De Vrije Alkmaarder c Duitschland maakt zich geen illusies Einde der splitsing der economie Twee schepen op het IJsselmeer in groot gevaar HEBBEN DE KLEINE LANDEN EEN STEM IN HET KAPITTEL Dagblad voor Alkmaar en omgeving Uitgave N.V. Noordhollandse Pers 1945 i.o. Red- .en Adm. Achterdam 20, tel. 2274 Adv. Langestraat 15, tel. 3971, Alkmaar I Dir. Th. W. Reynders Hoofdred. G. E. de Winter 22 Januari 1947 tyJt? 3e {aargang 306 - 257 WINTER 1947 Alleen warmt bet zich aan het genoegen dat de overwinnaars geen veeren kunnen plukken van een kikker W/'ELLICHT nooit heeft het gevoel van verslagenheid zich zoo sterk van de Duitschers meester gemaakt als op dit oogenblik, nu de voorbereidende vredesbesprekingen te Londen zijn begonnen. In het eigen land leven zij te midden van een ontreddering, die grooter lijkt dan een jaar geleden, toen ae eerste bomlooze winter dank zij geredden voorraden en miiden tempaturen dragelijk was. Er leefde toen ook nog zooiets als zoete verwachting, dat het van nu af alleen nog maar beter kon gaan en ook dit droeg er toe bij den reeds zwaren last iets lichter te doen lijken- Sindsdien heeft het land de ont goocheling moeten beleven van de ervaring, dat het dieptepunt nog niet bereikt was. Het volk heeft zich dezen winter dieper voelen zinken dan ooit Wijs geworden door de ervaring, troost men zich nauwelijks meer met het betrekkelijke optimisme van de overtuiging, dat het niet slechter meer kan. De apathie, waarin het grootste deel van dit volk zijn bestaan rekt, gelooft reeds lang niet meer aan de, trouwens karige en gematigde, beloften van politieke en economische profeten. De macht van het potieel /\VER de grenzen zien de Duitschers de vertegenwoordigers der gealli eerde mogendheden om de tafel ge schaard om over Duitschlands toekomst te beslissen, zonder dat zij de kans hebben om ook maar als toehoorder te fungeeren! De Duitschers gevoelen zich beleedigd, dat zij na twintig maanden van wapenstilstand nog niet mondig geacht worden een waarnemer te zen den. De discussie in de pers over dit onderwerp gaat voort, ook nu het Lon- densche werk reeds begonnen is, en er schijnt nog altijd hoop te leven, dat men vroeg of laat als pleitbezorger in eigen zaak zal kunnen optreden. Maar al zitten er aan de tafel van Londen geen DuUsche vertegenwoordi gers, Duitschland zelf is er aanwezig met de potentie van zijn 65 millioen menschen, die volgens de verklaring van den internationalen vakbond niet tot een „reservoir van goedkoope ar beidskracht" mogen afadlen en met al de evidenties, die het samenleven van 185 menschen per vierkanten kilo meter met zich brengt. De Duitsche po litieke léiders zijn zich van dit laatste zeer goed bewust en er waren in de laatste maanden uitingen uit het buiten- Geheimen M'n jongste dochter is vandaag 6 jaar geworden. Zoo'n heugelijke gebeurtenis moet natuurlijk met een behoorlijk cadeau worden gevierd. En het is warempel geen sinecure in deze na-oorlogsche dagen een passend cadeau op den kop te tik ken. Enfin, na moeizame omzwer vingen was moeder er in geslaagd een droom van een poppenwagen te bemachtigen. Zoonlief (4 jaar) was mee ge weest om te koopen en toen ik eer gisteren thuiskwam stond hij mij 3l bij de deur op te wachten en fluis terde mij heel geheimzinnig in het oor: „Kom 's mee naar de achter kamer, pappie". Ik achter 'm aan. Hij trok met een verheerlijkt gezicht, als een goochelaar, een doek weg en ziet, daar stond de wagen in al zijn schoonheid. „Voor Rietje, als ze jarig is- U mag niks zeggen, hoor pappie". Waarschuwend ging zijn vinger om hoog. Aan de etenstafel kon zoonlief bij na niet stilzitten. Hij was op een manier tegen me aan 't knipoogen, dat het