De Vrije Alkmaarder ROTTERDAM STIEFMOEDERLIJK BEHANDELD BE DAKOTA's ZIJN PRIMA VLIEGTUIGEN De lading is zeker niet te zwaar Rechter Windham weer vrij Woensdag 29 Januari 1947 i Dagblad voor Alkmaar en omgeving Uitgave N.V. Noordhollandse Pers 1945 i.o. Red. en Adm. Achterdam 20, teL 2274 Adv. Langestraat 15, tel. 3971, Alkmaar Dir. Th. W. Reyndcrs Hoofdred. G. E. de Winter 3e Jaargang 306 - 264 BR1TSCH-AMERIKAANSCHE ZÓNE: Hamburg en Bremen genieten de voorkeur omdat er geen „deviezen" zijn in Duitschland OOK GEEN EXPORT VAN GROENTEN lach«q nf: in Den Haag gehouden han- *«3 delsbesprekingen tusschen Ne- le derland en de Britsch-Amerikaan- gtr^Jl sche zone zijn geen volledig succes ik, 3 geworden. Innend rotje® Over hoofdpunten van discussie werd geen overeenstemming bereikt, hoogstens „een beter begrip voor el- orwar kaars standpunten". Ten eerste was het Nederlandsch wensoh den gro en- tenexport naar Duitschland te her- 04 vatten. Hieraan kon niet worden vol- !S mtb daan daar de bezetters van meening rf z'^n' dat de econom'sche. toestand van snee» Duitschland niet toelaat dure versche snuk gt°enten te importeeren. Van Neder- p^. jandsche zijde zijn vele voorstellen ge nacht daan teneinde koste wat het kost tot is 4 een afzet van groenten te komen, doch ït 6 overeenstemming kon niet wordtn be- Wetf reikt oDe» **et tweede hoofdpunt, waarop niet intaai aan de Nederlandsche eischen werd voldaan, is het gebruik van de haven mat; Rotterdam voor Duitsche importen. De acht Britsch-Amerikaansche onderhande- laars zeiden dat zij de eischen van Ne- derland ten volle begrepen doch dat „gebrek aan deviezen" hen noodzaakte 5 uitsluitend Duitsche havens te blijven gebruiken. u t *-i Nederland zal stellig niet bereid zijn zich bij dezen stand van zaken neer te leggen en zal waarschijnlijk tot het uiterste gaan om de rechten van Rotterdam te verdedigen. t VI a" inlt, ig b Ook de Nederlandsche wenschen tot herleving van deri entrepothandel moe- ten volgens de onderhandelaars voor- loopig vrome wenschen blijven daar Duitschland niet bij machte is artikelen als koffie, thee en chocolade te koopen. Het belangrijkste resultaat voor de f Nederlandsche zakenlieden werd geacht 1 het feit; dat overeengekomen werd, dat zij voortaan in Duitschland rechtstreeks met de Duitsche tegenpartij kunnen on. 1 derhandelen, al blijft de koopovereen komst natuurlijk nog aan licencies ge bonden. Opgemerkt zij, dat de Neder landsche kooplieden de eersten zijn, die vrijelijk met de Duitschers zaken kunnen "doen. Onder de artikelen, waarvoor invoer, contracten werden afgesloten, vallen: spoorwegmateriaal, masten voor elec- trische bovenleidingen, reparatieonder- deelen, chemische en pharmaceutische producten en instrumenten. SCHOENENBONNEN BIJ VOORRANG Na 8 Februari de nummers 3, 6 en 9 aan de beurt De uitreiking van schoenenbonnen aan hen wier stamkaartnummer ein digt op het cijfer 5 en die tusschen 1 Januari 1945 en 1 April 1946 geen schoenenbon hebben ontvangen, zal op Zaterdag 8 Februari a.s. worden be. eindigd. Zij, die op grond van het bovenstaande recht hebben op een schoenenbon, moeten zich dus uiterlijk op 8 Februari tot den distributiedienst wenden om een sehoenenbon in ont vangst te nemen. Dit geldt eveneens voor hen wier stamkaartnummer reeds werd aangewezen, doch die hun schoe nenbon nog niet hebben afgehaald. Na 8 Februari a.s. zal op de in 1946 aangewezen nummers van de stam kaart onder geen enkele voorwaarde meer uitreiking van schoenenbonnen plaats hebben. Van 17 Februari a.s. af zullen de distributiediensten op plaatselijk na der te bepalen dagen een schoenen bon uitreiken aan hen, wier stamkaart nummer eindigt op het cijfer 3, 6 of 9, voorzoover zij nog in het bezit zijn van den inlegvelbon 614. Dit zijn dus degenen, die thans zoo dringend schoenen noodig hebben, dat zy niet kunnen, wachten tot zjj volgens het laatste cyfer van hun