De Vrije Alkmaarder GEZELSCHAP HANS SNEL IN INDIÈ OMGEKOMEN Kabinetscrisis in Italië CHELSEA WON VAN ARSENAL Fransche kabinetsformatie gaat niet van een leien dakje Duitsche industrieën moeten hersteld worden Dagblad voor Alkmaar en omgeving Uitgave N.V. Noordholiandse Pers 1945 i.o. Red. en Adm. Achterdam 20, tel. 2274 Adv. Langestraat 15, tel. 3971, Alkmaar Dir. Th. W. Reynders - Hoofdred. G. E. de Winter VLIEGTUIGRAMP Over Marine van Goudszwaard nog, geen bericht er» "DIJ een noodlottig vliegongeval te ^Biak, eilandje ten Noorden van Nw.. net Guinea in Ned.-Indië, zijn gistermiddag omstreeks twee uur plaatselijken tijd de volgende Nederlandsche artisten van het gezelschap Hans Snel om het leven gekomen: Hans Snel, John Charley, Tonio Manti en Jossi en Jossino (dans paar). I Deze artisten waren 1 November j.1. per Skymaster naar Ned.-Indië vertrok ken, nadat zij door de N.I.W.A. ge- engageerd waren om in het Verre Oos ten wat afleiding aan de troepen te brengen. Over de toedracht van het on geval is nog niets naders bekend. Hans Snel, de bekende conferencier was woonachtig te Den Haag en laat een vrouw en drie kinderen achter. John Charley, wiens eigenlijke naam de Jan Hoekwater is genoot een goede re- al putatie als snelteekenaar. Hij is vaak -1 opgetreden met Lou Bandy. Hoekwater woonde in Den Haag. Hij was ge- trouwd en had twee kinderen. Tioni Manti (Hendrik van Gulik) be- U reikte den leeftijd van 21 jaar. Hij trad fl op als evengewichtiskunstenaar en jong- De Gasperi biedt ontslag aan De premier van Italië, De Gasperi, heeft het ontslag van zijn kabinet in gediend. De redenen hiervan zijn: 1. de scheuring in de Italiaansche so cialistische partij. 2. de ontslagaanvrage van den minis ter van Buitenlandsche Zaken. Nenni. 3. de besluiten van het republikein- tche congres. 4. de houding der andere partijen. De president van Italië. De Nicola, heeft dit ontslag nog niet aanvaard. Van bevoegde regeeringszijde is men van meening, dat de Italiaansche cri sis te wijten is aan het feit, dat de le den der regeering ongaarne te veel ver. antwoordelijkheid op zich willen laden bij het onderteekenen van het vredes verdrag. Dit geldt met name de verte genwoordigers van de socialisten, de communisten en de groote rechtsche volkspartij. .fcakaitjat" Veranderde tijden „Ja", zei de man tegenover mij in den trein, „de tijden zijn wel ver- anderd. Lees de personeelsadverten- ties in de kranten er maar op na. Voor den oorlog, toen de werkloos- heid nog een ongekende hoog-con- junctuur beleefde, waren de werk gevers, die op een gegeven moment hoewel noode er toe moesten overgaan het leger der werkloozen met één te verminderen, buitenge woon veeleischend. Ik herinner me eens een advertentie van een smids baas te hebben gelezen, waarin hij een halfwas smidsleerling vroeg. „Diploma Technische Hoogeschool Delft strekt tot aanbeveling", stond er bij. En dan die anonces, die onze vrouwelijke jeugd opwekten zich als dienstbode bij een of andere me vrouw aan te melden. Het was om je dood te lachen. Ik zal er effe een citeeren: „Meid gevraagd voor dag en nacht, Zon dags en in de week. Goed kunnende koken (Fransche keuken), werken en naaien. Lief voor kinderen en beesten. Reflectanten dienen meer te letten op menschwaardige behande ling dan op hoog loon. Diploma vijf jarige H.B.S. vereischt. Sollicitaties in blokschrift met foto (voor me neer) te zenden aan mevrouw Toen kregen we den oorlog. De toestand werd al een beetje anders. De personeelsadvertenties werden meer beleefde uitnoodigingen voor de Kriegsmarine en zoo- Maar lees nou de krant 's. Je zit gewoon te genieten. „Kom bij ons werken", lees je, „prettige werk kring, ruime zalen met riant uitzicht en badkamer, hoog loon, reiskosten tweede klas worden vergoed". „Weet U wat ik nog zie gebeu ren" m'n overbuurman kwam aan het slot van zijn betoog „van daag of morgen staat er een adver tentie in de krant voor een baan als jongste bediende. De directeur is bereid zich aan een psycho-tech- nisch onderzoek te onderwerpen om te zien of hij inderdaad geschikt is den jongsten