wel leek alsof hij het ca deau van zijn zus in ziin linkeroog had zitten. Op het laatst kon hij zich niet meer goed houden. „Jij weet lekker niet, dat je een wagen voor je ver jaardag krijgt", baste hij. Rietje hoorde echter niets, of ze deed als of. Dat kun je met die grapjas nooit weten. Met zulke voorvalletjes moet ik altijd aan mijn jeugd terugdenken. Mijn vader kreeg vroeger ieder jaar voor zijn geboortefeest een roode zakdoek van me. En ieder jaar was 't hetzelfde. „Vader, raadt eens wat U van mij krijgt; het js rood, U draagt het in uw zak en u snuit uw neus er in". Hij praki- zeerde zich dan suf en kon het nog niet raden. Hij was iederen verjaar dag weer even verrast en gelukkig met z'n cadeau. Niet alleen de kinderen loopen echter met hun geheimen op het puntje van hun tong, het is bij de ouderen vaak al niet anders- Een krantenman maakt altijd op gepaste wijze misbruik van deze zwakheid des menschen. Hoe zouden wij ook anders aan onze primeurs komen? Criticaster land te over om dit bewustzijn aan te wakkeren. Geen uitlatingen van buiten- landsche woordvoerders hebben in Duitschland zooveel weerklank gevon den als die, welke de gezondheid van- Duitschland als vooorwaarde stelden voor de genezing van Europa. Geen Duitsche beschouwing over de bespre kingen, die thans begonnen zijn en die eerst zullen eindigen wanneer de sneeuw van Moskou's straten gesmol ten is, heeft nagelaten daarop te wij zen. Het is het gevoel van potentieele macht, dat Duitsche politici er toe ver leidt in hun beschouwingen een toon aan te slaan, die prikkelend moet wer ken op de slachtoffers der nazi-agressie, b.v. door dreigingen met toekomstige golven van nationalisme. Er valt tegelijkertijd in vele be schouwingen zooiets te bespeuren als het genoegen van den kikker, die zich verheugt over zijn gebrek aan veren- Zoo wordt met kenne lijke voldoening vastgesteld, dat voorstellen als het terug brengen van Duitschland tot een agrari- schen staat reeds lang tot het ver leden behooren, dat de politiek der herstelbetalingen niet kan worden volgehouden en dat gebiedseischen niet kunnen worden erkend, daar zij het economische leven van Duitschland zouden bedreigen. Met een opmerkelijke vrijmoedigheid spreekt zich het te Stuttgart verschij nende weekblad „Wïrtschaftzeitung" een blad van een in Nederland onbe kend formaat in deze uit. Het is van meening, dat aan Duitschland tot dus verre reeds veel meer schadeloosstel lingen werden ontwrongen dan de Potsdammer „reparations" toelaten: door het beschikken over de Duitsche vloot, over deviezen en patenten, door afbraak van fabrieken, door de afsnoe- ring van gebieden in het Oosten, door het vasthouden van krijgsgevangenen en het exporteeren van deskundigen en vaklieden. Bij alle beperkingen, die de Duit schers aan eventueel nog levende restanten van optimisme opleggen, ziet men toch nog sporen van hoop, dat de vrede, waaraan thans gebouwd gaat worden, tenminste een afsluiting betee- kent van een periode van ongewisheid over de grondslagen van het nieuwe bestaan. Zij verwachten ook, dat in elk geval het einde in zicht is van de economische gespletenheid. Maar al moge In werkelijkheid Duitschland als probleem op zichzelf in Londen en Moskou een stevig woord meespreken, illusies maakt de Duitsche bevolking zich geenszins en zij droomt zich nauwelijks meer kleur aan het grauwe leven dan het groen van de lente, het bruin van den herfst of het weerzien van een ontslagen krijgsge vangene. Naar vredesindustrie in Rusland Reeds 3.000.000 arbeiders meer dan in 1945 Volgens mededeeling van de Sovjet- regeering heeft het eerste iaar van het nieuwe Vijfjarenplan van Stalin tot in schakeling van oorlogs- naar