stamkaart aan de beurt komen, noch in de gele genheid zijn hun beurt met die van andere gezinsleden te ruilen. De tweede distributiestamkaart met bij- behoorend inlegvel moet overgelegd worden. WIJ ZIJN UIT DEN BRAND Drie eenheden brandstof worden aangewezen Het ligt in de bedoeling Donderdag a s. bonnen voor 3 eenheden brandstof aan te wijzen. Het zal onmogelijk zijn deze bonnen onmiddellijk te honoreeren en daarom zal er slechts één eenheid direct worden afgeleverd. WEERBERICHT Geldig tot Woensdagavond: Aanhoudende vorst Slechts enkele overdrijvende wol. i kenvelden. Zwakke tot matige wind Oostelijke richtingen. Strenge i tot matige vorst. Geen zware gevechten bij Krian Slechts een soldaat licht gewond Op een bijeenkomst van de Neder landsche en Indonesische delegatie heeft een militaire woordvoerder ver klaard, dat er bij Krian geen zware gevechten zijn geleverd, aangezien er slechts twee compagnieën werden in gezet. Eén Nederlnder is door sluip schutters licht gewond. De tegenmaatregelen, die de Neder- ders hebben genomen, schijnen door de T.R.I. vermoed te zyn geweest. Krian was tenminste door de republikeinsche troepen en civiele autoriteiten ont ruimd. Bij verkenningen van Nederlandsche zijde vond men slechts enkele Chinee- zen en Indonesiërs, die mededeelden, dat de rest van de bevolking met wa pengeweld door do T.R.I. was verdre ven .De suikerfabriek „Krian'werd geheel vernield. Nederland werd in Londen gehoord Mr. "Van Vredenburg, een van de leden van de delegatie, die zich naar Londen heeft begeven om een monde linge toelichting te geven op het standpunt der Nederlandsche regee ring ten aanzien van Duitschland, heeft daar gesproken over de politie ke aspecten der problemen en heeft o.a. twee feiten belicht: A) Dat de huidige Nederlandsch-Duitsche grens onbevredigend is; B) Dat deze grens, in het bijzonder ten Zuiden van den Ryn, het resultaat is van toevallige omstandigheden en, meer in het bij zonder, van de beslissing'der mogend heden op het Weensch CongreB; C) Dat Nederland besliste, historische aanspraken kan maken op de in het geding gebrachte gebieden. Ook de financieele en economische zyde van het vraagstuk werd nader belicht en nogmaals werd de meening der Nederlandsche regeering onder streept, dat de Duitsche economie zoo spoedig mogelijk moet wprden gede centraliseerd. COMMISSIE-GENERAAL Over gevechten bij Soerabaja De Commissie-Generaal heeft gister avond een communiqué uitgegeven, waarin met betrekking tot de gevech ten te Soerabaja, het volgende wordt verklaar: „De gebeurtenissen te Soerabaja, evenals soortgelijke ge beurtenissen te Medan, Palembang en Padang, zijn in eerste instan tie een gevolg van het van republi keinsche zijde nog steeds uitblijven van een duidelijk bevel: „Staakt het vuren" en van een behoorlijke nale ving van dat bevel. De maatregelj waardoor de desa Krian Sidoardjo werd bezet, moet worden gezien als een zuiver politioneele maatregel in een gebied, waar op dit moment geen duidelijk gezagsapparaat aanwezig is. Het ligt niet in de bedoeling dit ge bied als zoodanig in te lijven bij het bezette gebied, zoodat de Nederland sche strijdkrachten kunnen worden teruggetrokken, wanneer een regelma tig bestuur zal zyn hersteld". Soekawati in ons land Per K.L.M.-Skymaster is gisteravond om ongeveer half zeven op Schiphol gearriveerd de heer Soekawati, presi dent van den nieuwen staat Oost-In- donesie. Z. Exc., die verklaarde een goede reis te hebben gehad, deelde mede nog niet te weten hoelang zijn verblijf in Ne derland zal duren. Het ligt in de be doeling. dat hij door H.M. de Koningin in audiëntie zal worden ontvangen. Z.Exc. heeft voorts het voornemen zich over eeni^en tijd naar Parijs te be geven, om zijn aldaar vertoevende echt- genoote en kinderen te ontmoeten. Ge zamenlijk zullen zij dan de terugreis naar Indonesië aanvaarden. Ve -bcirior^op Se \\y\fi Jant-En)^iuizerL