De Vrije Alkmaarder KEES BROEKMAN wint 10.000 m. ZONDAG WERD 25.000 TON KOLEN GEDOLVEN £htikt~ De held van den dag DE KOUDE HOUDT AAN Weer een Dakota te pletter Zelfs adminisiraiief personeel ging naar beneden DANK! {baandag 3 Februari 1947 L i Dagblad voor Alkmaar en omgeving Uitgave tf.V. Xoordhollandse Pers 1945 i.o. Red. en Adm. Achterdam 20, tel. 2274 Adv. Langestraat 15, tel. 3971, Alkmaar Dir. Th. W. Reynders Hoofdred. G. E. de Winter j SENSATiE TE OSLO Drie seconden sneller dan de wereldrecordhouder Matthisen I")E jonge Kees Broekman, 19 jaar oud en voor het eerst in het buitenland op de schaats staande, heeft de geheele internationale sportwereld ver steld doen staan door zijn fantastisch goede rijden te Oslo. Op de 10.000 nieter werd hij nota bene eerste vóór den wereldrecordhouder Matthisen! In het algemeen klassement werd de stoere knaap uit het dorp De Lier (West- land) op fraaie wijze no. 6. Buyen, de tweede Nederlander, plaatste zich no. 19 Die Broekman, wat een verrassing! Sedert den tijd' van Jaap Eden en Coen de Koning is er nooit meer een iNederlandsch schaatsenrijder geweest, die in een internationalen wedstrijd de eerste plaats op de 10.000 meter bezette. Tot verbazing van alle Noren en Zweden wist Kees Broekman op den tweeden dag op de 10 km. een tijd van 17 min. 43,8 sec. te ffo'.eeren, waarmede hij slechts enkele seconden boven !het wereldrecord van den 36-jarigen Charles Matthisen, die algemeen als win naar op dezen afstand was gedoodverfd, bleef. Met een 2e plaats op de 5000 meter en eeq((6e in het algemeen klassement heeft Broekman den naam van Nederland hoog gehouden op een wijze, welke boven alle lof is verheven. Zoo als de Noren zeggen, zou het wel eens kunnen uitkomen: indien Broekman er in slaagt zijn bochten beter te nemen en vooral sneller te zijn op den korten afstand, dan krijgt men in hem een van de grootste rijders van de toekomst. In ieder geval belooft dit schitterende debuut van onzen landgenoot veel voor de a.s. Olympische winterspelen, aangezien op iederen afstand een Olympisch kampioenschap is te behalen. Spanning op de tribunes rpEN aanschouwe van 20.000 toe schouwers reed gisteren de beroem de Noor Matthisen een snelle 10000 meter tegen zijn landgenoot Wahl. Met 17 min. 46.9 sec. was het voor eiken toeschouwer zonneklaar, dat geen der andere rijders meer aan dezen tijd zou kunnen tippen. Maar men had gere kend buiten Broekman, die weliswaar op den eersten dag een prachtige pres tatie op de 5000 meter had geleverd, doch dien men op de 10.000 m. toch geen kans gaf tegen de groote cracks. Voor Broekman was een schema van 17 min. 41 sec. samengesteld, d.w.z. dat elke ronde in ongeveer 42.5 sec. moest worden gereden. Liaklev en Broekman bleven de eerste ronden dicht bij elkaar en hun tijd lag iets boven dien van Matthisen. Na 3600 nieter had Matthisen 6 min. 17 sec. ge noteerd en Broekman was daar 3 sec. boven. Liaklev kwam in de volgende ronde te vallen. Een golf van teleur stelling ging door de menigte. Broek man miste nu de stimulans van een tegenstander en verloor zoodoende steeds meer tijd op Matthisen. Na 6400 meter had Matthisen 11 min. 18 sec. genoteerd tegen Broekman 11 min. 27 sec. Een verschil dus van 9 sec. Dit was niet meer in te halea, meen de men. Maar toen ging de jonge Kees 42 a 43 seconden draaien, terwijl Mat thisen in deze periode tusschen de 43 en 45 sec. had gereden. Bij elke ronde knabbelde Broekman iets van zijn ach terstand af. De luidspreker kondigde het aan in het Noorsch, maar Broek man had tijdens de training te Hamar al zooveel van de taal geleerd, dat hij het volkomen begreep. Bovendien ston den Taconis, Nap en Langedijk aan den kant om hem in te lichten over zijn rondetijden. 