vredes industrie volledig aan de verwachtingen beantwoord. De productie van niet- militaire industrieën was in 1946 20% hooger dan in 1945. Precies de helft der industrieën kwam in haar productie boven het door de regeering berekende quotum uit, de rest bleef er beneden, maar kwam nooit beneden de 77%. De industrie voor de vervaardiging van landbouwmachines is met 77% het laagst, die van vleesch, zuivel, cellulose en papier met 110% het hoogst. De lapdbouw had zwaar te lijden van de droogte. Het goederenvervoer per trein nam vergeleken met 1945 toe. Het per sonenvervoer door de lucht steeg 87%. In 1946 hebben 3.000.000 arbeiders meer dan in 1945 aan het arbeidspro ces deel genomen. De wieg, waarin Prinses Beatrix na haar geboorte heeft gerust en welke thans bestemd is voor de nieuwe Oranjetelg, is op verzoek van H-K-H. Prinses Juliana door de vereeniging ..Arbeid Adelt" te Baarn opgeknapt. De wieg, welke thans gereed is, werd Dinsdag naar het paleis Soestdijk vervoerd. WEERBERICHT Geldig tot Woensdagavond. Noordoostelijke wind i llier en daar tijdelijk wat toene- nemende bewolking. Geen neerslag j van beteekenis. Matige Noord-Oos- tcljjke wind. Overdag temperatuur i in het Westen van het land oploo- J pend tot om het vriespunt. In het i Oosten van het land overwegend onder het vriespunt. NOG GEEN STRENGE VORST We leven weer op de grens 1 Ons land ligt thans aan d'cn rand van een krachtigen Noord-Oostelijken luchtstroom, aldus zegt de Bilt, die koude lucht van d© omgeving van Nova-Zembla en het uiterste Noorden van Rusland, via het Oostzee-gcbied naar Midden-Europa voert. De temperatuur daalde- gisternacht voornamelijk onder invloed van nach telijke uitstraling in het geheele land met uitzondering van de kuststrook 46 graden onder nul. Achter een kleine randstoring, die gisteren ons land met regen en hier en daar zelfs met sneeuw passeerde, draaide de wind naar het Oosten. De koude Noord-Oostelijke luchtstroom dringt nu ook tot onze omgeving door. OEFENWEDSTRIJD IN AMSTERDAM Continentale ploeg tegen Nederland Het continentale elftal, dat op 10 Mei in Glasgow tegen het Britsche elf tal uitkomt, zal op 5 Mei in het Olym. pisch Stadion in Amsterdam een oefen wedstrijd tegen het Nederlandsch elf tal spelen. Besprekingen beginnen vandaag Hedenmorgen zijn de fonnce'.e be sprekingen tusschen de Commissie-Ge neraal en de rcpublikeinsche delegatie onder Sjahrir in Batavia hervat. De voornaamste taak van de C.G. is thans het uit den weg ruimen van de moei lijkheden, die zich hebben opgestapeld tijdens het verblijf der Commissie in Nederland. De koudo lucht wordt echter over de Oostzee en de Deensche wateren en ge- docltelijk ovor de Noordzee aangevoerd. In verband daarmede wordt de kon- de flink getemperd. Bovendien is de invloed van de zon, die nu wat hooger aan don hemel komt, niet geheel zon der beteekenis. Geleidelijk zullen de temperaturen echter zoowel overdag als in den nacht terugloopen. Tot strenge vorst zal het echter nog niet algemeen kannen ko- !N HET IJS „De Hoop" onder hel ijs verdwenen istermiddag is het 100 ton metende scheepje ,.De Hoop", dat gesleept werd van Enkhuizen naar Amsterdam, in de buurt van Marken door het op kruiende ijs verbrijzeld en binnen wei nige oogenblikken was het onder het ijs verdwenen. De zes opvarenden had den zich inmiddels over het ijs op een ander schip in veiligheid gesteld. Op het oogenblik verkeeren nog twee vrachtbooten „Koopmans Welvaren" en ,,De Neerlandia" op dezelfde plaats in groot gevaar. Men verwacht niet, dat men de schepen spoedig uit hun be narde positie zal kunnen verlossen. De sleepboot „De Zeemeeuw" was Maandagmorgen met een sleep van vier vrachtschepen