hoorspel. 16.30 Tussen twaalf en zestien. 17.30 Muzikaal bab beltje. 19 30 Lezing. 20.30 De Indische terk. 21.00 Men vraagt en wij draaien 12.15 Jazz-uitzending. 22.40 Avondwijding. •13.15 Symphonisch Vriidagavondcoacert. om te ontsnappen, nageroepen door 8: Blijf staan anders schiet lk je door Je donder" D. slaagde er in te vluchten en hoorde nadien nooit meer Iets van het gebeurde. Getuige v. S., boswachter te Bergen, die bij het voorval aanwezig was. legde een verklaring af. welke hiermee geheel In overeenstemming was. Besch. ontkende echter met den Orts- kemmandant gedreigd te hebben, hetgeen ook zijn raadsman, mr. H Schuurman, uitgesloten achtte. Houtdieven *werden te Eergen wel naar het politiebureau ga- bracht, maar nimmer naar de Ortskom- mandantur. „Bovendien," aldus mr Schuurman, „is de benaming hulp- en steunverlening aan den vijand in de ten-laste-legging voor dit feit niet op zijn plaats. Dat in een particuliere tuin een boom omgevaagd werd, kon de Moffen immers niets sche len. Ze deden het zelf ook. Vermoedelijk hebben de beide getuigen door hun schrik in een roes gehandeld enge hoord Ook' het Punt van de-ten-laste-legging betreffende een vriendschappelijke om gang met den Dultsen onderofficier Wie ner achtte de raadsman onjuist. S, fTad slechts ambtelijke omgang met W. en Juist daardoor kon hij b.v. met de eva cuatie veel mensen ln Bergen houden en zich verzetten tegen uitzending naar Duitsland.... Spr, wees terug op een der gelijk geval, n.1. dat van de onlangs door het Tribunaal behandelde zaak tegen den ex-burgemeester van Helloo, Swaalf, die opperhoofdman van de W.A. is geweest, wat heel wat erger was "dan plaatsver vanger kringleider der NSB Evenals" Swaalf staat Sweerts onder de bevolking van Bergen goed bekend. Mr. Schuurman verzocht dan ook voor zijn cliënt dezelfde maaregel van het Tribunaal als voor Swaalf, n.1. onmid dellijke Invrijheidstelling Het Tribunaal kon dit verzoek echter niet Inwilligen en zal over 14 dagen uit spraak doen NIEUWE BONNEN Zij, wier naam begint met de letters G of J. kunnen hun bonkaarten 703 (3o en 4e periode) morgen in het Distribu tiekantoor. Ridderstraat afhalen. GERAFFINEERD Bij de recherché -werd aangifte ge daan van diefstal van drie bankbiljet ten van f 25 Het is inmiddels gelukt de dader van deze diefstal te achter halen; het bleek te zijn een 17-jarige jongen, die het geld uit de kleding van zijn patroon had onvreemd ARRESTATIE OP LANGE AFSTAND Op verzoek van de politie te Heer len is een dertigjarige Alkmaarder aangehouden, die zich in Heerlen had schuldig gemaakt aan valsheid in ge-" schrife De man heeft n 1 een aantal mijnwerkers distrihutiehonen .vervalst Hij is op transport naar Heerlen ge steld DE ZWARTE SLAGER Een inwoner van St Pancras was reeds geruime tijd bezig met clande stien slachten In Alkmaar beschikte hij zelfs over een depot: een caféhouder, van waaruit de verschillende klanten in onze stad werden bediend Door de Economische Dienst werd deze zwarte handel in vlees opgespoord en een viertal personen gearresteerd, die on middellijk naar het huis van bewaring zijn overgebracht Een hoeveelheid vlees werd in beslag genomen, terwijl nog tegen een groot aantal kopers proces verbaal zal worden opgemaakt WERKBOEKJES AANSCHAFFEN Zoals bekend moeten chauffeurs in loondienst na de rijtijd hun werk boekjes bij hun patroon inleveren Bij een onlangs gehouden controle is ech ter gebleken, dat sommige chauffeurs zelfs nog niet in het bezit van een werkboekje zijn Er zijn reeds ver scheidene processen-verbaal opgemaakt Het is dus zaak, dat alle chauffeurs in liond'enst zich zo spoedig mogelijk in het bezit stellen van een werk boekje ALS MOEDERTE VEEL IS Voor dit" zeer- bijzonder® toneelwerk bestaat in- den lande een enorme be- langstellin|L*Overal ia deze avond in een paar uqfl^iitvefkocht. In deze gréep "uit het dagelijkse le ven speelt mevr ErffmannSasbach de rol van de moeder op onvergetelijke wijze. Het is een stuk om tien maal te zien en wij raden u dan ook aan Don derdagmorgen aan 't Gulden Vlies di rect kaarten te kopen voor de voorstel ling die as Zondag om 8 uur gegeven wordt. HINDERWET. Op de gemeentesecretarie van Koedijk is ter inzage gelegd een verzoek met bijlagen van den heer H. Sterk, aldaar, om vergunning tot het oprichten van een electrisch gedreven benzinepomp installatie op het terrein kadastraal be kend gemeente Koedijk sectie B. w. 1413- Bezwaren tegen deze oprichting kun nen worden ingediend ter gemeente secretarie van Koedijk, mondeling op Maandag 27 Januari e.k. des voormid dags 11 uur en schriftelijk vóór of op die tijd. Gedurende drie dagen vóór ge melde dag kunnen de verzoeker en hij, die bezwaren heeft ingrbracht, op de secretarie der gemeer te Koedijk van de terzake ingekomen stukken kennis nemen.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1