8 sec., 6 sec., 4 sec., boven den tijd van Matthisen" klonk het door de mi crofoon. De tienduizenden toeschou wers begrepen, dat hier iets heel bij zenders ging gebeuren. In angstige spanning wachtte men af. Zou Matthi sen toch nog door dien Hollandschen jongen worden geslagen? De 8800 me ter had Matthisen afgelegd in 15 min. 40 sec. en Broekman deed er slechts 1 sec. langer over. Een ronde later lagen beide rijders op denzelfden tijd en een ronde voor het einde lag Broekman 1 sec. voor! Het sportieve Noorsche pu bliek genoot van dezen strijd om het meesterschap en daverend gejuich klonk van de tribunes op toen Broek man aan zijn laatste ronde begon en /over voldoende uithoudingsvermogen beschikte om deze 400 meter in 39-sec. te rijden tegen Matthisen bijna 43 sec. En hiermede was de beslissing geval len. Met een tijd van 17 min. 43.8 sec. was Broekman niet meer in te halen door de paren, die nog rijden moesten. Zoo zeker was men overtuigd van de zege van onzen landgenoot, dat het publiek na zijn overwinning massaal liet ijsstadion verliet. 1. Kees Broekman 17 mm. 43.8 sec.; 2. Charles Matthisen 17 nün. 46.9 sec.; 3. Wahl 17 min. 56,8 sec.; 4. Liaklev 18 min. 02,2 sec.; 5. Hebbe 18 min. 5,4 sec.; 6. Seyffarth 18 min. 11,1 sec.; 12. Langedijk 18 min. 30,1 sec.; 18. Buyen 18 min. 54,5 sec. Eerste vrouw bij de rechterlijke macht Tot substituut-griffier bij de recht bank te Haarlem is benoemd mej. M. de Keijzer. Met haar doet de vrouw haar intrede in de Nederlandsche rech terlijke macht. DE LIER IS TROTSCH! Kees vorig jaar pas ontdekt Kees Broekman uit De Lier was met zijn 19 jaar de baby van het internationale gezelschap van be roemde rijders te Oslo. Hij werd door het sportieve Noorsche publiek dat moest toezien hoe Kees zijn groote favorieten klopte, enthousi ast toegejuicht. In zijn woonplaats is zijn scnitterend rijden eveneens een groote verrassing. Het dorp De Lier, dat we vanmorgen aan de te lefoon vroegen, is trotsch op Kees en heeft al plannen zijn sportieven zoon straks feestelijk in te halen. Kees, die lasscher van beroep is, werd vorig jaar pas ontdekt, en wel door Siem Heijden. De jongen was naar Kralingen getrokken en reed er op schaatsen van een ander een baantje mee. Heijden „zag" onmid dellijk iets in den- jongen, en dat is nu wel uitgekomen ook. Broekman is door zijn prestatie te Oslo niet alleen bij de 10 beste Nederlanders van alle tijden geko men, maar hij heeft Keijzer, Buyen, Jaap Eden en Dijkstra al radicaal voorbijgestreefd. De jongeman be schikt over een goeden stijl, maat kan nog veel leeren, o.a. het boch tenwerk. Zijn prachtig debuut be looft intusschen veel voor de toe komst. Blijft Broekman serieus trainen, dan zal hij wellicht een maal in Nederland op vrij eenzame hoogte schitteren en tot de aller grootsten in de internationale schaatsenrijderswereld gaan behoo- Zaansch paar kampioen van Nederland MEJ. L. SCHIPPERS EN D. J. VAN DER WOUDE De baan in Zwolle leende zich door de slechte kwaliteit van het ijs niet tot het houden van de nationale kampioen schappen schoonrijden