bediende in spé aan te nemen"." Piepend reed de trein het C.S. binnen. Criticaster leur. Hij was een veelbelovend artist. Jossi en Jossino (het echtpaarjoos- ten-Meyer) traden op als accordeonis ten en ook wel als danspaar. Zij waren nog slechts kort gehuwd en laten geen kinderen achter. Over Marine van Gqudszwaard, die, zooals bekend, ook deel uitmaakte van het gezelschap, zijn nog geen berichten ontvangen. Het is nog niet bekend of zij zich in het vliegtuig bevond, waar mede het gezelschap de reis maakte. CIRCUS KNIE De lOO.OOOste bezoeker bekend 4 De'lÖo.OöCate bezoeker-heeft de con trole van circus Knie gepasseerd. Het is de heer Brams uit Amsterdam, die voor rekening van de circusdirectie vyf dagen lang in Zwitserland mag rondtoeren. Toen de heer Brams, die vrijgezel is, gevraagd werd naar zijn reisgenoote, verkeerde hij even in een moeilijk parket. Aanbiedingen kreeg hij genoeg, maar na 'n telefoon' "e met Tilburg was de oplossing gevonden. De moeder van den gelukkigen winnaar gaat mee. De uitreiking van de prijs ging als volgt in haar werk: Een olifant, geleid door Freddy Knie, kwam de piste binnen en droeg in zyn slurf aan een rood wit en blauw lint een groote enveloppe, die hij met een keurigen zwaai den gelukkigen bezoeker aanbood, waarop deze onder toejuichingen van het publiek een eererondje op den olifant reed. LCHTING 1924 AAN DE BEURT Slechts 1/5 deel wordt ingelijfd De jongemannen, geboren in 1924, zijn voor den dienstplicht ingeschre ven en worden thans aan een genees, kundig en psychologisch onderzoek on derworpen. Slechts een beperkt aantal van hen het één-vijfde gedeelte van het to taal aantal ingeschrevenen niet te bo. ven gaande zal worden bestemd tot gewoon dienstplichtige en omstreeks midden 1947 worden ingelijfd voor het volbrengen van de eerste oefening. Wie daartoe zullen hehooren, valt thans nog niet te zeggen, daar de re sultaten van de keuring en verder in te stellen onderzoeken daarop van in vloed zullen zijn. De overigen zullen worden bestemd tot buitengewoon dienstplichtige by de landmacht of by de zeemacht; zy zullen voorshands niet in militairen dienst worden geroepen. Zjj, die bjj de keuring geschikt wor den bevonden voor den militairen dienst en die meenen in aanmerking te komen voor vrijstelling van den dienstplicht dan wel voor uitstel van eerste oefening, moeten onmiddéllijk na de keuring een daartoe strekkend verzoek indienen bij den burgemeester van de gemeente van inschrijving. De daarvoor te bezigen formulieren zjjn kosteloos verkrijgbaar ter gemeente secretarie. De verzoeken van hen, die tot buitengewoon dienstplichtige wor den bestemd, blijven buiten behande ling. Degenen, die tot gewoon dienstplichtige worden bestemd, ont vangen op verzoek van het ministerie van oorlog tijdig vóór de inlijving de beslissing. In verband met het vorenstaande is het brengen van bezoeken aan het Mi nisterie van Oorlog nutteloos en de ze bezoeken kunnen de behandeling van de tallooze gevallen slechts ver tragen. DE SITUATIE IN INDONESIË CARTO-4702 WEERBERICHT Weinig wind Geldig tot Dinsdagavond Wisselende bewolking met hier en daar een enkel licht buitje, plaatse- lijk ochtendmist, temperatuur over- dag overal oploopend tot boven nul, tegen den avond weer snel dalend. Weinig wind. Koningin bezoekt „De Bezige Bij" H.M. de Koningin heeft gisteren, in gezelschap van mevrouw De Beaufort, (Ie uitgeverij en drukkerij „De Bezige Bij" in Amsterdam, die zich in bezet tingstijd met het uitgeven van illegale geschriften heeft beziggehouden, be zocht. Haar werd een afdruk van een vers uit den bundel „Spijkerschrift" van IJge Foppema, overhanaigd. Mevrouw De Beaufort kreeg den bundel „Kerstmis in Scheveningc:,", die haar omgekomen zoon in de strafge vangenis pldaar heeft geschreven. Uitbreiding machinepark Koog. Ter gcnieent -.ceerciarie ligt ter inzage een verzoek met bylagen van de Fa. Klut, alhier om vergunning tot plaatsen van diverse machines, iu het perceel Jan Bestevaestraat 45. Op Dinsdag 4 Februari, des middags ten 2 ure, zal ten Gcmeentchuize ge legenheid bestaan om BEZWAREN