van Enkhulzen naar Amsterdam vertrokken. In den begin ne verliep alles vlot, maar in de buurt van Marken raakte de sleep in een dik ijsveld. Bij de verwoede pogingen om „los" te komen verspeelde ..De Zee meeuw" zijn schroef, waardoor het schip volkomen machteloos was ge raakt. Pogingen van de gesleepte sche pen om voor de sleepboot ruim baan te maken hadden eerst wel succes, maar een paar uur later raakte het ge heele geval weer muurvast. „De Hoop" verongelukte toen in het kruiende ijs, waarbij alle bezittingen van de opvarenden, bestaande uit schip, per Meier met vrouw en kind en zijn schoonouders met kind, verloren gin gen. De opvarenden werden opgenomen door het schip „De Onderneming", dat zich tegen Dinsdagmorgen aan den greep van het ijs wist te ontworstelen en op eigen kracht de veilige haven van Amsterdam bereikte. De sleepboot Inter Nos voer onmid dellijk uit ter assistentie van de vier in nood verkeerende schepen. Gister avond om 7 uur is de Inter Nos terug gekeerd met op sleeptouw zijn gewon den collega ..De Zeemeeuw". Tegelijk met hen werd de sleepboot „Alylon" door de Oranjesluizen geschut, die de vrachtboot „Emanuel" sleepte. „Koopmans Welvaren" en „De Neer landia" verkeeren op het oogenblik nog in een precaire positie. Als de ijsmassa weer in beweging komt. dan is het lot van beide schepen bezegeld. Voorloopig is dit gevaar nog niet acuut. De toe stand van het ijs is echter zoodanig, dat niet verwacht mag worden, dat he den reeds een ontzettingspoging kan worden ondernomen. SCHOENENBONNEN BIJ VOORRANG Voor hen, die dringend verlegen zitten Aan degenen, die na 1 April 1946 geen bon voor gewone of beroepsschoe nen ontvangen hebben, omdat zij bijv. reeds tusschen 1 Januari 1945 en 1 April 1946 een bon hadden gekregen, cn thans zoo dringend schoenen noodig hebben, dat zij niet kunnen wachten tot zij volgens het laatste cijfer van hun stam kaart aan de beurt zijn, noch in de ge legenheid zijn hun beurt met die van andere gezinsleden te ruilen, zal des- gewenscht bij voorrang een schoenen bon worden verstrekt. In Februari a-s. zullen uitsluitend aan bovenbedoelde personen, wier stamkaartnummer eindigt op 3, 6 of 9 op nader door de distributiediensten be kend te maken dagen bonnen worden uitgereikt. In Maart en April zullen de overige tot deze categorie behoorende personen in de gelegenheid gesteld worden van deze voorrangsregeling ge bruik te maken. Degenen, die volgens deze regeling een bon ontvangen, komen niet op nieuw voor een bon in aanmerking bij de normale reeds bekend gemaakte schoenendistributie. De aandacht wordt er nog op geves tigd, dat de schoenenbonnen slechts een beperkten geldigheidsduur zullen hebben en niet omgeruild zullen kun nen worden, zooals in het afgeloopen jaar het geval is geweest. DE ZAAK WILKES OPGELOST Voorbarig Engelsch bericht De manager van Charlton verklaar de gisteren, dat Faas Wilkes geen contract heeft geteekend voor Charl- toh. De transactie is mislukt. In Charlton-kringen was men er echter zoo van overtuigd dat Wilkes op het gedane aanbod zon ingaan, dat men een voorbarig bericht publiceerde. DE KWESTIE-DUITSCHLAND Algevaardigden in Londen kunnen het er maar niet over eens worden. JVTA een levendige discussie van meer dan drie uur zijn de plaatsvervan gers der ministers van Buitenlandsche Zaken voor de kwestie Duitschland niet tot definitieve overeenstemming kunnen komen over de procedure voor het hooren van de kleine geallieerde landen. De Britsche, Fransche en Ameri- kaansche afgevaardigden stelden voor, dat de kleine geallieerde landen in al le stadia van de voorbereiding van het Duitsche verdrag geraadpleegd zou den worden. De Sowjet-Bussische af gevaardigde