voor paren, zoo- dat deze op verzoek en advies van den K.N.S.B. hedenmiddag op de ijsbaan te Heiloo plaats vonden. Door 14 paren werd aan de wedstrijden deelgenomen. Mej. L. Schippers en de heer D. J. van der Woude, beiden uit Koog-Zaan dijk, behaalden den titel. De uitslagen luiden: 1. Mej. L. Schippers'en de heer D. J. van der Woude (Koog-Zaandijk); 2. mej. L. Molenaar (Haarlem) en de heer H. Wesselo (Bussum); 3. mevr. M. I. Rommelaar (Enschede) en de heer J. Blaauboer*(Kolhorn); 4. mej. Rootjes (Oude Niedorp^en de heer M. de Rui ter (Zaandam); 5. mevr. Schoorl en de heer Timmerman (beiden Scha- gen); 6. mevr. De Jong (Broek op Langendijk) en de heer Meeuwig (Hoofddorp). DE ELFSTEDENTOCHT Het bestuur van de Friesche Elf- stedenvereeniging gaat vandaag een inspectiereis maken langs het traject. Het Ijs is sterk genoeg, maar er zijn enkele slechte plekken als gevolg van het ijsbreken in ver schillende vaarten. Vanavond zal vergaderd worden over de resulta ten van het onderzoek, maar de mogelijkheid bestaat dat de tocht nog deze week plaats zal hebben. De Nederlandsche schaatsenrijders. Op dc foto zien wij v.r.n.1.: Buyen, Ver biezen, Kortenoever, Breed, v. d. Voort, Broekman, Langendijk, Jonker en Egas Althans in het Noorden JAE groote tegcnst9":ingen in ens land tusschen het Noorden, waar de strenge kou onverminderd aanhoudt, en het Zuidsn waar het af en toe dooit 1 in Zuid-Limburg) zullen voorloopig nog blijven bestaan, aldus De Bilt. De luchtdrukverdealing boven Europa en den Atlantisclien Oceaan is zeer ingewikkeld. Niettemin staat vast, dat de wind in ons land voortdurend Oostelijk blijft en dat de koude nog niet zal wyken. De stryd tusschen de relatief war mere en de koude lucht veroorzaakt in ons land nu en dan sneeuw, later veel licht tyde'jjk vermengd met regen, het eerst in het Zuid.Westea van het land. Plaatselijk sneeuw WEERBERICHT Geldig lot Maandagavond: Verder toenemende bewolking met vooral in het Zuiden van het land tijdelijk sneeuwval; matige tot krachtige aan de kust tijdelijk stormachtige Oostelijke tot Zuid- Oostelijke wind, overdag m het Noorden van het land matige vorst, 1 in het tflidd'eb lichte vórst en in het Zuiden temperatuur om het vries- punt. Radio-defect oorzaak Opnieuw heeft een vliegtuigramp 15 dooden geèiscliL Thans betrof het een ITansche Dakota, op weg van Parijs naar Lissabon. In slecht weer is dit toe stel verongelukt in de heuvelachtige streek bij Lissabon. De passagiers wa ren allen Franschen van nationaliteit. De eenige overlevende is zekere Euge- ne Leonard, die met zijn vrouw de wittebroodsweken zou doorbrengen dicht nabij de plaats, waar hij thans in het ziekenhuis ligt. De beide piloten werden bij den ramp uit het toestel ge slingerd, doch zij v/aren reeds dood toen men de lichamen vond. De ma chine begon pas te branden toen zij te pletter vioog. Men is van meening, dat een defecte radio-installatie de oorzaak is geweest, waardoor de Dakota in een dichte mist slechts vijf minuten, voor dat het toestel zou landen, op de berg helling is neergestor' Worste'kampioenschappen Bij de gistermiddag in Den Haag voortgezette wedstrijden om de wor stelkampioenschappen van West- Nederland behaalde L. M. Schram van „Achilies" Krommenie een tweeden prijs in de tweede afdeeling middenge wicht. L. Kokkes van „Sandow" Zaan dam plaatste zich no. drie in de eerste afdeeling middengewicht. HET ZWARTE