tegen dit verzoek in te brengen en ilcz© mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zy, die be zwaren hebben kunne gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tydstip op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. DOODSTRAF VOOR DE ONDERGANG VAN DE „CHIMARRA" Scbotage in het spel I De vprschrikke!y!:e scheepsramp oo- der de Grieksehe kust, die ruim 300 slachtoffers kostte, is mogelijk nan sa botage te wijten. Tsaldaris, de Griek sehe minister-president, heeft ver klaard, dat reeds 12 uren voor den on dergang van de „Chimarra" geruch ten de ronde deden, dat het schip zyn thuishaven niet zou bereiken. Het on derzoek hiernaar is in vollen gang. Vast staat dat in het Euripe-kanaal, waar het ongeluk geschiedde, het mij nenvegen reeds lang geleden geëidigd is en dat het onmogelijk is, dat daar ecu mijn zou zyn achtergebleven. De bemanning van de „Chimarra" wordt thans gescheiden gehouden van de ge redden. ITct .«chip is binnen 15 minuten ge zonken. Aanvankelijk slaagde de be manning er in eenige orde te hnndha- veu onder de honderden passagiers, die op het bovendek samenstroomden. Maar toon het schip plotseling sterk begon te hellen, klonk de kreet ,.V»'lj zinken" en do dramatische wedloop naar do reddingsbootcn begon. Naar verluidt zyn ook 40 links-gcörienteer- Ade pólifiekê gevangenen, wTêr"handen geboeid waren, in de golven verdwe nen. HARREBOMEE At De vroegere inspecteur van politie A. Harrebomee uit Amsterdam, die in bezettingstijd een waar schrikbewind heeft uitgeoefend en zich a.o. „ver dienstelijk" heeft gemaakt met het op halen van jodenkindjes, is gisteren door het Byzonder Gerechtshof te Am sterdam tot de doodstraf veroordeeld. BOKSEN Quentemeijer verslagen Gisteravond werd onder groote be langstelling in de Albert-hall in Londen onze landgenoot Willy Quentemeijer door Freddy Mills knock-out geslagen in de tweede ronde. Het geheele ge vecht duurde acht minuten. Mills woog vóór het gevecht 5 k.g. zwaarder dan Quentemeijer. Onze land genoot verklaarde na afloop, dat hij dit gewichtsverschil een te groote han dicap had gevonden. DERDE WEDSTRIJD BESLISSEND Strafschop gemist Chelsea won gistermiddag den voor de tweede maal overgespeelden wed strijd van de derde cupronde met 2—0 van Arsenal, zoodat Chelsea Zaterdag op eigen veld tegen Derby County uit komt. Bijna 60 000 toeschouwers waren op het terrein der Spurs in Tottenham aanwezig, waar het doel van Chelsea reeds in de eerste minuten op verras sende wijze aan doorboring ontsnapte. Eerst schoot Logie vlak langs den paal, vervolgens schoot hij hard tegen de lat, waarna de bal in het veld terugketste, waar een der Chelsea-spelers het leer met de hand bewerkte, zoodat Arsenal een strafschop toegewezen kreeg, die echter door Lewis ver naast geschoten werd. Chelsea herstelde zich evenwel en leek zelfs iets beter dan de Arsenal hoewel Logie voortdurend een groot gevaar voor Chelsea bleef. Lawton zorgde in deze periode van Chelsea-overwicht voor twee snel ach tereenvolgende doelpunten. Hij kogelde vervolgens den Arsenal-doelmon Swin- din ondersteboven, terwijl een volgend schot van zijn voet Male trof. De rust kwam met 2—0 voor Chelsea. In de tweede helft bleek arsenal niet ln staat Iets beters e leveren dan he prachtig combineeren van Chelsea's middenrio Lawton en de binnenspelers Walker en Goulden. De „Arsenal-aanvoerder Har- ris en de Zwitser Steffen wisten daar wel weg mee .zoodat Chelsea zijn over wicht in het veld tot het einde wist e handhaven. Nieuwe Amerikaansche Ambassadeur De Ver. Staten hebben, ter vervan ging van den huidigen ambassadeur dr. Hornbeck, den heer A. B. Baruch als zoodanig in deze functie te Den Haag benoemd. De heer Baruch is thans in Portugal geaccrediteerd. De tegenstelling tusschen M.R.P. en communisten DEFENSIE HET TWISTPUNT In zyn pogingen een Fransche re. geering samen te stellen, is Paul Ramadier, de socialistische kabi netsformateur op moeilijkheden gestuit doordat bij de M.R.P. (de repubükein- sche volkspartij) bet verzet tegen het voorstel, het ministerie van Defensie aan de communisten