was van oordeel, dat over leg met deze landen zeer belangrijk zon zijn, maar wees er op, dat de mi nisters der Groote Vier het ontwerp\ van het vredesverdrag zouden opstel len. De Amerikaan Murphy opperde een denkbeeld over een „Internationaal Statuut", dat als een v o o r 1 o o p i g e regeling zou kunnen worden be schouwd voor de periode, voorafgaan de aan de definitieve sluiting van het vredesverdrag. Een dergelijk statuut zou kunnen worden ingesteld. Het Duitsche volk zou er over kunnen stemmen door middel van een referen dum of het zou door leiders van Duit sche partijen of door een voorloopige Duitsche regeering kunnen worden goedgekeurd. Sir William Strang, de Britsche af gevaardigde, betoogde, dat, rekening houdend met den langen duur van de voorbereidingen van het verdrag, het zeer wel mogelijk zou zijn, dat een dergelijke voorloopige regeling zou kunnen worden getroffen. Hjj wensch- te echter niet heelemaal de lijn der Amerikaansche voorstellen te volgen. HOE DE POLEN STEMDEN Officieele uitslagen Reuter verneemt officieel uit Wgr- schau, dat de zetels in het Poolsche parlement op grond van de verkiezin gen van Zondag als volgt verdeeld zijn Democratisch blok 327 Boerenpartij van Mikolajczyk 24; Katholieke arbeiderspartij 7; Dissidente boerenpartij 7; Overige partijen 7. Er moeten nog 72 zetels worden ver deeld. Commissie-Generaal op reis De Commissie-Generaal verklaart, dat zij een bezoek wil brengen aan Oost-Indonesië en andere deelen van den Archipel, terwijl zij verder het plan koestert de conferentie te Pon- tianak bij te wonen. (Op deze conferen tie zal, naar men weet, de toekomstige status van Borneo worden vastgelegd) Volgens officieele woordvoerders is de voornaamste taak van de Commis sie-generaal thans de moeilijkheden, die zich tijdens haar afwezigheid heb ben opgestapeld, uit den weg te ruimen. ALEKSEJEF WORDT NIET UITGELEVERD Het ministerie van Buitenlandsche Zaken der Ver. Staten heeft een ver zoek van de Sowjet-Unie tot uitlevering van Kiril Aleksejef afgewezen. Alek- sejef is werkzaam geweest bij de Sow- j et-handelsdelegatie in Mexico en wordt beschuldigd van verduistering. In een nota, welke aan de Sowjet-am bassade is overhandigd, zet de Ameri kaansche regeering uiteen, dat er geen aanleiding is wien ook aan een vreemd land uit te leveren, indien er geen uit leveringsverdrag bestaat. Aleksejef. die zich in de Ver. Staten bevindt, beweert een slachtoffer van vervolging van de zijde der Sowjet-Unie te zijn. Dooien of vriezen Het vriest, het dooit. Je weet het nooit Wanneer de zon zal schjjnea Of Koning Winter koud en streng Weer spoedig zal verdwijnen. Het dooit, het vriest; De zon verliest Den strijd in deze dagen, Want Koning winter kwam weerom Met koude lucht aandragen. Het ijs verdween Maar kjjk, meteen Laat Koning Winter zeggen: „Wij zullen, daar ik niet vertrek, Een nieuwen ijsvloer leggen". Wij zullen zien Of wij misschien, Staks nog een sneeuwbal gooien Of dat de lente komt, want, ja 't Kan vriezen en 't kan dooien! 6 JAN hotti::. Een viermotorig Amerikaansch lijn- toestel is bij het vliegveld Oakland in Californië neergestort. Het ongeluk ge schiedde bij zwaren mist. Eén passa gier werd gedood, de twintig anderen werden gewond. In Texas is ten gevolge van een ontploffing in de lucht een superfort neergestort; twee militaire piloten verloren hierbij het leven; zes andere inzittenden konden zich met de parachute redden. Een zuiveringshof in Beieren is in staking gegaan als pro test tegen het feit, dat een hof van be roep dr. Ernest Sonntag, die tot dwang arbeid veroordeeld was wegens het goedkeuren van invaliden voor actie- ven militairen oorlogsdienst, tegen borgstelling heeft