worde rt zóó gesloopt. Jat de directie v/eer Oude Duifoche wagens lleeHr in^lasc. kfc". Y.OoTtcr^. VIRULY VERONTWAARDIGD „Ik heb met myn collega's gedurende de oorlogsjaren 1600 vluchten met Dakota's gemaakt van Londen naar Lissabon, terwyl de machines een totaal gewicht hadden van 29.000 Engelsche sponden. In deze jaren is slechts één toestel verongelukt en dat was de Dakota, waarin zich o.m. de bekende En- gelsche filmster Leslie Howard bevond. Na de Duitsche capitulatie en by den wederopbouw van de burgerluchtvaart heeft de K.L.M. dit gewicht tot een maximum van 28.000 pond teruggebracht. Met dit gewicht kunnen wy de Dakota's, nadat ze los zyn van den grond, op één motor tot 2000 meter hoogte optrekken", zoo verklaarde gisteren de bekende K.L.M.-vlieger Viruly ,naar aanleiding van de geleverde critiek op deze vliegtuigen. jyü beweren de Zweden, die de Da kota's niet zwaarder laden dan 20000 pond", zoo vervolgde Viruly, „dat het gevaarlijk is deze grens te overschrijden, waarmede ik het zeker niet eens ben. Dat hebben immers de oorlogsjaren wel bewezen. Maar dan nog: de verongelukte Dakota had hot maximunmgewicht van 28000 pond niet Hollandsche vliegboot verongelukt Een doode te betreuren Een catalina-vliegboot van de marine luchtvaartdienst is op 26 Januari bij Gillimanoek (Bali) verongelukt. De overige leden -an de bemanning en drie van de vier passagiers werden gewond. Alleen de laatste passagier bleef onge deerd. Sergeant Muller is inmiddels reeds begraven. De gewonden zijn met de „Piet Hein" naar Soerabaja ge bracht, waar zij in het marine-hospitaal worden verpleegd. Hun toestand is be vredigend, AMERIKA. EN POLEN De Vereenigde Staten zullen geen onmiddellijke verbreking der diploma tieke betrekkingen met Polen overwe gen, ofschoon zij van meening zijn, dat de onlangs gehouden Poolsche verkie zingen niet voldoen aan de bepalingen van de overeenkomsten van Jalta en Potsdam. De eeuw van het atoom. In Londen wordt een tentoonstelling gehouden, welke den bezoeker een beeld geeft van de ontdekking, de vervaardiging en het gebruik van atoomenergie in oorlogs en vredestijd. Een model van het apparaat, dat gebruikt A-erd, toen het atoom voor het eerst gesplitst werd door prof. Cockcroft in het Cavendish laboratorium te Cambridge AMERIKA HOUDT VOET BIJ STUK Eerst ontwapening, dan verbod atoombommen Na een onderhoud met president Truman heeft Austin, de Amerikaan- sche afgevaardigde bij den Veilig heidsraad, verklaard, dat de Ver. Sta ten niet zullen wijken voor pressie tot het verbieden van de vervaardi ging van atoombommen of de vernieti gd van reeds bestaande, alvorens ee- practisch en uitvoerbaar systeem, dat de collectieve veiligheid waar borgt, in werking zal zijn gesteld. bereikt en woog slechts 26.500 EngeL sche ponden. De meening als zouden het juist Dakota's zyn, die verongeluk ken, is waanzin. Overal op de we reld vliegen de Dakota's in grootere getale dan andere machines en het spreekt dus vanzelf, dat er meer Da kota's verongelukken dan machines van andere merken." Twee en een half uur nadat de PH-TCR op het vliegveld Kastrup by Kopenhagen was neergestort, landde daar in een andere Dakota de bekende K.L.M.-piloot A. Viruly, die met zyn toestel op weg was n*aar Malm5. Viru ly was dientengevolge een der eerste leden van het K.L.M.