toe te wijzen, voortdurend toeneemt. Afgevaardigden van de M.R.P. heb ben een resolutie aangenomen om iedere beslissing inzake toetreding tot de voorgestelde coalitie-regeering op te schorten, totdat omtrent de plan nen, van Ramadier ter besnoeiing van de bevoegdheden van den minister van Defensie zekerheid is verkregen. Niet temin zal de M.R.P. in de nationale vergadering een motie van vertrouwen in Ramadier steunen. Dit houdt echter nog niet in, dat zy in het voorgestel- do kabinet medezitting zal willen ne men De onmiddellijke oorzaak van de grooto oppositie tegen de benoeming van een communist als minister van Defensie is gelegen in het feit, dat do communistische partij zich offieieel ten gunste van een onmiddellijke her vatting van de besprekingen met de Vietnamcesche leiders van de Indo- OP DE KORTE GOLF In de zitting van de commissie voor economie en werkgelegenhe'd der Ver. Naties werd gisteren voor het eerst gebruik gemaakt van draagbare radio-ontvangtoestellen. De gedelegeerden en journalisten kregen ieder een klein ontvangertje, dat zij met een koord om den nek konden hangen, en een koptelefoon. Met deze uitrusting is het mogelijk zich in de wandelgangen en vesti bules te begeven en de debatten te -beluisteren, mits men-zich niet ver der dan 20 meter van de vergader zaal verwijdert. BESPREKINGEN IN DEN HAAG Voor gebruik van Hollandsche havens voelen Amerikanen niet veel /"\NS doei is, gezamenlijk bijeen te komen, ten-einde de problemfen waarvoor Nederland zich ten opzichte van Duitschland ziet gesteld te onder zoeken. Men zal probeeren tijdens de besprekingen een basis te vinden, waarop de handel tusschen Nederland en Duitschland kan plaats vinden. Ik ben van meening, dat met deze be sprekingen een grondslag kan worden gelegd voor een gunstige ontwikkeling in de naaste toekomst. Deze woorden werden gisteren ge sproken door mr. Seal, den voorzitter der Britsche delegatie, die in Den Haag met eenige Amerikaansche vertegen woordigers samengekomen is om met de Nederlanders de problemen, die er ten aanzien van den Nederlandschen handel met de Britech-Amerikaansche zónes in Duitschland bestaan te be spreken. Een byzonder moeilijk vraagstuk is in dit verband het gebrek aan steen kool en mynwerkers in Duitschland. Na de beëindiging van den oorlog was er in Duitschland een groot gebrek aan mynwerkers, aangezien velen in mili tairen dienst waren. Ook de mynen vorkeerden in een desolaten toestand, aangezien zy zwaar beschadigd waren. Toen de mynen weer begonnen te pro- duceeren bedroeg drf productie 20% van voor den oorlog. Thans is deze tot 50% van den vroegeren omvang ge stegen. Reeds spoedig werd een be gin gemaakt met den export van steen- Een overzicht tijdens de conferentie. V.l.n.r. dr. Van Blankenstein; mr. Teppema; drs. Speekenbrink (voor zitter der Ned. delegatie) en mr. Cnoop Koopmans; mr. Blaisse en dr. A. Treep (voorgrond) vertegen woordigers van Engeland en Ame rika. kool naar de bevrjjde gebieden. Hier door ontstond mede een schaarschte aan kolen in Duitschland, waardoor de Duitsche industrieën nauwelijks of in het geheel niet in staat waren te ex porteeren. Vervolgens stond de heer Seal stil by het herstel der Duitsche industrieën. Groote bedragen zullen ge ïnvesteerd moeten worden# Duitsch land moet evenwel o-p den duur in staat zijn, te kunnen exporteeren, teneinde hiermede de importen te betalen. De Engelsche en Amerikaansche belasting, betalers kannen niet steeds voortgaan met bedragen ter beschikking te stel len ter betaling van voedsel en andere importen van Dnitschlhnd. Geen Duitsche autarkie Dr. Humphrey, het hoofd der Ameri kaansche delegatie wee« er op, dat de jongste koudeperiode in hooge mate de productie in Duitschland heeft ver minderd. „Wy zyn van plan", aldus de heer Humphrey, „een Duitsche au tarkie, zooals deze tydens het Hitler- Cbineesche nationalistische beweging heeft uitgesproken Ook bestaat er een steeds heviger wordende stryd tus schen de communisten en de M.R.P, om de domineerende positie in het po litieke leven van Frankrijk. Het staat te bezien of Ramadier