vrijgelaten. Viet- nameesche sluipschutters hebben ge schoten op den Britschen en Chinee- schen consul. Geen van de twee werd getroffen, doch de Franschen hebben de evacuatie van burgers uit Hanoi stopgezet tot de Vietnameesche autori teiten meer waarborgen kunnen ver schaffen voor een ongehinderden door tocht. De Joodsche Nationale Raad van Palestina, de hoogste vertegen woordiging van het Palestijnsche Jo dendom, heeft met algemeene stemmen geprotesteerd tegen de gewelddaden der Joodsche ondergrondsche bewe ging. Te Singapore zijn meer dan 6.000 gemeentearbeiders, werkzaam bij de openbare werken, in staking gegaan omdat zij niet tevreden zijn met het antwoord van de gemeente op hun eischen om loonsverhooging en betere arbeidsvoorwaarden. De droogte in groote gebieden van de Oekraïne is de ergste in de Sovjet-Unie sinds 50 jaar. Alleen de uitstekende oogst in gebie den, die voor droogte gespaard zijn ge bleven, behoedt het land voor een ramp als in 1921. Volgens de „Daily He rald" heeft de Engelsche politie op dracht gekregen jacht te maken op bij na 19.000 deserteurs uit het Britsche leger, die verantwoordelijk worden ge acht voor 50% van alle misdaden in Engeland. Het personeel van de V.N. te Lake Success heeft, naar aanleiding van een loongeschil, het plan opgevat een vakvereeniging te stichten ter ver dediging van hun belangen. Ameri kaansche Iegerinspecteurs hebben te Parijs een bende van 7 Amerikaansche militairen ontmaskerd, die naar verluidt 200 auto's hebben gestolen en een aan tal gewapende overvallen hebben ge pleegd. Volgens een Amerikaansche Ie- gerfunctionaris heeft de bende geduren de twee jaar in Frankrijk en België ge werkt. Sommigen gaven zich voor mi litaire politie uit. Volgens de „Daily- Express" wil de 30-jarige John Young, professor in de zoölogie aan de univer siteit te Londen, een onderzoek instel len naar de intelligentie van de inkt- visch. Hiertoe zal de universiteit aan het aquarium te Napels een medewer ker benoemen op een jaarsalaris van 600 tot 800 pd st. Men zal de reacties van den inktvisch op ^kleurd licht, muzikale geluiden en 'onaangenaam smakend voedsel registreeren. Dit dier heeft het best ontwikkelde stel hersens van de ruggegraatlooze dieren. De ge leerden verwachten, dat het dier een dankbare leerling zal zijn. Volgens radio München zal de zuiverjngsrecht- bank te Garmisch binnen 2 weken de zaak van Richard Strauss ter hand ne men. Deze 82-jarige Duitsche compo nist woont op het oogenblik in Oos tenrijk, waar hij het Oostenrijksche burgerschap heeft verkregen. De sleepboot „Poolzee" van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst had op 8 Januari j.1. te Splitt in Joego-Slavië een kraan afgeleverd en bevond zich sindsdien op thuisreis naar Rotterdam. Op 18 Januari ontmoetie de sleepboot evenwel het Panameesche jacht „Vale- na", dat hulpeloos met machineschade ronddreef en assistentie noodig had. De „Poolzee" heeft daarop vastge maakt en de „Valena" een dag later te Leixoes binnengesleept, waarna zij op 20 dezer de reis naar Rotterdam weer vervolgde.. De damenmpetitie Voor de hoofdklasse-competitie wer den in de afgeloopen dagen de volgen de wedstrijden gespeeld: W'veer-Wor- merOostzaan 1010; C.D.A.Oos- sterkwartier 146; D.D.D.St. Bavo 10—10; ZaandamOosterkw. 1010. St. Bavo met 5 punten en Oosterkwar tier met 4 punten eindigen door deze resultaten resp. op de tiende en elfde plaats. In verband met de uitbreiding der hoofdklasse vindt echter geen de gradatie plaats. D.K.Z. won voor de le klasse met 155 van Zaandam 2. Voor de Zaan- 6che competitie behaalde Zaandam 4 een 146 zege op Worm erWormer- \c.r 3.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1