-personeel, die op de plaats des onheils arriveerde en zich op de hoogte kon stellen. Hy had daarvoor overigens weinig tyd, want enkele uren later moest hij doorvlie gen met zyn machine naar Malmö en maakten den volgenden dag, Maan dag, den omweg via Stockholm, ten einde daar de passagiers op te nemen, die Geyssendorffer niet meer kon vervoeren. In Stockholm liet hy zyn Dakota nazien: de motoren draaiden niet tot zyn algeheele voldoening, een olieleiding moest worden schoonge maakt en de antenne was beschadigd. Het grondpersoneel in Stockholm was drie uur bezig aan de machine, waar na Viruly^naar Kopenhagen vertrok. Boven de Deensche hoofdstad ver zocht hy radiografisch een andere ma chine voor hem klaar te zetten voor het laatste stuk van de reis, omdat hem duidelijk was geworden, dat er nieuwe bougies in de motoren moes ten worden gezet. Zoo legden de passagiers de reis vsf Kopenhagen naar Schiphol af in de voor eiviele doeleinden omgebouwde oorlogsdakota, waarin de enquêtecom missie der K.L.M. zich daags tevoren naar Kopenhagen had begeven. ROERKLEM DE OORZAAK De deskundige piloot onder schreef volkomen de bevindingen van de enquêtecommissie, die be kend heeft gemaakt, dat een roer klem, die door een nalatigheid niet tijdig zou zijn verwijderd, de oor zaak van den ramp zou zijn ge weest. Deze stalen pennen zijn on geveer anderhalve decimeter lang en worden gewoontegetrouw door het grondpersoneel als wig tus schen de spleten van de staart ge plaatst, daar waar het vaste ge deelte van den staart eindigt en het beweegbare hoogteroer begint. Op deze wijze worden de roeren vast geklemd, ten einde ze te bescher men tegen den harden wind. Deze stalen pennen zijn meestal rood ge verfd, opdat ze gemakkelijk in het oog vallen. Het woei flink op het vliegveld, zoo dat ook in de PHTCR na aankomst op het Deensche vliegveld de pennen in de spleten werden gezet, waardoor het hoogteroer niet langer kon klappe ren in en beschadigd worden door den sterken wind. Oök Viiulv achtte het niet uitgesloten, dat Gejssendorffer is opgestegen, terwijl het grondpersoneel vergeten had de klampen te verwijde- De Britsche minister van voedsel voorziening, Strachey, heeft in het La gerhuis medegedeeld, dat Groot-Brit- tannië tegen het najaar aardappelen uit verschillende landen, eventueel met in begrip van de V.S. zal invoeren. De consumptie van aardappelen is in En geland aanmerkelijk gestegen. Een Hollandsch stoomschip heeft gisteren het geïsoleerde Zweedsche s.s. „Karin" gevonden, op sleeptouw genomen en behouden de haven van Falmouth bin nengeloodst. In Portugal zijn door hevige koude en Zware sneeuwstormen reeds zes personen om het leven ge komen en verscheidene huizen bescha digd. Uit Teheran wordt gemeld, dat een Perzisch legervliegtuig van het type Moth is neergestort. De beide pi loten kwamen om het leven. In Den Haag is een zekere C. J. R. gearresteerd d:e boekhouder bij Sociale Zaken, al daar was. Deze boekhouder heeft door het vervalschen van posten, het ver dubbelen van ingediende declaraties en tijdens de gezondheidsenquête, na de bevrijding gehouden, zich een bedrag van 100.000 weten toe te eigenen. De man legde dadelijk een volledige be kentenis af. Van de verduisterde „ton" is niets meer over. Het Iersche par lement heeft in een tweede lezing een wet aangenomen, waarbij het vlieg veld Shannon douanevrij wordt. Dit zou de eerste douanevrije vlieghaven ter wereld zijn. Te Hamburg zijn deze maand, tot Vrijdag j.1. 37 perso nen doodgevroren en 140 door de kou bevangen, naar het ziekenhuis ver voerd. De plechtige begrafenis van prins Gustaaf Adolf zal Dinsdag 4 Fe bruari te Stockholm plaats hebben. Gedurende de eerste elf maanden van 1946 bedroeg het aantal geboorten in Amerika 16 procent meer dan in dezelf de periode van 1945. Aan alle Ame- rikaansche diplomatieke en consulaire functionarissen is opdracht g.egeven d- verstrekking van visa te vergemakke lijken aan buitenlandsche echtgenooten cn kinderen van Amenkaansche bur gers, die voor of op 31 December 1946, den datum, dien president Truman hoeft vastgesteld als het einde van de vijandelijkheden van den tweeden we- leïdoorlog, waren opgenomen in de Amerikaansche gewapende strijdkrach ten. In Tilburg is Maandag, tenge volge van een lek in de leiding, een bejaard echtpaar door gasverstikking om het leven gekomen. Een kinder wagen met een vijf maanden oud kind je, stond gisteren op de terreinen vao PALESTINA Verontwaardiging bij Joodsch