de voorstellen der M.R.P. zal aanvaarden. Indien hy dit wel doet, zal het de vraag zyn, of de communisten hiermede accoord gaan. Het aantal stuks vee, dat per maand frauduleus over de Nederlandsche grens naar België wordt gesmokkeld, wordt op minstens duizend geschat. Deze smokkel vindt vooral plaats in ae grensstrook ten Zuiden van Breda. De politie heeft kortgeleden negen vee smokkelaars achter slot en grendel ge zet. Het aantal autodiefstallen in Londen neemt iederen dag nog toe. Het weekgemiddelde bedraagt nu ongeveer 250. De „heeren" loeren echter niet al leen op complete auto's. Zij zijn ook met minder tevreden. Zij oefenen gere geld goedgeorganiseerde aanvallen op autoparken uit, waar zij bijna onder den neus van de politie of van bewa kers de auto's ontdoen van reserve wielen en andere onderdeelen. Na een groote voetbalmatch vormden autobe zitters verleden week bij het politie bureau een queue om diefstallen aan te geven. Twee joden hebben Zon dagavond een operateur in een bios coop te Hadera (Noord Palestina) met het pistool gedwongen de voorstelling te onderbreken en te projecteeren: „Uw vaderland is in gevaar mobiliseert". Ruim 400 havenarbeiders hebben Zondagavond en Maandagmorgen de brandweercentrale van de haven van Singapore met steenen, flesschen en stukken hout aangevallen. 8 personen werden gewond. Over de oorzaak van het geschil is niets bekend. Een zwerm van duizenden bijen heeft een ontijdig einde gemaakt aan een voetbal match tusschen een elftal van het Brit sche schip „Malabar" en de Saint Ge- orges Club op de Bermuda-eilanden. Een poging om op het naastbij gelegen veld zonder doelpalen den wedstrijd te beëindigen faalde. Het Nederland sche schip „Tasman" kon bij aankomst te Melbourne geen sleepboot ter be schikking krijgen. Ook de havenarbei ders weigerden hun diensten te ver- leenen. De „Tasman" zou heden naar Batavia vertrekken met zeventig pas sagiers, doch zonder lading. Soeka- wati, president van Oost-lndonesië, zal zich na zijn bezoek aan Nederland naar Frankrijk begeven. Zooals bekend zal Soekawati op 24 Januari naar Neder land vertrekken. Hij verwacht op 20 Februari in Makassar terug te zijn. De directie van circus Knie heeft be sloten de opbrengst van de voorstelling van Zaterdagmiddag 25 Januari a.s. te bestemmen voor de Prins Bgrnhard Stichting. Het orkest van de eerste militaire afdeeling in de hoofdstad zal dan zijn medewerking verleenen. Te Londen zullen spoedig 500 nieuwe autobussen verschijnen, van een type, dat verreweg het modernst is van alle typen ter wereld. In de Jodenbree- straat te Amsterdam is een 51-jarige man in dronken toestand van de trap gevallen en met een zware hersen schudding in bewusteloozen toestand naar het Binnengasthuis vervoerd. James F. Byrnes heeft zijn laatste offi- cieele daad als Minister van Buitenland sche Zaken der V.S. verricht door het teekenen der vredesverdragen met Bul garije, Hongarije, Italië en Roemenië. bewind bestond, te herstellen. Wij wil len een economie voor geheel West-Eu ropa opbouwen, een economie, die als een geheel zal werken. In beginsel zyn zijn wy bereid, de mogelijkheid van Nederlandsche exporten naar Duitsch land te aanvaarden, en halffabrikaten voor veredeling tot eindproducten in Duitschland te accepteeren. Ieder voor. stel zal evenwel op de practische ver wezenlijking daarvan worden onder zocht. Sprekende over de mogelijkheid van het gebruik van Nederland sche havens voor den handel met Duitschland, zelde da heer Hum phrey, dat dit probleem ernstig wordt bestudeerd. De Duitsche ha vens „kosten ons niets". Betaling door Amerika voor het gebruiken' van Nederlandsche havens is een moeilyk probleem. Maar, aldus voegde spreker hier aan toe, „het is beter op dit onderwerp niet vooruit te loopen". Drs. Speekonbrink, directeur-gene raal van de afdeeling buitenlandsche economische betrekkingen van het mi nisterie van economische zaken had in een inleidend woord gewag gemaakt van de hoop, dat de besprekingen een vruchtbaar resultaat te zien zullen ge ven.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1