GOUD "DLIJKENS de voor'.oopige bereke ningen van gisteravond, toen het statistisch bureau der mijnen sloot, heeft de Zondagsdienst op de mijnen ruim 25.000 ton steenkool extra op geleverd. Dit is meer dan op een nor malen Zaterdagsdienst en waarschijn- lijk-75 k 80 procent van een normalen werkdag. Het is n.1. een voorzichtige berekening, waarschijnlijk komen er nog enkele duizenden tonnen bij. Ook zij, die vroeger ondergrondsch hebben gewerkt, doch nu tot het opzichthou. dend of administratief personeel be- hooren, kregen ln sommige mijnen de kans mee te doen. Het resultaat steekt ver uit boven de verwachtingen, die niet hooger gingen dan maximaal 20.000 ton. Op sommige mijnen was de opkomst min der groot dan verwacht werd, de werk lust der verschenenen maakte echter alles volkomen goed. Ook Zondagavond werd op een en kele mijn nog doorgewerkt, zoodat definitieve en meer gedetailleerde cij fers eerst heden beschikbaar zijn. De maatregel van den beheerder der mijnen, die alle voorbereiding en on derhoudswerk voor 10 dagen heeft stopgezet, om de kolenproductie op te voeren, heeft Vrijdag al het verheu gende resultaat gehad, dat een na de bevrijding ongekend hoog productie cijfer van 38190 ton werd verkregen, een hoeveelheid bijna gelijk aan de vooroorlogsch.dagproductie, die toen rond 40.000 ton bedroeg. Nu gisteren de mijnen hebben door gewerkt, hebben ook de Nederlandsche Spoorwegen cxtra-kolentreine'n inge schakeld. Zoo hebben Zaterdag naast de gebruikelijke 17 kolentreinen, die dagelijks rijden, 11 extra kolentreinen van gemiddeld 42 wagens hun portie zwart goud nar de groote steden ge sleept. Zondag, tot 16.30 uur zijn be halve de 6 kolentreinen die iederen Zaterdagnacht loopen, 13 extra treinen ingeschakeld. Hieraan zjjn in den loop van den avond nog koluatreinen toe gevoegd. Toch per vrachtauto Het Eijkskolenbureau heeft uitein delijk het aanbod van de vakgroep goederenvervoer langs den weg om vrachtauto's in te schakelen bjj het vervoer van kolen, aanvaard. B\j de beprekingen is gebleken, dat de aanvoer van huisbrandkolen en brandstoffen voor klein-industriever- bruikers geheel door de Spoorwegen kan worden verwerkt. De vrachtauto zal echter kunnen worden ingeschakeld bij het vervoer van industriekolen van de mijnen naar de groot-industriebe- drjjven. Dëze bedrijven dienen zich daartoe in verbinding te stellen met het R.K.B. in Den Haag.'* "1%/TANNEN uit de diepe mijnen, 'k Zit wel ver bij TJ vandaan, Maar ik wou me, als U tyd hebt, Eventjes met 17 verstaan. "Kijk eens hier, ik wou U danken, (En dat dankwoord valt me licht) Voor den arbeid, dien U Zondag, In de mijnen hebt verricht. Dat was werken, dat was vechten, In 't belang van man en vrouw, En van 't kind, dat zat te wachten, Tot er brandstof komen zou. En die brandstof is gekomen, Door Uw extra-kolenslag, Waarvoor koud en kleumend Holland, U terdege danken mag. Geen gekanker, geen gemopper, - Waar ons landje onder lijdt, Maar U greep houweel en mijnlamp, In Uw eigen vrijen tijd. Met „Glück Auf" ging U ten arbeid, Hakte, kloofde met geweld, De productie van Uw zwoegen, Is aan ons ter hand gesteld. Mannen uit de diepe mijnen, 'k Zit wel ver by U vandaan, Maar ik wou U even zeggen, Wat U deed is goed verstaan. In de steden, in de dorpen, Van ons koude vaderland, Namens alle Noorderlingen, Hier pak aan, hier is m'n hand! - J. HOTTENTOT 3e Jaargang 306 - 268 De