Bureau - De in Palestina ontvoerde Engelsche rechter Ealph Windham is, na meer dan 24 uur gevangen te zyn gehouden, door de Joodsche verzotsbeweging Irgoen Zwai Leoemi bevrijd uit een textielfabriek, 8 KM. ten Noord-oos ten van Tel Aviv, Majoor Collina was reeds eerder vrijgekomen. De staking heeft in Palestina veel beroering gewekt, daar zy plaats vond juist terwyl de besprekingen met En geland waren begonnen. Het rabbinaat deed op religieuze gronden een beroep op de illegaliteit de ontvoering meteen ongedaan te maken. In zeer scherpe bewoordingen werd tegen de ontvoering stelling ge nomen met de verzekering, dat het geheele Joodsche volk door deze daad te schande werd gemaakt. Het Joodsche bureau verklaarde dat de ontvoering „barbaarsch" was en de bedryvers krankzinnige desperados", DOUANE-ONDERZOEK IN DEN TREIN De Belgische autoriteiten hebben be sloten ia het reizigersverkeer per trein van en naar Nederland de con- tróle voortaan in den trein zelf t« doen plaats vinden, zoodat de reizigers te Esschen niet meer behoeven uit te stappen. Deze maatregel is Maandag j.L van kracht geworden. Interessant radio-vraaggesprek Prinses Juliana en Prins Bernhard hebben in verband met het verblijden- de nieuws, dat wy binnenkort van pa leis Soestdyk hopen te vernemen, toe gestemd in een vraaggesprek, dat Donderdagavond 30 Jan. des avonds om acht uur over beide zenders zal worden uitgezonden. Eeen week halve rouw Naar wy vernemen heeft de op- perceremoniemeester van H.M. de Ko ningin bekend gemaakt, dat het Hof, in opdracht van H.M. wegens het overlyden van prins Gustaaf Adolf van Zweden een week halven rouw zal aannemen, ingaande 30 Januari 1947. Geslaagd Voor het propaedeutisch examen voor civiel-ingenieur slaagde te Delft de heer J. de Jager te Zaandam en voor het prop. examen electrotechnisch ingenieur de heer G. Dekker te Alk., maar en J. Schuytemaker te Berk hout. een autofirma in Hypolytushoef. Toen een der chauffeurs met een wagen wil de wegrijden, bemerkte hij de kinder wagen niet, die hij omverreed. Het kindje rolde uit den wagen en kwam onder de auto terecht. Het was vrijwel op slag dood. Een motie van wan trouwen in de Fransche regeering Ra- ir.adier is met 544 tegen 47 stemmen verworpen. Daarna werd gestemd over een motie van vertrouwen, welke met 543 tegen 18 stemmen werd aan vaard. Opnieuw wordt een vliegtuig van de Chineesche nationale lucht vaartmaatschappij vermist, ditmaal met een bemanning van twee Amerikanen en 24 passagiers, onder wie 9 buiten landsche missionarissen. De laatste weken neemt de Monarchistische ac tiviteit in Spanje toe. Een belangrijke groep heeft een manifest uitgegeven, waarin het nut van een spoedig herstel dei monarchie word omschreven. Franz Karl Maier, de openbare aankla ger bifTiet zuiveringsproces tegen Schacht, is ontslagen, daar hij heeft verzocht de zuiveringswetten ook toe te passen op dr. Einhold Maier, minis ter-president van Württèmberg-Baden en op Wilhelm Sirapfendoerfer, minis ter van onderwijs van ülen staat. FRITZSCHE IS EEN GRAPPENMAKER Hij heeft nooit „Mein Kampf' gelezen In het door het zuiveringsge rechtshof te Neurenberg tegen Hans Fritzsche, voormalig mede werker van Goebbels,, gevoerde proces is Fritz Saenger, ex-hoofd redacteur van de „Frankfurter Zeitung", als getuige k charge opgetreden. Volgens Saenger ver spreidde Fritzsche als radiocom mentator valsche berichten. Zoo berichtte hy het zinken van het vliegtuigmoederschip „Ark Royal" in de Noordelijke IJszee een jaar voordat het in de Middelland- sche Zee werkelijk tot zinken werd gebracht. Op een vraag van den president heeft Fritzsche geantwoord, dat hy niet op de hoogte was van de Duitsche politiek ten aanzien van de Sowjet-Unie en dat hy niets afwist van Hitier's politieke ge dachten aangaande het Oosten, daar hy nooit „Mein Kampf" had gelezen.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1