P.R.A te Amsterdam heeft een 37-jarigen bewaker van een internee- ringskump te Amsterdam gearresteerd omdat de man er van verdacht werd zich te hebben laten omkoopen. :jc Het Beiersche ministerie van binneiiland- sche zaken heêft van Zaterdag 1 Fe- ruari tot 10 Februari amnestie aan gekondigd voor het inleveren van alle wapenen. Wie na dien datum nog in* het'bezit is van wapenen, kan worden gestraft. In ernstige gevallen kan zelfs do doodstraf worden uitgesproken. Zwarthandelaars in Tsjecho-Slowakjje kunnen thans ter dood worden veroor deeld in gevallen, waarin de voedsel voorziening en het leven d\r bewoners in gevaar worden gebracht. j|« De po litie te Zaragoza verklaart de hand te hebben gelegd op leden van het hoofdbestuur van het verboden anar chistische nationale vakverbond en aanverwante organiaties en personen, die voor het contact met Frankrijk zorgden, te hebben gearresteerd. Prinses Hermine, weduwe van cx-keizer Wilhelm den tweeden, die te Doorn in ballingschap heeft vertoefd, is te Frankfort aan den Oder by terugkeer uit den schouwburg op straat van haar bontjas en handtaschje beroofd. Ka pitein Winkelmann, een van de aan geklaagde doktoren in het Bavens- brück proces tc Hamburg, is dood in het gevangenishospitaal aangetroffen, •fc De Hertog van Windsor heeft het plan een autobiografie te schrijven. In een dezer dagen gehouden ver gadering van het par.ybestuur van de Party van den Arbeid werd o.m. be. sloten, dat het lid van het party- bestuur L. N. Palar een reis naar In- doncsië zal maken, teneinde de party van voorlichting te dienen omtrent de politieke ontwikkeling aldaar. FUSIE N.V.V.-E.V.C. OP LOSSE SCHROEVEN N.V.V. woont E.V.C.-congres niet bij Aan den vooravond van het deze week dcor de È.V.C. te houden con gres, waarin o.m. de fusie-mogelijk, heden tusschen E.V.C. en N.V.V. ter sprake zullen worden gebracht, is het Verbondshestuur van het N.V.V. terug gekomen op zijn besluit het E.V.C.- Congres hij te wonen. Het heeft by monde van den secre taris van het bestuur, den heer C. van der Lende, gisteravond over de radio Hilversum de E.V.C. ervan beschul digd, dat zy in tegenspraak met de in Juli j.1. gegeven garanties -— toch hangende do fusie.voorbereidingen het N.V.V. heeft bestreden en bovendien N.V.V.-leden tracht te winnen voor een „met afkeurenswaardige middelen georganiseerde E.V.C.-deiuonstratie die Zondag a.s. te Utrecht zal worden gehouden. In een antwoord op deze beschuldi gingen deelt het bestuur der E.V.C. mede, dat de thans openlijk geuitte grieven reeds Vrijdag j.1. in een brief met dit bestuur had opgenomen. In dien zelfden brief werd de E.V.C. uit- genoodigd het antwoord zoo spoedig mogelijk, doch uiterlijk Woensdagmor gen 5 Februari in het bezit te stellen van het N.V.V.JBestuur. Daaraan voeg de het X.V.V.-Bestuur toe, dat het den brief voor publicatie in de pers zou vrijgeven, indien binnen dien ter mijn het antwoord niet zou zyn ont vangen. De brief was geteekend door den heer Van der Lende. „Niettemin", aldus de heer IJlpk- zyl in zijn antwoord, „vernam ik tot myn verwondering, dat de heer Van der Lende in strijd met de stipulee ringen in den aan ons gerichten brief, den inhoud daarvan thans reeds (dus drie dagen eerder) wereldkundig heeft gemaakt. NIEUW ITALIAANSCH KABINET De Gasperi is er in geslaagd een nieuw ltaliaansch kabinet samen te stellen. Hij heeft zich naar de Nicola, den president van de Italiaansche repu bliek begeven om de lijst van minis ters te overhandigen. De Gasperi is zelf premier en interim-minister voor itaiiaansch Afrika. Als minister van buitenlandsche zaken zal optreden graaf Horza. In het nieuwe kabinet hebben zeven christen-democraten zit ting, drie communisten, drie socialisten en een onafhankelijke. Jiefeeft/ci' Een winstobject Kennissen van me zyn binnen- I kort 12% jaar getrouwd. Zoo'n r feestje is altyd wel aardig voor de j genoodigden, maar de slachtoffers zitten reeds maanden van te voren met do handen in het haar, hoe I aan het benoodigde geld te komen. 1 Mijn kennissen wisten daar echter wel raad op, hoewel het een zeer ingewikkelde manier van geld ver- I dienen was. Ze tikten een jongen hond voor een prikje op den kop, L zouden hem eens lekker verwennen r en dan als de tyd daar was met winst verkoopen. Het was een aardig dier, jong, speelsch en met een meer dan nor- male eetlust. Na verloop van eenigen tyd was f de hondenkoopman reeds tot de ontdekking gekomen/ dat het een L heele toer zou zijn het beest voor den kostprijs van de hand te doen. Het feest naderde en ondanks het feit, dat de hond hef particuliere i initiatief van den eigenaar tot een [aanfluiting maakte, sloegen de ge- lukkige bruid en bruidegom ver- i schillende kostelijke goederen voor [het komende bachanaal in. Koek- f jes, bonbons, het muisje rook. vleesch en het gehuurde 48-deelige servies werden in het dressoir zorg- vuldig weggestopt. Wat is echter L veilig voor een jongen, speelschen, ondernemenden hond? Niets. Nero I zoo hadden ze het lieve dier genoemd had reeds lang gero- I ken, dat de ingewanden van meer- genoemd dressoir eenige ook I voor een hond aanlokkelijke din- gen bevatten. Op een Aiddag was Nero even alleen in de kamer, hjj slaagde er na vele energieke pogin- gen in, het meubel te openen. Ne. ro rook toen, dat hy op den goe- den weg was. We] werd het luilek- kerland nog geblokkeerd door het 48-deelige servies, maar dit was I natuurlijk geen bezwaar. Hij be- gon te happen en met zijn pooten [te slaan en spoedig was het servies 532 deelig geworden, hetgeen de waarde ervan echter jammer ge- [noeg niet verhoogde. Het blaffen- de monster dook over de diggels I het Walhalla binnen en begon zich i te goed te doen. Hij gromde van plezier over zooveel vooroorlogsche genietingen. In een wip waren koekjes en bonbons verdwenen en zag de muis rookvleesch er uit als een muis, waarmee de poes drie uur lang heeft gespeeld. Eindelijk had Nero genoeg, hy kon niet meer, i en wat doet een hond ais hy niet [meer kan? Dan begint hy over i te geven, hetgeen prompt gebeurde. Ik behoef U niet te vertellen, hoe I de baas er aan toe was, toen deze de kamer binnenkwam. Hy was L als door de bliksem getroffen. Hij keek, zooals prof. Gerbrandy zou L kyken als hy hoorde, dat zijn klein. zoon met de dochter van Soekarno scharrelde Toen hy weer tot zijn positieven kwam, greep hy zijn winstobject in zyn nekvel en bracht [het voor f 2.50 „toe" naar het asyl. De bruiloft gaat wel door, maar de gasten moeten lekkers 'en bestek zelf meenemen. Criticaster In de haven van Marken werd op het ijs een bruiloft gevierd. Drie ec'-l-p erv in de traditioneele Marker kleedij gestoken, werden onder groote be!a: g<-tsl- ling in den echt verbonden. De bruiloftsstoet arriveert op het ijs.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1